Gemengd Nieuws. Revolutie in Servië. Plaatselijk Nieuws. Kaasproducenten w.£M7~;iicrr» w'o„sr=7D.7.ï; aan dien weg behouden (men paste hier de methode van „voorbranden" toe), maar iets verder bereikte het vuur den overkant en be dreigde dus langzamerhand de Woeste-Hoeve. Hier evenwel werd de vijand, tegen zes uur in den avond ongeveer, tot staan gebracht en bedwongen. Inmiddels brandde het in de richting van Groendal en Teriet nog lastig voort, maar ook daar zegevierden de blusschers eindelijk. Oude menschen verklaarden zelden eeu boschbrand te hebben bijgewoond van in dit jaar te houden schoolfeest eene toelage zoo'n uitgestrektheid als heden. Men spreekt bosch en hei en onder voorbe- Vergadering van den Ge meenteraad te HEER H U GOWAARD, ge houden 11 Juni 1903, 's namiddags half twee. Afwezig met kennisgevkigde heer D. deBoer. Na opening der verg. lezing en goedkeu ring der notulen. Aan de orde kwam 1. Een verzoek van den Penningmeester van de Vereeniging tot Bevordering van Getrouw Schoolbezoek alhier, om voor het van 400 H. A. houd deel ik dat getal meê. De gemeente-architect en de inspectenr van politie snorden op tuf-tuf en flets rond om het blusschingswerk te leiden. Vergadering van den Raad der gemeente WIERINGEN, gehouden op Donderdag 11 Juni 1903, n.m. ten 2 ure. Afwezig de heer J. Hermans. Voorzitter de heer Cavalje, burgemeester. Na opening der vergadering, lezing en goedkeuring der notulen. Voorz. deelt mede, dat door den heer Rijks-Oütvanger te Anna Paulowna aan den Gemeente-Ontvanger alhier is betaald de som van f 347.22. Door den heer Commissaris der Koningin is tot gemeente-veldwachter benoemd de heer D. J. J. van der Schans, maréchaussée te Hil varenbeek. Van heeren Gedeputeerde Staten is goed gekeurd terugontvangen het Raadsbesluit dato 29 April j 1-, betreffende het afstaan van een stukje gemeentegrond aan het Herv. Kerkbestuur, tegen een jaarlijksche recognitie van f 0.25. Ter inzage worden aangeboden de maand staten der zeegras-exploitatie over April en Mei 1903. In behandeling worden genomen eenige reclames Hoofdelijken Omslag en Honden belasting. Daarna wordt gelezen een missive van de Vereeniging tot Bevordering van getrouw Schoolbezoek, met verzoek om eene bijdrage voor het te houden schoolfeest. De Raad besluit, voor de scholen van Hippolytushoef en Oosterland f 25.— en voor de school van Westerland f 10.toe te staan. De heeren A. C. Toet en J. Bruul, leden der Commissie tot Wering van Schoolver zuim, vroegen ontslagde eerste wegens zijn vertrek naar De Cocksdorp op Texel, de tweede wegens ouderdom. Aan beide heeren wordt eervol ontslag ver leend. Naar aanleiding hiervan was door B. en W. de volgende voordracht opgemaakt Vacature-Toet, 1. de heer C. Rijkeboer, 2. mej. P. G. Dondorffvacature-J. Bruul, 1. de heer W.SBruul, 2. de heer M. Jb. Mostert. Tot stemming overgaande werden de heeren C. Rijkeboer en W. Bruul met algemeene stemmen gekozen. De heer D. Lont Sr. vraagt, wegens ouder dom, ontslag als opper-brandmeester, wat met algemeene stemmen eervol verleend wordt. B. en W. stellen voor, om den heer D. Duijn- ber, brandmeester, tot opper-brandmeester te benoemen, wat daarna geschiedt. Voorz. deelt mede, dat binnenkort wederom moeten worden opgemaakt de tienjarige tafels van den Burg. Stand en stelt voor, hiervoor f60 aan den opmaker toe te kennen. De heeren Kunt, Koorn, Luyt en Tijsen vinden het bedrag wel wat hoog en stellen voor f 50. Dit wordt aangenomen met 4 tegen 2 stemmen. Door B. en W. wordt aangeboden de voor dracht voor de vacante betrekking van On derwijzeres te Hippolytushoef, die luidde no. 1 Mej. P. Schermer te Winkel, no. 2 Mej. M. J. van Veen te Edam, no. 3 Mej. E. Groot te Hoogcarspel. Mot algemeene stemmen wordt benoemd Mej. P. Schermer te Winkel, met ingang van 1 Juli a. s. Is nu aan de orde de behandeling van aan koop eener nieuwe brandspuit. De heeren Kroonenburg te Culemborg hadden op ver zoek een