Plaatselijk Nieuws. VAN DE KERMIS. Bargerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Marktbericht®». plek aan den eenzamen Fnrmerdijk. Zij zon daar een steen vinden, waarop met blauw potlood een kruis getrokken was, en onder dien steen een doos. [De politie vond daar later werkelijk die voorwerpen.] Een buur vrouw werd overgehaald iets onder dien steen te brengen, nadat de burgemeester zich me» twee veldwachters verdekt had opgesteld. Er kwam echter niemand opdagen. De bur gemeester heeft een aantal facsimiles van brief en omslag verspreid. In het Noordel ij k gedeelte van den WAARDPOLDER is men met den karwijoogst begonnen. Daar de eerste zetting met hagel en vorst had. te worstelen en de laatste zetting het ongure weer der laatste weken moest trotseeren, is de verwachting niet schitterend. Geslaagd voor 't examen van leerling-klerk bij voor lCOHlug-a.icia uij de H. IJ. S. M. de heer KI. Blaauboer Gz. te WAARDPOLDER, Kolhorn. Tot diaken in de Ned. Herv. kerk te KOLHORN [vacature-G. Beers] is gekozen de heer G. Hoek aldaar. Brand te HAARLEM. De correspondent van het Hbld. meldt „Brand bij Figee Die kreet bracht gister avond te halfnegen groote opschudding en ontroering in Haarlem, een opschudding bijna op een paniek gelijkend. Drommen menschen spoedden zich naar de Leidschevaart, waar de uitgebreide terreinen der Haarlemsche machinefabriek, voorheen Gebrs. Figee, ge legen zijn. Een ontzettende vuurzee, vlammen, die zoo hoog opsloegen dat ze in de stad bijna overal te zien waren, en een dichte zwarte rookmassa, deden een ernstige ramp ver moeden. Gelukkig was de schijn erger dan de werkelijkheid. De brand was ontstaan in het zoogenaamde kistenpakhuis, een gebouw, van ijzer gecon strueerd, met een zinken dakbedekking. Be halve zeer veel droog hout, voor het stellen van machines in gebruik, leverde ook de van olie, parafine en teer doortrokken omgeving zeer licht brandbaar materiaal. De vlammen hadden onmiddellijk het ge- heele gebouw met het naast gelegen bazen- kantoor aangetast, doch de brandweer, hoewel niet zoo vlug als gewoonlijk, pakte het vuur met een flink aantal slangen van alle zijden aan. De hitte was echter bijna ondragelijk, en een oogenblik dreigden de naastgelegen perceelen, aan de Brouwersvaart uitkomende, een café en eenige arbeiderswoningen, te gaan branden. De menschen ontruimden dan ook de huizen, doch konden er later weer intrek ken, hoewel twee woningen, in een poortje dat vlak bjj het brandend gebouw uitkomt, zoowel vuur- als waterschade beliepen. Van een was het dak grootendeels vernield, zoodat de menschen elders een onderkomen moesten zoeken. Ze waren niet verzekerd. Het aan de andere zijde gelegen magazijntje van teekeningen en modellen bleef, dank zij het krachtig optreden der brandweer, gespaard, en ook de overige werkplaatsen bleven geheel ongedeerd, zoodat de brand geen stagnatie in de werkzaamheden zal brengen. Het ver brande was verzekerd. Duizenden menschen hadden zich op de Brouwerskade, Zijlvest en Leidschevaart samengepakt, zoodat de politie de hulp van een detachement infanterie be hoefde om voor behoorlijke afzetting te zorgen. Verschillende autoriteiten waren op het terrein. Te halftien kon men zeggen den brand meester te zijn. Een half uur later kon een deel der spuiten inrukken, hoewel alles nog nat gehouden werd. Een kleinschrijver. Gelooft men, dat op één graankorrel, een flinken korrel, maar dan toch eén graankorrel, met de pen deze woorden kunnen worden geschreven, samen tellende 430 letters en cijfers „H. M. Wilhelmina Helena Paulina Maria, Koningin der Nederlanden, geb. 31 Augustus 1880, ingehuldigd 6 September 1898, gehuwd 7 Februari 1901. Z. K. H. Hendrik- Wladimir Albrecht Ernst, Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklen- burg enz. enz., Harer Majesteits