Tweede Kamer. Plaatselijk Nieuws. Revolutie in Servië. Men meldt uit ALKMAAR Zondagochtend omstreeks halftwaall is hier een ernstig ongeluk gebeurd. De apothe kersbediende M. zou met twee kennissen per motorfiets naar de wedrennen te Woestduin gaan. Hij zelf had nooit zoo'n fiets bereden, doch zijn kennissen, houders der machines, hadden daarin voldoende bedrevenheid en zouden M., die overigens goed fiets rijdt, vóór het vertrek door oefening daarin nog wat bekwamen. Tezamen reed men op den Westerweg, toen M. plotseling zijn vaart begon te ver snellen in die mate, dat de beide anderen hem niet meer konden inhalen. Al dadelijk begreep men, dat er iets niet in den haak was. Met eene snelheid van 80 K.M. per uur ging M. den Westerweg langs, toen nabij de begraafplaats bij eene kromming in den weg de motor met verbazende kracht tegen een boom reed en als 't ware in splinters vloog. Won der boven wonder was zijn berijder, door duizeligheid bevangen, enkele meters voor de botsing, op den weg geslingerd. De ontzet tende vaart deed hem een eindweegs langs den weg schuren en deerlijk aan aangezicht en handen gekwetst werd hij door zijn ken nissen opgenomen en gebracht bij den land man B., die in de onmiddellijke nabijheid woont. Dadelijk werd geneeskundige hulp ontboden, die zoo spoedig mogelijk werd verleend. De toestand van den ongelukkige is hoogst zorgelijkhij mag in geen geval vervoerd worden. Ér wordt gevreesd voor hersenschudding. Het ongeluk is ontstaan doordat M., den motor stop willende zetten, juist het tegen deel deed. De sleutel werd zoo wijd moge lijk open gezet en kon toen door hem niet meer gesloten worden. De ongelukkige is gehuwd en vader van twee kinderen. Droevig ongeval. Over een droevig ongeval, dat Donderdag den Durgerdammer visscher J. Prins op de Zuiderzee getroffen heeft, wordt het volgende gemeld Toen hij met zijn schuitje, waarin zich ook zijn twaalfjarig zoontje bevond, huiswaarts wilde keeren, passeerde hem ten Oosten van fort Pampus de Amersfoortsche boot, in de richting naar Amsterdam, waarom hij den kapitein verzocht, hem tot Durgerdam op sleeptouw te nemen, In de haast maakte hij echter het touw op eene verkeerde plaats vast, zoodat het schuitje dwars achter de boot kwam en vol water liep. Zijne vergissing willend? herstellen, geraakte zijn been in het touw bekneld, waardoor hij buiten boord geworpen werd. Kort daarna bemerkte men het ongeval op de boot. Deze stopte, zoodat Prins, nog aan het touw hangende, gered kon worden. Het bleek toen helaas, dat zijn zoontje ook uit 't schuitje gevallen was. Van verre zag men hem nog even boven water, waarna hij jam merlijk verdronk. Den geheelen dag werd door andere vis- schers naar zijn lijk gezocht, doch zonder gevolg. Het knaapje was in een oliepak gekleed. Enquête Spoorwegpersoneel. Naar men verneemt, denkt de enquête-com missie omtrent het spoorwegpersoneel reeds 29 Juni a. s. een aanvang te maken met het verhoor van deskundigen en getuigen. De verhooren zullen te 's-GRAVENHAGE wor den gehouden. Aan talrijke en uitvoerige schriftelijke inlichtingen heeft het der com missie niet ontbroken. Zeer vele vereenigingen uit het spoorwegpersoneel en afdeelingen daarvan hebben voldaan aan de tot haar ge richte uitnoodiging tot het verstrekken van zoodanige inlichtingen. Ook aan de algemeene oproeping tot het geven van zakelijke inlich tingen omtrent spoorwegtoestanden, is door velen, die tot het spoorwegpersoneel behooren of behoord hebben, gevolg gegeven. Aan de commissie is een zoo groot aantal getuigen opgegeven, dat het haar niet mogelijk zal zijn, hen allen te hooren. Voorts ontving de commissie een aantal verzoeken van persoonlijken aard, strekkende tot het nemen van maatregelen in het belang der verzoekers tot hunne weder-in-dienst- stelling, tot het doen uitbetalen van hetgeen zij vermeenen dat hun ten onrechte is onthou den, enz. Op dergelijke verzoeken kan uit den aard der zaak door de commissie geen acht geslagen