INGEZONDEN. N* Plaatselijk Nieuws. Bicnenlandsch Nieuws. buiten den wil der mogendheden wel niets geschieden. Het is daar ginds echter nog verre van rustig. Te Salonika hebben onder meer Bul- gaarsche heethoofden Donderdag jl. dynamiet - aanslagen gepleegd op de Turksche Bank, het postkantoor en het tramverkeer. Behalve wat materiëele schade, was de uitslag van deze anarchistische uiting zonder beteekenis. De Porte heeft terstond 2000 man Aziatische troepen naar de stad gezonden, waardoor eene hernieuwing dezer beweging wel voorkomen zal worden. De Balkan-kwestie als onderdeel van de wereldpolitiek, zal onder de asch worden begraven, totdat men de spranken voor nieuwe plannen en acties noodig heeft. Dan wordt ze opnieuw opgerakeld. Reeds de reis van vorst Ferdinand naar Italië en Frankrijk, de berustende houding van Servië, het stilzwijgend toekijken van Mon tenegro, en de kalme houding van Oosten rijk, Rusland en Italië, wezen er op, dat ook ditmaal niet over het lot van Turkije in Europa beslist zou worden. Want zeker is het, dat, wanneer Macedonië öf tot een zelf standigen staat verheven zal worden, öf bij Bulgarije en Servië zal worden gevoegd, en Albanië aan Oostenrijk en Italië ten deel zal vallen, het rijk van den Sultan in Europa in elkander zal vallen. Rusland en Engeland zullen dan verder wel voor de rest zorgen. Terwijl op den Balkan de executie voorloopig wordt uitgesteld, zal het rechtsgeding aan den Sultan van Ma rokko weldra voltrokken worden. De kroon-pretendent breidt aldaar onverpoosd zijne macht uit. Reeds is bijna drie vierde gedeelte des rijks in zijne macht, en het moet tot eer van den overweldiger gezegd worden: waar hjj zijne banier heeft geplant, keeren rust en orde terug. Met dien voortgang zal ook weldra Fez in zijne handen moeten vallen, waardoor de kans bestaat, dat aan den langdurigen binnenlandschen strijd wel dra een einde zal komen. Of het den belanghebbenden mogendheden met dezen gang van zaken wel naar den zin gaat, betwijfelen wij. Zeker zal de stille hoop bij deze of gene gekoesterd zijn, dat de anar- chio zulk een omvang zou aannemen, dat handelen noodzakelijk zou worden, 'tls voor de zelfstandigheid 'van Marokko een geluk, dat de naijver der rijken zoo groot is, dat de vrees voor een onderlinge botsing hen van een aanval of inval in het Moorenland terughoudt. Het zijn voornamelijk Engeland en Frank rijk, die elkander den buit misgunnen. De Engelsche groote bladen zijn eenstemmig van gedachte, dat Engeland geen mededinger aan de Straat van Gibraltar kan en mag gedoogen. Zij stellen voor, dat bij eene verdeeling aan Engeland het kustgebied zal komen, waarbij dan' aan Frankrijk het achterland kan wor den afgestaan. Uit een en ander blijkt, dat, hoe liefelijk de toon thans tusschen de Kanaallanden klinkt, er ook nog wel weer dissonanten gehoord kunnen worden. Voor het oogenblik is het evenwel alles rozen geur en maneschijD. Koning Edward heeft van officiëele zjjde te Parijs eene plechtige ont vangst genoten. Nu, daarover heeft hij ook in Italië niet te klagen gehad. Engeland is daar in zijn koning gevierd als het meest bevriende land. En koning Edward van zijnen kant heeft de oprechte Italiaansche hartelijkheid met woorden en daden beantwoord. Want het was een hulde aan het Italiaansche volk, toen hij, op de plek gekomen waar bij de bestorming van Rome in 1870 de offers vielen, plechtig zijn hoofd ontblootte; het was de erkenning van alle rechten van het Huis van Savoye, toen hij van het Vaticaan regelrecht naar het Quirinaal reed. In streng Katho lieke kringen hebben beide daden groote ergernis verwekt. Duidelijk is daar gebleken, dat de kerkelijke staat wel nooit met behulp van Engeland hersteld zal worden. Van Rome is de koning naar Parijs vertrokken. De Nationalisten schenen eene betooging in den zin te hebben. Transvaalsche vlaggen en kleuren, leve's voor Marchandhadden moeten dienen om den Koning te ergeren. Het is er echter niet