Politiek (rólt ia «L Zondag Februari 1903. EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. De Saul en David. Binnenlandsch Nieuws. 47oLO JAAïgftMg Mu, 3812. Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTËNTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: S*CHiÖKa7, Laan, O 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. YV 1\KË L. Dit nummer beslaat uit drie bladen. Daar is aan de kwestie met Venezuela voorloopig een einde gemaakt. Wij drukken speciaal op dit voorloopig, want de toestanden in de Zuid-Amerikaansche republieken zijn zoo samengesteld, dat aan eene vaste rege ling der overeenkomsten niet valt te denken. Wat de regeering van vandaag goeddunkt, wordt door die van morgen weer verloochend. Zoo denkt zeker ook Duitschland er over, daar de Duitsche regeering besloten heeft, de sterkte harer marine in de Zuid-Ameri kaansche wateren voorloopig te laten blijven zooals die is. Dit besluit is evenwel niet alleen tegen Venezuela, maar ook tegen andere achter stallige schuldenaars gericht. Tot dezen worden in de eerste plaats Brazilië en Columbia gerekend. Vooral Columbia heelt kans, bij deurwaarders-exploit van de inter nationale marine, aan zijne verplichtingen herinnerd te worden. Columbia kan weldra op een bijzonder buitenkansje rekenen. Gaat de overeenkomst met de Vereenigde Staten omtrent het inter-oceanisch kanaal erdoor, waeraan niet meer te twijfelen valt, dan kan deze republiek op een buitenkansje van 40 millioen pond sterling rekenen. Geen wonder, dat geldgrage schuld- eischers er op uit zijn, het ijzer te smeden terwijl het heet is. En zjjne verplichtingen zal ook deze staat moeten nakomen, daar is geen kwestie van Welke van de Zuid- Amerikaansche republieken gemeend heeft, onder de beschermende Monroe-leer zijne internationale overeenkomsten te mogen ontduiken of verbreken, heeft ditmaal ge heel misgerekend. Een van die groote voordeelen, die de Europeesche actie in de Zuid-Amerika an- sehe wateren heeft verkregen, is, dat, trots de Unie-tus3chenkomst en trots het Unie- toezicht, de Zuid-Amerikaansche Staten hunne financiëele verplichtingen zullen moeten nakomen. Het beschermende stelsel van de Unie heeft in dezen een groote nederlaag geleden, en, zooals van zelf spreekt, heeft dit ook politieke gevolgen. De Unie heelt de tusschenkomst van het oude Europa in zekere gevallen moeten erken nen, en daarmee is in haar Chineeschen Monroe-muur eene geweldige bres geschoten, 't Heeft natuurlijk groote moeite gekost, om te Washington voor deze Europeesche inmenging een gewillig oor te vinden. Er zijn voldoende voetangels en klemmen ge zet, om den ongewilden jager de jacht te verstoren. De geschiedenis in deze is zeker hoogst merkwaardig. Om te beginnen, gevoelde president Roosevelt geen lust, om als arbiter op te treden. Klaarblijkelijk ont sproot deze weigering uit de vrees, dat eene uitspraak tegen den geest der Zuid- Amerikaansche republieken, het prestige van de Unie zou benadeelen. Nu lag het dus voor de hand, dat het geschil aan het Hof te 's-Gravenhage onderworpen werd. Doch ook dit kon de goedkeuring der Veree nigde Staten niet wegdragen. DenHaag lag zoo ver buiten de beschermen de oogen der Staten, op dien afstand konden er dingen plaats grjjpen, die in strijd met het Monroe-beginsel waren. De kwestie moest daarom te Washington haar beslag krijgen en de Amerikaansche gezant te Caracas werd aangewezen om met de gezanten der drie mogendheden de zaak in orde te brengen. Maar ook