N oorderstoomtram SchagenZijpeAlkmaar. Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Naar aanleiding van het besluit van de Staten op 4 Nov. 1902, toen in handen van Ged. Staten is gesteld om raad en bericht een adres van de Noorder Stoomtramvereeni- ging om geldelijken steun der Prov. te ont vangen voor den aanleg van een stoomtram weg van Alkmaar over Zijpe naar Schagen, brachten Ged. Staten nu het volgende advies uit: Bij besluit Uwer Vergadering van 4 .No vember 1902 no. VUI werd om bericht en raad in onze handen gesteld een adres van de Noorder Stoomtramvereeniging om gel delijken steun der Provincie te ontvangen voor den aanleg van een stoomtramweg van Alkmaar, langs het Noordhollandsch kanaal, langs de bebouwde kom van Warmenhuizen, door de Zijpe, over Schagerbrug naar Schagen. Onder wederaanbieding van dat adres met de daarbij behoorende toelichting en bereke ning van kosten, zoomede van eene schets- teekening waarop de ontworpen lijn is aan gegeven, hebben wij de eer te dien aanzien het volgende mede te deelen. Reeds in 1896 had zich onder voorzitter schap van den toenmaligen Burgemeester van Schagen een comité gevormd tot aanleg van een stoomtramweg van Alkmaar naar Schagen, welk comité zich daarna als Noor der Stoomtramvereeniging constitueerde en onze tusschenkomst inriep tot het verkrijgen van financiëelen steun vanwege de Provincie. Het toen ingezonden plan was echter in zoo algemeene trekken aangegeven en van de medewerking der direct belanghebbenden was ons zoo weinig gebleken, dat wij geene aanleiding konden vinden om reeds toen onze tusschenkomst te verleenen. Ruim twee jaren later wendde de Ver- eeniging zich tot den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid, met verzoek om concessie voor den aanleg van een stoom tramweg met normale spoorwijdte van Alk maar langs het Noordhollandsch kanaal en door de Zijpe naar Schagen, om van wege het Rjjk een renteloos voorschot te mogen ontvangen van een derde deel der geraamde kosten van aanleg en inrichting der lijn en om de vervanging der Koedijker vlotbrug voor Rijksrekening te doen uitvoeren. Het daartoe strekkend adres werd door den Minister in onze handen gesteld. Daarbij waren overgelegd meer gedetailleerde plan- nen, eene begrooting van kosten en een staat der door belanghebbende gemeente- en pol derbesturen toegezegde bijdragen. De lijn zou loopen van Alkmaar langs de westzijde van het Noordhollandsch kanaal, even ten zuiden van de Koedijker vlotbrug het kanaal oversteken en dan de oostzijde er van volgen tot de Burgervlotbrug in de Zijpe, aldaar zich oostwaarts ombuigen tot aan de Groote Sloot, de westzijde van deze volgende tot aan Schagerbrug en zich daarna ombui gen naar Schagen. De kosten daarvan waren geraamd op f 910.000.—. Door verschillende gemeente- en polderbesturen was toegezegd een bedrag van f 66.000.als bijdrage in het aandeelen kapitaal en een rente-garantie over een kapi taal van f 64.000. De verbinding met de kom der gemeente Warmenhuizen zou plaats hebben door een later aan te leggen zijlijntje. Volgens mededeeling van het Bestuur der Vereeniging was de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij bereid de lijnmet uitzondering van het zijlijntje naar Warmen huizen te exploiteeren en zou zij het daarvoor noodige rollend materiëel en den roerenden inventaris leveren, tegen betaling van een huur, overeenkomende met 8 °/0 rente over het maatschappelijk kapitaal tot een maximum van f 9000.per jaar. i De betrokken gemeente- en waterschapsbe sturen, door ons omtrent het plan gehoord, be tuigden daarmede hunne instemming doch men wenschte, en vooral werd dit door de gemeente Alkmaar te kennen gegeven, dat, ter vervanging van het ontworpen zijlijntje, do tramweg zou loopen langs de bebouwde kom der gemeente Warmenhuizen. Wij waren van de wenschelijkheid dezer wijziging evenzeer overtuigd en gaven daarom het Bestuur der Vereeniging in over weging, het