DE STAKING. Mr. E. Fokker. Plaatselijk Nieuws. Motorbootdienst. Weerstandskas. Marktberichten. Binnenlandsch Nieuws. Van der Oord en Strijbis voor heeren Stam en Ligtbart voor f 26.-. De bijdrage is dus bepaald op f 40. 'De Raad gaat verder in geheime zitting tot behandeling van het kohier van Hoof- delijken Omslag. Verslag van de vergadering van den Raad der gemeente WIERINGER- WAARD, gehouden 3 Maart 1903. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de heer C. Dz. Rezelman. Na opening der vergadering, voorlezing en goedkeuring der notulen, wordt ter tatel 1 Een Proces-verbaal van gehouden kas- veri'ficatie bij den Gemeente-Ontvanger waar uit blijkt, dat overeenkomstig boeken en bescheiden zich in kas bevond een bedrag van f 2690.56. 2. Een beredeneerd verslag van den toe stand van het onderwijs over 1902. Mede gedeeld kan worden, dat op 1 Januari jl. 74 jongens en 109 meisjes onderwijs ontvin genhiervan kwamen uit Barsingerhorn 3 jongens en 4 meisjes; uit Anna Paulowna 1 meisje. Het herhalingsonder wijs werd ge volgd door slechts 5 jongens voor de meisjes bleken de Woensdag- en de Zaterdagmiddag ongeschikt. yan de Commissie tot Wering van Schoolverzuim, volgens hetwelk in 1902 maar één persoon voor de Commissie is verschenen, zonder dat verdere waar schuwingen noodzakelijk waren. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 4. Een schrijven van het Bestuur van den Polder Wieringerwaard, houdende mededee- ling, dat heeren Hoofdingelanden hebben besloten, het aan den polder toebehoorende terrein bij het armhuis, bjj wijze van schen king, in eigendom aan de gemeente ai te staan, op voorwaarde, dat alle kosten, daar uit voortvloeiende, ten laste van de gemeente zullen komen. Een ontwerp-besluit tot aanvaarding der schenking wordt voorgelezen en onveranderd vastgesteld. 6o. Een adres van den heer Dr. D. Bax, waarbij hij verzoekt een der lokalen van de oude school als ziekenkamer te mogen inrich ten, ten einde het bij noodzakelijke gevallen voor zijn patiënten te kunnen gebruiken. De Voorzitter licht toe, dat onlaDgs in be doeld lokaaltje een zoontje van D. Kuiper werd verpleegd met de beste resultaten. De daarbij gebruikte ledikanten en andere hulp middelen van „Het Witte Kruis" staan er nog en kunnen er zeer goed worden bewaard. Burg. en Weths. stellen voor, gunstig te be schikken. De heer Groneman vindt een dergelijke ziekenkamer voor de gemeente gewenscht en oordeelt het genoemde lokaal geschikt, mits er voor gezorgd wordt, dat de bewoners van het voorhuis geen hinder van de inrichting zullen ondervinden. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen. 6. Een missive van H.H. Gedeputeerde Staten, waarbij in antwoord op een schrijven van B. en W. wordt medegedeeld, dat zij geene bezwaren hebben tegen het verleenen eener gratificatie aan mej. Franx, voor het door haar te geven onderwijs buiten de ge wone schooltijden. De Voorz. deelt mede, dat in de vorige vergadering in beginsel was besloten, een jaarlijksche gratificatie van f 60.te verlee nen voor uitstekend onderwijs, en niet op grond van de in het adres genoemde motie ven. Daarom wordt de zaak opnieuw ter behandeling aangeboden. De heer D. A. Kaan informeert, hoeveel uren de onderwijzeres langer onderwijs geeft, dan de onderwijzers. Het geven van een gra tificatie voor ijver en goed onderwijs acht spreker eigenaardig, omdat het dan den schijn kan hebben, of de onderwijzers minder goed onderwijs verstrekken. De Voorz. zegt van 3 uren per week. B. en W. hebben er niet op tegen, om daar voor de gratificatie toe te kennen. De heer Sleutel wijst er op, dat mej. Franx bij de aanvaarding der betrekking wist, dat die verplichting aan haar werd