INGEZONDEN. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Spoorwegramp te Schaarbeek. De heer Lohman betoogde, dat verlenging van diensttijd, nadat de miliciens zes weken onder de wapenen zijn, geen wettelijken grondslag behoeft. Na een breedvoerige bestrijding van de formeele bezwaren, daartegen aangevoerd, kwam spr. tot de conclusie, dat de wetten moeten worden ingetrokken. Spreker zou wenschen, dat de wetten van de orde van werkzaamheden voorloopig zouden worden afgevoerd, om de Keg. in de gelegenheid te stellen, te overwegen de wetten in te trek ken. Spreker wilde eerst de verdere debatten afwachten alvorens een motie in dien zin waardoor goedkeuring in het beleid der Keg. ten deze werd uitgesproken in te dienen. Daarna komen nog aan het woord de heeren Ter Laan, Troelstra en Van der Zwaag. De beide eersten beklagen zich dat de minister hun niet voldoende heeft beantwoord, de laatste meent, dat ook nu weer is gebleken, dat juristen de meest onpractische menschen zijn om iets tot stand te brengen. Volgens zijn opvatting zal men bij aanneming of ver werping der wet toch eigenlijk niets doen. Men zal dus doen óf kinderwerk, óf onwaar heid doch spreker wil noch tot het een, noch tot het ander medewerken en daarom, vóór de stemming komt, zal hij de vrijheid nemen de heeren goeden morgen te wenschen. (Luid gelach). Nadat nog de Ministers van Oorlog en Binnenlandsche Zaken van repliek hebben gediend, wordt een motie van den heer De Savornin Lohman c.s. in bespreking gebracht, waarin de handeling van de regeering wordt goedgekeurd en het wetsontwerp wordt ingetrokken. Na een korte discussie wordt deze motie aangenomen met 42 tegen 33 stemmen. Rechts stemde tegen links. Goedgekeurd werd in de zitting van Don derdag allereerst de nieuwe salaris-regeling voor klerken en beambten aan departementen van algemeen bestuur en hooge colleges van Staat. Daarna werden achtereenvolgens goedge keurd de wetsontwerpen tot voorkoming van gelijktijdig genot van pensioen en uitkeering of rente ingevolge de Ongevallenwet, en tot bekrachtiging van heffing van kanaal- en bruggelden in Friesland. Voorts de conclusiën op inlichtingen over verschillende adressen. Ook werden goedgekeurd verschillende aan- vullings-begrootingen o. a. betreffende den eersten termijn van 1 ton voor kazernement te Nijmegen, en betreffende het museum voor botanie bij 's lands Plantentuin te Buitenzorg. Eveneens zonder debat aangenomen de wijziging in het contract met de Maatschappij Nederland wegens het uitvoeren van den maildienst tusschen Nederland en Nederl. Indië. Na de pauze kwam aan de orde het wets ontwerp tot wijziging der wet op den suiker accijns, overeenkomstig de suikerconventie. V Zitting van Vrijdag. Het debat over het wetsontwerp tot wijziging der bepalingen omtrent den suiker accijns wordt voortgezet. Dr. Bos drong aan op geleidelijke verlaging van den accijns, bij zijn betoog vooropstel lende, dat men door accijnsverlaging handelt in den geest der Brusselsche conventie, die daarmede beoogde vermeerdering van con sumptie. Ook achtte spreker accijnsverlaging van zeer groot belang voor den landbouw. Voorts bestreed hij de heffing van surtaxe. Dr. Mees bestreed de bewering van Dr. Bos, dat het in den geest der conventie lag, direct over te gaan tot accijnsverlaging, betoogende, dat de conventie alleen beoogde afschaffing der premiën en limitatie der surtaxe. Uitvoerig zette spreker uiteen, waarom hij de tegenwoordige tijdsomstandigheden on gunstig achtte voor accijnsverlaging, voor namelijk had hij hierbij het oog op de sociale maatregelen, die veel van de schatkist zullen eischen. Met klem bestreed spreker heffing van surtaxe. De heer De Waal Malefijt drong aan op onderzoek naar den toestand der suikerindus trie, welke hij zoo noodig met heffing van surtaxe wil