Plaatselijk Nieuws. VAN DE KERMIS Binnenlandsch Nieuws. Tweede Kamer. Burgerlijke Stand. Marktberichten. ADVKRTKNTim ANTJE KOOIJ, Schoorsteen- en Rioolbuizen. E en arme vader in de Friesche gemeente TEETJERKSTERADEEL, wiens vrouw overleden is, heeft zijn twee kinderen afgestaan aan een kermisreiziger, een jongetje van 16 en een meisje van 14 jaar. Ze zijn beiden van verbazend kleine gestalte en zullen nu op de kermissen te bezichtigen zijn. (Stand.) De gelaarsde stier. „De gelaarsde kat" is voor allen een bekende figuur, maar niet vaak zal het gebeuren, dat men een gelaarsden stier ontmoet. Dat nu kan iemand gemakkelijk te AARTSWOUD over komen. De padstier van den heer K. liep zijn voorhoeven danig stuk op straat. Maar nu krijgt hij, voor hij op weg gaat, een paar laarzen aan, expresselijk voor het dier gemaakt. Ook een reden tot afkeuring. Een inzender in De Tijd schrijft Allerzonderlingst is, wat ik dezer dagen vernam. Er waren bij een der takken van Staatsdienst, dien der posterijen, eenige plaat sen vacant, maar daarvoor boden zich veel te veel sollicitanten aan. Het zeer groote aantal jonge dames, die aan het examen voldeden, werd nu aan een strenge geneeskundige keu ring onderworpen. Een der meisjes, aan wie door de doctores geen adertje, geen spiertje werd gevonden, dat niet geschikt was voor den postdienst, werd op het laatste oogenblik betrapt op een ietwat scheefgegroeiden teen de richting van dit lichaamsdeel werd toen in strijd verklaard met de eischen voor de behandeling van brieven en postwissels ANNA PAULOWNA. Ten huize van den heer P. Kreijger Jzn. had op Donderdag 18 Juni een vergadering plaats. Deze vergadering was uitgegaan van eenige ingezetenen in den Westpolder en had ten doel, de mogelijkheid te bespreken, om ter gelegenheid der kermis eenige feestelijk heden aan de Molen vaart te organiseeren. Datum en festiviteiten worden zeer leven dig besproken doch aanvankelijk zonder het minste resultaat. Men besluit eindelijk, alvast maar tot de benoeming eener commissie over te gaan, in de hoop dat deze uitkomst brengen zal. De uitslag der stemmingen is als volgtVoorzitter, de heer P. J. Listsecretaris, de heer P. Komenpenningmeester, de heer J. Lange- dijkgewone bestuursleden, de heeren Gr. Meijering en H. Koster, terwijl tot plaatsver vanger gekozen wordt de heer D. Op't Veld. Alsnu komen opnieuw datum en aard der feestelijkheden weer druk ter sprake, met ten slotte d i t resultaat, dat in hoofdzaak weer een ringrijderij zal gehouden worden, maar dat aan de commissie overgelaten wordt, de feestelijkheden zoo mogelijk nog wat uit te breid6n, alsmede om, in overleg met de Bree- zander-Commissie,den datum te bepalen.Tevens zal door het bestuur de toestemming van den burgemeester worden gevraagd. Hierop wordt de vergadering gesloten. Daar liep een gerucht, ach, een vreeselijk [gerucht „De stoomcaroussel zou niet komen „Naar Groningen is ie! Het ding is [kapot Zoo zei men „Zeg, hebt ge 't vernomen „Toch zond ie al geld" sprak een twijfe llaar weer „Dat zal hjj voor niets niet beginnen „Och, wat" zei de eerste „daar geeft ie wat om „Zoo'n beetje is dadelijk binnen." Maar o, wat een vreugde in ieders gemoed Hij kwam en gedaan was het mokken. Met „hi, ha!" van jongens, met „hi, ha!" [van elk, Werd „Benner" naar binnen getrokken. Hij staat en om hem staat zoo menige [tent, Met wondere, wondere zaken, Op velerlei wijzen kan ieder, dien 't lust, Zich weer met de kermis vermaken. Een dertigtal kramen, een staart van belang, Kwam onder het lommer der boomen. Voor honderden is er wat lekkers of fraais. De kermis roept„Laat ze maar komen En 's avonds is 't dansen of café-chantant, Of luisteren in de comedie. Voor beurzen te vol of voor zinnen te wild Is kermis een beste remedie. En dan is het Maandag juist 300 jaar, Dat paarden men hier kon verkoopen. Dit feit dient gevierd met de vlag uit het huis Van ieder dat is maar te hopen. 