Wessanen Laan, Lijnzaadkoëkin, Zondag 21 Juni 1903 47ste Jaargang No. 3840. DERDE BLAD. De kerkklok van St. Jan. Revolutie in Servië. Gemengd Nieuws. ADVgRTSSNTim WOBMBHVEISR. Opgericht 1765. KONINKLIJKE FABRIEKEN. oedert uw V°e met de zuivere murwe merk „Kier" en uitmuntende door hoog eiwit— en vetgehalte en grootste voedingswaarde. E e r e-D iploma Parijs 1900. Negen goudenmedailles. Alieiees li Ilratsiüï- Lil hit i o—o In de groote gieterij, altijd vol rook, die dicht bij de scheepstimmerwerf van de stad B. gelegen was, zag men een troep werklieden drnk bezig om alles klaar te maken, om de groote klok die op de kathe draal van een naburige stad geplaatst zon worden, te gieten. Nog slechts één uur moeit men wachten en dan zou het kokende, schitterende metaal uit den grooten oven in den vorm vloeien, die dicht er bij diep in de aarde was geplaatst. Het werd avond en de vallende sche mering maakte, dat men blauwe vlammen uit de hooge schoorsteenen te voorschijn kon zien komen, die de naburige huizen spook achtig verlichtten. Het tooneel binnen de gieterij deed aan een tooververhaal denken en was angstver wekkend tevensde zwarte gedaanten van de werklieden, gedeeltelijk door het gele licht uit het fornuis beschenen, bewogen zich als schimmen in de onderwereld, en de met roet bedekte balken, evenals de zware kettingen, die gedeeltelijk zwart en gedeel telijk door het licht verguld overal zichtbaar waren, deden denken aan de werkplaats der cyclopen onder den berg Etna. De stadsklok sloeg zes, het was tijd voor het avondmaal de mannen wierpen hunne gereedschappen neder en liepen om hun buizen aan te trekken. „In een half uur precies moet je terug zijnriep de meesterknecht„wij zullen kwart voor zeven gaan gieten". „Heel goed baas antwoordde het volk. „Ik hoor dat er menschen uit stad ko men, om het te zien", zei er een. „Ja", sprak een ander, „wat zullen zij er van opkijken In het heele land is nog nooit een klok gegoten, zooals deze zijn zal". In het volgend oogenblik was er nog maar één van het werkvolk met den meester knecht in de gieterij over. De eerste moest blijven en op den oven passenhij had een dubbele portie eten van huis meegebracht en zou nu van de rest zijn avondmaaltijd houden. „Misschien wil „de Uitvinder" wel bij je blijven, George", zei de meesterknecht, terwijl hij zich ook gereed maakte om heen te gaan. „Ja, waar zit hij was het antwoord, in denzelfden schertsenden toon gegeven. „Hij is lang genoeg in de gieterij en bij al de werkzaamheden geweest, om te mer ken als er iets verkeerd mocht gaan. Hallo, hallo, Uitvinder, waar zit je? Kom hier; ha, daar is hij Als antwoord op zijn geroep kwam een ruigharige jongen met groote grijze oogen en een bleek gelaat van achter een hoop gietsels te voorschijn. „Wel Mopus," zei George terwijl hij hem een klap op den schouder gaf, „zou je nog verstand genoeg hebben, om te blaffen en te schreeuwen als er iets gebeurde De knaap keek wezenloos rond en knikte. Ga hier dan zitten en kijk naar den oven, je mag hem geen oogenblik uit 't oog verliezen." De arme jongen glimlachte, en deed ge hoorzaam wat hem bevolen werd, juist als een trouwe hond zich op de jas van zijn meester zou neergelegd hebben, om die te bewaken. Een vreemde jongen was Mopus onnoozel genoeg in gewone dingen, om met zorg nagegaan te worden, maar toch wonderbaar lijk wel geschikt om een smeltoven te be waken. Hij kende als het ware bij instinct al het werk van het gieten en zijn vreemde leepheid daarin was het overblijfsel van zijn vroeger helder verstand. Als er iets gebeurde, of anders dan gewoon scheen, zon hij het altijd opmerken, en zeg gen wat er gedaan moest worden, schoon hij misschien niet te kennen