De lotgevallen van een deserteur. Kardinaal Del Sarto is tot Paus gekozen. Plaatselijk Nieuws. Koniiiginnefeest. Burgerlijke Stand. hier weer te geven. Talrijk waren de vele cadeaux van vrienden, ambtgenooten of fa milie schier aiet te tellen het aantal geluk - wenschen per post of telegraaf uit alle oorden des lands niet alleen, maar zelfs tot ver uit het buitenland. Het was een dag van bloemen en blijd schap en muziek een dag der e e r e voor den grijzen dienstman, een van vreugde voor den vader, die met dankbaarheid en voldoening aanschouwen mocht, wat eigen energie van zijn kinderen had doen worden. Kortom ernstige hnlde, vroolijke vriendschap, i eve attentie en lachende sympathie, zij allen te zamen moeten dezen eersten Augustus voor den heer Ter Hall en de zijnen tot een schoonen, onvergetelijken herinneringsdag hebben gestempeld. De volgende circulaire is aan Heeren Burgemeesters en Besturen van Tuinbouwvereenigingen in Noord-Holland verzonden door den Rijks tuinbon wieeraar voor Noord-Holland, den heer J. G. Hazeloop te Alkmaar Evenals het vorige jaar, stel ik mij ook in den aanstaanden winter beschikbaar tot het houden van voordrachten op tuinbouwgebied binnen de provincie Noord-Holland. Mocht het U wenschelijk voorkomen, dattenüwent zoodanige voordracht gehouden worde, dan zou ik daarvan gaarne voor 25 dezer bericht ontvangen, onder mededeeling van den meest geschikten datum en van het onderwerp, waarvan U de behandeling gewenscht toe schijnt. WINKEL. De kermis behoort weer tot het verleden. Het paardenspel gaf Zondagavond de eerste voorstelling en trok veel publiek. Te veel zelfs, zoodat er een kleine schermutseling noodig was, voor men tevreden was met de aangewezen plaatsen. Over het algemeen was men wel tevreden met de toeren, zoodat de tent ook de volgende avonden gevuld was. Het specialiteiten-gezelschap van den heer Nieuwenhuijzen bij den heer Buij beviel uit stekend en speelde voor een goed bezette zaal. Over de familie Martron, bij den heer Kieft, was men eveneens vol lof. „Jammer, dat er zoo weinig publiek was," hoorden we zeggen. Het Variëteiten-gezelschap, onder leiding van den heer Hartlooper, trok bij den heer A. Wit veel publiek en had Bucces. 't Was anders niet bijzonder druk op straat. Cafè-chantants, paardenspel enz., maakten dat het 's avonds bijzonder stil is. De draaimolen was óp tijd gekomen, maar liet ons spoedig weer in den steek. Zondag en Maandag draaide en deunde hij er lustig op los, maar Dinsdag konden groote en kleine kinderen met teleurgestelde gezichten zeggen„Daar heeft hij gestaan." En een kermis zonder draaimolen, dat iB nu eenmaal geen kermis. N ederlandsch vee in Z.-A f r i k a. De correspondent van de Telegraaf te Kaapstad schrijft dd. 14 Juli: Commandant Bresier is de vorige week aangekomen met zjjn Hollandsch vee. Geen enkel dier was gestorven, wel hadden de runderen wat geleden van de zware zeeën enkele hadden zelfs ,,'t kalf vergooid." De beesten waren dus mager. Maar de paarden zagen er heerlijk uit. De leiders hadden het te Kaapstad minder aangenaam, daar het schip slechts zoolang in het dok kwam als voor het lossen van het vee strikt noodig was, zoodat er geen sprake was koffers en kisten met kleeren, tabak enz., de eerste 6 of 7 dagen te krijgen. De afslager Zoutendijk (zoon van 'n Neder lander) had voor publicatie gezorgd, en pas stond het vee op stal, of Parlementsleden en anderen verdrongen zich achter en tusschen de dieren. Toch ging de groote verkooping Zaterdag op de parade niet vlot. Het vee werd algemeen bewonderd maar 't was te duur. Bresier vroeg gemiddeld 55 pd. st. per rund. Nu dat is wel een beetje