Gemaal, geb. 19 April 1876. H. M. Adelheid Emma Wilhelmina Theresia, Prinses van Waldeck-Pyrmont, Koningin- Moeder, geb. 2 Augustus 1868. Wilhelmina Frederika AnnaElisabeth Maria. Dochter van wijlen Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, Gemalin van Z. D. H. Prins van Wied, geb. 5 Juli 1841 Wjj zouden het niet geloofd hebben, indien wij den korrel niet hadden gezien en met een sterk vergrootglas de letters vrij wel ge lezen. De man, die dit werk doet, 1b een in Frank rijk genaturaliseerd Rumeniër, J. Sofer, kleinschrijver van beroep, die bjjv. ook op de snede van een visitekaartje een heel verhaal schrijft, ook portretten teekent, waarvan de lijnenregels met een loupe goed te lezen schrift zijn. De heer J. Sofer heeft een album vol blijken van waardeering, van vorsten, hoog geplaatste personen, menschen als Bismarck, Zola, Jules Simon, enz. Wie zijn levensge schiedenis verlangt op een graankorrel, kan zich tot hem wenden in het hotel Polak in de Hoogstraat te Amsterdam. „Hbld." Brandkasten. In de „Bouwwereld" vinden we met veel waardeering melding gemaakt van een uitvin ding van den heer E. M. Jaarsma, met het oog op de veiligheid van den inhoud van brandkas ten. Daarbjj is de binnenkast van de buitenkast gescheiden door een aantal zöoveel als men wil luchtmantels, die op hunne beurt onder ling gescheiden zjjn door asbestplaten. Deze mantels brengen de temperatuur geleidelijk terug van bijv. 1000 gr. C. tot 400 gr., 160 gr. enz. Tusschen de mantels omstaan luchtstroo- men, en wanneer nu maar geregeld lucht kan toe- en afstroomen, zal de binnenkast en haar inhoud geen gevaar loopen. Dit nieuwe stelsel van beveiliging kan ook op oude brandkasten worden toegepast. Slecht eten. Wjj zijn, zegt „Het Volk", in staat het volgende mede te deelen Op het „fort bij VELSEN", was sedert eenige dagen het eten, speciaal de oude aard appelen, zóó slecht, dat de manschappen besloten een middel te baat nemen, dat, naar zij hoopten, meer doeltreffend zou zjjn dan de dageljjksche klachten aan den sergeant van de week. Dinsdag j.1. begaf het grootste deel der soldaten zich na het middag-appèl naar de kamers in plaats van naar de eetzaal, waar de borden met blauwe aardappelen en raap stelen opgeschept stonden. Onmiddellijk liet de kapitein de twee „sta- sekties der kompagnie aantreden, woorden gevend„Ah, daar hebben we 't dus, een opgezet plan 1" Beide secties een dag kwartier-arrestgeen van jullie gaat vanavond het fort af." Ziehier de militaire, maar zeker niet de beste manier, om verbetering te brengen in de voe ding van den soldaat De Vr ij zinnige Kiesvereeni- ging te KOLHORN heeft tot candidaten voor den gemeenteraad gesteld de heeren K. Jonker, G. Smit en voor de vacature-Raat den heer C. Spaans Hz. - LUTJEWINKEL. De twee eerste markten zijn weergehouden. Hoewel we vroeger begonnen dan het vorige jaar en het ongure weer dei vorige week niet bijzonder bevorderlijk was voor den groei der aardappelen, was de aanvoer aan merkelijk hooger dan op de eerste markt van verleden jaar. Hieruit blijkt, dat de cultuur toeneemt en en dat het terrein van aanvoer grooter wordt. Over de gemaakte prijzen kan men zeer te vreden zijn. De Zaak van den heer F. van der G o e s. Vrijdag deed het Gerechtshof te AMSTER DAM uitspraak in de zaak van den heer Frank van der Goes, privaat-docent aan de Gemeentelijke Universiteit aldaar, die door de Rechtbank tot vier maanden gevangenis straf was veroordeeld wegens opruiing. Het Hof achtte de door de verdediging opgewor pen nietigheid der dagvaarding, omdat zij een primaire en subsidiaire ten-laste-legging inhield waarop de beklaagde zich niet behoorlijk kon verdedigen, ongegrond, en bevestigde het von nis der Rechtbank, behalve wat de opgelegde straf betreft, die tot één maand gevangenis straf werd