BOS en FEISSER. Marktberichten. GEMENGD NIEUWS. Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. UITSLAG WINKEL. Volgens het verslag der Rijks-tuinbouw- proefvelden in Noord-Holland zijn in onze gemeente in 1902 de volgende proeven ge- namen 1. Te Lutjewinkel [cultuurproef met vroege bloemkool als le vrucht en reuzenbloemkool alg 2e vrucht, bij de heeren J. Spaans en M. Witsmeer]. De resultaten dezer proef hebben wij reeds vroeger medegedeeld in dit blad. 2. Te Winkel (cultuurproef met wortelen bij den heer T. Beumkes). Oorspronkelijk was het de bedoeling, om deze wortelen vroeg te telen en daartoe half of einde Haart te zaaien. In Mei zou men dan kunnen plukken en het land nog vroeg genoeg vrij krijgen, om er een ander gewas op te laten volgen, zooals bijv. reuzenbloem kool of gele savoije-kool. Door bijzondere omstandigheden had de zaaiïng echter te laat plaats, waardoor de wortelen eerst geplukt konden worden, toen de vroege opbrengsten elders grootendeels waren verhandeld. De prjjs was toen zeer laag geworden en daarom besloot men, ze maar tot den herfst te laten staan. Hoewel voor de cultuur vroege soorten ge bruikt werden, nl. de Amsterdamsche bak en de vroege Langedijker, bleken deze toch ook voor de herfstopbrengst goed geschikt te zijn. De wortelen bleven tot het einde toe volkomen gaaf en hadden van wormstekigheid, waaraan ze in vele andere grondsoorten als ze zoo lang op het veld blijven dikwijls lijden, geen last. De grond schijnt dus in deze streek voor wortelen bijzonder geschikt te zijn. Het geheele proefveldje was 3 Are groot. De eene helft was met de Amsterdam se h e b a k, de andere met de vroege Langedijker bezet, zoodat tevens deze 2 soorten met elkander vergeleken konden worden. Van de opbrengsten en prijzen op verschil lende data geven volgende cijfers een over- zicht De Amsterdamsche bak leverde een bedrag op van f 16.83 de vroege Lan ge d ij k e r een van f 18.25, welke opbrengsten overeenkomen met resp f 1122 en f 1216 per H.A. Het resultaat was dus met beide soorten zeer gunstig. De vroege Langedijker bleek evenwel voor deze cultuur het meest ge schikt, want de opbrengst overtrof de andere soort met pl.m. f 100 per H.A., bij gelijke behandeling, bemesting, enz. Van belang is het, om deze proef te herhalen met vroege cultuur en met de teelt van een nagewas. Vermoedelijk is dan de verhouding tusschen deze beide soorten een andère, dan bij de thans gevolgde cultuurwijze, want het bleek, dat de Amsterdamsche bak aanmerkelijk vroeger geplukt kon worden, dan de vroege Langedijker en dit heeft bij vroeg- tijöigen afzet doorgaans grooten invloed op den prijs. 3. Te Winkel [cultuurproef met vroege aardappelen en reuzenbloemkool]. Voor deze proef werd een veldje gebruikt van l»/i Are oppervlakte. Het werd in het begin van April bepoot met vroege muisjes aardappelen en later beplant met reuzen bloemkool. De aardappelen had men, om ze voor den groei voor te bereiden, op de ge bruikelijke wijze laten spruiten. Ze werden gepoot in 2 rijen, die pl.m. 85 cM. uit elkaar kwamen, terwijl tusschen elke 2 rijen een ruimte vrij bleef van ruim Va M. In deze ruimte werden de reuzenbloemkoolplanten gezet vóórdat de aardappelen gerooid waren. De bloemkool was gezaaid in het begin van April en werd in het begin van Juni op de blijvende plaats gezet. De resultaten, die met deze proef verkregen werden, zijn