al te erg. Vandaag nog had ik er een discussie over met den voornamen Du Plessis van het Lagerhuis in de smoking room van 't Parle ment. Ik weet, zei A. du P., dat beesten in Holland gemiddeld niet duurder zijn dan 12.10 pd. st. (f160). Gesteld nu, dat het transport 10 pd. st. kost (f 120) en laat de ondernemer (in casu Bresier) 10 pd. st. voor zijn moeite nemen, dan komt een beest nog maar op 32.10 pd. st. Dat is een prijs „wat ons menschen ken betaal en wil betaal. Ik zeg niks van jullie vee, 't is meer dan prachtig en 't sel goed wees as er meer van komt, maar 65 pd. st. is al te banj." Een mooi zwart paard bracht 186 pd. st. op bij gezegde publieke veiling (f2220). Het Parlementslid Wolvaart van Montagu kocht het en is zoo „in raptures" er mee, dat hij „het niet sel verkoop al legge hulle er 260 goud pondjes voor neer." Een ander paard bracht 70 pd. st. opeen ruin en gewoon werkpaard. Niemand twijfelt of B. zal spoedig al zijn vee van de hand gedaan hebben en zeer voor- deelig ook. Behalve de hooge prijzen, werd de opmerking gemaakt, dat zelfs van de schoonste dieren geen geslachtsregister (pedi gree zeggen Afrikaanders en Engelschen) kan getoond worden. Daar is men hier bij prach tige paarden en koeien erg op gesteld. Deze eerste onderneming is geslaagd laten nu energieke Nederlanders 't zelf ook eens probeeren. Wjj geven ze aan de hand, een depot te stichten te Kaapstad of Stellenbosch met stallen om 't vee geleidelijk aan klimaat en voer te gewennen. WIERINGEN. De kermis is achter den iug. Zij is op de gewone opgewekte wjjze gevierd. De eenige teleurstelling, buiten het slechte weer, maar daaraan raakt men tegenwoordig gewend, was dat de jeugd het zonder draaimolen moest stellen alle pogingen om er een te krijgen mislukten, en wat is een kermis zonder draai molen Maar in ander opzicht gaf onze kermis veel genot. Het tooneelgezelschap van den heer A. Wijlacker heeft een vijftal voorstel lingen gegeven en bjj den heer Koorn hadden we den heer en mevrouw Carels,Holl. karakter- en operette-duetti6ten uit Flora te Amster dam. Zoowel- het een als het ander verschafte menig gezellig uurtje. Verdronken. Dinsdagmiddag is op de „Groote Vliet" te MEDEMBLIK een schuitje omgeslagen, waarin zich een viertal personen met visschen bezighielden. Met zeer veel inspanning wer den 8 van hen gered. De heer J. Prins, reiziger bij de firma J. B. Kroon Co. (in verfwaren Amsterdam-Medemblik) is ver dronken. Hij was 86 jaar oud en laat eene weduwe met 8 kinderen achter. Zijn lijk is nog niet gevonden. Door kiezers van het aan St. Pankras grenzende deel der gemeente KOE DIJK werd, met het oog op den grooten afstand van het dorp Koedjjk en den slech ten weg, verzocht de gemeente in twee stem- districten te verdeelen. Door den gemeenteraad van Koedijk werd echter afwjjzend beschikt. Benoemd tot Hoofdingeland van de Banne OUDKARSPEL de heer H. Hart Cz. Groentemarkt te ST. PANKRAS. 1 Aug. 290 manden aardappelen f0.40 a f 1.10 per 17'/, Kg Bloemkool le soort f5 76 a f7 per 100. 38600 slaboonen f0.65 a f 0.70 per 1000. 8 Aug. 75 manden aardappelen f 0.b6 a f 1.30 per 17'/» Kg. Bloemkool le soort f5 a f7.60 per 100. 2e soort f3 a f4 per 100. 100.000 slaboonen f 0.65 a f 0.70 per 1000. 4 Aug. 372 manden aardappelen f0.65 a f 1.16 per 171/, Kg. Bloemkool le soort f9 per 100. 2e soort f3 a f5 per 100. 80.000 glaboonen f 0.60 a f 0.66 per 1000. Hoewel door de afd. SINT PANCRAS der Landbouw- 6n Handelsver- eeniging „Langedijk en Omstreken ook be sloten werd tot invoering der contante betaling op de groentemarkt aldaar en tot het aanstellen van een betaalmeester, zal hiermede worden gewacht tot het volgende jaar, daar voor dit jaar met enkele weken de markt weder is geëindigd, j Groentemarkt te BROEK OP LANGENDIJK. 