Beter verkeer. Weerstandskas. I zal bepaald niet tegenvallen. Dagblad" is veel geschreven, wat den arbei ders vrees moest aanjagen. In dien tijd kwam de oproeping van den minister van oorlog. De Reg. heeft zich daarover uitgelaten, maar niet genoeg. Wie was de bevoegde autoriteit, die de uitbreiding met 26000 man aanbeval, en welke waren de gronden Zooveel man meer, is f26.000 per dag kosten, is een on verbiddelijke slag voor velen, terwijl voedsel werd gegeven aan de bestaande spanning. Spr. wenscht dus nadere inlichtingen. Er is gewaagd van Durgerdam en de gruwelen daar gepleegd. Wat daar is gebeurd, is over treding van de gewone strafwet Het is een feit, dat met de spoorwegstaking in geen verband staat. (Gelach.) Spr. houdt het vo Het hield verband met de gemeente-werk- liedenbeweging. Spr. nu meent, dat de ver- ant woordelijkheid voor de oproeping der lichtingen rust op de conservatieve pers, die in den eersten roes der overwinning aan drong op dwangmaatregelen. Ten tweede rust de verantwoordelijkheid op de Regeering, die het recht van staken wilde ontnemen. De Regeering had haar tijd moeten afwach ten, spr. zegt niet eenshaar wetten niet hebben ingediend, maar zij was te veel be zield door een zeker wraakgevoel of gezags- fanatisme. Zij wilde zich niet laten „comm"" deeren Het is een oud recept, dat de Regeering toepast, doch dat op den duur niet goed werkt. Het is, een bruut recept, dat de Regeering toepast. Wanneer zij niet met wetten ware gekomen waarvan zij zelf ingezien heeft dat ze moesten leiden tot haspelarijen, dan zou het lustig zijn in Nederland, en zou ons land niet overstroomd hebben behoeven te worden met militairen. Spr. stelt zich op een psychologisch standpunt, en dan nagaande, wat de arbeiders deden, vergeet spr.ook niet wat der Reg.is toegeroepen van po litieke vrienden en tegenstanders om haar aan sprakelijk te stellen voor den toestand. Hij heeft daaraan niet meegedaan. Hij hoopt dat de Reg. nu niet meer is onder den abnormalen toestand. Het is hem gebleken dat bij de miliciens een onderzoek wordt ingesteld, of ze geschikt zijn voor betrekkingen. Doch spr. meent, dat de militairen dienen tot bescherming van den Staat en dat het bezigen van militairen als machinisten, stokers enz., bij een ingevallen staking, op zichzelf immoreel is, maar bovenal dat het voor de publieke veiligheid een groot gevaar oplevert. Er worden zooveel eischen gesteld aan spoorweg-machinisten, dat men uiterst voorzichtig moet zijn met het plaatsen van vreemde krachten op de trillende machine. Ten tweede kost deze geschiedenis minstens 1 ton gouds per dag aan den Staat. De financiëele schade moge dus zoo spoedig mogeljjk worden verminderd en de herhalings oefeningen, schietoefeningen en manoeuvres dit jaar achterwege blijven. Het buitenlandsch gevaar is zoo groot niet, dat niet een jaar die oefeningen zouden kunnen worden achterwege gelaten. Wij hebben ver nomen, dat de miliciens zich zoo fier en rustig gedragen. Spr. kan hun niet kwalijk nemen, dat zjj de macht erkennenmaar hen te schetsen niet als slachtvee maar als goed gedrilde slachters, bereid hun eigen ras- genooten dood te schieten, dat is eene voor stelling, waarmede spreker zich niet kan vereenigen. De onderofficieren heeten de kracht van ons leger. Spr. hoopt, dat de Reg. niet eens zal ervaren van die heeren, wat zij van het spoorwegpersoneel heeft ondervonden. De Vereen. „Ons Belang" heeft vele grieven uitgesproken eenige jaren geleden, maar er is niets aan gedaan. Discipline nu is goed, maar vermag ten slotte niet alles. Nu komt spr. tot de vraag of een goede oplossing van den tegenwoordigen toestand wordt bevorderd door repressieve of preven tieve maatregelen van strafrechterlijken aard? In andere landen zijn er ook spoorwegstakin gen geweest. Maatregelen als hier daartegen genomen, zijn een unicum in andere landen deed men het zonder dergelijke maatregelen. In Engeland bijv. was in 1890 in Zuidwales een werkstaking, die 10 dagen duurde; later een in Schotland, die 6 weken