exemplaar ter beproeving toegezon den. Deze was hedenmiddag geprobeerd, gaf flink water, was van soliede constructie en de firma gaf 10 jaar garantie. Doch het eenige bezwaar, dat zich voordeed, was, dat het pompen lang niet gemakkelijk ging; 't was nogal zwaar werken. Op voorstel des Voorz. wordt de openbare vergadering geschorst en gaat de raad in comité, doch eerst zou men voor de tweede maal de spuit nog eens pro- beeren. Na heropening der vergadering bleek, dat bij de tweede beproeving de spuit voldeed, en werd besloten, deze aan te koopen, en voor Stroe een van dezelfde constructie, doch wat kleiner te bestellen. Naar aanleiding hiervan wordt met algemeene stemmen besloten eene geldleening aan te gaan ad f 1400, en hiervoor machtiging bij Ged. Staten te vragen. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorz. de vergadering. - LUTJEWINKEL. Bij het organiseeren van de markt heeft het sorteeren der producten weer een punt van ernstige bespreking uitgemaakt. Het komt dikwijls voor, dat volkomen eerlijke menschen te weinig werk van het sorteeren maken. Wat zij leveren, voldoet volkomen aan het monster of aan het zichtbare gedeelte. Van bedrog is dus geen sprake. Zij vinden het verwijderen van het minder ge- wenschte doodeenvoudig te lastig. En toch is dit zeer gewenscht. Men kan nu wel zeggen: „Laat de koopman goed uit zijn oogen kijken en het goed-gesorteerde beter betalen", maar die redeneering heeft in de praktijk weinig waarde. Een koopman, die bijv. een wagon aard appelen wil laden, kan dezen niet volstoppen gedeeltelijk met goed-gesorteerde en gedeel telijk met slecht-gesorteerde waar. 't Is im mers duidelijk, dat de enkele slechte zakken dan toch de g e h e e 1 e p a r t ij tot een onge sorteerde hoeveelheid maken. Voor den kleinhandelaar, die zelf zijn waar later bij geringe porties nitvent, is het niet zoo erg, daar hij met een kleine moeite het onooglijke kan verwijderen. Maar dat kan de groothandelaar niet, terwijl het voor hem toch een zaak van het grootste belang is, dat hij zijn afnemers een gelijkmatig product kan verzekeren, dat ook uiterlijk aan de eischen voldoet. Een markt, die hem dus zekerheid I K^ee^ten ^LNT PANKRAS en BROEK va m ««nmerkin- OP LANGENDIJK.Daar het polderbestuur van verschaft, dat hij geen moeite en aanmerkin gen krijgt van zijn afnemer, zal hij op den duur het liefst bezoeken. Een goede sorteering zal dus de markt een goeden naam bezorgen, hetgeen op den duur aan de leveranciers ten goede komt Doodslag. De vijfde kamer der Rechtbank te AMSTER DAM deed uitspraak in de zaak van A. J. W. Bieseman, den grutter in de Wage- naarstraat, die op 3 Mei uit een met scherp geladen revolver twee schoten loste op zijn echtgenoote Cornelia Wallenburg, met wie hij 27 jaren in den echt verbonden was, ten gevolge waarvan deze bijna onmiddellijk overleed. Het O. M. had tegen den beklaagde wegens doodslag zes jaren gevangenisstraf geëischt. De Rechtbank achtte den ten laste gelegden doodslag wettig en overtuigend be wezen en veroordeelde den beklaagde tot een gevangenisstraf voor den tijd van 8 jaren. Broek op Langendijk namelijk weigerde eene ondiepte uit den weg te ruimen, waar steeds vaartuigen van eenigen omvang blijven vast zitten, had de Landbouwvereeniging te Sint Pankras de tusschenkomst van Gedeputeerde Staten ingeroepen. Groentemarkt te BROEK OP LANGENDIJK. Woensdag 10 Juni: 19 manden muizen, f2.10 a f2.50 per 17'/i KG. Donderdag 11 Juni: 11 manden idem, f2.60 a f2.80 per 17Vj KG. Vrijdag 12 Juni: 87 manden idem, f2.40 a f2.80 per 17'/i KG. Groentemarkt te ST. PANKRAS. Donderdag 11 Juni: 5 manden muizen f2.60 a f2.70 per 17'/i KG. Vrijdag 12 Juni: 83 manden muizen f2.10 a f2.80. Maandagavond kwart voor elf werden de heer en mevrouw Joh. Kraus, van Groningen, tijdelijk te Vosbergen bjj Pa- uit de Gemeentekas te mogen ontvangen, ten bedrage van f 40.—, evenals voorgaande jaren, wat met algemeene stemmen goedgevonden. 