II. FEISSER. H. Feisser. MM onrftH te rat Zondag 31 Mei 1905 47ste Jaargang No. 3840 EERSTE BLAD. HERSTEMMING voor de Provinciale Staten. Herstemming Provinciale Staten, Dinsdag 9 Juni a. s. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. 1 ROT tifr k UiilmiM Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADV ERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Uur eauSCMlGJKJf, Laan, D 4. Uitgever: P. TRAPMAN. SledewerkerJ. YV I X R E L. Prijs per jaar f 3.Eranco per post f 3.60. Afzonderliike nummers 5 Cent. ADVERTÏNTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer öct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit hoee bladen. POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent twee lammeren, vermist uit de weide, en een lam, vermiit op de laatst gehouden weekmarkt. —ooo TJitslagf Verliiezirig-. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schagen maken bekend, dat een afschrift van het proces-ver baal,vermeldende den uitslag der op 27 Mei '03 gehou den stemming, ter verkiezing van één lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland, is aangeplakt en voor een ieder ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt. Schagen, den 28 Mei 1903. Burgemeester en Wethonders voornoemd, De Burgemeester. H. J. POT. De loco-Secretaris, ROGGEVEEN. ooo 0000 De Burgemeester der Gemeente Schagen brengt ter openbare kennis, dat op Dinsdag, den 9 Jnni aanstaande, van des morgens acht tot des namiddags vjjf uren, de herstemming zal geschieden ter verval- ling van een plaata in de Provinciale Staten van Noord-Holland voor het kiesdistrict Schagen, waartoe deze Gemeente behoort. De candidaten, in alphabefiiche volgorde, zijn BOS Wz. G. FEISSER H. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenis, straf van ten hoogste Een Jaar". Schagen, den 28 Mei 1903. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. ooo Kennisgevingf. Burgemeester en Wethouders van Schagen, Gezien de artikelen 94 en 95 der algemeens politie verordening voor die gemeente Brengen ter algemeene kennis, dat in het belang der openbare gezondheid alle verzamelingen van afval, vuilnis, mest of dergelijke stoffen, zich bevin dende op de erven of andere plaatsen in de kom der gemeente, moeten zijn opgeruimd voor i Juli a.s Op behoorlijk afgedekte mestvaalten, zich bevindende op erven bij boerderijen, is deze bepaling niet van toepassing. Nalatigheid met betrekking tot het vorenstaande is strafbaar met eene geldboete van ten hoogste 1 25. of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. Schagen, 29 Mei 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. J, POT, De Loco Seeretaris, ROGGEVEEN. O Dat de voorlöopige uitslag ons hartelijk verheugt, behoeft geen betoog. Maar 't is ook hier: tevreden, maar niet voldaan Wan* immers, we staan nog voor een warmen strijd tusschen de candidaten Bos en Feisser, tusschen Anti-revolntionnairen en Katholieken eenerzijds, en Liberalen en Vrijzinnigen ander zijds. En over dien strijd moet niet te gering worden gedacht. Wel had de heer Bos een 600-tal stemmen minder dan de heer Feisser, maar de tegenpartij (en hierop lette men vooral] kan en zal ook veel meer stemmen uitbren gen. Men zij dus in het liberale kamp op zijn qni vive; allen naar de stembus en ge stemd op den heer Want zooals bij elke stemming, ook nü bii de Liberalen en Vrijzinnigen het verschijnsel weerveel thuisblijvers, geen belangstelling. Tn vele gemeenten een opkomst aan de stem bus zoo recht treurig. Komaan, toont wat meer warmte, wat