toe gekomen M. de R. Het volgende las ik in het „N. v. d. D." van 28 April 1903 Te Meppel heeft de gemeente in 1873 op aandrang van het Rijk, een post- en telegraaf kantoor gesticht, volgens door den Minister goedgekeurde plannen. Sedert heeft de dienst der pakketpost, spaarbank, enz.enz., zoodanige uitbreiding gekregen, dat het gebouw daar voor niet meer berekend is. Nu wenscht het Rijk het bestaande gebouw te blijven huren, totdat het een nieuw gebouw zal hebben opgericht. De gemeenteraad heeft nu besloten de huur tot zoolang te verlengen, doch is van oordeel, dat de billijkheid eischt, dat tot het stichten van een nieuw gebouw niet wordt overgegaan, voor dat de gemeente is schadeloos gesteld voor het daardoor door haar te lijden verlies." Ik kan de verzoeking niet weerstaan u te vragen in uw blad hierop de aandacht eens te mogen vestigen en de vraag te stellen Ligt 't dan niet op den weg van een ge meenteraad naast het gemeentebelang op hare beurt de eischen der billijkheid in 't oog te houden Met dank voor uw welwillende opname, Ijnheer de Redacteur, Hoogachtend, H. W. VAN ROSSEM. Dieren, 30 April 1903. Schagen, 2 Mei 1908. De Vrijzinnige Kiesvereeni- ging „Schagen" heeft leden-vergadering op Dinsdag 6 Mei 1903, in het lokaal „Cérès De agenda luidtIngekomen stukken Voorstel van het Bestuur tot wijziging van het ReglementBespreking en keuze van een Candidaat voor de Provinciale Staten. Met ingang van Vrijdag 1 Mei is op de lijnen van de H. IJ. S. M. weder de volledige dienstregeling ingevoerd. Uitslag der verkooping, ten overstaan van Notaris C. L. van den Bergh, bij eindveiling den 30 April in Cérès alhier gehouden. Voor mevr. de Wed. A. van Rees 1. Huis met schuup en erf, aan den Slikker- dijk, in de Zjjpe, groot 0.11.30 H.A., door Bregman en Muijs te Alkmaar voor f840.—; 2. Weiland, groot 1.88.60 H.A., door A. Wit te Winkel voor f 2134443. Weiland, groot 1.89.— H.A., opgehouden; 4. Weiland, groot 1.88.20 H.A., door Muijs en Co. te Alkmaar voor f 1971.866, 6 en 7, Bouwland, opge houden; 8 en 9, Weiland, groot 8.00.10 H.A. door S. Bregman te Alkmaar voor f 3646.—; 10 en 11. Bouwland, groot 8.66.40 H.A.door A. v. d. Horst te Schagen voor f 4881.— 12. opgehouden. Het land, gepresenteerd door den heer O. de Kieviet, benevens het Heerenhuis op de Loet alhier, zijn opgehouden. Vr ij dagavond had dan ein- delijk, nadat het een paar maal wegens bijzon dere omstandigheden was uitgesteld, de tweede Volks voordrachtavond plaats, in het lokaal van den heer J. Vader Az. Of het was door dit uitstellen, of om een andere reden, dat weten we niet, maar de zaal was niet zoo goed bezet dan anders op Volks voordrachten. Medewerking verleenden ditmaal Har monie, Rederijkerskamer en Lycurgus, die ieder op haar gebied, tot een goed geheel meewerkten, en, afgaande op het applaus, werd er veel genoten. In twee belangrijke punten verschilde de markt van Donderdag j.1. met hare voorgangster van den 23stenaanvoer en handel waren belangrijk beter. Het zachte weer stemde tot koopen en met dat vooruit zicht werd er meer gepresenteerd. Meen echter niet, dat het wild ging: daarvoor staan de prijzen te hoog. Toch werd bijna de ge- heele markt van de hand gedaan, zoodat men wel kan begrijpen, dat er op dien dag heel wat handklappen zijn gewisseld. Belangrijke driften gingen naar de Zijpe, den Duinkant, voornamelijk naar Schoorl, de Wogmeer, de Schermer, Heer-Hugowaard en de Beemster. Vette koeien noteerden van 32 tot 36 cent, voor goede gelde werd van 26 tot 30 be taald. Versche kalfkoeien waren prijshoudend duur. Met den meer geregelden treinenloop, waardoor op eene tijdige verzending gerekend kon worden, waren de nuchtere kalveren weer hooger in prijs. Vette varkens waren iets williger In schapen was weinig handel met stugge prijzen. Omtrent den aanvoer van boter en eieren hebben wij een onderzoek ingesteld. Het bevreemdde ons reeds lang, dat, terwijl de verzending soms groot is, de markt betrekkelijk