'tlskerremis weder, 'tis kerremis weer! Komt, laten we lustig haar vieren Niet onzer onwaardig, naar sommiger wijz', Maar lustig, met goede manieren. De kermis met haar mooi en leeljjk, [van dit laatste volstrekt niet het minst], staat weer voor de deur en op ons rust opnieuw de ver plichting, haar bij het Schager publiek en dat van den omtrek in te leiden. Wij noodigen u daarom uit, in uwe gedachten ons te vol gen. Velen van hen, die wij zullen ontmoeten, zijn oude bekenden, goede bekenden zelfs, die wj; met genoegen wederzienanderen treffen wij voor den eersten keer aan. Maar of hunne namen langer of korter op eene der bladzijden van ons geheugen zijn ingegrift, dat doet er weinig toe af, allen roepen wij een hartelijk welkom toe en goede zaken. Wij zullen dan met onze „voorstelling" be ginnen op het marktplein, het centrum der plaats, het hart van Schagen, waar niet alleen wekelijks, maar ook nu het brandpunt der welkome beweging is. Met het front naar het Oosten vinden wij eerst den welbekenden stoomdraaimolen van den heer L. Benner. Over deze van ouds ter naam en faam be kende en gewilde vermakelijkheid willen wij verder maar niets zeggen. Goede wjjn behoeft geen krans. Naast den heer Benner krijgen wij „Salon Daphne" van den heer Gorter. Deze heer, „voor het eerst op de kermis alhier", belooft wonderlijke dingen als illusionist. Ter ver klaring van den naam moeten wij even de Grieksche mythologie opslaan. Daphne was een nimf van Diane en doch- Peneus Ladon. Zij werd vervolgd ter van door Apollo en vluchtte voor hem. In die I de handel wordt er dan niet beter op. „Alleen schouwburgtent van den heer Wijlacker. Wij kunnen ons haast geen kermis meer voorstellen zonder dit gezelschap. Eerst door den heer Hart en later door den heer Wijlacker, is deze tooneelcombinatie als het ware bij ons inge burgerd. Aan gene zijde van den rijweg vinden wij het Kunstkabinet van P. L. Ludewig, ook al sinds jaren bekend, dan eene gelegenheid om eene wonderkoe te bezichtigen en verder het Wondermeisje Bianka uit Italië, dat het zeld zame voorrecht geniet, voor u met twee hoofden te verschijnen. Over het café „Het oude Slot" staat Hom- merson's sprekende Electro-Biograph. De heer Hommerson zal voorstellingen geven met tableaux, welke nog nooit hier zijn vertoond. Men zal er zangspelen, blijspelen, tooverspelen en wat al niet meer zien, van het nieuwste en beste. Alles zal daarenboven electrisch verlicht zijn, zoodat aan de eischen des tijds zal zijn beantwoord. Onze echte stamgasten, de mannen van sinds26, ja 50 jaren,vinden wij aan deHoogzijde. Wanneer wij de namen noemen van Visser, j Mul, Wed. Regter, Pisaar, Vogelpoel, Leijen, Wed. Haak, Zonderhuis, Rezel, De Jager, Bonnier, dan weet ieder wat voor moois en lekkers en fijns daar al niet te koop is. Minder bekend nog zijn bij ons de heeren Damphing, Kloet, Van der Leeuw, Vosveld,Ka merhof, Bakker, Fensterberg, Teller, Cosjanes. Boogets en Coster, maar ook hunne waar zal wel alle aanbeveling verdienen. Daar zorgt de concurrentie voor. Het spreekt, dat in de gewone lokalen de lustige jeugd zich weder onder „fedel en trom" met dansen kan vermaken. Op het Noord treffen wij weder de danstent aan, en op het Oude Slot als van ouds de draaimolen enz. Reeds werd vermeld, dat in het Noord- Holl. Koffiehuis het gezelschap Stoel en Spree malen optreedt, met „Roze Kate", „Klaasje Zevenster", „Mottige Janus" en „Jere- mias Peperman." Veel behoeven we over het gezelschap Stoel en Spree niet te zeggen. Het gezelschap is alhier zoo gunstig bekend, dat aanbeveling haast overbodig is. De vorige kermis heeft