meer belangstelling, kiezers 't Geldt een man, n niet onbekend, en die, in de Provinciale Staten gekomen, n daar uitstekend zal vertegenwoordigen. Let op de laatste stemming, en ziet eens, hoe in de gemeenten Schagen, Barsingerhorn, Zijpe, St. Maarten, Callantsoog en Petten, [de gemeenten behoorende onder het belasting kantoor van den heer Fci6ser], een groot, zeer groot aantal stemmen op hem is uit gebracht. Dat zijn gemeenten dus, waar de heer Feisser met de inwoners in aanraking komt, waar zijn bereidwilligheid en hulp vaardigheid bekend zijn, waar men hem kent, en weet wat men van hem heeft te 'verwachten. En ziet: 158 stemmen op den candidaat Bos, 102 stemmen op v. d. Stok en 666 stemmen op Feisser. Ons dunkt, een overtuigend bewijs, dat men in die plaatsen in den heer Feisser ziet en kent den rechten man. Dat bewijs van vertrouwen, hem geschonken, is voor de andere kiezers een goede belofte voor de toekomst, maar ook zij het tevens een aansporing, om alle hens aan dek te brengen en als één man te stemmen op den heer Jndisritc ^nihrassni. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. XII. Overmorgen komen we te Padang en dan is onze mailreis op een oor na gevild. We hielden ook nu weder, vanaf Perim, het mooiste weer, dat men zich maar wen- schen kan. Wel begon 't zonnetje met den dag, vol gens sommigen zelfs met bet uur, 6teeds feller te branden, doch dat is nu eenmaal ons voorland in de tropen. In alle geval is de Oostersche warmte verreweg te verkiezen hoven nattige kou, guren Noordenwind, sneeuwjacht en dergelijke lieflijkheden meer, waarmee moeder Natuur ons vaderland zoo nu en dan begiftigt. Als een der passagiers dan ook over de warmte begint te mopperen, behoef ik slechts even aan dien dag in het Kanaal van IJmuiden te herinneren en de man is dadelijk met den nieuwen toestand verzoend. Men moet er zich echter op kleeden en niet doen als een paar eigenwijze „baren" aan boord, die beweren, dat ze de Indische dracht onfatsoenlijk en onsmaakvol vinden Nu, we zullen die heeren en dames over een paar maanden wel eens nader spreken. Veel belangrijks ondervonden we op ons traject na Perim nu jnist niet. 23 Maart passeerden we de beruchte Kaap Guardafui of op zijn Hollandsch Kaap pas op je tellen. Het kan hier soms leelijk spoken, zooals ik trouwens zelf op mijn thuisreis iq. December 1900 ondervond. Thans hadden we er een spiegelgladde zee, zooals men dat noemt, al is ër natuurlijk eenige beweging en golving te bespeuren. We zagen dien dag ook nog The Brothers, een paar gevaarlijke klippen, waarop, vooral in onze zomermaanden, vele zeilschepen stuk- loopen. Op die hoogte kwam ons, heel in de verte, het 8. S. „Gsdé" der Rotterdamsche Lloyd voorbij, op de terugreis naar Holland. On willekeurig denk ik weder aan mijn eerste uitvaart naar het land der zonne, in 1896, op diezelfde goede oude „Gedé" met de 240 mannetjes Koloniale Reserve aan boord. Wat brachten die vrooliike kerels een leven in de brouwerij Van een klein detachement merkt men zoo bitter weinig. Neen, dan moet 't op zoo'n groot Engelsch transportschip met 2 a 8000 man troepen pas je ware zijn De passagiers brachten een kleine drie honderd gulden bij elkaar om de equipage en de militairen eens een verzetje te geven. 