te Feesten Barsingerhorn. Plaatselijk Nieuws. De pet met zakken. V r ij dagavond 1.1. hield de V e r- eeniging Volksonderwijs te NIEUWE NIE- DORP, in het lokaal van den heer P. Haring- h ui zen, een vrij goed bezochte vergadering, onder leiding van den heer P. Koopman. De notulen werden na lezing goedgekeurd. De rekening over 1902 werd goedgekeurd met een ontvang van f 176.29Vi, een uitgaaf van f 174.62, dus een batig saldo van f 1.77'/j- De vereeniging telde 102 leden. In bespreking werd genomen het jaarlijksch schoolfeest. De heer A. Nieuwland deed een voorstel, om per spoor naar de omstreken van Haar lem te gaan en te Bloemendaal uit te stap pen de heer A. Visser, om een rijtoer te doen naar Schoorl, over Bergen naar Egmond aan Zee, en over Alkmaar terugde heer S. Prins, om een bezoek te brengen aan Den Helder en Huisduinen. Na de noodige bespre king trok de heer Nieuwland evenwel zjjn voorstel in en werd in stemming gebracht het voorstel van den heer Visser, dat met 15 tegen één stem werd aangenomen. Het bestuur kreeg nog opdracht, om, als het mogelijk bleek, voor ieder kind of voor de kleinsten een schopje aan te schaffen, waar- meê in het zand gegraven kan worden. Het bepalen van den datum van het feest leverde minder moeilijkheden op, dan wel eens het geval was. Na korte discussie werd Woensdag 10 Juni aangenomen. Nog werd het bestuur in overweging ge geven, te onderzoeken, in hoeverre één of meer z.g. „Jan Pleziers" zouden zijn te huren, als geen voldoend aantal andere rijtuigen beschikbaar is. In de commissie, die a.s. jaar de rekening over het nu loopende jaar zal nazien, werden benoemd de heeren J. L. Timmerman, D. Kuilman en J. Keuken. De vergadering werd daarop onder dank voor de opkomst gesloten. Woensdag j. 1. vergaderde de Afd. WINKEL der Vereen. „Volksonderwijs", ten huize van den heer A. Wit, hoofdzakelijk om den beschrijvingsbrief te behandelen voor de eerstvolgende Algemeene Vergadering. Alleen de belangrijkste punten zullen we vermelden. De heer K. Boekei opende en leidde als Voorz. de bijeenkomst. Aanwezig 11 leden. De notulen der vorige vergadering worden na lezing goedgekeurd. Voor de vacature in het Hoofdbestuur, ont staan door het aftreden van Mr. J. A. van Gilse, die zich niet herkiesbaar stelt, wordt door de vergadering met algemeene stemmen aanbe volen de heer Mr. H. Goeman Borgesius. Volle instemming betuigde de vergadering met het voorstel van 't Hoofdbestuur, om een adres te zenden aan de Tweede Kamer tegen het ingediende vaccine-wetje. Allen vonden staatsdwang volkomen geoorloofd, waar voor komen kan worden, dat door onkunde of on wil van enkelen, gevaar voor allen ontstaat. Tot afgevaardigden ter Algem. Verg. worden gekozen de heeren R. Rezelman en J. Spaans. Bij de rondvraag wijst de secretaris op het feit, dat, hoofdzakelijk wegens overlijden of vertrek naar elders, het aantal leden in den laatsten tijd eenigszins afgenomen is. Hij geeft daarom in overweging, vooral ouders, die nog niet lang in de gemeente zijn, of die nog maar sedert korten tijd schoolgaande kinderen hebben, op te wekken, lid te worden, voor zoover zij zich nog niet hebben opge geven daarvoor. De vergadering betuigt haar volle ingenomenheid met dit voorstel. De aanwezigen verklaren zich bereid tot mede werking, terwijl de secretaris zorgen zal voor de noodige lijsten, om na te kunnen gaan, wie nog voor het lidmaatschap in de termen vallen. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorz. met een woord van dank en opwek king de vergadering. De Vereeniging tot bevorde ring van getrouw schoolbezoek te HEER HUGO WAARD vergaderde 13 dezer. De rekening sloot met een batig saldo van f 0.62 en werd goedgekeurd. Tot Bestuursleden werden gekozen de heeren voor wijk 1. D. Wijnker en A. Won der Az.; voor wijk 2. J. Masclé, voor wijk 3 N. Pool en P. Dekker, voor wijk 4 F. Appel. Een voorstel om voortaan verzuim voor veldarbeid, door den schoolopziener toege staan, niet meer te rekenen tot de ongeldige verzuimen, wordt na een levendig debat verworpen. Uit de opgaven, door de hoofden van scholen verstrekt, blijkt, dat tot het school feest kunnen worden toegelaten 605 leerlin gen, waarvan 89 nieuwelingen en 416 leer lingen, die van 1 Mei 1902 tot 1 Mei 1903 minder dan 10 maal verzuimd hebben, en onder deze 416 vermoedelijk 375, die geen enkel verzuim pleegden en dus voor een prijs in aanmerking komen. De vreugde over deze zoo gunstige resul taten werd sterk verstoord door de mededee- ling, dat de financiën wel niet toereikend zullen zijn om behoorlijke prijzen uit te reiken. Na lange discussie en vele becijferingen komt de vergadering tot het besluit, dit jaar nog prijsjes uit te rijken, al kan de waarde door- eengerekend slechts 20 cent zijn. Ten slotte wordt nog aangenomen, elke wijk geheel vrij te laten ten aanzien van de feestviering. De gemeenteraad van SINT PANCRAS heeft afwjjzend beschikt op het verzoek der Afdeeling S. P. van de Land bouw- en Handelsvereeniging „Langedijk en Omstreken", om weder eene subsidie uit te keeren voor de rattenverdelging. Men was al enkele jaren gewoon deze subsidie te ontvangen. De bouwers klagen zeer over het stelen van de rattenknippen. Bij het examen voor candi- daat-Secretaris is geslaagd de heer J. Bronder, beambte ter Secretarie te Rotterdam, vroeger te BARSINGERHORN. Door het prov. Bestuur van Noord-Holland werd Donderdag aanbesteed Het verbeteren van hoofd VIII voor de Pettener zeewering, behoorende tot de Rijks- zeewerken in Noord-Holland. Raming f 10.000. Minste schrijver J. Oldenburg te Bergen voor f 9238. Moordaanslag. Woensdagavond omstreeks 8 nur heeft te NAARDEN een moordaanslag plaats gehad. Een landlooper met zeer ongunstig uiterlijk en de hem vergezellende vrouw, die zich deerlijk aan sterken drank hadden te buiten gegaan, vroegen bij den landbouwer Gerrit van Ee, aan den weg naar Muiderberg, het z. g. Zandpad, nachtverblijf. Deze weigerde, waarop de man den boer plotseling met een groot mes stak, waardoor een groote, gapende wonde ontstond. Dr. De Jong uit Naarden verleende geneeskundige hulp en deze ver klaarde, dat de wond niet gevaarlijk was. Dadelijk na het bedrijven van de laffe daad maakten beide personen zich uit de voeten. De politie vond nen echter achter een molen, waarop zij per kar naar Naarden werden ver voerd en in verzekerde bewaring geBteld. De man, die snijwerk, van sigarenkistjes gemaakt, verkocht, maakte het reeds 's mid dags vele inwoners van Naarden lastig. ANNA PAULOWNA De voordracht voor Onderwijzeres aan school 2 is als volgt: 1 mej. Van Hoorn van Bergen; 2 mej. Keizer van Westgraftdijk en 3 mej. Wouda van Sneek. Woensdagavond vergaderde de kiesvereeniging „Algemeen Belang" te ANNA PAULOWNA, voor het stellen van een Candidaat-Prov. Staten. Genoemd werden de heeren H. Feisser en J. Koomen. De heer Oostra beval den heer Feisser aan als een man, die toonde te willen medewerken voor't algemeen belang. De heer Jn. Blaau- boer gaf aan den tweeden candidaat als land bouwer de voorkeur. - Met op één na algemeene stemmen werd eerstgenoemde de candidaat der Kiesvereeni- ging. Punt 2 was bespreking der candidaatstel- ling van Hoofdingeland. Hierbij rees weer de oude kwestie de invloed der niet-kiesge- rechtigde leden der vereeniging. Na veel debat kwam er in zooverre een stemmigheid, dat algemeen de wenschelijk- heid van reglements-herziening erkend werd. Hierna werd de vergadering gesloten. In hare Bestuursvergadering i van Woensdag j.1. heeft de Vereeniging tot I ontwikkeling van den Landbouw in Hollands i Noorderkwartier besloten, eene enquête in te stellen in zake de veeverloskunde in de pro- 1 vincie Noord-Holland. Het moet gebleken zijn, dat deze tak der veeartsenijkunde in ver schillende gemeenten veel te wenschen over laat. Nathan Judels. f Judels