weinig vooruitgaat We kunnen nu reeds mededeelen, dat de cijfers wel eenige verbazing zullen verwekken. Geen licht. Gebruikers van brongas in „Hollands Noor derkwartier" geraakten deze week, door den zeer hoogen waterstand in de Polders, zonder licht. Een eskader van deDuitsche vloot zal een bezoek aan ons land brengen en o.a. ook aan Nieuwediep. Het schijnt, dat de broeder van den Duitschen Keizer, Prins Heinrich, die bevel voert over het eskader, dat begin Juni in de Hollandsche wateren verwacht wordt, met de vloot mede komt. Het Kamerlid Hugenholtz zal moeten terechtstaan voor de rechtbank te HAARLEM, ook al wegens eenige I opruiende woorden, in een redevoering geuit. Mr. Troelstra zal hem verdedigen. - Te ZUIDSCHARWOUDE verga derde Donderdagavond in de kolfbaan van den heer Kist de Kiesvereeniging „Vrijheid" voor Langedijk en Sint Pankras. Na opening der vergadering door den Voorzitter, Dr. Hamaker, en lezing der notu len door den Secretaris, den heer Jb. Greida- nus, werden ingekomen stukken behandeld en bleek het daarbij, dat 3 van de 4 op de vorige vergadering gekozen bestuursleden daarvoor hadden bedankt. Daarna werd overgegaan tot het stellen van een candidaat voor de Prov. Staten. Besproken werden de heeren J. Koomen, bur gemeester van Winkel, J. W. C. Kroon, burgemeester van Zuid-Scharwoude en H. Feisser, rijksontvanger te Schagen. Door den heer Böttger wordt den heer Brinkman,den voorsteller der candidatuur Koo men, naar de beginselen van dezen candidaat gevraagd, waarop de heer Br. het antwoord moet schuldig blijven. De heer Greidanus deelt der vergadering mede, dat de heer Koomen niet van de richting onzer kiesver eeniging (vrijz.-dem.) isdat de heer K. pro- tectionnist is en inl897 met antirevol. en katho lieken geijverd heeft voor den heerVanAsch van Wijck als candidaat voor de 2e kamer. De vergadering geeft duidelijk te kennen, dat zij van zulk een candidaat niet gediend is, waarop de heer Br. zijn voorstel terugneemt. Door den heer Vredenburg wordt in de vergadering de heer J. W. C. Kroon voorge steld. De heer S. Zeeman ondersteunt dit voorstel met het oog op de kennis van land bouwzaken in dit gedeelte van 't district, welke de heer K. heeft. De hr. Brinkman vraagt nu wederkeerig naar de beginselen van den heer Kroon en nu is de vergadering van meening,dat de heer Kroon, ja, wel lid is onzer vereeniging, doch dat de beginselen der vereeniging geen vurig verde diger in den heer Kroon zullen vinden. De heer Greidanus beveelt zeer aan den heer Feisser, een ijverig man die doorkneed is in belastingzaken en ijvert voor Staatspen- sionneering. De Voorz. verdedigt ook warm deze candi datuur en kent den heer Feisser als een beslist vrijzinnig-democraat. Bovendien vindt de Voorz., dat de billijkheid meêbrengt, dat ook de hoofdplaats van 't district een vertegenwoordiger in de Staten heeft. De heer Keizer vraagt, of het Bestuur ook iets kan mededeelen omtrent de houding van de Kiesvereeniging te Schagen en andere vereenigingen. De Voorzitter zegt, dat het Schagen's wensch is, dat een der andere vereenigingen den heer Feisser candideert en zij dan natuurlijk meegaat. Na het gebeurde in November kan het wel niet anders, of ook Hugowaard zal zich met dezen candidaat kunnen vereenigen. Nadat nog door enkele leden het woord is gevoerd, wordt tot stemming overgegaan en wordt de heer Feisser met algemeene stem men [17] gecandideerd. Hierna vermeldde de agenda„Bespreking van de politieke houding der vereeniging in deD eerstvolgenden tijd." De Voorzitter heeft zelf dit punt op de agenda gebracht en wel naar aanleiding van het geschipper en ge modder bij de laatste verkiezingscampagne voor de 2e Kamer. Het is den Voorzitter bij de besprekingen te Alkmaar gebleken, dat in de vrijz.