28 Maart was het feest. Het programma bestond uit touwtrekken, stroophappen, oen wedloop met hindernissen, zakloopen, enz. De mannen verzochten mij, hier openlijk namens hen, in de bladen, hartelyk dank te betuigen voor het genotene. Tegen 3 uur in den middag van den feest roes zagen we aan bakboord het schoone eiland Ceylon met zijn blauwgrijze bergen en heerlijk groene heuvels. We gingen dicht onder den boschrijken wal en konden duide lijk met 't bloote oog de eerste klapperboomen [kokospalmen] onderscheiden. Bij Point de Galle werd om half zes 's na middags geseind „Voor rapport naar Amster dam en Batavia alles wel." De ondergaande zon wierp haar gouden lichtbundels op 't tropisch strand en jammer, doodjammer was het, dat de duisternis zoo snel inviel en we toen niets meer zagen van I dat heerlijk schoone eiland. Nu hunkeren wij allen naar Padang. Daar is de natuur nog veel schooner en zijn we feitelijk weer in ons eigen vaderland, in het Nederland tusschen de keerkringen. Het passagiersbestaan op een stoomboot wordt op den duur toch knapjes vervelend. Niet, dat we 't niet goed hebben Integen deel, er heerscbt op de schepen der Maat schappij „Nederland" en der Rotterdamsche Lloyd eer overdaad, en er is bepaald veel zelfbedwang en wilskracht noodig, om zich niet ziek te eten. Het ware m. i. beter, de passagekosten wat te verlagen, en dan eenvoudiger op te disschen. Ik moet n nog altijd ons leven aan boord schetsen en wil daarom thans met u, uur voor unr, een dag doorworstelen, zooals wij passagiers dat sedert een week gewoon zijn. 't Is half zes tn den morgen. Het dek is als bezaaid met slapende menschen en maakt werkelijk den indruk van een zigeunerkamp. Daar hoort men plotsling zware voetstappen dreunen en hard klinkende mannenstemmen. De bootsman met zijn matrozen komt met de brandslangen om schoon schip te maken, of liever gezegd dek te spoelen. Ze zijn erg zindelijk op zoo'n Hollandsche bootHals over kop vluchten nu allen naar de benauwde hutten om handdoek en zeep te halen en dan wordt 't een ware vliegen-afvangerij om in de badkamers te komen, [Zie rechtmatige klacht in vorige Penkras]. Zij, die wachten moeten, kunnen niet meer weg, anders verliezen ze hnn beurt, ze slurpen daarom verdietig hnn kop koffie,steken een pijp of een sigaret op, [de heeren wel te verstaan, want de dames rooken niet en wachten niet], en mopperen over het „verschrikkelijk geteut" der geiukkigen, die nn reeds van 't lekkere stortbad genieten. Na de donche gaat men ontbijten. De tafel blyft tot 9 uur gedekt en de meeste dames en heeren zyn zoo verstandig om, zoolang als het scheepsreglement het toelaat, in het zoo luchtig Indisch négligé te ver schenen. Vooral de meer donker gek'ieurdon weten de sarong en kabaja met een zekere gra tie te dragen. Jammer, dat voor ons heeren op bepaalde uren [van 9 tot 12 's morgens] wanneer het juist het warmst is, die zoo practische kleeding verboden vrnebt wordt. Het ontbijt is meer dan goed. In de 1ste klasse krijgt men b. v. vandaagkoffie of thee, versch aan boord gebakken wittebrood, paling in gelei, kalfsvleesch, gerookte tong, gelei, koek, kaas en beschuit. In de 2de pre cies hetzelfde, behalve de paling in gelei en het kalfsvleesch. Als de inwendige mensch nu voldoende ver sterkt is tegen de vermoeienissen [sic] van den komenden dag, gaat men naar boven. De meesten gaan daar erg lni in hun langen rie ten stoel liggen, voor den vorm met een Maleisch leerboekje of een roman bij zich. En kele vaste clubjes spelen kaart of domino. De jongeren flirten zoo'n beetje met de aardige bakvischjes aan boord, terwijl de vele kinde ren onvermoeid krijgertje spelen en 't geheele schip van hun gekraai en gelach doen weer klinken. Om tien 10 unr brengen de Javaansche be dienden [een verbasterd soort Inlanders, be