De Eerste Kamer heeft *de sta- kingswetten met algemeene stem men aangenomen. Plaatselijk Nieuws. Binoenlandscb Nieuws. VERVOLG STAKING. opgeheven opnieuw geproclameerd' arktberichte Burgerlijke Stand. ADVKRTENT1RN, Ondertrouwd D. BRUIN Jz. e n M. BROMMER 8d. Dirkahorn, 11 April 1903» en Pa68toors waren bij de stemming afwezig). Art. 358ter aangenomen met 77 tegenlö st. Tegen dezelfde leden, benevens De Klerk. Art. 358quatre wordt aangenomen met 77 tegen 17 st. Tegen de vorigen, en Verhey. Art. 380 (ontneming van het kiesrecht) wordt aangenomen met 60 tegen 34 stemmen. Teger. de heeren Marchant, Rink, Dolk, Cremer. Hngenholtz, Willinge, Smidt, Van der Vlugt. Roessingh, De Klerk, VanRaalte, Li< ftinck, Den Tex, Hnbrecht. Van der Zwaag, De Boer, Wees, Drucker, Helsdingen, Troelstra, Verbey, Schaper, Ter Laan. Melcbers, Bos, Van Styrnm, Staalman. Van Gijn, Ketelaar, Smeengo, Nolting,Fock.Hennequin, Borgesins. Op de slotbepaling heeft de heer Troelstra voorgesteld een amendement, luidendeDeze wet treedt in werking op een door Ons vast te stellen datum, maar niet vroeger dan 1 Januari 1904. De heer Troelstra licht dit amendement toe. Over de aanneming maakt hij zich geen illusie, maar hij wil de heeren de maat laten volmeten. De heeren hebben zich al genoeg geblameerd. Geroep: Laat dat maar aan ons over. De bei r Troelstra Ja, daarvoor zijn jelui onbeschaamd genoeg [Groot tumult]. Spr. gaat voort met de toelichting, waaruit blijkt, dat hij deze wet niet wil zien inge voerd vóór de rechtspositie van 't personeel is geregeld. De Min. van Justitie verklaart, dat dit amendement niet in overweging kan worden genomen. De redenen waarom zijn schrifte lijk en mondeling voldoende uiteengezet De heer Nolens zegt, dat de Commissie van Rapporteurs op één lid na meent, dat het amendement geen aanbeveling verdient. Dit eene lid meent, dat alleen art. 2 dient uitgezonderd. De heer Troelstra wijzigt nu zijn amende ment aldusdeze wet treedt in werking op den dag harer afkondiging, behalve wat art. 2 betreft, dat in werking treedt op een door Ons vast te stellen datum, maar niet vroeger dan 1 Januari 1904. Dit amendement wordt verworpen met 79 tegen 16 stemmen. Voor de heeren Drucker, Helfedingen, Troelstra, Schaper, Ter Laan, Melchers, Bos, Staalman, Ketelaar, Nolting, Marchant, Hngenholtz, Smidt, De Klerk, Van Raalte, Van der Zwaag. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 81 tegen 14 stemmen. Tegen de heeren Nolting, Marchant, Hngen holtz, Smidt, Van Raalte, Van der Zwaag, Drucker, Helsdingen, Troelstra, Schaper, Ter Laan, Melchers, Bos en Ketelaar. Daarna wordt aangenomen het ontwerp spoorwegbrigade met 86 tegen 6 stemmen (de sociaal-democraten Het ontwerp in zake enquête wordt zonder stemming aangenomen. De Kamer is uiteengegaan. Koningin heeft stakingswetten bekrachtigd, zullen inafzonderlijkStCr. worden afgekondigd. DREYFUS. De zaak van Dreyfus is weer levendig ge worden. De Fransche socialist Jaurès heeft de zaak opnieuw in de Fransche Kamer ter sprake gebracht. Daarbij heeft Jaurès aange toond, hoe de tweede veroordeeling van Drey fus was verkregen. Jaurès zeide, dat de Nationalisten in het proces van Rennes valsche brieven van Keizer Wilhelm hadden uitgespeeld, die grooten invloed hadden uitgeoefend. Tegenover het briefje van generaal De Gallifet, stelde Jaurès een briefje van generaal De Pellieux „Bedrogen door lieden zonder eergevoel, met langer staat kunnende maken op 't ge weten van ondergeschikten en mijnerzijds geen vertrouwen kunnende stellen in chefs, die mij laten werken op grond van valsche stuk ken, verzoek ik op pensioen te worden gesteld." „Houd mij ten goede, dat ik in mijne ont roering u ih de rede val 1" zoo riep Brisson uit na voorlezing. „Ik verklaar, dat ik als