niet gunstig te noemen. De aardappelen groeiden niet best en waren tevens te laat klaar, zoodat de prijs per Va H.L. laag was. Men verkreeg er in het geheel 6 halve H.L. groote en 17l/z K.G. kleine aardappelen van en dezen leverden te zamen op f 5.16. De bloemkool groeide weliswaar uitmuntend, maar van de ongeveer 300 planten konden er slechts 111 gesneden worden. De overige, die er zeer mooi voor stonden, werden door de vorst vernietigd. Aan bloemkool werd voor f4.76 verkocht, zoodat het veldje een totaalopbrengst gaf van f9.91, welke op brengst overeenkomt met ruim f650 per H.A. Deze opbrengst is beneden het middel matige, daar pLm. f800 per H.A. voor deze beide gewassen als normaal beschouwd kan worden. Vergadering van deKiesver- eeniging „Algemeen Belang" te ANNA PAU- LOWNA, op Zaterdag 23 Mei. Aanwezig 16 leden. Het hoofdpunt der agenda is: al of niet wijziging van 't reglement, waar dit be paalt, dat alleen kiesgerechtigden kunnen stemmen over een candidaat. Het bestuur stelt voor, het oude art. te handhaven, doch wordt bestreden door den heer Van Gorkom, die o. a. beweert, dat de burgers wel degelijk belang hebben bij de polderzaken, en men den leden der vereeniging ook geen recht mag ontnemen. Hij stelt voor, in ieder geval een aanbeveling te doen overeenkomstig den wensch van de meerderheid der aanwezige leden. Het bestuursvoorstel wordt echter, na nog eenig debat, ook over den vorm van 't voor stel, met 9 stemmen aangenomen. Hierna doet de penningmeester rekening en verantwoording over de laatste twee jaren. Het saldo bedraagt f80.542. De heeren A. de Boer en R. Dekker zien de aanwezige be scheiden na en rapporteeren, alles in orde bevonden te hebben. Punt 8 der agenda is candidaatstelling voor het Polderbestuur, inplaats van den heer Rezelman, die heemraad geworden is, en den heer J. Gijzen, die wegens hoogen leeftijd niet meer in aanmerking wenscht te komen. In plaats van laatstgenoemde worden aanbe volen de heeren Jb. Schrieken door G. Geerligs en J. Bakker en Joch. Blaauboer door C. Tijsen. De heer Blaauboer wordt tot candidaat Voor de vacature-Rezelman komen wel 5 candidaten uit de bus: de heeren P. Kaan, aanbevolen door Jb. Bakker, K. van Gorkom en J. BlaauboerJb. Bakker, die zich terug trekt Jb. Schrieken, reeds genoemdK. A. Kaan, aanbevolen door E. Stoel, en Jn. Bakker door G. Geerligs. De heer P. Kaan wordt j gekozen. Bij de rondvraag wijst de heer K. A. Kaan op 't onregelmatige in 't beheer van den Penningmeester, die over 2 jaar verantwoor- ding doet. Dit wordt opgehelderd. De Secretaris geeft nog in overweging, de reglementen te laten herdrukken, wat het bestuur nader zal overwegen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Staatsloterij. De voorbereiding van de door de Regee ring kort na haar optreden toegezegde af schaffing der Staatsloterij is zoover gevorderd, dat de indiening van het daartoe strekkend wetsontwerp aan de Staten-Generaal niet lang meer op zich zal laten wachten. Het zou de bedoeling zün, de loterij niet in eens, (joch slechts geleidelijk op te heffen. Koninklijk Bezoek te Amsterdam. Zaterdag was het 't feest van de Roeiver- eeniging „De Hoop", op den Amstel, dat door H. M. de Koningin en Prins Hendrik werd bijgewoond. Er was een wedstrijd met versierde vaar tuigen en ook in hardroeien. Zaterdagavond was er een gala-voorstelling in den Stads schouwburg. De