duurdein Eebr. 1897 op de North Eastern Railway een, die 5 dagen [12.000 man] aanhield. Toch nam men geen strafbepalingen tegen spoorweg arbeiders. Ook in Oostenrijk, te Triest en Fiume, was een spoorwegstaking. Eenige jaren geleden in Zwitserland, ook in Frank rijk hadden er plaats. Maar werkwaardig, men maakte nergens strafbepalingen. In Frankrijk is later een wet, sprekend gelijk op de bij ons voorgestelde, ingediend, maar ze is niet tot uitvoering gekomen. Geen volgende regeering wilde die voorleggen. In Italië is een middel om het personeel af te houden van staking door het te stellen onder militaire tucht, maar later heeft de regeering dit niet toegepast. De weg, thans ingeslagen, is niet de beste. Het middel is niet de beste weg, om dat doel te bereiken. Wel zegt de minister Reactie wil niemand maar spr. zegtDaden willen we. Als ge onze keel met eene hand vasthoudt, dan zeggen wijLaat die hand los, dan kunnen we spreken. En nu hebben we in de Kamer gezien een poging om de invoering der wetten te verhaasten. De arbei ders zijn nog steeds onder het gevoel van reactionnaire strooming. Zij zeggenhet gaat er met de zweep over. Toen onlangs hier werd voorgesteld, eerst te spreken vóór de wetten behandeld werden in de af deelingen, werd dat niet gewild. Dat was nieuwe olie in het vuur. De haast in de Kamer geeft den indruk, dat men bij ver rassing inbreuk wil maken op de rechten der arbeiders. Spr. bezweert de Reg.: voed niet het misverstandlaat de wetten rusten en laten wij overgaan tot een reëele behandeling van zaken. Er is geen haast bij. Niemand die aan staking denkt(Gelach). Ook het optre den der spoorwegdirectiën heeft aanleiding gegeven, het wantrouwen der arbeiders te j wekken. Die directiën zijn bezig, vele men- schen te ontslaan, met een nieuw schrikbe wind, nog erger dan indertijd tegen de1 „Voorwaarts". Op verschillende stations wor- den menschen ontslagen in den laatsten tijd, om redenen waarom ze vroeger niet werden ontslagen. Wat moet de arbeider daarvan denken De Reg. stelt voor, een enquête, I en de directiën vergrijpen zich intusschen aan het recht der arbeiders. Er heerscht op dit oogenblik bij de spoorwegmaatschappijen een waar terrorisme. Moeten, zoo vervolgt de heer Troelstra, nu tijdelijke stakingen uitgelokt worden Moeten nieuwe conflicten worden uitgelokt Oefenen dus niet de handelingen der directies een ver keerden invloed, alsof zjj zich op de arbeiders willen wreken nu zij weer de macht hebben Hij vraagt, of de Regeering hiervan op de hoogte is, en zoo niet, of zy wil medewerken die nieuwe brandstof weg te nemen Daarna komt spr. tot het onderscheppen van een brief aan een treinbeambte door de politie te Heerenveen. Hij vraagt hieromtrent inlich tingen. Wij zijn zegt spr. op een ge vaarlijken weg. Hij haalt aan een paar arti kelen uit zjjn blad, op wier gematigdheid is gewezen door tegenstanders. Wanneer een maal een staking mocht uitbreken, is spr. verplicht in de rijen der arbeiders te staan. Geen oogenblik denkt hjj er aan, zich terug te trekken. Als er een middel is, om de arbei ders saam te houden, dan beveelt hij dat aan. Maar hier in de Kamer roept hij der Regeering toe- Zijt gij bereid de wijzigingen in het Strafwetboek in nadere overweging te nemen en eerst een definitief besluit te nemen tot na de enquête Met vollen ernst doet liij die vraag Hij is overtuigd, dat de Regeering zich niet zal laten leiden door bezwaren, daar tegen ook in de Christelijke pers aangevoerd. Hier moeten wij een hooger standpunt in nemen. Er zijn oogenblikken, in welke ver antwoordelijke mannen van het volk niet zijn opgewassen tegen de vraagstukken, die zij te kwader ure genoopt werden op te lossen. Spr. waagt een poging, om te voorkomen de conflicten, waarheen wij bezig zijn te gaan. Hij spreekt niet namens eenige organisatie, maar, bekend met de arbeidersinzichten, duiit hii zeggen, dat de Regeering zal behoeden het land voor een staking, die groote nadee- len zal teweegbrengen. Hij wijst er op, dat de stad Amsterdam de slechtste