2. Een schrijven van de Gezondheids-com missie te Hoorn, van 29 Mei jl., no. 19, waarbij toegezonden de raming der ontvang sten en uitgaven van die Commissie over het kalenderjaar 1904, met den staat van ver deeling van de kosten tusschen die gemeenten, waarvoor de Commissie is ingesteld. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Werd opnieuw gelezen het in de voor gaande verg. aangehouden schrijven van de bovengenoemde Commissie van 16 April jl., no. 8, houdende verzoek, vanwege de Ge meente iemand aan te stellen, om met een lid der genoemde Commissie een blok gebou wen in de gemeente op te nemen, en de kosten daarvan voor rekening van de ge meente te nemen. Na eenige bespreking hierover werd beslo ten aan dit verzoek niet te voldoen, maar in deze een afwachtende houding aan te nemen. 4. Een dankbetuiging van den heer H. Tauber, onderwijzer aan school no. 2 alhier, voor het aan hem verleende eervol ontslag, alsmede voor de humane wjjze, waarop zijne positie voor de toekomst is ge regeld. Vervolgens werd vastgesteld 1. Een besluit tot af- en overschrijving uit de begrooting dienst 1902, tot een bedrag van f990.80V2, en 2. Een besluit tot doen van uitgaven uit den post van onvoorziene uitgaven over dien zelfden dienst tot een bedrag van f606 59. 3. De lijst van inkwartiering voor het loopende jaar. Voorts werd afwijzend beschikt op een verzoek van den onderwijzer J. Mantel, om hem voor den tijd dat hij in militairen diepst is opgeroepen, boven zijn salaris dat, na aftrek van het kostgeld, gedurende dien tijd, van 9 Februari tot 4 Mei jl., is doorgeloopen, nog eene toelage te verstrekken. Wijders werd de stemming voor leden van den gemeenteraad op Maandag 13 Juli, en de herstemming zoo noodig op Donderdag 23 Juli bepaald, en werden voor de stembureaux benoemd de heeren District I. J. v. d. Oord voorz., J. Huizinga en Jb. Hes leden, K. Hemke en K. Snel plaatsvervangers. District II. J. Swaag voorz., W. van Slooten en P. van Rijn leden, Jb. Smit Pz. en Jb. van Schagen plaatsvervangers. District III. K. Gelder voorz., G. Sieffers en S. Brugman leden, J. Stoop en P. Wonder Pz. plaatsvervangers. District IV. D. Appel voorz., G. Smit Az. en J. Haringhuizen leden, N. Groot en C. Appel plaatsvervangers. No'g werd aan Mej. E. van Albada, met het oog op de benoeming van eene onder wijzeres aan school no. 2, eervol ontslag ver leend als onderwijzeres in de handwerken en het herhalingsonderwijs voor meisjes aan die school, met ingang van 1 Juli e. k. Overigens niets meer te behandelen, sluiting der vergadering. Aandenmaaiwedstrijd, op 10 en 11 Juni te HOOGCARSPEL en HOORN, vanwege Hollands Noorderkwartier gehou den, werd door de volgende firma's deel genomen 1. Boeke en Huidekoper, Groningen. Ge woon model Mc. Cormick. 2. idem zwaar model, le. prijs, f50. 3. Landré en Glinderman, Amsterdam. Buckeije maaimachine, 2e prijs, f80. 4. Louis Nagel, en Co., Arnhem, Champion. 5. J. de Goede, Oudesluis, Milwaukee, 3e. prijs, f20. 6. Visser's Landbouwkantoor, Amsterdam, National, eervolle vermelding. 7. J. Peignat en Co., Amsterdam, Palatia grasmaaimachine. De Jury bestond uit de heeren C. Nobel, Schagen, L. J. Wissekerke, Kolhorn en T. Schuurman, Hoogcarspel. De heer Kniepstra, hoofd der school te PETTEN, is benoemd tot Hoofd eener school te Enschedé. Zaak-Hugenholtz. Daar de termijn voor het aanteekenen van hooger beroep is verstreken en noch de heer Hugenholtz, noch de Officier van Justitie appèl aanteekenden tegen het vonnis der HAARLEMSCHE Rechtbank, waarbij eerst genoemde tot één maand gevangenisstraf werd veroordeeld, zal deze binnenkort dien straftijd moeten „uitzitten." De schoolkinderen van NIEU WE NIEDORP maakten Woensdag weer een mooi uitje. Begunstigd door heel mooi weer, werd een rijtoer gemaakt over Schoorl, waar bij Timmerman halt gehouden werd, naar Egmond aan Zee. Hoe dikwijls men er ook komt, de zee is altjjd nieuw en boeiend. Van Egmond werd over