Politiet onnut der weel Zondag 15 Maart 1903. i7jLo -Jaargang No. 3818. ütirrauUCIIAGiSJir, JLaan, SI 4. Uitgever: P. TRAPMAN. SledewerkerJ. W I V K E L. EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. SGHAGER Alicicei Nieiws- DRAAIT AimlBilit- LuMlit Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. De Amerikaansche Republiek is in hooge mate door Duitschland gekwetst. Dat wordt door tal van voorbeelden geïllustreerd. Zoo wordt de onthulling van het ruiter-standbeeld van Frederik den Grooten, door keizer Wilhelm de stad Washington geschonken als een blijk der goede betrekkingen, die er wederzijds bestonden,voor onbepaalden tijd uitgesteld. Men vreest, dat bij die onthulling anti- Duitsche manifestaties plaats zouden grijpen, die tot groote moeilijkheden aanleiding zouden kunnen geven, Onom wonden wordt tevens in de wetgevende lichamen verklaard, dat de bouw van vijf nieuwe slagschepen uitsluitend ge schiedt wegens Duitschland's optreden in Amerikaansche aangelegenheden. Duitschland heeft een wig in het Mon- roe-beginsel gedreven. Daardoor is de Amerikaansche staatsleer geschonden, zonder dat de Unie den schuldige daar voor heeft kunnen straffen. Het is ge bleken, dat eene combinatie van mogend heden, die in Europa elk oogenblik te sluiten is, zich weinig aan de Ameri kaansche beginselen heeft te storen, daar het de Unie aan de macht ontbreekt, om met kracht de Monroeleer te hand haven. Amerika voor de Amerikanenis zeker wel mooi, doch men had zich daaraan strikt en streng behooren te houden. Feitelijk hebben de Amerikaansche staatslieden zelf hunne leer verzaakt, door de bezetting der Philippijnen, door het protectoraat over de Sandwich eilanden, door hunne deelname aan den kruistocht naar China, en door hun optreden in de Turksche kwestie. Hoewel men innerlijk van zijne afwijking over tuigd is, kan men toch niet dulden, dat anderen in Venezuela zijn opgetreden, en het is Duitschland dat daarvoor het gelag zal moeten betalen. In Duitschland maakt men zich noch over het booze gezicht van Uncle Sam, noch over den dreigen den vinger van John Buil bijzonder ongerust. De angelsaksische neven worden door de Duitsche pers uit de hoogte be handeld en door de regeering stilzwijgend gevolgd. Engeland toont zijn kwaad humeur tegen Duitschland niet alleen door scherpe couranten-artikels en door den voorgenomen aanleg van een vloot- station aan de Oostkust, maar vooral door de zwenking naar Frankrijk. Deze zwenking blijkt èn uit de woorden van den Franschen gezant aan het banket te Londen, èn uit het voorgenomen bezoek van koning Eduard aan Parijs. Men verkondigt in Engeland open lijk van de daken, dat eene aansluiting bij het Tweevoudig Verbond onder zekere voorwaarden zeer gewenscht is. Het bezoek van den koning aan de overzijde van het Kanaal zou met de opening der onderhandelingen gepaard gaan. Of het nu alles zoo ernstig gemeend is, als het zich laat aanzien, is weer een andere zaak. Blaffende honden bijten nietwordt er gezegd. Het is ook in de staatkunde meermalen gebleken, dat juist van hen, die het hardste schreeuwen, het minst te duchten is. Iets van gelijke strekking nemen wij in de Triersche bisschops- kwestie waar. Met groot vertoon van woorden heeft deze prelaat het neutrale onderwijs ver oordeeld. Doch nauwelijks is het man dement goed en wel de wereld in, of op last van den Paus wordt het weer dat deze verhouding uiterst koel is, ja, dat zij zelfs op de grens eener openlijke vijandschap staat. Zoekt nu de Heilige Stoel eene toenadering tot Duitschland, dan zou dit op de verdere daden van Frankrijk van invloed kunnen zijn. 