plan in dien geest om te werken. Inmiddels wendde een comité, zich ge vormd hebbende voor den aanleg van een spoorweg van Broek op Langendijk, langs Zuid-Scharwoude, Noord-Schar wonde en Oudkarspel naar Dirkshorn, zich tot ons College, evenzeer onze medewerking vragende ten einde voor deze lijn financiëelen steun der Provincie te erlangen. Dit plan beoogde, een groot gedeelte van Geestmerambacht tusschen het Noordhol landsch kanaal en de Heerhugowaard, in verbinding te brengen met het spoorwegnet, door aansluiting van den ontworpen spoor weg aan het door de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij sedert eenige jaren aangelegde zijlijntje naar Broek op Langen- ^Wij vonden aanleiding te trachten de plan nen der beide aanvragers tot één te vereenigen, waardoor naar onze meening eene verbinding zou kunnen worden verkregen, die geheel Geestmerambacht ten goede zou komen. Onze pogingen in deze zijn intusschen niet j mogen gelukken, zoodat wij ons voorloopig bepalen tot de plannen van de Noorder Stoom- tramvereenigicg. Te dien aanzien verwijzen wij naar de memorie van toelichting, bij het adres gevoegd (deze memorie van toelichting vermeldden wij vroeger reeds.) Daarin wordt ten duidelijkste aangetoond, dat de ontworpen lijn zal voorzien in eene lang gevoelde behoefte aan betere gemeen schap van de streek, gelegen tusschen het Noordhollandsch kanaal en de duinen, de Zijpe en de bloeiende gemeente Warmenhuizen met de groote verkeerswegen. Voor het vervoer van landbouw- en zuivelproducten en niet het minst voor personenvervoer zal de ontworpen j lijn van zeer groot belang zijn. Bij het aan Uwe Vergadering ingediende adres vraagt de Vereeniging, dat uit de pro vinciale fondsen iU der op f 1.000.000.— ge- raamde kosten worde verstrekt als renteloos J voorschot en voor '/e worde deelgenomen in het aandeelen-ka pitaal Blijkens den in de memorie van toelichting voorkomenden staat hebben belanghebbende gemeenten en waterschappen bereids toezeg ging gedaan van rentelooze voorschotten tot een gezamenlijk bedrag van f 158.600. en tot deelneming in het maatschappelijk kapitaal voor een bedrag van f 119.000.—. Bij het onderzoek van het plan waren er twee punten, waaromtrent wij meenden dat wijziging noodig was. Vooreerst moMt het vaststaan, dat de Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij de lyn zou exploiteeren, ook met de ombuiging langs de kom van Warmen huizen, en ten andere moest naar ons oordeel de lijn zoodanig worden gelegd, dat zij ook ten goede kon komen aan den geheelen duin kant tot aan Schoorldam. Ook de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij achtte laatstgenoemde wijziging zeer gewenscht, ten einde ook de aan den voet der duinen gelegen polders gelegenheid te verschaffen hunne produkten gemakkelijker te kunnen afvoeren. Een nader overleg heeft ten gevolge gehad, dat genoemde Maatschappij, zich bereid heeft verklaard de lijn ook met de ombuiging naar Warmenhuizen te explpiteeren, wanneer de richting zoodanig wordt gewijzigd, dat zij van Alkmaar langs de westzijde van het Noord hollandsch kanaal strekt tot Schoorldam en de lijn aldaar het kanaal oversteekt en wan neer zij wordt aangesloten aan den stoom tramweg Alkmaar—Bergen die, gelijk bekend is, mede door genoemde Maatschappij zal worden geëxploiteerd. De begrooting van f 1.000.000, waaronder de kosten van rollend materieel zijn begrepen, zal, wanneer de Spoorwegmaatschappij zich met de exploitatie belast, met f 160.000 wor den verminderd en door de aansluiting van de lijn aan den stoomtramweg Alkmaar Bergen zal ook een vermoedelijk niet onaan zienlijk bedrag op den aanleg kannen worden bezuinigd. Wij achten ons onbezwaard om, waar zulk een belangrijk deel der provincie van den ontworpen tramweg voordeel zal trekken, Uwe Vergadering voor te stellen, den aanleg der lijn krachtig te steunen, op de door het Bestuur der Vereeniging gevraagde wijze, geheel