kon geven, waarom het zoo moest geschieden. Twee jaar geleden was hij een vlugge knaap van veel verwachting geweest. Hij was de zoon van een ingenieur, aan de gieterij verbonden; hjj had altijd vrijen toegang in de werkplaatsen gehad en mocht met de man nen praten en bij hun werk toezien. Maar eens was do ketting van een hijschtoestel gebroken en eon stuk ijzer trof hem op het hoofd en bezorgde hem een diepe wond. Deze genas gaandeweg wel, maar toch slechts ten deele, en in zijn hersens was een stoornis gekomen. Zijn natuurlijke liefde voor machi nes en machinale proefnemingen bleef en toen zijne lichaamskracht weer was terugge keerd, besteedde hij het grootste deel van zijn tijd met wielen en buizen maken en oude gebroken zaken herstellen, die hij dan met trots en tevredenheid liet zien. Deze trek in den jongen man had hem den titel van „de uitvinder" bezorgd, eens uit gekheid hem gegeven. De mannen waren al tijd vriendelijk voor hem, al waren hunne manieren tegenover hem dikwijls ruw en on geduldig. Dit was nu de persoon, aan wien de wacht was opgedragen van den oven, waaruit wel dra de hoofdklok van de kathedraal van St. Jan Zou gegoten worden. Hij bleef trouw op de aangewezen plaats zitten, terwijl George zich een eindje verwijderde, om zijn avond maaltijd te houden. Zonder twijfel dacht laatstgenoemde een algemeen toezicht te hou den, maar hij liet aan de oogen van den Uit vinder het grootste deel van het toezicht over. Of hij een al te groot vertrouwen stelde in het instinct van zijn halfwijzen metgezel, of dat het luiheid was, die hem toefluisterde, dat er niets kwaads kon gebeuren, in ieder geval was hij geducht te laken, dat hij van de be langrijk# taak, ken epgeéragen, zoe weinig •t eigen Minders nn. Geen woord werd tusschen de beide wach ters gewisseld, en alieen het zware gebrom van den oven werd door de geheele gieterij gehoord. George had zijn maal geëindigd en zocht in de hoeken van de werkplaats naar zijn pijp de „Uitvinder" zat alleen voor den grooteu gloed van het gesmolten metaal. Het eene heldere punt in zijn verstoorde hersens stelde hem in sfaat te begrijpen, waartoe dit moest dienen en hij voelde zelfs iets van de groot heid der onderneming, die daar voor hem in dien gloed werd voorbereid. Hij wist dat de oven vol was van kostbaar metaal en dicht naast hem, begraven in het zand, bevond zich de vorm [de kern], die aanstonds met het kostbare gietsel gevuld zou worden. Hij wist en zag het, hoe al de kanalen [of troggen] gereed waren gemaakt, dat de gloeiende massa er door kon stroomenen naast de opening van den oven werd hij de lange ijzeren roe gewaar, die gebruikt werd op het oogen blik, dat men het gietsel in den vorm zou laten vloeien. Dit alles begreep hij met zijn beperkt ver stand als uit gewoonte, en daar hij er vaag van bewust was, dat er spoedig wat bijzon ders gebeuren zou, zat hij met 'zijn oogen steeds op den oven gericht. Plotseling verschrikte hem iets, hij hoorde eenig geluid, en zag dat er een scheur in den top- van den gloeienden oven was gekomen. Opnieuw hoorde hij een nog heviger gekraak en een gloeiende steon viel naar beneden en j vlak voor zijne voeten. j De knaap opende den mond om te schreeu wen, maar hij was zóó ontsteld, dat het geluid in zijn keel bleef steken, alsof hij door een nachtmerrie overvallen was. Een dunne roode stroom volgde den ge vallen steen en druppelde langs den oven als vloeiende lava. Toeu kwam er meer en een angstverwekkend rumoer, en een dunse scheur halverwege de hoogte van het fornuis liet meer van hel' gietsel door. Waar was GeorgeZocht de ontrouwe knecht nog altijd Daar zijn pijp De oven stond op het punt van te barsten, met slechts een armen