nu had men nog met vele moeilijkheden te kampen. Alle pogingen werden aangewend,om tusschen de verbonden mogendheden tweedracht te zaaien. De Amerikaansche pers begon eene campagne tegen Duitschland en Engeland, daarin door de stamverwante pers inEngeland gesteund, die er op berekend was, Engeland van Duitschland te verwijderen. Doch die hoop bleek ijdel te z\jn. De Engelsche regeeriDg, hoewel van vele zjjden aangevallen en gedwarsboomd, bleef aan de overeenkomst met Duitschland getrouw, en zoo waren ten slotte de mannen voor en achter het scherm wel genoodzaakt, van den nood een deugd te maken. De blokkade van de havens is opgeheven, Venezuela krijgt zijn buitgemaakte oorlogs vloot terug en daarmeê breekt het zonnetje weer voor een wyle door de wolken. Ook in andere Amerikaansche centra neemt de depressie af. Het scheen een oogenblik, dat Brazilië en Equador elkander om eene grensstrook in het haar zouden vliegen, doch ook dit onweer is afgedreven, daar Equador voor zijn machtigen buurman heeft gebukt, en, onder protest, het betwiste gebied Leeft afgestaan. Verder heeft er een oogenblik vrees bestaan, dat de repu blieken van Midden-Amerika zich weer eens met elkander zouden meten, en dat nog wel, om tot een gemeenschappelijke Unie te komen, doch ook hier heeft geluk kig het verstand over de hartstochten gezegepraald. De jongste berichten van daar luiden althans zeer bevredigend. Niet zoo geruststellend ziet het er in den Zuid-Oosthoek van het oude Europa uit. Wel heeft Bulgarije op de ernstige verma ningen van Oostenrijk en Rusland zijne krijgstoerustingen gestaakt, ja, heeft het zelfs de woelige voormannen van de revo- lutionnaire comité's achter slot en grendel gezet, doch beide handelingen verzekeren nog in geenen deele den vrede. Daar is een sterke partij in het vorstendom, die noch Rusland, noch Oostenrijk vertrouwt. Lang zamerhand wint de meening veld, dat beide rijken voor zich het gebied wenschen, waar het Bulgarije om te doen is. En eene op lossing in die richting vindt te Sofia in 't geheel geen voorstanders. Gelijk ééns Griekenland ter kwader ure voor Kreta het zwaard trok, zoo is Bulgarije klaar blijkelijk genegen, dit voor Macedonië te doen. De toestanden van toen en nu lijken wel naar hetzelfde patroon geknipt. Toen had Turkije een machtig leger op de grenzen van Thessalië saamgetrokken en meende Griekenland van zijne zijde het zelfde te moeten doen, zoo 't heette om invallen van Turksche rooverbenden te voor komen. En op een gegeven oogenblik gingen de geweren natuurlijk af, waardoor de Turksch- Grieksche tragedie begon. Nu ook heeft Turkije een rij van prachtige posten langs de Bulgaarsche grenzen gelegd en op nauwelijks een geweerschot afstands daarvan hebben Bulgaarsche troepen zich gelegerd. De minste kleinigheid is in staat, deze gezworen vijanden met elkander in gevecht te brengen. Eén ding is er, dat de kans op den vrede verhoogthet ontbreekt Bulgarjje aan de ziel van den oorlog geld Vooruitzichten om ergens eene oorlogslee- ning te plaatsen, bestaan er op dit oogen blik niet. De groote bankiershuizen staan te nauw in verbinding met hunne regeeringen en daar die geen conflict tusschen Turkije en Bulgarije wenschen, ia de vraag om geld gelijk aan het kloppen aan doovemans ooren. Intusschen is de lang besproken hervormingsnota van Rusland en Oostenrijk, te Konstantinopel aangekomen. De Porte toont oogenschijnlijk een goeden wil, maar vraagt, waar zij de geiden vandaan moet halen, die voor de invoering der voorge stelde verbeteringen noodzakelijk zijn. Zoo zal de toestand dan moeten blijven, gelijk hij is en zal ten slotte de krijgsman toch tijdelijk den diplomaat moeten ver vangen. Prijs per jaar f 8.Franco per post f 3.