minis ter-president van dezen brief toenmaals geen kennis gekregen heb 1" Eene uitbarsting van verontwaardiging volgde in de Kamer. Dat was dan Maandag middag laat. De geheele linkerzijde keerde zich naar Cavaignac, destijds Minister van I Oorlog, die alsnu beweerde, dat de brief volstrekt niet zoo onbekend was geweest en dat Brisson eene onwaardige komedie speelde, j Deze echter liet zich niet van zijn stuk brengen. Hij verklaarde dat Cavaignac, de ontdekker van Henry's valschheid, zestien dagen gewacht had met er hem kennis van I te geven, en zeide, dat deze ex-minister blij mocht zijn met de amnestie, daar bij anders j zelf in staat van beschuldiging verdiende ge steld te worden Waarop Cavaignac weer antwoordde onder veel rumoer, dat hij wel den brief van Generaal De Pellieux had ont vangen, maar niet meer wist, of dit vóór of na zijn aftreden als minister van oorlog was. In ieder geval concludeerde Jaurès met recht was dat briefje dus ecbt, en het was zijn plicht de republikeinsche regeering te vragen, een onderzoek in te stellen, hoe een zoo ernstig document als het schrijven van generaal Pellieux achtergehouden werd en hoe een valsche brief van Keizer Wilhelm kon worden gebruikt. Vier jaren lang zoo luidde, wat dit laatste betreft, de beschuldiging van Jaurès heeft de i nationalistische en clericale pers het bestaan volgehouden van een briefje, door den Duit- schen Keizer eigenhandig geschreven, en dat het volgende zou bevatten ten laste van Dreyfus „Laat dat canaille van een Dreyfus zoo gauw mogelijk de beloofde Btukken zen den". En dat geheim gehouden briefje zou dan van beslissenden invloed zijn geweest op het vonnis ten laste van Dreyfus. Generaal André de minister van oorlog Schagen, 11 April 1903. De staking deed ook op onze maikt van Donderdag j.1. haren nadeeligen invloed gevoelen. Onze bekende Amsterdam- sche kooplui waren absent, wat op de vet- marfet nadeelig werkte. De onzekerheid van het vervoer was verder de oorzaak van een iiauwen exporthandel. Zoo waren daardoor .nuchtere kalveren trekkend, met lager prijzen. In kalfkoeien had een levendige handel plaats. Deze hangt dan ook minder van het spoor wegvervoer af, daar de aankoop meestal ge schiedt door gegadigden uit den omtrek. Het koude, schrale weer der laatste dagen werkte belemmerend op den handel in wolvee. in dezen droeg de markt een beslist stug karakter. Toch werd er nog f 28'/j besteed. Vette varkens bleven prijshoudend, en ook met cie andere aangevoerde artikelen was zulks het geval. Voor belanghebbenden deelen we mede, dat de lijnkoeken van de le CoÖp. Vereeniging van Emmerik per spoor zijn afge zonden en dat men dus de volgende week de lossing kan verwachten. - WINKEL. Aan den heer H. Boerman, die 60 jaren onafgebroken werkte bij de familie Slooves, is door het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw nog een grati ficatie toegekend van f25. - WINKEL. Woensdag j.1. herdacht de vrijwillige brand weer haar twintigjarig bestaan, in de kolf baan van den heer P. Buij. De bijeenkomst werd geopend dooi' den commandant, den heer R. Rezelman, die na een korte inleiding het woord verleende aan den oud-commandant [thans eere-commandant], den heer Alb. Sloos. Spreker begon met te zeggen, dat hij 20 jaren onafgebroken het commando had gevoerd, maar hij meende, dat nu de tijd gekomen was het bewind aan jongere krachten over te laten. Spreker dankt de manschappen voor den steun en de wel willendheid, die hij steeds heeft ondervonden en uit den wensch, dat dit feest er toe moge bijdragen, dat de vrijwillige brandweer nog jaren blijft bestaan. De manschappen beantwoordden met een krachtig applaus de hartelijke woorden van hunnen ouderen strijdmakker tegen het vuur. De secretaris, de heer H. Dekker, bracht