1 Aug. 68000 bloemkoolen f3 a f 10.60 per I 100. 22000 roode kooien f 5.60 a f 9.60 per 100. 900 gele kooien f9.60 a f 11.76 per 100. 300 witte kooien fll a f 13 per 100. 35000 bos wortelen f 2.60 a f 3.60 per 100 bos. 160 man den aardappelen f0.30 a f 1.06 per 17'/! Kg. 3 Aug. 71000 bloemkoolen f3 a f9.75 per 100. 28000 roode kooien f6.25 a f8 per 100. I 1400 gele kooien f8 a f 10 per 100.1400 witte kooien f7 a f9.26. 70 manden aardappelen f 0.65 a f 1.10 per 17*/2 Kg. 30 balen zilveruien f2 90 a f3.60 per 50 Kg. 4 Aug. 38000 bloemkoolen f4 a f 13 per 100. 42000 roode kooien f 4.75 a 6.75 per 100. 1600 gele kooien f 6 a f 8.75 per 100. 1300 witte kooien f6 a f8.75 per 100. 33000 bos wortelen f 3 a f 8.80 per 100 bos. 46 manden aardappelen fl.06 a f 1.10 per 17'/j Kg. In de Indische bladen werd voor eenigen tijd gemeld dat de Europeesche korporaal Chatelain door den krijgsraad te Bandjermasin tot drie jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens diefstal. Om de straf voor dezen diefstal te ontgaan, vluchtte Chatelain en had de volgende, wel interessante lotgevallen Hij die gerechtelijk vervolgd werd wegens diefstal en daarvoor zeker zou worden ver oordeeld, dacht, terwijl hij in arrest was, aan zijn geboorteplaats Semarang en het verlan gen daarheen werd hem zoo machtig, dat hij van een gunstige gelegenheid gebruik maakte om zijn cel te Moeara Teweh te ontvluchten. Zijn plan was zich onverwijld naar Bandjer masin en vandaar uit naar Semarang te be geven, in de hoop er onopgemerkt te kun nen blijven. Het eerste gebruik dat hij van zijn vrijheid maakte, was zich meester te maken van een prauw, die op korten afstand van Teweh lag gemeerd. Met eenig geld en wat levensmiddelen ondernam hij den langen tocht naar Bandjer masin in de verwachting, dat hij onderweg wel genoeg voedsel zou vinden. Tusschen Teweh en Boentoek werd hij achterhaald door een prauw met drie Maleiers, die in de naburige kampongs schulden gin gen invorderen. Op hun vragen antwoordde Chatelain hun, dat hij ontslagen officiersbediende was hij gelijkt volkomen op een inlander en op weg naar Bandjermasin en verder naar Java. De drie Maleiers stelden hem voor met hen mede te gaan, waarvoor hij eenige geldelijke belooning zou ontvangen. Geldgebrek en lust naar avontuur deden hem besluiten hierop in te gaan. In plaats van vol te houden dat hij ontslagen huis bediende was, deelde hij, toen hjj vertrouwe lijk werd met de Maleiers, hun mede, dat hij gedrost Europeesch militair van Moeara Teweh was. Dit werkte op hen als een toovermiddel en aanstonds besloten ze uit hun reismakker geld te slaan. Na eenige dagen door het bosch te hebben geloopen, kwamen de reizigers in kampong Diroe Pinang aan, waar een der Maleiers een onderhoud vroeg met het hoofd Temeng- goeng Moertong, waarvan het gevolg was, dat Chatelain verkocht werd voor eenig koperwerk, speren, f 26 aan rijksdaalders, twee karbouwen, 5 gentoengs en 200 gantangs rijst. Het edel drietal ging daarop huns weegs en Chatelain bleef achter in den kampong, die bestond uit drie groote huizen, bewoond door verscheidene gezinnen. Hij mocht zich vrij bewegen en ging over dag met de mannelijke bevolking op jacht, waarbij voor namelijk varkens en herten het doel waren en blaaspijpen met speren gebruikt werden. De vrouwen bleven in den kampong achter, stampten padi, zorgden voor de kinderen en voor de reinheid van den kampong, terwijl zij de spijzen bereidden. Kwamen de mannen van de jacht, dan vonden zij een maal gereed, bestaande uit