loüiiE- Laiitiiiblai éérste blad! Zondag 14 Juni 1903 47ste Jaargang No. 3844. Buitenlaiidsdi Nieuws. Bipcanlaiidsch Nieuws. ABIT, Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTMNTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. ISssreaziIjaao, 1$ 4. UitgeverP. TRAPMAN. SfedewerkerJ. W 1 X K E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. AD VERTEN TIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5ct, Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Gemeente Schagen. BEKENDMAKINGEN. oo Uitslag "Vertsiezing'. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Sehagen maken bekend, dat een afschrift van het proces verbaal, vermeldende den uitslag der op 9 Juni 1903 gehouden herstemming, ter verkiezing van een lid van de Provinciale Staten van Nootd-Holland, is aangeplakt en voor een ieder ter GemeenteSecretarie ter inzage ligt. Schagen, den 10 Juni 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. H. J. POT. De Loco-Secretaris, ROGGEVEEN. COLLECTE. De Burgemeester der gemeente Schagen brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de jaarlijksche collecte voor het fonds tot ondersteuning van den gewapenden dienst in Nederland, in deze gemeente zal plaats hebben op Maandag 15 Jnni a. s. en volgende dagen. Schagen, 12 Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. Jndisriie fjentasra. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. XIV. Ziezoo! de Hassan-ïïoessinfeesten zitten er al weer op en nu ga ik eens probeeren om u 'n denkbeeld te geven van de wijze, waarop onze Maleiertjes pret maken. De Hassan-Hoessin feesten zijn feitelijk van Perzischen oorsprong en werden door land verhuizers uit Britseh-Indië hier op Sumatra ingevoerd. Laat mij u echter eerst ia 't kort de ge schiedenis van de gebroeders Hassan en Hoessin vertellen. Toen in het jaar 682 n. Chr. Mohamed, de Profeet van den Islam, overleed, zonder eerst een. opvolger te hebben benoemd, gaf dit natuurlijk aanleiding tot allerlei twist en geharrewar. Mohamed toch had geen zoon en van zijn beide dochters was Aisjah, de oudste, gehuwd met ziju boezemvriend Aboe Bakar, en Patirna met een nog jeugdigen neef, zijn lieveling Ali. De' laatste, een bloedverwant dus van Mohamed, werd niet tot het khalifaat of opperste geestelijk en wereldlijk gezag verko zen, want de oudsten en stamhoofden te Medina gaven nu eenmaal aan Aboe Bakar de voorkeur. Er vormden zich echter dadelijk twee partijen, die zeer vijandig tegenover elkaar stonden. De oude Aboe Bakar stierf intnsschen en nu werden achtereenvolgens de heeren Oemar cd Othman tot het khalifaat verheven, om spoedig daarna door vrienden van Ali te worden vermoord. Eindelijk kwam deze laatste zelf aan de beurt en werd hij khalief, doch ook toen weer wisten zijn vijanden hem op de zoo gebruikelijke wijze op te ruimen. Zij schaarden zich daarna om Moawiah, den stadhouder van Syrië. Ali nu liet bij zijn dood twee zonen na, Hassan en Hoessin, waarvan de eerste, een losbol, niets voor 't baantje van papa gevoel de en voor een flink jaargeld zijn aanspraken aan Moawiah verkocht. Hij werd echter spoedig daarop te Medina vergiftigd. Dat kwam dien Syrischen stadhouder zeker goed- kooper uit, dan de uitkeering van een jaarlijksch pensioen naamd, begoleid door het gebons op een groote trom en somber klinkend fluitspel. Daaromheen sprongen en dansten mannen en knapen in carnavalscostuum. Evenals bij ons in Brabant en Limburg, vinden velen er blijkbaar genoegen in, om zich te verkleeden en te vermommen. Wij zagen o. a. Inlanders in een clownspak, an deren weer liepen parmantig als officier van land- of zeemacht opgetuigd, sommigen waren bescheiden en droegen de eenvoudiger