teruggebracht. - De tiendkwestie te HEER HUGOWAARD. Naar men weet, was ten aanzien dezer zaak een pioces aanhangig, waarin dan toch ein delijk voor enkele weken door de Alkmaarsche Rechtbank uitspraak is gedaan. Naar een bericht in een te Alkmaar verschijnend blad, zijn de tiendheffers in 't gelijk gesteld en de vervolgden veroordeeld tot betaling der tiend- penningen en van de kosten van het geding. Op de heden, 26 Juni, gehouden ver gadering is aan belanghebbenden meegedeeld, dat dit bericht wel niet onjuist, maar toch onvolledig is. Door den advocaat der veroordeelden toch is meegedeeld, dat 't pro ces is verloren en het tiendrecht als vast staande door de rechtbank werd beschouwd, doch tevens, dat de kool buiten de tiendhef fing valt. Wellicht brengt deze beslissing tiendge rechtigden en tiendplichtigen zooveel nader tot elkaar, dat er een voor beide partijen bevredigende oplossing uit geboren wordt. In haar vergadering van j.1. Vrijdag besloot de afdeeling HEER HUGO WAARD van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, f 6.— premie toe te kennen aan een der leden der afdeeling, wanneer door hem de eerste 60 leverbare kolen ter markt werden aangevoerd. Naar gemeld wordt, is door de leden der Marineclub te DEN HELDER besloten, het abonnement dier club op het „Algemeen Handelsblad" op te zeggen, en zulks als een spontane uiting der veront waardiging van de zee-officieren over de wijze, waarop door den schrijver van het Kameroverzicht in genoemd blad de verdedi ging werd beoordeeld van de Marinebegroo- ting door Z.Exc. den Minister van Marine, in de zitting der Tweede Kamer van Dinsdag. (Zie ons vorig no.) Inde LANGEDIJKER gemeenten wordt met het oog op de drukte van het koolplanten, waarbij de schoolkinderen goede diensten kunnen bewijzen, de zomervacantie altijd gehouden in het begin van Juni. Daar het weder al dien tijd echter zeer ongunstig was, werd te Noordscharwoude de vacantie met 8 dagen verlengd. D e Koningin in Oldenburg. Oldenburg, 26 Juni. Koningin Wilhelmina der Nederlanden en Prins Hendiik zijn heden middag met groot gevolg hier aangekomen Ier bijwoning van den morgen plaats hebben den doop van de jongste dochter van het groothertogelijk paar. De stad is feestelijk versierd. De bevolking bereidde den Neder- landschen vorsten, die tot Maandag zullen blijven, een zeer hartelijke ontvangst. Te SINT PANCRAS zijn door de Kiesvereeniging „Burgerplicht" candidaat gesteld voor den Gemeenteraad, de heeren D. Kloosterboer, aftr. lib.A. Nobel, aftr. lib., en J. Groothuizen, R. Kath. - WINKEL. Vrjjdag bezochten de schoolkinderen van Winkel, Lutjewinkel en Groetpolder met hunne geleiders de Schager kermis. Achter eenvolgens werd een bezoek gebracht aan Cérès (gezelschap Nieuwenhuijzen) en den stoomdraaimolen. Zeer voldaan keerden allen j met de tram van zevenen huiswaarts. Prach- tig zomerweer deed mede dit uitstapje slagen naar wensch. - HARINGCARSPEL, 26 Juni 1908. J.1. Woensdag was het schoolfeest te Waarland. Was eerst besloten, dat de oudere- leerlingen naar Amsterdam zouden gaan, bij nadere overweging werd vastgesteld, dat het feest voor allen zou bestaan in een bezoek aan de kermis te Schagen. 's Morgens om 10 uur ving de tocht aan. Een heerlijk koel tje, heldere zonneschijn uitgezocht weer voor een rijtoer. Deze ging met 20 rijtuigen over 't Veld, Nieuwe Niedorp, Winkel, den Groetpol der naar Kolhorn, waar in het lokaal van den heer Kist een uurtje werd vertoefd. Ge spijsd en gelaafd, werd daarna de tocht voort gezet over Barsingerhorn naar Schagen, waar men ten 2 ure aankwam. Na den inwendigen mensch weer versterkt te hebben, trok men uit den tuin van den heer Broersma de ker mis op. Eerst een wandeling langs de kramen en daarna den stoomdraaimolen binnen. Van daar naar de Bioscoop en eindelijk naar den tuin