worden, als vallende buiten haar taak. Terwij 1 Zaterdagmidda gonge- veer één uur de goederentram van Apeldoorn naar Almelo voor het station BATHMEN stond [aan welken trein een paar wagons met terugkeerende landverhuizers waren gehaakt] om met den snelgoederentrein van Almelo- Apeldoorn te kruisen, stapte een nog jeugdige vrouw uit den coupé, bijna op 't zelfde oogen- blik dat die trein passeerde met het gevolg dat de buffer van de locomotief haar raakte. Een geneesheer constateerde zware kneuzing der borstkas, gebroken ribben en een gebro ken been. Omstreeks 6 uur is zij overleden. De ongelukkige wilde naar Polen terugkee- ren en was pas twintig jaar oud. Een aanhouding bij vergis sing. Een even ergerlijke vergissing als de Fran- sche vice-consul te Bayreuth heeft begaan door een onschuldigen priester voor den ver dachten pater Rosemberg aan te zien, heeft met Pinksteren de Duitsche politie te Frank fort gepleegd tegenover drie Amsterdam mers. Dezen hadden een pleizierreisje langs den Rijn ondernomen en werden op 2 Juni te Frankfort in hun hotel aangehouden, naar de „D. Wochenz." mededeelt. De Nederland- sche consul, evenals de vice-consul, die zij verzochten te spreken, waren afwezig. Aan het politiebureel werden zij als dieven toe gesproken men photographeerde hen en sloot hen op in afzonderlijke cellen. Ofschoon terstond naar Amsterdam was getelegrapheerd en de politie van daar had bericht, dat zij hier bekend en allen te goeder naam waren, werden zij eerst den volgenden ochtend voor den rechter gebracht, die hen aan het Ber- tillonnage- onderzoek (signalement) onderwierp. Eindeljjk werden zij dien dag tegen 1 uur ontslagen na 75 pf. te hebben moeten betalen voor de bewaring hunner zaken. Twee agenten vergezelden hen naar den trein met bevel terstond huiswaarts te keeren, en zij moesten nog bijbetalen daar het een D-trein was. In 't Vaderland teruggekeerd, hebben de drie heeren een bezwaarschrift ingediend by den minister van Buitenlandsche Zaken, die ongetwijfeld reeds het noodige zal hebben ge daan om een onderzoek te doen plaats hebben over deze ergerlijke behandeling. Deze zaak zal nog een ander staartje heb ben. Aan een der bladen te Amsterdam werd uit Frankfort geseind, dat drie „zakkenrollers" waren aangehouden, met opgaat der namen. De drie aldus genoemden hebben nu tegen den directeur van dat blad een aanklacht wegens beleediging ingediend. Giraffen op zicht. De kans is thans zeer groot, dat Artis weêr in het bezit zal kunnen komen van een paar Giraffen [mannetje en wijfje]. Het is name lijk vrij zeker, dat Woensdag of Donderdag een paar dezer hoogst interessante dieren, die in Soedan gevangen zijn, Artis zullen berei ken. Deze dieren komen echter op proef en blijven gedurende een volle maand voor risico van den dierenhandelaar in den tuin van het Genootschap. Voldoen ze dan aan de eischen van den directeur, dan gaan ze, als geschenk van „Artisfonds", aan onze diergaarde in eigen dom over. ANNA PAULOWNA. Zaterdag 13 Juni hield de vereeniging tot bevordering van getrouw schoolbezoek een vergadering in „V eer burg," teneinde over het jaarlijksch schoolfeest te spreken. Aanwezig waren 30 leden. Bij acclamatie werd aangenomen het voor stel van het Bestuur, te weten Een reisje naar Helder en Huisduinen, hetzij per boot of per trein, al naar omstandigheden. Vervolgens werd de commissie gekozen, die nog denzelfden avond de voorloopige regeling besprak. Aan dit schoolfeest, dat Donderdag 2 Juli zal plaats hebben, zal wor den deelgenomen door ongeveer 400 kinderen. Uitslag der Dinsdag ge- honden stemming voor een lid van den ge meenteraad van ZIJPE, vacature-G. Nobel. District I, (Schagerbrug). Uitgebrachte gel dige stemmen 127, Jb. Kater 66, J. Raat 71; District II, uitgebrachte geldige stemmen 87, Jb. Kater 61, J. Raat 36. De beide candidaten hadden dus elk 107 stemmen, zoodat er herstemming moet plaats hebben. (Reeds per bulletin meêgedeeld aan onze abonné's in de gemeente Zijpe). Door de banne HARINGCAR- SPEL is de levering van 370 M3. onderhouds- grint opgedragen aan den heer P. de Boer te Koedijk voor f 2.60 per M3. Trekkingslijst van den Ja cobs' hnm. premiënkalender. Op onderstaande nummers zijn prijzen ge vallen In de le klasse der 372ste Staatsloterij no. 16641 mooie handkoffersno. 