nog zulke aangename herinne ringen achtergelaten, dat we gerust durven zeggen, dat, wie naar Stoel en Spree gaat, zijn avond zeer aangenaam zal doorbrengen. Maar we willen toch een bewijs aanhalen voor ons beweren, en dan meenen we ons te mogen beroepen op het „Nieuws van den Dag" van 12 Febr. jl., waarin de heer J. H. Rössing o. m. het volgende zegt van een opvoering van „Klaasje Zevenster" door het gezelschap Stoel en Spree: Hot stuk heeft gepakt, bovenal geboeid! Groote verdiensten zijn Spree als dramaturg herhaaldelijk toegekend. In „Klaas je" kan men die onderscheiding bevestigen en versterken. Want wat Speek nu gewerkt heeft, is moeilijker. Hij heeft die moeilijkheden over wonnen door veel uit den roman ter zijde te laten en slechts de groote hoofdlijn te volgen. Ter juiste plaats heeft hij licht en schaduw aangebracht, en een stijging bewerkt, die in het bedrijf bij Madame Mont-Athos het hoogste punt bereikt, en zachtkens uitloopt in het laatste bedrijf. Ieder bedrijf is een klein tooneelspel op zichzelf, uit ieder voorgaand,ont wikkelt zich een volgend, steeds sluit ieder bedrijf puntig, een enkele maal spreukachtig. Dat slaat, dat d r ij f t in!... De bedrij ven hebben ieder op zichzelf inhoud, zoodat het stuk niet hol is. Daarbij is „Klaasje Zevenster" zeer actueelhet behandelt de quaestie der blanke slavinnen, thans aan de orde van den dag. Mi] wil het voorkomen, dat „Klaasje Zeven ster" het beste stuk is, dat Spbee heeft geschreven Het spel der artisten is over het algemeen zeer goed. Mevrouw Spkee-Mönoh Is als aan gewezen om „Klaasje" te spelen. Zij heeft door het sympathieke, eenvoudige en gevoelde spel allen ontroerd, voornamelijk in het be ruchte huis bij „Madame Mont-Athos" en bij het sterven De heer Spree is uitstekendEen pracht- stukje levert hij door binnen onnoemelijk korten tijd het tooneel als „Galjart" te verlaten en als ouwen Oost-Injevaarder „Flinck" in een geheel ander type weer op te komen. Vooral die „Flinck" mag van Spree gezien worden Het samenspel laat niets te wenschen over De monteering moet geroemd worden „Klaasje Zevenster" zal vele opvoeringen beleven In de Cérès brengt de heerNieuwenhuijzen geheel nieuwe en speciale nummers ten ge- hoore, en we twijfelen er niet aan, of de heer Nieuwenhuijzen zal zijn gunstige repu tatie, die hij hier heeft, handhaven. Met genoegen hebben we steeds een gang naar Cérès gedaan als we Nieuwenhuijzen daar konden hooren, want op echt ongemeene, leuke wijze wist hij ons bezig te houden. We zijn benieuwd wat voor nieuws hij dit jaar weer heeft. In het café Het Centrum is op den laatsten Zondag weder de gezochte Holl. artist Agste- ribbe met zijn pittige komische voordrachten. Gelegenheid voor een gezellig zitje wordt den vermoeiden kermisganger of kijker verder gaarne in onze welbekende restauraties en koffiehuizen aangeboden. Er is dus voor „Elck wat wils." Mooier kan 't niet. WEERSTANDSKAS. Binnenwijzend teekende voor deze instel ling een bedrag van f 31.51Dlrkshorn voor f 49.50. Het al heeft zijn tijd. Aan deze wet zijn natuurlijk ook onze markt-aanvoeren onderworpen. Zoo hadden we dan jl. Donder dag de laatste officiëele lammerenmarkt. En deze laatste was volstrekt de minste niet. Niet alleen vond de geheele voorraad zijn koopers, maar ook over de prijzen kon men tevreden zijn. In het laatst was de handel zelfs vlug. Met vette schapen ging het eveneens goed. Vlug met flinke prijzen, kan de notee ring luiden. In dezelfde gunstige conditie verkeerden de goede kalfkoeien. Ook deze waren tegen goede prijzen gewild. In gelde koeien ging het iets trekkend. Voor vette koelen kan hetzelfde motto gelden. Te veel koeien voor te kort koopers. Eene nadere omschrijving, hoe het dan gaat, is zeker overbodig. Ook van vette varkens overtrof de aanvoer feitelijk de vraag. De toch al trekken- Verslag der v e r g a d e r i n g v a n den Raad der gemeente W1ERINGER- WAARD, gehouden den 18 Juni 1908. Afwezig de heer J. L. T. Groneman, vol gens kennisgeving wegens verhindering. Voorzitter de heer C. Dz. Rezelman. Na opening der vergadering, voorlezing en goedkeuring der notulen, wordt ter tafel ge bracht 1. Een schrijven van H.H. Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van het Raads besluit tot het verleenen van een gratificatie aan de onderwijzeres Mej. Franx. 2. Een schrijven van Mej. Franx, waarbij dank wordt betuigd voor evengenoemde gratificatie. 3. Een missive van H.H. Gedeputeerde Staten, waarbij wordt medegedeeld, dat in de kosten voor het herhalingsonderwijs over de maanden Nov. en Dec. 1902 door het Rijk f 12.wordt bijgedragen. 4. Een circulaire van de Vereeniging voor Gemeentebelangen, waarbij, onder toezending van een rapport inzake het onderzoek naar de mogelijkheid eener ptnsionneering van gemeente-ambtenaren, hunne weduwen en weezen, wordt verzocht een bijdrage te willen verleenen in de gemaakte en nog te maken kosten van dat onderzoek. De heer Zijp is van oordeel, dat de veree niging, die het onderzoek heeft ingesteld voor hare leden, zelf ook maar de kosten moet dragen. Spreker vindt, dat 't niet op den weg der gemeente ligt, om steun te verleenen. De vraag iswie moet het pensioen later betalen De heer D.A. Kaan acht het niet alleen in het belang der ambtenaren, maar ook in dat der gemeente, als op rijperen leeftijd pensioen wordt toegekend. Spr. noemt het onderzoek een nuttig werk en heeft er niets op tegen, om een kleine bijdrage te verleenen. De Voorz. acht een bijdrage van f5.— niet bezwarend. De heer Zijp vindt dat ook, doch meent, dat 't geven later gevolgen kan hebben, die men niet wenscht. In stemming gebracht, wordt de circulaire met 6 tegen 1 stem (die van den heer Kaan) voor kennisgeving aangenomen Hierna wordt verslag uitgebracht van den toestand der gemeente over 1902, hetwelk tot geene opmerkingen aanleiding gaf. Vervolgens besluit de Raad tot het doen van af- en overschrijvingen tot een bedrag van f 248.295 en tot betaling van f 111.355 uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1902. Ingekomen van den heer D. Waiboer en van Mej. H. Waiboer, verzoeken om afschrij ving van Hoofdelijken Omslag voor den tijd van 8 maanden, wegens vertrek uit de ge meente. Toegestaan. Bij de rondvraag woidt op een daartoe gedaan verzoek medegedeeld, dat van H.H. Gedeputeerde Staten nog geen bericht is in gekomen op het voorstel tot verhooging der jaarwedde van den Secretaris. Niets meer aan de orde, volgt sluiting der vergadering. —Verslag der vergadering van „Nieuw Leven," gehouden 19 Juni, ten huize van den hr. Hofdijk te HEER HUGOWAARD. Aanwezig 27 leden. De heerBrugman opent de vergadering,waar na de heer P. Wonder Pz. de notulen der laatst gehouden vergadering leest, welke worden goedgekeurd. Ingekomen stukken geven geen aanleiding tot debat. Voorz. brengt verslag uit over het markt wezen gedurende 1902. We ontleenen hieraan het volgende De eerste veiling werd gehouden op 20 Juni tot 11 Aug. werd om den anderen dag geveild, daarna dagelijks, zoodat in 't geheel 130 veilingen zijn gehouden. Hoewel de slechte groei der kool in Aug. en de vroeg ingevallen vorst in Nov. deze beide maanden voor de markt niet gunstig deden zijn, is er toch reden tot tevredenheid. Zeer gunstig is de aardappel veiling geweest. Voor den aanvoer, groot 8697 zak, t.w. 8144 7» zak groote en 6527j zak kleine, werd niet minder dan f 10577.785 gemaakt, wat gemiddeld voor groot en klein bijna f 1.23 per 35 K.G. oplevert. De koolaanvoer beliep 1344566 stuks de gemiddelde opbrengst was even f3.10 per 100 stuks. Reeds op 16 Juli werd de eerste kool aangevoerd door den heer. C. Berkhout te Heer Hugowaard. Voor ongeveer f 1500 aan andere producten werd nog verhandeld, zoodat de totaal-opbrengst ver boven de f 50.000 komt. Hiervan werd aan marktgeld ontvangen de som van f 547.43, terwijl aan marktmeester en afslager is uitbetaald geworden f 465.