-dem. vereenigingen menschen zit- j ten, die er niet in hooren; die bjj de liberalen J thuis behooren. De spreker wenscht van de vergadering te vernemen, of deze het met j hem eens is, dat de sociaal-democraten behoo- ren tot onze natuurlijke bondgenooten en of hij de kiesvereeniging 'achter zich heeft, wan neer bij voorafgaande besprekingen in don verkiezingsstrijd hij in dezen geest optreedt. De heer Rootlieb meent, dat we niet; zoo dicht bij de 8.-D. staan en beschouwt J de Vrijz.-Dem. meer als de uiterste grens1 wordt die grens overschreden, dan kan men zich evengoed bij de S.-D. aansluiten. De heer Greidanus beschouwt ook de Soc.- Dein. niet als zijn natuurlijke bondgenooten rf houding en de toon der leiders van de 8. D. A P., zooals van de heeren Van der Goes, Hugenholtz en Mevr. Roland Holst, worden t6Q sterkst6 door hem cifgokourd. De heer Böttger ?egt, dat er in elke partij heelen, halven en kwirten zijn. Hij vindt, dat samenwerking moet gezocht worden waar die is te vinden, al is aet ook met de zwartst clericalen. De heer Nobel spreekt in denzelfden geest en zegt, dat het niet enze schuld is, dat die zwakke broeders in onze vereeniging zijn. Zij kennen toch het program der vrijz.-dem. De Voorzitter wil weten, waaraan hij zich heeft te houden en vraagt nogmaals: „Steunt de vereeniging mij, wanneer ik steun zoek bij de sociaal-democraten De heer S. Z e e m a n is het met den Voorz. eens en zegt, dat er vele leden in de vereeniging zijn, die onbewust meegegaan zijn doordat Mr. E. Fokker tot de vrijz.-dem. partij overging. De heer Keizer zegt, dat hij geen sociaal democraat kan stemmen wanneer daar een man als b.v. Goeman Borgesius tegenover staat. De heer Kempers waarschuwt voor scheuring. Hij vindt de vraag, die hier te berde is gebracht, overbodig en beschouwt de laatste verkiezing als een zeer exceptioneele. Ook andere heeren spreken in dezen geest. De heer Hamaker, in de vergadering wei nig steun vindende, meent, dat hij dan als Voorz. moet bedanken en gaat daartoe dan ook over. De heer Greidanus bedankt eveneens als Secretaris. De heer Hamaker, thans nog een scheuring willende voorkomen, trekt zijn besluit in en zal voorloopig nog als Voorz. fungeeren. De heer Greidanus blijft bij zijn besluit, doch zal in elk geval bij den a.s. verkiezingsstrijd voor de Prov. Staten nog zijn plichten als Secretaris vervullen. Hierna wordt de vergadering halfelf gesloten. Vergadering van den Raad der gemeente WEERINGEN, op Woensdag 29 April 1903, des namiddags 2 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer Cavaljé, Burgemeester. Na opening worden door den Secretaris, den heer W. J. Bruul, de notulen der vorige vergadering gelezen en door den Raad on veranderd goedgekeurd. 1. Voorzitter deelt mede, dat van heereD Gedeputeerde Staten goedgekeurd terugont vangen zijn: de kohieren van Hoofdelijken Omslag en Hondenbelasting voor 1908de suppletoire begrooting voor 1903, en de voor gestelde wijziging in de instructie van den gemeente-ontvanger. 2. Dat door den Betaalmeester te Amster dam aan den Gemeente-Ontvanger is betaald de som van f 1121.—. 3. Dat door den Rijks-Ontvanger te Anna Paulowna aan den Gemeente-Ontvanger is betaald de som van f79.24. 4. Dat het door deze gemeente te dragen aandeel in de kosten voor de Gezondheids commissie, gezeteld te Schagen, bedraagt f 107.26. 6. Een missive van heeren Gedeputeerde Staten, mededeelende, dat de vergoeding in de kosten van het Lager Onderwijs, dienst 1901, met f 100.— is verhoogd, wegens in dat jaar te weinig genoten vergoeding, welk bedrag op de rekening voor 1903 moet wor den verantwoord. 6. Een missive van heeren Gedeputeerde Staten, waarbij wordt medegedeeld, dat de vergoeding in de kosten van het Lager Onderwijs voor 't dienstjaar 1908 bedraagt f2890.-. 7. Wordt ter tafel gebracht het proces verbaal van kasverificatie bij den Gemeente- Ontvanger. Hieruit blijkt, dat de ontvangsten bedroegen f 22994.66de uitgaven f 22412.86, alzoo in kas f 681.69. 8. Een missive van den heer Commissaris der Koningin van Noord-Holland, mededee lende, dat aan den gemeente-veldwachter Jb. Mettes, op diens verzoek met ingang van 1 Mei eervol ontslag is verleend. 