halfwijzen knaap er bij, om dien te bewaken. Wat kon hij doen Hij deed, wat mis schien een knaap, die geheel normaal was, niet had durven doen. Hij vloog naar den ingang van den oven, greep de lange ijzeren roe, die daar stond, stootte met de scherpe punt tegen de stop klei die de opening vulde en na een paar elkander snel opvolgende slagen, viel de klei naar binnen en de geel witte stroom stormde mot niet te breidelen kracht er uit. Het liep in den met klei be dekten vorm en de vlammen sloegen er uit. De „gek" had een daad volbracht, een ger neraal op het slagveld waardig. Was het te laat geweest Ieder oo genblik kwamen er nieuwe barsten in den oven. Eenigo vau de bovenste steenen vielen omlaag, doch het gietsel bleef in den vorm stroomen, ofschoon er veel door de geopende scheuren verloren ging. De drukking werd wel wat minder, door het wegstrooinen 'van het mengsel, maar er kwamen ieder oogenblik nieuwe barsten bij. Het scheen wel een wedloop met het verderf. Arme Mopus hij stond machteloos bij het naderend onheilzijn knieën knikten en het was alsof alles om en met hem draaide. Groote stukkon gloeienden steen en kalk vielen voor zijn voeten en hij dacht er niet aan, weg te loopen en zijn loven te redden. Eindelijk hoorde hij een wild rumoer van meuschelijke stemmen in de verte, die nader kwamen, toen een vreeselijk geweld achter zich en stroomen gesmolten metaal vloei den over hem heen. Stekende pijnen deden hem krimpen en kermen, en alles vloeide in een verschrikkelijken droom voor hem ineen. Het was hem, of hij eensklaps in de aarde verzonk en voor altijd er door verzwolgen werd. Te zeven uur heerschto er een betrekkelijke stilte op de plaats van de ramp overal lagen puinhoopen. De brandspuiten hadden de vlam men gebluscht, die allerwege gezien werden en de mannen, zwart van den rook, stonden in stilzwijgende groepen om het overschot van den oven. Deze was ineengestort en niets was er van overgebleven dan een hoop dampend puin. De arme Uitvinder, die met de roe in de handen gevonden was, terwijl hij met ver schrikkelijke brandwonden voorover op het zand lag, was naar zijn woning gebracht. Er werd weinig gesproken maar de woor den die met natuurlijke woede en wraak zoowel door den meester als door het werk volk naar het hoofd van George werden ge slingerd, waren alles behalve malsch, en zijne verontschuldigingen maakten zijn fout nog erger. Zie eens, wat hij heeft uitgericht", zei den zij een paar dagen later, toen zjj in de half afgebrande gieterij bijeen waren. „Dui zend pond metaal in enkele minuten verlo ren gegaan het beste werk, in jaren ons op gedragen, misluktDe dwaas, die naar zijn pijp ging zoeken en aan den armen idioot de wacht overlietIs dat {dies, wat hij voor zijn verdediging kan aanvoeren Weg met zulk een lichtzinnigheidWel, de knaap had zelfs geen besef genoeg om te vluchten, toen de oven in elkaar zakte." De patroon, die zwaarder verlies geleden had dan zij allen te zamen, voelde de ramp nog meer dan zij. Hij weende bijna van spijt i en toornmaar eensklaps viel zijn oog op iets vreemds onder de puinhoopen en hjj riep I met sidderende stem: „Hallo, wat is dat, kijk wat is dat Hij greep een stuk van de overblijfsels van j een der troggen, waardoor het gesmolten metaal in den oven had moeten vloeien, j Daar waren sporen van het brons, dat er door heengegaan was. Toen viel hem de moge- ljjkheid in, dat het vinden van do ijzeren roe in de hand van het slachtoffer van het ▼aar wel «en» niet toevallig kon zjja. Breng mij een spade, schielijkriep hij. Met de spade begon hij in zenuwachtige haast de heete massa, welke op den vorm van de klok gevallen was, te verwijderen. Het was het werk voor een Hercules, maar