steunen, betoogende dat eene krachtige industrie vooral ook in het belang der arbeiders is. De heer Zijlma achtte op het oogenblik heffing van surtaxe niet noodig, maar ver trouwde dat de regeering, wanneer zulks later noodig mocht zijn, er toe zou besluiten. De heer De Ram bepleitte heffing van surtaxe ter bescherming der industrie tegen over het buitenland. De Minister van Financiën ontkende be slist dat de conventie ons verplicht tot accijnsverlaging, waaraan trouwens ook niet te denken valt, omdat de schatkist de uit dien accijns voortvloeiende millioenen niet kan missen. En hjj betoogde, dat de con ventie evenmin verplicht tot heffing van surtaxe, voorts bewerende, dat dergelijke heffing voor ons land onnoodig is en de conventie voor ons land bepaald gunstig is geweest. Een nieuw artikel wordt door de heeren Schaper c. s. voorgesteld, luidende De bedragen waarop de accijns bjj deze bepaald wordt, zullen voor 1 September 1906 worden herzien. Dit voorstel wordt met 44 tegen 28 stem men aangenomen. Tenslotte wordt het geheele wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Kamer gaat op reces. Het drama te Kuitaart! Vrijdagmorgen 9 uur begon de openbare verkoop van den inventaris der hofstede, be woond geweest door de ongelukkige slacht offers der moordaanslagen. Is een Zeeuwsche zoogenaamde „boeren koopdag" zoo druk als een kleine kermis, nu was de opkomst van belangstellenden buitengewoonhet zag er zwart van de menschen, waaronder er waren, die verschei dene uren ver gekomen waren, om van nabij de plaats te kunnen opnemen, waar de gru- welaaad heeft plaats gehad. Natuurlijk was het algemeen onderwerp der gesprekken de drie gepleegde moorden, en werd er tevens met de noodige commen taren verhaald, hoe vóór eenige jaren de dienstbode der hofstede verdween en enkele dagen na haar verdwijning werd gevonden in een afgelegen sloot, waar men bijna nooit kwam en met een touw om den hals Omtrent het gerechtelijk onderzoek der misdaad lekt weinig uit. Zooals bekend is, heeft de officier van justitie te Middelburg f 100 uitgeloofd aan dengene, die zoodanige aanwijzingen doet, dat de dader of de daders gestraft worden. Zeker is het, dat nog niet al het geld is gevonden, dat aanwezig moet geweest zijn. Bij de ontzegeling werd namelijk, zoo men weet, in een kast een bedrag in bankpapier gevonden van omstreeks f 700minder be kend is, dat dit geld in een brillendoos zat in dezelfde kast, op een andere plaats, werd een kleiner bedrag aan geldswaardig papier gevonden met den vermisten sleutel der brandkast, die nog voorzien was van lint, waaraan de overledene Koole hem om den hals droeg. Wanneer men nu weet, dat hier zeer vele landbouwersvrouwen van het geld, dat zij voor boter, eieren enz. ontvangen, een spaarpotje maken, waarmeê men dan later eens een flinke uitgave kan bestrijden, dan is het zeker, dat die f 700 door vrouw Koole zijn bijeen gegaard. De kleinere som zou dan het bedrijfskapi taal van Koole zijn geweestdoch dat was veel te weinig voor een hoeve als de zijne, ook indien de f 700 er nog bij genomen worden. J- ANNA PAULOWNA. Donderdagmorgen zal voor velen wel het eerste werk geweest zijn, om naar het weer te kijken. Want het zou dien dag feest zijn voor de jeugd, als belooning voor getrouw schoolbezoek. Nu, het weer was mooi en dat stemt dade lijk tot opgewektheid, zoodat vroolijk gezang dan ook reeds uit de vele' wagens opsteeg, die de kinderen naar het Westeinde brachten. Hier lag de boot al klaar, de levende, be wegelijke vracht werd ingeladen en onder muziekgeschal der „Harmonie" ging het vaartuig van wal, om naar Den Helder te stoom en. Yan de Binnenhaven ging de tocht over het Ankerpark tot aan het wachtschip. Hier werden de hoogste klassen achtergelaten om een kijkje aan boord te nemen, terwijl de rest naar Casino toog, waar „Professor" Lion de jeugd zoowel door zijn wondertoeren, als door zijn eigenaardige welsprekendheid, uit stekend wist te vermaken. Weldra behoorden ook de van het wachtschip teruggekeerde oudsten tot zijn publiek en te middag werd de geheele karavaan in twee partijen door den stoomtram naar Huisduinen vervoerd. Nu, Huisduinen is tegenwoordig uitstekend voor een schoolfeest geschikt en dat het volkje er zich dan ook naar hartelust ver maakte, is te begrijpen. Tegen den avond werd welgemoed de terugreis aanvaard en hiermee behoorde dit feest, dat als uitstekend geslaagd kan beschouwd worden, weer tot het verledene. Hoe goed echter de afloop ook geweest is, toch valt het niet te ontkennen, dat bij het telkens en telkens maar weer grooter aantal kinderen, zich voortdurend meer bezwaren opdoen. Ditmaal bedroeg het getal reeds 412. Hoe groot zal het, dank zij de leerplichtwet, het volgende jaar wel zijn LUTJEWINKEL. Woensdagavond vergaderde het bestuur der land- en tuinbouwvereeniging „Lutjewin- kel-Weere". De vergadering was hoofdzakelijk belegd naar aanleiding van een klacht der kooplieden over de markt. Zij hadden namelijk de wen- schelijkheid uitgesproken, dat de keur meester gerechtigd en verplicht zou zijn, reeds vóór de veiling tot de keuring der goederen over te gaan. Tot dusver mocht dat alleen na den afslag, maar dan was het met laden zoo druk, dat de keuring er vaak bij inschoot, zóodat de kooplieden doorgaans te laat tot minder aangename ontdekkingen kwamen en dan was er geen gelegenheid meer voor reclameeren. Het bestuur erkende de gegrondheid dezer klacht en besloot den keurmeester op te dra gen, reeds vóór het markten enkele zakken met aardappelen te keuren,maar omdat deze titularis het daardoor te druk krjjgt, benoemde het bestuur een adsistent, die met hem alle werk zaamheden deelt. Ook kwam weer voor de zooveelste maal de klacht ter sprake over de nieuwsgierigheid van 't publiek, zoodat de kooplieden dikwijls moeite hebben de geveilde goederen te nade ren. Besloten werd, aan degenen, die geen belang hebben bij een geveilde partij, een bepaalde plaats aan te wijzen, zoodat er ruimte blijft voor de kooplieden. Op verzoek van den boekhouder werd goed gevonden, wat de aardappelen betreft, alleen heele of halve zakken (35 of 177» KG.) tot den afslag toe te laten. Het programma voor de ten toonstelling van de afdeeling ALKMAAR, der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is verschenen. De tentoonstelling zal gehouden worden 22 en 23 September. In het programma worden gevraagdstieren geb. in 1901 en 1902 en stierkalveren, benevens padstieren. Melkkoeien, Melkvaarzen, kalf- dragende Schotten en vaarzen en herfstkal- vers. Vette koeien afgewisseld en niet afge wisseld, fokschapen van Tesselsch en ander ras, vette schapen, overhouders, geb. in 1902 en rammen geb. in Nederland in 1902 en 1903 en rammen uit het buitenland ingevoerd. Verder varkens, alsHollandsche en Yorkshire dekbeer, Hollandsche zeug, aanfokvarkens en vette varkens. Paardenhengsten, geb. in 1900 of vroeger en 1901merries geb. in 1899, 1900 en 1901, en veulenmerries. Verder pluimgedierte, kaas, groenten en bloemen. Een diep treurige zaak valt uit ERICA te vermelden. J.l. Zondagavond of -nacht is hier een moord gepleegd op een 23-jarige dienstmeid, Trijntje D., nabij de woning van Ketelaar, bij wien zij in betrek king was. Verdacht van den moord wordt een zekere B., die om haar nog een gevange nisstraf van zes maanden heeft te ondergaan. Deze straf is hem opgelegd, omdat hjj j.l. winter de overledene zwaar lichamelijk letsel heeft toegebracht. B. was hierover zóó Ver- J bolgen, dat hij, naar men mededeelt, gezegd zou hebben, eenige jaren voor het meisje over te hebben. Hoe het zij, het snoode plan is den dader of daders maar al te goed gelukt. I Het