Heilo naar Alkmaar gereden, waar de schoone hertenkamp bezich tigd werd, en van Alkmaar toog men vrooljjk en opgewekt huiswaarts. Er was wèl ambitie dien dag. Na N. Nie- dorp kwam Oude Niedorp te Schoorl, en te Egmond waren ook de kinderen van West woud, Driehuizen en Schermerhorn. Te Oude Niedorp heeft men er nu den vinger achter. Daar was 't vroeger altijd regen en wind met het schoolfeest. Sedert dien stelt men het op denzelfden dag als te N. Niedorp, om verzekerd te zijn van het schoone weer, dat het „Nierper" schoolfeest altijd vergezelt. En, met succes Door den Provincialen Hoofdingenieur van den Waterstaat in Noord- Holland is Donderdag 1.1. een onderzoek ingesteld naar het vaarwater tusschen de SINT PANKRAS terswolde woonachtig, opgeschrikt door 't bericht van een boschbrand op een nieuw aangekocht terrein hunner bezitting. De bur gemeester van Eelde was reeds op de plaats des onheils aanwezig, terwijl achttien man bezig waren den brand zooveel mogelijk te beperken, wat echter moeite kostte, daar de hevige wind in dezen zeer ongun- stig werkte. Door 't maken van open terrein was men er om drie uur in geslaagd den brand meester te worden. 10 H. A. dennenhout wer den een prooi der vlammen. Het is duideljjk, dat de brand aan kwaad- werd j willigheid moet worden toegeschreven, daar het bosch aan twee kanten brandde. In den nacht van Dinsdag op Woensdag brandde door eene onbekende oorzaak de schuur af van den watermolenaar niet gediend. Van varkens hetzelfde liedje maar weer een toontje lager gezet. Stug met lager prijzen. Eieren ondergingen eene kleine verhooging, doch verder bleven de prijzen zoo als ze waren. Donderdagmiddag meldden berichten uit Belgrado, dat in den nacht van Woensdag op Donderdag een deel van Je troepen het paleis van den Koning zijn binnengedrongen en Koning Alexander en Koningin Draga heb ben vermoord. Ook verschillende ministers oorzaaa ut) sunuur ai v»u utiu waiciuujiuuuai i Blom in den Polder Westbeverkoog te SINT n xr..,-__„i PANKRAS. De vier koeien, die in de schuur stonden, kwamen in de vlammen om. Drie ervan waren verzekerdde vierde, die pas Zaterdag 1.1. op de markt te Alkmaar was gekocht, nog niet. Met ingang van lJuli a. s. is benoemd tot postbode te Anna Paulowna, J. van Kampen te WIERINGERWAARD. - WIERINGEN, 12 Juni 1903. Heden namiddag werd met de schoolkin deren der lagere klassen (de overigen gaan een reisje maken naar Amsterdam) schoolfeest gevierd. Om 2 uur waren allen in de groote school te Hippolytushoef bijeen en werden eerst flink onthaald op allerlei ververschingen. Hierna trok men in optocht met de muziek van „Harmonie", het dorp rond, tot het land van den heer Dekker. Naar har telust kon ieder zich hier vermaken en wer den verschillende spelen uitgevoerd. Na afloop ging men weder de terugreis naar 't school lokaal aanvaarden. Hier aangekomen zijnde, werden de feestfierende scholieren weder op allerlei ververschingen onthaald en aan de prijswinners der spelen de prijzen uitgereikt. Allen keerden dan ook voldaan huiswaarts. Schagen, 13 Juni 1903. De laatst gehouden markt te Schagen en meerdere met haar hebben het bewijs geleverd, dat de kooplieden in het geheel niet onge negen zijn, onze markt te bezoeken en den prijs uit te loven, die goede kaas toekomt. Van boerenkaas was zelfs op de laatste markt de aanvoer minder dan de vraag en werd dan ook van enkele handelaars de klacht vernomen, dat de kaasaanvoer op de Schager markt te gering was. Dit nu is door u te verhelpen 1 Brengt uw kaas op de Schager kaasmarkt en ge werkt krachtig mede om het doel te bereiken, het welk de Commissie in uw belang nastreeft „een markt te stichten voor afzet van kaas, buiten te hooge wik- en weegloonen." Zonder nog te wijzen op de gunstige plaatsing der kaas in den zomer te Schagen onder het lommer der boomen, meent de Commissie toch den Schager omwonenden nogmaals in herinnering te mogen brengen, wat ze reeds eertijds als