de tooneelspeler is doodVrijdag morgen te acht uur is hij overleden. Een longontsteking heeft een eind gemaakt aan zijn leven. Judels is acht-en-tachtig jaar oud geworden. Treurig. Donderdag is te HELDER het 3-jarig zoontje van den spoorwegwachter Bieg- straaten, op korten afstand van de ouderlijke woning in een sloot gevallen en verdronken. Het kind was met een kannetje uitgezonden om den vader koffie te brengen en is waar- i schijnlijk spelende in de sloot geloopen en in de modder gestikt. Het lijkje werd weinig tijds later door de moeder gevonden. Voor den maaiwedstrijd te HOOGCARSPEL en HOORN zijn doorHoll. Noorderkwartier prijzen van f 60, f 30 en f 20 beschikbaar gesteld. De aangifte moet plaats hebben voor 25 Mei bij den heer W. Teengs te Alkmaar. De wedstrijd zal in de 1ste helft van Juni plaats hebben. Een kinderwagen te water. Hoe een GRONINGSCH reporter aan de „N. R. C." het te water raken van een kin derwagen meldt: „De wind is aan den gang. Hij rukt aan hoeden, uithangborden, vlaggestokken, zeilen, en als hij maar even kan, pakt hij ze beet en gaat er kwajongen als hij is mee aan den haal. „Doch zijn gewone prooi is hem ditmaal te gemakkelijk. Hij wil iets bijzonders, en vaart met dreunende vlagen door de straten en langs de kaden, om dat bijzonders te vinden. Daar is een kinderwagen, die langs de vaart wordt voortgeduwd. „Hij loert op 't oogenblik, dat de moeder in een kruidenierswinkel is verdwenen en het wagentje, met den onnoozelen zuigeling, aan eigen zorg toevertrouwd, geduldig op de riep staat te wachten. Dan neemt hij aanstonds zijn kans waar, mét huilend gefluit komt hij plotseling de steeg uitgestormd en recht op den kinderwagen aan. De kap zucht onder zijn knellende knuistende wagen deinst ach teruit, in steeds snellere vaartverder, aan aan van koningin Wilhelmina der Nederlanden, zal den 26sten dezer hier komen om een bezoek den Keizer te brengen. De hertog zal het Westerstation door den Keizer, de aartshertogen en de officiëele hoogwaardig- heidsbekleeders verwelkomd worden, tot 1 Juni in Weenen blijven en als gast van den Kei/.er zijn intrek nemen op den Hofburg. Tijdens het verblijf van den Hertog te Weenen zullen ten Hove verschillende feestelijkheden plaats hebben. (N. Rt. Crt.) Wat zal menigeen in de gemeente Barsin gerhorn vanmorgen met belangstelling naar buiten hebben gekeken, welk weer het was en hoe de lucht stond 1 Voor die belangstelling bestond alle reden, want de gemeente vierde vandaag feest, en over het weer kon men tevreden zijn, want het zonnetje scheen in den morgen helder en vriendelijk. Het had H. M. de Koningin behaagd, den heer J. Spaans Dz. te benoemen tot burgemeester der gemeente, en dat de burgers van Barsingerhorn, Kolhorn en Ha ringhuizen daarmede zeer ingenomen waren, dat zou de dag van heden toonen. Toen wij 's morgens tegen negen uur Barsingerhorn binnenfietsten, was het daar een beweging en een drukte van belang. Uit elke woning de driekleur en op een drie tal plaatsen eerepoorten, wat aan het dorp een recht feestelijk aanzien gaf. De directie van de motorboot zelfs wilde niet achterblijven bij het algemeen huldebetoon en had de boot netjes versierd. Tegen negen uur was de raadsvergadering Ser te zijn uitgeschreven, waarin de nieuwbenoemde lande is functionnaris zou worden geïnstalleerd. Door den Voorzitter der feestcommissie werden de burgemeester en zijne echtgenoote van zijn woning afgehaald en in een landauer, bespannen met 2 paarden, ging het naar het feestelijk versierde raadhuis. Daar was inmiddels de zitting begonnen, en veel publiek was in de raadszaal aanwezig. De heer J. Hoekstra, oudste wethouder, had de vergadering geopend en een missive voor gelezen, waarin de Commissaris der Koningin mededeeling deed, dat tot Burgemeester der gemeente Barsingerhorn was benoemd de heer J. Spaans Dz., die de vereischte eeden in handen van den Commissaris had