voorstelling had haar ge woon verloop. In de zaal werden de hooge gasten door het publiek staande ontvangen en uit het orkest begroet met het Wilhelmus. De Koningin was in wit satijn met schitterend diadeem en collier, de Prins in Marine-uniform. De vertooning bestond uit Vau Lennep s be kend volksstukEen Amsterdamsche Jongen. Zondagmorgen gingen de Koningin en Haar Gemaal ter kerke naar de Nieuwe Kerk. Duizenden hadden zich daar reeds vroeg tijdig verzameld. Aan den ingang der kerk werden Hare Majesteit en de Prins ontvangen door de Kerkmeesters. De Koningin was gekleed in een licht lila- kleurig costuum met wit gegarneerd en dito hoed, en droeg over dat costuum een witten zijden mantelde Prins droeg de generaals uniform. Binnen het kerkgebouw vroeg Ds. v. d. Dussen even de aandacht van H. M. de Ko ningin, om Haar in welsprekende woorden een hartelijk welkom toe te roepen. Vervolgens gingen de Hooge bezoekers plaats nemen in de zoogenaamde „Hooge Overheidsbank", om de pilaar, recht tegenover den predikstoel. De Vorstelijke bezoekers vonden op de bank de traditioneels Bijbels, bewerkt in blauw fluweel met het Koninklijk wapen, die reeds gebruikt werden bij het jaarlijksch bezoek van wijlen Z. M. Koning Willem UI en Zijne beide Gemalinnen Koningin Sophie en Ko ningin Emma. Toen de Hooge bezoekers gezeten waren, was het kerkgebouw stampvol. I)s. C. J. Lammerink ging voor. Er werd ook een bezoek aan Artis gebracht, die zeer nauwkeurig werd bekeken. Maandag was het audiëntie, 's morgens voor militairen, 's middags voor de burger autoriteiten, waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt. Eiken dag een rijtoer door Amsterdanl's straten met bezoek aan enkele inrichtingen en gestichten, waarbij Hare Majesteit en de Prins steeds hartelijk werden toegejuicht. Dinsdagmiddag arriveerde H. M. de Koningin- Moeder. Een minuut of vier vóór aankomst van den trein waren Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik met gevolg aan het Centraalstation aangekomen even voor het binnenkomen van den trein kwamen de Vorstin en Haar Gemaal op het perron. Daar rolde de trein binnen. Hare Majesteit de Koningin-Moeder, in het zwart gekleed, stapte uit en werd aan het portier door HaarDochter en denPrins-gemaal verwelkomd. Hartelijk kuste de Koningin-Moeder Haar dochter op beide wangen en het was voor de tal rijke aanwezigen, die achter de afzetting op het perron waren toegelaten, een nooit te vergeten aanblik, die hartelijke ontmoeting tusschen de beide Vorstinnen op beider ge laat kon men zien, hoe gelukkig zij waren, l elkander te ontmoeten. Daarna kuste de Prins de Koningin-Moeder, waarna deze alle leden van het gevolg der Ko ningin en de autoriteiten, die ter ontvangst aanwezig waren, hartelijk de hand drukte. Van zijn kant begroette de Prins hartelijk de dames en heeren van het gevolg, die mede uit Baarn gekomen waren. De geheele ontmoeting tusschen de Vorste lijke personen was een der aardigste tafe reeltjes, waarvan men in deze feestdagen getuige kon zijn. Een daverend hoera steeg op uit de op de perrons verzamelde reizigers, toen de Vor stelijke personen het paviljoen binnengingen, vanwaar Zij zich dadelijk begaven naar het wachtend rijtuig. De Koningin-Moeder nam plaats ter rechterzijde van Hare Dochter, terwijl Prins Hendrik tegenover beiden plaats nam. Onder de daverende toejuichingen der op