nu een kort verslag uit over de afgeloopen 20 jaar. Bij een indertijd uitgebroken brand (op de plaats waar nu't café ,,'t Fortuin" staat) bleek het, dat de toenmalige wijze van blussching onvoldoende was. Enkele burgers ontwierpen het plan tot oprichting van een vrijwillige brandweer, hetwelk èn bij het Gemeentebestuur èn bij de burgerij in zoo goede aarde viel, dat de vereeniging spoedig geconstitueerd werd. Verscheidene keeren [wij meenen van 26 maal], is de vrijwillige brandweer uitgerukt en heeft getoond, voor haar taak berekend te zijn. Zoowel van de zijde van het publiek, als van 't Gemeentebestuur en verschillende brandassurantiën, ontving zij vele bewijzen van waardeering. Uit het toetreden van vele jonge krachten blijkt ook de sympathie van het opkomend geslacht, hetgeen ook van de toekomst het beste doet verwachten. Gebreken mogen er nog ziin. Wèt is vol maakt Maar ieder, die het wèl meent met de gemeente, doe zijn best, deze door een drachtig samenwerken uit den weg te rui men. Het verdere gedeelte van den avond droeg het karakter van een huiselijk feest. Verschillende goede krachten uit de Gemeente (waaronder ook het Harmonie-gezelschap) maakten de bijeenkomst door muziek en voordrachten zoo aangenaam mogelijk. Een gezellig bal besloot den avond. Wij hadden nog vergeten mede te deelen, dat de manschappen, gehuwde zoowel als ongehuw de, hunne dames hadden meêgenomen. WINKEL. Nog bijna onder den indruk van het pas gevierde feest werden de manschappen Don derdagavond 10 uur weer opgeroepen om een brand te blusschen, uitgebroken in het Oost- eind onzer gemeente. Door het snel en doel matig optreden der brandweer gelukte het vrij spoedig de vlammen meester te worden, zoodat alleen het dak verbrandde en belen dende perceelen geen letsel bekwamen. Vergadering van den Raad der gemeente BARSINGERHORN, op Don derdag 9 April 1903, des middags ten 3 ure. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer D. Spaans, Burgemeester. Na opening der vergadering leest de heer P. Bronder, secretaris, de notulen, die onver anderd worden goedgekeurd. Van het Algemeen Armbestuur was een verzoek ingekomen om tot een bedrag van f 426 34 op de begrooting te mogen af- en overschrijven. Wordt algemeen goedgevonden. Van Ged. Staten was ingekomen de goed keuring op de kohieren Hoofdelijkeh Omslag en Hondenbelasting. De uitslag der laatste kasverificatie was ontvangsten f 24774 291uitgaven f 22987.96; in kas was en moest zijn f 1786.331 Het verzoek van den heer D. D. P. Wes- D e heer F. E. H e i k e n s, H. d. S. te EENIGENBURG, zal om gezondheidsrede nen ontslag aanvragen uit zjjne betrekking. Voor de betrekking van hoofdkaasmaker aan deNiederrheini6che Stoom- zuivelfabriek is het volgende drietal opge- TY1 1. A, Nottelman Jz., St. MAARTENSBRUG; 2. C. Schenk. Jever, bei Oldenburg3. H. Kossen, St. MAARTEN. De heer G. Grin te WIERINGER- WAARD is met zijn 4-jarigen os zeer geluk kig geweest. Hij behaalde Iste prijzen te Rotterdam, Zaandam, Purmerend en Schagen, en ook de Zilveren Medaille van H. M. de Koningin" De os is verkocht aan den beer J. F. van der Oord te Alkmaar en woog 1484 pond. Een veertien dagen geleden brandde te Colijnsplaat een dertienjarig meisje zich de linkerhand aan den damp van een ketel. De brandwonde genas, doch later vertoonden zich blaren op de hand. Hand en arm zwollen op, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De arts consta teerde bloedvergiftiging en thans verkeert het kind in hopeloozen toestand. Hoe noodig het is, dat de brugwachters aan het N.