Zondag 15 Maart 1903. 47ste Jaargang No. 3818. TWEEDE BLAD. Hollands Noorderkwartier, ODRAAIT. Vergadering van de Vereeni- ging tot Ontwikkeling van den Landbouw in gehouden op Woensdag 11 Maart 1903, des voormiddags half elf uur, in het lokaal van den heer J. Igesz te OOSTHUIZEN. De Voorz., de heer K. Breebaart Jz., opent deze 68ste vergadering met een kort woord van welkom, de hoop uitsprekende, dat ook deze vergadering weder zal zijn gewijd aan het edele doel dat de vereeniging voorstaat ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier. (Applaus). De Secr., de heer W. Teengs, leest daarna de zeer uitvoerige notulen, die onder applaus worden goedgekeurd. Hierna doet de Voorz. de volgende mede- deelingen le. dat de vereeniging telt 167 leden en 1 zoon-lid2e. dat op het adres aan de regeering, inzake miltvuur, een gunstig resul taat is gekomen, tenminste, het is het be stuur bekend, dat verschillende burgemees ters aanschrijving hebben ontvangen, om bij een geval van miltvuur dadelijk dun naastbij zij nden veearts een onderzoek op te dragen en alle maatregelen te nemen, die zij dienstig achten3e. is het adres aan den raad van Alkmaar, aangaande de verplaatsing der paar denmarkt, verzonden 4e. de voordrachten over bijenteelt zijn gehouden en met succes5e. het resultaat van het onderzoek van ver schillende lijnzaadkoeken en andere voeder artikelen zal spoedig worden gepubliceerd 6e. de heer P. Plas te Edam is uit een 10-tal sollicitanten gekozen, om opgeleid te worden tot vee verloskundige, onder leiding van den heer J. Pronk7e. het bestuur heeft gemeend, de proef met paarden-dorsch- machines van de agenda te moeten afvoeren en de voorkeur te moeten geven aan een proef met gras-maaimachines8e. de voeder- proeven met mest vee zijn van de agenda afgevoerd, met het oog op de financiën 9e. de Commissie voor de paardenstallen zal spoedig een onderzoek instellen, een ontwerp van een geschikten stal, bereikbaar voor een kleine beurs, zal worden gemaakt en gepu bliceerd 10e. de enquête over de voeding van rnn deren is nog loopende11e. de ge wijzigde prijsvraag kaasfabrieken is nog niet ingekomen. Ingekomen stukken le. Missive Ged. St., mededeeling benoeming van den heer Kühn tot lid der Prov. Commissie ter bevordering der veefokkerij 2e. missive Ged. St., dat de provincie f500.meer aan den zuiveïconsu- lent wil geven, mits het rijk eenzelfde bedrag meer geeft3e. een verzoek van de tol ver eeniging, om adhaesie te betuigen aan haar adres aan de Regeering, inzake sle bekende toltarieven van Duitschland. Wordt bij accla matie besloten, adhaesie te betuigen. 4. De bekende circulaire der Schager Kaascommissie, met verzoek de Weerstandskas te steunen. De heer H. Jb. Avis zegt: Waar Uwe vereeniging beoogt de bevordering van den landbouw in Hollands Noorderkwartier waar vanaf 1885 Uwe vereeniging is voorgegaan in protest tegen de hooge wik- en weegloonen waar Uwe vereeniging een jaar geleden mede weer geprotesteerd heeft tegen de te hooge wik- en weegloonen, daar vraag ik met vrijmoedigheid, dat deze Vereeniging de weerstandskas zal steunen en mede een krachtigen stoot geeft om deze goede zaak voort te stuwen. Wij vragen in de le plaatswat is het denkbeeld van deze vereeniging ten opzichte van de weerstandskas en in de 2e plaats een bijdrage van f 500 voor deze kas. Ver uit te wijden over de hooge wik- en weegloonen vind ik onnoodig. Dat die te hoog, veel te hoog zijn, weten we allen. We weten, dat ons groen land met een belasting van f 1. per H.A. is belast en waar veel boeren noode rondkomen, is hot hoogst noodig, dat aan die onbillijke belasting een einde komt. De heer P. v. Poreest zegt, niet gekant te zijn tegen de Schager kaasmarkt, verre van "dat. Het bestaan van een kaasmarkt te Schagen juicht spr. toe. Hoe meer gelegen- feuilleton. c n <30 f c r. Roman van M. GRAVIN VON BÜNAU. 