het Stationsplein en langs het Damrak saam- gestroomde menschen, werd toen in flinken draf naar het Paleis gereden. Woensdagmorgen 10 uur begonnen de audiëntiën voor Commissies en Vereenigin- gen. Bijna alle te Amsterdam gevestigde Vereeni- gingen en Genootschappen van Wetenschap, Kunst en Weldadigheid, de voorname instellin gen van Onderwijs, vereenigingen die zich wij den aan de bevordering van landbouw ennijver- heid, groote Scheepvaart-Maatschappijen en i financieels Instellingen, en alle kerkelijke corporatiën zonden deputaties. - WIERINGERWAARD. Vergadering van het Departement der Maatschappij tot Nut van't Algemeen. Tegen woordig 8 leden. Na opening en het lezen der notulen, heeft stemming plaats voor twee bestuurleden en een voorzitter. Gekozen worden de heeren A. E. Boers en D. A. Kaan, de eerste tevens tot voorzitter. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal boeken in de bibliotheek bestaat i uit 532 werken, waarvan in hst afgeloopen seizoen nog al gebruik gemaakt werd280 boeken werden ter lezing afgegeven. Afgevaardigde naar de algemeens vergade ring is volgens alphabetische orde de heer Böttger. Hierna volgt de behandeling der punten van beschrijving. Den afgevaardigde wordt in een enkel geval imperatief mandaat ge geven en is overigens vrij in het uitbrengen van zijn stem. Na rondvraag wordt den afge treden voorzitter hulde gebracht voor zijn goede leiding en toewijding voor de zaak van 't Nut. Getracht zal worden, de winter vergaderingen zoo gezellig mogelijk in te richten. - ZIJDEWIND. In den nacht tusschen Woensdag en Don derdag j.1. ontstond juist ter plaatse, waar voor enkele weken twee huizen afbrandden aan den Rijderweg in Het Veld, opnieuw brand in het huis van den schoenmaker S. Roozendaal. De bewoners wisten zich te redden, doch de geheele inboedel ging in de vlammen op. Huis en inboedel waren verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Men schrijft uit FRIESLAND Als gevolg van den hoogen waterstand in Friesland is 40 pondemaat hooiland, dat gere geld f 30 huur per pondemaat deed, nu ver pacht voor f 10 per pondemaat Voor den verhuurder een schade van f 800. Als men nu rekent, dat circa 30.000 H.A. onder water zat of nog zit, één H.A. pl.m. 3 pondemaat is, dan kan men de schade over de geheele provincie ongeveer bepalen. Een huisel ij k drama. Maandag werd in een woning aan de Van Swietenstraat te 's-GRAVENHAGE een dra ma afgespeeld. Sedert 6 jaren bewoont de gep. majoor van het Nederl.-Indisch leger B. een bovenhuis in de Van Swietenstraat. Maandagochtend verliet de heer B., zooals ge woonlijk, voor een morgenwandeling zijn wo ning, zonder zijn ongeveer 10-jarig dochtertje. Dit laatste trok wel de aandacht der buren. Zelden toch ging hij zonder het meisje, dat zoo niet idioot, dan toch voor haar leeftijd zeer achterlijk was, wandelen. Meermalen had het de opmerkzaamheid der bewoners van de straat getrokken, dat het kind steeds met den vader, nooit of hoogst zelden met de moeder was. En in de buurt was 't dan ook voor niemand een geheim men hield 't er althans voor dat de moe der zich niet tot het kind voelde aangetrok ken, of omgekeerd. Hoe 't zij, men meent wel eens gemerkt te hebben, dat de verstand houding tusschen de echtelieden niet al te best was, als gevolg van meeningverschil over de I opvoeding van het meisje. Tegen het koffiedrinkuurtje kwam de