hun voordeel heeft ge noemd minder kosten van vervoer, minder markturen, en dus winst aan tijd voor het bedrjjf. Dit laatste vooral in den zomer voor den boer van groot belang Aon heeren kaaskoopers wil de Com- missi berichten, dat de aanvoer van kaas de volgende weken belangrijk grootex verwacht wordt dan die tot heden is geweest. De Commissie hoopt, dat haar verwachting in deze door U niet beschaamd worde en wekt U daarom nogmaals op, Uwe kaas te brengen op de voor bezoek van kaaskoopers en afvoer van kaas zoo gunstig gelegen Schager kaasmarkt. De koopman komt. Brengt gij uw kaas Vooral n u ligt het geheel in uw handte winnen door te willen. Namens de Kaascommissie, OUDENHOVEN, Voorz. M. VISSER, Secr. Schagen, Juni 1903. Het Bestuur van de ver eeniging „Algemeen Belang" zal pogingen in 't werk stellen om op den laatsten Zondag onzer kermis na twaalf uur een extra trein te laten loopen naar het Zuiden. Onze vroegere plaatsgenoot de heer J. Rezelman, is benoemd tot chef ingenieur aan de fabriek van electrische werktuigen te Charleroi (België.) A f d. Schagen N. O. G. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering van het Nederl. Onderw. Genoot schap, einde Juli te Groningen te houden, werden gekozen de heeren Jb. Bakker te Groetpolder en G. Holle te Kolhorn. Plaats vervangers werden de heeren Meijer Drees te Dirkshorn en Sieswerda te N. Niedorp. Voor de premiekeuringen vanwege de afdeeling Noord-Holland der vereeniging „Het Nederlandsch Paardenstam boek," welke worden gehouden te Schagen op Maandag a.s., te Beverwijk op Dinsdag a.s. en te Hoofddorp op Woensdag en Donder dag a. s., zijn ter deelname aangegeven 8- en 4-jarige merrien te Schagen 20, te en w Beverwijk él en te Hoofddorp 54. Beverwflk 4 en te Hoofddorp 32. werd Ebroken: 16 sabel- enBschotwonden De National Zeitung vertelt over den aan slag Een troep officieren trok in den nacht naar het paleis van den Koning en eischte van den Koning, in overleg met den radicalen leider Ljoeba Zivkowitsj, dat hij ten gunste van Karageorgewitsj afstand zou doen van den troon. De Koning weigerde en schoot den overste Naumowitsj, die hem de afdankings-oorkonde voorlegde, dood. De officieren lieten nu de ministers van oorlog en van binnenlandsche zaken halen en schoten den Koning, de Koningin, den adjudant Petrowitsj en de officieren, die den Koning getrouw bleven, dood. De officieren stonden onder leiding van den overste Mischitsj van het 6e regiment j infanteriedeze vermoordde de Koningin. De Koningin en haar bloedverwanten wer den met bijlen doodgeslagen, de Koning dood geschoten. De Koningin was direct dood, de Koning leefde nog eenige minuten. De oorzaak van de revolutie was de terug keer van den broeder der Koningin, den luite nant Lunjewitsj, die als trooncandidaat gold. De ministers die niet gedood zijn, zjjn in j hechtenis. j Zondag zullen de lijken plechtig worden begraven. Des avonds zal de stad feestelijk i geïllumineerd worden. In Belgrado heerscht ongehoorde vreugde.— De Frankfurter Zeitung doet het volgende verhaal over de gebeurtenissen, dat wij aan De Telegraaf ontleenen Nadat de samenzwering van het leger in 1902 verijdeld was, werd de nieuwe aanslag langzaam voorbereid. De leiding nam de in specteur der infanterie, generaal Atangke- witsch, die in samenwerking met den overste Radumir Putnik, een der beste Servische of ficieren, het heele plan ontwierp. Vervolgens werd tot commandant van de troepen de overste Maschin, een broeder van Draga's eersten man, uitgekozen. Met de leiding van de meer speciale uitvoering werd de luitenant kolonel Peter Mischitsch belast, i Alle samenzweerders, uitsluitend officieren, moesten tegen middernacht in het officiers- casino zijn, waar iedere groep haar werkkring werd aangewezen, om de ministexiën, de wo ningen der ministers, de telefoon, post-en tele graafkantoren, en de politiebureau's met ge weld te bemachtigen. Om twee uur 's nachts was alles