0-0-0 19. Ilse had besloten, heimelijk het huis te verlateD, te voet naar de naaste stad te gaan en daar voorloopig in een hotel te verblijven. Een telegram aan haar voogd moest vandaar dadelijk verzonden worden. Die kon dan beslissen, of zij alleen de verre reis naar hem moest aanvaarden, of waarheen ze anders moest gaan. Haar groote verlatenheid voelde ze eens klaps in al haar ellende. Zij snikte als een verdwaald kind, dat niet weet waarheen zich te wenden. Het was misschien dwaas, Kurt niet in kennis 'te stellen met haar voornemen, maar een onbedwingbare afschuw hield haar daarvan terug. Na hetgeen hij gister avond had durven doen, dacht ze hem tot alles in staat, zelfs dat hij haar met ge weld tot blijven zou dwingen, of haar bij de Langens in huis zou brengen. Op Steinfeld zou ze hem bepaald veel moeten ontmoeten, en dat juist wilde ze voorkomen. De juffrouw liet zich niet langer weg sturen zij had reeds herhaalde malen ge klopt. „De juffrouw moet toch iets gebrui ken", riep zy. Hse vroeg een kop thee, om met rust gelaten te worden. „Mynheer heeft reeds naar u gevraagd", heid voor afzet van kaas, zooveel te beter voor den boer. Maar spr. is tegen het kunst matige van deze beweging. Men wil de boeren, die op de Schager kaasmarkt te kort krijgen, met geld uit de weerstandskas steunen, dus een markt met kunstmatige middelen in het leven houden, en dat is verkeerd. Spr. wil toestemmen, dat de kaas markt van Schagen, zoo niet geheel, dan toch veel heeft bijgedragen, dat de Alkmaarsche gemeenteraad genegen is tot de verlaging der wik- en weegloonen over te gaan. Er zullen wel leden van den raad van Alkmaar zijn, die zich steeds tegen een verlaging van de wik- en weegloonen hebben gekant, die door de vrees voor de concurrentie van Schagen tot andere gedachten zijn gebracht. Daar is kentering in dat college. Tenminste, de raad heeft de vorige week een geheime verga dering gehouden, en na afloop dier vergade ring heeft de Voorz. medegedeeld, dat in die vergadering besproken zijn do wik- en weegloonen, en is in de openbare zitting een commissie benoemd, die zeer spoedig, bepaald voor 1 Mei, rapport over de wik- en weeg loonen zal uitbrengen. Spr. twijfelt niet, of de Raad zal besluiten tot een groote wijziging in de heffing der wik- en weegloonen, en als Alkmaar voorgaat, zullen de andere steden wel volgen. Deze beweging zal bepaald slagen, ook zonder weerstandskas, en de kindskinderen, om dan met het adres te spre ken, zullen van die vermindering genieten. Het ligt evenwel niet op den weg dezer vereeniging, de kas, die reeds zoo noodlijdend is, voor dit doel te plunderen. Lat.m particu lieren hier helpen. De heer K. A. Kaan wil heel gaarne aan nemen, dat in de geheime vergadering van den gemeenteraad van Alkmaar gesproken is over de verlaging der wik- en weegloonen en Spr. hoopt daar alle gunstige resultaten van. Spr. is het evenwel niet met den heer Foreest eens, dat deze zaak hier niet thuis behoort. Verleden jaar heeft deze vereeniging een bewijs van sympathie met de stichting der kaasmarkt te Schagen gegeven laat zij dat nu door een gift, als door den heer Avis genoemd, bekrachtigen. De heer Van der Zande is van oordeel, dat de vergadering eerst moet uitmaken, of deze zaak in behandeling zal komen. Het adres is ingekomen na de laatste bestuurs vergadering; 't staat niet op 't convocatie biljet, er zullen zich dus 2/s der aanwezigen vóór behandeling moeten verklaren, wil dat plaats hebben. Spr. kiest ook met den heer Foreest partij tegen den heer Kaan. Het geven van subsidie aan een weerstandskas is iets, dat niet bij Noorderkwartier thuis behoort. En de geest èn de letter van het reglement verbieden zulks. De heer D. Breebaart Jz. is vóór behande ling; verschuift men het naar de najaarsver gadering, dan kan men de zaak