afgelegd. Door-den gemeente-seci etaris, den heer P. Bronder, wordt de nieuwe burgemeester alsnu binnengeleid, wien door den hr. Hoekstra het teeken van zijn waardigheid wordt over handigd en waarbij deze eenige hartelijke woor den aan zijn persoon en a.s. werkkring wijdt, alles goeds hopend en verwachtend van het nieuwe bestuur. De heer J. Spaans zegt daarna het volgende Onder dankzegging voor de vriendelijke woorden tot mij gericht, mijnheer Hoekstra, wil ik, alvorens de leiding dezer vergadering op mij te nemen, gaarne eenige woorden spreken. Vooraf wensch ik in verband met mijne benoeming tot burgemeester dezer gemeente, een woord van hulde te brengen aan Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin en een woord van dank aan Hunne Excellenties den Minister van Binnenlandsche Zaken en den Commissaris der Koningin in deze provincie. Mijne heeren leden van den Raad. De plaats, waar door u de belangen der ge meente voornamelijk besproken worden, is wel deze plaats, waar de vergaderingen van den Raad gehouden worden, en waarvan de leiding van nu afaan aan mijne handen is toevertrouwd. Al dadelijk wensch ik deze ver klaring af te leggen, dat ik er mijnerzijds steeds naar zal streven, dat deze leiding zoo Do heer Kooiman zegt: Geachte Burgemeester Niet alleen namens de feestcommissie, maar namens de geheele burgerij gevoel ik te spre ken, wanneer ik zeg, dat het Koninklijk Be sluit, hetwelk U tot onzen burgemeester benoemde,door ons met onverdeelde instemming en blijdschap werd begroet. Vandaar strookte het ook met aller wensch, dat het heugelijk feit van Uw optreden als hoofd onzer gemeente, niet onopgemerkt voor bijging. Omstandigheden hebben gemaakt, dat niet onmiddellijk na de beëediging de voorge nomen feestelijkheden konden plaats vinden. Doch thans zijn we met U dankbaar, dat de donkere wolk, die Uw gelukszon voor een wijle verduisterde, is weggedreven, en wij grijpen de gelegenheid van Uwe installatie aan tot eenig bescheiden feestbetoon, waar van wij U uitnoodigen getuige te zijn. Er zal feest zijn in de drie dorpen onzer gemeente en, gelijk de menschelijke daden openbaringen zijn van hunne gezindheden, zoo vertolkt ook dit feest een gezindheid. Het vertoljct de sympathie, waarmee Uw medeburgers U als hoofd der gemeente te gemoet treden, het vertouwen, dat zij in U stellen, hunne ingenomenheid met 't feit, dat gij het ambt, door Uwen Vader vele jaren op zoo loffelijke wijze bekleed, thans over neemt. De wapperende vlaggen, de straks aan te heffen liederen, de welluidende tonen der muziek, de gereedstaande stoet van rijtuigen, de saamgestroomde menigte, het wijst alles op de blijde stemming, die er woont in de harten der ingezetenen van Barsingerhorn. Een schoon en gewichtig ambt hebt gjj aanvaard. De stoffelijke en geestelijke belangen zijner medemenschen te helpen behartigen, recht en wet te handhaven, vertegenwoordi- van het hoogste gezag in den het niet een zaak van hooge be- teekenis, ook dan nog, wanneer men geplaatst is in een der kleinere gemeenten van ons land Wij allen beseffen hetonze gemeente heeft belangen, die behartigd moeten worden en die een man vragen met een edel hart en een helder hoofd. Wij allen ook, al gevoe len wij ons vrije zonen en dochteren van 't vrije Nederland, erkennen desniettemin, neen juist daarom, het onmisbare van het gezag en wij zien gaarne een man van dege lijke beginselen als drager van dat gezag optreden. Wel is dit voor U eea geluk kige dagEen ambt zich te zien opdragen, dat men begeert en waarvoor men zich menschelijker wijze gesproken, berekend mag achten, is een groot voorrecht. Brenge het U de voldoening, die gij er van verwacht. Zij j het in Uwen levenshof een boom, die schoone vruchten draagt. De Almachtige zegene U en stelle U tot een zegen Burgers van BarsingerhornIk meen onze gemeente geluk te mogen wenschen met onzen nieuwen burgemeester. Moge