opgelegd, zoodat ze thans geen belooning kan vorderen. Spreker wil f 26.toestaan. De heer Groneman is het in beginsel eens met den heer Sleutel, doch kan zich niet vereenigen met diens idéé, om te middelen. Alles of niets. Verder oordeelt spreker het ge- ■venscht als de gratificatie wordt toegestaan, dat te doen tot wederopzegging toeomstan digheden kunnen intrekking noodig maken. De heer Zijp wil mej. Franx, als uitstekend onderwijzeres, gaarne voor het onderwijs in deze gemeente behouden. De heer Kooij zou wel wijziging willen brengen in de schooltijden.De halve dagen acht hij bezwaarlijk voor verafwonende kinderen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen 7e. Een verzoek van den Secretaris om verhooging van jaarwedde, op grond van meerdere werkzaamheden. Wordt besloten, dit in nadere overweging te nemen en in een volgende vergadering te behandelen. 8e. De kohieren van den Hoofdelijken Omslag en de Hondenbelasting, welke na be handeling worden vastgesteld, zooals ze door B. en W. zijn voorgedragen, respectievelijk op f 3407.26 en f 197.-. Na gedane rondvraag wordt de vergadering door den Voorz. met dankzegging voor de opkomst en medewerking, gesloten. Van particuliere zijde ontvangen Vergadering van de Maatschap- pjj „Onderlinge Hulp" bij ziekte, te 'tZAND, op 28 Februari jl. 20 Februari was ook reeds een vergadering gehouden, doch geschorst tot heden. De Maat schappij verkeert den laatsten tijd in minder gunstige conditie. Haar ledental is in 1902 teruggegaan van 804 tot 259; 't kinderfonds van 205 tot 143 leden't aantal donateurs bleef gelijk, terwijl het voordeelig saldo in 1902 van f 172.40 gestegen is tot f204. Het Bestuur, dat reeds verscheidene jaren zijne beste krachten aan deze voor velen zoo be langrijke instelling had gewijd, mocht niet steeds voldoening smaken voor zijne bemoei ingen. Een blijk van ontevredenheid was wel, dat bijna alle bestuursleden hebben be dankt. Op de vergadering van 20 Febr. moest daarom een nieuw bestuur worden gekozen. Hierin mocht men echter niet naar wensch slagen, daar slechts 2 heeren, nl. G. Zomerdijk en A. H. Vogelenzang, de benoe^ ming aannamen. Besloten werd, om den 28en opnieuw te vergaderen. Thans waren slechts 2 bestuursleden en 17 gewone leden aanwezig. De vergadering werd geleid door den Secretaris, den heer Doedens. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren W. de Wit, H. Kroon, W. de Leeuw en J. Brak, allen te 'tZand, J. A Vos te Callantsoog, H. Toes te Groote Keeten en P. H. de Carpentier te Oudesluis. Alleen de heer H. Toes was aanwezig. Hierna was aan de orde een brief van den geneesheer. Ook 20 Febr. was een schrij ven ingekomen, waarin de dokter zich bereid verklaarde de Maatschappij op denzelfden voet te willen blijven bedienen, mits een Daar wijzigingen door 't bestuur werden aan gebracht in de voorwaarden. Thans was op nieuw een schrijven ingekomen, waarin de dokter zijn meening wijzigde. Hij betoogde hierin, dat de zaak zoo niet goed gaat. Er wordt te veel vergaderd en gepraat, maar de goede zaak wordt er niet verder mee gebracht. De dokter zag de toe komst donker in. Om ondergang te vorko men, zou't het beste zijn, dat hij zelf de le:'ding van 't fonds in handen nam. Alles bhjft voorts bij 't oude; alleen de gegoede menschen wenschte hij iets meer te laten betalen Dit schrijven wekte bij velen der aanwezi gen verwondering. Het meerendeel wenscht niet dadelijk aan 't voorstel van den geneesheer toe te geven, daar dit den schijn zou hebben, alsof het beleid van het vorige bestuur niet goed geweest was. Den heer Doedens kwam 't voor, dat de dokter de zaak tot zich wilde trekken. Daarachter de Maatschappij „Onderlinge Hulp een lichaam op zichzelf