18547 prachtige inktstellen. In de 2e klasse, no. 18811 fraaie schilderijen no. 8615 zeker heids-geldladen. In de 3e klasse, no. 2729 Fauteuilsno. 15689 Handcamera's, (Photo- grafietoestellen). In de 4e klasse, no. 10116 schemerlampen, no. 408 Kamerschermen. In de 5de klasse, no. 8771 fraaie album's voor 1000 ansichtkaartenno. 13630 dames- of heerenrijwielen. Aan de Proefzuivelboerderij te HOORN is eenige dagen werkzaam geweest een Deen, de heer Hegeland, om onderwijs te geven in een nieuwe methode in 't mel ken, gelijk in Denemarken reeds in zwang is en op de melkcursussen in dat land wordt gevolgd. Het melken geschiedt met droge handen en niet gelijk bij de meeste boeren in onze streken 't geval is, met vochtige. Volgens den heer Hegeland zijn daaraan de vele gebreken der spenen toe te schrijven. Na het melken wordt de uier flink gemasseerd, waardoor de melkklieren worden geprikkeld en deze ook de laatste resten vocht vry laten. Deze laat ste druppels moeten vooral een hoog vetge halte hebben. De methode van den heer Hegeland berust op wetenschappelijken grondslag. Hij zag, hoe jonge geiten, herten, kalveren enz. zich meester maken ook van de laatste melkhoe- veelheid. Bovendien werd rekening gehouden met de physiologie van de koe en haar melk- vorming. Uit praktijk en theorie werd de nieuwe methode opgebouwd. De heer H. is reeds weer vertrokken. Een 2-tal melkers, die zijn methode onder zijn toezicht hebben gevolgd, zijn voldoende op de hoogte gebracht. Dr. Van der Zande zal de resultaten dezer methode publiceeren en haar nader uiteenzetten. V oor polder SCHAGERWAARD her kozen tot molenmeestei de heer K. Kuiper te Haringcarspel. In de zitting van Dinsdag 16 Junijl. werd 't eerst aan de orde gesteld de interpellatie van den heer Heemskerk over de bevoegd heid van de z.g. vergadering van Stad en Lande, aangaande hare bemoeiingen met de gemeene heiden en weiden in Gooiland, öok in verband met de droevige gebeurtenis van 1 Mei jl. in de gemeente Blaricum. De heer Heemskerk, die vooropstelde, met zijn interpellatie niet te beoogen eenig ver wijt aan de Regeering, trad in breedvoerige beschouwingen om aan te toonen, dat er groote rechtsonzekerheid bestaat over het be stuur en aangaande den eigendom van de gemeene heiden en weiden van Gooiland. Spreker betwistte de bevoegdheid van de vergadering van Stad en Lande om een schaar- brief vast te stellen, om Meentmeesters aan te stellen. Doch ook de opponeerende partij, die eveneens Meentmeesters aanstelde, is on bevoegd. Uit verschillende vonnissen trachtte spr. aan te toonen, dat 't hier is een geschil punt van burgerlijk recht. In dit verband vroeg spr., waarom de burgemeester van Blaricum op 1 Mei militairen requireerde, waardoor de treurige gebeurtenis, het dood schieten van een jongen boer, genaamd Smit, plaats vond. Spreker vroeg ten slotte, of de Reg. be reid is te onderzoeken of van harentwege, desnoods door wettelijke maatregelen, voor zieningen kunnen worden getroffen om een einde te maken aan de rechtsonzekerheid, die bestaat ten aanzien Van den eigendom en het bestuur over de gemeene heiden en weiden van Gooiland en de vertegenwoordiging der daarop rechthebbenden. Verder vroeg spr., of de Reg. een onderzoek heeft ingesteld naar de reden, waarom de burgemeester van Blaricum tegen 1 Mei de hulp van militairen heeft ingeroepen, en ten slotte of het in de bedoeling der Reg. ligt te waken voor een juiste toepassing van artikel 184 der Gemeentewet, ook voor de Gooische gemeenten. De Minister van Justitie, op de eerste vraag antwoordende, verklaarde zich bereid een onderzoek in te stellen naar de rechtsonzeker heid, die ten