zijn be stuur een bron van zegen zijn voor de plaats onzer inwoningBljjve er ook onder zijne leiding een goede geest In ons midden heer- schen. Laat twist en tweedracht verre van blijven. Dit feest, dat wij met opge- weg van dien woedenden indringer, die de onpartijdig mogelijk zij. Verschil van meening wanden van de kap tracht te doen breken WeeDe richting, waarin de wagen achterwaarts gaat, staat met scherpen hoek op het watervlak Bats, een zware bons verschrikt spat het water rings omhoog de gekuifde spiegel torst zijn ongewonen last „Een krijschend gegil van veel vrouwen, die van alle kanten komen aanloopenoor- verdoovend galmt het in 't rond. „In schuime schommeling, op 't punt water te scheppen,drijft Mozesje in zijn moderne wiegje. Nieuwsgierig verdringen de golfjes elkaarde schommeling wordt grooter, de wagen schept. „Schrikkelijke wanhoop ten prooi, heeft de moeder zich gillend op de straatsteenen laten vallen. Op 't zelfde oogenblik verschijnen twee redders in booten een hark wordt uit gestoken, hi, hoe, hoep 't wagentje is aan de golven ontworsteld. Druipstralend hijscht men het hooger op. Een der mannen grijpt naar den inhoud aan een arm wordt het kind te voorschijn getrokken. Het heeft geen letsel gekregen. „Verdwaasd kijkt het met groote oogen naar den vreemden menschenhoop, die zich angstig buigt over den waterrand. „Uitgestekte armen jubeltonen een bijge komen moeder, zwakjes lachend, als ze haar kindje aan zich knelt en in optocht gaat het vooruit, de kinderwagen vroolijk druppe lend in 't midden. „En de wind vaart weer door de straten. Bloedvergiftiging. Te ROZENDAAL is een I6-jarig meisje aan bloedvergiftiging gestorven. Zij had een onbeduidend wondje aan den voet, doch lette daar niet op bij het aantrekken van nieuwe gekleurde kousen. Denzelfden dag zwol de voet sterk op, daarna het been, totdat genees kundige hulp niet meer kon baten onder vreeselijke pijnen is overleden. Uit MEDEMBLIK wordt gemeld: Een der drie ontvluchte verpleegden uit het rijkskrankzinnigengesticht aldaar (Van Dijk) is te Hoogezand aangehouden en hier terug gebracht. Hij was van hier te voet naar Enkhuizen gegaan en vandaar met een schipper naar Friesland overgestoken. Van de twee anderen is nog niets vernomen. - Te LOONSCHEDIJK, onder en zij kan niet uitblijven, en dit is goed. des opinions jaillit la vérité: uit den strijd der meeningen vloeit de waarheid voort. Welnu, laten wij er allen voor zorgen, dat uit die meeningen steeds spreekt een toon van onderlinge waardeering. Voorts wensch ik de verklaring af te leg gen, dat ik voor eene goede uitvoering van wetten en verordeningen wil zorg dragen, dat ik gaarne de ingezetenen, voor zoover j dit in mijn vermogen is, met raad en daad wil bijstaan, maar bovenal wensch ik met u, mijne heeren, de belangen dezer gemeente en der ingezetenen te bevorderen, zij het, dat daarvoor financiëele opofferingen getroost moeten worden, waarbij ik echter steeds rekening zal houden met de draagkracht der bevolking. Ten slotte doe ik een beroep op uwen j steun en uwe welwillendheid, waardoor gij vooral in moeilijke tijden mijne taak aan- merkelijk kunt verlichten, en wat steeds door i mij gewaardeerd zal worden. Mijneheeren Wethouders. In ons college bestaat groot verschil van leeftijd. Gij beiden, althans een uwer, op hoogen leeftijd gekomen, en ik mijn ambt aanvaardende op betrekkelijk jongen leeftijd, een leeftijd tenminste, waarop nog geen burgemeester aan het hoofd dezer gemeente was geplaatst, zou dit verschil van leeftijd geen beletsel kunnen zijn voor eene goede samenwerking tusschen ons Ik voor mij heb goeden moed, dat eene aangename verhouding tusschen ons mogelijk is en kan blijven. Gij beiden, mijne heeren, hebt een open oog voor de behoeften der gemeente en waar ik met één uwer deel heb uitge- maakt van een college, nauw verwant aan i de gemeente, en waarvan de aangenaamste