-H. Kanaal bij het openen der bruggen de voorzorgsmaat regelen in acht nemen, die hen ver plichten de boomen te sluiten, bleek Dinsdag f. 1. te BURGERVLOTBRUG, toen het 7-jarig zoontje van den heer L. aldaar, in zijn haast om voor een duchtige Aprilbui thuis te zijn, de openstaande vlotbrug afliep en weldra midden in het kanaal lag. Geluk kig wisten de brugwachters den kleinen dren keling te redden en kwam deze met een nat pak en den schrik vrij. Donderdagmiddag ongeveer 3 uur brak in den WAARDPOLDER, in het perceel, bewoond door L. Mosk, een hevige brand uit. Binnen twee uren was alles tot den grond afgebrand. Door het afschuivend riet kon van den inboedel slechts weinig gered worden. Huis en inboedel waren ver zekerd. Min gunstige toestand van den schoorsteen is de vermoedelijke oorzaak van het ongeval geweest. Voor de van dak be roofde bewoners werd door de omwonenden op voldoende wijze gezorgd. Een lid van Cicero zendt ons 't volgende Door de Rederijkerskamer „Cicero" te NIEUWE NIEDORP zal op den 2den Paasch- dag een tooneelstuk worden opgevoerd, ge schreven door den heer N. J. C. Schermerhorn, predikant aldaar, dat tot titel heeft „Lid van den Raad 1" Door den heer Burgemeester dier gemeente werd,naaraanleiding van art. 188 der Gemeente wet, genoemd stuk ter lezing gevraagd, waarom men bevreesd was, dat de opvoering ervan niet zou worden toegestaan Er zijn echter zeker geen termen kunnen gevonden worden om deze voorstelling te verbieden. Het is nu te voorzien dat de zaal te klein zal zijn om al de belangstellenden te bevatten, daar velen verlangend zijn om kennis te nemen van genoemd stuk, dat niet in den handel is en nog nimmer is op gevoerd. Volgens de programma's zal door de Kleine Kapel van N. Niedorp deze voor stelling worden opgeluisterd, wat zeker zal bijdragen om het genot van dezen avond te verhoogen. Deze vereeniging, welke bestaat uit nog zoo jeugdige krachten, heeft al zoo menigmaal blijk gegeven van be kwaamheid, dat ze met recht de trots van N. Niedorp wordt. Een scheepsongeluk. Donderdagavond omstreeks 6 uur had dicht bij de spoorbrug te WEESP een aanvaring plaats, waarschijnlijk tengevolge van den hevigen wind, tusschen een met steenkolen geladen tjalk en een ledige praam. Deze laatste, schipper-eigenaar J. van Tol uit Nijmegen, zonk onmiddellijk met het treurige gevolg, dat zijne vrouw, die onder in het schip was, niet gered kon worden. Haar lijk is nog niet gevonden. De schipper zelf werd per roeiboot gered. De tjalk bekwam heel weinig schade. De koninklijke trein. Zooals bekend, zullen de directies der H. IJ. Spoor en Staatsspoor, H.M. de Koningin een salontrein aanbieden, die vervaardigd is in de Koninklijke fabriek van spoorrijtuigen van de firma Beynes te HAARLEM. De trein is gereed op het plaatsen der onderstellen na, die trouwens reeds staan op de ljjn bij Haarlem. De trein bestaat uiteen rijtuig voor H.M. de Koningin, een rijtuig voor Z.K.H. den Prins der Nederlanden, een keuken en een bagagewagen. Het rijtuig voor H.M. de Koningin bestaat,, behalve uit een dagsalon, uit een boudoir en een slaapsalon. Alles in dat rijtuig is bekleed met rood fluweel. De wanden zijn van esdoornhout. In den dagsalon is een schrijfbureau, keurig en sierlijk, zooals dat te verwachten was, en in den slaapsalon een blauw satijnen rustbed. De penanten tusschen de ruiten, want de geheele wagen is vrijwel een glazen om geving, zijn bekleed met uit de hand gebor duurd behang. Aan den wagen is ook een salon voor de hofdames, die met H.M. reizen. De wagen van den Prins bevat, be- I tenberg te Haringhuizen, om aangesteld te i r* 8laaïfak)n- evenals I worden als makelaar in onroerend»8,da.t.va? H M- de Koningin met blauw satijn goudlederen worden als makelaar in onroerende goederen en effecten, wordt algemeen ingewilligd. De geloofsbrieven van de nieu w-benoemde raadsleden de heeren P. de Zeeuw en K. Breebaart Dz., worden door de heeren Smit en Raat nagezien en accoord bevonden, zoodat