9. Wordt ter inzage aangeboden de maand staat der Zeegras-Exploitatie over Maart 1903. 10. Voorzitter deelt mede, dat op 14 Mei a. s. de verkiezing, 27 Mei de stemming en zoo noodig 9 Juni herstemming zal plaats hebben voor een lid der Provinciale Staten. (Vacature-L. v. d. Vijzel). Hiervoor moet een stembureau worden gekozen. De heeren Luijt en Kunt worden als leden benoemd en de heeren Tijsen en Hermans als plaatsvervan gende leden. Met 't oog op de a.s. verkiezing voor leden van den gemeenteraad, wordt goedgevonden om ook hiervoor het stembu reau te benoemen. De heeren Tijsen en Her mans worden als leden benoemd en de heeren Kunt en Heijblok als plaatsvervangers. Voor beide zittingen zal de Burgemeester als voor zitter fungeeren en als diens plaatsvervanger wordt benoemd de heer Obreen. 11. Wordt op haar verzoek geheele ont heffing verleend van Hoofdei. Omslag aan Mej. de Wed. C. E. Bals, en voor fl.idem aan den heer C. Annes. 12. Aan Mej. A. Dekker wordt op haar verzoek eervol ontslag verleend als onder wijzeres te Hippolytushoef, met ingang van 1 Juli a.s., wegens hare benoeming te Sint Maarten. 18. Een verzoek van het Herv. Kerkbestuur te Hippolytushoef om een door hem te ma ken ijzeren hek voor de nieuwgebouwde pastorie recht te mogen doortrekken, dus gebruik te maken van een klein stukje ge meentegrond, wordt tot wederopzegging toe staan, tegen een jaar)jjksche recognitie van 14. Door B. en W. wordt aangeboden het gemeen te-versl ag over 1902. De Secretaris, de heer Bruul, leest het geheele verslag voor, waarna het de goedkeuring van den Raad wegdraagt. Rondvraag. De heer Tijsen zou het wen- schelijk achten, om op Westerland een brand spuit te stationneeren. Westerland wordt met den dag bijna rijker aan gebouwen, dus was een spuit hoogst noodig. De heer Koorn zou het ook zeer wensche- ljjk achten, dat daar een spuit werd geplaatst. De heer Kuut gaf in overweging, om er te Stroe ook een te vestigendaar is het ook zoo noodig. Stroe is ver van Hippo lytushoef verwijderd. Dus voor men bij even- tuëele gevallen een bode naar H. zendt om de spuit te alarmeeren, is de eene of andere plaats reeds verbrand. Op voor stel van den heer Obreen wordt besloten, dat de Voorzitter een onderzoek zal instellen om trent de kosten van deze voor Wieringen onmisbare werktuigen om op volgende verga dering hierover rapport uit te brengen. De heer Tijsen vestigt de aandacht op de steeg bij het huis van den heer Kaan, deze is vaak onbegaanbaar en mocht noodig eens een beetje opgeknapt worden. Daar deze steeg geen rijweg, doch voetpad is, is de Raad hier niet voor. Alleen de heer Kaan maakt gebruik van die steeg voor zijn handel en rjjdt met zwaar beladen wagens de steeg wel eens stuk; gebeurde dit niet, dan was de steeg in orde. De heer Kuut vestigt de aandacht op het lijkenhuisje te Stroe, dat dringend reparatie noodig heeft. Voorz. belooft, een onderzoek te zullen instellen. Hierna niemand meer het woord verlangende, wordt de vergadering gesloten. Men schrijft uit FRIESLAND De heer A. Kuipers, vroeger vervener te Steggerda [Fr.], vertrok voor tal van jaren naar Amerika en stichtte twee Nederlandsche volksplantingen in The Far West, de laatste in 1897 in Zuid-Dakota. Nog steeds komen uit Nederland en na tuurlijk vooral uit Friesland -r- bij den heer K. vele brieven in, om de schrjjvers te helpen naar Amerika te emigeeren. De heer K. wenscht nu opriieuw een dui zend arme gezinnen uit Nederland aan eigen erf en een stuk brood te helpen en zal zich voor dit doel wenden tot den petroleum- koning Rockefeller, die zooveel voor nuttige doeleinden wegschenkt. Z. K. H. de Prins, die, evenals H. M. de Koningin, groote voorliefde koestert voor Het Loo en zijn prachtige uitgestrekte omgeving, moet voornemens zijn, het oude ridderslot ,,'t Loo", dagteekenende uit den tijd der gevechten tusschen Maarten van Rossem en de Geldersche Edelen, en gelegen in het