herinneringen zeker ons bijblijven, dit zijn I voor mij zaken, die mij de overtuiging schen- ken, dat eene goede verstandhouding tusschen ons mogelijk zal zijn. Mijnheer de SecretarisEenige jaren heb ik met u mogen samenwerken, vele zaken j in verband met vele wetten, vooral pas in- i gevoerde, zijn door ons besproken. Hoe aan- j genaam is steeds onze verhouding geweest, I hoewel verschil van inzicht bij ons ook al niet uitbleef. Wat ik wensch? Dat deze ver houding zoo moge blijven. Gaarne zal ik op uwe adviezen Jetten, zeer kunt gij medewer ken om mijn taak gemakkelijker te maken. wektheid, maar tevens in alle welvoegelijk- heid hopen te vieren, werke de verbroedering in de hand. In eendracht ligt 't geheim van welslagen bij feestvieren niet alleen, maar ook bij 't behartigen van ernstiger belangen van algemeenen aard. Stijge de bloei onzer gemeente, stoffelijk en geestelijk, moge welvaart en levensgeluk toe nemen, burgerdeugd en burgertrouw ver meerderen. Heil der gemeente van Barsingerhorn, heil haren nieuwen burgemeester Een algemeen hoera volgt op deze woorden) en de drie fanfarecorpsen van Barsingerhorn, Kolhorn en Haringhuizen, onder leiding van den heer A. Egmond van Winkel, welke op het land voor het Raadhuis zijn opgesteld, zetten een„Lang zal hij levenin, wat T, r uit volle borst wordt meegezongen door de verzamelde menigte. De schoolkinderen, onder leiding van den heer Joh. de Groot, zingen daarna don bur gemeester een tweetal liederen toe. Daarna gaan de kleinen naar het schoollokaal,' waar ze vanwege den heer Spaans worden onthaald. De Zangvereeniging „Caecilia", onder lei ding van den heer J. Koelemeij van Schagen, zingt den burgemeester een lied toe Hooggeachte Jubilaris! 't Was voor ons een blijde kond', Toen uw naam als Burgemeester Voor ons dorp geschreven stond, En wij zingen hier te gader U verheugd het welkom toe. Leef gelukkig, leef tevreden, Nimmer van uw zorgen moê. Is uw ambt soms zwaar en moeilijk, Handelt gij naar liefde en plicht, Dan rust op uw werken zegen En uw taak wordt u dan licht. Liefde en vrede zij steeds met u Op uw weg Na deze opgewekte begroeting van de burgerij, sprak de nieuwe Burgemeester eenige hartelijke en passende woorden als antwoord aan den heer Kooiman, en bracht hij tevens dank aan de vereenigingen. Dit was punt 1 van het feest van dezen dag, en een vroolijke, feestelijke stemming was ingetreden bij jong en oud. Nu werd het tijd, den stoet te formeeren en den rondgang door de gemeente te maken. Voorop de eerewacht te paard, geformeerd door de leden van de gymnastiekvereniging „De Westfries" en een 14-tal andere ruiters. Daarna een muziekcorps op een keurig versierden wagen, bespannen met vier paarden dan in landauers de hoofdcommis sarissen der feestcommissie, de burgemeester, de wethouders met den gemeente-si cretaris, de raadsleden, de oud-burgemeester en de twee afgetreden raadsleden en daarna een gansche reeks van allerlei rijtuigen, waartnsschen een tweetal wagens met de muziek, eveneens ver sierd en met vier paarden bespannen, in het geheel een 42-tal rijtuigen. Onder het blazen van een opgewekten marsch door de muziek, ging het voorwaarts. 't Was een alleraardigste tocht, die begon nen werd. De stoet met de dansende paar den, ongewoon aan zooveel beweging, de vroolijke muziek, en overal die prettige ge- j. v jv, onaer f,-..j-i. -. i muwoji, au uveim uit) urerume ore- Kaatsheuvel, is Woensdag een varken losge- S- Ke f wilt doen daaraan twijfel ik met. zichten, de vlaggen uit elke woning:— 't gaf broken, dat heeft weten door te dringen in de woonkamer, alwaar het een in de wieg liggend tweejarig kind van den landbouwer J. de Vrij een oor heeft afgeknaagd. Uit DEN HAAG meldt men: Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat het vrij zeker is, dat Z. K. H. de Prins der Nederlanden einde dezer maand of begin Juni naar Weenen zal vertrekken, en bij die