verklaarde, dat de regeering het onderzoek deze heeren tot toelating adviseeren, waartoe naar de waarheid in deze zaak wil verge makkelijken. Al was de eer van het leger in deze zaak niet gemoeid, spr. kon natuurljjk niet verheugd zijn over de veroordeeling van een Fransch officier voor een zoo schandelijke misdaad. Ik houd me aan het laatste oordeel van den krijgsraad, maar ben van meening, dat het geweten van het land zeer verontrust is door verschillende omstandigheden, die dit oordeel verzwakken. Om mijn deel bij te dra gen tot de waarheid, zal ik het schrijven van generaal Pellieux overleggen.Er was onder zoek gedaan in het ministerie van oorlog en men vond het schrjjven van gezegden generaal, dat spr. voorlas in een tekst, volkomen gelijk aan dien door Jaurès meêgedeeld. De minister eindigde met de verklaring een administratieve enquête te aanvaarden met medewerking van een zeker aantal magistraten. Toen volgde er weer heel wat lawaai. Cavaignac trachtte zich te rechtvaardigen, noemde Jaurès een lafaard en verweet hem de nationale verwarring. Tenslotte werd ge stemd, en een motie van Chappuis, uitspre kende vertrouwen in de regeering en den vasten wil der Kamer om de zaak-Dreyfus niet buiten het rechterlijk domein te doen treden, met 860 tegen 76 stemmen aangenomen wordt besloten. Voorz. deelt mede, dat de kosten voor het in orde brengen van den oprit naar de Oosterbegraafplaats en het hek tot afschei ding zullen bedragen ongeveer f 76.—Aan den heer Moerbeek zal het werk worden opge dragen. Algemeen goedgevonden. Voor het onderhoud der Westerbegraaf plaats is f 100.— geraamd. B. en W. willen 40 strekkende meters laten beschoeien, wat kosten zal ongeveer f 90.—. Dit werk op te dragen aan den heer Eriks. Algemeen goed gevonden. De heer Beers zegt bjj de rondvraag, dat dit de laatste raadsvergadering is, die Spr. zal bijwonen. Hij heeft deze betrekking 16 jaar mogen bekleeden en dat steeds op aan gename wijze. Hij wil zijn dank brengen aan den Voorz., aan de leden van den Raad, aan den Secretaris voor de bewijzen van har telijke vriendschap, die hij steeds van hen heeft mogen ondervinden. En al gaat Spr. d® gemeente metterwoon verlaten, toch blijft hij zich in aller vriendschap aan bevelen. Hierna sluiting. - ANNA PAULOWNA. De heer Jb. Smiers, postbode alhier, is benoemd tot postconducteur. bekleedeen rookkamer met behang en zetels, en een eetzaal. In het rooksalon zijn twee schilderijen van den heer Rink, voorstellendehet stadhuis te Middelburg en een bruiloft te Monnikendam, en in de eetzaal, die ook geheel is bekleed met goudleder, een stilleven en een bloemstuk, van denzelfden schilder. De afzetting van de bekleeding is goud. De keuken, die tevens dient voor slaapge legenheid voor het mannelijk dienstpersoneel, bevat alles wat in een keuken thuis behoort en de bagagewagen, die het vrouwelijk per soneel tot verblijf strekt, eveneens. Aardig zijn in die beiden de slaapgelegen heden. Overdag zitplaatsen, zjjn zij bjj uittrekking, ais aan boord, twee kooien boven elkaar. Aan het rijtuig voor H. M. de Koningin is een deur gemaakt, die bestaat uit een 1 boven- en onderdeur, zoodat H. M. als zij i zich wil vertoonen aan het publiek, alleen de bovendeur behoeft open te laten maken. Alle rijtuigen zijn electrisch verlicht. De volgorde isde keuken het rijtuig i van Z. K. H den Prins der Nederlanden, dat van H. M de Koningin en de bagage- wagen. Daardoor heeft zoowel H. M. als de Prins steeds het dienstpersoneel ter beschik king. Alle rijtuigen zijn blauw geschilderd. Die van het vorstelijk echtpaar hebben het Neder- landsche wapen, geflankeerd door de koninklijke W en de andere alleen de W. In het rijtuig van den Prins is ook een salon voor de adjudanten. Amsterdam was Donderdagavond