overeenstemmende met die, waarop door Uwe Vergadering voor de tot stand koming der lijn Alkmaar—Bergen de steun der Provincie werd verleend. Ged. Staten stelden daarbij voor, het vol gende te besluiten aan de Noorder Stoomtramvereeniging voor den aanleg van een Stoomtramweg van Alk maar langs het Noordhollandsch kanaal over Warmenhuizen en door de Zijpe, naar Schagen. a. te verleenen een renteloos voorschot ten bedrage van één zesde van de kosten van aanleg van den weg tot een maximum van f142.000. b. deel te nemen in het maatschappelijk kapitaal der onderneming voor een bedrag, gelijk staande met een zesde der kosten van aanleg van den weg, doch niet hooger dan van f142.000. mits door het Rijk een renteloos voorschot worde verstrekt ten bedrage van ten minste één derde der kosten van aanleg en door de belanghebbenden als renteloos voorschot één zesde en als deelneming in het maatschappe lijk kapitaal mede één zesde worde bijgedragen. Voorts onder de navolgende voorwaarden en bepalingen De onderneming is verplicht vóór 1 Juli 1904 zich tot een Naamlooze Vennootschap te constituëeren, ten doel hebbende om een stoomtramweg van Alkmaar langs het Noord hollandsch kanaal over Warmenhuizen en door de Zijpe naar Schagen aan te leggen en in exploitatie te brengen. De Statuten dier Vereeniging behoeven de goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Noordholland, aan wie de jaarlijksche balans en winst- en verliesrekening moeten worden medegedeeld. De exploitatie van deze lijn zal geschieden door de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat schappij, volgens contract door Gedeputeerde Staten goed te keuren. De lijn moet worden aangesloten aan den Stoomtramweg EgmondAlkmaar—Bergen. De spoorwijdte der aan te leggen lijn moet zijn die van normaal spoor, terwijl de weg zoodanig moet worden aangelegd, dat hij kan worden bereden met goederenwagens, zooals die gebruikt worden op groote spoorwegen. De weg moet vóór den len Juli 1907 ge reed zijn en op dien voet in exploitatie zijn gebracht dat het rijden van ten minste vier treinen daags in beide richtingen verzekerd zij, met dien verstande dat deze verplichting niet voor den Zondag geldt. De Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat schappij is genegen de lijn te exploiteeren, mits in het ontworpen tracé een wijziging wordt gebracht in dien zin, dat de tramlijn van Schoorldam den westelijken kanaaloever volgt en aansluit aan de tramlijn Alkmaar Bergen, welke, zooals bekend is, door de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij zal worden geëxploiteerd. Het gevolg van deze wijziging is, dat de brug over het kanaal, bij Koedijk ontwor pen, zal moeten komen te liggen bij Schoorl dam en dat wegens het medegebruik van een gedeelte van de tramlijn Alkmaar—Bergen een overeenkomst noodig wordt. De Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat schappij is genegen een huur te betalen tot een maximum van f9000 'sjaars. Op de begrooting van den ingenieur J. Schotel komen de navolgende bedragen voor voor onteigening f 136.000grondwerken f97000; kunstwerken f114.250; bovenbouw f 844.825straatwerken f 12460gebouwen f 69600telefoon f 9000 rollend materiaal f 150.000rente gedurende den bouw f 25000 plannen, hoofdtoelicht en dagelijksch toezicht f52976, totaal f 1.000.000. De richting van de tram zal dan nu zijn Schagen, aansluitende aan de Tram Schagen- Wognum,. met een brug over de Laansloot om buigende naar de Loet en de Loet ter hoogte van het perceel van den heer Hoogschagen kruisende, naar Schagerbrug, langs de west- zijde van de Groote sloot tot bij Burgerbrug, sprake kan zijn. met een groote bocht langs Burgervlotbrug j Het is wel jammer, dat geen der Kamerle- naar Warmenhuizen en Schoorldam, waar de den zich nu reeds eens komt overtuigen van viseerde de commissie tot toelating van d beide heeren, waartoe werd besloten. Zij leg den daarna de vereischte eeden af en namen