geregeld. De sterkste officiersgroep (40 man) moest on der aanvoering van Mischitsch den konak overvallen, gesteund door de lijfgarde, die volgens de voorschriften van de hofpolitie het recht had, den konak binnen te treden. Maschin bezette met twee infanterie-regi menten en het regiment garde-cavalerie alle straten om den konak. De overste Naumowitsch [adjudant] opende voor de samenzweerders de poort. Eenige hofgendarmen, die weerstand boden, werden neergesabeld. Nu zochten de indringers den eersten adju dant van den koning, generaal Petrowitsch. Tien officieren drongen in de kamer van den generaal door, verbraken door middel van een dynamietpatroon de deur, waarbij de overste Naumowitsch doodelijk werd verwond. Petro witsch loste zes revolverschoten op de indrin gers en smeekte, weerloos, om verschooning; zijn linkerarm was zwaar gewond. Men nam hem mee om aan te wijzen waar het konings paar zich ophield. Aarzelend geleidde hij de samenzweerders, schijnbaar om het koningspaar tijd te geven om te vluchten. De samenzweerders begrepen het voornemen van den generaal en vermoord den hem. Daarna werden alle kamers door zocht, gesloten deuren verbroken, totdat men ten laatste het koningspaar vond. Beiden waren ontkleed. Draga plaatste zich voor Alexander. Een geknetter van de revolvers en na een paar minuten, toen de rook was opgetrokken, von den de samenzweerders Alexander en Draga dood. Terwijl het drama zich in den konak afspeel de, werden de beide broeders van Diaga van uit hunne woning naar het kommandants- huis gebracht, vanwaar ze naar de vesting vervoerd werden, waar hun werd te kennen gegeven, dat ze binnen eenige oogeublikken moesten sterven. De broeders omarmden elkaar. Na eenige minuten werd het commando gege ven en een salvo maakte een einde aan hun leven. De minister-president, generaal Zingar Mar- kowitsch, werd om 2 uur door hard kloppen op zijn deur gewekt. Toen hjj de officieren en soldaten zag, sommeerde hij hen, hem te volgen. Daar ze weigerden wilde hij schieten, maar werd door eenige schoten neergeveld. De minister van oorlog, generaal Towlo- muziek in de straten, ook voor den k waar de lijken nog niet gekist waren De volgende proclamatie is door de regeering uitgevaardigd leuwe Aan het Servische Volk. „De Koning en de Koningin zijn Ke<n leerd. In dit oogenblik van angst en S1 ning voor het lot van Servië hebben l de vrienden van het vaderland en van b volk vereenigd, om een nieuwe regeerini. vormen. Dit feit mededeelende aan bet S vische volk, is de nieuwe Regeering er er~ overtuigd, dat het Servische volk 8a,n geheel en al om die Regeering scharei haar zal helpen om in het geheele Te« zal te werd verbroken16 sabel- en schotwonden aakten een eind De minister van binnenlandsche zaken Todo- wiik 18" en te HonfHdnrn 27" i dowlt8cl1 wilde zich in den kelder van zjjne wo- J ning verbergen, werd echter gevonden en door °x?der6 v°nien: *e maakten een einde aan zijn leven. Schagen 10, te Beverwyk 5 en te Hoofddorp 26. De minister van binnenlandsche 2-jarige merrien te Schagen 22, te Bever 1-jarige merriente Schagen 9, te Bever wijk 6 en te Hoofddorp 28. 1-jarige hengsten te Schagen 14, te Bever wijk 6 en te Hoofddorp 20. Te Schagen zullen dus totaal worden aan geboden 98 paarden, te Beverwijk 69 en te Hoofddorp 182. Beschikbaar zijnVoor 8-jarige met veulen 14 premien ad f 40; 6- en 7-jarige merrien 14 premien voor 3 en 4-jarige merrien 14 pxemien voor 2-jarige merrien 36 premiën voor één-jarige merrien 20 premien merrien voor 5-, ad f 100; ad f75; ad f40; ad f10 en voor één-jarige hengsten 6 premien ad f 150. Voorts 4 premien ad f60 voor preferente merrien. —Er werden Donderdag hooge vleeschprijzen verwacht, en daar was wel reden voor. Algemeen toch was er in de laatste dagen veel vraag naar vet vee geweest. Doch eene verwachting kan ook te hoog zijn; dat bleek op onzen jongsten marktdag. Wel was de han del goed, maar toch waren de prijzen