meisje had een diepe halswond, toen men i Maandagmorgen het lijk opdregde. De on- gelukkige is bljjkbaar na de verwonding te water geworpen. Naar men zegt moeten er sporen van wor ging op het, lijk aanwezig zijn. De ouders van het vermoorde meisje wonen te Vlachtwedde. Volgens door de „Asser Crt." verkregen inlichtingen heeft het onderzoek van het lijk door deskundigen aan het licht gebracht, dat geen uiterljjke teekenen van verwonding of geweld aanwezig waren. Het meisje is ver dronken, maar hoe zjj te water is geraakt, is vooralsnog onopgelost. De justitie heeft ver lof gegeven, om het ljjk te begraven. W o e n s d ag avond 1.1. vergaderde te ZUID-SCHARWOUDE de Vereeniging van schippers en kooplieden „de Koophandel De instructie voor de aan te stellen betaal meesters werd vastgesteld en o.a. de borg tocht voor den betaalmeester te Noord-Schar- woude bepaald op f 30.000. Die voor den betaalmeester te Broek op L. was op eene vorige vergadering reeds op f 60.000 bepaald. Hoewel zich reeds sollicitanten hadden aan gemeld, werd het billijk geacht, de benoeming en de gelegenheid tot sollicitatie nog een week uit te stellen, daar die termijn nu te kort was geweest. G ehoord op een vergadering. „Tot nu toe sprak ik ah vakman, mijnheer de voorzitter, maar thans komt de aap uit de mouw. U'itslag der door den heer A. Groot te HEER HUGOWAARD, den 2 Juli 1903, gehouden aanbesteding van een Stoom- rijtuigfabriek, een boerderij en woonhuis, voor den heer Jac. Met. Raming f8000. J. Schellinkhout, Hoorn, f11925 P. Wallert, Alkmaar, 11850 F. Oltius, Hoorn, 11666 W. Anderson, Alkmaar, 11670 J. Markus, Hoorn, 11390 A. Andriesma, Alkmaar, 10047 E. Zeeman, N. Scharwoude, 10000 C. Schuitemaker, id 9999 A. de Munk, Alkmaar, 9947 Gebr. van Pelt, Helder, 9794 C. Hartog en Co. Alkmaar, 9617 J. Kuitwaart, Br. o. Langendijk, 8926 Gebr. Groot, West Graftdjjk, 8900 J. Dorregeest, Alkmaar, 8888 J. Smit, St. Pankras, 8875 Kriller Kuitwaart, Schermer, 8825 W. Klaver, Rustenburg, 8795 P. Heere en Zn., Egmond aan Zee 8624 J. Levendig, Dirkshorn, 8444 C. van den Plas, Br. o. Langendijk, 8176 C. Verweel, St. Pankras, 8145 Jb. Zijp, N. Scharwoude, 8050 A. Timmerman, id. 8025 J. van Zalingen, Oudkarspel, 8000 P. Roos, N. Scharwoude, 7997 P. Voorman, Schagen, 7918 A. de Vries, de Rijp, 7910 P. Mienes, H. Hugowaard, 7900 Jb. Smit, N. Scharwoude, 7876 M. de Vries, H. Hugowaard, 7825 A. Zuurbier en Opdam, Alkmaar, 7800 B. Kamp, H. Hugowaard, 7489 Het werk is aan den laagsten inschrijver, den heer B. Kamp, gegund. Door de afd. Alkmaar van de Vereeniging „Vergunning", is besloten, om tien gulden bij te dragen aan de Afd. van den Volksbond aldaar, voor de e. k. lotings- dagen. Dit besluit is genomen, omdat boven- genoemde Vereeniging, de weerzinwekkende tooneelen die nu en dan op lotingsdagen plaats viuden, verafschuwende, in de werkzaam heid van den Volksbond op die dagen heil ziet, en er mede toe bij wil dragen, dat der gelijke tooneelen tot het verleden gaan be- hooren. Verloren of gestolen? Eergisteren kwam een der deposanten aan de Twentsche Bank te AMSTERDAM aan het gebouw om f 1400 te ontvangen. Hem werden door den kassier uitbetaald een bankbiljet van f1000 en twee van f200. De deposant stopte de bankbiljetten los in zijn binnenzak en ging weg. Ongeveer tien minuten daarna kwam hij in zenuwachtigen toestand terug bij den kassier en verklaarde, dat hij het geld kwijt was en vermoeden had, dat het hem ontrold was. In zijn nabijheid had hij zes personen op gemerkt, maar op geen van hen had hij ver moeden en hij kon ook geen signalement op geven. In zijn ontsteltenis kon hjj zelfs niet be slist opgeven, hoever hij buiten het gebouw is geweest. Onder de leerlingen van de bijzondere school te SINT PANKRAS heer- schen zoodanig de mazelen, dat in de lagere klassen nagenoeg geen