is, en een arts kiest, die haar bedient, komt het dezen spr. voor, dat de voorgestelde verandering zal afhangen van 't oordeel der leden. Ten slotte wordt besloten, met den dotter te overleggen zoodra 't nieuwe bestuur vol ledig is, en wordt hierna de vergadering gesloten. Het fanfarecorps „D e Een dracht" te KOLHORN zal Zondag a.s. een publieke uitvoering geven, die Dinsdag daar- aanvolgende voor de leden herhaald wordt. Op het programma ziet men, behalve eenige oude kennissen, ook weer enkele nieuwe nummers, wat als bewijs kan dienen, dat de geregelde lessen nog steeds met vrucht ge volgd worden. Toch is het een genot, het weergeven van vroeger uitgevoerde nummers te mogen vergelijken met de uitvoering van voorheen. Bij de Volksvoordrachten der vorige maand maakten verschillende hoorders dien aangaande dezelfde opmerking, nl. dat het schoone, in verscheidene eenvoudige composi ties verborgen, eerst aan het licht komt na herhaaldelijk herhaalde repetities. Als ge woonlijk zal ook deze uitvoering door een paar rederijkersstukjes afgewisseld worden. In WAARD GROET is er door het voortdurend natte weder al eenige dagen staking van landbouwwerkzaamheden. Overi gens heeft de Februarimaand zeer medege werkt om het onafgedane najaarswerk in te halen. De meeste bouwers vonden zelfs al gelegenheid, erwten en boonen aan den grond toe te vertrouwen, terwijl hier en daar al gerst (grootkorrelige) gezaaid is. Vroeger dan vorige jaren is dus de landarbeid aangevan gen, zoodat betrekkelijk weinig arbeiders zonder werk zijn, wat gewoonlijk om dezen tijd van het jaar juist andersom is. WINKEL. De IJsclub heeft besloten, haar 12'/i-jarig bestaan aanstaanden zomer feestelijk te her denken. Een commissie van voorbereiding is reeds benoemd. LUTJEWINKEL. De commissie tot wering van schoolverzuim alhier heeft in het afgeloopen jaar slechts éénmaal een nalatigen vader behoeven op te roepen, om te voldoen aan art. 21 der Leer plichtwet. -WINKEL. In deze maand en ook in de volgende bloeit het hoefblad, een plant die in den Groetpolder en ook daarbuiten op het bouwland voorkomt. Het is een gevreesd onkruid, dat met zijn groote, plat uitge spreide bladen de cultuurplanten tegenhoudt en zeer moeilijk te bestrijden is, daar het met zijn wortelstok een uiterst taai leven heeft. Wij maken er attent op, dat deze vijand nu bloeit, omdat het ons gebleken is, dat de meeste landbouwers dit niet weten. Men schijnt zelfs te veronderstellen, dat deze plant heelemaal niet bloeit. Dit komt hier vandaan, omdat het hoefblad er in den bloeitijd geheel anders uitziet, dan later. De kenmerkende breede bladen ontbreken nu geheel. Men ziet nu alleen de bloeistengels met schubben bedekt, zoodat de gevreesde niet herkend wordt. De bloemen zijn geel en hebben het uiter lijk van paardebloemen, waar men ze blijk baar voor aanziet. Na den bloei komt er zaad, dat zich, ook als dat van de paardebloem, verspreidt. Als de zomer in 't land komt en het zaad gezorgd heeft voor een talrijke nakomeling schap, begint de landbouwer den strijd, wat dan, om de pas vermelde reden, tamelijk moeilijk gaat. Laten, vragen wij, de landbouwers niet een geschikt oogenblik ter verdelging voorbij gaan, door (uit onwetendheid) in den bloeitijd het hoefblad met rust te laten Dinsdag 3 Maart belegden eenige vertegenwoordigers van het bestuur der Land- en Tuinbouwvereeniging Lutje winkel-Weere, bestaande uit den Voorzitter, den Secretaris en den Penningmeester, een vergadering ten huize van den heer H. Schie- broek in 't VELD, waartoe waren uitgenoo- digd landbouwers, die van plan zijn vroege aardappelen en groenten te telen, om geza menlijk te bespreken, wat er gedaan kan worden iD 't belang der