en na- deeligste gevolgen zou ondervinden. Hij waar schuwt de afgevaardigden van Amsterdam er voor. Doet de Reg., wat Spr. wil, dan vleit Spr. zich, dat in weinige dagen de rust zal zijn teruggekeerd. De Voorzitter constateert, dat de Reg. op Je vraag om intrekking der ontwerpen, niet zal kunnen antwoorden, alvorens kennis ge nomen te hebben van den inhoud van het verslag. Antwoord van den Minister. De Min. van Binnenl. Zaken beantwoordt namens de Reg. de beide interpellatiën. Het zal slechts weinig meer kunnen zijn dan een j aanvulling van het reeds gezegde. Daarbij zijn er in de tegenwoordige positie vele din- gen, waarin een Reg. niet kan spreken zon der de belangen van den Staat in gevaar te brengen. Wat den heer Mees betrëft, deze vroeg, of er geen aanleiding had bestaan dat de Reg- van een staking iets had vernomen. Die afgevaardigde wees op 3 momenten de mededeelingen door prof. Treub,. dat aan het Dep. van Binnenl. Zaken een lid van het Vriesseveem een audiëntie heeft gehad. De Min. moet beslist weigeren, over dergelijke particuliere audiënties zich uit te laten en hij moet prof. Treub euvel duiden, dat deze zich zoo uitlaat over die zaak. De audiëntie van 20 Januari is een gewone geweest en hij is niet te weten gekomen, wie de aan vrager was Ook op zijn Departement niet. Hij deelde mede, dat men moeite zou krijgen met de Veemen en elke poging door een werk gever om vooraf de Reg. op haar zijde te krijgen, zal steeds door haar geweigerd wor den. Daarbij was de ervaring van Enschedé niet bemoedigend. Dat de spoorwegen daarbij meegetrokken zouden worden, daarover is geen woord ge sproken. In tal van groote havens hadden stakingen plaats, zonder dat aan meêdoen van het spoorwegpersoneel is gedacht. Wat de uitlating van den minister van waterstaat op 19 Dec. betreft, was alleen, dat hij ver wachtte dat over 2 a 3 dagen, als de spoor wegdebatten zouden worden gevoerd, men dan wel vrijheid genoeg zou zien nemen om de spoorwegzaken te zien behandeld. De brief van het bestuur van de Ned. Spoorwegvereeniging is van 19 April 1901, terwijl dit kabinet eerst in Augustus is opge treden. De stukken zijn ook gezonden aan de Kamer en het verwondert hem, dat de heer Mees toen niet voor die belangen is opge treden. Wat het verloop van de staking be treft, heeft de Regeering geen kennis gekregen noch van B. en W., van den Commissaris of van wien ook. Eerst 29 Januari tusschen 3 en 6 uur meldde een telegram, dat in de Riet landen moeilijkheden waren uitgebroken. Den volgenden dag scheen reeds verbetering te zijn verkregen door een toezegging die door Holl. Spoor en Staatsspoor werd uitgevaar digd, om in dien zin mede te werken. Verder kreeg de Reg. 't bericht, dat de staking zich beperkte tot de Rietlanden en Oostenburg en nog niet voor het personen vervoer te duchten was. Des avonds kwam een telegram, om een onderhoud met de Reg., en nog later een telegram, dat de staking zich had uitgebreid. De audiëntie werd uit gesteld tot Zaterdag 2 uur. Vooraf werd na de zitting der Eerste Kamer Ministerraad gehouden, waarin besloten werd tot geen onmiddellijk ingrijpen der Regeering te Am sterdam, daar dan voor den Rijksdienst mate rieel en personeel zou moeten zijn opgeëischt, en dat kon en mocht de Reg. niet doen, omdat zij de macht om die te beheeren, niet ter beschikking had Ook het geval van Pitts- burg leerde, dat de Reg. niet te vlug moet optreden. De Reg. mocht niet ter wille van arbeiders of werkgevers optreden. Zij moest zich neutraal houden. Zij heeft zich van automobielen voorzien, de eerste miliciens opgeroepen, zij heeft overlegd met den chef der spoorsectie bij de genie, of deze zou kun nen helpen, wat de chef moest ontkennen, omdat het personeel er niet voor berekend was. Op 31 Januari heeft de Reg. beraden, wat te doen was om zeker verkeer te bevorderen en alle maatregelen genomen, opdat, als er weer een staking mocht uitbreken, wat de Min. niet hoopt, de Reg. zal kunnen toonen voorbereid te zijn. Wat in de audiëntie met fi® H. IJ. S. M. is