leerlingen meer in school komen. De ziekte heeft één slachtoffer geëischt. Woensdagavond vergaderde bij den heer Greenw te SINT PANKRAS de aldaar bestaande afdeeling der Landbouw- en Handelsvereeniging „Langedijk en Om streken." Besloten werd voortaan eiken Dinsdag en j Vrijdag te 2 uur eene markt te houden voor den buitenlandschen aardappelenhandel. De Voorzitter wijst vooral op de wensche- lijkheid van eene goede sorteering, daarbij „De Streek" tot voorbeeld stellende en op het Westland wijzende, waar door eene slechte sorteering de handel op Engeland indertijd ook begon te verloopen. HEER HUGOWAARD. De aanleg van het electrisch mijntoestel is opgedragen aan den heer Van der Hoorn te Utrecht. Deze heeft ook te Bovenkarspel en te Medemblik een dergelijk toestel geplaatst. Dat voor „Nieuw Leven" zal 24 drukknoppen bevatten, terwijl 't opvolgend verschijnen van nos. beslist is uitgesloten. Voor goede werking wordt een jaar ingestaan. Marktbericht van LUTJEWIN- KEL, van 2 Juli 1903. Aangevoerd404 zak groote muizen f 1.35 a f 1.7586 zak kleine f 0.35 a f 0.75 aard beien 6 ct. per mandje. Station NOORD-SCHAR WOUDE. 29 Juni, aanvoer 233 zak. Groote muizen f 2.30 a f 2.45, kleine f 1.30 a f 1.65. 1 Juli, aanvoer ruim 800 zak. Groote muizen f 1.40 a f 1.70, kleine f 0.40 a f 0.65. 3 Juli, aanvoer bijna 1100 zak. Groote muizen f 1.20 af 1.70, kleine f 0-36 a f 0.85 per 35 K.G. Groentemarkt te BROEK OP LANGENDIJK 1 Juli65000 bos wortelen, f 1.40 a f 2.60 per 100 bos. 1168 manden aardappelen f0.70 k f 1.50 per 177» KG. 2 Juli: 72000 bos wortelen, fl.90 a f8.40 per 100 bos. 847 manden aardappelen fO.66 f 1.40 per 17'/i KG. 8 Juli: 28500 bos wortelen f2.80 a f3.30 per 100 bos. 1477 manden aardappelen f0.55 A f 1.36 per 171/, KG. Groentemarkt te ST. PANKRAS. 1 Jnli809 manden aardappelen f0.76 a f 1.40 per 17»/a KG. 2 Juli776 manden aardappelen f 0.76 a f 1.40 per 17'/, KG. 8 Juli: 1002 manden aardappelen f0.55 a f 1.35 per 17'/, KG. Uitslag der gehouden beste ding van het onderhoud van molens, sluizen, bruggen, steigers en hekken van den ANNA PAULOWNA POLDER, gehouden op heden Zaterdag 4 Juli 1903. Perceel I, molens, H. Jonker f940, Wed. P. J. Wallin f900, gegund. Perc. II, zee sluizen, H. Jonker f190, Wed. P. J. Wallin f184, G. L- Winder f177, gegund. Perc. III, binnensluizen en steigers, H. Jonker f 360, J. de Graaf f 348, Wed. P. J. Wallin f 319, G. L. Winder f812, gegund. Perc. IV, bruggen, duikers en hekken etc., G. Laagland Winder f798, J. de Graaf f797, H. Jonker f728, Wed. P. J. Wallin f664, gegund. Door de „Ver. tot bestrijding van knoeierijen in den Boter- en Kaashandel" (C. Veth, Delft, voorzitter; J. A. Bos, Leiden, secretaris) is aan den Minister van Water staat een adres gezonden, waarin verzocht wordt, met het oog op de veelvuldige klachten uit binnen- en buitenland over den achteruitgang van de kwaliteit der Neder- landsche kaas, het daarheen te leiden, dat bjj de Wet maatregelen worden genomen ter bescherming van de Nederlandsche kaasin dustrie en dat de schadelijke gevolgen, ten gevolge van den verkoop van kaas uit afge roomde melk onder den naam en in den vorm van volvette kaas, voortaan worden voorkomen. Ter toelichting van dit verzoek is bjj dit adres eene uitvoerige „Memorie van toelich ting" gevoegd. Schagen, 4 Juli 1908. De motorboot KolhornScha gen vervoerde in het le halfjaar 1903 5073 passagiers en 2005 zendingen goederen, tegen in 1902 recpectievelijk 4166 en 1239. De ontvangsten besomden in 1903 ruim 26 °/o per vaartdag hooger dan In 1902, terwijl de uitgaven in 1903 lager waren dan in 1902. Uit dit alles volgt duideljjk, hoe de boot in een behoefte voorziet, en dat de directie alle hulde verdient voor het doel treffend en zuinig beheer. Wanneer het sluisgeld nu eene wat werd verlaagd, dat zou zooveel helpenMaar het