van Broersma terug. Hier nogmaals gegeten en gedronken en toen weer op huis af. Tal van versnaperingen werden voor en na aangeboden. En aan het einde van den tocht kwam nog het grootste genot. In de school werd prijsuitdeeling gehouden. Elk kind ontving een fraaien prjjs. En opgetogen, met de handen vol fraais en lekkers, trok elk ten slotte huiswaarts. Alles liep in de beste orde, zonder het minste incident, af. Waarlyk, die perzik smaakt ook hier naar meer. - HEER HUGOWAARD. Door de harddraverij-vereeniging „De door den heer Hofdijk voor Maandags prijs- tonknuppelen wordt uitgeschreven, waarbij worden gesteldf 40, a f2.60. te BROEK OP f 8 de volgende prijzen f 26, f 10, f 6 en 4 prijzen Groentemarkt LANGENDIJK. 24 Juni16000 bos wortelen f 2.80 per 100 'dos. 848 manden aardappelen f 1.06 a f 1 80 per 17'/, KG. 26 Juni64000 bos wortelen f 1.40a f2.60 per 100 bos. 618 manden aardappelen f 1. a f 1.70 per 17'/, KG. 26 Juni: 115O0 bos wortelen f2 a f 2.90 per 100 bos. 1078 manden aardappelen f0.96 a f 1.60 per 17>/j KG. Groentemarkt te ST. PANKRAS. 24 Juni362 manden aardappelen f 1.10 a f 1.70 per 17'/, KG. HL.) 26 Juni448 manden aardappelen a f 1.60 per 171/, KG. 26 Juni663 manden aardappelen a f 1.60 per 17'/i KG. Marktbericht van LUTJE WINKEL van 26 Juni 1903. Aangevoerd 160 zak groote muizen f 2.80 a f2.76, 46 zak kleine muizen f 1.a f 1.76. „Nieuw Leve n." Station NOORD SCHARWOUDE. Op de eerste veiling, Woensdag 24 Juni, werden 80 zak aardappelen aangevoerd, welke verhandeld werden groote muizen tegen f 2.86 f2.60 en kleine tegen f0.90 a fl.26. Nog steeds schijnen sommige landbouwers tot hun nadeel, er niet toe te kunnen komen, de aardappelen nauwlettend te sorteeren. Vrijdag 26 Juni aangevoerd 170 zak groote muizen f 2.35 a f 2.70, kleine f 1 a f 1.66 per zak. fl— f 1— Schagen, 27 Juni 1903. Dat was nog eens een echt ouderwetsche avond, met de opvoering van Klaasje Zeven ster, Woensdagavond in het Noordhollandsch Koffiehuis. Geen plaatsje onbezet, overal waar maar eenigszins een stoel of bank kon staan, was die neêrgezet en steeds een lief hebber die voor geld en goede woorden gaarne dat plaatsje in bezit nam. Kortom, de zaal was prop-propvol. De verwachting was dus blijkbaar al zeer hoog gespannen. En of aan die verwachting voldaan is We gelooven van ja In langen tjjd hebben wij tenminste niet zulk een mooi stuk gezien. Reeds bjj het voorspel genoten we. Wat een mooie scène's, zoo vol leven en tint, wat een ongekunsteld opgewekt speldat was daar een goede belofte voor het vervolg. Het hoogste punt in het stuk werd o. i. bereikt in het bedrijf bij Madame Mont-Athos, dat was het mooiste bedrijf, met veel actie en keurig spel. Geen wonder, dat aan het slot een donderend applaus uit de zaal opsteeg. We zouden zoo kunnen doorgaan met hier en daar een greep te doen, om verschil lende mooie oogenblikken in herinnering te brengen, want deze waren er velen. Maar we gelooven te kunnen volstaan na al het goeds, dat elders al van Klaasje Zevenster is gezegd, met te verklaren dat de opvoering hier in Schagen ook een waar succes is ge weest. Voor het spel hebben we niets dan lof. Den heer Spree hebben we nog nooit zoo ge heel kunnen bewonderen, als in zjjn beide rollen van Galjart en Flinck. Zoowel in de eene als in de andere rol wist hjj een uit drukking te leggen, die meesleepte. Het ver schil in beider type was magnifiek opgezet en werd kranig volgehouden. Mevrouw Spree heeft voornamelijk getroffen door haar eenvoudig, maar zeer gevoelvol spel we gelooven dat het goed gezien is, van Klaasje geen hartstochtelijke figuur te maken. Gaarne ook een woord van hulde aan mevrouw Fuchs-Barbiers voor haar vertolking van Madame Mont-Athosja, dat was kranig werk Het verder samenspel viel ook zeer te roemen, geen leemte, geen hangen aan elkaar, 't ging vlot, zoodat een uitstekend geheel werd verkregen. 