gesproken, daarvoor ver wijst de Min. naar het stuk in overleg met de directie gepubliceerd in de dagbladen. De Minister komt nu tot den 2den inter- pellant. Op de Reg. rust de plicht de orde te herstellen, maar ook te handhaven. Zoo lang de Reg. meent, niet te kunnen instaan voor orde en rust met de weinige troepen die onder de wapenen zijn, is ze verplicht miliciens op te roepen. De Min. wijst op België, waar te Brussel 4000, te Antwerpen 6000 man normaal zijn. Wjj hadden in Am sterdam 691 en te 's-Gravenhage 770 com battanten. De neiging om de lichting in te krimpen, maakt, dat men bij het minste ver zet tot oproeping van miliciens moet komen. Dat wij nu tot de ooren gewapend zouden zijn, is onjuist. Niet 26.000, maar net de helft, 18.000 man, zijn onder de wapenen. We hebben nu juist de helft van wat Brussel en Antwerpen in normale tijden onder de wapenen hebben. Er is dus niet gestreefd naar militair vertoon. De Reg. heeft het juist willen voorkomen, en heeft de klein- verlofgangers na de oproeping van 31 Jan. t twee dagen later gecommandeerd. Wat zou gebeurd zijn als de Reg. dit niet gedaan zou hebben? De Reg. zou niet hebben inge staan voor hetgeen waaraan Amsterdam en s-Gravenhage zouden hebben blootgestaan. Zoo heeft een ijzerhandelaar te Amsterdam er van afgezien recht van vervoer te eischen, omdat men met nieuwe staking dreigde. De autoriteit die om militaire hulp vroeg, was de plaatselijke commandant van Amsterdam die met instond voor de handhaving der heerschle 8temmlng die er te Amsterdam Ook de zaak van Durgerdam werkte daar- toe mede waar 160 man comploteerden om gewelddadigheden te plegen. Herhaaldelijk zijn dooi stakers geweldenarijen gepleegd ook ^egen de politie, zoodat de plaatselijke comman dant, den toestand kennende, de gistingen samenvatte als gevaarlijk, en het anarchisme wilde tegenhouden. Door de staking is een sociale en politieke aanval op de maatschappij gericht. Heeft men niet gedreigd de duin waterbuizen af te snijden te Amsterdam en 600.000 menschen bloot te stellen aan water- nood? Heeft men dokterskoetsen niet aange houden en willen verhinderen dat zij zieken be zochten Maar bovendien is de staking aan geprezen als een politiek instrument om macht tegenover Regeering te stellen. Er was een strijd om de macht ontstaan binnen weinige dagen. Zoo durfde het per soneel de directie van de Holl. Spoor waar schuwen, dat, als zij weer Sloterdijk aandeed Haarlem zou worden vastgelegd [gelach]. Heeft een conducteur niet geweigerd mili tairen te vervoeren, omdat hij moest voldoen aan de opdracht zijner vereeniging Vraagt men: had een minder aantal militairen niet volstaan, bij hetgeen de Min. daaromtrent reeds zeide wijst hij er op, dat, als een nieuwe spoorwegstaking mogelijk werd, men voorzien moet voor het geheele land. Bij staking aan de gasfabriek moet men zorgen dat^ den arbeiders, die blijven, geen Durgerdam's lot wacht. Eer was de Reg. besloten, het getal onder de wapenen geroepenen te vermeerderen, daar wij voor de publieke orde en rust moe ten instaan en ons door geen macht in den Staat moeten laten overvleugelen. [Toejui chingen. Gelach.] Door den interpellant zijn sirenenzangen gezongen. De Regeering erkent, dat kalm overleg gewenscht is, naar zij kan zich niet door sirenenzangen in slaap laten sussen. Onze plannen van operatie gaan wij niet blootleggen met het. oog op art. 94, 2e lid, laatste woorden der Grondwet. Het Staatsbe lang verbiedt, onze plannen zelfs in comité- generaal open te leggen. Of de oproeping der andere lichtingen dit jaar zal kunnen worden nagelaten, kan eerst beslist worden als de tegenwoordige lichtingen veilig en wel huiswaarts zijn. Wat den brief betreft, die is judiciëel den ambtenaar ontnomen en later teruggegeven. Op de vraag betreffende tijdelijke terugneming der ontwerpen, ver zekert de Minister, dat hij daarop onmogelijk kan antwoorden zonder het verslag te hebben gehoord. Ten slotte verzekert de Regeering dat zij niet anders beoogt dan alle groepen van ingezetenen te