gerust geheel van de baan schuiven. De heer Avis wijst er op, dat de heeren Foreest en Van dor Zande de zaak verkeerd voorstellen, het doel, dat de weerstandskas be oogt,niet goed begrijpen. De weerstandskas heeft niet het doel, den bloei van de Schager Kaas markt, in geenen deele, maar wèl de verla ging van de hooge wik- en weegloonen. Even zoo goed als de Hollandsche Maatschappij Landbouw f 1000 geeft voor het zenden van vee naar Zuid-Afrika, evenzoogoed kan Noorderkwartier f' 500 geven voor de verla ging der te hooge wik- en weegloonen. Tijdens de discussie is binnengekomen de heer Lovink, directeur-generaal van landbouw, die dqor den Voorz. hartelijk welkom wordt geheeten en wien dank wordt gebracht voor de hooge eer, die hij door zijn bezoek, aan Noor derkwartier bewijst. Voorz. hoopt dat de ver gadering van heden een zeer gunstigen indruk mag geven van de werkzaamheden der ver eeniging [applaus]. Daarna wordt overgegaan tot stemming, of het voorstel-Avis c. s. in behandeling mag komen. Met 47 tegen 8 stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Daarna worden de discussies heropend. De heer Foreest, zegt, dan te willen herhalen, dat het volstrekt niet ligt op den weg van Noorderkwartier, om voor een dergelijke zaak zijn geld te geven 't doel is alleen, dien boeren geld te geven, die zoogenaamd te kort voor hun kaas krijgen te Schagen, dus de markten zoodoende meer met elkaar in meldde het meisje. „Zeg hem, dat ik een poosje ben gaan rusten", wees Ilse kortweg af. „Mijnheer gaat naar Steinfeld,om mevrouw Von Langen kennis te geven van den dood van onze mevrouw. Voor het avondeten is hij wel weer terug Ilse haalde verlicht adem. God zij dank dan was er geen gevaar, dat hij haar heengaan bemerkte. Zij wachtte ongedul dig tot zij het rijtuig had hooren voor komen en wegrollen. Zoodra het rjjtuig verdwenen was, sloop ze het huis uit. Weg, weg! zoo snel mogelijk. Niemand lette op baar. Het park was ze vlug doorgeloopen. Maar nu kwam nog de lange weg, de eenzame landweg, en dat donkere pad door het bosch. Zij was bang. Bij elk ritselen keek ze angstig om. Wanneer een tak knapte, ontstelde ze verbazend. Het angstzweet stond haar op het voorhoofd. Haar kleine voeten konden bijna niet meer vooruit. Zij was moede door de vele nachten waken en de groote onrust, en ze kwam slechts langzaam vooruit. Haar lange japon haakte hier en daar aan de takken vast, In de verte hoorde ze een rijtuig aan komen. Ilse was blij. Dan toch eenig men schel ij k leven. Het rijtuig kwam nader. De paarden schenen goed door te draven nu moesten ze aanstonds de plaats passeeren. waar de weg het boschpad sneed. Zij stond diep-ademhalend tegen een boomstam ge leund. Zij wist niet, wat ze hoopte mis schien een bekend gelaat, wie het dan ook wezen mocht. De paarden gingen plotseling in stap. Hier was de weg pas opnieaw met grint overeenstemming te brengen. Het oprichten van een markt te Schagen juicht Spr. toehij hoopt dat de gemeente Schagen zal krijgen een bloeiende kaasmarkt. Ik ben niet, zegt Spr., van die gemeente-en- omgeving-liefde bevangen, dat ik Schagen die markt niet zou gunnen. Hoe meer mark ten, hoe beter voor het platteland. Maar een dergelijke markt door ongezonde middelen in het leven houden, dat is niet goed. Ik ben vrij-handelsman in den ruimsten zin van het woord. De beweging te Schagen juicht Spr. met. den heer Kaan van harte toe. Zooeven is de naam genoemd van mijnheer De Jongh, die zich zoo sterk heeft geïnteresseerd voor de hooge wik- en weegloonen en daar zoo man moedig tegen heeft gestreden, welnu, jaren lang is Spr. bestuurslid geweest met den heer De Jongh en heeft met hem dezen strijd meegestreden, om de wik- en weegloonen tot een bescheidener bedrag terug te brengen. Nog eens, zegt Spr., wil ik zeggen, dat ik geloof, dat de oprichting van de