rijst, sajor, visch, vleesch, gevogelte en vruchten. Maar hoe goed Chatelain het ook had, het leven begon hem te vervelen en op een J nacht, de juiste datum is hem ontschoten, waagde hij een poging om te ontvluchten. Hij werd echter weder gevat en teruggebracht en nu brak een tjjd van ellende voor hem aan. Wel werd hij goed, of liever gezegd vol doende gevoed, maar hij mocht niet meer mede op jacht. Des daags stond hij onder strenge bewaking en 's nachts werden zijn handen geboeid door een bamboe met aan de uiteinden twee lussen, die in het midden werden vastgesnoerd. Na eenigen tfid aldus behandeld te zijn trok Temenggoeng Moertong met hem het 1 binnenland in, waarheen was hem onbekend, I tot zij aankwamen in kampong Moeara Lareng, waar Moertong een samenkomst had met 'Temenggoeng Dalam, het hoofd van I dezen kampong. Het resultaat was, dat hjj opnieuw werd verkocht, en wel nu voor twee koperen lilas, een karbouw, 6 watertonnen en eenig geld. Temenggoeng Dalam bracht hem denzelf den dag nog verder en den daaropvolgenden dag werd hij overgegeven aan den civielen gezaghebber van Poeroeq Tjaoe. N C. De Paus. Wellicht wordt vandaag de opvolger van Leo XIII gekozen, maar het kan ook mor gen, overmorgen gebeuren, of misschien nog langer duren. Er zijn voorbeelden, dat het Conclave maanden duurde. Dat hangt er maar van af, of een der kardinalen het tot twee derden der stemmen brengen kan. lederen voor- en eiken namiddag men weet het heeft een stemming plaats. Zaterdagmorgen van 10 uur af, stonden duizenden nieuwsgierigen, waaronder een leger van journalisten, op het Pietersplein te kijken naar het schoorsteentje boven de Slx- tijnsche Kapel, waaruit de rook den uitslag der stemming verkondigt Het geduld werd op lange proef gesteld eindelijk om kwart t voor twaalf, ja, daar kwam heteen wit wolkje van de verbrande stembriefjes. Was dkt het wit, waaruit men tot de keuze van den Paus besluiten mocht Zou het onver wachte geschied en de paus reeds bij eerste stemming gekozen zijn Het antwoord kwam spoedig; op het witte wolkje volgde een dikke gele, van het vochtige verbrande stroo afkomstig. Dus moest er nogmaals gestemd worden, tot er enkel witte rook kwam. Zaterdagnamiddag was het weer net zoo: een 10.000 menschen keken op het Pieters plein naar den schoorsteen, maar het was andermaal geen zuiver witte rook, die om zeven uur kwam. Volgens het Giornale d'Italia maar hoe weet het blad dit waren bij de eerste stemming de stemmen verdeeld over acht namen. Het grootste aantal verwierven Rampolla, Serafino Van- nutelli, Oreglia, Di Pietro, Capecelatro en Gotti. De versnippering van stemmen her haalde zich met een geringe wijziging des avonds. Zondagmorgen om tien minuten vóór half twaalf weer donkere rook, en dus geen paus. Op de kardinalen wordt eene zeer scherpe controle uitgeoefend, of zü zich ook in ge meenschap stellen met de buitenwereld. Zoo zijn er een drietal kardinalen, die hun potje buiten het Vaticaan laten koken, maar er wordt nauwkeurig toegekeken, wat de scho tels bevatten men onderzoekt nauwkeurig, of er met behulp dier schotels niet gesmok keld wordt. Zelfs visschen en kippen de laatste genieten een historische reputatie op het gebied van Conclave-smokkelarij wor den geopend. Tijdens het conclave van Leo XIII liet maar één kardinaal, prins Hohenlohe, zijn eten van buiten komen. Wat er van de maaltijden der kardinalen overblijft, wordt aan de armen van Rome gegeven heele manden vol gaan er dagelijks weg. Behalve op de van buiten ingebrachte levensmiddelen, wordt er een strenge controle uitgeoefend op de brieven en dagbladen, die aan de kardinaals gezonden worden. Aan de „rota", de draaiende kastjes, worden alle brie ven en couranten opengemaakt en gelezen, zoowel de inkomende als de uitgaande, be halve die van of voor Oreglia. Kan de met de censuur belaste geestelijke iets niet lezen, dan gaat de brief naar den kamerlengo of mgr. Merry del Val, den secretaris van het Conclave. Met couranten gebeurt het her haaldelijk, dat zij niet worden afgeleverd. Toen Zaterdagavond de palatijnsche garde de ronde deed binnen het Vaticaan, snapte zij twee conclavisten, [ieder Kardinaal heeft er een te zijner beschikking,] die met hun hoofd door de jalouzieën op het plein van St. Pieter keken uit een der kardinaalscellen. De zaak werd aan den maarschalk van het Conclave, prins Chigi, gerapporteerd en deze bracht haar aan Oreglia over. Men moet niet vergeten, dat die concla visten vaak invloed op de keuze hebben geoefend en dat zij een afzonderlijken eed moeten zweren, dat zij op geenerlei wijze de verkiezing zullen tegenwerken. Er wordt naar aanleiding daarvan dezer dagen een anecdote opgehaald van een conclavist, wiens ijver voor zijn kardinaal zoo ver ging, dat hij bij alle kardinalen een voor een aanklopte en ze stuk voor stuk vroeg, of zij „voor de aardigheid", bij de eerste verkiezing niet op zijn patroon wilden stemmen hij zou 't zoo aardig vinden, als zijn kardinaal althans ook één stem op het Conclave kreeg. En in zijn binnenste juichte de slimmerd al, toen hij van iederen kardinaal een toestemmend antwoord kreegMijn man wordt paus Maar hij had te vroeg gejuicht. Want vóór de stemming begon, zei een der kardinalen zoo losweg tot zijn buurman „Ik stem voor de aardigheid den eersten koer op X." „Wat?" zei de ander, „ik ookop verzoek van zijn conclavist." Toen roken de beide kardinalen lont en was in een oogenblik de geheele vergadering op de hoogte van den slimmen streek, die bijna geleid had tot de zonder lingste pauskeuze, die de geschiedenis ooit zou hebben te boekstaven gehad. In het geheel zijn thans in het conclave ingesloten 366 personen, n.1. 62 kardinalen, 62 conclavisten, 62 nobelgarden, 62 bedienden, 40 aartsbisschoppen en bisschoppen voor den berookingsdieDSt, 14 koks en 20 vegers, waarbij dan nog komen dé ambtenaren voor het conclave. Dinsdagmorgen te 11.25 is de nieuwe Paus keuze wereldkundig gemaakt. Omstreeks kwart voor elven Dinsdagmor gen, zegt het Hbld., bevonden zich ongeveer 7000 menschen op het St. Pietersplein. Pre cies half twaalf werd levendigheid waarge nomen in het Vaticaan. De dichtstbijstaandeu hoorden toejuichingen en inderdaad, zoodra de Paus gekozen was, ging er uit de in Conclave vergaderde kardinalen een gejuich op. Te 1160 traden eenige werklieden naar buiten en spreidden een tapijt over de balustrade van het balkon. De volksmenigte verkeerde in groote spanning. Op de balustrade werd een groot kruis gezet. De troepen presenteerden het geweer. Daarop verscheen kardinaal Macchi, ge kleed in rooden mozzetta en violette soutane, begeleid door de ceremoniemeesters. Met luidklinkende stem deelde hij mede, dat kar dinaal Sarto is gekozen tot Paus. De menigte barstte los in een luiden jubelkreet. Kardinaal Macchi wenkte met de hand en gaf te verstaan,dat men nog even stil moest zjjn. Toen de stilte hersteld was, voegde kardi naal Macchi er bjj, dat de Paus den naam heeft aangenomen van Pius X. Daarop volgde een nieuwe uitbarsting van toejuichingen, gedurende welke de kardinaal zich terugtrok. Nog altjjd groeide de toestroomende menigte aan. Rijtuigen en tramwagens stortten aan houdend hun vrachten in massa's over het plein uit, van alle kanten drong men nu den St. Pieter binnen. Toen de benoeming van den nieuwen Paus aan