verdedigen en te sterken, maar dat zij bovenal behoort hoog te houden het gezag en de verzekering van rust en orde, en nooit ter wille van eenige groep het gezag zal prijsgeven. (Toejuichingen rechts en bravo's. Eenig gelach bij de socialistische groep). Woensdag voortzetting. DE STAKING. Naar wij vernemen, is de volgende order uitgevaardigd„Het spoorwegpersoneel is verplicht, iederen morgen voor het rijden van den eersten trein het traject, waarop zij als wegwerker werkzaam zijn, te schouwen en na te zien, of de lijn niet beschadigd is". („O. H. C.") Een woord van vermaan. Aan de predikanten der Nederlandsche Hervormde Kerk is het volgende schrijven gericht „Ontegenzeggelijk is in de laatste tijden op droevige wijze openbaar geworden, wat reeds lang leefde in zoo menig hart. Het is daarom wel naar aanleiding van den toestand van spanning, waarin ons vader land deze weken en maanden verkeert, maar meer toch nog lettende op den geest van loslating van God en van Christus, zoo dui delijk waar te nemen in tal van kringen, van hooger en lager geplaatsten, dat het moderamen van de Algemeene Synode Com missie der Nederlandsche Hervormde Kerk zich op broederlijke wijze wendt tot de voor gangers harer gemeenten, met het uitspreken van den wensch, om op Zondag 16 Maart a.s. in de openbare godsdienstoefeningen der ge meente de noodzakelijkheid aan het hart te leggen van een ootmoedig, hartelijk en ver trouwend wederkeeren tot den God aller genade. Zóó zullen de gevoelens van trouw aan Hare Majesteit onze geliefde Koningin wor den versterkt, het vaderland gezegend, de regeering des lands en de vertegenwoordigers des volks bemoedigd worden in hun zware taak, en de gemeente van Jezus Christus worden gesteld tot een licht en een zegen voor de wereld Namens het moderamen van de Algemeene Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk, Dr. G. J VAN DER FLIER, president. J. KNOTTENBELT, secretaris Naar men verneemt, heeft te UTRECHT bijna het geheele personeel der H. IJ. S. M. aan het station Maliebaan aldaar voor het lidmaatschap der Ned. Ver. van spoor- en trampersoneel bedankt. Het oprichten eener afdeeling van den Bond van Orde is er in wording. Naar men aan het nieuwe soc.-dem. blad „Vooruit" te 's-Gravenhage bericht, zou tus schen rechter- en linkerzijde der Kamer een compromis getroffen zijn, in dien zin, dat de agitatie tegen de wetten in het land zou gestaakt worden en de regeering de wetten zou opschorten tot na den uitslag der enquête. Men meldt uit Den Helder aan de N. C.: De heer P. C. Kappetein, onderwijzer al hier, korporaal bjj de infanterie-reserve, was ongeveer eene maand geleden in de kazerne aanwezig tot het volgen van den z. g. ser geants-cursus hij was daarbjj volgens het voorschrift in uniform gekleed. Na afloop der les deelde hij onder de mili tairen een manifest rond, betrekking hebbende op de spoorwegstaking van 31 Januari j.1. Naar aanleiding daarvan gewerd hem j.1. Zaterdagmorgen vanwege het departement van oorlog eene oproeping tot den werko- fijken dienst, waaraan hij des namiddags te 2 uur van denzelfden dag moest voldoen. j Onmiddellijk na aankomst in de kazerne werd hjj in verhoor genomen, en na afloop daarvan op bevel van hoogeihand in arrest gezet. Niemand wordt bij hem toegelaten. Een vergissing Men schrijft uit Groningen aan „Het Volk" „Donderdagavond vertrok een deel der te Groningen ingedeelde miliciens weer met verlof. Het geheele clubje zong uit volle borst den Socialistenmarsch." Is de „N. G. Ct." goed ingelicht, dan heeft niemand dat gezang kunnen hooren omdat er geen miliciens met verlof zijn gegaan Het blad vergist zich dus. Het landelijk Comité van Verweer, door 1 de arbeidersorganisatie ingesteld om de actie tegen de voorgestelde Wetsontwerpen te i leiden, had den dag van j.1. Zondag bestemd tot algemeenen protestdag voor geheel Nederland, i De talrijke woordvoerders, over welke de Soc. Dem. Arb Partij, de Bond der Vrije Socialisten en de verschillende vakorganisa ties beschikten, waren voor dien dag