kaasmarkt te Schagen, zoo niet alleen, dan toch zeker méde, verandering heeft gebracht in de opinie van velen te Alkmaar, door de vrees voor de concurrentie van Schagen, en ik geloof, dat daarvan het gevolg zal zijn, dat buiten een ministeriëele beweging om, nu het belang van Alkmaar er mede is gemoeid, de wik- en weegloonen zullen worden verlaagd en daarom juich ik de beweging vanuit Schagen toe, van harte, en ik hoop dat Schagen zal krijgen een bloeiende kaasmarkt. Maar onze fondsen voor zoo iets af te staan, daartegen, moet ik ten sterkste protesteeren. De heer Avis merkt op, dat de heer Foreest heeft gesproken van het in leven houden der Schager markt door niet-economische, ongezonde middelen. De heer Foreest ver geet één zaak de markt moet niet in 't leven gehouden worden, maar in het leven worden gebracht. De weerstandskas zou niet noodig zijn, als de kaaskoopers zich niet solidair hadden ver klaard om niet op de markt te Schagen te zullen koopen. Maar nu dat is geschied, is het plicht dat tegenover die macht staat een macht van boeren, en daaraan te helpen, is Noorderkwartier's plicht. Als het de gevolgen zal hebben te Alk maar, diode heer Foreest opnoemt, juicht spr. het van harte toe. Maar, vraag ik u, zou dat geschied zijn, als deze beweging niet op touw gezet geworden was De heer Huijgens verklaart zich ook sterk voor hot steunen van de Schager kaasmarkt, als middel om te komen tot de verlaging der hooge wik- en weegloonen. De Schager markt is als een jonge plant, een kasplant, die zich nog moet ontwikkelen en nu is het plicht van iederen boer, die plant in zijn groei te steunen, opdat straks door het bestaan van een bloeiende markt te Schagen wordt bewezen, dat geen hooge wik- en weegloonen noodig zjjn. Het gevraagde bedrag van f500 acht spr. voor de kas te groot; maar toch acht hij het dringend noodig, dat een vereeniging als Noorderkwartier, wier naam zoo naar buiten klinkt, met het geven van een fatsoenlijk bedrag haar zegel aan deze beweging hecht. Wordt nu in rondvraag gebrachtzal de vereeniging Noorderkwartier ïteun verleenen, of niet Aangenomen, steun te verleenen. De heer J. Breebaart Kz. zegt, dat uit de stemming blijkt, dat velen tegen het ver leenen van steun zijn en daarom acht hij het beter, niet zulk een hoog bedrag te geven, als genoemd is. Spr. stelt voor, f100.te geven. De heer Foreest f25. De heer E. E. Stoel f10.— De heer Kaan wijst er op, dat het voor de kas van Noorderkwartier niet zulk een groot bezwaar behoeft te zijn f 500 te geven 't Geld is niet eerder noodig (om uit te betalen), dan in 1904, dus kan het te geven bedrag heel gevoegelijk op de rekening van het volgende jaar gezet worden. Spr. handhaaft het bedrag van f 500. De heer v. d. Zande wijst er met nadruk op, dat Art. 2 een schenking, als wordt ge vraagd, niet toelaat't is geheel in strijd met het reglement. Ook wil Spr. even zeg gen, dat een overrompeling als vandaag is geschied, beneden de waardigheid is van Noorderkwartier. De heer Claij zegt, dat Noorderkwartier zoo gaarne proeven neemt, welnu, is er ooit bestrooid. De wagen hobbelde verbazend. „Verwenschte slechte weg", morde een stem. Ilse sprong op. Die stem was haar zoo bekend. Het was een jachtwagen met een huzaar als koetsier en achterin in een grijzeD mantel gewikkeld een officier. „Axel 1" schreeuwde Ilse luid. Het was een kreet om hulp en steun. „Halt, Karsten halt, dadelijk Ortzin sprong van den wagen. „Ilse,jij? Hier alleen in het bosch om dezen tijd?" Zij antwoordde niet, haar kracht was op. Zij klemde zich slechts aan hem vast en vleide, in steeds afgebroken, nauwelijks verstaanbare woorden „Verlaat my niet om Godswil, blijf bij mij." Hij legde den arm vast om haar heen. „Altjjd, Ilse altijd Vergeef me, dat ik je eens verliet." Zich niet bekommerende om den huzaar, die van zijn hooge