het volk was bekend gemaakt, bega ven zich de maarschalk van het Conclave, prins Chigi, en al de prelaten, belast met de bewaking van het Conclave, naar de torens, ten einde de officiëele bevestiging te ontvan gen der verkiezing, en de bevelen des Pausen betreffende de opening der deuren van het Conclave, volgens het ceremonieel. Binnen in het Conclave, vooral op de konings-trap en in den maarschalkshof, beide grenzende aan de Koningszaal en Hertogszaal, waar de conolavisten samenkomen gedurende de stem ming, hoorde men daverende toejuichingen en geestdriftige betoogingen. De secretaris van het Conclave deed door den toren der Oreria aan den maarschalk van het Conclave officiëei mededeeling van de Pauskeuze, hem mededeelende, dat het Con clave geopend zou worden te 4 uur en dat, volgens gewoonte, de maarschalk het eerst zou worden toegelaten tot den voetkus. Niemand is binnen het Vaticaan toegelaten, behalve de edelgarden en de leden van het corps diplomatique, die, na telephonisch de tijding te hebben vernomen, naar het Vaticaan kwamen. Intusschen waren de baldakijns boven de zetels der kardinalen neergelaten en alle aan wezigen knielden neer. De Paus schonk zqn zegen. De protonotarins stelde de akte van de benoeming op, de kardinalen boden hun ge- lukwenschen aan en kusten 's Pausen hand. Vervolgens ging de Paus naar de kleine sacristie, bekleedde zich daar met de pause lijke gewaden, en nam plaats op de sedia gestatoria voor het altaar, waar hij de eerste hulde ontving van het II. College. De kar dinalen werden daar toegelaten tot den hand en voetkus en Z. H. schonk hun den vredeskus. Tegen 12 uur verscheen de Paus, bekleed met de witte toog, het roode manteltje en de roode stola in de loggia, voorafgegaan door den drager van het kruis en vergezeld door het H. College, den ceremoniemeester en de andere dignitarissen van het Conclave. Na de ritueele gebeden gaf Z. H. den plechtigen zegen. Het was toen 12 uur. Onder de trotsche gewelven der basiliek weerklonk een geweldig gejuich. De menigte riep „Leve Pius XDe Paus trok zich onmiddellijk terug uit de loggia, die gesloten werd, terwijl de menigte, de basiliek verlatende, haar juich kreten voortzette. Op het Sint-Pietersplein bood het wegstroomen van het volk een indrukwekkend schouwspel aan. De drukte rondom het Vaticaan was ont zettend. In de aangrenzende stadswijken en op het Sint-Pietersplein was het een aanhou dend af- en aanrijden van gezanten, hoogge plaatste prelaten en dignitarissen van het pauselijke hof, die zich naar het Vaticaan begaven. De klokken der basiliek en van de andere kerken der stad luidden voortdurend. In zekeren zin is deze verkiezing van Del Sarto een verrassing, want Sarto, hoewel papabile, gold niet als een der ernstigste can- didaten. De hoofdpersonen in den strijd om de hoogste waardigheid in de katholieke kerk waren Rampolla en Serafino Vannutelli, die beiden een sterken aanhang hadden en elkaar daardoor wederkeerig de kansen konden af snijden. Het lag voor de hand, dat onder die omstandigheden naar compromis-candidaten werd omgezien. Van Rampolla's zijde waren als zoodanig naar voren geschoven Gotti en Di Pietro. Serafiuo Vannutelli bracht deze aanhangers in 't veldSarto, Oreglia en zijn broeder Vincentius Vannutelli. De uitslag der verkiezing is derhalve een overwinning van de Vannutelli-groep en een nederlaag van de Rampolla-partij en de politiek van deze. Kardinaal Sarto heeft den naam van een uiterst liberaal man, die ook in staat is de tucht onder de geestelijkheid te hand haven. Te Venetië is hij zeer populair. Eenige jaren geleden bracht hij een plech tig bezoek aan koning Humbert