—. Uit het jaarverslag van den Secr. blijkt, dat de vereeniging zich mag verheugen in vooruitgang. Het ledental is gestegen tot boven 200in de financiën kwam merkbare vooruitgang, zooals uit de rekening zal bljj- ken. De nieuwe toevoerweg en het nieuwe marktterrein gaven veel verbetering. Door onverstandig optreden van sommige aanvoer ders kwam deze betere toestand echter nog niet tot zijn recht. Waar algemeene belangen moesten worden behartigd, daar heeft de ver eeniging hare medewerking verleend, waar gevaar dreigde, daar is ze handelend opge treden en mocht ze den steun van anderen erlangen. blijkt, dat de inkomsten f 245.70, de uitgaven rekening slnit met een waarin echter begrepen bedrage van 1 42.14". 11e schuldenlast is hierdoor Uit de rekening hebben bedragen f 113.17, zoodat de saldo van f 132.68, is het saldo over 1901, ten f 42.14". De schuldenlast is door een haar goedgezinde een groote opruiming door ziekte kan ons beter 1 pnjZen geven", hoorden wij een verkooper zeggen. Deze koestert dan zeker de stille hoop, vlucht werd zjj godheid in een Laurierboom veranderd. Die verandering van mensch in Laurierboom en nog veel meer kan men bij den heer Gorter dat zijn vee niet tot het opgeruimde behoort. zien. Dan krijgen we de beide tenten van den heer Bunterbach. In de eerste houdt hjj eene zoölogische tentoonstelling dat is te zeggen, men kan er verschillende opgezette dieren zien. Ook levende ratten uit de cata comben van Parjjs en Rome, zoo groot als een kleinen hond, volgens zeggen van den heer Bunterbach, behooren tot de aantrekke lijkheden. Daarnaast heeft genoemde heer een Salon de Tirer, oftewel schiettent, waar onze scherpschutters en ook die uit den om trek natuurlijk hunne vaardigheid kunnen toonen. Yoor den besten schutter zijn zelfs prijzen beschikbaar. Verder op, op de oudevstandplaats, komt de Anders kon 't nog wel meer tegenvallen. De handel in eieren was heel vlug. Een hoogere prijs kon dan ook niet uitblijven. Verder geen nieuws. In het schoolfeestplan isin zooverre eene wijziging gekomen, dat thans besloten is, met alle kinderen op 26 Juni, behoudens wind en weer, naar Den Helder en Huisduinen te gaan. In Den Helder zullen de oudste leerlingen de verschillende bijzonder- is gehouden, heden, als de werf, het droogdok, de marine- Door den teruggebracht tot f 167.45. De rekening wordt goedgekeurd- Thans wordt aan de orde gesteld verkie zing van bestuursleden. Met groote meerder heid worden de h.h. N. Pool, P. Wonder Pz., en P. Meereboer herkozen. Beide laatsten nemen de benoeming aan, de heer Pool zal met z'n benoeming in kennis worden gesteld. Door het bedanken van den heer Groot huizen als zoodanig, moet een nieuwe Penningm. worden gekozen. Bij eerste stem ming wordt hiervooi aangewezen de heer S. Tesselaar, die echter bedankt, waarna de heer Meereboer wordt gekozen, die ver klaart, de benoeming te aanvaarden. In de salarissen van den Marktmeester en van den Afslager wordt geen verandering gebracht. Respectievelijk worden de heeren P. Wonder Pz. en A. de Wit met algemeene stemmen herkozen. De Marktmeester stelt voor, dat een door hem op te maken weekstaat der veiling telkenmale door minstens twee leden wprdt vergeleken met de marktboeken en dqor handteekening wordt bekrachtigd, wat den bijval der vergadering verwerft. De uitbetaling zal zoo mogelijk weer ge schieden ter plaatse, waar die 't vorige seizoen haven