zitplaats met groote, verwonderde oogen op het paar neerkeek, leunde Ilse met haar kopje tegen Ortzin's borst en hij wachtte geduldig totdat ze een weinig bedaarder zou zijn geworden. „Zal ik je naar Klokkenburg terugbren gen, Ilse?" vroeg hij eindelijk zacht. „Ik was op weg naar jou. Ik heb de toestem ming van je voogd in mijn zak. Nu kan niemand meer tusscben ons treden." „Neen, niet naar Klokkenburg 1" riep Ilse uit. „Slechts niet daarheen Irma is dood!" „Mijn arm kind 1Hij streelde zacht haar gelaat. Zijn rustige teederheid deed haar oneindig goed. „Je bent bij haar gebleven tot het laatste oogenblik hebt haar opofferend verpleegd. Dat zal een troost voor je zijn. Ik had ongelijk, toen mooier proef te nemen dan met de Schager kaasmarkt, om te probeeren die tot voort- durenden bloei te brengen? En die proef is zeker, niet minder dan al de hier genomene, bevorderlijk aan het belang van den boeren stand in het algemeen. De Schager markt, dat is de drijfkracht om te komen tot ver laging der wik- en weegloonen. Noorder kwartier behoeft geen bedrag van f 500 te geven, maar moet fatsoenlijk haar steun verleenen. Het voorstel f500.vindt geen voldoende ondersteuning. Het voorstel f 100.wordt verworpen met 29 tegen 28 stemmen. De heer Foreest trekt zijn voorstel f 25. in en verklaart zich één met den heer Stoel, f 10.—. De heer G. Vas Visser zegt, een bemid delingsvoorstel te hebben. Een middelman, wat heeft men er anzegt men wel, maar hier, dunkt spr., is 't wel gewenscht. f 10 bijdragen in deze beweging, dat acht ik, zegt spr., beneden de waardigheid van Noorderkwartier. (Applaus.) Wij moeten hier rekening houden met de vergissing, die de vergadering heeft begaan en waarop mijnheer v. d. Zande heeft gewezen, het voorbij-zien van art. 2, waarbij het geven van een der- gelijken steun niet mag. Ik zou nu wel, zegt spr., willen voorstellen, deze zaak naar het bestuur te renvoyeeren, om het in de najaars vergadering met of zonder een praeadvies te behandelen. Bij acclamatie aangenomen. Is nog ingekomen een verzoek om een bijdrage voor het zenden van vee naar Zuid- Afrika. Met het oog op de geldmiddelen wordt daaraan niet voldaan. Het jaarverslag zal in het Landbouw weekblad verschijnen. De rekening en verantwoording wordt op advies der financiëele commissie goedgekeurd, met dankzegging aan den Penningmeester. Een zeer uitvoerig en uitstekend gestyleerd verslag van de algemeene vergadering van het Ned. Paarden-Stamboek wordt uitgebracht door den heer Teengs, die er in zijn verslag op wijst, dat hij gedurende 15jaar de functie van afgevaardigde heeft vervuld, al is het dan ditmaal, ingevolge van een besluit van Noorder- j kwartier, voor de laatste maal, door het opzeg gen van het lidmaatschap. Dr. L. T. C. Scheij brengt een lijvig rap port uit over de werkzaamheden van den Zuivel consulent over 1902. Daarna wordt voorgelezen het verslag van de werkzaamheden van de Pachtcommissiën over 1902. Eén schatting had plaats gehad in het 3e district en gedeeltelijk in het 5e district. Tot bestuursleden worden gekozen de heeren J. Koopman, P. Schenk en J. A. M. Huij gens, die hunne benoeming aannemen. Te Zaandam zal de volgende vergadering plaats hebben. De heer J. Winkel, Nibbixwoud, wordt tot Voorz. gekozen. (Aangenomen.) Wordt nu overgegaan tot behandeling van de Bestuursvoorstellen. a. Tot het voortzetten der proeven tot bestrijding van unjer. De inleider, de heer C. Nobel, wijst er op, dat met deze proeven geen afdoend resultaat is verkregen, maar dat men tot de hoop is gekomen, dat het nog wezen kan dat met sterke bemesting een goede bestrijding te vinden zal zijn. Wil er resultaat komen, dan dient de proef eenige jaren lang in dezelfde richting te worden voortgezet. De proef zal als volgt worden gehouden Het bestuur heeft een stuk land van den heer Best te Wognum, sterk