BIJVOEGSEL der Ocnderdag 5 Maart 1905. 47?ie Jaargang. No. 3815. Binnenlandsch Nieuws. van Men schrijft uit WEERT aan de Nieuwe Limb. Koerier In de herberg van P. L. zaten eenige jon gens van het gehucht Boshoven ter gelegen heid van de Vastenavondfeesten' kalm hun glaasje bier te drinken, toen plotseling een troep van den beruchten Hoogen Steenweg binnenstoof, die de jongens te lijf wilde. Dezen oordeelden het 't beste, maar heen te gaan en verdwenen vóór het tot een treffen kwam. Eenige bierglazen werden slechts stukge slagen. De Boshovensche jongens gingen nu naar de herberg van L. S. te Hushoven en zetten zich daar eveneens neder. Nauwelijks gezeten, kwam, onder aanvoering van"zekeren 18-jarigen S. (in de wandeling Goliath ge noemd, om zijn heldendaden op snijgebied), de woedende bende ook hier binnen en begon zonder vorm van proces er links en rechts op los te ranselen. De kastelein rukte een der vechtersbazen een bierglas uit de, hand, doch werd op hetzelfde oogenblik ook dus danig aangegrepen, dat hij met zijn dochter en twee zoons uit zijn eigen huis moest vluchten, om zich hier of daar in veiligheid te stellen. Nu begon de strijd eerst flink. Wederzijds werden messen en revolvers getrokken "(men ziet, de hoeren waren er op voorbereid) en zoowel binnens- als buitenshuis knalden de schoten en doorkliefden de messen de lucht. De Boshovenaren verdedigden zich zoo goed mogelijk, doch moesten het onderspit delven, daar zij veel minder in aantal waren. Zij retireerden dan ook uit de gelagkamer, en daar vluchten langs voor- en achterdeur on mogelijk was, aangezien daar posten der kerels stonden, trokken zij in de keuken terug, waar de vrouw des huizes de half- glazen deur dichthield om de woestelingen het binnenkomen te beletten. Doch ook dit hielp niet, de ruiten werden ingeslagen en het paneel ingetrapt, ja zelfs stak men met messen door het iDgeslagen glas, zoodat der vrouw zelfs haar jakje geheel opengereten werd. Een klein raampje was het eenige middel tot ontvluchten en hiervan maakten de Boshovenaren dan ook gretig gebruik. Toen de woestelingen hun vijanden ontsnapt zagen, hield hun geschiet op en hun slaan met bierglazen en aan touwen bevestigde stukken lood, die zij voor deze gelegenheid meegebracht hadden. Een kijkje op het too- neel dezer wandaden doet iemand gruwen: overal steken en krassen op den muur en kogels er ingeschoten, deuren ingetrapt, 20 ruiten verbrijzeld, en overal bloedplekken. Dit drama is afgespeeld op geen vijf minuten buiten het centrum der stad en toch geen politie was aanwezig, terwijl toch het corps van politie-agenten, on bezoldigde rijksveldwachters en marechaus sees te dezer stede werkelijk wel zoo groot is, dat gemakkelijk overal wel een oogje in het zeil kan gehouden worden. Wonder boven wonder zijn bij deze uitingen van 20ste eeuwsch kanibalisme geen dooden te betreu- ten. Nog dient vermeld, dat door de bewuste woeste bende voor een veertien dagen voor speld is„Eer het Aschwoensdag is, wordt een Boshovensche jongen begraven." Zoo viert men in Weert Vastenavond. Onder a n t i-r e v o 1 n t i o n n a ire n. Men schrijft uit HELDER Nadat de heeren Staalman en De Vries op .Donderdag j.1. te Helder waron opgetreden voor een vergadering, door ruim 700 perso nen bezocht, kwam Zaterdag de kiesvereeni- ging j,Nederland en Oranje" bijeen, ter be spreking van de motie van afkeuring in zake de gedragslijn van den heer Staalman, door het Prov. Comité haar toegezonden. Deze vergadering, door een groot aantal leden bezQcht, besloot met algemeene stomnien, den heer Staalman als lid te handhaven, waarna de volgende motie werd aange nomen „Do anti-revolutionnaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Helder; „gelezen de