Ö0. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. 't niet geldend zal zijn voor Europa, althans niet voor de Staten, die, als ons land, ten opzichte vaD Duitschland tot de meest- bevoorrechte behooren. Onze verdragen met Duitschland eindigen in 1904 en nu kan door onze Regeering bij hernieuwing van handels verdragen, rekening worden gehouden met onze belangen. De Voorz. deelt mede, dat de commissie heeft gemeend, dat nu de tijd vooreen adres beweging was aangebroken. Door den heer Kroon, burgemeester van Zuid-Scharwoude, is op verzoek der commissie verder gecorres pondeerd met Mr. E. Fokker en tevens een adres samengesteld, op advies van Mr. E. Fokker, aan H. M. de Koningin gericht. Dit heeft 't voordeel, dat meerdere Departementen in de zaak worden gemoeid. Dit adres wordt aan de vergadering voorgelezen. Door den heer J. P. Jansen, te Berkbout, wordt de aandacht gevestigd op de adres- voerd met administratief en ander werk, ge- tuigenverhoor, enzenz. Wij zagen gelukkig i reeds enkele agenten in functie en 't is te hopen, dat dezen onze zuchtende commissa rissen wat ontlasten. Ook de particuliere verzekeringsmaatschap pijen, die het risico overnamen, kunnen over het werk, dat deze wet met zich brengt, mee praten. Een dezer maatschappijen had onge veer 1500' aanvragen, een verzekeringsbedrag van f 22.000.000 bedragende. Daar dit werk Het Vaderland deelt mede, dat Dr. Bredius, den eigenaar van de schilderij „Saul en David" van Rembrandt, hieivoor f i.200.000 is geboden, waarschijnlijk door den Ameri kaan Pierpont Morgan. Vermakelijk is de wijze, waarop het aanbod werd ontvangen en afgeslagen. Toen dr. De Duitsche Toltarieven. Donderdag j.1. vergaderden te ALKMAAR vertegenwoordigers van verschillende land en tuinbouwvereenigingen in Noord-Holland, opgeroepen daartoe door de Commissie, in een gelijke vergadering, gehouden 9 April 1902, gekozen ter uitvoering van genomen besluiten. De heer C. Wagenaar G.Az. leidde de ver gadering en gaf, na een kort woord van inleiding, 't woord aan den heer D. Slot, die, hoewel geen lid van genoemde Com missie, fungeerde als secretaris, en als zoo danig de notulen las der vergadering van 9 April. Deze werden zonder op- of aanmer kingen vastgesteld. Hierna geeft mede de heer Slot een over zicht van hetgeen door de Commissie is verricht. Uit dit rapport blijkt, dat de Com missie niet is ingegaan op 't besluit der ver gadering van 9 April, in hoofdzaak ten ge volge van advies van Mr. E. Fokker. Deze was van oordeel, dat nóch eeu adresbeweging, nóch een audiëntie bij den.Min. van W., H. enN. en dien van Buitenlandsche Zaken, van eenigeD invloed zou zijn bovendien zag Mr. E. Fokker de zaak niet zoo duister in, het zou nog wel wat losloopen voor onzen iand- en tuinbouw. Er werd alzoo een afwach tende houding aangenomen. Evenwel, het Toltarieven-ontwerp is aangenomen en be krachtigd, en daarmeê tot wet verheven. Dit gaf de Commissie aanleiding, opnieuw advies te vragen aan Mr. Fokker en deze correspondentie gaf aanleiding tot de uit schrijving dezer vergadering. Door den heer Slot, burgemeester van Br. op L„ wordt nog een enkel woord gezegd over het laatste schrijven met Mr. E Fokker, en spr. is van oordeel, dat de afgevaardigde ter Staten-Generaal voor dit