bezet met unjer, voor 5 jaar voor de proef gekregen. Dat land zal sterk worden bemest, voortdurend worden gemaaid en niet met vee worden geweid. Door de sterke aanbrenging van gras en door het hoog opschieten daarvan denkt men den unjer te verstikken. Men zal de helft van het land nemen, ongeveer 80 A., en dat afhekken. f 100 aan kunstmest zal men er opbrengen. Men is overeengekomen, dat, houdt Best zich niet aan de verplichtingen, dan f 50 mest per jaar zal worden ingehoudenanders wordt hem de f 100 per jaar aan mest vergoed en het hek krijgt hij cadeau. Het 2e gedeelte van de proef zal worden genomen op bouwland; daar wil spr. het met vergiftiging van unjer probeeren. Op 2 A. bouwland, te beplanteh met late aardappelen, is 2000 K.G. kalk eu kaïniet gebracht en ook op 2 A. 2000 K.G. chili- ik van je verlangde, dat je haar zoudt ver laten. Dat heb ik ingezien." „Neen, je hadt gelijk 1" Ilse richtte zich op. Haar groote, wijdgeopende oogen zagen hem aan met die onaangename starheid, die hoogst zenuwachtige menschen zoo eigen is. „Je hadt gelijk Geldern Kurt Zij kon niet verder spreken. Ofschoon hem duizend vragen op de lippen brandden, zeide hij niets, om haar maar nog niet meer op te winden. „Neen neen je behoeft daar niet meer heen", meende hij, rustig. „Je blijft bij mij. Wij rijden terug. Ik breng je bij mevrouw Von Rosen. Is je dat goed Ilse had geen wil. Zij liet zich in den wagen tillen als een kind. Hij hing haar zijn mantel om, want ze trilde alsof ze de koorts had. Het was byna donker, toen ze voor het huis vau mevrouw Von Rosen aankwamen. „Ik houd u bij uw woord, mevrouw", zeide Ortzin, toen mevrouw Von Rosen hen in den gang tegemoet kwam. „Mevrouw Von Geldern is dood. Ilse kan niet meer op Klokkenburg blijven. Ik breng mijn verloofde bij u." Hjj liet Ilse's hand niet los. Zij klemde zich als een kind aan hem vast. „Blijf jij ook hier", smeekte ze. „Voorloopig ja, mijn lieveling. Je bent hier in goede handen." Mevrouw Von Ros<*n ontving Ilse harte lijk. „Mijn arme, kleine ziel. Wij zullen je wel weer gezond maken. Wat heb je al alleen doorgemaakt, mijn arm kind." Ilse's mond trilde. Haar oogen vulden zich met tranen. „Niet meer weenen, mijn hart", verzocht salpeter. Tevens zal worden nagegaan, of door de zooveel grootere opbrengst de bemestings- kosten zullen worden vergoed. Met algemeene stemmen aangenomen. b. Tot het aanleggen van aardappelproef- I velden. De heer C. Nobel deelt mede, dat het de bedoeling is te onderzoeken 1. welke poters verdienen de voorkeur, kleine, groote of middelmatige; 2. of uit zaad gekweekte variëteiten betere uitkomsten leveren, dan die uit knollen. De pootaardappelen worden gesorteerd i (van de beste afkomst) in 7 grootten. Zij zullen worden gepoot op twee pootafstanden. Het zal zoo worden ingericht, dat de poters van de op elkander volgende regels steeds een trapje grooter of kleiner zijn, dus in opklimmende en afdalende reeksen. Zoo doende zal men kunnen krijgen een over zicht van den invloed van de poters. De grond zal gelijkmatig worden bemest, opdat de vruchtbaarheid daarvan zooveel mogelijk gelijk is. i Aan de regeering is f 150.— gevraagd. Voor de geheele proef is f 250.uitgetrokken. Aangenomen. c. Voor de verdere opleiding van veever loskundigen wordt bij acclamatie f 200.