cultuur en ter bevor dering van den afzet der producten. De vergadering, die uit een 30-tal personen bestond, werd geleid door den Voorzitter, den heer JBreebaart Dz., die de bijeenkomst opende met een inleidend woord, waarin hjj een historische beschouwing hield over de ontwikkeling van het marktwezen in deze streken en het ontstaan der markt te Lutje winkel schetste, er op wijzende, dat het belang dier markt en de belangen der bouwers uit de omgeving bevorderd worden door zooveel mogelijk samen te werken. Nader werd door een der andere bestuurs leden uiteengezet, dat een afslagmarkt eerst dan koopers lokt, wanneer deze verzekerd zijn van een geregelden flinken aanvoer, het geen verder een waarborg is voor goede prijzen. Spr. deelde verder mede, dat het doel dezer bijeenkomst was, de bouwers in een bepaald centrum bijeen te brengen, teneinde gezamen lijk middelen te beramen ter bevordering der zaak. Uit de mededeelingen der vergaderden bleek nu, dat de cultuur van aardappelen en kool in deze streek meer vorderingen had gemaakt dan het bestuur verwacht had. De gelegen heid tot afzet van kool liet nog te wenschen over. Met het oog daarop werd door de aanwezige bouwers de wenschelijkheid uitge sproken, dat er te Lutjewinkel, welke plaats gemakkelijk over 't water is te bereiken, een atslag van kool wordt gehouden, al was het maar eenmaal per week. Men verwachtte dat de aaiproer daarvoor groot genoeg zou zijn. Het bestuur beloofde, dit punt tot een zaak van nadere overweging te maken en met het oog daarop in Augustus nog eens een ver- gadering in t Veld te beleggen. Eenige personen lieten zich inschrijven als lid der vereeniging. Onze lezers heriDnereu zich het telegram van de Nieuwe Courant, dat de algemeene werkstaking zou uitbreken, en het tegen bericht daarover (zie vorig nummer) He Nieuwe Courant schreef daar nader over Wij ontvingen van onzen correspondent de verlangde inlichtingen ropens het verontrus tende bericht, ons door hem gezonden, betref fende het proclameeren ier algemeene werk staking op een dag in de volgende [dezej week. Ons bleek daarbij, dat hij zijn bericht ont vangen had uit zoodaiige bron en onder zulke omstandigheden, dit bij hem geen twij fel aan de waarheid ervan kon bestaan en dus de toezending aan onze redactie volkomen gerechtvaardigd was. Ja, wij kunnen er bijvoegen, dat de bron, vaaruit hij het bericht ontving, nauwelijks minder goed was dan de „beste bron", waaruit later de tegenspraak voortkwam. Er zijn nu twee dingen mogelijkot dat onze correspondent het slachtoffer is geweest van opzettelijke misleidiig, öf dat hij juist is ingelicht en de openbaa*making van het plan de leiders tot spoedige tegenspraak, juist of niet juist, heeft bewogea. Wij doen daartus- schen geen keus. De redeneering van het Utrechtsch Dagblad tornt ons thans het verstandigst voordai de beide berichten „wei-staking" en „niet-staking" als waarde loos zijn te beschouwen, evenals alles, wat verder nog daarover in de wereld mocht worden gebracht, aangezien het „Comité van Verweer alle reden heeft, om zich niet in de kaart te laten zien. Het Volk doet evenmin keus tusschen de beide berichtenhet zegt dat de beraad slagingen van het Comité geheimgehouden zijn en dat noch wij, noch zij die ons bericht tegenspraken, er iets van weten. De Haagsche Kroniekschrijver der N. Gron. Ct. weet mede te deelen, dat men met de getroffen maatregelen zoo ver gekomen is, dat het mogelijk zal zijn, allen, die bij een even- tueele nieuwe staking hun arbeid in den steek laten, voorgoed te ontslaan en te ver vangen, zoowel bij de spoorwegen als bij an dere takken van openbaren dienst. Hij zegt, voor dat feit in te staan. Protestmeetings tegen