heer B. thuis en om 2 uur ongeveer had het treurig voorval plaats. De revolverschoten zijn niet door de beneden- bewoonster nog minder een woorden wisseling gehoord. Wat begrijpelijk is, omdat de gansche ge beurtenis is voorgevallen op de tweede verdie ping der woning. De heer B. loste eerst eenige schoten op het kind, dat gelijk dien avond bleek, niet buiten gevaar is. Daarna richtte hij het vuurwapen op zich zelf. Hij was terstond een lijk. De ongelukkige had in den vroegen ochtend of na de thuiskomst van zijn wandeling eerst het naambordje van zijn deur verwijderd. Eerst te vier uur werd voor het arme meisje geneeskundige hnlp ingeroepen en daarna de politie van het gebeurde, dat in de buurt druk besproken wordt, kennis gegeven. Er zijn nog de volgende bijzonderheden aan het licht gekomen De droevige daad was niet het gevolg van een twist van den bedrijver met zijne echt- genoote. De man was zenuwlijder en ging in dien toestand reeds jaren lang om met het plan, om zichzelf en zijn kind, dat zich niet geestelijk kon ontwikkelen, dood te schieten, omdat de vader daarin een weldaad zag voor zijn dochtertje, daar hem die achter lijkheid van geest zeer verdroot. Maandagvoormiddag besloot hij dit nood lottige voornemen ten uitvoer te brengen. Op zijn gewone ochtendwandeling voorzag de vader zich van een revolver. Tegen 12 uur 's middags thuis gekomen, dronk hij op het gewone uur koffie en ging te 2 uur als ge woonlijk met zijn dochtertje de lessen her vatten, daar hij trachtte het kind nog eenig onderwijs te geven. Kort nadat beiden op de bovenkamer waren, hoorde mevr. B. beneden het knallen der schoten. Het bleek, dat het meisje van achteren in den hals was geschoten; zij gaf nog teekenen van leven naast haar lag het lijk van den vader, die de hand aan zichzelf had geslagen. De echtgenoote liet dadelijk geneeskundige hulp inroepen, welke kort daarna verleend werd door twee artsen, die dr. De Geus, de huisgeneesheér, te 3'/ï uur aanwezig vond. Het meisje werd niet naar het Ziekenhuis overgebracht en bezweek nog in den laten avond aan de gevolgen van de verwonding. HOORN, 23 Mei 19U3. Aangevoerd H.L. Gerst f 4.25 a 5.— Haver 3.25 a 4. Tarwe 6.a 7.50 Vale Erwten 12.a 17. Grauwe 16. - a 20. BruineBoonen 13.— 20. Witte 14.a 16. Paaide 6.a 7 Mosterdzaad 16.25 a Karwijzaad 11.50 a 80.— a 300.— 180.— a 260 25.— a 32.— 8 50 a 14. 10.— a 25.— 23.— a 30.— 7.— a 11.— 0.75 a 3.50 2.75 a 3.— —.60 a —.65 9 Paarden 41 Koeien 826 Schapen 700 Lammeren 16 Kalveren 15 Varkens 200 Biggen 10 Bokken en Geiten Kipeieren per 100 2600 kop Boter Handel vlug. ALKMAAR, 23 Mei. Aangevoerd 15 Paarden f 130.a 300. 28 Koeien en ossen 100 a 240. 70 nucht. Kalveren 8.a 22. 762 Lammeren 10.a 15, 386 magere Schapen 14.a 28. 120 magere Varkens 15.a 19. 218 Biggen 8.a 11. 22 Bokken en Geiten 2.a 6.-— 5 Bokjes —.40 a .75 6250 pond Boter, p. pond —.50 a .60 Kipeieren per 25 .62' a .75 ALKMAAR, 25 Mei 1903. Aangevoerd 7 Koeien en ossen f200.a f290217 Vette kalveren f 35.a 105.per Kg. f .70 a - .80, 40 nuchtere idem f 8. - f 20.35 magere schapen f' 22.a 30.50 0 lammeren f a 349 vette varkens per Kg. f .36 a f —.40, 45 magere idem, f 15.a f 17. PURMEREND, 26 Mei. Aangevoerd 612 runderen, waaronder 162 vette id. f 0.60 a 0.80 p. K.G., 22 stieren prijsh. vlug, 270 vette kalveren f .60 af.80 p. Kg., matig, 361 nucht. f 10.a f 22.matig, 36 paarden, 2084 schapen f 20 a 31, 1850 lammeren f 6 a 118, beide prjjsh. 