dorven als ze worden door hun veelvuldig bezoek aan Amsterdam] ons een versnapering, b. v. heden abrikozensorbet, en daarna wordt het langzamerhand tijd voor een „paitje" bittertje. Pait wordt in de tropen tweemaal daags gedronken, omdat men er ook tweemaal daags warm eten nuttigt. Men is hier aan boord dadelijk met die Indische gewoonte begonnen; trouwens op Hr. Ms. oorlogsschepen wordt zij ook steeds gevolgd. Om 12 uur luidt de bel voor het middag maal en we zullen nn weer eens het menu van de 1 klasse raadplegen. Het bestaat uit 1. Indische rijsttafel2. biefstuk3. dop erwten 4. gebakken aardappelen 5. citroen- bavaroise 6. vruchten en 7. koffie. Bij do 2de klasse vervalt alleen de citroen- bavaroise. Na tafel trachten velen een datje te doen, wat echter uiterst moeilijk is door het lief lijk gekweel der jeugd. Anderen weer dooden den tijd als in de morgenuren. Tegen 3 uur gaat de bel voor de after-noon- tea en daarna begint opnieuw de strijd om het dagelijkscb bad. Is de zon onder, dan moeten we door een voedzamen maaltijd weer op krachten gebracht worden en dat het niet voor de poes is, blijkt wel uit het onderstaande menu der lste klasse. 1. soep 2. nierbrpodjes 3. ossenhaas au Richelieu4. vol au vent de Toulouse5. ham 6. bloemkool7. gekookte aardappelen 8. gebraden kapoen 9. compote10. cabinet- pudding met rhumsaus11. roomtaart; 12. vruchten 13. ijs 14. koffie, kaas, beschuit, enz. Bij de 2de klasse vervallen alleen de num mers 8, 9, 11 en 13. U zult het met me eens zijn, dat men 't er best op kan uithouden en ik geloof, dat menigeen aan boord het thuis nooit zoo ge had heeft en het in Indië nooit meer zoo hebben zal. Toch zijn er nog ontevredenen onder de passagiers, menschen, die over alles en nog wat durven mopperen. En nn begint de lange avond, die doorge worsteld wordt met zingen, vioolspelen, guitaargetokkel, dansen, enz., enz., totdat men tegen II uur op zijn stoel gaat liggen, om weldra te droomen van het verre vader land en de geliefden thuis. Lt. Clockener Brodsson b. d. 30 Maart 1903. a/b. S. S. Koning Willem II In de bonte lappendeken, die wij Oosten- rijk-Hongarije noemen, is opnieuw eene scheur gekomen. De ontredderde toestand in het Duitsch-Slavische gedeelte of de Cis- Leithaanscbe landen is bijna spreekwoordelijk geworden. Het is daar een huishouding als van Jan Steen. Minder bekend is het, dat in de landen der Hongaarsche kroon, de politieke tevredenheid ook veel te wenschen overlaat Hongarije bestnat sedert de regeling van 1867 uitL het Koninkrijk Hongarije met het Woiwodschap Servië en het Temeser Banaat; de bevolking bestaat uit Dnitschers, Znid- Slaven, Romanen en JodenH. het groot- vorstendom Zevenbergeu. met Romanen, Ma- gyaren, Duitschers en ZigeunersIII. De koninkrijken Kroatië en Slavonië, waarvan de bewoners Zuid-Slaven zijn. Ongeveer in denzelfden geest als de Engel- schen in Znid-Afrika bezig zijn, de Boeren te ver-Engelschen, de Russen in Finland de Finnen tot goede Rassen te bekeeren, zoo zijn de Hongaren er op uit, om de Zuid-Slaven in genoemde koninkrijken in Hongaren te herscheppen. Op het onderwijs, de financiën, in het ambtenarenpersoneel, in de gerechtszaal, in economische ondernemingen, overal waar men kan, wordt het Hongaarsche stempel gedrukt. Doch gelijk de Noord-Slaven of Czechen er op uit zijn, om zich van de Duitschers g6heel onafhankelijk te nraken.door de wederinstelling van het koninkrijk Boheme, zoo zijn de Zuid-Slaven bezig om aan hun droom van een groot Zuid-Slavisch rijk vorm en gedaante te geven. Twee