enz., bezien, terwijl daarna door allen eene rustpauze in Casino wordt gehouden. Dan gaat het naar Huisduinen, waar de dag verder zal worden doorgebracht. heer Koojj van de Langereis wordt gevraagd, of er geen mogelijkheid be staat, om de paarden vast te kunnen zetten op het marktterrein. Door het Bestuur zal deze zaak worden onderzocht. De Marktmeester brengt ter sprake de plaatsing van een electrisch mijntoeetel, zoo als dat op meerdere markten in gebruik is. Algemeen acht men dit zeer wenschelijk, doch de geldkwestie geeft aanleiding tot een langdurig debat. Ten slotte komen twee voorstellen tegen elkaar in stemming, n.1. boven 't marktgeld 1 pCt. of 7, pCt. te heffen ter vorming van de som, voor zulk een inrichting noodig. Be sloten wordt hiervoor van al het aangevoerde dit seizoen 7» pCt. extra te heffen. Men acht spoedige plaatsing gewenscht en draagt den heeren P. Wonder Pz., P. Meereboer en S. Tesselaar op, dit besluit ten uitvoer te bren gen. Nog rest de verg., te bepalen, wan neer de veiling zal aanvangen. Men besluit tot opening der markt op Woensdag 24 Juni. Voorloopig zal om den anderen dag worden geveild, terwijl de aanvang der veiling wordt bepaald op 3 uur. Ten slotte wordt nog be sloten voor dit jaar geen bode aan te stellen, doch de inning der contributie voor zoover noodig per postkwitantie door den Penningm. te doen plaats hebben. Hierna sluiting der vergadering. De schoolkinderen van KOL- HORN hebben Woensdag een allerprettigst schoolfeest gehad. In optocht ging het van de school naar de kolfbaan, waar het eerste onthaal plaats had en toen naar het speelterrein, waar verschillende spelen plaats vonden, met als belooning prijsjes voor de winners, maar ook troostprijsjes voor de minder gelukkigen. In de kolfbaan weer trac- tatie en daarna de tombola, en na eenigen tijd had elk kleintje een prijs. De vereeniging D. D. heeft eer van haar werk. Donder dag reden 36 der oudste leerlingen naar Scha gen en vervolgens per spoor naar Bloe- mendaal, waar volop van de schoone natuur werd genoten. Tevens werd een bezoek aan IJmuiden gebracht, waar de vuurtoren be stegen werd. Ook deze dag met zjjn heerlijk genot zal nog lang in herinnering blijven. - WINKEL. Donderdagavond vergaderde „Volksonder wijs" om de aanstaande schoolfeesten te regelen. Besloten werd met al de kinderen der drie scholen de Schager kermis te bezoeken op Vrijdag 26 dezer en dan, zoo mogelijk, met de kinderen te gaan naar Cérès (gezelschap j Nieuwenhuijzen), den stoomdraaimolen en de I biograaf. j Algemeen vond men het jammer, dat er geen paardenspel komt. Aan een commissie, bestaande uit de heeren K. Boekei, J. Spaans en P. Wit Cz., werd opgedragen een en ander nader te regelen. Daar de vergadering nog niet precies kon weten, wat de Schager kermis zal vertoonen, kreeg de commissie machtiging om, wanneer dit gewenscht mocht blijken, van bovenstaand programma af te wijken. De reis naar Amsterdam zal plaats hebben op Woensdag 8 Juli met de kinderen der hoogste klassen. Volgens een besluit der ledenvergadering moest deze reis plaats heb ben over Haarlem, om daar een rondrit te maken met de Electrische Tram, maar omdat uit een schrijven van de betrokken Tram maatschappij bleek, dat het vervoer van zoo veel schoolkinderen over de Ceintuurbaan niet kon worden toegelaten, besloot de vergadering, Haarlem niet aa n te doen of althans met den eerstvolgenden trein naar Amsterdam, te ver laten. De zitting werd voortgezet met het debat over de interpellatie—De Vries betrekkelijk het kon. besluit, waarbij aan vrouwen en jeugdige personen verboden wordt het ver richten van verschillende werkzaamheden in de steenfabrieken. De heer Melchers bracht hulde aan minister Kuyper voor het kon. besluit; critiseerde de bestrijding