't Doet ons genoegen, dat Maandagavond Klaasje Zevenster nogmaals gaat en we willen hopen, voor een flink bezette zaal. Degenen die Woensdagavond geen plaats meer kon den machtig worden, geven we den raad gaat Maandagavond, want ge zult vólop genieten. In den tuin van den heer Broersma gaf avond een volks- r begunstigde dit r waren Üonderdsg jl. heel wat vette koeien aangevoerd, wat op een hoogen prijs nu niet bijzonder gunstig werkte. Het resultaat was dan ook „trekkende han del met lager prijzen." Gelde koeien en kalf- koeien maakten ook een „flauw gangetje." Beter ging het met vette schapen en goede overhouders. Dit artikel ging tegen een goeden prijs vlug van de hand. De handel in lam meren sloot zich daarbij aan. Vette varkens, als van oud» trekkend. Met de ingevallen warmte zal 't er ook wel niet beter op worden. Naar eieren was veel vraag, zoodat de aan voer spoedig verkocht was. Het straatwerk voor de ge meente is gegund aan F. v. d. Horst te Am sterdam en wel als volgt Rijstraat 15, Paardepad 7, Trottoir en wal- muren 17 cent per M Op verzoek van de Vereeni- ging „Algemeen Belang" zal de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij op den laatsten Zondag van kermis een extra-trein laten loopen naar Alkmaar. Zie de advertentie in dit blad. Nog meer candidaten. Voor het lidmaatschap van den Gemeente raad zal nog worden candidaat gesteld de heer P. Henneman. J. Vaseur, arbeider in ploeg 4 bij de H. IJ. S. M., standplaats alhier, is overgeplaatst naar Koegras. P. N. Balfers, van Alkmaar, is alhier geplaatst als arbeider verver, terwijl A. Zwaag, woonachtig alhier, aangesteld is als vast arbeider. Uitslag Schietwedstrjjd, Vrjj- dag gehouden in den tuin van het N.-H. Koffiehuis. O. Dekker, Schagen, le pr„ met 186 pun ten, 2 kaartenTh. Schmalz, idem, 2e pr., met 184 punten C. Roggeveen, idem, 8e pr., met 182 punten C. Smit, idem, 181 punten H. Schene, idem, 180 puntenA. Tiesen, Anna Paulowna, 176 punten. Troostprijzen L. J. Roggeveen, Schagen, le prjjs, 91 punten, 1 kaartJ. Geevers, Anna Paulowna, 2e pr. 86 puntenA. Wiggers, idem, 8e pr., 86 puntenF. F. Keet, Scha gen, 4e prijs, 74 punten. RozenprijsO. Roggeveen, Schagen, met 14 rozen, 6 kaarten. PalingprijsO. Dekker, Schagen, zonder poedel, 82 punten. De prjjzen bestonden in kunstvoorwerpen. Nu is het tijd. Wie het bekende voorbehoedmiddel tegen de aardappelziekte wil aanwenden, gebruike het nu. Het recept is als volgtMen neme ll/i K.G. kopervitriool met s/4 tot l'/j K.G. stuifkalk en menge dit in 100 L. water. Met de verkregen pap, „Bordeausche pap" genaamd, kan men ongeveer 4 snees aardappelen be sproeien. De onkosten daarvoor bedragen ongeveer f 1.—. WeDSchelijk is het, voor de besproeiing een pulverisateur te gebruiken. Arie Struijf alhier is be noemd tot postbode te Barsingerhorn. welkom geheeten. De Koning antwoordde dat hij zou regeeren in overeenstemming met het Parlement en dat hij zijn koninklijk woord zou houden. De Koning drukte alle senatoren en afge vaardigden de hand. In antwoord op een rede van het ge meenteraadslid Saulovitsj, beloofde de Koning te zullen trachten van Belgrado te maken een centrum, het Servische ras waardig. De Koning maakte, zonder escorte, een rit door de stad, waarbij hij warm werd toe gejuicht. Bij de plechtigheid trok het zeer de aan dacht, dat de Koning den moordenaar van Draga, kolonel Masjin, de hand heeft gedrukt. De Servische officieren gaan intusschen voort, zich als „redders van het vaderland" te gedragen en zich onhebbelijk aan te stel len. Zij hebben een brief gericht tot een blad in Sofia, waarin zij verklaren, dat, als men hen wil executeeren, zij bereid zijn met opge heven hoofd te sterven. Zij hebben het vader land gered, zeggen zijde ware schuldigen zijn