gere- quireerd en over verschillende plaatsen in ons land verdeeld, om daar in protestverga- deringen het woord te voeren. Uitteraard hadden deze vergaderingen in de verschillende plaatsen een gelijk verloop en werden ver schillende moties tegen de wetsontwerpen aangenomenhet verloop was kulm. Te KOLHORN zijn de vorige week de eerste proeven genomen om haring te bemachtigen, die naar de Wieringermeei afdwaalt. Er werd gevangen, doch op zeer bescheiden voet. Met belangstelling wordt die zaak gevolgd, want heeft die onderneming in dit gedeelte levensvatbaarheid, dan zullen er liefhebbers genoeg zijn, die haar met ernst durven aanvatten. Het benoodigde want gelijkt in alle opzichten op dat voor de ansjovis, doch is sterker van draad en grooter van maas. De W inkelvereeniging „De Onderneming" te KOLHORN hield Vrijdag j.1. een ledenvergadering, waarin het Regle ment vastgesteld werd. De inleggelden wer den voor het grootste deel geïncasseerd en de overige vraagpunten marcheerden in alle Winkel te Nibbixwoud. opzichten zoo vlot, dat men besloot den datum I Alvorens tot de bespi eking maand te van f 88.81 Vi, uitgaaf f82.68'/2, met een batig slot dus van f 1.23. De Commissie, met het nazien der rekening belast, n.1. de heeren C. Deenik en C. Zijdewind, adviseerde tot goedkeuring, waartoe de vergadering besloot. Wordt nu door de afgevaardigden naar eeii gecombineerde vergadering van de besturen van de Alkmaarsche kiesvereenigingen, Lan- gedjjk, Kolhorn en Schagen, j.1. Zondag te Alkmaar gehouden, verslag van die verga dering uitgebracht en mededeeling gedaan van de daar gehouden besprekingen over candidaten voor de Tweede Kamer, vacature- Mr. E. Fokker. Vervolgens gaat de vergadering over tot het inleveren van briefjes, waarop de candi daten, die men bespreken wil. De namen worden ingeleverd van de heerenVan Deventer te Amsterdam, C. A. Zelvelder te Heerenveen, H. Feisser te Schagen en J. van opening een maand te vervroegen en op 1 April te bepalen. De uitvoeringen van het fanfarecorps „De Eendracht" te KOLHORN werden door een buitengewoon talrijk publiek bijgewoond. Er werd met animo geblazen en bij enkele nummers ontwikkelde zich een bijzonder schoon klankgehalte. De tooneël- stukjes, die ter afwisseling opgevoerd werden, vielen ook in den smaak en gaven vooral het laatste telkens aanleiding tot uitbun dige hilariteit. Bij elkaar genomen, waren het zeer prettige uitgaansavonden. De laatste dagen is er aan den LANGEDIJK wat meer leven in den groentehandel. Voor 't eerst sedert vele weken kan dan ook nu eene stijging der prijzen worden geconstateerd. Voor roode kool wordt thans tot f 10.voor gele tot f 12. voor Deensche witte tot f 11.per 100 stuks besteed. Vooral gele en Deensche witte wor den nog al veel verzonden. Uien werden deze week verkocht voor f 0.40 en f 0.46 per 60 K.G. Plaatselijk Nieuws. Schagen, 11 Maart 1903. j Vergadering van den Motor- bootdienst Kolhorn—Schagen, op Maandag 9 Maart 1903, des namiddags half vijf ure, in het lokaal van den heer J. Vader te SchageD. Bij de opening der vergadering deelde de j Voorzitter, de heer P. Raat Dz., mede, dat de 120 preferente aandeelen ad f 10 per aan deel geplaatst waren, wat door de vergade ring met applaus werd begroet. De notulen werden door den heer J. Bree- baart Dz. gelezen en door de vergadering goedgekeurd. Door den heer J. Helder werd voorgesteld, j tot liquidatie over te gaan, omdat Spr. in een exploitatie door particulieren meer heil zag. Met 34 tegen 6 stemmen werd dit voor stel verworpen. Er werd met een gelijk aantal stemmen vóór besloten, tot verhooging van het kapi taal door preferente aandeelen over te gaan, en aan de houders van 3 preferente aandeelen dezelfde rechten te geven als aan de gewone aandeelhouders, en aan houders van 1 of 2 preferente aandeelen toegang te verleenen tot de vergaderingen en een adviseerende stem. Hierna sluiting. Schipper P. Kooij Gz. te Zuid-Scharwoude heeft zich bereid verklaard, met medewerking dier heeren over te gaan, wordt besloten, dat