322 vette varkens f .38 a f .40 F. K.G., vlug, 111 magere id. f 15.a 26.matig, 316 biggen f 6.a 10. stug, 00 mnd appelen f 0.a 0. Kleine kaas f27.50 middelbare f Goudsche f aangevoerd 231 stapels, wegende K.G., 1746 kg. boter f 1.10 a fl.20, kipeieren f2.76 a f3.10, eendee, dito f3.10. Brusselsch Nederlandseh. Uit een Brusselsch blad „Gelijkheidfeest. De partisans van de mouvement flamaud In meeting geréunisseert, in de salie „Loerik", te Schoorbeek, hebben gister alle de grief6 geetablisseert. Menheer De Smet, president van de Gelijk heid, heeft d'abord letteren geleest van de minister van justicie et van onze onkel de jurisconsulte Edmond Picard allo die zijne sijmpathie aan den assemblée heeft gean- voveert. Den, Juliaan Devriendt en Edeward Core- mans hebben getonneert tegen de fransqoil- lons. Coremans, rugissant gelijk een authen- tique lion des Flandres, heeft gedeclareert dat de flaminganten nog altijd gefacheert zijn. Er zijn nog quatre mille deux cent trois griefs te revendiquere. De cameroud Rein hard heeft eenechte van deze griefs geexposeert. Onze vriend Van Brussel heeft gerugisseert Leve de Vlaamsche Leeuw, en veele andere orateurs hebben nog gepareert over de superioriteit van de moe dertaal. Niemand heeft gereclameerd de comman- dement flamand van de garde civik. Dat is scandaleus en wij moeten protesteeren in den naam van de garde civik van Meulebeek. Als de meeting getermineit was, een smoel partij heeft alle de moedertaaliens gereuniseert, de lambic heeft gecouleert en de assistants hebben niets anders als boustifaille flamin- gante gechikeerd. Leve de gelijkheid Arm Finland. Hoe er door de Russische stadhouders in Finland wordt huisgehouden, kunnen onze lezers in het onderstaande lezen, j De gouverneur Bobrikof heerscht er opper machtig en heeft een verbanningssysteem ingevoerd, dat men eerst geheim trachtte te houden, maar dat nu algemeer- bekend is geworden. Het eerste slachtoffer was graaf Manner- heim, die in den vroegen ochtend een bezoek kreeg van het hoofd der politie te Helsingfors. Deze begon met zijn - handlangers een nauw gezette huiszoeking en brak alles wat op slot was, zonder verder praatjes te maken brutaal weg open. De particuliere correspondentie van den graaf genoot een zeer bizondere belangstelling. ToeD Mannerheim opmerkte, dat het bijna alleen brieven van zjjn vrouw, de zangeres Aino Mannerheim, waren, ant woordde de commissaris met een geruststel lend glimlachje, dat niemand anders dan hij •ze zou lezen. Kort na het vertrek van de politiemannen had graaf Mannerheim al een in slecht Zweedsch gesteld, hectografisch document thuis,dat den geadresseerde „verbiedt in het land aangetroffen te worden." En indien hij niet binnen zeven dagen aan dat verbod had gehoorzaamd, zou men hem „in i Rusland een woonplaats aanwijzen." Deze uitdrukkingen zijn stereotiep in alle verban ningsdecreten. Nog minder omslag maakte men bij den advocaat Jonas Castrén, slachtoffer No. 2. Hiei bestormden 20 politie-agenten het huis, zij sloten de huishoudster op, en gingen toen aan 't plunderen. De meeste meubelen wer den stuk geslagen; de zoogenaamde „politieke" wandversiering werd echter de onderscheiding van een inbeslagneming waardig geoordeeld. Even woest gingen Bobrikofs rakkers te werk bij den boekhandelaar Hagelstam. Ook deze was