met drie of vier van het werkvolk ging hij voort met I schier bovenmenschelijke kracht. Stukken steen, erts, metaalschuim en aar de vlogen in iedere richting. Eindelijk door boorde de spade van den patroon het eerst het zand en stiet op wat hards, hij bukte, keek. toen sprong hij op en als een half waanzinnige wierp hij het overige zand ter zijde en er kwam iets te voorschiju wat een i groote, metalen klok -geleek. „Mannen I" riep hij uit met opgewonden en verhit gelaat, „de klok is toch gegoten Wie doed dit werd allerwege met ontroerde stem gevraagd, zoodra 't gejuich opgehouden had. Laat twee of drie van jelui met me meekomen", sprak de meester, „ik denk dat ik weet wie het dèedhet is eon wonder j Toon snelden zij naar het huis van den idioten knaap. De verpleger kwam hun tegemoet en legde den vinger op den mond. j De arme jongen heeft een hersenkoorts zei hij. Zegt hij iets bij zijn ijlen vroeg de patroon zacht. O ja, hij praat altijd over den vorm vau de klok. Hij hoopt dat die maar gevuld zal worden", zegt hij. De mannen keken elkaar aan, het was dus werkelijk waar, de idioot had de klok van St. Jan alléén gegoten 1 Juist op dit oogenblik kwam de geneesheer naar buiten. Als hij geneest, kan het wel zijn, dat hij door dezen geweldigen schok zijn verstand weer terug krijgt", sprak hij, „men ziet dit meer." Denkt gij dat waarlijk De Hemel geve het!" sprak de patroon plechtig, het werkvolk herhaalde die woorden en keerde getroffen terug. Twee maanden later hing de zware klok in de gieterij en daaronder stond de groote wagen, waarop zij neergelaten en vervoerd zou wordeu. Een diepe stilte heerschte onder de groepen van het werkvolk toen de magere gedaante met het bleeke gelaat vau den Uit vinder in een ziekenstoel werd binnengedra- gen. Hjj had zijn verstand teruggekregen en nam dagelijks in lichaamskracht toe. Zijn groote, grijze oogen waren dadelijk op de klok gericht, dat prachtige meesterstuk, welks vorming zulk een groote beteekenis voor hem had. Men had bem de geheele geschiedenis van het gieten en het ineenstorten van den oven verhaald, maar het scheen hem nog een roman, een sprookje toe- Ik herinner mij niets meer van het gebeur de, zei hij, terwijl hjj glimlachend het hoofd schudde. „Het is alles nieuw voor mij eu zoo vreemd, zoo vreemd Ja", zei de patroon plechtig, „het was Gods hand Ieders oog was op den herstel lende gericht, en enkelen waren bevreesd voor hemhet leek hun, alsof hij uit den dood was opgestaan en nu weer onder hen ver keerde de knaap, dien zij zoo lang als idioot gekend hadden, was nu een jong mensch met helder verstand.een geheel ander wezen. Ik zon de klok graag eens hooren sprak hjj. Twee sterke mannen tilden hem op, en men gaf hem een hamer in de hand. Hij sloeg even zacht op de klokeen diepe, zachte, treurige toon, als het gefuisch van een verwijderden waterval, werd vernomen en riep de echo's in de gieterij wakker. De oogen der ruwe gezellen werden bij het hooren er van met tranen gevuld. Hoortsprak de meester, „er klinkt een Hallelujah in dien toon, cn de eerste mocht wel hier gehoord worden. Moge de klok lang Gods lof verkondigenHij toch redde de klok door ééne wijze gedachte in het verstoorde brein van een knaap. Onze oven is opnieuw gebouwd en Gode zjj dank! deze dierbare knaap heeft zijn verstand terug gekregen. De klok en de knaap zullen beiden j God verheerljjken Amen zeiden de toehoorders. Toen werd de groote klok neergelaten en terwijl het voertuig zich verwjjderde met zjjn welluidenden last, werd de knaap opgetild en er achter gedragen, en beiden verlieten j op een zonnigen zomerschen dag samen i de gieterij, terwjjl het werkvolk juichte en de petten zwaaide. De kleine