Frankrijk en Rusland, die hun goedkeu ring gaven tot het huwelijk van Aiexander en Draga. Nauwelijks is er een nieuwe Koning, of er is ook weder een nieuwe kroonpretendent in het geslacht Obrenovitsj, n.1. een buiten echt ge- j boren zoon van wijlen koning Milan, koning Alexander's vader. Men doet reeds pogingen j om propaganda te maken voor dezen nieuwen pretendent. Het „Journal des Débats" verneemt uit Belgrado uit betrouwbare bron, dat in den nacht van 10 Juni 127 dooden zijn gevallen. De samenzweerders en de soldaten waanden zich verraden en werden onder elkaar hand gemeen. De officier, die den koning dood schoot, werd onmiddellijk door zijn mede plichtigen gedood, om te voorkomen dat hij levend in de handen van de aanhangers van den Koning zou vallen. Amerikaansche Gouverne- ments Drukkerij te Washington. We lezen in de Hope Het gouvernement der Vereenigde Staten heeft de grootste drukkerij in de wereld [te Washington]. Zij staat onder het bestuur van Frank W. Palmer, vroeger redacteur van de Chicago Inter Ocean en postmeester te Chica- Ingeschreven van 24—26 Juni 1908. Geboren, Ondertrouwd en Getrouwd Geene. OverledenTeunis Smit, 71 jaren, echt genoot van Antje Olie. Santos Dumont heeft met zijn bestuurbaren luchtballon een aardig Btukje uitgehaald. Dinsdagmorgen, heel vroeg, is hij met dien ballon opgestegen en er een poos boven de daken van Parijs mede aan het spelevaren geweest. Daarna heeft hij ge stuurd naar het huis van de Champs Elysées, waarvan hij een appartement bewoont en heeft daar even „aangelegd" om koffie te drinken. Toen hij zich wat verkwikt had, is hij weer in zijn schuitje gaan zitten om naar de ballonnenloods terug te keeren. Aangezien de wind ondertusschen was opgestoken, moest hjj zich ten slotte eohter laten voorttrekken. De luchtschipper is er zoozeer van over tuigd, dat hij het vraagstuk van de bestuur baarheid der ballons zal weten op te lossen, dat hij aan zijn appartement een soort aan legplaats in de ruimte heeft doen maken, waarlangs zijn ballons zullen kunnen liggen, wanneer hjj in of uit wil stjjgen. Voorbeeldeloos. Een voorbeeldeloos huwelijk is, naar gemeld wordt, op Long Island, New-York, gesloten. Zekere Townsend Millar, 104 jaar oud, was de bruidegom eene weduwe van 79 de bruid. Reeds toen deze een klein meisje was, had Townsend zich voorgesteld haar eenmaal tot de zijue te maken, maar huwbaar geworden, gaf zij een ander de voorkeur. Sneeuw in Portugal. Te Lissabon en langs de Portugeesche kust moet het zeer hevig hebben gesneeuwd De oogst is, volgens een telegram uit Portu- de Harmoniekapel Vrij da; concert. Verrukkelijk wei w concert. We hadden eigenlijk meer bezoek verwacht. Het concert slaagde uitnemend. Na afloop hiervan begon het gewone con- fetti-bombardement met gratis-verloting in den Stoomdraaimolen. 't Was daar eenige uren zeer vol en opgewekt. j Wat nog nooit met kermis hier is gebeurd, gal 's hoofdstad, verwoest, de landerijen onder- io ver we ons herinneren, zal nu geschieden. I geloopen, in de havens moeten eenige schip zoo ver we We krijgen een Café-Concert in den van den heer Broersma. Het gezelschap Nteuwenhujjzen, zoo best bevallen in Cérès, zal den laatsten Zondag optreden in den tuin van den heer Broersma. Bjj mooi warm weêr zal menigeen een zitje in den tuin prefereeren, —Het uitstapje van onze scho lieren naar Helder en Huisduinen is in alle opzichten uitstekend geslaagd. Volgens het op gezette plan bezichtigden 108 der leerlingen van de 6e en 6e klassen de Rjjks Werf en de dokken. Daar was natuurlijk veel bjjzonders te zien. Vooral de verschillende bewerkingen van jjzer trokken aller aandacht. Het pletten, knippen en boren van dik plaatjjzer was voor jong en oud hoogst interessant. Ook was men nog in de gelegenheid het gieten van koper waar te nemen. Terwjjl de ouderen dit practisch lesje in de metaalindustrie kregen, maakten de leerlingen der lageie klassen eene wandeling langs den Kanaalweg, de haven en - j--i. STS Hengstman" «1. vflg.