't Ziet er anders nog niet bijster naar uit, dat de Republiek in hare anti- clericale politiek wijziging zal brengen. Aan de orde zijn thans de verzoeken om toelating, door vele Congregaties inge diend. Het rapport der Commissie van onderzoek luidt voor allen afwijzend. Het stelt de Kamer voor de verzoek schriften en-bloc af te wijzen. In haar rapport verdeelt de Commissie de orden in drie afdeelingen. De predikorden wenscht zij niet toe te laten wegens Dinsdagmiddag kwam te PURMEIiEND van Amsterdam aan de stoomboot Odin, komende van Chris- tiania en beladen met hout voor de firma Brantjes Co. aldaar. Dit schip zou gelost worden door acht bootwerkers van Amsterdam en 4 losse werklieden uit Purmerend. Eerstgenoemden waren reeds vroeger met de tram gekomen, om terstond na aankomst van 't stoomschip met 't lossen te kunnen aanvangen. Een en ander was echter niet naar den zin der werklieden, die te Purmerend in den regel met 't lossen van houtschepen belast zijn. De Amsterdamsche bootwerkers had den ook 't vorig jaar te Purmerend eenige stooomschepen gelost, zonder door hare onverdraagzaamheidde onder- de Purmerenders bemoeilijkt te zijn wijzende orden, omdat het onderwijs aan den Staat behoorten de industriëele orden, wijl de winsten besteed worden tot omverwerping der bestaande toe standen. Van de radicalen en socialisten is het bekend, hoe zij over de werking der congregaties denken. De houding der gematigde liberalen was tot heden nog onzeker. Nu evenwel hun woord voerder, de oud-minister Barthou, ver- verklaard heeft, dat zijne partij zich bij het rapport der commissie zal neerleggen, is de overwinning der regeering zeker. Wddr nu al die congregaties met hare duizendtallen leden een goed heenkomen zullen vinden Vele landen zijn op hare nederzetting niet bijzonner ge steld. De meesten denken hare tenten op te slaan in België en Oostenrijk; Thans zou 't anders zijn. Die Amster damsche bootwerkers waren „onderkrui pers" en men zou hunne werkzaamheden niet gedoogen. Inmiddels lag do boot aan den Beemsterdijk gemeerd om te lossen. Daar 't volk een dreigende houding aan nam en langs den dijk te hoop was geloopen, telephoneerden de bootwerkers naar den voorzitter van Recht en Plicht om raad. Deze beloofde onmiddellijk te zullen komen met de tram, die om half vier te Purmerend aankwam. Intusecben was 't voik vrij wat rumoerig geworden, doch werd door rijks- en gemeentepolitie in bedwang gehouden. Ongeveer een paar uren na de aankomst der boot stapten de bootwerkers, door de politie beschermd, zonder stoornis in de roeiboot en werden op het schip gebracht. De voorzitter kwam op den beloofden tijd anderen gaan naar de republieken van aan en werd mede naar 't schip gebracht. Zuid-Amerika, ja, er zijn er zelfs onder, i Hij hield daar een korte conferentie met die zich in het Turksche rijk denken 1 zijn leden en met den heer Spraakman te vestigen. Bij eene overeenkomst, ruim van Amsterdam, aannemer van 't losseD, een jaar geledeD, waarbij verschillende waarvan de uitslag was, dat de Ainster- kwesties tusschen Frankrijk en Turkije dammers hun werk tegen behoorlijke werden geregeld, werd ook de positie der Christenen van Fransche afkomst nader omschreven. De Sultan verplichtte zich bij die gelegenheid, hen in zijn rijk te beschermen en waarborgde hun verder h8t rustig bezit hunner eigen dommen. Ook zonder die regeling zou de Sultan zich thans niet tegen de ves tiging van Fransche orden verzetten. Hij heeft de banden vol genoeg met de vergoeding neerlegden en acht Purme renders hunne plaatsen zouden innemen, op voorwaarde, dat ze 't werk tot tevre denheid van genoemden aannemer zouden verrichten. Onmiddellijk toog de Purmerender ploeg om vier uur aan 't werk, waarna de honderden nieuwsgierigen stadwaarts gingen en orde en rust hersteld waren. D e emigratie naar Noor d- binnenlandsche beroeringen en koogere