vanwege de Kiesvereeniging Schagen een conferentie zal worden uitgeschreven voor de besturen der verschillende kiesvereenigingen en invloed-, rijke personen in dit district, om nog wat meer voeling met elkaar te krijgen. Volgt nu de bespreking der opgegeven candidaten en wordt daarna besloten, op die conferentie één voorloopig candidaat op den voorgrond te plaatsen. Bij de nu volgende stemming wordt uit gemaakt, dat de voorloopige candidaat onzer Kiesvereeniging zal zijn de heer H. F e i s s e r. Tot bestuursleden worden gekozen de heeren C. Deenik en Baron Collot d'Escury, in de plaats van de periodiek aftredende en niet herkiesbare leden, de heeren H. Feisser en J. Buis Jz. Voorzitter der kiesvereeniging werd, in de plaats van den heer H. Feisser, aftredend en niet herkiesbaar, de heer P. Raatsecretaris in do plaats van den heer Raat, de heer C. Deenik. Hierna sluiting. Maandag j.1. hield de Schil- dersvereeniging West-Friesland" in de Posthoorn alhier eene algemeene vergadering. Aan deze vergadering had de vereeniging eene tentoonstelling van vakwerk verbonden. De bijeenkomst werd geleid door den Voorz., den heer P. Berkhout. De gewone huishou delijke onderwerpen gaven geene aanleiding tot op- of aanmerkingen, noch tot langdurige besprekingen. De hoofdschotel was dan ook de tentoonstelling. Om voor een prijs in aan merking te komen, was door de commissie Wit Marmer en Eikenhout gevraagd, terwijl voor andere inzendingen diploma's beschik baar waren. Van wit marmer en eikenhout zijn 14 in zendingen aanwezig, van andere hout- en marmersoorten, benevens decoratief- en pla- teelwerk, letternaamborden, schotelschilder werk, enz., 24. Het geheel maakt een zeer aangenamen indruk en is een bezoek over waard. Op de vergadering werd voorgesteld, de aanwezige leden tot Jury te benoemen, 't welk werd aangenomen. Tot voorzitter en secretaris der Jury wer den benoemd de heeren B. van de Velde, Nieuwe Niedorp, en J. Speets, Wieringer- waard. De uitslag der bekroningen was als volgt Wit marmer. Ie prijs G. de Haan, Zuid- Scharwoude, 112 punten; 2e prijs S. J. Mole naar, Koedijk, 84 punten. Diploma J. Speets, Oudkarspel, 76 punten. Eikenhout: le prijs G. de Haan, Zuid- Scharwoude, 116 punten 2e prijs S. J. Mo- van de Kaascommissie en Algemeen Belang 'enaar, Koedijk, 97 punten diploma J. Mole- te zullen trachten een beurtveer te stichten naar, Koedijk, 91 punten. van Schagen op Rotterdam en tusschenge- legen plaatsen. Omdat van het Zuiden ook door onze neringdoenden en door die in om liggende plaatsen heel wat goederen betrok ken worden, die even goed, of zelfs beter per schuit kunnen worden aangevoerd, zien velen ook schipper Kooij beslist levens vatbaarheid in bedoeld beurtveer. Dat velen de pogingen onzer werkzame plaatselijke com- missiën mogen steunen, om telkens en telkens De uitslag der beoordeeling van de overige stukken werd aangehouden, doch zal zoo spoedig mogelijk den inzenders bekend wor den gemaakt. Met een woord van dank aan de Commissie der tentoonstelling voor hare vele bemoeiingen, aan de Jury voor haar werkzaamheden en aan alle aanwezi gen voor hunne medewerking en belangstel ling werd de vergadering gesloten. Ons werd nog medegedeeld, dat de ten- weer onze plaats in betere omstandigheden toonstelling tot Zondag a.s. geopend blijft, te brengen, ook wat verkeer betreft, is zeker i 0°k vele personen buiten het vak zullen zeer gewenscht en dat zal dan ook wel, ge- zeker gaarne kennis maken met hetgeen onze looven we, geschieden. i schilders kunnen leveren. De kennismaking De Commissie zal op den 17den Maart I ,n~ n u 6 T 8 a d e rn S v a n den te 't Zand, en op den 20sten Maart te Stompe- f Bestuur van ons Departement toren een vergadering houden, om daar de f i 1.