Uitvinder toonde later zijn recht op dien titel, hem zoo lichtzinnig gegeven in zjjn ongelukkige jeugd. Zijn naam wordt op meDige klok gelezen, welker .heerlijke rijk dom van tonen door zijn genie uit allerlei metalen is te voorschijn geroepen. In de kathedraal te Belgrado is een in drukwekkend Te Deum voor den nieuwen Koning gecelebreerd door den metropoliet, bijgestaan door talrijke geestelijken. De me tropoliet dankte in zijn rede de Goddeijjke beschikking, die het zoo had gewild. Het Servische leger had slechts zijn plicht vervuld [dus een officieële goedkeuring en verheer lijking van moord en revolutie door de Ser vische kerkVoor het Servische volk was een schitterend getuigenis van zjjn rijpheid de omstandigheid, dat het het voldongen feit rustig en waardig had aanvaard. Zooals altijd, had God Servië beschermd, en Hij zou dat, naar de metropoliet hoopte en smeekte, ook verder doen. Op dat oogenblik donderde het geschut op de vesting en riepen alle aanwezigen „Leve de Koning De nieuwe Koning heeft benauwde tijden gekend. Toen hij in November 1899 te Peters burg was, bevond hij zich, volgens de Nowosti, in handen van woekeraars, die hem znlke hooge percenten lieten betalen, dat deze al de inkomsten van zijn Roemeensche bezittin gen verslonden, op welke goederen hij hypo theek had gegeven. Om uit dezen benarden toestand te geraken, wendde de Koning zich tot de Bessarabisch-Taurische Laudbouwbank. De bank ontving bij wijze van uitzondering verlof van de regeering geld te verschaffen op buiten Rusland gelegen bezittingen. Uit Odessa gingen er taxateurs heen en de prins kreeg als gevolg daarvan 800.000 roebel. Hij toonde steeds een nauwgezet schuldenaar te zijn sedert hij die leening sloot, en was hen, die hem er bij geholpen hadden, zeer dank baar. De Nowosti prijst op gezag van haar zegs man den nieuwen Koning ook zeer als een intelligent, correct en ernstig man. Maar men vergete niet, dat afgescheiden van de werke lijke verdiensten van Koning Peter I, de Rus sische pers hem me', zijn sterk Russische nei gingen reeds om die reden ais een toonbeeld van menschelijke voortreffelijkheid zou ad- verteeren. Intusschen deel en niet-Russen in den lof over den nieuwen Koning. Koning Peter van Servië is, zooals men weet, de schoonzoon van prins Nikolaas van Montenegro. De manier, waarop Peter Kara- georgewitsj zjjn gemalin verwierf, mag hier in herinnering gebracht worden. Het was in de dagen van den Montenegrjjnschen oorlog; een Turksche afdeeling had de kinderen van den vorst opgelicht en men wanhoopte reeds aan hun redding, Daar verscheen in een stof wolk Peter Karageorgewitsj met zjjn krijgers, met zich voerende de geredde kinderen. Hij had de Turksche roovers aangegrepen, iD de pan gehakt en bracht aan prins Nikolaas zijn kroost terug. „Hoe zal ik u dit vergelden sprak de ontroerde vader. „Hoe kan ik zuik een dienst beloonen Maar eer prins Peter had kunnen antwoorden, wierp prinses Zorka zich voor dn voeten haars vaders en riep „Mij zult gij hem gevenDe heldhaftige daad van haar redder had het hart der schoone maagd gowonnen, en prins Nikolaas voerde zijn 14-jarige wonderschoone dochter uit het mot dochters zoo rijk gezegend gezin van de Zwarte Bergen in de armen van prins Peter Karageorgewitsj. Een jong officier, die in het complot was betrokken, maar aan den aanval op het paleis niet deelnam, is voor den raad vaü onderzoek geweest. Hjj beweerde, zich verslapen te heb ben. Men gaf hem te verstaan, dat hij zelf moord moest plegen of anders voor een krijgsraad terecht staan. De ongelukkige jonge man heeft nu het eerste lot gekozen. Een slachtoffer te meer dus. De tegenwoordige minister van justitie, Schivkovitsj, een