DeKverschillende voorstellen van Ged- Staten werden commissoriaal gemaaktdat tot het verleenen van een renteloos voorschot aan de Holl. Electr. Spoorwegmaatschappij werd ge steld in handen van de heeren Ferf, Mouthaan, Van den Wall Bake, Kouveld, Hubrecht, G. B 't Hooft De Kanter, Heemskerk en J. Zijp Hzn., en dat van de Noorderstoomtram in handen van dezelfde commissie. Ged. Staten stelden voor, deze commissie diligent te verklaren voor de indiening van het door haar uit te brengen rapport en voor haar de Koninklijke machtiging te vragen tot voortzetting harer werkzaamheden na de sluiting der zomerzitting der Staten. Wanneer de Commissie en de Prov. Staten zich met dit voorstel vereenigen, wat wel waarschijnlijk kan worden geacht, dan zal dit rapport dus pas in de najaarszitting worden uitgebracht en behandeld. Hierna werd de vergadering verdaagd tot Dinsdag 14 Juli. Maandagavond j.1. werd in de MOERBEEK, ter gelegenheid der kermis j aldaar, een concert gegeven door het strijkor kest „de Kleine Kapel" van Nieuwe Niedorp, met medewerking van een meisjeskoor, onder leiding van den heer A. Olie. De verschillende muziek- en zangnummers werden zeer goed en zuiver ten gehoore gebracht en het ge heel getuigde van ernstige studie der uit voerenden en onvermoeiden ijver van den Directeur. Dat het publiek in de Moerbeek zoo'n afwisseling in het kermisgenot '(dat gewoonlijk in dansen vóór en dansen na be staat) welkom was en dat men aldaar „de Kleine Kapel" enz. waardeert, blijkt wel uit de flinke opkomst. Het welverdiende applaus, dat den uitvoe renden na elk nummer ten deel viel, gaf de overtuiging, dat het publiek zich uitstekend heeft geamuseerd. Een opgewekt bal besloot dien tweeden kermisavond. DIRKSHORN. Aan het Hulpkantoor alhier werd gedu rende het eerste halfjaar 1908 ingelegd in de Rijks-Postspaarbank in 902 inlagen f 18624.20 en inllO terugbetalingen terugbetaald f 6664.69. 28 Nieuwe boekjes werden uitgegeven. Er werden 223 telegrammen behandeld. ANNA PAULOWNA. Zondag jl. maakte de Zangvereeniging „Crescendo" een uitstapje naar Beverwijk. Van Beverwijk ging men per tram naar Wjjk aan Zee, en, na aldaar eenigen tijd aan het strand vertoefd te hebben, ging de tocht, langs het strand wandelende naar IJmuiden. Hier werd een paar uur halt gehouden, waarna men te voet over Velzen weer naar Beverwijk toog. Het gezelschap vermaakte zich uitstekend, en vooral werd genoten op den schoonen wandelweg van Velzen naar Bevorwijk. Op den terugtocht deed men Alkmaar aan, alwaar men eenige oogenblikken aangenaam werd beziggehouden door de muziek in den Hout. —Op de voordracht voorHoofd der School te EENIGENBURG zijn ge plaatst als no. 1. J. Jansma, onderw. te Culemborgno. 2. P. Zondervan, Hoofd der School te Slijkenbnrgno. 3. L. Teensma, onderw. te St. Maartensbrug en no. 4. A. H. Bekkering, onderw. te Ommelanderwijk, ter wijl tot tijdelijk Hoofd aldaar is benoemd J. J. Baale te Haarlem. Men schrijft uit VELSEN over het veerpont aldaar Met verbazing staan de ingezetenen het aan te staren, hoe thans door het Rijk weder wordt opgeruimd, wat in 1901 met zoo groote kosten is gebouwd. Want remmingstoelen die goed f 12.000 per stuk kostten, worden er nu weder uitgegooid alsof het niets was. Reeds een week nu is een baggermolen bezig om een geul te baggeren zóó diep, dat niet zooals vroeger de vinnen der schroeven van de voorbijvarende booten er in zullen verward raken, en het kan nog wel een dag of veertien duren eer alleen dit baggerwerk gereed zal zijn. En dat altemaal om proeven te nemen die men vooruit weet dat nooit zullen kunnen beantwoorden aan het doel en die zullen uitwijzen dat de brug er moet blijven als ten minste de Minister van Waterstaat gestand doet het op 23 December 1902 in de Kamer gesproken woord, dat, zoolang hij zou staan op zjjn plaats in de Kamer, er te Velsen geen brug zou worden afgebroken vóór dat de zekerheid zou zijn verkregen dat er een alleszins behoorlijke overgang gemaakt is. En die overgang kan nooit alleszins ver kieslijk zijn, als die per pont zal moeten ge schieden. Zeker, óver komt men wel, maar wanneer i als het 'mooi weer is. Doch of men zal over komen bij Westenwind en ijsgang en spuien in den winterdag is zeer de vraag, en absoluut zeker kan gezegd, dat, als men zal willen be proeven de stoomtram op een punt over te zetten, er van een behoorlijke overgang geen tram over 't N.