uitmonstering van een marinematroos, of wel waren als Europeesche dames opgedirkt. Velen hadden ook hun gezicht beschilderd of droegen een mombakkes, terwijl men vooral ook door valscbe knevels en blauwe brillen onherkenbaar trachtte te worden. De anders zoo kalme, iet of wat saai aangelegde Inlanders ontpopten zich in echte pretmakers. Ze haalden allerlei rare capriolen uit en nu en dan sprongen ze als dollen roud onder het gebrul van „Hassan Hoessin 1 Hassan Hoessin 1" Overal ontmoette ik gedu rende die feestdagen dergelijke optochten, die van uit de verte reeds kenbaar waren aan het vreeselijk lawaai en geschreeuw. De Maleiers vertelden mij, dat volstrekt niet iedereen maar zoo'n taboet mag ma ken. Alleen zij, wier vooronders dit recht reeds hadden, ontvaugen het ook als een heilige poesaka [erfenis]. Wanneer men eigen machtig in dezen handelde, zou men allerlei ellende en ongeluk over zijn gezin brengen en zelf zeer spoedig kunnen sterven. Hier op Padang zijn slechts elf personen, die er toe bevoegd Zijn en hun werd bij den geza- menlijkon optocht, nu en dan 's avonds ge houden, een bepaald volgnummer aangewezen. Op den eersten feestdag moeten de eige naars der verschillende taboets gaan ambil tanah (grond of aarde halen), in den avond van den vierden dag ambil batang pisang (pisangstammen halen.) Natuurlijk geschiedt oen en ander begeleid door de onmisbare lawaai-makende In- landsohe -muziek. De aarde moet hier op Padang van hot zeestrand worden gehaald en dan naar de woning van den eigenaar der tabost gebracht. Men bewaart ze daar op het erf in een aarden pot, welke overdekt is met een stuk wit doek en geplaatst binnen een kleine omheinde ruimte. De gebeele zaak wordt dan bedekt met een stuk heilig linnen, waarop Arabische Koranteksten, een doek, die van vader op zoon overgaat en er dus zeer vuil en versleten uitziet. Aan de omheining (pagger) zijn kleine drie hoekige roode en witte vlaggetjes bevestigd, terwijl langere staken, waaraan groote gele, roode en groene vlaggen gestrikt zijn, daar omheen in den grond worden gestoken. Dit alles wordt darga genoemd. Eenige feestavonden werden besteed aan een optocht door de geheele plaats. Tegen 6 uur verzamelden zich dan do ver schillende taboets in het Klingaleesche Kamp, een drukke handelswijk. Koena Mohamed Gaus Harekan, Luitenant der K'ingaleezen, een titel hem door het Gouvernement geschonken, was zoo welwillend mij van alles op de hoogte te stellen én daar hij met de leiding der optochten belast was, kwam ik bij den vriendelijken Oosterling zeker wel aan het rechte kantoor. Ik heb alle op tochten tot laat in den nacht meegemaakt en mij daarbij werkelijk geen oogenblik verveeld. Duizenden en duizenden volgden de taboets, schilderachtig verlicht door petroleumfakkels. Er heérschte steeds de meest opgewekte, ja opgewonden stemming, en de verkleede luidjes werden nimmer moe hun „Hassan-Hoessin 1 Hassan-HoessiD 1" te schreeuwen en woest in 't rond te dansen. De orde werd echter geen oogenblik verstoord en ik was verbaasd, dat de schout van politie met ongeveer 15 Ma- leische oppassers en eenige Inlandsche amb tenaren, die meer dan tienduizend man sterke massa wist te leiden. Een klein, teekenend staaltje van discipline meê zeker wel drie Penkrassen te vullen zou den zijn, doch ik hoop, dat dit eerste kijkje op het Inlandsche volksleven u naar meer zal doen verlangen. Een volgende week vertel ik iets over de feesten bij mijn vriend Ankoe Dja Endar Moeda. Lt. Clockexer Brousson b. d. Padang, 10 April 1903. Rijksdag worden makkelijk gaan, ontbonden, en zou het ge- )m met de elementen van Polst ratelt ier Kt. Het Balkan Schiereiland blijft het land dei- verrassingen 