overtuigd republikein, is op een zeer eigenaardige manier tot andere ge dachten gebracht. De samenzweerders noodig- den hem nl. Zaterdag op een diner, waar zjj hem te kennen gaven, dat, indien hij niet in de verkiezing van Peter Karageorgewitsj toe stemde, Belgrado dien nacht nog een inwoner minder zou tellen. Voor dit duidelijke argu ment zwichtte de heer Schivkovitsj. De intocht van Koning Peter I is voor- loopig op Zondag of Maandag bepaald. Berl.Tageblat.t verzekert,dat kolonel Masjin, zwager en moordenaar van Koningin Draga en minister van Openbare Werken, de som van 1 millioen francs zon ontvangen hebben om het Servische vorstenpaar nit den weg te ruimen. De nieuwe Koning zou geen hand naar de SBamgezworonen uitsteken, daar ko lonel Masjin in 't bezit is van papieren, die de medeplichtigheid van Karageorgewitsj in het drama bewijzen. De Times verneemt uit BelgradoAlles duidt er op, dat Karageorgievits slechts een strookoning zal wezen. Masjin en Misjits zullen een dictatoriaal militair gezag uitoefe nen. De burgerlijke ambtenaren zijn volkomen machteloos, allerwege zijn het de officieren, die bevelen, De Daily Express verneemt nit Belgrado, dat het leger al begint te morren. De offi cieren klagen over Karageorgievits' uitlatin gen ook vinden zij, dat hij de kroon wel dankbaarder had kunnen aannemen. Koning Peter I zond aan den keizer van Oostenrijk een telegram, waarin hjj mede- deeling deed van zijn verkiezing tot koning van Servië. De Keizer antwoordde Erkente- ljjk voor de vriendschappeljjke mededeeling, die gij mij deedt toekomen, stel ik er prjjs op, u onmiddellijk de verzekering te geven van mijn volkomen sympathie en de weuschen, die ik koester voor den langen duur en voorspoed vau uwe regeering. Moge het Uwe Majesteit gegeven zijn, met geluk de edele zending, u opgedragen, te vervullen, door vrede, rust en aanzien te hergeven aan het ongelukkige land, wreedelijk beproefd door een reeks omwentelingen en door het uit den diepen val, dien het in de oogen der beschaafde wereld heeft gedaan, weder op te heffen. Uwe Majesteit kan bij de vervulling dezer taak rekeDen op mjjn stenn en vriendschap en tevens overtuigd zijn, dat mij steeds de handhaving en bevestiging van de goede be trekkingen ter harte zullen gaan. De Russische Regeeringsbode bevat een officiëele mededeeling, dat de Russische regeeriug koning Peter I van Servië erkent, doch hem de bestraffing der moordenaars als plicht oplegt. De jonrnalieten zjjn Woensdagochtend te 10 u. toegelaten in het oude paleis, waar de Koning en de Koningin vermoord werden. Zij werden door officieren rondgeleid. Het plafond en de wanden van de slaapkamer waren behan gen met licht rose zjjde, waardoor de overal verspreide bloedvlekken des te feller uitkwa men. In plafond, wanden, meubelen en ook in do bedgordijnen talrijke sporen van kogels, i In het insteekkamertje, waar de vorst en de vorstin vermoord werdon, overai bloedsporen, 1 benevens een op een meubel achtergelaten, met bloed bevlekte witte boa, die de Koningin op het oogenblik van het drama over haar outblooten hals droeg. De deur van de slaap kamer en die van het aangrenzende salon waren geheel vernield. Ook in den vloer van andere kamers waren de sporen van het dynamiet te zien. Overstroomingen hebben we- der in de Yereenigde Staten een ernstige ramp veroorzaakt. De spoorweg tusschen HeppDer en Levington is geheel vernield. De eerstgenoemde stad is ten gevolge van de overstrooming voor het grootste deel verwoest. Meer dan driehonderd menschen moeten, voor zoover bekend, bij deze ramp zijn omgekomen. Op een bal van Londen naar Brighton wandelen. Gistermorgen, heel in de vroegte, vertrok eene 18-jarige Amerikaansche, miss