district, zoowel als de commissie, den dank dezer vergadering hebben verdiend. Door den heer Zeeman wordt opgemerkt, dat er steeds wordt gesproken over een heffing van 1.50 voor versche groente en 2.40 voor aardappelen doch spr. meent, dat deze bedragen niet voor alle landen dit maximum zullen bedragen er zal toch ook sprako kunnen zijn van een minimum. De heer Koolhaas spreekt het vermoeden uit, dat 't maximum stellig zal worden toe gepast op Amerika, doch verwacht, dat Bredius van een reis naar Berlijn terugkwam, vernam hij, dat iemand hem te spreken had gevraagd. Den volgenden morgen, toen dr. in duplo moet, kan men nagaan, dat ook de Bredius nog te bed lag, schelde de bezoeker particuliere maatschappijen handen vol werks weer aim en deed weten, dat hij de „Saul en hebben. David" wilde koopen. Boodschap uit het bed Van het werk der agenten valt nog niet naar de voordeur: Is niet te koop. Bood- veel te zeggen. In de centra van het fabrieks- sohap van de deur naar bed Maar hij kan wezen zal natuurlijk heel wat voor hen te doen zijn, en dat meer agenten zullen moeten aangesteld, is nu reeds te voorzien. Dit zou een heel hoog bod doen. Van bed naar de deur Is niet te koop, al bood hij een millioen. Van de deur naar het bedHij door de Nederl. Maatsch. voor i dier agenten, niet gewenscht zijn. ge- beweging tuinbouw en plantkunde. Spr. acht 't wenscht, daaraan adhaesie te betuigen. Door den heer Koolhaas wordt genoemd de commissie, benoemd in een vergadering, reeds in 1899 te Utrecht gehouden. Ook deze commissie is thans weer werkzaam. Uit het hieropvolgende debat blijkt, dat de verga dering een provinciale beweging niet ondien stig acht, vooral, omdat wy in ons streven verzekerd zijn van den steun van Mr. E. Fokker. Dit neemt echter niet weg, dat men de commissie, welke over 't geheele land werkzaam is, in kennis kan stellen met hetgeen van hieruit wordt gedaan. Over den inhoud van 't adres vallen slechts weinige woorden wel echter over de onder- teekening. De commissie stelt voor, 't adres persoonlijk te doen teekenen door de aan wezige personen. De heer Brugman, Heer Hugowaard, vraagt, waarom door de commissie geen vergadering is uitgeschreven, wat toch de afspraak was, indien de commissie niet op audiëntie ging en niet ging adresseeren. Spr. meent, dat er dan al de tijd ware geweest, om de zaak behoorlijk voor te bereiden, terwijl nu met haastigen spoed moet worden gewerkt en onvolledig. Spr. ir eent, dat de adresbeweging j dient uit te gaan van de op 9 April 1902 j vertegenwoordigde vereenigingen en acht j 't wenschelijk, dat ook nu nog namens die i vereenigingen worde geadresseerd. Hiertoe j wordt besloten. Door den heer Koolhaas wordt nog opge- merkt, dat in de toelichting wel dient te j worden gewezen op het abnormaal hoog tarief voor onze groenten en de aardappelen in vergelijking met andere producten. Vertegenwoordigd zijn Broek op Langen- èn voor de Rijksverzekeringsbank, èn voor het biedt meer dan een millioen. Van het bed Rijk, met het oog op de hooge traktementen 300 Aanvragen om uitkeering zijn reeds ingekomen. De Naamlooze Vennootschap Motorbootdienst Kolhokn-Schasen hield Donderdag 19 Februari te KOLHORN, in het lokaal vau den heer D. Kist, haar gewone algemeene vergadering. Na opening der vergadering volgt lezing der notulen en het jaarverslag. Daarna bracht de heer H. Feisser, na mens zijn mede-commissieleden, de heeren G. Boers en A. Visser, rapport uit over de rekening en verantwoording 1902. De ont vangsten hadden bedragen f 1861.53, de uitgaven f 2162.303, dus een nadeelig saldo van f 300.775. Op advies der commissie wordt de rekening en verantwoording (winst- en verliesrekening en balans) goedgekeurd. Medegedeeld wordt door den Voorzitter, den heer P. Raat, dat noodig zijn 120 preferente aandeelen a f 10.