Koninklijk Park, weder in zijn vroe- geren staat te herstellen. De tuin om het slot zal worden uitge graven, teneinde er een gracht van te maken, met een valbrug, zooals die eeuwen geleden daar werd aangetroffen. Een en ander zal worden uitgevoerd naar zeer oude teekenin- gen, dezer dagen in het Koninklijk archief ontdekt. Zooals bekend is, bezit het zoogenaamde oude Loo groote historische vermaardheid, daar het, behalve de rol welke het speelde in de riddertwisten, ook tot verblijfplaats diende van vele leden van het Huis van Oranje. Sedert jaren staat het onbewoond. Koningin Wilhelmina toch bewoont het nieuwe paleis Het Loo. Een vriendenhand zendtons het volgende Er wordt wel eens geklaagd, ook in de onderwijzerswereld, over te weinig waardee ring voor trouwe plichtsvervulling. In hoe verre die klacht reden van bestaan heeft, zullen wij thans niet onderzoeken. Zeker is het, dat de heer A. Olie, vroeger onderwijzer te Hauwert, thans H. d. S. te ST. MAAR TENSBRUG, geen reden heeft die klacht te uiten. Toen hij j.1. Dinsdag voor het laatst als onderwijzer voor zijn klas stond, verschenen daar B. en W., benevens een drietal leden van den gemeenteraad, om persoonlek af scheid van hem te nemen. De Burgemeester dankte in waardeerende woorden den onder wijzer voor de goede diensten, aan de ge meente bewezen gedurende bijna 19 jaren, sprak den wensch uit, dat het hem in zijn nieuwe gemeente en werkkring steeds goed moge gaan. Het H. d. S. nam in hartelijke woorden afscheid van zijn onderwijzer, mot wien hij steeds aangenaam had gewerkt. Door een viertal oud-leerlingen werd hem, ook namens de tegenwoordige leerlingen, een pendule met coupe, benevens een weerglas aangeboden, als blijk van hunne waardeering voor het van hem genoten onderwijs. Dat de heer Olie bij zooveel waardeering moeilijk woorden kon vinden, wij kunnen het ons verklaren. Met weinig woorden dan ook dankte hij de sprekers, het gemeentebe stuur, zijn oud- en tegenwoordige leerlingen, hun allen de verzekering gevende, dat deze namiddag voor hem steeds zou blijven een aan gename herinnering, en tevens een prikkel voor plichtsvervulling ook in de toekomst. Men schrijft: Onze krankzinnigengestichten zijn overvol, naar het schijnt. Voor een patiënte uit KOL- LUM [Fr.] werd aan 8 gestichten plaatsing gevraagd. Overal luidde het bescheid„geen plaats". Deterugkomst der Tweede Kamer wordt verwacht tegen Dinsdag 19 Mei. Beleediging van Minister K u y p e r. Mr. Tak, subst. officier van justitie bij de rechtbank te 's-HERTOGENBOSCH heeft Donderdag jl. voor de wed. H., bierhuishoud ster aldaar, eene geldboete van f 50 subs. eene hechtenis van 10 dagen geëischt voor het voor het raam van haar bierhuis hangen der bekende plaat van „Het Volk." Een k e r k-q u a e s t i e. Te TEN BOER [Gr.] is de Ned. Herv. Gem. in verval geraakt, zoodat niet meer dan 20 personen de kerk bezoeken. Reeds onder scheidene malen waren bij de kerkelijke colleges klachten ingebracht tegen ds. W., welke voor eenige jaren tot een schorsing van dezen predikant leidden. Nu kwam het echter zoo ver, dat bijna alle in den kerkelijken hoofdelijken omslag bijdra gende Ingezetenen zich met een schrijven hadden gewend tot de Synode en de lagere kerkelijke colleges, waarbij zij te kennen ga ven, dat zij per deurwaarders-exploot hun lidmaatschap van de kerk zouden opzeggen, indien niet ds. W. de gemeente verliet. Het provinciaal kerkbestuur besliste in zijn vergadering van 30 Maart, dat ds. W. dient te worden ontslagen. Hem werd echter 4 weken tijd gegeven, alsnog ontslag te nemen. Dit heeft hij nu gedaan. De boekhouder-diaken is door de marechaus see in zijn eigen huis gearresteerd en als ver dacht van meineed, gavankelijk naar Gronin gen overgebracht. Hjj weigerde, ook op het bevel van het classicaal bestuur, de diaconie rekening ter lezing te leggen. Den off. van justitie te Groningen zal worden verzocht, de boeken ex officio in beslag te nemen. Uit het Land van ALTENA