-Holl. Kanaal gaatde tram volgt dan de westzjjde van het Kanaal tot voorbjj Koedijk, waar zij zal aansluiten aan de tram, die wordt aangelegd naar Bergen. Deze laatste volgt verder de westzijde van het Kanaal tot Alkmaar. Voorts stelden Gedeputeerden voor een renteloos voorschot van f 680.000 voor de naamlooze vennootschap Hollandsche Elec- trische Spoorwegmaatschappij, voor een lijn Haarlem—Hoofddorp—Aalsmeer—Uithoorn en een lijn Amsterdam—Uithoorn en een lijn Hoofddorp—Venneperdorp tot de Ring vaart van den Haarlemmermeerpolder tegen over de Oude Wetering. Gedeputeerde stellen de voorwaarde, dat het Rijk een bedrag van f 1.168.000 als renteloos voorschot verleent, en door de betrokken gemeentebesturen en andere belanghebbenden een bedrag van f478.000, hetzjj als renteloos voorschot, hetzij als subsidie, of rentegarantie, verleend wordt. In de Dinsdag geopende zomerzitting der Prov. Staten werd onder de ingekomen stuk ken mededeeling gedaan van een schrijven van den Minister van Waterstaat, berichtende dat het prov. reglement op de tramwegen nog niet is goedgekeurd, daar een nader onderzoek wenschelijk wordt geacht. De voorzitter, mr. G. van Tienhoven, wijdde een woord van hulde aan de nagedachtenis van het lid der Staten, den heer Van de Vijzel, die in de streek, waar hijjwoonde, en de gemeente aan het hoofd waarvan hij stond (St. Pancras) zeer gezien en geacht was, en ook in deze vergadering door zjjn eenvoudig en plicht matig optreden veler achting en vriendschap heeft verworven. Vervolgens werd eene commissie benoemd tot het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwgekozen leden van het district Schagen, de heeren K. Breebaart Jzn. en H. Feisser. Bjj monde van den heer Ter Hofstede ad- de absolute onmogelijkheid om een verkeer als hier bestaat tusschen Noord- en Zuid- Kennemerland met een pont te doen plaats hebben. WIERINGERWAARD. Ged. Staten van Noord-Holland hebben behoudens ko ninklijke goedkeuring verhoogd de jaar wedde van den secretaris onzer gemeente en die van f 400 gebracht op f 600. Drank bjj verkiezingen. Op initiatief van den weleerw. heer J. M. C. van Overbeek, kapelaan te KERKDRIEL en secretaris van de St. Paulusvereeniging al daar, hebben de candidaten voor den gemeen teraad aldaar, onder wie een protestant, de volgende verklaring geteekend „Ondergeteekenden, candidaat gesteld voor het lidmaatschap van den raad der gem. Driel, verklaren op hun eerewoord bij de a.s. stem ming en eventueele herstemming geen drank te zullen aanbieden, of door anderen te zullen doen aanbieden, op welke wjjze ook, ter be vordering hunner verkiezing, en verklaren, dat indien op den stemmings- en eventueelen herstemmingsdag aan de kiezers drank zal worden aangeboden, zjj hiervan niets aan de gevers of herbergiers zullen vergoeden. „Aldus zonder eenig voorbehoud gedaan te Driel 2 Juli 1903." (Pr. N. Br.) Uitslag van de stemming van één lid van den Raad der gemeente BARSINGERHORN, vacature-D. Raat, ge houden op Dinsdag 7 Juli 1903. Uitgebracht 196 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 99 stemmen. A. Schenk Dz. 68 st.C. Schoorl 49 st.C. Spaans Hz. 79 st. Alzoo herstemming tusschen de heeren Schenk en Spaans, welke plaats heeft 14 Juli a.s. [Reeds per bulletin medegedeeld aan onze abonné's te Barsingerhorn, Kolhorn, en Scha gen) Tot Hoofdingeland van de banne HARINGCARSPEL is den 6den dezer herkozen de heer R. Boon te Kalverdijk. De storm. Door den hevigen storm, die Maandagnacht over AMSTERDAM woedde, hadden eenige niet-ernstige ongelukken plaats. Het aantal vernielde parapluies en weg gewaaide hoofddeksels was legio. Men Schrijft uit DEN HAAG De felle westenwind, die Maandag tegen den avond oversloeg in een N.