niet thuis, toen de ruwe Russen kwamen. De geheele boekwinkel werd door elkaar gegooidlessenaars opengebroken handelscorrespondentie en handschriften wer- j den over den grond gesmeten en tenslotte de 1 kas opengebroken. Evenals te Kisjinef, toont de Rus ook in Finland in zijn razernij de eischen der langvingerigheid niet over 't hoofd te ziener werd het noodige meegenomen. Een bediende, die zijn patroon wilde roepen, belette men met geweld aan de telefoon te komen. En terwijl men zoo in Hagelstam's boekwin kel huis hield, kreeg zijn oude moeder in haar woning op het land tegelijkertijd een bezoek. Hetzelfde overkwam de moeder van baron Yon Born. Terwijl het huis van dezen nage zocht werd, bestormden lö^olitie-agenten het landhuis der bejaarde barones en slechts met de grootste moeite hield men de kerels van het ziekbed der oude dame weg. Voor het opsporen van den verbannen fabrikant Wolff gebruikte men liefst een afdeeling dragonders uit WilmansstrandWol ff 8 misdaad is, dat hij een broeder is van den bij de Russen wild gehaten gewezen consul Wolff te Wiborg, die ook reeds uitgezet is. De man had zich zelfs in de verte nooit met politiek ingelaten. Bij het vertrek der ballingen was een groote menigte aan 't station saamgestroomd, om voor 't laatst vaarwel te zeggen aan de arme reizigers, vaarwel in alle stilte, waarbij geen woord bijna werd gehoord, slechts fluisteren en met zwijgende, doch welsprekende handdrukken, die voor sommigen misschien geen vaarwel, maar een Tot weerziens wel dra in Stockholm of elders in Zweden, waar heen de meeste bannelingen zich begeven, beteekenden. Alle vertrekkenden wijdde men bloemen ten afscheid, maar roerender nog was het smeekend verzoek aap den machi nist, om zoo langzaam mogelijk uit het station te stoomen, ten einde de laatste oogenblikken op vaderlandschen bodem niet te verkorten. En de machinist bewilligde dat verzoek op een wijze, die toonde hoe ook hij onder den indruk van het moment was De ballingen hebben eenparig na hun aan komst in Zweden in de Stockholmsche pers een „Openlijke Verklaring" geplaatst, waarin zij een authentieke uiteenzetting geven van de hun ten deel gevallen behandeling, hun onschuld tegenover de Russische aanklachten van hoogverraad en staatsgevaarlijkheid plech tig betuigen en een protest tegen de rechts verkrachting der Russen uitbrengen. Zij verklaren ten slotte in Zweden, hun nieuw vaderland, te zullen blij ven ijveren voor Fin land en het Finsche volk, voor zoover hun dit mogelijk is zonder Zweden's belangen te schaden. Er zijn gisteren 21 m e schen gedood en nog een groot aanta' gekwetst tengevolge van een wervelstorm die over den Amerikaanschen staat Ne' braska is heengetrokken en die voor 5 millioen dollars schade moet hebben ver- oorzaakt. Men zegt, dat de steden Normsn en Fairfield zoo goed als vernield zijn. De Amerikanen hebben wederom iets bedacht, waarmede zij de wereld zullen kunnen verbazen. Zekere heer Ruckstuhl te New-York heelt het plan opgevat van de oprichting van een kolossaal vredes-monument. Het 2aj moeten bestaan uit een Ionische zuil 600 voet hoogte, die op een gebouw zal rusten van twee verdiepingen en dat op zijn beurt weer staan zal op een platform van 300 vierk. voet. Boven op de zuil zal een glazen bal staan van 40 voet doorsnede, die als baken dienst moet doen. Tegenover de zuil zal een beeld wor den opgericht