meldt men: Een ware drijfjacht houdt men sinds eenige weken in deze streek op de mollen. Deze dieren zijn nl. hier op eenmaal een handelsartikel geworden; opkoopers betalen tot achttien cent per stuk. Men ziet arbeiders met de spade uitgaan om de dieren overal te achtervolgen, terwijl deze vroeger alleen maar uit vlasland en uit de moestuinen wer den verdreven. Sommigen verdienen er een aardig daggeld meê. Naar aanleiding van de berichten over de jacht op mollen, deelt eene firma, die her haaldelijk bij advertentie mollenvangers opriep, het volgende meê aan de Zutph. Ct. Ons land wemelt van mollen. Over het nuttige of onnuttige zullen we niet uitweiden; zeker is 't, dat ze reeds sinds ettelijke jaren gevangen zijn en de pels verkocht werd. Wij schrijven hier pels, omdat juist deze de waarde aanbrengt. Tot nu toe was het een verwaarloosd en lastig te plaatsen artikel, toen plotseling de mode, eene zeer grillige dame, er zich meester van maakte. Het ge volg was, dat er een ware klop- en drijfjacht op mollen ontstond en ze bij duizenden als slachtoffers vielen. Naar schatting zullen al leen dit seizoen reeds hier te lande een vijf tigduizend mollen er het leven bij gelaten hebben, terwijl het zooveel grootere Duitsch- land er reeds eenige honderdduizenden deed sneuvelen. En nu het doel. De velletjes worden bereid, aanéén genaaid en geven het fjjnst denkbare en zeer kostbare bont, dat voor mutsen, boa's, moffen, enz., maar volstrekt niet voor hoog© hoeden wordt gebruikt. Ook in onze omgeving wordt er jacht op gemaakt. Wij zagen ze Donderdag voor 24 ct. verkoopen. De verwoesting te BLARICUM. Uit Blaricum schrijft men aan de „Gooi en Eemlander": Het bericht in dit blad van Zaterdag j.1. [ook door ons overgenomen] heeft waarschijn lijk bij velen de meening gewekt, dat men de(n) dader(s) der veelbesproken wanordelijk heden op 2den Paaschdag op 't spoor was. Het overbrengen van M. uit Eemnes was het gevolg van allerlei uitlatingenhij zou zichzelven o. a. schuldig verklaard hébben aan baldadigheden en een Blaricummer als den dader van de brandstichting hebben aangewezen. Toen hij evenwel de Amsterdamsche lucht inademde en gewaar werd, dat met de pries ters van Themis riet te spotten viel, herriep hij zijne woorden en zeide, dat het maar gekheid was, enz. Doch in Amsterdam waren de heeren ernstig en werd M. de tijd gege ven, dezelfde stemming te krijgen. Naar we vernemen, zou M. omstreeks den tijd, dat de baldadigheden in vollen gang waren, goed en wel thuis geweest zijn, terwijl zijne praatjes niet anders te beschouwen zijn dan als kindertaal, daar hij zwakhoofdig is. Dit neemt niet weg, dat degene, die door hem beschuldigd is, een klacht zal indienen [mis- schien reeds heeft ingediend] wegens laster. We kunnen met zekerheid mededeelen, dat de uitgebreide instructie tot nu totaal geen resultaat heeft gehad. Velen zijn reeds voor den rechter-commissaris als getuigen gedag vaard, maar wisten weinig of totaal niets. Maandag j.1. heeft de officier van justitie, vergezeld van den rechter-commissaris, weder een bezoek gebracht aan onze gemeente en vier personen gehoord, die evenwel ook al geen licht konden verschaffen. j Botha weder in Europa. Generaal Botha zal tegen het einde van November een nieuwe en laatste reis naar Europa maken en dan Engeland en Holland en België bezoeken. Hij zal de uitgave van het boek over den oorlog, waaraan hij thans de laatste hand i legt, bezorgen, en met Chamberlain een onder houd hebben over verschillende bepalingen I van het Vredesverdrag, welke door Engeland niet zijn nagekomen, en over enkele bezwaren der Boeren, waaraan nog niet is tegemoet ge komen. In den nacht van Donder dag op Vrijdag is een inwoner van LAREN, de 22-jarige Hendrik Smit, bij een der toe gangen tot de Meent bij Blaricum, op welke Meent hij vee wilde scharen, door een aldaar gestationneerd infanterist doodgeschoten. Deze treurige zaak heeft zich als volgt toegedragen Zooals men