de ingediende wets ontwerpen zijn aan de orde van den dag. In de groote steden worden vergaderingen ge houden met socialistische inleiders, en worden moties van afkeuring aangenomen tegen de ingediende wetsontwerpen en op vele ver gaderingen wordt op de vraagzal men algemeen staken als het noodig wordt geoor deeld, met ja geantwoord. Naar het N. v. N. verneemt, is bij de ad ministratie van de H. IJ. S. M. in de laatste dagen gemiddeld ongeveer vijfduizend gulden per dag minder ingekomen, tengevolge van geringer personen- en goederenvervoer dan gewoonlijk. Verschillende ambtenaren zijn door de spoorwegmaatschappijen geschorst. Met ingang van heden zijn bij de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen drie conducteurs en een ladiDgmeester ontslagen, wegens opruiing en verzet tegen hun onmiddelljjken chef. De geschorste conducteur Van der Molen en de ladingmeester De Wijs, aan het station te Winschoten, die geschorst waren, naar verluidt wegens verspreiding van opruiende strooibiljetten, zijn ontslagen. De conducteur B., te Maastricht, die cir culaires in de wachtzaal van het spoorweg personeel aanplakte, is deswege in zijn be trekking geschorst. Naar wij vernemen is te Haarlemmermeer een rijksveldwachter ontslagen wegens het verspreiden van strooibiljetten. Het Comité van Verweer roept de Plaat- selijke Comité's op, den Zondag 8 Maart a s. te willen maken tot een algemeenen Protest dag van het Nederlandsche proletariaat tegen den moordaanslag op de vrijheid van de arbeidersorganisatie en op het recht van staken, neergelegd in de door de regeering voorgestelde „tuchthuiswet." In de volgende plaatsen wenscht het Comité groote meetings te hebben gehouden, waarvoor niet alleen in die plaatseD, maar ook in den omtrek, propaganda moet worden gemaakt Leeuwarden, Sneek, Heerenveen, Groningen, Winschoten, Assen, Meppel, Zwolle, Kampen, Hengelo, Enschedé, Almelo, Deventer, Arn hem, Nijmegen, Zutfen, Winterswijk, Utrecht, Amersfoort, Hilversum, Amsterdam, Zaandam, Haarlem, Den Helder, Enkhuizen, Leiden, Den Haag, Gouda, Delft, Rotterdam, Dor drecht, Middelburg, Vlissingen, Maastricht, Tilburg, en zoo mogelijk te Roozendaal, Venlo, 's-Hertogenbosch, Boxtel, Roermond. Na een vrij langdurige onge steldheid trad Ds. Briedé te KOLHORN Zondag j.1. weer op. Na zijne rede deelde hij de gemeente mede, dat hij een beroep naar Dokkum ontvangen had. ANNA PAULOWNA. In de jongste vergadering der Sociëteit „Vriendenkring" is besloten, een gezellige bijeenkomst te houden met dames, en opge luisterd door muziek. Bjj Koninklijk Besluit be noemd tot Dijkgraaf van den ANNA PAU- LOWNAPOLDER, de heer C. Rz. Waiboer te Anna Paulowna. D e moord in de Dubbele Buurt. Zoowel het O. M. bij de Amsterdamsche Rechtbank, als Muiselaar en Groot, veroor deeld onderscheidenlijk tot 16 en 12 jaren gevangenisstraf, wegens den moord gepleegd op de weduwe Dijxhoorn, zijn in hooger beroep gekomen van het vonnis der Rechtbank. Men meldt uit DEN HAAG aan de O. H. Ct. dat H. M. de Koningin-Moeder dezer dagen jhr. De Savornin Lobman ten Saleize zoudehebben ontboden, ten einde oor hem te worden ingelicht omtrent de tegenwoordige arbeidscrisis en de daaruit voortvloeiende maatregelen der Regeering. De heer B., meesterknecht ter Stoomcartonnagefabriek van de firma Mortelmans in DEN HAAG, die zich, zooals men zich zal herinneren, den lOen Februari jl. door een revolverschot verwondde, in ver band met aantijgingen, tegen hem gericht bij de werkstaking in die fabriek, is heden in het gemeenteziekenhuis, waar hij nog steeds ver pleegd werd, aan de gevolgen zijner ver wonding overleden. Dom. Men meldt uit APELDOORN Gisterochtend wierp een jongen, woon achtig op de „Eendracht", een brandenden lucifer in een vat benzine, dat ontvlamde en uit elkaar sloeg, tengevolge waarvan de dader deerlijk verwond werd. Een begin van brand dat in een naastbijzijnden molen ontstond' werd spoedig gebluscht. Een onderwijzer aan de open bare school in het Friesche dorp N. gebruikte om beter zangonderwijs te kunnen geven, eenè viool. Dat vond een ouderpaar zóó zondig, dat zjj hun kinderen van de school namen en' naar de christelijke school zonden. Benoemd voor den Centralen Raad van Beroep voor de Ongevallenwet: tot v00"itl(f mr E. Fokker, oud-griffier der Prov. Staten van Zeeland, lid der Tweede Kamer. Mr. L. Fokker heeft deze benoeming aangenomen en houdt nu op, lid van de Tweede Kamer te zijn voor ons district. Ons is uit onver dachte bron meegedeeld, dat Mr. Fokker zich niet meer herkiesbaar stelt. Van particuliere zijde daartoe aangezocht heeft de heer C. A. Zelvelder verklaard een eventueele candidatunr te zullen aanvaarden. Tweede Kamer. In grooten getale namen Dinsdag de leden van de Tweede Kamer deel aan het onder zoek der wetsontwerpen, na de jongste ge beurtenissen voorgesteld. Op het Binnenhof stonden groepen personen uit den arbeiders- en werkmansstand, denkende dat de ver gadering publiek was en zij tot de tribune zouden worden toegelaten. Na een tijdje wachtens begrepen zij dat de deuren niet zouden geopend worden en verlieten zij de plaats. De vergadering der afdeelingen, te elf uur bijeengekomen, had reeds kort daarna tot rapporteurs benoemd omtrent de wetsontwerpen tot aanvulling en wijziging van het Wetboek van Strafrecht, verhooging van het VUIe Hoofdstuk der Staatsbe- grooting voor 1903 en het instellen van een onderzoek ten aanzien van de rechtsverhou dingen enz. van het spoorwegpersoneel, de heeren De Savornin Lohman, Drucker, Nolens, Heemskerk en Van der Vlugt. Tweede Kamer. Men verwacht tegen a. s. Donderdag in de Tweede Kamer de behandeling der inter- pellatiën, naar aanleiding der jongste werk staking aangevraagd. Men meldt uit DEN HAAG. De buitengewone wetsontwerpen in ver band met de jongste gebeurtenissen hebben Dinsdag in de afdeelingen der Tweede Kamer tot uitvoerige en levendige gedachten wisse ling aanleiding gegeven, zóó dat de sectiën niet met den arbeid gereed kwamen en dezen Woensdag zullen voortzetten. Men verwacht echter, dat alsdan het onder zoek eerst laat in den namiddag zal afloopen. Tegen a.s. Donderdag te 11 uur is een openbare vergadering uitgeschreven. Goedkoope uien. Een landbouwer te GOEDEREEDE, nog in het bezit van een groote partij uien, ver zond ze op eigen risico naar Rotterdam en ontving netto per H.L6 centen. E i n d e 1 ij k. Men meldt Een onderwijzer in FRIESLAND, die 58 maal zonder resultaat solliciteerde, is nu toch eindelijk benoemd. Maar hij is de laatste niet, die bijna een jaar met de acte in den zak rondloopt. Er zijn nog tal van onderwijze ressen en onderwijzers, die nog geene betrek king hebben. En na April wordt het aantal concurreerende collega's weer met eenige honderden in den lande verhoogd. Prof. Nicolaas Beets. Omtrent den toestand van prof. Nicolaas Beets meldt men, dat de krachten bij voort during afnemen de geest blijft helder de grootste rust is aanbevolen. De heer L. Tiessen, rijksveld wachter te ANNA PAULOWNA, is bevorderd tot Brigadier-titulair. Tot kaasmaker in defabriek „Westeind" te Barsingerhorn is benoemd de heer P. Sevenhuizen te Heilo. Het alphabetisch drietal voor Hoofd der school te St. MAARTEN bestaat uit de heerenJ. Akkerman, St. i MaartenJ. Postuma, Enkhuizen en B. de 1 Vries, Zuidscharwoude. Het alphabetisch drietal J voor Hoofd der school te VALKOOG bestaat I uit de heeren K. van 't Veer, De Cocksdorp B. de