daartegen door den heeren De Vries en Van Wijck betoogde dat de steenfabrikanten vrouwen en kinderen exploiteeren ten koste van het loon der mannenachtte het opvoeren van het loon der mannen wel degelijk mogelijk, en drong krachtig bij den minister aan, het besluit niet in te trekken of te wijzigen. De heer De Klerk, in 't algemeen tegen vrouwenarbeid, adviseerde, om een einde aan de oppositie te maken, tot geleidelijke in voering van het kon. besluit door telken jare den leeftijd te verhoogen waar beneden be doelde werkzaamheden verboden zijn. De heer De Vries ontkende, als verdediger van de patroons te zijn opgetreden. Hij kwam alleen op voor de belangen van het bedrijf, zoowel voor de patroons als voor de arbeiders, die beiden nadeel lijden door het Kon. Besluit, dat hij in strijd blijft achten met artikel 4 van de Arbeidswet. In het algemeen verklaarde de heer Van Wijck zich tegen arbeid van de gehuwde vrouw in fabrieken, maar hij kwam op tegen het Kon. BeBluit, dat plotseling dien vrouwen arbeid in de steenfabrieken verbood. De heer Van der Zwaag laakte 'tin de heeren De Vries en Van Wijck, dat zij den vrouwenarbeid in de steenfabrieken in be scherming hadden genomen, terwijl de heer Nolting het betreurde, dat de heer De Klerk den arbeid in deze van het Nederl. Werk liedenverbond had afgebroken en niet in 't belang van de arbeiders had gesproken, het geen door den laatste werd ontkend. Hij had op geleidelijke invoering van het Kon. be sluit aangedrongen, omdat nu de arbeiders gezinnen plotseling van een bron van in komsten werden beroofd. De Minister van Binnenl. Zaken ontkende, dat het Koninkl. besluit doodend zou zijn voor de steenfabricage en de concurrentie met het buitenland onmogelijk zou maken. Ondervindt fle steenfabriqage werkelijk nadee), dan zou dit misschien te compeu- seeren zijn door een andere wijze vap pro ductie enz. De interpellatie werd daarna gesloten- Aangenomen werd een wetsontwerp tot verhooging en aanvulling van de begrooting van Binnenlandsche Zaken voor 1902. Voor de Marinebegrooting werden nog eenige kleine wetsontwerpen behandeld Zitting van Vrijdag. Het algemeen debat over de Marinebegroo ting werd geopend door den heer Staalman, die van den Minister nadere inlichtingen vroeg omtrent diens politieke beginselen. Spr. wenschte van den Minister krachtig optreden in het belang der Marine, waarbij de toe stand bedenkelijk iser heerscht onder het personeel een bedenkelijke geest van onver schilligheid en moedeloosheid, en het verloop onder het personeel stjjgt De groote fout ljgt in 't kleinzielig, roekeloos en onoordeel kundig straffen van autoriteiten, die maar al te vaak zinneloos optreden. Door het voortdurend straffen en afwijzen van klachten ontstonden anti-militaristische bonden, welke niet zijn tegen te gaan door het wegjagen van matrozen, maar wel door het instellen van een onderzoek naar de oorzaken van ontevredenheid onder 't personeel. Spreker drong aan op spoedige reorganisatie van het personeel, algeheele afschaffing van den oorlam aan boord, krachtiger drankbe strijding, afschaffing van marine-concerten op Zondag te Willemsoord, betere behandeling en huisvesting der schepelingen en op minder partijdige wering van bladen aan boord dor schepen, waarbij spreker er o.a. op wees dat ook zijn blad, dat toch niet anarchistisch of socialistisch is, geweerd werd aan boord van het wachtschip. Wat de quaestie betreft van het al of niet verplaatsen der marine-werf van Amsterdam naar Willemsoord, oordeelt spreker, dat de werf geheel misplaatst was in Amsterdam, omdat die stad in oorlogstijd geheel ingesloten is. De heer Van Vlijmen keurde goed de in stelling van een Marineraad en Defensie-raad waarin zijns inziens echter een inspecteur van bet