verre van in donkerjoveral brandden om 8uur de lantaarns en de meeste groote zaken en winkels waren verlicht; sommige hadden het met minder best kunnen redden. De lantaarns werden onder geleide van politie aangestoken. De staking bij de stadsreiniging is reeds ter dege merkbaar. Vrijdag werden de straten niet geveegd, en het vuil in sommige buurten hoopte zich reeds op. In do Jodenbuurten '.vaar Donderdag avond b.v. in de Jodenbreêstraat drukke markt werd gehouden lagen papier, sinaas appelschillen en ander vuil langs de trottoir banden in een smerig klefferig nat. In de zijstegen van de Rapenbnrgerstraat hadden de bewoners hoopjes gemaakt van het vuil, hoopjes van respectabelen omvang. Doch nog erger was het in de Joden Kerkstraat, waar groote vuilnishoopen allerhande afval, res ten van groenten, papier, bjj tientallen midden op straat lagen. Het aantal stakers in het bakkersbedrijf was zeer gering en Amsterdam heeft dan ook volop brood. Een dreigbrief. Bij een der machinisten S. 8. te Utrecht, die niet aan de staking meêdoet, werd Don derdag het navolgende niet onderteekende briefje thuis bezorgd. „Heb niet langer den moed te rijden, anders moeien wjj u bekend maken als dief van de Maatschappij [petroleum, steenkolen enz Wij kunnen het getuigen met verschillende per sonen. Weet wat je doet". De man is voortgegaan met het vervullen van zijn plicht. Te Zaandam en Zaandijk was op de hout zagerijen niet veel van staking te bespeuren. De typografen te Haarlem staakten niet. Het aantal stakers. Steenzetters 200, sloopers 150, metaalbe werkers 6000. diamantbewerkers 7000, glazen- wasschers 160,gasfabrieken 800,confectiewerk - sters 200, Electra 20, opperlieden 600, meu belinleggers 63, typografen pl.m. 600, lood gieters 600, petioleumhaven 80, asphaltwer- keis 40, stukadoors 300, meubelmakers 100, bootwerkers enz. 2700, bakkers 1000, brood bezorgers 300, spoorpersoneel 1200. Te zamen 22.493 man. Volgens globale berekening staken 2300 gemeentewerklieden. „Volk". De staking is dat was het groote nieuws, dat we per bulle tin Vrijdag omstreeks 12 uur konden bekend maken. Waarom opgeheven? zal gevraagd worden. Het Comité van Verweer heeft de staking opgeheven op grond van hetgeen Donderdag in de Tweede Kamer heeft plaats gehad. Naar uit betrouwbare bron werd vernomen, heeft het comité dien nacht langdurig beraadslaagd over de aan te nemen houding. Het feit, dat de Tweede Kamer de wetten aannam dat de Eerste Kamer spoedeischend is bijeengeroepen en misschien Vrijdag de wetten eenvoudig zou aannemen, zoodat de wet mogelijk Zaterdag reeds in het „Staatsblad" zou komen, noopte tot opheffen der staking. Immers, de wet in het „Staatsblad" opgenomen, zou dadelijk recht geven de leden van het Comité als leiders der staking voor den rechter te brengen, en waar na aanneming der wet niets over zou blijven dan de revolutie, wat het. Comité nooit heeft gewild, meenden vooral de „par lementairen" in het Comité, de zaak verloren te moeten geven. De anarchistische leden in het Comité hebben daarin niet dadelijk mede willen gaan, doch vooral het bezadigd woord van Vliegen schijnt den doorslag te hebben gegeven. Trouwens, had het comité niet tot opheffing besloten, dan, zoo bericht het Hbld. zou het Partijbestuur der S. D. A. P., dat van den aanvang af van een algemeene werk staking niets verwachtte, allicht besloten hebben zich mt het Comité van Verweer terug te trekken. Het volgende manifest werd vervolgens bij duizenden door ons land verspreid Het Comité van Verweer aan de Nederl. Arbeiders. De aanslag op de arbeidersorganisatie, door de Nederlandsche Regeering op het stakings recht der arbeiders in het algemeen en op dat der arbeiders bij spoorwegen en publieke diensten in het bijzonder, is voorloopig