Amerika neemt dit jaar in het Noorden politiek. van GRONINGEN verbazende afmetingen De vrees, dat Bulgarije een inval in aan. Alleen uit Warfium zijn 30 perso- Macedonië zal doen, laat Abd-ul-Hamid nen deze week vertrokken, terwijl bin- rust noch duur. Geregeld komen troepen nenkort uit Vierhuizen, Zoutkamp en uit Azië over, die dan met spoed naar meerdere dorpen tal van gezinnen zul- de Bulgaarsche grenzen optrekken. Ook Servië b gint zich op mogelijke voor vallen voor te bereiden. Het heeft reeds alle maatregelen genomen, om in den kortsten tijd twee legercorpsen te kunnen mobiliseeren. Want het staat beslist vast, dat noch Servië, noch Griekenland de Bulgaarsche aanspraken zullen erkennen. Van Griekenland is thans eene officiëele statistiek over de schoolbevolking in Macedonië verschenen. Daarin wordt aaogetoond, dat het aantal kinderen in die provincie, welke Grieksche scholen bezoeken, verre dat der Bulgaareche overtreft. Voor Turkije ligt er nog een zekere geruststelling in, dat de onderlinge naijver sterk genoeg zal zijn, om het verlies van Macedonië te voorkomen. Engeland acht thans het oogenblik guns'ig genoeg, om op de grensregeling van bet achterland van Aden aan te dringen. Het wenscht thans kort en goed dit geschil geregeld te zien, en heefc verklaard, dat, zoo Turkije in dezen niet wil medewerken, Engeland alleen zijn weg zal gaan. In troebel water is 't goed visschen 1 ingetrokken. Men wil weten, dat het vooral de prins-bisschop van Breslau is geweest, die in dezen zijn machtigen invloed heeft doen gelden. Deze prelaat staat bij den Keizer en op het Vaticaan zeer hoog aangeschreven. Buiten Kar dinaal Rampolla om, zou hij de kwestie hebben opgelost. Men zoekt achter deze bijzondere toegevendheid van de Curie naar eene politieke beteekenis en meent deze ge vonden te hebben in de verhouding tusschen het Vaticaan en do Fransche Republiek. Het is een ieder duidelijk, In het baanwachter s- huisje te HEES kw.imen terwijl de man afwezig was, een vreemde man en vrouw binnen. De man vloog dadelijk op des baanwachters vrouw toe, greep haar zoolang vast, tot zijn helpster do kasten geopend en daaruit genomen bad alles wat van haar gading was, n 1. geld, gouden sieraden en kieoding. Na de plundering verwijderden zich de beide indringers, zonder dat het de justitie tot heden is mogen gelukken, hen op te sporen. len volgen. Het is langzamerhand zoover gekomen, dat er bijna geen arbeiders gezin in 't Noorden van Groningen meer is te vinden, waarvan geen nabestaande familieleden naar Noord-Amerika zijn j vertrokken. Personen uit Holland loopen tegenwoordig het Friesche platte land af om sneeuwklokjes te koopen. j In Friesland noemt men ze „Maart- bloemen". Het is hun om de bollen te doen, doch stengel, bloem en blad wor den mede naar Holland verzonden. Bij zakken vol gaan ze weg en de opkoopers moeten 6r beste zaken meê maken. - ALKMAAR, 11 Maart. De afdeeling Alkmaar der Hollandsche Maat schappij van Landbouw zal do gewone jaarlijksche tentoonstelling van vet- en j fokvee dit jaar niet houden ter gelegen-1 heid van Paechen, maar den 17 en 18 September a, s. Aan de tentoonstelling die, zooals blijkt, gedurende twee dagen zal gehou den worden, zal voor het eerst verbon den worden een afdeeling van voort brengselen van den land- en tuinbouw. Een kaartje, verzondenj vóór Nieuwjaar, kwam dezer dagen eerst in handen van den geadresseerde, wonende in de Oranjeboometraat te ROTTERDAM. Uit de stempels bleek, dat het poststuk met één cent gefrankeerd, de reis naar Batavia en terug gemaakt had. Men schrijft: Het Kamerlid Van der Zwaag had Zondag een drukken dag. 