zoo verschillende richtingen als die der Hongaren en Zuid-Slaven moesten met elkander in botsing komen. Een bijzonderen aanslag op hunne rechten en tradities zien de Kroaten in den Hongaar- schen staatsspoorweg, die Kroatië doorsnijdt, corridor naar het verblijf van zijn kameraad De stations worden door het volk belegerd, gegaan, dien hij hoeft weten te ontzetten, de beambten verjaagd, de lijn zelfs hier en Gewapend met een gummi-brandslang, zijn daar opgebroken. Deze beweging heeft zich j beiden naar het dak getogen en hebben zich in de laatste dagen in andere richtingen over- 1 zóó heel kalmpjes op straat laten glijden, geplant. In verschillende plaatsen zijn Hon- - --- Woensdag werd te APE L- DOORN de Algemeene Vergadering gehou den van den Bond voor Staatspensionkke- wapenschilden Hongaren ge- gaarsche vlaggen vernield, afgerukt en woningen van schonden. De regeering heeft zich daardoor genood zaakt gezien, troepen onder de wapenen te roepen, terwijl in de brandpunten der bewe ging de staat van beleg is afgekondigd. Bloedige botsingen badden in vele steden plaats.Tientallen menschen werden gedood,hon derden gekwetst,terwjjlduizenden in voorloopig arrest werden genomen. In den Oostenrijkschen Rijksraad hebbenZuid-81avische vertegenwoor digers minister Von Koerber over de kwestie geïnterpelleerd. De miDister heeft zeer voor zichtig te kennen gegeven, dat de zaak eene r1n0. Op het voorstel van Arnhem1. het hoofdbestuur stelle beschikbaar voor de afdeelingen gedrukte brieven, waarin aan de besturen van vereenigingen van velerlei aard verzocht wordt, het doel van den Bond voor Staatspensionneerlng in haar ledenvergadering te bespreken en toe te treden als donatrice der afdeelingen van den Bond, heeft het hoofdbestuur een amendement ingediend Het hoofdbestuur stelle zich met gelijk doel in contact met de hoofdbesturen van ver- binnenlandsche Hongaarsche aangelegenheid schillende bonden. Aldus wordt het voorstel was, waarmeê Oostenrijk niet gemachtigd met groote meerderheid aangenomen. Het te bemoeien. Misschien gevoelt de voorstel-Arnhem De jaarvergadering was zich minister eenig leedvermaak, dat men te Bada-Pest in twisten is gewikkeld, waar meê hij voortdurend heeft te worstelen. Uit economische overwegingen kan het den minis ter zelfs niet anders dan aangenaam zyn, dat zijne collega's in Hongarije op die wijze eenigszins lastig worden gevallen. Juist het voortdurende geharrewar tusschen Duit schers en Czechen was voor Hongarije eene reden, om den Ausgleisch met Oostenrijk voortdurend te kunnen verschniven, waar door de economische en financiëele banden, zeer ten genoegen der Hongaren, tusschen de beide deelen al meer en meer verzwakten. Wie weet, of Von Koerber nu op zijne beurt uit de Kroatische moeilijkheden geen munt weet te slaan. Het lijkt wel, dat al die binnenlandsche taai en rassenkwesties no,g niet mooi genoeg zijn. Althans, de iirendistische partij in Italië steekt ook weder het hoofd omhoog, om uit het buitenland een lap uit of van de deken te trekken. Nog altyd zijn de Itaiiaansche heet hoofden niet met de tbaric bestaande grenzen tevreden. Openlijk eiscken zy Triest met het aangrenzende kustgebied van Oostenrijk op. In stilte hopen ze, dat het afgestane Nizza en Corsica eenmaal weder een deel van het Vereenigd Koninkrijk zullen uitmaken. Eigen lijk maken de Italianen aanspraak op heel het gebied van de oude Republiek Venetië, zoodat zij de Adriatischo Zee als een Itali- aansche binnenzee boschouwen. Zoo nu en dan komt het inwendige van