en koningin Margaretha, bij gelegenheid, dat deze naar Venetië waren gekomen. Verleden jaar bezocht hij insgelijks Victor Emmanuel en koningin Helena. Guiseppe (Jozef) Sarto werd geboren te Riese, diocese Treviso, den 2den Juni 1836, tot kardinaal benoemd en uitgeroepen in het Consistorie van 12 Juni 1898, en was tot dusver patriarch van Venetië. Hij genoot het eerste onderricht in zijn ge boorteplaats, studeerde op het seminarie van Padua en werd in de kathedraal van Castel- franco tot priester gewijd. Nadat hij in ver schillende plaatsen parochie-geestelijke ge weest was, nam de bisschop van Treviso hem j in zijn gunst en stelde hem weldra tot zijn vicaris-generaal aan. In 1884 werd hjj zelf bisschop te Mantua. Toen in 1898 de aartsbisschopszetel van Venetië vacant kwam en geen geschikte per soonlijkheid onder de bisschoppen der pro vincie Venetië voorkwam, werd de bisschop van Mantua voor die plaats aangewezen. Ook bij de geloovigen van zijn patriarchaat, aan zienlijken en geringen, wist Mgr. Sarto zich in korten tijd op geheel buitengewone wijze bemind te maken door zijn nederigheid, in- nemenden omgang en voorbeeldigen levens wandel. Zonder twijfel zal het bericht van zijnPauskeuze door geheel Italië, doch bo venal te Mantua en te Venetië, met buiten gewonen geestdrift ontvangen worden. Welke politieke beteekenis deze Pauskeuze zal hebben, zal de toekomst eerst kunnen jeeren. j Schagen, 6 Augustus 1903. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer K. Zeeman, thans onderwijzer te Amsterdam, is geslaagd voor akte Fransch 1. o. Tot gerijf en verblijf voor „de Reizende man en Passagiers" bestonden voor meer dan 300 jaren alhier reeds eenige „brave" herbergen, onder welke vooral ge roemd werd de thans nog bestaande „Roode Leeuw", eigenaar de heer C. Huiberts. In de „opkamer" van deze herberg was een mar meren schoorsteenmantel, een paar eeuwen oud, die thans is uitgebroken en vervoerd naar Berlijn voor rekening van den Duitsohen kunstschilder, die al eenige jaren achtereen onze plaats in den zomer voor een paar weken bezoekt en er eene „bekwame" som voor uitbetaalde. Hiermede heeft de „brave" herberg weer een veertje moeten laten vallen en past langzamerhand ook op haar, als op al het aardsche„sic transit gloria mundi." Meldden we eerst naar waar heid, dat de benoeming van den heer Mr. A. van Haarlem van Amsterdam tot griffier alhier was ingetrokken, zoo kunnen we nu mededeelen, dat Mr. Van Haarlem het grif fierschap alhier zal aanvaarden. Dinsdagavond vergaderde de Permanente Feestcommissie, in het lokaal van den heer J. Vader Az., om in de allereerste plaats uit I te maken, of met Konlnginne-verjaardag, op 81 Augustus a. s., feest zou worden gevierd. Met algemeene stemmen werd besloten, dien dag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan en feest te vieren. Toen werd eerst een bestuur benoemd, n.1. de heeren H. Feisser Voorzitter, M. Visser Secretaris, Joh. GoverB Penningmeester. Evenals andere jaren, zullen de commissie leden persoonlijk lijsten om bijdragen bij de burgers presenteeren. Besloten werd dit jaar dit voor 't laatst nog eens persoonlijk te doen, om de burgerij met het doel nog wat meer vertrouwd te maken; volgende jaren even wel wenschte de commissie op andere wijze aan gelden te komen. Tevens zal, op voor stel van den heer Van Kluyve, een adres aan den Raad onzer gemeente worden gericnt om f 60.subsidie voor het feest. Het adres luidt Geven met gepasten eerbied te kennen: de ondergeteekenden, allen leden der Permanente Commissie tot viering van den Koninginne-dag te Schagen: dat deze Commissie zich ten doel stelt, bij de inwoners