1 Er is er onder de Staten aldaar niet een, of hij biedt stof voor den meest pak- kenden historischen roman. In de laatste jaren is het vooral Servië geweest, dat van zich liet spreken. Thans komt vandaar het tragische bericht, dat koning Alexander Obrenowitsj en koningin Draga door de troepen vermoord zijn. Nu was in den laatsten tijd de onte vredenheid in Servië ten top gestegen. Nog onlangs nam koning Alexander zijn toevlucht tot een coup d'état. De grondwet werd op geheven, de volksrechten ingekort, de Kamer naar huis gestaard en hst ministerie zoodanig gewijzigd, dat het een gewillig werktuig in de handen van den koning en nog meer in die van de koningin werd. Onder de leiding van dit kabinet hadden nieuwe verkiezingen voor de Kamer plaats. De uitslag was schit terend. De radicale oppositie werd totaal ver slagen en het liet zich aanzien, dat de regee ring met de nieuwe Kamer zou kunnon doen, wat zij verlangde. Op het verlanglijstje van de koningin stond reeds lang, dat haar broeder, de luitenant Lunjewitsj, bij de wet tot troonopvolger zou worden verklaard. Dit heeft den beker dei- ontevredenheid doen overloopen. Door de troepen is thans Peter Karageorgewitsj, een afstammeling van de oude vorsten van Servië, tot koning uitgeroepen. Of deze gebeurtenissen op de reeds zoo samengestelde Oosterzche politiek van invloed zullen zijn Dat ka-i haast niet anders. Servië ligt in de sfeer van invloed van Oostenrijk- Hongarije, en de minste veranderingen, die daarin komen, kannen geheel nienwe toe standen scheppen. Ook zou het kunnen zijn, dat de nieuwe vorst, ten believe van het nationaal idéé, zich met Turksch-Oud-Servië ging bemoeien, waardoor de Macedonisch- Albaansche kwestie terstond in een nieuw stadium zou treden. Doch wij zullen wel laaie was genomen en totaal afgebrand, waarbij spoedig gewaar worden, in hoeverrede Servische °°h do levende havo: 1 koe, 8 varkens en orde, samen vereenigd onder de leiding der regeering, de volgelingen van Bebel en Lieb- knecht tot hunne onschuldige beteekenis terug te brengen. Men' ziet het, de leider der buiten- en binnenlandsche politiek houdt zich, alsof al de partij-kwesties en partij-program ma's hem niet aangaan. Hij laat auderen de eieren uitbroeden, doch zal de kuikentjes gebruiken, al naar het hennen of haantjes zijn. Voor ditmaal geen wachtwoord! Wacht woorden doen anders bij verkiezingen opgeld. Daar weet Chamberlain van meê te praten. Het thans zitting hebbende Lagerhuis weid gekozen onder de valsche leus„vóór of tegen de Boeren." De uitkomsten waren schitterend voor de regeering. Met eene nieuwe, geheel en al persoonlijke strijdleus hoopt minister Chamberlain bij de eerstko mende verkiezingen eene meerderheid in het. parlement te brengen, die hem aan 't hoofd van het kabinet brengt, 't Zou evenwel ook kunnen zijn, dat de toltarieven de tegenover gestelde uitwerking hadden. Zooals de zaken nu staan, verliest het imperialistische protec- tie-plan van Chamberlain aan alle zijden veld. De georganiseerde arbeidersgroepen hebben er zich beslist tegen verklaard; onder de conser vatieve meerderheid openbaart zich eene sterke neiging, om Chamberlain's plannen te bestrij den. Dit laatste blijkt duidelijk uit de thans gevallen beslissing omtrent het voortbestaan der graanrechten. De Champïin, een voor vechter van landbonwprotectie, hoeft zich sterk tegen da voorgestelde afschaffing verzet, 't Heeft evenwel niet gebaat. Met overgroote meerderheid is het graanrecht weder door het parlement afgeschaft. Deze stemmiDg is teekenend. Zóó teekenend zelfs, dat varf vele kanten het gerucht opdoemt, dat „de Groote Man" zich uit zijue politieke loopbaan terug zal trekken. Wjj zullen