deze Groot- Italië-droomende party bloot. Dan worden optochten georganiseerd, betoogiDgen gehou den, men zingt schimpliederen op Oostenryk, komt daarbij in botsing met de politie, die in het ergste geval voor eenigen tijd een paar scholen sluit, want evenals overal elders zijn het de studenten, die bij deze opstootjes baantje de voorste zijn. De aanvallen, die tegenwoordig van het Appenijnsche Schiereiland tegen Oostenrijk uit gaan, worden in sommige kringen als zeer ernstig beschouwd. De verstandhouding tus schen de beide bondgenooten is toch al niet 00j- besluite, om, als de middelen er voor gevon den kunnen worden, een of liever nog twee afgevaardigden te zenden naar Denemarken, om het daar vigeerende stelsel te bestudee- ren en een zoo volledig mogelijk rapport er over uit te brengen, wordt met slechts één stem vóór, verworpen. Na veel discussie wordt in stemming ge bracht een voorstel van het hoofdbestuur lo. De jaarvergadering draagt het hoofd bestuur op een adres te zenden vóór 1 Sep tember aan den minister van binn. zaken ten gunste van de tot-stand-koming eener wet op de ouderdoms-verzekering zonder premie betaling 2o. Een permanente commissie van advies te benoemen, die het Hoofdbestuur nu en later alle noodige inlichtingen zal ver schaffan, door haar ingewonnen op weten schappelijk of ander gebied, rakende de ouderdomsverzorging. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Voorstel afdeelt ng Kolhorn H«t maandblad „De Ned. Pensioenpartij" te maken tot een weekblad, wanneer de toestand der Bondskas de hierdoor veroor zaakte kosten toelaat. Prae-advies hoofdbestuur: Zie voorstel-Perio. Van Perio Een contract t3 sluiten met den uitgever van het weekblad „Arnhemsche Omtrekken", waarbij deze één pagina van bet omslag van zijn blad beschikbaar stelt voor den Bond, ten einde daarin wekelijks op te nemen alle mededeeüngen, alleen voor sprekers, hoofd- bestuurs- en efd.-bestuursleden van belang. Lange discussies hadden hierover plaats. Ten slotte wordt aangenomen het voorstel van het hoofdbestuur, om het maandblad te vergrooten, waardoor bovenstaande voorstel len vervallen. Het voorstel-Kolhorn Sprekers, die bij bun optreden voor den Bond propaganda maken vóór of tegen eene bepaalde politieke partij, of voor of tegen paalde partij-politiek, kunnen door het hoofd bestuur worden gedisqualificeerd. Zij hebben i scnen ne oeiae oonagenooten is toen ai niet r*jy uouv j bijzonder best en het kan wel niet anders, of i P, °P e' v' algemeene vergadering, /3a V)Tbirrr» Qöriua IIan in aan rlaal rlnr Té-nli WOTQt ZODuCT V661 (ÜSCUS8i0 R3.T]2"GDOITlfin dé heftige aanvallen in een deel der Itali- aansche pers moeten in Weenen weerklank vinden. Zoolang Frans Jozef in den Hofburg zetelt, zal de bestaande verwijdering geen ernstige afmetingen aannemen, doch de vrees is gegrond, dat, wanneer Aartshertog Ferdi- nand aan de regeering komt, alle dingen mogelijk zijn. De Kroonprins staat geheel onder den invloed van de ultra-clericale partij, dat is, van de partij, die ten koste van alles, de wereldlijke macht van den Paus wil herstel len. De zwenking van Italië naar Frankrijk wordt mede toegeschreven aan mogelijke ge beurtenissen in de toekomst. Dat het Italië met de vriendschappelijke toenadering tot Frankrijk ernst is, bewijst het voorgenomen bezoek, dat Koning Victor Emmanuel op 9 Juli aan Parijs zal brengen. Vandaar zal het op 11 Juli naar Engeland gaan. In Engeland ziet men deze komst met wel gevallen, doch meer nog is men in de wolken over het tegenbezoek, dat