aanzien van den eigendom en bestuur der gemeene heiden en weiden bestaat, wanneer die rechtsonzekerheid althans niet kan opgeheven worden langs den gewonen weg van het recht. De Minister van Binnenlandsche Zaken verklaarde een onderzoek naar het gebeur de op 1 Mei te Blaricum te hebben inge steld. De Minister achtte den Burgemeester van Blaricum volkomen bevoegd om militairen te requireeren, doch hij kon niet anders dan afkeuren, dat voor deze zaak de militairen waren gebruikt om op te treden als politie macht. De veldwachter van Blaricum had eenvoudig proces-verbaal moeten opmaken. Menschenlevens hadden niet behoeven te vallen. Overigens zal de Reg. aan de bur gemeesters van Gooiland, een aanschrijving richten over hun gedragslijn in de toekomst' Na repliek van den heer Heemskerk, die de Regeering dankte voor de inlichtingen, con stateerde de heer Troelstra, dat de Minister van Binnenl. Zaken het doodschieten van Smit op 1 Mei te Blaricum toeschreef aan het verkeerd optreden van den burgemeester dier gemeente. De burgemeester heeft partij gekozen in een privaatrechterlijk geschil en daardoor zijn bevoegdheid overschreden. In dit geval trad hij verkeerd op, terwijl hij bij de onlus ten op de Paaschdagen, toen er brandstich ting voorkwam, in zijn gemeente niet optrad. Spr. meent, dat de burgemeester behoorde te worden ontslagen. De Minister van Binnenl. Zaken herhaal de, dat hjj zijn afkeuring aan den burge meester van Blaricum te kennen had gege ven, doch dat een nadere beslissing over de handelwijze van den burgemeester moet wachten op een in te stellen justitiëel onder zoek. De Interpellatie is gesloten. Vervolgens interpelleerde de heer De Vries naar aanleiding van het Kon Besluit van 16 Maart 1903 speciaal betreffende art. 15, waarbij aan vrouwen en jeugdige personen verboden wordt het verrichten van verschil lende werkzaamheden in steenfabrieken. Hij achtte dit verbod nadeelig voor arbei ders en industrie en strijdig met de arbeids wet. Bisschop van HAARLEM. Tegen aller wensch in, heeft de Paus Leo XIII als zijn stellig verlangen te kennen gegeven, dat men het benoemen van een coadjutor met recht van opvolging, waartoe Mgr. Collier door Haarlem's overleden bisschop was aangewezen, thans als niet gedaan moet beschouwen. De hoogeerw. proost van het kapittel van Haarlem, Mgr. Brouwer, werd daarvan in kennis gesteld en nu zal het ka pittel eene nieuwe terna opmaken, welke door de overige bisschoppen van Nederland goedgekeurd en daarna aan de Propaganda van de Missie en den Paus voorgelegd moet worden. De officieële benoeming zal dus nog lang op zich laten wachten. Met ingang van 6 Juli a. s. zal een aanvang worden genomen met het plaatsen der Rijks-telephoon te OUDKAR SPEL. Het opzicht is opgedragen aan den heer Bos te Hoorn. HEER HUGOWAARD. Op de voordracht voor de benoeming van onderwijzeres,uit 20 sollicitanten,zijn geplaatst Mej. Van Nek te Helder, Mej. Keijzer te West-Graftdijk en Mej. Kuiper te Alkmaar. De kerktorenkwestie te ZUID- SCHARWOUUE is voorloopig van de baan. De gemeenteraad aldaar heeft namelijk zijn besluit van 26 Maart 1.1., om dezen toren af te breken, ingetrokken. Door de Landbouwvereeni- ging „De Eendracht" te OUDKARSPEL is met algemeene stemmen besloten, voorloopig voor één seizoen [bij wijze van proef] aan het verzoek der Vereeniging van Schip pers en Kooplieden aan den Lange djjk, om 1 procent korting toe te staan voor onmiddel lijke betaling, gevolg te geven. ANNA PAULOWNA. Door de a t d. „Oudesluis" van het Ned. Onderw. Genoot schap werd tot afgevaardigde naar de Alge meene vergadering, einde Juli te Groningen te houden, gekozen de heer P. Visser te Anna Paulowna en tot plaatsvervanger de heer P. Stadt te Wieringerwaard. ANNA PAULOWNA. Tot machi nist voor het stoomgemaal aan de Van Ewijck- sluis is benoemd de heer Van Geyn te Den Helder. Groentemarkt te BROEK OP LANGENDIJK. Zaterdag 13 Juni168 man den aardappelen f2 a f2.60 per 17'/j K.G. Maandag 15 Juni131 