— wil de exploi- tatie voortgezet kunnen worden, en 90 aan- j deelen zijn geplaatst op die conditie evenwel, dat alle 120 zullen worden geplaatst. Worden I de ontbrekende 80 preferente aandeelen niet geplaatst, dan zal tot liquidatie moeten worden i overgegaan. Na zeer geanimeerde bespreking wordt ten slotte, nadat nog eenige preferente aan deelen zijn geplaatst, de volgende motie aan genomen „De algemeene vergadering van den motor bootdienst Kolhorn— Schagen, gehoord de discussie over de liquidatie der boot, besluit, heden over 14 dagen een buitengewone ver gadering te houden, om een voorstel tot liquidatie in overweging te nemen, tenzij de dijk en Omstr., Grootebroek, Hoogkarspel en ontbrekepde 18 preferente aandeelen voor dien Omstr., De Wester-Kogge [Berkhout], Andijk, j tijd geplaatst zijn. - - J' Worden dus deze 18 aandeelen a f 10.— Medemblik, De Rijp en Omstr., Lutjewinkel en Weere, Nieuw Leven te Heer-Hugowaard, Waarland en Anna Paulowna, terwyl ook Holl. Noorderkwartier het adres zal teekenen. Hoewel aanvankelijk was besloten, de niet vertegenwoordigde vereenigingen te laten rusten, wordt op dit besluit teruggekomen en zal de onderteekening nog worden ge vraagd aan Den Boerenbond, „De Schermer" en „Ons Belang" te Heer Hugowaard. Door den heer Wagenaar wordt overge legd een overzicht der uitgaven. Deze bedragen, met inbegrip der kosten voor deze verg., f 180, wat gemiddeld per aanwezige vereeniging f15 zou bedragen. De heer Jansen wii de kosten ponds-pondsgewijs over de vereeni gingen omslaan, evenals Hoogkarspel. De heer Zeeman stelt voor, en spreekt blijkbaar ook namens de medebestuursleden van Broek op Langendijk dat de verschil lende vereenigingen 't bedrag bepalen, dat ze in de kosten meenen te kunnen bijdragen, terwijl 't dan ontbrekende door Broek op Langendijk en omstreken zal worden aan gevuld. Hiertegen komt de heer Brugman op. Een besluit is omtrent 't dragen der kosten genomen in de verg. van 9 April; daaraan, meent Spr., moet men zich houden. Dit gevoelen deelt de heer De Boer, Grootebroek. Hierover ontspint zich een debat, dat ein digt met de aanneming van 't voorstel-Zee- man, met dien verstande echter, dat ook aan de niet vertegenwoordigde vereenigingen de rekening zal worden voorgelegd, met 't ver zoek te willen bepalen voor welk bedrag die vereenigingen de kosten willen helpen dragen. De vertegenwoordigers der vereenigingen doen opgaaf van 't bedrag, waarna de verg. wordt gesloten. Men meldt uit ARNIIEM Door een familie te dezer stede werd 's mor gens de dienstbode op baar kamer gevonden in treurigen toestand en niet in staat te spreken. De ongelukkige had bij vergissing voor het spoelen van den mond ammonia uit een op haar kamer staand flescbje gebruikt en daarvan een hoeveelheid in do maag ge kregen, zoodat zij inwendig deerlijk verbrand is. Zij werd naar het Diaconessenhuis overge bracht. De geneesheer kon weinig hoop op herstel geven. De Ongevallenwet in werking. Men schrijft aan De Nederlander De Ongevallenwet is nu ruim 14 dagen in werking. Dat deze wet verbazend veel werk met zich brengt, hebben deze 14 dagen duidelijk doen zien. Er zijn ons fabrieken bekend, waar men met