gelukt. Met 81 tegen 14 stemmen heeft de Tweede Kamer der Staten-Generaal de dwangwet aangenomen, en omringd door dubbele en driedubbele hagen van bajonetten, is 't Nederlandsche kapitalisme en zijn staatsmacht nog maar al te goed in staat zijn wil te doen dekreteeren. Medearbeiders 't Is een eisch van goede krijgskunde te retireeren als dat moet. Het moet thans. Het Comité van Verweer heeft vannacht eenstemmig besloten de algemeene werksta- king, geproclameerd tot wering der dwang- wetten, op te heffen, voor heden 10 April 's middags twaalf uur. Kameraden Ontvangt deze tijding met al waarover gij te beschikken hebt Gij hebt dezen grootschen strijd met heili gen ernst gestreden. Bewaart die houding ook thans nog. Geeft ook thans nog den machthebbers geen gelegenheid tot bloedvergieten. En dan, in dit voor de Nederlandsche arbei dersbeweging zoo ernstig oogenblik, hebben wij éen woord te zeggen Waakt voor uw organisatie Déér is uw hoop! Déér is uw toekomst! Het is toch. waar, het fiere woord Ons zal de wereld zijn, ondanks alles. HET COMITÉ VAN VERWEER. Zooals te verwachten was, werd dit bericht eerst nergens geloofd, men spotte er mede, de arbeiders haalden de schouders op. Maar toen er bevestiging op bevestiging kwam, móést men het gelooven ende teleur- stellirg, de verbittering was groot. Er waren er velen, die op den oproep tot het hervatten van den arbeid geen gehoor wilden geven en de meest, dreigende uitroepen aan het adres van het Comiré van Verweer werden verno men. Te Amsterdam werd door het Comité van Verweer een vergadering in het Paleis voor Volksvlijt gehouden, waar het zeer rumoerig toeging en waar de werklieden op dreigenden toon eischten, dat de staking werd volgehou den. a Een macht van werklieden aan gasfabrie ken, stadsreiniging, stoombooteu, wilden den arbeid hervatten, ook typografen. Maar op slechts enkele plaatsen werden zij direct aan genomen. De meeste patroons en ook de sporen en 't Gemeentebestuur van Amsterdam zullen nader over hen beslissen. We vreezen dat er een macht slachtoffers,werkloozen,zullen 'ziin de staking'fs °M e°"SklapS het bericlit Wat is daarvan de reden De reden daarvan is, dat de stakers zich niet bij het besluit van het Comité willen neerleggen. Op vergaderingen in Geelvinck en het Paleis voor De anr^r kWattt dat duidelijk uit. De sprekers, die vóór staking waren, werden de kalmte, hartelijk toegejuicht, de anderen uitgejouwd en voor verraders gescholden. De sociaal-democraten, w. o. Berger, Vliegen Mevr. Roland Holst, bezwoeren de menigte kalm te blijven, het werk weer te beginnen. Mevr. Roland Holst zegt Zoo er velen van u zijn, die hedenmorgen een der bitterste uren van hun leven hebben doorgemaakt, die met teleurstelling en wan hoop werden bevangen, toen de zaak zoo anders stond dan zij dachten, zoo zwart, dat het Landelijk Comité, waaraan zij volmacht tot handelen gegeven hadden en waarin zij in motie vertrouwen hadden uitgesproken, de staking herriep ik kan u verzekeren, dat ook voor ons allen de zaak bitter is geweest als de hel. Deze dag en deze nacht behooren tot de rampspoedigste van ons bestaan. Ge weet, dat ik niet lauw voor uw strijd ben geweest. Ge weet dat al die mannen, jaren in de vakbe weging, gehard in den strijd, geweend heb ben van wanhoop. Ge zijt hier nu bijeen in opwinding en levert het schouwspel aan uw vijanden, dat uw beste mannen elkaar verscheuren. We hebben gestreden en we zijn overwonnen. Dat is de waarheid. Maar haar werd het woord ontnomen en toen kwam Domela Nieuwenhuis, die sprak van volhouden, en toen was er gejuich en hoera-geroep. De heer Oudegeest had het in de verga dering van spoorwegarbeiders ook zeer zwaar te verduren en daar werd besloten door te zetten en zich onder een ander Comité van