's Morgens j sprak hij in een protest-meeting to SNEEK, van 5 tot 7 uur in twee meeüngs te Heerenveen en te 8 uur stond bij gpgrimeerd en wel op het tooneel te Gorredijk om de hoofdrol te ver vullen in „Weldoeners der menschheid", dat de rederijkerskamer aldaar opvoerde. Verkiezing TweedeKamer. In eene don llden gehouden verga dering van de Arbeiders-Kiesvereeniging te ALKMAAR werd met algemeene stemmen tot haar voorloopigen candidaat I gesteld de heer J. G. van Kuykhof. Op i Zondag den 15den zal eene conferentie plaats hebben van verschillende Kiei- vereenigingen uit het district en zal als dan zoo mogelijk tot eene defioitieve candidaatstelling besloten worden, Na gunstig afgelegd examen is tot de voorbereidende klasse van de Rijksnormaalschool te Helder toege laten A. M. Kikkert van WIERING ER- WAARD. Nauwelijks is het voor jaar in het land, of in polder WAAR LAND begint men opnieuw met het bouwen van verschillende woningen. De afgebrande herberg van T. de Jong wordt opnieuw opgebouwd en daarbij is een ander koffie- en bierhuis geopend. Ook een nieuwe smederij is in aanbouw, ter wijl nog een paar burger- en bouwers- woningen onderhanden zijn en ten deele reeds hare voltooiing naderen. Onder de Ingelanden van polder Speketer circuleert een adres, met het verzoek aan de Banne Haringcarspel tot het leggen van een voetbrug over de ringvaart, ten einde een verbinding te hebben met polder Waarland. Een 101-j a r i g e. Mevr. AbrahamsWijnberg te KAM PEN herdacht Woensdag haar 104en verjaardagdeze oude dame woont met haar 76-jarige dochter. Een ongeluk. Woensdagmorgen waren twee knechts van den schilder Sukkel te HILVERSUM bezig, de dakgoot te schilderen van de villa van den heer O. aan de Heuvellaan aldaar. Zij zaten in een zoogenaamden hangsteiger, die op een gegeven oogenblik brak. Beiden vielen van eene hoogte van ongeveer 12 meter. De éón, Spaandonk genaamd, viel onmiddellijk op den grond de ander, Looman, wonende te Loosdrecht, kwam eerst op de warande, en daarna op den grond terecht. Zwaar gewond werden beiden opgenomen en naar de R.-Kath. ziekenverpleging vervoerd. Op het eiland MARKEN is zoodanig gebrek aan woningen, dat de eenige veldwachter dier gemeeute te Monnikendam moet gaan wonen. Men meldt: In de gereformeerde kerk te WOUD SEND heeft zich de twee laatste Zonda gen een eenigszins onverkwikkelijk tooneel afgespeeld. Zondag 1 Maart werd een kind gedoopt, dat den vorigen dag was geboren. Deze haastige spoed, waardoor de moeder niet aanwezig kon zijn bij den doop, verwekte zooveel verontwaar diging, dat een tiental toehoorders de kerk verlieten. De predikant las den volgenden Zondag af, dat deze leden tot straf voor hun weggaan van het aanstaande avondmaal werden uitgesloten. Onmiddel lijk veriiet een der uitgeslotenen, die aanwezig was, de kerk met groot rumoer. De dochter, het voor haar vader opnemen de, protesteerde luidkeels „nu,datisook een mooie boel." Het gevolg is, dat in de Gereformeerde kerk te dier plaatse de gemoederen heftig bewogen zijn geworden. Een tragisch voorval, echter met komischen afloop, bracht dezer dagen het dorpje EERDE in rep en roer. Een leerling van de herhalingsschool was omstreeks halftien nog niet thuis. Broers en zusters kwamen met brandende lantaarns naar den onderwijzer om inlich tingen. Ook de andere scholieren werden opgezocht en uit dea diepen slaap ge wekt, maar niemand wist eenige verkla ring te geven, en men begon te vreezen, dat de jongen door de groote duister nis en den harden wind in het water gevallen en verdronken was. De slooten aan weerszijden van den weg werden onderzocht, doch tevergeefs. De droefheid van moeder, broers en zusters was on beschrijfelijk. Eindelijk kwam iemand op de gedachte, naar het bed te gaan kijken, en... de gewaande drenkeling lag daar gerust te slapen, onbewust van den angst, dien hij j zoovelen had