deze administratie) een afzonderlijk ambtenaar heeft belast, een administratie, die, geldt ze een fabriek van eenige honderden werklieden, hensch niet gering te schatten is. Doch dit niet alleen. Ook do commissarissen van politie zagen wij in deze 14 dagen over wel tot liquidatie de dienst worden niet geplaatst, dan zal worden overgegaan en gestaakt. Tot bestuursleden worden herkozen de heeren O. Spaans Hz., Joh. Merz en J. Bree- baart Cz. Het Bestuur wordt gemachtigd tot het plaat sen van 120 preferente aandeelen a flO.— Hierna sluiting. Naar het „Soc. Weekblad" ver- neemt, zal nog in dezo week door de vrijzinnig- democratische leden der Tweede Kamer, de heeren Bos, Drucker, Fokker, Ketelaar, Marchant, Nolting, Pijuacker Hordijk, Van Kaalte en Smidt, bij de' Kamer worden inge diend een voorstel van wet, strekkende tot het in overweging nemen van veranderingen in het derde en het vierde hoofdstuk der naar de deur Gooi hem er uit De hardnekkige kunstliefhebber kreeg dr. Bredius later echter toch nog te spreken en deed toen zijn bod van 100.000 pond sterling het bleef evenwol zonder succes. Van weinig bekendheid is het, hoe deze schilderij, waarvoor nu zulk een ontzaglijk bedrag is geboden, in 1898 bijna aan ons land is ontglipt. Zij was te zien geweest op de Rembrandt-tentoonstelling en had daar ieders aandacht en bewondering getrokken. Onder kunstliefhebbers ontstond toen het plan, te trachten deze schilderij aan t# koopen voor ons land. Zij was te koop voor f 100.000 en de vraag was natuurlijkHoe dat geld bijeen te krijgen De vereeniging Rembrandt, die pas een aardige schenking had gekregen, kon f 25.000 geven. Uit het saldo van de Rembrandt- tentoonstelling was ook nog f25.000 te halen. Wilde, nu de Regeering eveneens f 26.000 geven, dan zou men, naar men vertrouwde, het, ontbrekende vierde part wel van particu lieren kunnen krijgen. Maar van de twee kunstkenners, wier advie» door minister Borgesius zou worden gevraagd, antwoordde de eene [de heer Van der Kollen] op een telegraphische vraag „Ik voel er niets voor", en de andere [de heer De Stuers]„Ben volstrekt niet wam". De Minister weigerde dau ook. Men wist dat hij slechts over f20.000 te beschikken had en dat hij dus voor het meerdere bij de Staten-Generaal zou moeten aankloppen. Die f 5000 hoopte men ook nog wel van parti culieren te kunnen krygen, zoodat slechts f £0.000 van de Regeering wei den gevraagd. Doch de Minister, die vermoedelijk niet zijn heele knnstpotje wilde opmaken aan één schilderij, waarvoor zijn adviseurs zich niet warm maakten, weigerde ook dit. Het plan viel dus in duigen en het meester stuk van Rembrandt zou weer naar 't buiten land zijn gegaan, als niet opeens dr. Bredius het besluit had genomen, in zijn eentje de schilderij te koopen en haar aan 't Maurits- huis in bruikleen te geven. Het kostte hem zijn equipage, die hij moest afschaffen om uit do gekapitaliseerde uitgaaf de ton gouds te kunnen betalen. Maar daarvoor heeft hij nu het verfijnde genoegen gehad, een millionnairsgezant de deur te kunnen doen wijzen. Wij voldoen gaarne aan het verzoek van onzen correspondent te ANNA PAULOWNA, om mede te deelen dat de recensie over de jongste uitvoering van de Rederijkerskamer „Trou moet Blijcken" niet van zijn hand afkomstig was. - ANNA PAULOWNA, 1 9 F e b r. Op bovengeuoemden datum werd alhier in het Hotel „Voorburg" een vergadering grondwet. [Staten-Generaal, Provinciale Staten gehouden ter oprichting eener Gymnastiek- en Gemeenteraad]. Moord