manden aardappelen fl.60 a f2,50 per 1772 KG. 14000 bossen wortelen fl.80 a f3 per 100 bos. Dinsdag 16 Juni: 327 manden aardappelen fl.40 a f2.10 per 17 72 K.G. 2300 bossen wortelen f2.20 a f3 per 100 bos. Groentemarkt te SINT PAN- CRAS. Zaterdag 13 Juni29 manden aard appelen f 2 50 af 2.70 per 17 72 K.G. Maandag 15 Juni: 80manden aardappelen f 1.80 a f 2.10 per 177, K.G. Dinsdag 16 Juni95 manden aardappelen f 1.70 a f 2.20 per 177, K.G. Na de tweede op r o e p i n g heb ben zich voor Hoofd der School te EENI- GENBURG nog 10 sollicitanten aangegeven, zoodat er thans 13 mededingers naar deze betrekking zijn. De Landbouw- en Handelsver- eeniging „Langedijk en Omstreken" zal op Woensdag 24 Juni a. s. eene buitengewone Algemeene Vergadering houden in het lokaal van den heer Jb. Schermerhorn te SINT MAARTEN. Het voornaamste punt van de werkzaam heden dezer vergadering is wel het volgende voorstel van de „Vereeniging van schippers en kooplieden in groenten" Al de te veilen producten, aangevoerd op de afslagmarkt te Broek op Langendijk en te Noord-Schar- woude, te beginnen met dit seizoen, te koopen tegen dadelijke betaling met 1 korting. Voor dat doel zullen door haar flinke betaalkantoren worden gesticht, waar door wanbetalingen en eenige risico voor den landbouwer zijn uitgesloten. Bijaldien dit besluit door de landbouwver- eenigingen wordt verworpen, is het besluit genomen, al de gekochte groenten te betalen 30 dagen na den ontvangstdag. Te GINNEKEN heeft zich een nieuw geval van pokziekte voorgedaan, en wel bij de vrouw van A. P., tuin iersknecht, wonende aan de Karnemelkstraat aldaar. Zij weigert zich in de barak voor besmettelijke ziekten te laten opnemen. Het gezin bestaat uit man, vrouw en 6 kinderen. Kiesvereeniging en Circus. Door de anti-revolntionnaire kiesvereeniging te PERNIS is, in verband met de vergunning door den Burgemeester aan het circus Blanus verleend, om daar eenige voorstellingen te geven, de volgende motie aangenomen „De kiesvereeniging, vernomen hebbende dat de Burgemeester zijne toestemming heeft verleend, betreurt dat ten zeerste, en draagt het bestuur op bij den Burgemeester pogingen aan te wen. den om alsnog de vergunning in te trekken." President Steyn. De Petit Bleu verneemt uit Bad-Reichen- hali, dat een groote vooruitgang in den toe stand van den zieke te constateeren valt. Volgens genoemd blad zal de groote Afri kaander binnenkort volkomen genezen zijn. Schagen, 17 Juni 1903. Zondagavond gaf de Harmonie kapel onder leiding van haar directeur, den heer L. A. Schouten, haar eerste Zomercon- cert in den tuin van den heer C. Broersma. Het weer lokte niet uit tot een zitje onder het lommer buiten, en zoodoende was de belangstelling van de kunstlievende leden niet zoo heel groot. 't Was jammer, want het concert had meer belangstelling verdiend. Zooals steeds, gaf de kapel ook nu weer veel goeds. Het programma bevatte met eenige nieuwe nommers een aantal bekenden, die we volgaarne weer eens hoorden. We zullen maar hopen op een vol gend maal, dan beter weer en meer belang stelling. De heeren Vermaak, woon achtig in de Kaapkolonie, hebben op hunne rondreis door Nederland ook een bezoek aan onze plaats gebracht. Met de bedoeling stie ren voor hunnen veestapel aan te koopen, brachten zij, in gezelschap van den heer C. Nobel alhier, en later in dat van den heer P. Schenk te Wieringerwaard, aan ver schillende boerderijen in den omtrek een bezoek. Zoo werden te Wieringerwaard be zocht de heeren J. Kaan, A. Kaan, K. Kaan, D. Vetman, J. L. T. Groneman en mej. de Wed. Bakker te Haringhuizen de heer Claij te Barsingerhorn, de heeren D. Groot en P. Stins te Winkel de heeren J. Breebaart, C. Meurs, S. Spaans en H. Waiboer; te Zijpe J. Schuijtte Haringcarspel C. Kooijte War- menhuizen P. Sevenhuijsen en alhier J. Vries. De heeren logeerden in het hotel De Roos. De heer Mr. H. K. Roessingh, griffier bij het Kantongerecht alhier, is benoemd tot griffier bij het Kantongerecht te