Vries, Zuidscharwoude en G. H. Zweers, Nijmegen. Nadeel door de troebelen. Een handelsfirma te AMSTERDAM ontving het volgende schrijven, dat wij met weglating van namen hier afdrukken. „U gelieve er nota van te nemen dat door de firmateruimte gezocht wordt voor 800 tot 1000 tons cokes om van Rotterdam of Amsterdam tegen het einde van Maart of begin April verscheept te worden. De heeren gelooven tegen een vracht vante zullen slagen. „In verband met onze besprekingen aan gaande het stoomschipspijt het mij u te moeten berichten, dat deze boot niet naar Amsterdam zal komen om beladen te worden. In verband met de onrustbarende berichten in de couranten [de zaak werd in het „Abgeordneten Haus" zelfs behandeldl aangaande de dreigende houding der arbeiders in Holland, geeft men er de voorkeur aan deze boot te Hamburg te beladen. „Dit is een der honderden gevallen, welke aantoonen, hoe groot de schade is voor werk gever zoowel als voor den werkman, uit dergelijke quaesties voortvloeiende." Wij kunnen aan het bovenstaande toevoegen dat de bovenbedoelde boot een der grootste van de Hamburg— Amerika-lijn is. Dit schip was oorspronkelijk bestemd, hier een lading Westphaalsche cokes te laden van ca. 5000 tons, een werk, waaraan de bootwerkers een week lang hun brood ver dienen, om niet te spreken van de voordeelen, die het verblijf van zoo'n groot stoomschip gedurende een week in een haven voor den winkelstand heeft. Ook onze Nederlandsche spoorwegmaatschappijen zqn bjj de zaak betrokken, daar dezen het vervoer van ca. 600 wagons cokes derven. [Hblad.] Schagen, 4 Maart 1903. Aan het postkantoor Sch agen en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Februari ingelend f 16281.69terugbetaald f 12090.47. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 6836. D® heer G. Kroon e, commies by de H. IJ. S M. te Noord-Scharwoude wordt overgeplaatst naar het station alhier! In een eergisteren gehouden bestuursver gadering van den Motorbootdienst Kol- horn- Schagen werd besloten, op Maandag as een buitengewone algemeene vergade ring te houden, en wel in zake het prefe rent aandeelenkapitaal. We vernemen, dat van de 120 aandeelen 4 110. welke de Vennootschap noodig heeft, er 107 ziin geplaatst. De ontbrekende 13 zullen voor genoemden datum genomen moeten ziin Wii vernemen, dat mocht onverhoopt hiervoor g^n animo bestaan, het Bestuur dan meent tot likwidatie te moeten adviseeren, ondanks dat de exploitatie van 1902 niet ongunstig is te noemen (tekort i 40.91; We herinneren nog, dat het tarief Vatj vervoer iets verhoogd is, waardoor de 0nt. vangsten f 225.per jaar zullen stijgen Een gunstig teeken voor de boot is n0g' dat de maanden Januari en Februari Vai[ dit jaar goede resultaten hebben gegeven, etl het bewijs leverden, dat de onderneming bij verleden is vooruitgegaan, zoodat met grond verwacht mag worden, dat het getal Vail 9100 passagiers en van 2997 colli goederen in 1902 met de boot vervoerd, nog Zaj stijgen. Met deze gegevens voor oog^ zouden wjj het jammer vinden, als tot liquidatie der Vennootschap werd beslotet en hopen we, dat de ontbrekende 13 aan. deelen voor 9 Maart zullen zijn genomen, De Commissie heeft te Warmenhuizen eene vergadering uitgeschreven tegen Vrijdag a. s. ter bespreking van de Schager Kaasmarkt in verband met de te hooge wik- en weegloonen. •P De Vereeniging „Algemeen Belang" kan namens 92 ingezetenen onzer gemeente aan de Weerstandskas t 331afdragen. Ook door de Schager Kaasfabriek en door de kaasfabriek „Anna Paulowna" werd f 100 toegezegd als bijdrage voor de Weerstands kas. De directie der Schager kaasfabriek zal f25 storten, terwijl blijkens 't Raad», verslag in dit no., de gemeente Oude Niedorp f 40 zal bijdragen. KAASMARKT. Heden aangevoerd 16 stapels kleine kaas; hoogste prijs f27.