gelegenheid een officiëel bezoek zal brengen aan keizer Frans Jozef. Daarna zou Z. K. H. nog eenigen tijd op Schönbrunn, het lustslot en zomerverblijf van den Keizer, doorbrengen, ten einde deel te nemen aan jachtpartijen. In verband met bovenstaande ontleenen wij aan de hofberichten in de Neue Freie Pressé van Maandag j.1. de volgende mededeeling Prins Hendrik van Mecklenburg, de gemaa 1 Bjj voorbaat mijn dank. Mijneheeren, moge onder zegen onze arbeid strekken in het der gemeente Barsingerhorn en hare inwoners. En hiermede verklaar ik het voorzitter schap van deze vergadering te aanvaarden. Op deze woorden volgde harteljjk applaus en de heer Hoekstra beloofde den Burgemees ter d9n steun van de Raadsleden. De heer J. Spaans wordt nu benoemd tot I ambtenaar van den burgerlijken stand. De vergadering wordt gesloten, waarna de eerewijn wordt aangeboden. Naar buiten getreden, wordt de nieuwe 'burgemeester door de verzamelde menigte met applaus begroet, en toegesproken door den heer Ds. Kooiman, Voorzitter van de feestcom missie, namens de burgerjj. den jongen man, die pas burgemeester was Gods hoogeren geworden, één bewijs van hartelijke toege in het belang negenheid, één bewijs dat h[j in aller oog was de rechte man op de rechte plaats. De eerste halte was voor het Weeshuis. Daar trad een weesmeisje naar voren en reikte den Burgemeester een bouquet over met bijpassende opdracht. En toen ging het verder bet dorp Barsin gerhorn door naar Haringhuizen, overal met groote hartelijkheid begroet. In 't volgend nommer zullen we onzen lezers het verdere van het feest mededeelen. De feestcommissie bestond uit de volgende heeren Ds. Kooiman, Dr. Beeker, Ds. Van Meurs, D. Smit Gz., D. Schenk Az. en J. de Groot te BarsingerhornW. de Kooijman, G. Claij en J. Borst huizenK. Breebaart Boer, W. te Haring- Dz., G. Holle, G. A. Evenwel en L. Strjjder te Kolhorn. De debatlng-club. Een der dorpscorrespondenten van de Tel meldt 't volgende Op ons dorp was, in navolging van de groote steden, een debating-club opgericht Er werd natuurlijk druk gedebatteerd, maar zelfs op een dorp komt som6 gebrek aan stof en daarom stelde een der leden voor, om wanneer er niets anders was, de Tweede Kamer na te doen. Dit viel in bijzonder goede aarde, en om de zaak te vergemakkelijkeu namen de leden namen van groote en kleine politici aan, die bij hunne politieke overtap ging het beste paste. Zoo kon men dan 0p dergelijke avonden Dr. Kuyper, Goeman fl0r gesius, Mr. De Savornin Lobman, TravagljBo Dr. Dc Visser, Mees, Ds. Talma, Mr. Tr0elstra' en anderen heel gezelligjes in de gelagkamer van de dorpsherberg bijeenvinden. Het was in de stakingsdagen, en vol er van als men was, werden op zekeren avond de stakingswetten in de dorpsherberg inge leid. Dr. Kuyper was aan de beurt. Dezen keer was hij niet zoo helder als gewoonlijk, ja zelfs moet erkend worden, dat hij meermalen over zijn eigen woorden struikelde, en daar bekend was,dat Troelstra zou antwoorden en genoemde heer meermalen verdacht grinnikte, droeg dit er niet toe bij, Dr. Kuyper zijn gewoon aplomb te geven. Het ergste moest echter nog komen. Plot seling loopt Mr. Kerdijk naar voren en fluistert Goeman Borgesius iets in het oor, waarop deze, opstaande, den voorzitter vraagt aan Dr. Kuyper het woord te ontnemen. Groote consternatie onder de regeerings- partij. Bleek van verontwaardiging vraagt Dr. Kuyper eene verklaring naar aanleiding van deze inbreuk op zijne vrijheid. „Wel, de quaestie is deze," antwoordt Mr. Borgesius kalm en ernstig. „Mevrouw Kuyper staat in de gang en zij dreigt de Kamer binnen te dringen als haar man niet onmiddellijk thuis komt om haar te helpen het nieuwe karpet te leggen." Een ernstig ongeluk. Uit BOLSWARD wordt dato 13 dezer ge meld Hedenmiddag omstreeks half een werd de valbrug bij de St. Janspoort neergelaten. Door een of andere oorzaak ging dat wat te vlug in z'n werk, zoodat