wapen der infanterie zitting had moeten hebben. De heer Van Gijn vreesde voor kustverde diging en de daarmede betrekking hebben de belangen vertraging van den ingestelden Defensieraad. I De heer Hugenholtz betoogde, dat de diep ingewortelde geest onder de schepelingen met het gevolg is van organisatie als Ma- trozenbond, maar van misstanden in den dienst en onoordeelkundig tucht-oefenen, de algemeene behandeling aan boord en de gebrek kige rechtspositie der schepelingen. De heer Van Bifiandt betuigt zijn ver trouwen in den minister en hoopt dat deze den geest van het stelsel van zijn beide voorgau- gers zal volgen, opdat er 'eindelijk eens een vaste lijn in de marinetaktiek komt. De heer De Visser betreurt het, dat de minister de aanstaande reorganisatie van het personeel te beperkt heeft opgevat, en vreest dat op deze wijze geen afdoende verbetering j zal verkregen worden. J De heer Brummelkamp betuigt vertrouwen in den minister en instemming met den marineraad en raad van defensie. v r ij dagavond 1.1. vergaderde in het lokaal van den heer P. Haringhuizen te NIEUWE NIEDORP de Coöperatieve Vereeniging tot aankoop van landbouw- benoodigdheden. Ruim 20 leden waren opgekomen, De Voorz de heer P. Koopman, opende met het gebruikelijk welkom de vergade ring, waarna de notulen der voorgaande werden gelezen en goedgekeurd. De rekening over 1902 was nagezien door een commissie, bestaande uit do heeren G. Keijzer te Winkel, D, v. d. Stok, R Rezel man en A. Heddes, Nieuwe Niedbrp, die bij monde van den heer D. v. d. Stok tot goedkeuring adviseerde, waartoe besloten werd. De ontvangsten hadden bedragen f 10973.885, de uitgaven f 10769.58, zoodat er een voordeelig saldo was van f 204.305, Voor het nazien der rekening over het loopende jaar werden benoemd de heeren J, Zeilemaker te Winkel. D. Tuinman, A. Bakker en A. Heddes te Nieuwe Niedorp. In de plaats van den heer A. v. d. Oord, die niet herkiesbaar was, werd tot bestuurs lid gekozen de heer D. v. d. Stok. Tot afgevaardigde naar eene vergadering van Coöp. Vereen, te Amsterdam werd gekozen de heer K. de Moor. Voorts werd nog besloten een zomer- levering van koeken te houden. Daarna sluiting, onder dankzegging voor opkomst en medewerking. Gemeente SCHAGEN, Ingeschreven van 17 19 Juni 1903. Geboren, Ondertrouwd en Overleden geeno. Getrouwd: Jacob Duinmeijer en Henderica Ottolina Geerligs. 2 18 53 50 350 180 425 25 37 85 50 80 f 70— „130— „160— „180— „190— 10— 18.'— 20— 8.~ SCHAGEN, 18 Juni 1903 Aangevoerd: 5 Paarden Stieren Gelde Koeien Vette Koeien Kalfkoeien 16 Nuchtere Kalveren Schapen (magere) Idem (vette) Overhouders Lammeren Bokken en Geiten Varkens (magere) Idem (vette) p.K.G. Biggen Konijnen Kappen 700 Kilogr. Boter 200 kilogram Kaas 10000 Kipeieren 2000 Eendeieren ALKMAAR, 19 Juni. voerd 416 partijen, wegende 180000 K.G. Kleine f 27.Commissie f 26.50. Middelbare f27.Handel vlug. ALKMAAR, 19 Juni. Granen. Tarwe 16.75 ai6.90, Rogge f ,-af Gerst f a f id. Chev. f4.25 a f5.25 Ifaver f 2.60 a f 3.30, Paardeboonen f a f Bruine f 17.— a f Duiven id. f a Witte f a Citroen id. f Geel mosterdzaad f Karwijzaad f Grauwe Erwten f 16.— HOORN, 18 JuDi. Kleine kaas f 26.50, oommissie f 26. Middelb. f23.—. Aange voerd 864 stapels, wegende 128680 Kg. 14.- a —.87 a 6.a —.15 a —.30 a —.95 a -.80 a 3.— a 3.10 a Kaas. 200— 160— 220— 290— 290— 20— 29— 28— 16— 16.- —.38 9— —.60 1— 1.10 —.35 3.50 Aange- en Heden overleed, zacht kalm, na een langdurig en smartelijk lijden, na voorzien te zijn geweest van de H.H. Sacramenten, onze innig geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd - en Grootmoeder, in den ouderdom van ruim 54 A. BOMMER Hz. Speketer, gem Haringcarspel, 16 Juni 1908. jaar. WXST OEL&ZOOm Baseastf

Schager Courant | 1903 | | pagina 2