motie van afkeuring van het Provinciaal Comité van Noord-Holland „kennis genomen hebbende van de gedrags lijn van den heer Staalman in de Tweede Kamer, met name zijn volhardend opkomen voor de rechten van den kleinen man „spreekt haar diepe verontwaardiging uit over de wijze, waarop het, Provinciaal Comité tegen den heer Staalman is opgetreden „is van oordeel dat daardoor de Christelijke naam in heel het land is geschaad „betuigt haar hartelijke sympathie met het, standvastig en moedig optreden van dun heer Staalman als Volksvertegenwoordiger, een optreden dat voor andere Christon-volksman- j nen in de Kamer tot voorbeeld moest strek- j ken „en bidt hem Gods zegen toe op zijn moei- j lijken arbeid, in het belang van heel ons volk ondernomen." Een der leden stelde nu nog de volgende motie, die eveneens werd aaDgenomen j „De anti-revolutionnaire kiesvereenigiEg „Nederland en Oranje" te Helder, vergaderd op 28 Febr. 1903, stelt er prijs op nit te spre ken, dat het optreden van de heeren A. P. Staalman en mr. T. de Vries hare hartelijke sympathio heeft, en zij zich daarmede volko men homogeen verklaart." In de Infanteriekazerne te AMERSFOORT had een ongeluk plaats, dat zeer ernstig had kunnen afloopen. Een oppasser, die een revolver naar een officier moest brengen, had, alvorens do kazerne te verlaten, dit wapen meegenomen naar do soldatenkamer. Niet wetende, dat de revolver goladen was, haalde de man den trekker over, waarop plotseling een schot afging en een korporaal achter in den hals door den kogel getroffen werd. Spoedig werd geneeskundige hulpverleend en de gewonde per brancard naar het hospi taal vervoerd. De wonde bleek gelukkig niet doodelijk te zijn. De toestand van den getroffene was den volgenden ochtend vrij bevredigend. Door de militaire autoriteit wordt natuur lijk een onderzoek ingesteld. Vrijzinni g-D emocratische Bond. Wij vernemen dat het boekjaar 1902 van denVrijzinnig-Democratischen Bond sluit met een tekort van circa f2500. Volgens het bestuur was dit door de kleine contributies der aangesloten vereenigingen en het geringe aantal leden te verwachten. Er dienen thans maatregelen te worden genomen om voor de toekomst evenwicht te verkrijgen tuESchen ontvangsten en uitgaven, maar allereerst moet liet tekort gedekt worden. Het doet daarom een beroep op de finau- ciëele hulp van de aangesloten corporatiën en personeele leden. Uit FRIESLAND wordt gemeld: Nn de rijksveldwachters van het Friesche platteland allen opgecommandeerd zijn voor de bewaking van de gebouwen en bruggen der spoorlijnen, is het een goede tijd voor de wildstroopers. Zij winden er volstrekt geen doekjes om, dat zij er alle nachten, ja ook zelfs bij dag, op uitgaan, om de haasjes te verschalken. Natuurlijk trekken zij vooral naar de zoogenaamde „heerenjachten", waar het wild ruim is. Dat er heel wat gevangen wordt, is te begrijpen. Alles gaat met strikken. Een der stroopers vertelde in een herberg, dat hij een dezer nachten 16 hazen had en dus ruim f 20 had verdiend. Waar die hazen blijven Ocb, de stroopers weten heel goed, wie onder de burgerij ook wel een gestroopt haasje lust, dat altijd goed- kooper is dan in den jachttijd. Bij avond wordt langoor gebracht de prijs is thans gemiddeld een daalder, met goeden omzet. Schermen. Een merkwaardige grijsaard. De heer Legouvé, die don 13den Februari 11. zijn 97ste jaar intrad, schermt, niettegenstaande zijn hoogen leeftijd, eiken morgen een kwar tier zonder uitrusten. Zijn gezicht is zoo scherp, dat hij zelfs 's avonds zonder bril lezen kan, en zijn hand is zoo vast, dat hij nog zichzelf scheert. Zijn slaap is ook zeer rustig. Zijn gestalte is klein en tenger. Slechts aan de sport schrijft de heer Legouvé zijn uitstekende gezondheid