Elorence, van de Zuidzijde van de Westminster brug, met het doel, op de wijze van Ethardo, op een bal naar Brighton te wandelen. Zij had dit eergisteren reeds beproefd, doch voordat zij op haar bal een dozijn mijlen had afgelegd, werd het zoo nat en slibberig, dat zij de reis moest uitstellen. Thans vei scheen zij met een matrozenhoedje, in blouse on korten velveleen rok. Onder do daverende hoera's van de saamgestroomde menigte ving zij haar tocht aan. Haar komst op de wegen van KonniDgton en Brixton veroorzaakt heel wat verwondering en pieizier bij de werklieden en anderen die reeds in den vroegen morgen op de tramwa gens zaten. In 6 dagen hoopt de excentrieke jonge dame hare reis te volbrengen. Luchtscheepvaart Santos Dumont. De bekende luchtschipper Santos Dumont te Parijs is Zondag j. 1. met zijn bestnnrba- ren ballon „Santos Dumont no. 9„ opgeste gen en naar de wedrennen te Longchamps getogen, waar hij na eenige welgeslaagde evo luties goed en wel te midden van duizenden en duizenden zonder hulp op het middenter rein landde. Een onbeschrijflijke ovatie viel den koenen luchtreiziger daar ten deel en na eenige oogenblikken oponthoud begaf hij zich weder in zijn schuitje er verdween onder luid gejuich spoedig in hooger sferen met koers naar zijn bewaarplaats, waar hij uitmuntend arriveerde, zeer voldaan over de werking van zijn kleinen toerballon. De groote ballon met een motor van 60 pk. zal vermoedeliik nog in 't einde dezer maand kunnen beproefd worden. Woensdagmiddag heeft te Alais in het „Café de Lyon" oen dynamietaan- slag plaats gehad, die drie slachtoffers heeft gemaakt. Men weet nog niet, of de dader Aniel Carrier nit wraak heeft gehandeldde man zelf liet er het leven by de eigenares van het koffiehuis een de bediende zijn ernstig gewond. Het koffiehuis werd voor het grootste deel verwoest. Naar Lapland. In Zweden is het spoorwegnet thans tot het hooge noorden uitgebreid, door het aan leggen van een lijn naar Narvik, aan de Noordelijke IJszee. Van 19 Juni tot 14 Augus tus vertrekt langs deze lijn elke week des Vrijdagsnit Stockholm een luxe-trein,bestaande uit slaapwagens le klasse met een salonwagen en een eetwagen. De reis van Stockholm naar Narvik duurt 48 uren en kost heen en terug ougeveer f 77. Men kan aldus het land van de middernachtszon gemakkelijk zonder angst voor zeeziekte bezoeken. Een wolkbreuk in Pruisen. Iu den omtrek van Marienwerder [West-Prui sen] zijn aanhcudende zware regens gevallen, ware wolkbreuken, die zeer groote schade hebben aangericht. Te Marienwerder vreest men zelfs, dat verschillende huizen zullen in storten; de scholen moesten worden gesloten. Er is telegrafisch om eon compagnie genie soldaten verzocht. Ramp te Woolwich. Londen, 18 Juni. In het arsenaal te Wool wich is hedenmorgen een lyddietgranaat ge sprongen. Tien personen kwamen daarbij om het leven, terwijl velen gewond werden. Een man-vrouw. In een plaatsje in Silezië is onlangs verden king gerezen, of een daar wonende „weduwe Hedwig Fischer" wel een vrouw was. Het onderzoek bracht aan het licht, dat deze „we duwe" inderdaad Jnlius Wilhelm Paul Fi scher heette, wever van beroep was geweest, wegens oneenigheid zijne vrouw had verlaten en zich in vrouwenkleeren had gedost, om naar hij opgaf beter vooruit te komen. Zoo is hij o. a. eenige jaren ergens in Posen „kindermeid" gewoest! Amerikaansch. Koning Peter van Servië is zooala men weet, weduwnaar.Volgens de Daily Express nu zou hij een brief van een Amerikaansch mil- lionnair hebben ontvangen, waarbij deze hem zijn dochter ten hu wolijk aanbiedt, met een koninklijken bruidschat om het aanbod voor een koning aanlokkelijk te maken.

Schager Courant | 1903 | | pagina 9