-W. storm, die den ganschen nacht aanhield, heeft nog heel wat schade en verwoesting aangericht. Maandagavond reeds moesten hier en daar schoorsteenen 't ontgelden, en werd de ijzeren overkapping van de fabriek van Spoor en Wijnvoord aan den Z.W. Buitensingel weg geslagen. Het ijzeren gevaarte kwam terecht op eenige huizen, welke daardoor nogal schade hebben geleden. In verschillende gedeelte der stad, op den Vijverberg, langs den Hertenkamp, Konin ginnegracht, Kanaal, Javastraat, Brouwers gracht, '8-Gravezanderlaan, enz. zjjn boomen omgewaaid. Te Scheveningen heeft het niet minder gespooktDe zee stond hoog tegen den strandmuurstrandtentjes, die niet bijtijds op veiliger plaats konden gebracht worden, zijn weggespoeld of totaal stuk gerukt. Schut tingen, ramen, deuren liggen omgeworpen. Op een der pleinen van EDAM is een boom gevallen op het dak van een deel van het weeshuis. Dat gedeelte van het gebouw is vernield. Geen persoonlijke ongelukken. De langs de benedenrivieren gelegen polders zijn onder water geloopen. Groote partjjen hooi, dat gereed stond om binnengehaald te worden, is weggedreven. Het vee is uit de weiden gehaald. De storm joeg het zeewater nabij MONNI KENDAM zoo hoog, dat twee buitenpolders geheel onder water werden gezet, waardoor veel schade aan de eigenaars of huurders werd toegebracht. Het meeste hooi is zeewaarts gedreven. WINKEL. Uitslag verkiezing gemeenteraadJ. Tim merman 144 stemmen (gekozen), S. Over 129 stemmen (gekozen), P. Slooves 105 stemmen [gekozen] en J. Breebaart Jz. 99 stemmen. In de gemeente OUDKARSPEL zal naar alle waarschijnlijkheid eene muziek tent worden geplaatst, waarin door het aldaar bestaande fanfarecorps „Eendracht maakt macht" uitvoeringen zullen worden gegeven. Tot leden der gemengde Commissie van toezicht op de contante be taling aan den LANGEDIJK zijn gekozen uit de landbouwers de heeren S. Zeeman te Zuid-Scharwoude, 0. Slotemaker en E. Vlug, beiden te Noord-Scharwoude en uit de koop lieden, de heeren R, Slot te Broek op Langen dijk, P. Verburg en Abr. Vroegop, beiden te Noord-Scharwoude. Tot zevende lid werd benoemd de edelachtb. heer J. W. 0. Kroon, burgemeester dei gem. Zuid-Scharwoude. Heden (7 Juli) werd te ZUID- SCHARWOUDE de stemming voor den ge meenteraad gehouden. Uitgebracht werden 198 stemmen, waarvan 3 ongeldig. Gekozen werden de heeren Jb. Greidanus (aftr.) met 158 en P. Hoogwater [aftr.] met 109 stemmen. De heer Jb. Berkhout verkreeg 80 stemmen. Te SINTPANKRAS werden heden [7 Juli] als leden van den gemeenteraad ge kozen de heerenD. Kloosterboer [aftr.] met 146, J. Groothuizen met 82 stemmen en voor de vacature—v. d. Vijzel de heer A. Nobel met 95 stemmen. Opgekomen waren 162 van de 164 kiezers. Voor de eerste twee zetels waren 6, voor de derde 8 stemmen ongeldig. De moord in de Dubbele Buurt te AMSTERDAM. Men herinnert zich, dat de hoofdverdachte in de zaak van den moord op de Wed. Dijkx- hoorn, P. A. Muiselaar, gedurende het ge- heele geding zijn onschuld bleef volhouden, ook bij de behandeling van de zaak in hooger beroep voor het Gerechtshof. Thans, nadat het Hof zich met het veroordeelend vonnis van de Rechtbank vereenigd had, heeft Muizelaar, in de strafgevangenis te GRO NINGEN, een bekentenis afgelegd. [N. v. d. D.] Marktbericht van LUTJE WIN KEL, van 9 Juli 1903. Aangevoerd: 396 zak groote muizen fl.65 a fl.90. 61 zak kleine muizen f0.66 a fl.65. „N i e u w Leve n." Station NOORD- SCHARWOUDE. 6 Juli, aanvoer ruim 800 zak aardappelen. Groote muizen f 1.40 a f 1.70, kleine f 0.45 a f 0.86 per zak, kropsla f 1.