— uit getrokken. De inleider, de Voorz., deed voor lezing van een tweetal brieven, waarin de meest gunstige getuigenissen over de twee veeverloskundigen, die voor rekening van Noorderkwartier waren opgeleid. d. Tot het nemen van voederproeven met verschillende maissoorten bij varkens. De inleider, de heer Van der Zande, deelde in 't kort mede, dat het doel van de proef was, het verschil in prijs te beoordeelen van de zoogenaamde platte en ronde mais. De ronde of mixed mais is duurder dan de platte mais. j Is dat verschil in prijs goed te maken met de meerdere voedingswaarde j De proeven zullen genomen worden bij de heeren Frans te Warmenhuizen en Avis te Midwoud. De varkens zullen in 2 groepen worden verdeeld en de eene groep met platte, de andere met ronde maïs worden gevoederd. De varkens zullen gewogen worden bij het begin van de proef en bij aflevering, f 150 wordt voor die proef aangevraagd. Aange nomen. e. Tot het nemen van proeven met Visser's weideploeg. De hoer D. Brander Tz. deelt mede, dat de proef op twee plaatsen zal worden genomen, voor een gedeelte op land, met stalmest bemest, en voor een gedeelte op niet bemest land. De heer W. C. Visser te Nieuwe Niedorp stelt een ploeg beschikbaar. Aangenomen. f. Tot het bevorderen van doelmatige bewaring van gier. De heer C. Kooij Hz., de inleider, houdt eerst een warm pleidooi voor de waarde, die ier als meststof heeft toont met cijfers aan, hoeveel dairvan voor den boer verloren gaat, om daarna te komen tot een even warme aanbeveling van het maken van gierputten. De inleider stelt voor samen te stellen een beknopte brochure, waarin wordt aangegeven de inrichting van een geschikten ierkelder,, met een bijvoeging van een kosten-berekening. Dan in 1903 en 1904 8 premies van f25 beschikbaar te stellen voor de beste gebouwde ierkeldersdan te onderzoeken,welke bodem het meest gewenscht is voor ronde ierkelders en dan een onder zoek in testellen naar de waarde van de ier, die van den mesthoop wegloopt, f 300 wordt daarvoor aangevraagd. Aangenomen. g. Tot het houden van een wedstrijd met grasmaaimachines. De heer A. Zijp Hz., inleider, wijst op de steeds mindere werk krachten en het nut van machines voor den landbouw. Veel machines werken reeds prachtig, van de grasmaaimachines is dat nog niet te 26ëSeDwedstrijd van die machines is met het oog op de verbetering daarvan, zeer aan te bevelen, f200.wordt aangevraagd. Aangenomen. Daarna wordt de bespreking geopend over het wetsontwerp tot het instellen van land bouwraden. Daar niemand het woord vraagt, j stelt de heer G. Vas Visser voor, in aan- j sluiting met het besluit van de algemeene vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouwdat allen wenschen een nauwere aaneensluiting van,een nauweren band tusschen regeering en landbouw, maar dat men zich met het ingediende ontwerp van wet Ortzin zacht. „Wij leggen onze lieve Ilse nu op de canapé 1" babbelde mevrouw Von Rosen. „Alleen jij blijft bij haar, Ortzin dat is het beste. Gelukkig zijn we vanavond geheel onder ons. Mijn logeerkamer is in de beste orde. Mijn drie wilde nich ten zijn weg. Dat zal heerlijk voor me zijn, dat ik nu mijn kleine gast zal mogen verplegen," Mevrouw Von Rosen kuste teeder de bleeke wangen van het jonge meisje. Langzamerhand kwam Ortzin alles wat gebeurd was, te weten. Zijn kalmeerende woorden deden Ilse eindelijk wat bedaren Hij verliet haar eerst laat in den avond. Mevrouw Von Rosen beloofde hem, de juffrouw op de kamer van Ilse te laten slapen, want het jonge meisje was nog ver bazend van streek. Den volgenden morgen zou er dadelijk om den dokter gestuurd worden, die baar bepaald het deelnemen aan de begrafenis moest verbieden. Ilse verzette zich, op aanraden van Ort zin, niet tegen dat verbod. Zij voelde zich r.og zeer ellendig en boven alles zag ze er zeer tegen op, Kurt te ontmoeten. Ortzin ging alleen naar Klokkenburg en wist Von Geldern, die hem ontweek, toch een oogenblik alleen te spreken te krijgen. Hij verklaarde hem kort en bondig, dat juffrouw Von Hanstein, met toestem ming van haar voogd, zijn verloofde was en nn onder zijn bescherming stond. Op het oogenblik was ze ten huize van zijn commandant. Zij zou dat huis slechts verlaten, om zich, door hem begeleid, naar zijn ouders te begeveD. Daar zou na eenige weken de bruiloft plaats hebben. Elke

Schager Courant | 1903 | | pagina 5