hóógste wordt geheven, zelfs het zongeld, dat is dubbel-geld voor het schutten na zons ondergang. Geen enkele reductie. We hopen van harte, dat beide partijen in deze kwestie wat meer tot elkaar mogen komen. K. Quak en A. Smit zijn beiden aan het station alhier geplaatst als leerling klerk, terwijl K. Blaauboer van Kolhorn naar IJmniden gaat. De felle hitte voorspelde eene stugge vetmarkt en in enkele opzichten is die profetie ook bewaarheid. Hoewel de aanvoer van vette schapen betrekkelijk gering was, eigenlijk zoo wat genoeg voor een koop man, en zoowat alle bekende kooplui aan wezig waren, was de handel stug. De vrees voor een slechte aankomst te Londen lokte niet tot koopen uit. Vette varkens waren haast onverkoopbaar. De prijzen variëerden van 32 tot 37 cent de K.G. Van den aanvoer keerde een belangrijk deel weer huiswaarts Met vette koeien ging het beter. In tegen stelling van Purmerend, waar de markt stug was, kon men hier haast van een vlugge markt spreken. Ook al door de warmte, waren de hallen niet te ruim voorzien. Schagen moest dus voor den Sabbath en den Zondag bijspringen. Dat is wel meer een voordeel voor onze markt. Gelde koeien en kalfkoeien bleven prijshoudend. Dat gold mede voor overhouders en lammeren. In de noteeringen van zuivel en eieren kwam geen verandering. Mijnh. de Red. I Beleefd verzoeken wij plaatsing in Uw eerstvolgend nummer. Uitgaande van de veronderstelling, dat bij de stemming voor een lid van den Raad dezer gemeente, op a.s. Dinsdag de meeste stemmen zullen worden uitgebracht op de candidaten C. Schoorl en C. Spaans Hz., hebben wij gemeend, langs dezen weg eerstgenoemde ten zeerste te mogen aanbevelen, als iemand die steeds het goede wil eit ten allen tijde eerlijk voor zijne gevoelens zal uitkomen. Bovendien zullen zeker velen het met ons eens zijn, dat de heer Schoorl aanspraak mag maken op de medewerking der Kiezers, wan neer men weet, dat hij bij de laatste verkie zing met slechts 3 stemmen in de minderheid bleef, wat aan een misverstand bij familieleden is te wijten. Ware dit laatste niet gebeurd, dan zouden wij den heer Schenk, die thans ook candidaat gesteld werd, met den heer Schoorl gelijk stellen, dewijl beiden als 't ware in de kracht van hun leven zijn en voldoende ervaring hebben opgedaan om als waardig Raadslid op te treden. De heer Spaans mag even geschikt zijn en heeft zeker niet minder ervaring, aangezien hij op meergevorderden leeftijd is gekomen. Doch laten wij nu geen mannen van bij de zeventig jaren in den Raad brengen worden de Raadsleden grijs in die betrekking, des te beter, dit kan gelden als bewijs dat de Kie zers hun die plaats waardig blijven keuren, i In 't kort en eerlijk gezegd, wij gelooven 1 dat de heer Spaans als lid van een water schapsbestuur beter op zijn plaats is, dan als lid van den Gemeenteraad. Kiezers, komt dus a.s. Dinsdag trouw ter stembus en brengt met ons uw stem uit op den heer C. SCHOORL. Eenige Kiezers te Barsingerhorn. Jan Spaans en Antje Dekker. 23 id. Klaas z v Cornelis van Buuren en Martha Bakker Ondertrouwd 11 en gehuwd 25 JuniArie Kok en IJmkje van der Wielen. Gehuwd 8 Juni: Gerrit Hof en Aaltje Boekei. 12 id. Willem Zijdewind en Elizabeth Doorn, weduwe van Joseph Elswijk te Sint Maarten. Overleden 9 Juni: Trijntje Blom, oud 77 j wed. van Jan Rezel, wonende te Anna Puu.1 lowna. 9 id. Maria Jansen oud 9 mnd 16 id. Grietje Schuit, oud 53 j„ ongeh., wo nende te Oudkarspel. 16 id. Antje Kooij, oud 54 j., echtg. van Arie Bommer. 23 id Pieter Komen, oud 32 j., ongeh. 