het plat der klap met een bons op het vaste gedeelte stootte. Door den schok schijnen vermoedelijk de kettingen uitgehaakt te zijn en kwam de zware wip eensklaps naar beneden gevlogen. Ongelukkig trof het zware balkwerk twee kinderen, zoon en dochter van den heer Van der Tol te Sijswerd, die hier school gaan en naar huis zouden keeren. Beiden werden deur- lijk verminkt. Oogenblikkelijk werd genees kundige hulp gehaald. Het meisje, oud 13 jaar, werd naar het ste delijk ziekenhuis vervoerd, waar waarschijn lijk tot het amputeeren van den rechterarm zal moeten worden overgegaan. Het jongetje, ond 11 jaar, was bewusteloos en is hoogst bedenkelijk bij een particulier onderdak ge bracht. Hoogwater in FRIESLAND. Men schrijft uit Friesland: Alle belanghebbenden bij een beteren afvoer van Friesland's boezemwater zijn opgeroepen tot een vergadering op 20 dezer, om zich tot Regeering en Provinciale Staten te wenden met een verzoek om verbetering in dien afvoer. De schade, dit jaar weer veroorzaakt, is onberekenbaarnu reeds al zóó belangrijk, dat ernstige maatregelen moeten worden aangewend, om herhaling van deze misère te voorkomen. Duizenden H.A. hooiland staan thans weder onder water en het boezemwater is in de eerste week van Mei nog bijna 50 cM. boven zomerpeil. Het comité dringt aan op deel neming er dient met spoed gehandeld te worden. De belangrijkheid der quaestie laat geen uitstel toe. De heer J, R. Jacobs, oudluit- kol. N.-I. L., directeur der Ned. Fabr. van Oorlogsmateriaal, heeft een uitvinding gedaan, die, beantwoordt zij aan de verwachtingen [en de genomen proeven hebben zeer gunstige resultaten opgeleverd] van groote beteekenis zal blijken voor onze scheepvaart. Tot nu toe werd bij stranding van schepen getracht, van de kust af een schip te bereiken door het afschieten van een projectiel, waaraan een lijn was verbonden. Dit ging met groote moeilijkheden gepaard 't bleek dikwijls onmogelijk het schip te be reiken. De heer Jacobs heeft nu een pneumatisch-dynamietkanon geconstrueerd, zeer vernuftig samengesteld en dat met groote juistheid een lijn kan brengen van de kust op een in gevaar verkeerend schip. Den 26 dezer zullen in DEN HAAG de officiëele proeven genomen worden, waartoe zijn uitge- noodigd de beide redding-maatschappijen, de voornaamste scheepvaart- en sleepdienst maatschappijen en verschillende autoriteiten. Schagen, 16 Mei 1903. [Een ware geschiedenis]. Een heele sjieke reiziger Werd met zijn vest geplaagd. „Hoe mij", sprak spottend 's Plagers mond, „Zoo'n bloemrijk vest behaagt Zeg, als het af is, krijg ik dan Er asjeblieft een petje van „Wel zeker" sprak de reiziger „Het is mij zeer veel eer, Dat eens mjjn vest, is 't eenmaal kaal, Dan dekt zoo'n schedel weer Eer dat een jaar verloopen is, Krijg jij je mooie pet, gewis En midden Mei van 't huidig jaar Kwam in 't hotel „De Roos1' Voor 's Plagers licht bedekten kruin Het petje in een doos. Een heele mooi gebloemde pet, Met zij gestikt en keurig net. Maar op de klep zat, als bij 't vest, De linker vestzak vast; En op den bol de kleine zak, Waarin 't horloge past. „Wie is vraagt gij die gaarne plaagt'" „Wel die die pet met zakken draagt! P urmerend noteerde Dins- dag j.1. lager prijzen met stuggen handel. Dat zag er dus voor onze markt niet bijzon der gunstig uit. De eene dag zegt evenwel den anderen niet. En zoo geschiedde het, dat men hier Donderdag over 't algemeen nog al tevreden was. In al de afdeelingen rundvee bleven de prijzen vast. De vraag was goed en de omzet naar evenredigheid. Men kon Donderdag van een eerste lamme- renmarkt spreken. De prijzen ervan waren hoog, zoodat een gedeelte van den aanvoer, ongeveer 200 stuks, onverkocht bleef. Ook magere schapen en overhouders waren stug. De rechte handel in wolvee breekt dan ook eerst aan, wanneer de drukke koe markten achter den rug liggen. Na de kleine

Schager Courant | 1903 | | pagina 2