berokkend. Thuis gekomen was hij, zonder dat iemand hem bemerkt had, naar bed gegaan. (N. v. d. D.J Ook gestaakt. Het volgende kwam ons Woensdagmid dag ter oore Een aantal jongens van de Diaconieschool uit de Waterstraat te UTRECHT kwa men Maandagmorgen triomfantelijk hun meester vertellen, dat ook zij „het werk hadden gestaokt". Toen de meester hun vroeg wat dat beteekeude, verklaarde een hunner „jao, we willen niet langer voor 3 eenten wagentjes wegbrengen. We hebben gezegd dat we 4 centen motten hebben voor de twee. Die wil de baos niet geven en nou hebben we allemaal gestaokt Ter verduidelijking dient te worden medegedeeld dat bedoelde jongens gewoon waren, Zaterdagsmorgens voor de firma B. „de baos", in de Bergstraat, ieder twee wagentjes naar het station Oosterspoor te rijden. Daarvoor ontvingen zij dan, gelijk gezegd, 3 cent. Nu hebben zij vier cent bedongen en daar hun die verhooging geweigerd werd, hebben zij solidair het werk gestaakt „Voor onderkruipers zijn we niet bang",heette het jegens den meester. Voor zoover ons bekend is, duurtde sta king nog voort. („U. D.") Een nieuwe polder. Door den hoogen waterstand in FRIESLAND staat een huisje bij Zwar- tewegseDd midden in het water. De bewoners hebben een dijkje om bet erf gelegd en een watermolentje boudt „den polderdroog. Profiteer en. De heer G. de Vogel, houtvlotters- patroon te ZAANDAM, schrijft aan het N. v. d. D. „In de dagen van spanning moet men het waarnemen. De vlotters in de Hout haven, aangesloten bij de echeeps- en bootwerkersvereanigicg „R 'chten Piicbt", verdienen nu per week f25 tot f30, over 't geheele jaar berekend zij hebben nu een nieuwen loonstandaard ter inzage gestuurd met een verhoogÏDg van 40 pCt." Het volgende, bijna onge looflijk staaltje van gehardheid wordt van den grijzen, bijna 60-jarigen Kees de Wit, den bakenden „tippelaar", mede gedeeld Maandag nacht den 9en Maart zwom hij te 1 uur in de Vecht het vroor knapjes en te 2 uur is hij van zijn builen „Slangevecht," (Breuke- len) via Tienhoven, de Hollandsche Rad; g, Lage Vuureche naar Baarn ge tippeld, alwaar hij „frisch und froh" te 6% uur 's morgens bij een familielid arriveerde. Vandaar begaf hij zich in gezelschap naar Hilversum, om een genoeglijken dag door te brengen. HEER HUGOWAARD. Den 12den dezer hield de Vereeniging „Ons Belang" ten huize van den heer Van Rbijn hare algemeene voorjaars vergadering. Ongeveer 30 leden haddon zich ter vergadering opgemaakt. Na opening der vergadering door den heer K. Gelder, werden door den Secretaris, den heer Jb. Zuurbier, de notulen der vorige vergadering gelezen. Hierna bracht de Secr. verslag uit over 't afgeloopon jaar. Het ledental was gestegen van 128 tot 140. De aardappelveiling mocht niet naar wensch slagen, wat echter wel 't geval was met de koolveiling Door 't vroeger stellen der veiling was het met de lossiiig der producten beter gegaan dan voorheen. Geveild werden in 1902aardappelen 668 zak, nep 98, uien 82 baal, kool ongeveer een millioen stuks. Deze pro ducten hebben opgebracht f 30.244 86. De gemiddelde prijs der kool is f 3 per 100 stuks geweest. Door reglementsovertreding was aan één lid het lidmaatschap ontnomen. Na den Secret. dank te hebben gezegd voor zijn verslag, geeft de Voorz. den Penningmeester gelegenheid tot het doen van rekening en verantwoording van zijn gehouden beheer. De heer Beers deelt meê, dat aan marktgeld is ont vangen f341.12, aan entree van de han delaars f 16, aan contributie f 70, totaal der ontvangsten f 427.12; uitgegeven werd aan b •taalmeester en afslager f246 50, aan rekeningen f68.92, bode loon f 12, salaris van Secr en Pemingm. f 15, totaal der uitgaven f 342 43, zoo dat 1902 sluit met een voordeelig slot

Schager Courant | 1903 | | pagina 1