president Loubet aan koning Edward zal brengen. De Times borduurt nn reeds hoogst vleiende artikels op dit stramien. Frankrijk is de Europeesche natie, waarmeê Engeland het liefst samengaat, verkondigt het blad. Jammer, dat er zooveel bladzijden in de wederzijdsche geschiedboeken staan, waar het omgekeerde veel sterker wordt bewezen. Bezoeken zijn weer aan de orde van den dag. President Loubet gaat tevens naar Rome, Koning Edward denkt wordt zonder veel discussie aangenomen. Van de afd. Krommenie was ingekomen het volgende voorstel „Er worden in 't leven geroepen provinci ale propaganda-commissies, wier taak zal zijn mede te werken tot oprichting van afdeelin- geD, bestaande afdeelingen in hare propaganda te helpen, lauwe afdeelingen tot werken aan te sporen, en indien noodig, vergaderingen te leiden." Aangenomen wordt het voorstel van het hoofdbestuur om deze zaak aan het hoofd bestuur over te laten, de afdeelingen worden voorloopig vrijgelaten in haar handelwijze. Twee Engelsche pleizierreizigers, die met een jacht een zeiltocht door Friesland maken, werden dicht bij het dorp Teroele betrapt door de politie, wegens het zoeken naar eieren van kieviten enz. in verboden tijd. Een vreemd geval, toen men elkaar ont moette. De Engelschen konden de veldwach ters, dezen do Engelschen niet verstaan. Gezamenlijk trok men naar het dorp Lang weer, waar men zich tot een onderwijzer wendde, die genegen was, als tolk op te tre den. Het bleek nu, dat een der beklaagden advocaat was te Sheffield. Toen ze gewaar werden, waarvan men hen betichtte, ontkenden ze; zij hadden alleen een kiekje van een nest met eieren willen maken voor een Ansicht. Maar men had in den hoed vaD den aan Sint Petersburg, en bij deze persoonlijke !'ea, eeP kievitsei gevonden en dus werd tegen KoiHn hoarnn 1 i_. visites komen nog de bekende marine-be leefdheden. Een sterk Duitsch eskader, onder prins Heinrich, vertoeft in de Spaansche wateren. In Madrid is de Prins-Admiraal met grooten geestdrift ontvangen. De Spaansche couranten zijn één lof voor het groote, machtige Duitschland. In de toekomst zien ze reeds eeD Spaansch-Duitsch verbond gesloteD, waar door dan Spanje zijns vroegere plaats in den raad der mogendheden terug zou krijgen. Eindelijk komt een Amerikaansche pantser- vloot naar Lissabon en naar Kiel. Daarmee zal Keizer Wilhelm wel in zijn nopjes zijn. Ontsnapt. In den nacht van Donderdag hebben *twee gedetineerden in het hnis van bewaring te ARNHEM weten uit te breken. Een hunner, die Vrijdagmorgen voor het Hof moest terecht staan, heeft in den muur van zijn cel een gat weten te breken en is vervolgens over den beide heeren proces-verbaal opgemaakt. Zij trokken er zich niet veel van aan, trak teerden hunne verbalisanten, gaven hun adres op en waren zeer benieuwd, hoe deze zaak zal alioopen. Natuurlijk krijgen zij te Hall en Sheffield eene dagvaarding om te verschijnen voor het kantongerecht teLemmer. Z a a k-H ngenholtz. De arrondis8ements-rechtbank te HAAR LEM deed Donderdag uitspraak in de zaak van den heer F. W. N. Hugenkoltz, aldaar. De rechtbank verklaarde beklaagde schuldig aan „in het openbaar mondeling tot eenig strafbaar feit opruien" en veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van één maand met vrijspraak van het meerdere ten laste gelog de dan als bewezen is aangenomen. De eisch was een jaar. "NeHerv. Kerk OUDKARSPEL. Alphab. 3-tal predikanten P. R A van Meurs te Barsingerhorn; A. J. Onnekes te Winkel en A. J. Werner te Sohermeer

Schager Courant | 1903 | | pagina 1