van 100 voet hoogte, den Vrede voorstellend. Op het platform zullen talrijke kleinere beelden staan, portretten en allegorieën. Het gebouw, waar de zuil bovenop staat, zal worden gebruikt ala bibliotheek en concertzaal. Het belooft mooi te zullen worden. Schageu, 27 Mei 1903. Onze vroegere plaats ge- noot, de heer G. Honijk, is benoemd tot Hoofdopzichter van het Waterschap „Westerwolde", standplaats Winschoten. KAASMARKT. Op de kaasmarkt waren heden aange- voerd 40 stapels kleine kaas, hoogste prijs f 26.1 stapel commissie f 23.— en 2 middelbare f24.50. Aan gewicht was er 15739 K.G. Hedennacht te ongeveer half drie brak er brand uit in de rijtuig- fabriek van den heer Jac. Met te HEER- HUGOWAARD. Smederij, wagenmakerij en woonhuis, alles werd een prooi der vlammen. De oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd. Bond voorStaatspension- neering. De derde jaarvergadering van dezen Bond, te Apeldoorn gehouden, begon met eene openbare propagandavergadering, waarin ds. H. G. W. Briedé van Kolhorn als spreker optrad. Vooraf werd een hoofdbestuursverga dering gehouden, waarin werd rondgedeeld een lijst van af deelingen en leden, waar uit blijkt, dat de Bond thans telt 92 afdeelingen met 7808 leden, tegen 43 afdeelingen en 3233 leden in 1902. 15 Bonden en vereenigingen met ongeveer 4500 leden waren bij den Bond aan gesloten. Eikschillen. In de Friesche gemeente GAASTËR- LAND is het eikschillen wederom in vollen gang. Het werk, dat hoofdzakelijk door mannen en jongens, doch ook wel door meisjes geschiedt, wil goed van de hand, tengevolge van het mildere weer. Bij droog, koud weder wil de bast niet dan met groote moeite loslaten, zoodat de loonen van de z. g. „boeklop pers" dan laag worden. Deze worden n.1. per bos bast uitbetaaldper bos wordt hun 4 a 5 cent uitgekeerd. De z. g. „daghuurkloppers" ontvangen f 1. k f 1.60 per dag. Warm en een weinig vochtig weder is voor het schillen van veel belang. Dan gaat het werk vlug en gemakkelijk. Vriezen is er zeer nadeelig voor. Algemeen Reglementvan bestuur voor de waterschappen in Noord- Holland. Bij besluit van 25 November j.1. werd het door Ged. Staten onzer Provincie aangeboden ontwerp tot wijziging van het Algemeen Reglement van bestuur voor de waterschappen in Noord-Holland aan dat college gerenvoyeerd, met ver- der heden gehouden Stemming voor een lid van de PROVINCIALE SJATEN van Noord- Holland, Hoofdkiesdistrict Schagen. Vacature-L. van de VIJZEL. Candidaten de heeren G. BOS Wz., R.-Kath.H. FEISSER, Vrijz.J. v. d. STOK, Liberaal. Geldige stemmen. Bos. 852 41 Schagen Barsingerhorn Winkel Nieuwe Niedorp Wieringen Wieringerwaard Anna Paulowna Zqjpe I II Callantsoog Petten Sint Maarten Haringcarspel I II Oude Niedorp Heerhugo waard Oudkarspel Noordscliarwoude Zuidscharwoude Broek op Langendljk Sint Pankras Warmenhuizen Koedijk Schoorl Bergen Kiezers. 621 339 294 300 519 184 612 620 123 36 166 434 181 631 310 284 288 333 169 306 247 240 288 166 216 216 106 74 117 224 93 64 23 104 214 105 110 486 183 182 177 148 78 191 147 179 175 7328 4129 Alzoo HERSTEMMING tusschen de heeren 9 5 24 10 1 11 68 19 3 1 17 89 92 65 280 34 58 62 101 40 111 24 76 99 1380 Feisser. 288 124 Van der Stok. 23 45 48 39 91 138 63 62 22 79 101 142 46 71 75 20 20 69 76 90 52 1862 113 147 47 34 16 18 11 9 8 24 6 48 64 104 53 40 27 18 11 47 13 24 937

Schager Courant | 1903 | | pagina 2