Meppel. Maandag j.1. hadden alhier de Premie-keuringen plaats vanwege de Afd. Noordholland van Het Nederlandsch Paarden stamboek. Eerst werden gekeurd drie- en vierjarige merrien, waarvoor beschikbaar waren 4 pre- miën van f 75. De volgorde der aangeboden merrien werd na keuring vastgesteld als volgt: 1. J. L. T. Groneman Wieringerwaard, 2. J. C. Blaau- boer Anna Paulowna, 3. P. J. Visscher Wie ringerwaard, 4. J. Breebaart Kz. Winkel, 5. A. Schenk Barsingerhorn, 6. S. Ligthart Warmenhuizen, 7. J. Wit Zijpe, 8. Jb. Stam mes Anna Paulowna, 9. D. C. Rezelman Anna Paulowna. Vijf-, zes- en zevenjarige merrien, 4 prijzen van f 100.Volgorde 1. J. L. T. Groneman Wieringerwaard, 2. J. C. Blaauboer Anna Paulowna, 3. D. C. Rezelman Anna Paulowna, 4. J. L. T. Groneman Wieringerwaard, 6. J. Schrieken Anna Paulowna, 6. J. C. Blaau boer Anna Paulowna, 7. J. C. Blaauboer Anna Paulowna, 8. J. C. Blaauboer Anna Paulowna, 9. P. Loopuijt, Schiedam, 10. H. Kruisveld Callantsoog, 11. Wed. A. C. Bak ker Wieringerwaard, 12. J. Breebaart Kz. Winkel, 13. P. Loopuijt Schiedam, 14. P. Nieuwland Warmenhuizen, 16. J. Breebaart Kz. Co. Winkel, 16. J. Breebaart Kz. Co. Winkel. Acht-jaiige en oudere merrien met veulen. 4 Premien van f 40.—. Volgorde 1. H. Wai boer Az. Winkel, 2. Jochem Blaauboer Cz. Anna Paulowna, 3. N. D. Kaan e. a. Wieringerwaard, 4. P. Schaap Winkel, 5. Jb. Waiboer Rz. Anna Paulowna, 6, J. Bree baart Kz. Winkel. Tweejarige merrien, 10 premien van f 40. Volgorde1. H. Waiboer Az. Winkel, 2. Z. Bakker Venhuizen, 3. P. Raap Haringcarspel, 4. J. L. T. Groneman Wieringerwaard, 5. P. Schaap Winkel, 6. P. Blom Koegras, 7. C. D. Waiboer Anna Paulowna, 8. Jb. Kaan Kz. Wieringerwaard, 9. M. de Jong Hoorn, 10. J. J. de Wit £>r. Zijpe, 11. N. D. Kaan e. a. Wieringerwaard, 12. W. Jimmink Zijpe, 13. K. de Beurs Schagerbrug, 14. D. C. Re zelman, Anna Paulowna, 15. Jb. Waiboer Rz. Anna Paulowna. Éénjarige merrien, 4 premien van f 10. Volgorde1. J. L. T. Groneman Wieringer waard, 2. H. Waiboer Winkel, 3. J. C. Blaau boer Anna Paulowna, 4. A. v. d. Horst Schagen. Éénjarige hengsten, 2 premien van f100.— Volgorde1. N. D. Kaan e. a., Wieringer waard. 2. N. D. Kaan e.a.,Wieringerwaard, 3. Z. Bakker Venhuizen, 4. J. M. Koelman Schagen. De keuringscommissie bestond uit de hee ren C. Oudijk, Waddinxveen, J. Wester, Alk maar, H. J. Costermans, Eist, en als militair lid kapitein De Veer, Veldart. te 's-Graven- hage. Algemeene Vergadering der Onderwijzers en Onderwijzeressen in het ar rondissement Helder, op Maandag 16 Juni, in het Noordhollandsch Koffiehuis te Schagen. Met een kort woord van welkom opende de heer Mr. R. van Goens, schoolopziener in het arrondissement, de druk bezochte ver gadering. Met een kleine wijziging werden daarop de voorgelezen notulen goedgekeurd. Voorzitter deelde nu mede, dat eene wijziging in het program gemaakt moest worden, omdat mevr. Ypes-Speet plotseling ongesteld was geworden en dus hare spreekbeurt niet kon vervullen. Het was Voorz. echter gelukt, een waardig plaatsvervanger te hebben gevonden in Dr. P. H. Ritter, die echter direct na aan komst van den sneltrein zou moeten spreken, omdat hij weer met den middagtrein vertrek ken moest. De voordracht van den heer M. Visser zou daarom als laatste punt op de agenda geplaatst worden. Het woord werd nu gegeven aan den heer M. J. Korving van Den Helder, ter inleiding van zijn onderwerp „Opmerkingen aangaande de Kollewijnsche spelling." Spr. bleek het in sommige opzich ten met de voorschriften van deze spelling niet eens te zijn. Bord en krijt werden druk gebezigd om zijn meening nader te verduide lijken. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door twee der aanwezigen. Éen van hen gaf aan de vergadering den practischen raad, de kwestie der nieuwe spel lingregels niet verder aan de orde te stellen, maar zich eenvoudig neer te leggen bij het besluit van het Nederl. Onderw. Genootschap, dat zich verklaarde voor onveranderde aan neming der Kollewijnsche spelling. Ter vergadering kwamen nu de heeren Dr. Ritter en de districts-schoolopziener F. van Rijsens, met applaus door de aanwezigen verwelkomd. Dr. Ritter betrad zeer spoedig het podium en begon een hoogst boeiende voordracht te houden over den inhoud van Ibsen's „Wenn wir Todten erwachen" (Levens opstanding), waarvan hij aan het einde de beteekenis uiteenzette. Na een kleine pauze lichtte hij op dezelfde wijze toe den inhoud van Ibsen's „Brandt," vooral ter verklaring van sprekers opvatting van de beteekenis van het eerst behandelde kunstwerk. Als conclusie gaf de heer Ritter aan het einde zjjner rede, dat Ibsen's werk klaar doet uitkomen, dat de mensch aan één levensbe ginsel niet genoeg heeft, dat het correct vol gen daarvan den mensch tot een monster maakt en dat de rede een goed en hoog levensbeginsel moet richten en leiden. Twee levensbeginselen zijn er voor een zedelijk men- schelijk leven beslist noodig. Een zeer luid applaus der vergadering stemde met de woorden van dank in, door den Voorz. tot den heer Ritter gericht, die na afloop zijner rede spoedig de vergadering moest verlaten. Als plaats voor het houden der ver gadering in 1904 werd weer Schagen aange wezen en als tijd de maand Juni. Voorz. deelde mee, dat het schuldig schoolverzuim over het le kwartaal 1908 in dit arrondissement nog geen 0.7 "/o bedroeg, dat weer f75 voor d arrondissements-bibliotheek was beschikt, gesteld en dat hij aan de gemeentebestu^ een ontwerp-verordening voor het voorkeu van mazelen-epidemieën zou zenden en u 60 bevelen. aaQ- De heer Raap werd bij acclamatie als b stuurslid herkozen. Alsnu bekwam het woord de heer M. Visser voor diens voordracht Va Fontaineblean naar Parijs," een stukje levend geschiedenis van Napoleon I. Blijkens de aan" dacht der vergadering tot het einde toe, m~ teresseerden de mededeelingen van spreker over Napoleon's vertrek naar Elba, ziju Jeven op dit eiland en zijn terugtocht naar Part de vergadering ten zeerste. Een hartelijk Vd plaus was het loon van sprekers belangrijk bijdrage. Op de gewone wijze werd daarna de v6l. gadering gesloten, die door 107 onderwijZers en onderwijzeressen werd bijgewoond. D00r hunne tegenwoordigheid gaven ook de bur gemeesters van Petten en Barsingerhorn blijk van hunne belangstelling in deze zaak vim onderwijs. Zondag 14 Juni hield de Vereeniging „Volharding," afd. van de Nederl vereeniging van Post- en Telegraphiebeamb- ten in de „Posthoorn" alhier eene algemeene vergadering, die door 22 leden werd bijge woond. De hoofdzaak voor deze bijeenkomst was het voorstel om aan ambtenaren bijgele genheid van een ambtsfeest, vanwege de afdee- ling een cadeau aan te bieden. De heer D. J. Petrie kwam met een goed omschreven voorstel voor den dag, en gaf daarbij tevens eene nadere toelichting. In de eerste plaats bestreed de heer P. het plan, om de kas met deze cadeaux te bezwaren. Alle jaren toch kan een jubileum worden verwacht, wat eene geregelde uitgave van 20 a 30 gulden zou eischen. De middelen zouden dan spoedig blijken ontoereikend te zijn. De heer P. stelde voor, om beambten, die na vijf jaar bij den Bond aangesloten geweest' te zijn, op hun 25-, 40- en 50-jarig ambtsfeest een souvenir aan te bieden, en de uitgave daarvoor ponds-ponds-gewijze over de leden om te slaan. Voor hen, die niet bij den Bond zijn aan gesloten, zou een bedrag van hoogstens f 10 beschikbaar kunnen worden gesteld. De vergadering kon zich met dit plan zeer goed vereenigen, doch wenschte, alvorens het in het reglement op te nemen, daarover eerst de meening van het hoofdbestuur te 1 vernemen. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering, te Utrecht op 5 Juli te houden, werd de heer C. Schut benoemd. De afd. Amsterdam, Rotterdam en ook bet Hoofdbestuur hebben voorgesteld, om deze algemeene vergadering met het oog op het 10-jarig bestaan van den Bond, tot feest ver gadering te proclameeren. In September zou dan eene vergadering gehouden kunnen wor den, die aan de belangen van den Bond is gewijd. De afgev. kreeg in opdracht, deze voorstellen te ondersteunen. Verder verkreeg de afgev. een vrij mandaat. Met het oog hierop werd thans de beschrijvingsbrief niet' aan de orde gesteld. Deze zal op een volgende bijeenkomst worden behandeld. Daarna werd de bijeenkomst door den Voorz., den heer C. Schut, gesloten. KAASMARKT. Op de kaasmarkt waren heden aangevoerd 57 stapels kleine kaas, waaronder 10 stapels fabriekskaas en 47 stapels boerenkaas, hoogste prijs f26.3 stapels commissie f25 en 7 stapels middelbare f24. Aan gewicht was er aangevoerd 24868 KG. Handel vlug. Bij de begrafenis van den Koning en dex Koningin heerschte in de straten de stilte des doods. De soldaten hielden de bevolkiDg op den achtergrond. Slechts twee priesters ver gezelden den lijkstoet van het koninklijk paar. De volgende officiëele lezing wordt door Reuter gegeven. Zes weken geleden reeds had een der offi cieren, die bij een vergadering der samen zweerders tegenwoordig was geweest, den Koning gewaarschuwd. Hierop waren de ge compromitteerde officieren naar verafgelegen garnizoenen overgeplaatst, aangezien de Koning geen strenger maatregelen tegen hen durfde te nemen. Tegelijkertijd werd zekere dame door de samenzweerders naar Genève gezonden om prins Karageorgewitsj te ontmoeten en «hem voor te stellen, naar Servië over te komen, waar hij door het leger tot Koning zou wor den uitgeroepen, op voorwaarde, dat hij een nieuwe constitutie, op liberale beginselen ge grond, zou uitvaardigen. De Prins nam deze voorwaarden aan. Zoodra de samenzweerders deze zekerheid bezaten, besloten zij den Ko ning en de Koningin te dooden. Kolonel Masjin, zwager der Koningin, stond aan het hoofd der samenzwering. Volgt het verhaal van den moord, dat eenigermate van anderen verschilt. Twee uur lang, zoo lezen wij, zochten de moordenaars hun slachtoffers door het paleis. Eindelijk ontmoetten zij generaal Lazarus Petrovitsj, den adjudant des Konings, dien zij dwongen hun te wijzen waar de Koning zich had ver scholen. De generaal geleidde hen naar de badkamer en wees hun verder een geheime deur, die naar het dak voerde en waarachter de Koning en de Koningin zich hadden ver borgen. Toen de samenzweerders zich van hun slachtoffers hadden meester gemaakt, doodden zij generaal Petrovitsj. De koning lag op zijn knieën en bood hun aan alles te doen wat zy maar wilden het land verlaten, de Koningin verstooten, wanneer zij hem maar wilden sparen. De officieren antwoordden, dat het te laat was en vuurden op hem. De Koningin viel hen eveneens te voet en vroeg vergeving voor al hetgeen zij misdreven had. Maar een officier, haar een scheldwoord toe voegende, verklaarde haar, dat zij sedert lan gen tijd niets meer waard was. De officieren beleedigden haar op allerhande wijzen, en een der samenzweerders, zijn sabel trekkende, sneed haar een stuk vleesch van de dij. Daarop vuurden de andereu hun re volvers op haar af. Ook de Koning ontving sabelhouwen. Hun slachtoffers hierop naar de slaapkamer sleepende, wierpen de beulen hen door het raam op het grasveld vóór het paleis, en dat van de straat is gescheiden door een ijzeren hek. De Koning en de Koningin stierven eerst twee uur later. Een van de officieren, die zich bi; het bloed bad in den Konak het schandelijkst hebben geweerd, kolonel Masjin, was de broer van wijlen koningin Draga's eersten man, den ingenieur Masjin. In sommige buitenlandsche bladen vinden wij het gerucht vermeld, dat kolonel Masjin de overtuiging bezat, dat zijn overleden broer door Draga vergiftigd was. Vandaar dan ook de felle haat, dien" Masjin der Koningin had gezworen. Men beweert, dat het reeds met revolverkogels doorboorde lijk der ongelukkige vrouw door den kolonel letterlijk in stukken werd gehouwen. Welnu, deze man maakt op het oogenblik als minister van Opepbare Werken deel uit van het voor loopige Kabinet. Wat een laaghartige schurkerij 1

Schager Courant | 1903 | | pagina 2