lager, dan men gedacht had. Goede waar kon 38 k 89 cent gelden. Gelde koeien en kalfkoeien waren trekkend. Vleezige vette schapen waren nogal gezocht. Daarentegen wilde het bijzon der vette niet erg vlotten. Van deze laatsten gingen er zelfs weer naar huis. Lammeren waren stug. De vroege, beste waar is al ge plaatst, en tegen de kleine eilanders ziet men wel wat op. Voor een beetje, nu ja, wil men is de koopman ze wel hebben, maar daarmee revolverschoten neergeveld. De samenzweer ders dachten dat hij dood was de doctoren hopen hem echter in leven te houden. De divisie-commandant Nikolitsch snelde naar 't een half uur ver gelegen kamp bij Banjitza, om de troepen te halenhij vond ze echter in een toestand als waren ze heeren. Hjj werd zwaar gewond. Bij de inname van het politiebureau verzet ten zich eenige gendarmendeze werden echter ontwapend. Het leger proclameerde 's nachts Peter Karageorgewitsch nog tot koning. De aanvoerders stelden dadelijk een voor- loopige regeering in haalden de heeren, die men voor de nieuwe regeering bestemd had, en die van de samenzwering niet afwisten, uit hunne woningen en dezen namen de zware taak op zich om het land uit den benarden toestand te redden. Zij riepen de Kamer bijeen. Zooals vele samenzweerders verzekeren, wer den noch Karageorgewitsj, noch zijn bekende aanhangers in Belgrado met de plannen in- geweid. Zy proolameerden hem tot koning, alleen omdat ze in hem een zekeren waarborg vonden voor de rust en daardoor orde in het land verwachtten. De officieren hopen dat het Parlement zich bij hun keuze zal aansluiten. Bjj het ochtendgloren wist de bevolking wat voorgevallen was. Nergens treurige ge zichten, alles was vrooljjk. De nationale kleuren werden aan alle huizen ontplooid. De militaire muziekcorpsen speelden opgewekte -Je ju>, J den eerbied voor het recht en de orde en* te bewaren. fQ8t „De nieuwe Regeering doet door L, proclamatie weten, dat zij van heden af grondwet van 4 April 1901 weder van kracht verklaart. De volksvertegenwoordiging, ont bonden door de proclamatie van 24 Maartij bijeengeroepen tegen 15 Juni." Wie nu eigenlijk tot koning is uitgeroepen is nog niet bekend; het eene belicht spreekt van Peter Karageorgewitsj, eeu ander va0 George, den oudsten zoon van Peter. Als directe aanleiding tot de uitbarsting juist nu wordt o. a. opgegeven, dat er in leger toenemende ontevredenheid heerschte die langzamerhand haar toppunt had bereikt' tengevolge van twee groote oorzakenslech' te of geheel achterwege blijvende betaling van tractementen en soldijen, en voorts ver bittering onder het officierencorps over het gedrag van de beide Loenjevitsen, Draga's broeders. Dezen hadden zich zeer gehaat ge maakt door allerlei onbehoorlijkheden en voortdurende blijken van overmoedzij schoten o. a. nu en dan eens met revolvers in koffiehuizen, gedroegen zich tuchteloos tegenover hun meerderen, enz. Eu beklaag- den die superieuren zich dan ten paleize, dan kregen ze ongelijk op den koop toe' Al bestond dan ook de eigenlijke samen zwering slechts uit een betrekkelijk gering aantal militairen, om bovengenoemde redenen konden dezen rekenen op de instemming en den steun van bijna het geheele leger bij de ten-uitvoer-legging van hun voornemen. Uit Weenen meldt men, dat Alexander al sinds eene week zijn paleis niet had durven verlaten. Men gevoelde, dat er te Belgrado iets broeide. Nu herinnert men zich weer de geschie denis van den kok, die Draga zon heb ben willen vergiftigen. Deze zaak komt nu in een geheel ander daglicht te, staan dan vroeger. Draga moet reeds voor eenige dagen, nadat zij enkele spijzen had genut tigd, hevig ongesteld zijn geworden. De correspondent van de „Frankf. Ztg." te Belgrado schrijft, dat alle Servische garni zoenen al sinds weken op de komende ge beurtenissen voorbereid waren. Laten we nu verder mededeelen wie de man is, die Donderdag door eeu opge wonden menigte in de straten van Belgrado tot koning