Verweer te plaatsen. De gemeen te-werklieden in Amsterdam van telefoon, hydraulische inrichtingen, ge meentereiniging, gaswerkers en stratenmakers zullen blijven staken; dat is met algemeene stemmen besloten. De Federatie van transport arbeiders besloot eveneens vol te houden. Dat de geest van vele arbeiders tegen het Landelijk Comité van Verweer zeer vijandig is, kan daaruit blijken dat in een groep wert lieden gezegd werd „Liever draaien wij het Comité van Verweer den nek om, dan don arbeid te hervatten." Uit alles is duidelijk, dat het tusschen de S. D. A. P. en de vakvereenigingen, staande onder leiding van het Nat. Arbeidssecretariaat, tot scheuring is gekomen. Er zal een nieuw Comité van Verweer gevormd worden, dat de staking verder zal doorzetten. Hierin komen personen die op den voorgrond getreden zijn in de vakvereenigin gen, met uitsluiting van politieke partijen. Geen heeren, geen politiekerswas de Lus. Te Rotterdam is eveneens besloten vol te houden; slechts 100 werklieden van de Sporen boden zich aan, maar werden geweigerd. Aan het Centraal Station te Amsterdam zijn 86 personen van de afdeeliug Vervoer ontslagen. Ook van elders komen dergelijke berichten. Den stadsreinigers te Amsterdam die nog niet aan het werk zijn gegaan, zal ontslag gegeven worden In Zaandam zijn een 60 tal houtbewerkers ontslagen. Het Utrechtsch Dagblad geeft het vol gende over dit allertreurigst gevolg ten beste Er werd gisterenavond aan het station Maliebaan aan een 15-tal machinisten der H. IJ. S. M., die hadden gestaakt, het loon uit gekeerd dat hun nog toekwam. Naar een ooggetuige ons ir ededeelde, was dit een aangrijpend tooneel. Allen hadden hevig berouw over hetgeen ze hadden gedaan en wenschten weer in dienst te worden genomen. De voorzitter deed het woord. Met tranen in de oog-en, handenwringend en in hevige opwinding smeekte hij, toch aiien weer in dienst te nemen. Het ontbrak niet aan bittere verwijten en verwenschingen aan het adres van hen, die hen zoover hadden gebracht. Op hun verzoek kon alhier niet worden beslist. De opzichter-machinist gaf hun den raad, zich met een adres aan de directie der H. IJ. S. M. te wenden. 'Dit was door allen reeds gedaan. B. April. 1903. Aangev. f 80.— „100.- „120— „180— „140— 6— 17— 4— 13— —.36 9— —.60 —.60 -.60 1.00 —.30 2.60 800— 150. 210. 300. 250— 14— 27— 6— 15— —.38 11— 1— 1— 1— 1.10 —.85 2.70 SCHAGEN, 9 16 Paarden 2 Stieren 76 Gelde Koeien 32 Vette Koeien 100 Kalfkoeien 90 Nuchtere Kalveren 280 O verhouders 2 Bokken en Geiten 30 Varkens (magere) 6 Idem (vette) p.K.G. 90 Biggen 30 Konijnen 50 Kippen 10 Eenden 350 Kilogr. Boter 200 kilogram Kaas 15000 Kipeieren 3500 Eendeieren ALKMAAR, 10 April, voerd 135 partijen, wegende Kleine f 28.- -. f25.Middelbare f 26. ALKMAAR, 10 April. Granen. Tarwe 16— af 6.40, Rogge f af Gerst f a f id. Chev. f'4.50 a f5.50 Haver f8.10 a f3.50, Paardeboonen f6.00 af Bruine 111— a f' 12—, Citroen id. 1 11.50 a Witte f 14.50 a Rood Mosterdzaad f Geel id. f Karwijzaad 1 -af Groene Erwten f 9.- a f 16.Kanariezaad f Grauwe id. f 20.— a f Rood Blauw maanzaad f 18.50. HOORN, 9 April 1903. Kleine kaas, hoogste prjjg f 28 Commissie f 25.—, Middelbare f ,1.. aangev. 97 stapels, wegende 86037 3.10 a Kaas. Aange- 69569 K.G, Oommissie Handel stug kilo. Gemeente SCHAGEN. Ingeaohreven van 8-10 April 1908. Geboren, Ondertrouwd en GetronwdGeene. Dirk WJ Ma<ir,,'e Krait' 48 ir-> eohtgenoole van Gemeente NIEUWE NIEDORP. Ingeaohreven van 1 81 Maart 1908. Geboren Maria. d.v. Gerrit van Esse'n en Nebje van Twiak. Meertje, d v. Cornelis Butter en Maartje Helder. Anna, d. v. Cornelis Beerepoot en Antje Veldman, Ondertrouwd en Getrouwd Geene. OverledenPieter Bregman, 67 jaar, echtgenoot van Neeltje Stam.

Schager Courant | 1903 | | pagina 2