„ WM d« 26 taj, kende" vroeg wie er korporaals die naar »urou linuoiij ac*U) ruaai n a SJ, schoot daarna op een der miliciens af, met den uitgeschreven op 12 Juli, waarbjj prijzen de woorden„Zeg eens H., ik weet van je, 1 worden uitgeloofd van 26—10 en 6 gld., en dat jij het thuis beter gewend bentwaarom troostprijzen van f 10, f 6 en f 2,50. Naar Ai keuze der deelnemers mogen de paarden wor- u r Amsterdamsch den aangespannen, of onder den man worden Toen de aangesprokene (een Amsteroamscn h^rddravers, welke een prjjs heb jjj niet gegeten Toen de aangespi student van de Vrjje Universiteit] waarschijn ljjk [en hopelijk] uit bedremmeldheid daarop boven f 60 hebben gewonnen, zjjn ou antwoordde dat dit „vooruit afgesproken*1 sloten. Dinsdag 14 lal ringstek» 0D was, zei de kapitein,een slimmen draai aan die worden gehouden om prjjzfn Ingell tuin breuken hebben plaats gehad. Sinds menschenheugenis moet er in Portu gal niet zooveel sneeuw zijn gevallen, ten minste zeker niet in de maand Juni. Dinsdagochtend werd een ge pakte deserteur van het Essex-regiment te Londen toevertrouwd aan een geleide van soldaten, die hem naar Chatham moesten brengen. Onderweg ging het geleide even in een kroeg aan. De deserteur, die niet geboeid was, ging er van door. Het ge]eide wist hem i op straat nog tb pakken en deed hem toen de boeien aan. Men ging verder en bezocht weer een kroeg. De deserteur ontsnapte op nieuw. Met behulp van de politie werd de man echter andermaal gepakt. Maar het bleek nu noodig, het gelelde zelf, met den deserteur, naar een politiepost te hrengen. Fraaie toestanden 1 Servië. Koning Peter I van Servië is Woensdag De stad was versierd, met vlaggen getooid en verlicht, maar de geestdrift bij de bevolking was niet uitermate groot. Men schijnt in Servië een afwachtende houding aan te nemen. De gezanten der groote mogendheden doen dit ookde gezanten van Frankrijk, Enge land, Nederland, Turkije en de Vereenigde Staten hebben Belgrado verlaten. De Italiaan- sche gezant bleef in de stad, maar heeft last, niet aan de feestelijkheden deel te nemen dit wekt eenige verwondering daar de Koning van Italië een zwager van Peter Karageorge- wltsj is. Koningin Eïena van Italië is een zuster van wijlen prinses Zorka, de echt- genoote van Peter I. Slechts de gezanten van Rusland en Oos- go. De drukkerij was vroeger in een oud bouw vallig gebouw. Door den invloed van Mr. Palmer bestemde het Congres 2.400.000 dollars voor een nieuw gebouw. Vier jaren arbeidde men er aan. Het is nu bjjna voltooid. De nieuwe drukkerij zal vloerruimte hebben van 619.700 vierkante voeten, gelijk aan vier gewone stadsblokken, en verdeeld in zeven verdiepingen met nagenoeg zonder scheids muren. Het gebouw heeft 1.500 ramen. Een derde van al de muurplaatsruimte is glas. Het gebouw is absoluut vuurproef, of zoo geheel vuurproef als men eenig gebouw maken kan. De muren zijn gebouwd gelijk die van een fort. De vloeren hebben een draagkracht van 85 millioen ponden. De buitenmuren zjjn drie voet dik, en 10 millioen baksteen werden vereischt om ze te bouwen. Ingesloten in de muren is een stalen geraamte wegende 12 millioen ponden. In den gewonen loop van zaken worden er iederen dag ongeveer vijftien ton papier gebruikt, en meer dan twee millioen ponden drukletters van gewone soort worden er in de letterzetters-kastjes gevonden. Er zijn 3.967 geëmployeerden op de be- taallijst. Het gouvernement der Vereenigde Staten drukt en publiceert meer documenten dan eenige natie ter wereld, en verleden jaar- kostte deze tak der drukkerij 5.808.463.09 dollar. Hoe snel het werk verricht kan worden blijkt uit het