zien. Een schipbreukeling. Uit ASSEN meldt men aan de „Zw. Ct." dato 10 dezer Gisteren meldde zich bij de politie alhier aan een zekere S. uit de gemeente Emmen, te kennen gevende; dat hij in den vorigen nacht een huis [boerderijtje] te Giethoorn in brand had gestoken met hot doel om weder in do gevangenis te komen. Het bevestigde zich, dat te middernacht het huis v'an R. Essing te Giethoorn in lichte Hoessin daarentegen was een flink en ridder lijk persoon. Hij beproefde daarom weldra een opstand tegen den valschen khalief, maar werd helaas 1 door een ellendeling, een Judas onder zijn volk, verraden. De dappere kerel wilde niet vluchten, hield met een klein troepje en fijn gevoel! getrouwen moedig stand in de vlakte van Op een der rondgangen 's avonds werd het Karbêlah [in Perzië] en stierf met de zijnen plotseling geheel doodstil. De woest tierende een roemrijken heldendood. I menigte veranderde eensklaps in een kalme, De afstammelingen nn van Ali werden van I zwijgende processie. Verbaasd vroeg ik aan af dien tijd als martelaren en heiligen vereerd een Maleier, die naast mij liep, wat of dat beteekende, waarop de man eenvoudigweg tragedie op de Balkan-politiek zal inwerken. Tot zoo lang vragen thans andere gebeurte nissen onze aandacht. Aan de orde van den dag zijn de Duitsche verkiezingen, de protectionistische staatkunde van Chamberlain, die zich meer en meer in eene gebeurtenis van den eersten rang gaat ont poppen,de Eransche expeditie in Zuid-Marokko, en wat al niet meer. De Duitsche verkiezingen hebben tot heden een zeer kalm verloop, te kalm zelfs voor velen. De conservatieve meer derheid had gehoopt, dat Von Bülow zich rechtstreeks met de verkiezingen zou hebben bemoeid, doch de regeering houdt zich alsof de samenstelling van den nieuwen Rijksdag haar volstrekt niet aangaat. Nu zijn er ook wel redenen, die de regeering tot de grootste neutraliteit noodzaken. In de richting van het Sentrum werken, is niet gewenscht. 's Keizers bezoeken aan den Paus hebben bij vele pro testanten groote ergernis verwekt, de voor- i stellen tot opheffing van de Jezuïetenwet hebben een regen van protest-adressen ver oorzaakt. Daarom de groote meerderheid der meer geprikkeld. en wel door de bekende Mobamedaansche secte der Sjiieten, die vooral in Perzië en Britsch-Indië vele aanhangers telt. Van bovenvermelde historische feiten, die een scheuring in de Mahomedaansche kerk veroorzaakten en nu nog aanleiding geven tot een jaarlijksche herdenking der gebroeders Hassan en Hoessin [in de maand Moharam] is, hier te Padang althans, maar een bitter beetje tot de massa doorgedrongen. Zelfs zeer •ontwikkelde Maleiers wisten mij er weinig of niets van te vertellen, 't Is trouwens een feest van de z. g. Cipayers, inboorlingen uit Britsch- Indië, die hier in grooten getale gevestigd zijn. De Maleiers doen er maar aan meê van wege de pret, zooals b. v. ook bij ons in het Zuiden niet-Katholieken hot carnaval meêvie- ren. En nu een en ander over de feesten zelf. Ze duurden tien lange dagen en tien dagen lang was het anders zoo stille plaatsje Pa dang in rep en roer. De pret hield meestal tot laat in den nacht aan. Katafalken, taboets genaamd, werkelijk rijk en schilderachtig versierd met veelkleurig papier in verschillende figuren uitgesneden, werden langs de straten rondgedragen. Bij elke taboet behoorde een kastje, pandjar ge naamd,waarin zilveren handjes,geheel overdekt met bloemen.Deze stellen volgens de geloovigen de vingers en handen voor van Hoessin, die antwoordde „straks komen wo langs het hos pitaal, mijnheer 1" Hoe vindt u nu zoo iets van die zoogenaamd onbeschaafde Inlanders 1 Als Nederlander deed het mijn nationaal gevoel