— Gewogen 6499 KG. Handel vrij goed. ALKMAAR, 28 Febr. Aangevoerd 75.— a 200— 140 a 200— f 14 Paarden 10 Koeien en ossen 208 nucht. Kalveren 7.a 20— 143 magere Schapen 14.a 24— 102 magere Varkens 16.a 19— 167 Biggen 8.a 0.— 8 Bokken en Geiten 3.a 6— 3078 pond Boter, p. pond .65 a .72' Kipeieren per 25 .75 a .875 ALKMAAR, 2 Maart 1903. Aangevoerd 8 Koeien en ossen f150.a f 230 64 Vette kalveren f 40.a 143.—, per Kg. a f .90 a 1.10, 120 nuchtere idem f 7.- f 20.1 magere schapen f 24.a 0 lammeren f a 198 vette varkens per Kg. f .38 a f .45, 46 magere idem, f 16.a f 18.bokken en geiten fa PURMEREND, 3 Maart. Aangevoerd 380 runderen, waaronder 160 vette id., f 0.52 a 0.70 p. K.G., 8 stieren, vette prijsh. matig, melke- en geldekoeien prijsh. matig, 72 vette kalveren f .80 a f 1.p. Kg., matig, 885 nucht. f 8.— a f 20.—, vlug, 19 paarden, 341 schapen f 20 a 32 en 630 overhouders f 16 a 26, prijsh. matig, hprjjs. vlug, 245 vette varkens f .42 a f —.44 p. K.G., matig, 96 magere id. f 14— a f 26.matig, 292 biggen f 6.a 11.—, vlug, 55 mud appelen f 1.a 1.75. Kleine kaas f27.60 middelbare f Goudsche f aangevoerd 47 stapel', wegende 1042 E.G., kg. boter f 1.30 a fl.40, kipeieren f2.75 a f3.50, eenden dito f 3.50. VERVOLG Vergadering van den Raad 1 der gemeente ZIJPE, gehouden op heden, I Woensdag 4 Maart 1903, des morgens ten 10 ure. i Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer G. C. Hulst, burgem. i Na opening der vergadering, lezing en i goedkeuring der notulen. Voorz. deelt mede, dat het pensioen van den heer Greidanus van het Rijk is I bepaald op f714.De Raad had besloten, dat pensioen aan te vullen tot f780.—, dus komt voor de gemeente f 66—. Voorz. deelt verder mede, dat de heer Weeshoff, onderwijzer te Schagerbrug, is opgeroepen om zijn dienstplicht te ver- i vullen. Nu stellen B. en W voor, hem i verlof te geven tot 1 April a s., met behoud van tractement, met dien verstande, dat f 6— per week zal worden afgetrokken dit moest de heer Weeshoff nu betalen I voor kostgeld en inwoning, wat hij, als hij in dienst is, om niet geniet. De heer Francis informeert, ot het waar is. dat de heer Weeshoff vertrekt. Spr. vegt, dat, als hy heengaat, hij het niet noodig oordeelt, den heer Weeshoff zjjn trac tement te laten behouden. Bljjft hij in de gemeente, dan wordt dat een ander geval. De heer Van Beusekom is er evenmin voor, den heer Weeshoff tractement te laten behouden. Indertijd is aan een onderwijzer, eveneens opgeroepen, ook geen tractement gegeven, daarom is Spr. er nu óók tegen. De heer Mann meent, dat rekening dient te worden gehouden met de buiten- gewone omstandigheden. De onderwjjzer te t Zand moest opkomen voor de herhalings- oefeningen, die wist, dat hem zoo iets stond te wachten. Dat is hier heel anders. Dit komt onverwachts en de menschen. die uit hun werkkring worden weggerukt, zoo on verwacht worden, dunkt spr., reeds genoeg gedupeerd, om hen daarenboven nog de hnanciëele schade te doen lijden. De bil- Iqkheid brengt mede, het tractement te laten behouden. Maar, vraagt spr., moet de heer Weeshoff geen kamerhuur of iets der gelijks betalen Voorz.f 1.— per week. De heer MannEr mag m i. niet meer worden afgetrokken dan de kostende prijs. Voorz.: Dan f 5.—. De heer Francis brengt nog eens zijn eerste redeneering ter tafel. De heer De MoorDat doet niets aan de billijkheid of onbillijkheid at. Bij u wordt hetga je, dan gun ik je het niet; ga je niet, dan gun ik het je wel. Dat moet geheel buiten deze kwestie staan. De billijkheid brengt mede, dat het trac- tement behouden blijft voor den heer Weeshoff.

Schager Courant | 1903 | | pagina 2