26 id. Theodorus Gerardus Pronk, oud 16 jaar. Gemeente OUDKARSPEL. Ingeschreven van 1—30 Juni 1903. GehuwdCornelis Wagenaar en Reintie Borst. Geboren: Jan, z.v. Jan de Jong en Aagje Kossen. OverledenGrietje Schuit, oud 63 jaren, d.v. Klaas Schuit en Grietje Ootjers. Gemeente SCHAGEN. Ingeschreven van 1 3 Juli 1903. Geboren Geene. Ondertrouwd: Willem Bijpost, 25 jaren, landbouwer, te Sint Maarten, en Dieuwertje Broekhuizen, 22 jaar, zonder beroep, te Schagen. GetrouwdGeene. Overleden Trijntje Govers, 57 jaren, echt- genoote van Jau Slikker, eerder weduwe van Maarten Klerk. Rens Arie Stammes, 7 maanden, zoon van Cornelis Stammes en Cornelia Waiboer. Gemeente WIERINGERWAARD. Ingeschreven van 1 80 Juni 1903. GeborenTrijntje en Aaftje, dochters van Klaas Rietvink en van Bregtje Schenk. Dieuwertje, d.v. Paulus Visser en van Elisa- beth Wijn. Ondertrouwd: Gerrit Vis en Maartje Oudendijk. GehuwdGeene. OverledenJan Slikker, oud 68 jaar, weduwn. v. Neeltje Bakker. Jacob Keizer, oud 73 jaar, echtgenoot van Trijntje Schager. Herman Hendrik, zoon van Jan Hakof en Elisabeth Hartbeke, oud 23 jaar. Gemeente ANNA PAULOWNA. Ingeschreven van 1 80 Juni 1908. Geboren Arie, z.v. Jb. Raven en van M. Duijnker. Trijntje, d.v. C. de Croos en van M. Kooij. Cornelis, z.v. J. A. Groenland en van S. den Das. Jan Otto, z.v. P. van IJzen- doorn en van G. van Wijngaarden. Hendrik Jan, z. v. H. van Haaften en van E. A. Weijers. Johannes Paulus, z. v. J. Voorthuijzen en van D. Smit. Pieterke, d. v. P. Dijkhuis en van L. Winkel. OndertrouwdKlaas Keuris en Aaltje de Boer. Jacob van der Harp en Geertruida Schouwvlieger. GetrouwdJohannes Andreas van Ketel en Aaltje Koegelberg. Cornelis Raap en Trijntje Bood. Klaas Koning en Everdina Hendrina Schreurs. OverledenKlaas Baas, oud 24 j., z. v. J. Baas en M. Snel. Johannes van Doorn oud 63 j., wednr. van H. M. Thie. Pieter van Zandwijk,oud 10 w.,z.v. G. van Zandwijk en van W. Woudenberg. Klaas Heerschap, oud 6 j„ z.v. L. Heerschap en A. Dekker. Jan Groot oud 45 j., wednr. van Antje van Twuijver' Trijntje Blom, oud 77 j., wed van Jan Rezel Trijntje Brands, oud 16 j., d. v. A. Brands en A. .Blaauboer. Gemeente OUDE NIEDORP Ingeschreven van 1 80 Juni i908. Geboren: 7 Juni. Anna d. v. Jan Wite v Antje Wijnker. 24 Juni. Cornelia d. v Pieter Raatgers e. v. Jantje Entes. Ondertrouwd, Getrouwd en Overleden: geene. Gemeente HABINGCARSPEL. Ingeschreven van 1—80 Juni 1903. Geboren: 10 Juni. Jacobus Johannes, z.v. Een botsing van twee treinen in de nabij heid van Brussel vond Woensdagochtend te kwart voor twaalven plaats, op ongeveer 200 meter voorbij het station Schaarbeek. De beurstrein van Antwerpen, die alleen des Woensdags loopt, en van daar om twee minuten over elven vertrekt, stootte op een goederentrein in tegenovergestelde richting, met het gevolg, dat alle rijtuigen beschadigd en twee geheel verbrijzeld zijn. De baan ge raakte versperd [zooals bleek uit de zeer late ontvangst van sommige Fransche bladen, stellig tengevolge van vertragiDg der treinen uit het Zuiden] Het verhaal van een ooggetuige, zooals het Hbl. van Antwerpen dat mededeelt, luidt in 't kort als volgt In den beurstrein stonden vooraan twee rjjtuigen 3e kl., die wel beschadigd werden, maar niet ontspoorden. De reizigers daarin kregen een hevigen schok, maar werden niet zwaar gewond. Het derde rijtuig, ook een van dezelfde klasse, werd stukgeslagen en viel om. Het vierde en vijfde rijtuig, voor 2e klasse reizigers, werd in splinters geslagen. Er heeft eenige oogenblikken een onbeschrijf lijke paniek geheerscht. Op de beurs was er van zaken-doen geen sprake en de telegraaf heeft den geheelen dag berichten overgebracht door slachtoffers en geredden aan bekenden, bloedverwanten en handelsvrienden verzonden. Gelukkig bleken de eerste berichten omtrent het aantal gekwetsten sterk overdreven, maar er liggen toch 16 gewonden alleen in 't Gast huis van den Goeden Herder te Schaarbeek om niet te spreken van degenen, die bij par ticulieren zich lieten verbinden en verder voor hun verpleging zorgen. De pompiers van Schaarbeek en het Roode Kruis waren 't eerst