natuurlijk zeer aangenaam aan, op te mogen merken, hoe in den stoet ook Hol- landsche en Oranje-kleurige vlaggen werden meêgedragen. Trouwens vroeger heb ik ook reeds overal in Indië gezien, dat de inlanders bij hun familie- of godsdienstige feesten nooit vergeten zullen, onze vaderlandscho kleuren te huldigen. U ziet, zij zijn nog zoo kwaad niet als sommigen wel denken 1 Laat Necierland zorg dragen steeds meer en meer hun liefde waard te worden, want daar ontbreekt nu nog zeer veel aan, al is de massa dier groote kinderen er zich gelukkig niet van bewust. Do optochten gingen steeds langs de wo ningen van verschillende Europeesche en In landsche ambtenaren en iedere taboet hield er dan een oogenblik stil, om de begeleiders in d,e gelegenheid te stellen door een lied ol dans hun hulde te brengen. De laatste twee dagen verschenen de z. g. groote taboets op 't appèl. Deze stellen een in Oosterscho sagen veelgenoemden vogel Boeraq voor. - En op den tienden dag werd de pret he men later te midden van lijken op het slag- sloten met het in zee werpen der taboets. veld van Karbela terugvond. Overal hoorde Ik ben door de beperkte plaatsruimte men den oorlogsmarsch slaan met twee dunne natuurlijk zeer bemoeilijkt in de beschrijving gottinkjes op een soort van pauk, tassa ge- dezer feestelijkheden, eene beschrijving, waar- eenige kippen, omkwamen, terwijl overigens ook al niets kon worden gered Door den wachtmeester der maréchaussee alhier is met S. een plaatselijk onderzoek in gesteld de man werd daarna naar de gevan genis in voorloopige hechtenis overgebracht. Van S., die reeds voor moord met diefstal een 24-tal jaren gevangenisstraf heeft onder gaan, kan nog gemeld worden, dat hij na zijn ontslag, voor ongeveer 2 jaren, zich niet meer in de maatschappij te huis gevoelde. Hoewel hij toen met een uitgaanskas van f 800 bij vronw en kinderen thuis kwam, waren zij geheel van elkander vervreemd. Zoo was hij ook al naar Duitschland geweest om werk, maar wijl hij di niet. geregeld kon vinden, is hij weer aan het zwerven geraakt, om nu nogmaals een misdaad te plegen. Uit LEIDEN meldt men: Woensdagavond werd op den Rijn tusschen Leiderdorp en Leiden een roeibootje, waarin een jongmeusch en twee meisjes waren geze ten, door een stoomboot aangevaren en stuk geslagen. De jonge man greep nog de boot, terwijl een der meisjes zich aan hem vast- Duitschers niet meer geprikkeld. Alleen in de Poolsche provinciën zoekt de regeering. op I klampte. Het andere meisje verdween onmid- do verkiezingen in te werken. j dellijk in de diepte. De stoomboot liep nog Het laat zich daar aanzien, dat de Katho- i een eindje door; inmiddels waren de jonge- lieken onder het motto eerder Poolsch dan lieden reeds genoodzaakt hun houvast te laten Roomsch, aan de verkiezingen zullen deel- varen. Een heer sprong van de stoomboot en nemen. Sedert de Poolsche beweging de vooral door zijn toedoen gelakte het, den scherpe trekken aannam, waardoor ze zich jongen man en een der meisjes nog levend thans kenmerkt, is men in Posen en Oost- j aan boord te brengen. Het andere meisje Prnisen over de vertegenwoordigers in den Rijksdag slecht te spreken. In plaats van tegen de regeering te velde te trekken, en een lans voor het goed Poolsch recht te bre- werd in den nacht als lijk opgehaald. Gasontploffing. Woensdagochtend, omstreeks zes uur, had bij den heer Doornaar in de Prinsenstraat te ken, spelen zij onder do vanen van het Cen- HILVERSUM, eene vrij ernstige gasontplof- trum maar al te vaak in dei kaart der regee- plaats. Ruiten sprongen, deuren vlogen rtJïn t hOTill in mino 01 a io+- ring. Daarom zijn thans in bijna alle distric ten tegenover de aftredende leden nieuwe