--1 i-- ---- Weerstandskas voor de Schager Kaasmarkt in verband met de te hooge Wik- en Weeg- loonen te bespreken. Smedenbond „Hollands Noorderkwartie r." Zondag jl. werd in het lokaal „Cérès" alhier 1 de gewone jaarvergadering gehouden van bovengenoemden bond, welke werd bijgewoond door afgevaardigden van de afdeelingen Hoorn, Purmerend en Schagen en door eenige belang stellende leden. De Voorz., de heer J. L. Wissekerke te Kolhorn, opende de vergadering, waarna notu len en jaarverslag werden gelezen en goed gekeurd. Uit het laatste, opgemaakt door den secretaris den heer D. Roggeveen Lz. te Schagen, bleek, dat de afd. Enkhuizen ont bonden was en de afd. Purmerend waarschijn lijk spoedig hetzelfde lot zal deelen De afd. Hoorn en Schagen daarentegen nemen toe in bloeide eerste telt 88, de tweede 64 leden. Beide afdeelingen schaften in 1902 voor gezamenlijke rekening smeêkolen aan. De afdeeling Schagen stichtte een teekencurcus, terwyl de bond te Hoorn een 2-jarigen cursus voor hoefbeslag in stand hield, mogelijk ge maakt door toekenning der gewone subsidies. De rekening wees een batig saldo aan van f 39.68. Den penningmeester H. Cortie te Hoogcarspel werd dank gebracht voor zijn goed gehouden beheer. Bij de rondvraag werden eenige standaard- prijzen vastgesteld voor verschillende zaken besproken, hoe van t Nut de jaarlijksche uitvoering der Nuts-Zangschool bepaald op Dinsdag 24 Maart a.s. Den 29sten Maart zal onze Har- moniekapel haar 2e winteruitvoering geven. ^en 6 den April zal de heer Th. Roep met zijne leerlingen van de Nuts- zangschool een uitvoering geven van de operette „De IJsjonkvrouw". De leerlinge der openbare lagei e school A. Kant deed Zaterdag met gunstig gevolg examen als leerling voor de Rijks-Normaalschool te Den Helder. A 18 op volger van wijlen den heer C. N. Vlaming is tot Armmeester der R.-C. Kerk benoemd de heer R. de Moei. KAASMARKT Heden aangevoerd 17 stapels kleine kaas, n.1. 12 fabrieks en 6 boeren. Hoogste prijs f27.- Gewicht 8272 K.G. Handel goed arktberichten. ALKMAAR, 7 Maart. 15 Paarden 13 Koeien en ossen 284 nucht. Kalveren 177 magere Schapen 123 magere Varkens 189 Biggen 2 Bokken en Geiten Aangevoerd f 60 a 200— 130.-- a 200.— LZR CnenTslaT' 2488 ?£d.Boter.P- De afd. Schagen zal daarvoor een contract sluiten voor een geheel jaar met een leve rancier. Een voorstel om een protest-motie aan te Kipeieren per 25 7.— 14— 16— 8— 3— —.60 -.76 20— 25— 20— 12.50 5— —.67' —.87' Op te gebruiken de gebruikelijke 421 a ^^MAAB, Maart 1903. Aangevoerd 4 Koeien en ossen f200.a f 230_ «7 Vette kalveren f 40.— a 130.— Der Kir. nemen tegen de aanhangige wetsontwerpen *90 a 1.10, 126 nuchtere idem f 7- niet in ^Jh^rd r Val1 den heerJP' Roggeveen 22>~i 1 magere schapen f 18 a niet in behandeling genomen. Men oordeelde, 0 lammeren f a244 „„ff u dat de Bond geen politieke vergaderingen per Kg. f 40 a f 244 ve"e varkens hield en de leden van allerlei |^em f a —.44, 46 magere PURMEREND, 10 Maart. Aangevoerd e nKlhT' waaronder 154 vette id., 0.54 a 0.70 p. K.G., 8 stieren, vette, prysb, matig, melke- en geldekoeien prysh. matig, 89 vette kalveren f —.76 af— .95 D Kg matig, 878 nucht. f 8.- a f 22.-"'vlug! J8 paarden, 435 Bchapen f 20 a 32 en 675 overhouders f 16 a 26», prysh. matig, tób vette varkens f .42 a f .44 p. K.G., matig, 109 magere id, f 14.— a f 24.—, matig, 232 biggen f 6.— a 11—, 1.45. geen politieke leden van allerlei politieke In zichten waren. Eene verloting van smids voor werpen bracht 8 der aanwezigen in het bezit van een zeer goed degelijk werktuig. wijze werd de vergadering gesloten -Vergadering van de Vrijzin nige Kiesvereeniging Schagen alhier, op Dins dag 10 Maart 1903, des avonds half acht uur, m hot lokaal Céres. Aanwezig 28 leden. De Voorzitter, de heer H. Feisser de vergadering en vervolgens notulen gelezen en goedgekeurd Daarna worden door den Voorz. verschillende 46 mnd aPPelen f 1— a mededeelingen gedaan en wordt door hem als Kleme kaaa f 28— middelbare f afgevaardigde, verslag uitgebracht van de vergadering van den Vrijz.-Dem. Bond wJ g V?n den Penningmeester over het afgeloopen jaar sloot met een ontvang opent worden de Goudsche f .- aangevoerd 49 stapel:, wTnd? K-G-. 506 kg. boter f 1.80 a f 1.40, kipeieren f2.80 a f8.10, eenden dito f8.25.

Schager Courant | 1903 | | pagina 2