tot hulpverleening op de plaats des onheils aanwezig. Door het onweer gedood. Door het onweer zijn te Hanna (Staat Wyoming) ongeveer 200 bergwerkers gedood. Vee-invoer in België. Dinsdag zoo schrijft de correspondent van het Hdbl. te Brussel heeft de Belgische Kamer zich nog eens bezig gehouden met de belangen der landbouwers aan de grenzen. De Gentsche afgevaardigde Verhaegen gaf den wensch te kennen tot instelling van een Staatscommissie, welke voorstellen zal ont werpen om de formaliteiten bij in-en uitvoer te vereenvoudigen, en toe wijziging van* de tractaten met Nederland. Hij sprak do over tuiging uit, dat men stellig de Nederlandsche regeering bereid zou vinden tot ernstige on derhandelingen. Een betere toestand zal v naar zijn gevoelen intreden, wanneer een onzijdige kring werd aangenomen aan weers zijden 67» kilometer breed, waar de landbou wers hun oogst en vee vrij kunnen laten vervoeren zonder ander toezicht dan van ge neeskundigen aard. Elke grensbewoner die zich schriftelijk'verbindt ten allen tijde, dag en nacht, zijn woning open te stellen voor ambtenaren der invoerréchten, zal dan vrijge steld zijn van de bestaande formaliteiten. De Regeering zal haar gevoelen over deze denkbeelden doen hooren. Een ongelooflijk stukje van een waaghals in Amerika wordt thans be schreven en afgebeeld in de Scientific Ame rican van 13 Juni. Zekere heer A. M. Schreijer heeft een stellage opgericht, waar over een smalle vloer van latten ligt, aan den eenen kant 98 voet hoog met een flauwe helling afloopende naar een horizon taal liggend gedeelte van den vloer en dan weer flauw stijgende tot hot eindpunt dat zich 35 voet boven den grond verheft. Langs dien weg komt Schreijer in duizelingwekkende vaart op een fiets aanrijden aan het eindpunt van de baan, laat hij de fiets los en vervolgt zijn weg door do lucht, in sierlijken vorm een bocht beschrijvend naar een waterbak, waar in hjj ten slotte duikende neerkomt. De water kom is 78 voet van de fietsbaan verwijderd, is zelf 38 voet lang, 8 voet breed en 4 voet diep. Drie factoren zijn den heer Schreijer vooral behulpzaam bij het verrichten van dezen halsbrekenden toer zijn koelbloedigheid het precies met enorme snelheid rjjden langs' een zwarten streep in het midden dor baan en geen oogenblik uit het oog verliezen van 'een streep, aanwijzende het punt waar hij zijn fiets moet los laten. Zijn vaart is zoo snel, dat een rnensch met gewone zenuwen het oogenblik niet kan waarnemen waarop hij de fiets verlaa t. Slechts weinige personen bezitten de vereischte zenu wen en de wonderbare snelheid van gedachten voor de nauwkeurige analyse van een derge lijke athletische daad, laat staan voor de daad zelve. Het duiken door de lucht duurt 3'/2 seconde. Nog dient vermeldt, dat de fiets aan een i touw wordt weggeslingerd en opgevangen. Hitte in Ne w-Y o r k. Londen, 8 Juli. De hitte in New-York i ÏJL ZT «at gi8teren eakele personen van de hitte stierven en andereu er door tot zelfmoord werden gedreven. j Bijna alle mogendheden heb ben Koning Peter van Servië nu als zoodanig erkend. Engeland heeft dezer dagen ook het. i bericht der troonsbeklimming beantwoord, j Er zijn nog slechts twee staten, die zich van j eenig antwoord hebben onthouden, en dit zijn de Ver. Staten enons land. Hulde! B e 1 a s t i n g-o ntevredenen. Sedert eenigen tijd zijn de bewoners Van het Alpenstadje Bozen zeer ontevreden over I een vrij hooge belasting, die op het vleesoh I en andere levensmiddelen is gelegd. Dezer dagen werd 's nachts voor aau het Stadhuis j een plaat aangeplakt, waarop een os, een ezel en een hond, in vertrouwelijk gesprek verdiept, waren afgebeeld, Het gesprek liep. als volgt De os Hoeveel belasting betaal 1fl De hond 20 Kronen per jaar. De os: Wat een geluksvogel! Ik moet 12

Schager Courant | 1903 | | pagina 2