— per 100, wortelen f 2.60 per 100 bos. Groentemarkt te BROEK OP LANGENDIJK: 4 Juli: 45000 bos wortelen, f2 a f3.20per 100 bos. 1182 manden aardappelen f0.60 a f 1.15 per 171/, KG. 6 Juli: 79000 bos wortelen, f2.80 a f4 per 100 bos. 826 manden aardappelen, f0 60 a f 1.20 per 17'/2 KG. 7 Juli: 86000 bos wortelen fl.90 a f3.80 per 100 bos. 706 manden aardappelen f 0 75 a f 1.20 per 17'/j KG. I Groentenmarkt te SINTPAN KRAS 4 Juli: 679 manden aardappelen f0.60 a f 1.20 per 17»/2 KG. '/t HL. 6 Juli: 490 manden aardappelen f0.60 i a f 1.20 per 17'/2 KG. 8 partijtjes bloemkool, i f8 a f 18 per 100. 7 Juli: 628 manden aardappelen f0.60 a fl.10 per 17V2 KG. i E en broeder van de Schagen, 8 Juli 1903. —Het koffiehuis „de Gelderland" aan de NieuweLaagzjjde alhier,door den notaris G. Vrijburg Maandag in veiling gebracht, is gekocht voor f 2076.— door den heer D. Brommer te Schagerbrug. Het getal aangiften voor de oefeningen in den wapenhandel is thans van 12 tot 23 geklommen, waardoor het mogelijk is geworden, dat de cursus alsnog kan doorgaan. Ter voorziening in de vaca- ture, ontstaan door de periodieke aftreding in 1903, is benoemd als lid der Gezondheidscom missie alhier de heer Mr. L. E. van Petersom Ramring, Kantonrechter. In het Hotel Vader zijn aangekomen de Overste W. Cool, directeur van de Hoogere Krijgsschool, en de Kapiteins M. C. v. Hoog, B. J. Land, H. M. Sark, A. A. Doorman, P. W. van Weeren en Ten Bosch, tot het doen van tactische oefeningen in onze omgeving. Van hier vertrokken de heeren naar Den Helder. Uitslag van de stemming van drie leden van den Raad der gemeente Schagen, gehouden op Dinsdag 7 Juli 1903. Uitgebracht 334 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 168 stemmen. Hiervan verkregen de heerenP. Buis Jz. 195 stemmenH. Feisser 21 st.P. Henneman Jz. 149 st. W. F. L. Oudenhoven 164 st.S. Overtoom 28st.; D. Smit Cz. 168st.; W. Vader Dz.217 st. Zoodat gekozen zijn de heerenP. BUIS Jz., D. SMIT Cz. en W. VADER Dz., allen aftredend. (Reeds per bulletin medegedeeld aan onze abonné's in de gemeente.) Bovenstaande uitslag was natuurlijk niet door ons gewenscht en gehoopt, maar wel verwacht. Zooals we reeds in ons nummer van j.1. Zondag opmerktenwe kennen die „zekere schroomvalligheid" van vele kiezers tegenover aftredende leden. Er zijn in een kleine plaats als Schagen zoovéél invloeden, die aftredende leden muurvast op hun zetels houden, dat het ons waarlijk zeer zou hebben verwonderd, als de aftredende heeren Buis en Smit waren gevallen. Dat voor oogen houdende, heeft de uitslag ons meer dan bevredigd en is er reden voor, om over de cijfers zeer voldaan te zijn. Ook reden voor gróóte voldoening is ons de buitengewone belangstelling, die in de gemeente voor deze Raadsverkiezing is ge toond. Er was warmte, wrijving in de laatste dagen en zoodoende een opkomst die uit stekend mag heeten. Een gelukkig verschijn sel, die belangstelling in de gemeente! Nu zijn opgekomen 841 kiezersin 1901 257 in 1899 geen stemmingin 1897 244 opge komen. Dus een opkomst van 100 kiezers meer. Dat geeft moed, dat met de oude sleur zal worden gebroken In de allereerste plaats verheugen we ons over het groote succes van den candidaat W. Vader, die verreweg de meeste stemmen had, en als we dan verder nagaan dat de heeren Smit en Buis met hun beiden 363 stemmen op zich habben vereenigd en de tegencandidaten 852, dus maar een verschil van 11 stemmen, dan zal een elk met ons moeten zeggen, dat de stroom in de gemeente tegen genoemde heeren zeer sterk is geweest. Een groot deel der kiezers heeft zich uitgesproken, dat zij nieuw leven in den Raad wilden, dat een krachtig bestuur voor Schagen hun gewenscht voorkomt en dat zij voor alles eischen dat raadsleden met kracht en ijver steeds aansturen op den bloei, op den vooruitgang der gemeente. Het doet ons zooveel genoegen, dat zoo duidelijk door de kiezers getoond is, dat het stieven van mannen als den heer Oudenhoven in onze gemeente hoog wordt gewaardeerd en dat zijn werkzaamheid bij de kaasmarkt en nog zooveel meer zaken, met groote sympathie wordt