candidaten geplaatst. In een herderlijk schrij ven heeft de prins-biSschop van Breslau, die bij het hof en den keizer zeer hoog staut aangeschreven, deze politiek streng veroor deeld. Het zijn slechte katholieken, zegt hij, die de Poolsche zaak boven de belangen der Katholieke partij plaatsen. Met nadruk brengt hij de Katholieke Polen hnnne revolntionnaire afwijkingen onder het oog, terwijl hij met onthouding der genademiddelen dreigt, zoo zij op den ingeslagen weg mochten voort- uit de hengsels enz. De vlammen tastten het 1 behang en de gordijnen van de achterkamer aan. De heer des huizes rukte echter direct het papier van den muur, zoodat verder on heil voorkomen werd. Hij boette zijne tegen* woordigheid van geest echter mot ernstige j brandwonden aan beide handen. De schade wordt door verzekering gedekt. Twee Texelaars, die eens wilden weten of het omwandelen van hun eiland in één dag volbracht kon worden iets wat nog nooit door iemand is onderzocht gaan. Of deze strafpredikatie het geweuschte - SiDgen daartoe Maandag vroegtijdig op doel zal bereiken? Velen, ook buiten Duitsch- i Pad- land, volgen met groote belangstelling den t0?^. w glansrijk volbracht en ver- Poohchen verkiezingsstrijd. e,schto ?5 'i uur> waarvan zij 12'/s hadden Do conservatieven hadden o zoo graag, gelennd op den schouder van Von Bülow, ter stembus willen gaan. Maar de rijkskanselier is bang voor zijne agrarische vrienden. Hij vreest, dat, zoo die partij versterkt in den Rijksdag mocht komen, het voor hem hoogst lastig zou worden de hangende handelstrac- tateu af te slniten. Er wordt verteld, dot Von Bülow eene versterking van de Sociaal-Demo craten niet ongaarne zon zien. Met eeno toe nemende sterkte van het Roode Spook zou hij de andere partijen gemakkelijker voor moeten loopen. Men schrijft aan de Tol.: Gelijk bekend, wordt van vele zijden afge keurd de wijze, waarop hef leger vrijwillig dienende soldaten werft. Hooge hand- en aanbrenggelden en een mooie niniform wor den als lokmiddelen aangewend en dikwijls niét zonder succes, vooral bij de huzaren- korpsen. Deze middelen nn worden onzedelijk geacht. En ze zijn dit in de werkelijkheid. Onbegrijpelijk komt het dan pok voor, dat het legerbestuur nog maar steeds op den ouden i ziju politiek kunnen winnen. Mochten de voet voortgaat. Te meer is dit hot geval, waar socialisten te oveimoedig worden, dan kon de dagelyks de meest overtuigende bewijzen worden geleverd, dat een groot gedeelte dor personen, diezich om het zoo maar eens uit te drukken voor eenige jaren aan het Rijk verkoopen, van het slechtste gehalte is. De maandelijksche opgaven, welke het departement van oorlog openbaar maakt en be vattende de namen van personen, die om de eene of andere slechte daad uit den mili tairen dienst zijn ontslagen en niet meer als soldaat mogen worden aangenomen, staaft bedoelde bewering. Bovendien wordt het bewezen door de in grooten getale voorkomende diefstallen van allerlei aard, welke door vrijwillig dienende militairen worden gepleegd. Nog erger is het geval dat zich dezer dagen te Haarlem voordeed en waarbij twee huzaren een persoon bestolen hebben na vooraf door hem onthaald te zijn. 