weet, bestaan er sedert eenige jaren onder de Erfgooiers twee partijen. Een vóór en eene tegen het tegenwoordige bestuur der Vereeniging van Stad en Lande van Gooi- j land. Dit had in zijne vorige vergadering als I dagen waarop het vee op de verschillende meenten tot scharing kon worden toegelaten, i bepaald een en twaalf Mei. Het vee moest dan gebrand zijn met de merken van Stad en Lande, want ook het bestuur der oppo sitie had merken ingesteld. Verleden jaar was alles met een sisser afgeloopen, hoewel I men toen ongeregeldheden vreesde. Vandaar dat men ook dit jaar een kalmen afloop verwachtte. Hoe is alles echter anders uitgekomen! De eerste Mei was aangewezen als schaardag voor het zoogenaamde harde op de Meent, het meest onvruchtbare gedeelte. De twaalfde Mei was aangewezen voor het betere gedeelte. De burgemeester van Blaricum had, met het oog op mogelijke gebeurtenissen, het detache ment infanterie, dat ter bewaking van de kolonie der Internationale Broederschap in I Blaricum is ingekwartierd, gereqtiireerd, waarop de infanteristen alle toegangen tot de Meent afzetten. Hedennacht te ongeveer twee uur kwamen eenige Laarder boeren, behoorende tot de oppositie onder de Erfgooiers, bij een der toegangen, het zoogenaamde Laarderhek, met het doel het vee, dat zij bij zich hadden, op j de Meent te brengen. Daar de toegang eerst i bij zonsopgang wordt opengesteld en hun i vee niet gebrand was, werden zij door de twee aldaar gestationneerde infanteristen j tegengehouden. Daar dezen natuurlijk het hek niet wilden openen, begonnen de boeren het dijkje, dat rond de Meent loopt, door te graven, ten- I einde zoodoende hun vee op de Meent te I kunnen brengen. De beide schildwachten, dit gewaar wordende, waarschuwden eenige malen, dit aa te laten. De boeren hielden i echter vol, waarop de soldaten eenige schoten in de lucht losten. Door het misschieten j brutaler geworden, groef men met vernieuw» den ijver, de schildwachten daarbij uitlachende, zoodat tenslotte dezen een paar schoten op de boeren losten, met het noodlottige gevolg, dat Smit doodelijk in de zijde werd getroffen. De boeren, onder wie de bekende Harmen Vos, namen den getroffene op en brachten hem zieltogend in de iiabijzijnde R K. pastorie, alwaar hjj, na nog ongeveer een uur te hebben geleefd en nog de sacramenten ontvangen te hebben, den laatsten adem uitblies. Zijne familie te Laren, direct gehaald, bereikte Blaricum eerst toen de getroffene dood was. i Ook de burgemeester van Blaricum ver scheen dadelijk ter plaatse. Het lijk werd daarop naar de ouderlijke woning te Laren vervoerd, i Vreeselijk is de wanhoop van de bejaarde ouders van den verslagene en andere familie- leden, waarbjj nog het bewustzijn komt, dat eigen schuld de oorzaak is. Naar verluidt, was door de boeren afge sproken met de wethouders van Blaricum, die beiden tot de oppositie behooren, eerst te zeven uur op de Meent te komen. Geheel Laren en Blaricum zijn onder den i indruk van het gebeurde en met spanning ziet men den volgenden sohaardag, 12 Mei, tegemoet. Het is maar te hopen, dat de toestand in het Gooi de aandacht der Regeering zal trekken, vooral nu de Gooiersquaestie reeds een slachtoffer deed vallen. Opvoedingsgesticht te ALK- MAAR. Den vorigen Zondag hebben drie ver pleegden in het Rijksopvoedingsgesticht voor jongens te Alkmaar zich door inklimming toegang verschaft tot het kantoor van den directeur dier inrichting. Eenmaal in het kantoor zijnde, hebben zij een aldaar aan wezige geldkist opengebroken, en zich van het daarin aanwezige geld meester gemaakt. Dienzelfdeu namiddag met een afdeeling verpleegden een wandeling makende, wisten zjj te ontvluchten en, na te Egmond aan Zee eenige inkoopen te hebben gedaan, zetten zjj hunnen tocht langs het strand voort tot Wijk aan Zee, alwaar zjj door de politie werden gearresteerd. De avonturiers znn voorloopig in het huis van bewaring te Alkmaar opgesloten.

Schager Courant | 1903 | | pagina 2