volgende voorbeeld, dat nog nimmer overtroffen is. Drie jaren geleden deed eene Commissie onderzoek naar de wanordelijkheden van de kadetten, in de militaire school te West Pont, N. Y. Het verslag der Commissie werd in handen gesteld van den meester knecht Henry T. Brian, op een Zaterdag avond 6 uur en op Maandagmorgen werden er 2.000 exemplaren op de lessenaars van de leden van het Huis van Vertegenwoordigers geplaatst. Een ander voorbeeld was het verslag van de Commissie van Onderzoek in zake het onheil van de Maine in de haven van Havanna, Cuba. Het manuscript werd op een zekeren avond na 6 ontvangen en een boekdeel van 300 pagina's met 25 illustratiën werd den volgenden morgen bij het openen der kantoor uren geleverd aan het Marine Departement. Eenige jaren geleden werden de herziene statuten der Vereenigde Staten, een boekdeel van 1000 kwarto pagina's opgezet, gebonden in schaapslederen band, tusschen Woensdag-, nacht en Zaterdagmiddag. Het Fransche gouvernement komt het naast aan de V. S.dan volgt Duitschland, en de drukkerjj van de Japaneesche regeering is de vierde in grootte. T ePalestrina in Italië is door een storm een steiger ingestort bij een brug in aanbouw. Op het oogenblik van het ongeluk bevonden 80 arbeiders er zich op, die allen omlaag stortten. Vjjf werklieden werden ge-- dood en 20 gewond, waarvan enkelen zeel- ernstig. Hongersnood in Kwangsi. Londen, 24 Juni. De Morning Leader ver neemt uit Hongkong, dat in Kwangsi vreese- ljjke hongersnood heerschtgevangenen worden geglaoht, verkocht en gegeten. 1903, Aangevoerd 75.- a 250.— .1— a .-- „130— „200— „150— 195— 295— 250.— WttLiUOuug xaxj.fro uvu XS.WM6-0 het Hoofd. Beide partijen hielden daarna ach- in zijn hoofdstad Belgrado aangekomen, tereenvolgens eene gezellige rust-pauze in -- —,~-J Casino. Per tram werd hierop Huisduinen opgezocht. Zee, strand en duinen boden zoo veel afwisseling aan, dat de tijd vervlogen was, voor en aleer men het wist. De uurtjes, aan het strand doorgebracht, zullen zeker nog lang in aller geheugen bljjven. Gelukkig had de commissie gezorgd, dat bjj zooveel inspanning de grage maag onverpoosd kon worden voorzien, zoo dat feitelijk in geen enkel opzicht te klagen viel. Wij meenen, namens de kinderen, hier het gemeentebestuur dank te moeten bren gen voor zjjne ruime toelage, waardoor het mogelijk is, het kinderfeest veelzjjdig te doen slagen. Dank ook aan de school commissie en vooral ook aan de damesleden, tenrijk waren hij den intocht aanwezig bereden, boven f 60 buitenge- fietsen terwjjl voor hunne groote belangstelling in ons jaar- ljjksch schoolfeest, en mede aan het onderwij zend personeel onzer scholen voor hunne onvermoeide toewjjding. Waar allen zoo een drachtig samenwerken, is het succes verzekerd. Dé eedsaflegging van Jen Koping had in het gebouw der Skoepschtina plaats, Uit naam van de nationale vergadering, die geheel bijeen was, werd Koning Peter in het paleis door Yelimirovitsj begroet en harteljjk SCHAGEN, 26 Juni 16 Paarden Stieren 20 Gelde Koeien 43 Vette Koeien 32 Kalfkoeien 26 Nuohtere Kalveren Schapen (magere) 250 Idem (vette) 70 Overhouders 200 Lammeren 2 Bokken en Geiten 15 Varkens (magere) 20 Idem (vette) p.K.G. 60 Biggen 50 Konijnen 80 Kippen 700 Kilogr. Boter 260 kilogram Kaas 12000 Kipeieren 2000 Eendeieren ALKMAAR, 26 Juni. voerd 450 partijen, wegende 190000 K.G. Kleine f 27.Commissie f 26.50. Middelbare f27.Handel vlug. ALKMAAR, 26 Juni. Granen. Tarwe at Rogge f a f Gerat f a f id. Ohev. f af. Haver f 2.50 a f 3.40, Paardeboonen f a f Bruine 1 17— a f Duiven id. t a Witte f a Citroen id. f 16—Geel mosterdzaad f 10— a 20— 21— a a 29.— 20— a 27.- 9— a 13.- 5— a 7.- 11— a 18.— —.36 a 98 5— a 8.- —.25 a -.60 —.26 a 1.— -.95 a 1.05 —.80 a -.35 3— a 3.50 3.10 a Kaas. Aange-

Schager Courant | 1903 | | pagina 2