't Is in 't welbegrepen belang van het le ger te hopen, dat de oogen van de militaire autoriteiten op dit punt zullen opengaan en zij zullen trachten het zedelijk gehalte van de vrijwillig dienende militairen te verhoogen. Vooral na de invoering van den persoon lijken dienstplicht, mag deze eisch door het groote publiek gesteld worden. Verongelukte trouwpartij. Voor een paartje, dat te GOUDA in 't huwelijk zou treden, begon de dag al heel slecht. Met vrool ijken zin was men reeds gezeten in de trouwkoets, gevolgd door rij tuigen met de familie, of eensklaps bom daar lag, door een onbekende oorzaak, de trouwkoets, met paard, bruigom en bruid incluis, onderstboven. Zoo goed on zoo kwaad als 't ging, werd het paartje uit den wagen gehaald, en dit bleek er niet zonder „kleêrscheuren" [in den letterlijken zin des woords] te zijn afgekomen. Ook liep men nog kleine verwondingen op. Het paard en de wagen werden met vereende krachten weer overeind gezet, doch de bruid, beangst dat het voorval zich zou herhalen, bedankte er voor om nogmaals in denzelfdon wagen plaats te nemen. Eerst toen een ander rijtuig was gehaald, waagde zij hiermeê den „ge- wichtigen stap" te doen. De trouwpartij had verder zonder stoornis plaats. Een loterij-schandaal. Men meldt nit SNEEK Woensdagavond elf uur bewoog zieh nog een groote ir.euschenmassa voor 't bureau van politie. Tal van verontwaardigde stem men gingen op tegen de mannen van de Groote Eriesche Verloting, waarvan do trek king hier heden in Amicitia plaats vond. Bij 't begin der trekking haperde 't al direct. Men begreep maar al te goed dat er bedrog in 't spel was. Controle scheen er niet te zijn van aantoekenen der nummers werd weinig of geen notitie genomen. Bij 't vallen van den 3eD hoofdprijs op nummer 16000 en zooveel wou 't publiek dit nummer zien, en toon bleek 't, dat men zich vergist had't moest 6000 en zooveel zjju. En daarop kwam do commissaris van politie om 't nummer van den hoofdprijs, 4363, te zien. 't Was niet aanwezig wel 40363. De geheele loterij met mannen en al werd toen in beslag genomen. Uit het verhoor is reeds gebleken, dut de nummers 1 tot 25.000 niet verkocht waren en dat volgens den makelaar, een zekereu H. te Buiksloot, nog 39,000 in 't geheel onverkocht zijn. Het vijf tal werd voor dien nacht in 't arrestantenlokaal opgeborgen. Nog meldt men De justitie uit Leeuwarden was hier Don- derdag tot tien uur 's avonds bezig met het onderzoek inzake het loterijschandaal. Helling van Buiksloot, de makelaar van de Groote Eriesche Verloting, is geboeid naar Leeuwar den gebracht. Ten huize van H. zijn in beslag genomen de onverkochte loten van 1 25000, benevens het nummer 4363, waarop de hoofdprijs heette gevallen te zijn. De verontwaardiging van 't publiek is groot. Het gewone jaarlijksche schoolfeest voor BARSINGERHÖRN zal plaats hebben den I8en Juni a.s. voor de hoogste klassen, die dan een reisje zullen maken naar Amsterdam, terwijl voor de overigen de gewone rijtoer naar Schoorl be waard blijft, met nog eene prijsuitdeeling, op Zaterdag den 2 Juni. Nu nog goed weer op die beide dagen 1 Naar wij vernemen is aan Mej. de We.1. G. Ilolwerda te KOLHORN vol gens de Ongevallenwet een pensioen van f 600 por jaar toegekend. Voor de betrekking van Op zichter van den polder WAARD en GROET hebben zich 125 sollicitanten aangegeven. Boschbrand. Omtrent een boschbrand, die Dinsdag ouder APELDOORN woedde, meldt men nit Loenen de volgende bijzonderheden aan do „N. Arnh. Ct." Een hevige bosch- en heibrand woedde in de nabijheid van ons dorp. Het begon ongeveer elf nnr in den voormiddag en N. O. wind dreef de vlammen voor zich nit in de richting van de Woeste Hoeve en Teriet. Nn eens langzamer,dan weer vlugger,ging do vlammen- massa voorwaarts, zich aanhoudend verbrei dende, soms gedeelten vrij latend om daar later met vernieuwde woede op aan te vullen. Werd een dennenbosch bereikt, onder oorver- doovend gesuis knetterden de vlammen langs de stammen en docr de toppen, niets dan kale tronken met enkele takken achterlatend. Tevergeefs trachtte men echter het vnur te bedwingen aan den grintweg Loenen-Woeste Hoeve. Wel is waar bleef Het oude tolhuis

Schager Courant | 1903 | | pagina 5