in de Dubbele Buurt. De 5de kamer der Amsterdamsche recht bank deed Vrijdag uitspraak in de zaak van Paul A. Muiselaar, Frans Groot en H. E. van den Dool, beklaagd van moord op de weduwe Dijkxhoorn iq de Dubbele Buurt, en verklaarde de beide eersten schuldig aan doodslag, voorafgegaan van een strafbaar feit (poging tot diefstal) en gepleegd met het oogmerk om, bij betrapping op keeterdaad, aan zichzelven straffeloosheid te verzekeren, en veroordeelde Muiselaar tot 16 jaar. Groot tot twaalf jaar gevangenisstraf en ontsloeg Van den Dool van alle rechtsvervolging in deze zaak. De rechtbank was van oordeel dat van de beide eerste beklaagden, ofschoon beiden even schuldig aan het misdrijf, de 2e (Groot) niet* zoo gevaarlijk is als de le (Muiselaar) en dus niet zoo zwaar moet worden gestraft. Wat betreft Van den Dool, was de rechtbank van oordeel, dat deze „wel raad doch geen gebouwd. De levcrin goeden raad" heeft gegeven en dus niet medeplichtig is in den zin der strafwet. Do beide eerste beklaagden hoorden hnn vonnis kalm aan en Muiselaar was blijkbaar voldaan over den uitslag, terwijl 't Groot blijkbaar tegenviel. Van den Dool glimlachte. Misdaad? Men seint uit DEN HAAG Sedert kort moet de justitie alhier zich bezighouden met een onderzoek in verband met den kort op elkander gevolgden dood van twee dames, zusters, vroeger te Rotter dam woonachtig, later te 's-Gravenhage ge vestigd. Zij zouden tot eenigen erfgenaam harer nalatenschap van f 80 000 gemaakt hebben een te 's-Gravenhage wonend, niet tot haar familie behoorend magnetiseur. Een nicht der overledenen vestigde de aandacht dar justitie cp het vrij plotseling overlijden der zusters. Men beweert, dat een opgraving der lijken tot nader onderzoek wordt over wogen. vereeniging. Vele jongelui waren ter verga dering gekomen, welke gehouden werd onder leiding van den heer J. G. Annijas. Met algemeene stemmen werd besloten iot de oprichting eer.er zoo nuttige vereeniging, welke gedoopt werd „T. O. K. I. D. O. en reeds den 25sten dezer begint. Een bestuur is gekozen en is samengesteld als volgtJ. C. G. van Wijk voorzitter, E. Vogelenzang, secretaris, K. Kaan penning meester en H. J. Kossen, commissaris. Nadat verder zeer veel zaken aangaande deze jonge vereeniging worden besproken, weDSchte de leider allen van harte geluk en sprak den wensch uit, dat allen zich mochten beijveren tot bloei en instandhouding der vereeniging en hoopte op de zeer gewenschte medewerking der ingezetenen. (Van particuliere zijde ontvangen.) Door een zestal veehouders te ANNA PAULOWNA zal aan den Boermans- weg aldaar een nieuwe kaasfabriek worden van den ketel ea den melkbak ia bereids aan den heer Wisse- kerke aldaar opgedragen. De fabriek zal de melk van ongeveer 120 koeien verwerken. De heeren J. A. Kaan, J. Stammes en A. de Graaf treden als bestuursleden op. De Commissie tot wering van schoolverzuim voor de kom met Terdiek j en Langereis te NIEUWE N1EDORP, heeft in 1902 geen enkele maal behoeven te ver gaderen voor het vermanen van ouders, die hnn kinderen niet trouw naar de school zenden. De gunstige werlriDg der Leerplichtwet doet zich ongetwijfeld reeds kennen. De heeren J. Akkerman te SINT MAARTEN J. Miedem» te Alfen, J. Posthuma te Er.khuizen, K. van 't Veer te CocksdorpB.de Vries te Zuid-Scharwoude en G W. Zwoers te Nijmegen zijn uitgenoodigd om voor do vacente betrekkingen van Hoofd der School te Valkoog en Sint Maarten etne proefles te geven.

Schager Courant | 1903 | | pagina 1