begroet. De katholieke kiezers kunnen uit het aantal op den heer Henneman stemmen de voor hen natte g e- ult uitgebrachte aangename conclusie trekken, dat de protestanten in Schagen een katholiek een zetel in den Raad van harte gunnen. Want al weer in aanmerking nemende, dat een zittend lid ruimte moest maken voor den heer Henneman, dient erkend, dat vele kiezers getoond hebben, den eisch van billijkheid te willen betrachten. Jammer vonden we het daarom, dat vau Katholieke zijde niet de laatste zeilen zijn bijgezet, om hun candidaat te doen zegevieren. De opkomst van Katholieke zijde was niet groot. MeD roept van die zijde om vertegen woordiging in den Raadwelnu, de laatste Katholieke kiezer had ter stembus behooren te gaan, om aandien wensch kracht bij te zetten. En de straf is ditmaal duchtig te voelen. 1 Want nietwaar, oventjes meer belangstelling en de Katholieke candidaat ware gekozen geweest, of in herstemming gekomen met den heer D. Smit, die maar juist de volstrekte meerderheid (168 st.) behaalde. De vurige voorstanders van onze beide tegen candidaten zullen gevoelen, dat ondanks bun aanhang en al hun geducht en krachtig werken in stilte,ondanks den steun dien men van „vrien denzijde" mocht ontvangen, de overwinning verre van schitterend is geweest. De uitspraak der kiezers toont, dat men breken wil met die verkeerde gewoonte om aftredende leden maar hun zetels te doen behouden, omdat zjj daar al reeds zoolang hebben gezeten en die als 't ware van vader en grootvader hebben geërfd. Een dergelijk f, vj- tm gruuLVttuer iiüuueii göeria. jhöu ueigenj* meente te GENNEP ging te Goch kermis gunstig verschijnsel geeft moed voor de toe- j houden, kocht een retourkaartje van 55 cents komst en tevens de zekerheid, dat men in de en amuseerde zich met drie en twintig glaasjes schnapps fi 8 cents per stuk door zjjn keelgat te jagen. Zie zoo, zeide de baas bij zijn terugkomst, daar maar 3 en hier 5 cents per borrel, dat maakt een verschil van 2 cents of voor 28, 46 cents, zoodat mijn retourkaartje volgens Bartjes berekend, mij ditmaal slechts 9 cent heeft gekost. 't Is bar 1 D e uitslag van de onderhand- sche aanbesteding van een Paardenstal met bergplaats voor granen en machinerieën te ANNA PAULOWNA, in den Oostpolder, voor rekening van den heer J. Breebaart Kz., was: A. Droog, Kolhorn f 4200, D. Kramer, Schagen f4095, A. Visser, Wieringerwaard f 3846, H. Jonker Anna Paulowna f 8842, J. Breed, Wieringerwaard f3680. Aan den laagsten inschrijver gegund. Een werkman te SEXBIERUM aan den Noord-Frieschen Locaal-Spoorweg had zich in het schaftuur naast de rails te slapen gelegd, in de meening, dat er in dat uur geen locomotief meer zou passeeren. Terwijl hij sliep, kwam evenwel een extra locomotief, welke een viertal werklieden moest vervoeren. De slapende had den rechterarm uitgestrekt op een der railsdeze arm werd nu letterlijk afgesneden. Nadat het eerste verband was gelegd, werd de ongelukkige met den eerstvolgondeD trein naar het Ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. [N. v. d. D. raadzaal onzer gemeente daarmede rekening zal houden. Endétis reeds meer dan suoces genoeg!! KAASMARKT. Op de kaasmarkt van heden waren aange voerd 106 stapels kaas, waaronder 96 stapels kleine kaas, hoogste prijs f28.—, 4 stapels middelbare f25.— en 6 stapels commissie f26.60. Aan gewicht was er 86331 KG. Handel vlug. Gemeente SCHAGEN. Ingeschreven van 4 7 Juli 1908. GeborenGeene. Ondertrouwd Jan Lukas Boersma, 28 jaren, wachtmeester,teAmersfoort,en Cornelia Krans, 87 jaren, zonder beroep, te Schagen, onlangs te Haarlem. Getrouwd; Adriaan Jacobus Cornelia Grootes. OverledenGeene. Gemeente ZIJPE. Ingeschreven van 26 Juni 8 Juli 1903. GeborenHendrika Johanna Baptista, d.v. Anthonius Franciscus Meijer en Catharina Volkers. Ondertrouwd en GetrouwdGeene. Overleden Trijntje Bes, 78 jaar, wed. v. Theodorus Nico laas Brouwer, Clowting en

Schager Courant | 1903 | | pagina 11