toe. Als men hem vraagt, wat zijn wenschen voor het verdere deel van zijn leven zijn, antwoordt hij „Ik heb drie wenschen, en die zijn steeds mijn degen, mijn vork en mijn scheermes goed te kunnen gebruiken". Zijne dochter, mevrouw Desvallières, die hem teeder verzorgt, heeft van hem de licha melijke energie geërfd. Ais 's zomers de familie te Seine-Tort vertoeft, gaat zij met hem wandelen, speelt biljait met hem en laat hem somtijds gaarne staan aan den oever der Seine, om zelf zwemmende den overkant te bereiken en daarna op dezelfde manier terug te komen. Dat de heer Legouvé op zjjn 97ste jaar nog degens breekt, is merkwaardig, maar dat zijne dochter op haar 68-jarigen leeftijd nog zwemmende de Seine oversteekt, is zeker niet minder merkwaardig. De geheele familie, van kleinkind tot groot vader, leeft voor de sport, en de heer Legouvé ziet nu zijn kleinkinderen de degens hanteeren als geoefende schermers. (Ned. Sport). De orkaan, welke in den nacht tusschen Donderdag en Vrijdag over Engeland gewoed heeft, was buitengewoon hevig. Een Engelschman, die lang in China ge woond heeft en dus met kennis spreekt, schrijft dat de storm een „typhoon" geleek. De Britsche visschers- en koopvaardijvloot werd zwaar geteisterd, en de zeerampen, van welke aan het Centrale Lloyds-bureau te Londen opgave werd gedaan, waren zoo tal rijk, als in jaren niet was voorgekomen. In het noorden van Ierland en het westen van Schotland bereikte de stormwind een snelheid van 70 tot 80 Eng. mijlen per uur. Een zeer merkwaardig onheil trof de „Menai Suspension Bridge", die Carnarvon- shire met Anglesey verbindt. Deze brug, die in 1826 werd gebouwd, werd door den razen- den storm uit haar verband geblazen. Dit had tengevolge, dat een twintigtal telegraafdraden afknapten, zoodat de telegra fische gemeenschap met Ierland verbroken werd. Zeker wel het merkwaardigste feit wordt echter gemeld van Levens-viaduct, op de spoorlijn tusschen Cark en Ulverston. Daar werd een trein van 9 wagens omver geblazen. Gelukkig kwam de trein te land op het nevenspoor, waar hij bleef liggen anders zou hij in de wateren van de Mare- cambe Baai zijn verdwenen. De trein had wegens een defect aan de machine moeten stilstaan. Twee-en-dertig personen werden gewond. Een vrouw en twee kinderen worden nog vermistmen vreest, dat zij in de rivier zijn gewaaid. De ongewonde passagiers, die zoo gauw moge lijk uit de omgevallen rijtuigen trachtten te komen, konden van den wind niet blijven staan. Sommigen kropen op handen en voe ten naar Ulverston. Het regende schoorsteenen, dakpannen en boomtakken. „Aapjes" werden met koetsier, paard en al omgeblazen. Te Manchester vlogen zelfs geheele daken over de straat, soms tot groot ongerief der voorbijgangers. Te Liverpool beukte de storm de winkel ruiten in en verspreidde den inhoud der étalages over de straat. Te Holyhead werd een geheel ijzeren kerkgebouw van het fun dament gelicht en tegen den grond gesmeten. Van het telegrafisch verkeer kwam natuur lijk niets terecht. Te Hetton-le-Hole, nabij Durham, werd een predikant door het instortende dak in zijn bed verpletterd, zijn vrouw werd ernstig gewond. Op de kust van Bretagne nabij Fenntenet is het Engelsche stoomschip Ottercaph, thuis behoorende te Snnderland, vergaan. Het was een koienschip van 6lechts 646 ton. Men vermoedt, dat er 30 man, passagiers en equi page, aan boord waren, die vermoedelijk allen verdronken zijn. Zeven lijken zijn tot dusver gevonden. Het schip sloeg stuk zoodra het op de kust liep. Van alle zijden komen berichten over scheepsrampen; tal van schepen zijn vergaan, gezonken, gestrand of tegen klippen stuk 1 l Ai.-aar „„„rwiwrnt'n en nananavine: van hnn recht. werde

Schager Courant | 1903 | | pagina 5