werd uitgeroepen. Alexander Karageorgewitsj was den 20 Juni 1868 door de rechtbanken in Servië bij verstek tot 20 jaren gevangenisstraf veroor deeld, wegens zijn medeplichtigheid aan den moord op Michael Obrenowitsj. Hij vluchtte uit Servië naar zijn goederen in Walachije en droeg zijn rechten op den Servischen troon over op zijn zoon Peter Karageorgewitsj, die in 1846 te Belgrado was geboren. Alexander stierf in 1884. Peter Karageorgewitsj, die thans in Bel grado tot Koning is uitgeroepen, is iemand van 57 jaren. Hij was in 1883 in het huwelijk getreden met prinses Zorka vuu Montenegro, doch was van deze prinses ge scheiden, wegens zijn spilzucht en zijn onheb belijk gedrag. Peter Karageorgewitsj, die in Oostenrijkschen en in Russischen dienst is geweest, wordt over het geheel zeer ongun stig beoordeeldEn wanneer men op die oor deelvellingen mag afgaan, dan is de ruil voor Servië niet heel schitterend. De lijken van den Koning en van de Koningin zijn Doudordagnacht in het diepste geheim in den grafkelder der Obrenowitsj ter aarde besteld. Als leider van het voorloopige bewind is opgetreden de oud-minister Yovan Avakou- mowitsj, een der onverzoenlijke tegenstan ders van Alexander en van Draga. Sedert het huwelijk van den Koning heeft Avakou- mowitsj elke toenadering van de hofkringen afgewezen en in zijn blad de Koningin en haar familie op de meest ruwe wijze aange vallen. Onder de andere samenzweerders vin den wij den overste Machin, een broeder van Draga 's eersten man hij is als minister van openbare werken opgetreden. Twee oud-mi nisters uit het Kabinet-Georgewitsj en de oud-secretaris van koning Alexander behoor den eveneens tot de samenzweerders, die in het nieuwe Kabinet zitting namen. Blijkens de telegrammen werden de nieu we ministers, die de voorloopige regeering vormden, bij hun verschijning in de straten van Belgrado luide en langdurig toegejuicht. Volgens te Budapest ontvangen berichten, zou het garnizoen van Nisch trouw gebleven zijn en op Belgrado aanrukken. Vier monitors van het Oostenrijksche Donau-eskader zijn voor Belgrado aangekomen. De schouwing van 't lijk van Koning Alexan der toonde, dat diens lichaam door 27 kogels was doorboord. Het ljjk van Koningin Draga toonde 15 kogolwonden en vele dolksteken, De ministers van buitenlandsche en binnen landsche zaken, geïnterviewd, verklaren dat de aanslag van het leger niet zou hebben plaats gehad, als de Koning had toegestemd in de scheiding van Draga, of in aftreding. De ministers zijn van oordeel, dat de Skoep- schtina Peter Karageorgewitsj als koning zal verkiezen. Men vreest niet voor buiten landsche verwikkelingen. Karageorgewitsj heeft nog geen officieele mededeeling ont vangen. vroegere PRESIDENT ROOSEVELT. j President Roosevelt heeft een reis g«" j maakt door het Westen der Vereenigde Staten en die als practisch Amerikaan dienstig gemaakt tevens aan zijn herverkiezing als I prisident der Vereenigde Staten. De EngoI8che bladen noemen deze teis een triomftocht. I De wilde bewoners van het Westen waren in de wolken over de ongedwong©^®^1 waarmee de president met hen omging, °veI' zijn wild rijden en over de juistheid van ®jn schot. De geestdrift der cowboys naffl °P sommige plaatsen zulk een omvang aan, ést de president zelfs in onderkleeren voor hel' venster moest komen, om de menschen toe te spreken. Te Idaho stoomde de trein van den president des morgens om drie uur binnen en de reizigers sliepen vast, toen zy door een helsch lawaai gewekt werden. De geheele bevolking der stad was samengestroomd en gaf aan haar vreugde uiting door hoornge blaas, het afschieten van vuurwapens en vreeselijk gebrul. De president bezocht zelfs in het zuiden de streek, die den desperados van Wyoming tot toevluchtsoord dient. De voorzorgsmaatre gelen, die men genomen had, beken totasl overbodig, want niemand zou het gewaagd hebben onder deze ruwe klanten, zijn hand

Schager Courant | 1903 | | pagina 6