dezer gemeente op te wekken en levendig te houden, de gevoelens van vaderlandsliefde en aanhankelijkheid aan ons zoo roemrjjk Oranje-huis dat zij daarvoor met de duizenden in den lande, die hetzelfde beoogen, wil trachten den verjaardag onzer geëerbiedigde Koningin tot een nationalen feestdag te maken dat zij door uitreiking van eene feestgave aan de jeugd en het uitschrijven van pas sende volksspelen voor ouderen op dien dag, te Schagen, aan dit doel wil tegemoet komen' dat zij er van overtuigd is, dat ook de Raad' dezer gemeente de gevoelens van vaderlands liefde en aanhankelijkheid aan ons Oranje huis met de Commissie ten volle deelt; dat deze overtuiging op de den 4en Augus tus j 1alhier gehouden Commissie-vergadering een der leden het met applaus aangenomen voorstel deed doen, Uwen raad aan de spits dei- beweging te plaatsen, door zooals in tal van andere gemeenten geschiedt UEdelachtbaren eerbiedig te verzoeken, als blijk van sympathie met het streven der Commissie een subsidie toe te staan van vijftig gulden dat ondergeteekenden meenden dit besluit ter Uwer kennisse te moeten brengen en dat zij U, naar aanleiding daarvan eer biedig verzoeken aan ondergeteekenden'voor de door de Commissie op 31 Augustus a s uit co schrijven feesten, een bedrag" van vijf tig gulden toe te kennen. De commissie stelt zich voor, het feest als volgt in te richten ringrijderij, volksspelen kinderspelen, de schoolkinderen vrijaf van school en bedacht met een versnapering of aardige gedachtenis, muziek en's avonds gon delvaart met muziek. Dit plan zal in ruime of minder ruime mate uitvoering kunnen vinden, al naar er wordt bijgedragen door onze burgerij. We hopen van harte, dat het beroep op de goed willigheid en offervaardigheid voor een feest op den jaardag onzer Koningin, niet tever geefs zal worden gedaan en dat in Schagen, evenals vorig jaar, op dien dag een aardig feest zal worden gevierd. De volgende vergadering van de feestcom missie is op Vrijdag 14 Aug.; dan zullen de gelden geïnd zijn en definitieve besluiten kunnen worden genomen. Aan het postkantoor Schagen en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juli ingelegd f 17266.41; terugbetaald f 11446.20. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 6019. KAASMARKT. Op de kaasmarkt van heden waren aan gevoerd 80 stapels, waarvan 71 stapels kleine kaas, hoogste prijs f28, 4 stapels commissie f25 en 6 stapels middelbare f 23. Aan trewicht 29156 Kg. Handel goed. Gemeente SCHAGEN. Ingeschreven van 1—4 Augustus 1903. Geboren, Ondertrouwd en Getrouwdgeene. Overleden Simon Rood, 66 j., echtg. van Jeltje Faber, eerder wednr. v. Sijtje Zander. Gemeente NOORD-SCHARWOUDE. Ingeschreven van 1 31 Juli 1908. GeborenMaria Elisabeth, d.v. R. Schrie- ken en M. Kliffen. Ondertrouwd W. Groenink en W. Kuiper, Amsterdam. T. Biersteker en G. Dnives, (Oudcarspel.) GetrouwdGeene. OverledenTrijntje Ootjers, echtgenoot van K. de Geus PAz., 22 jaar. Anna Bood, 20 weken, wonende te Amsterdam. Jacob Heineman, 8 weken. Maria Anna Bakker, 9 weken. Gemeente NIEUWE NIEDORP. Ingeschreven van 1—31 Juli 1908. Geboren Willem, z. v. Pieter Hartman en Aafje Doves. Gerardus, z. v. Cornelis Out en Jansje Eeken. OndertrouwdLourens de Wit, van Oud karspel en Elizabeth Wit. GehuwdCornelis Breed, van Wieringer- waard en Neeltje Maats. Ondertrouwd en Gehuwd Willem Cornelis Visser, weduwnaar van Antje Strijbis en Agatha Sara van Bilderbeek (van Amster dam], Wed. van Hendrik Wildeman. Overleden Geene. Gemeente WARMENHUIZEN. Ingeschreven van 1—31 Juli 1903. Geboren 16 Juli, Nicolaas, z. v. Johannes Pronk en Guurtje Konijn. 19 d. MaartjeEtje, d. v. Willem Gutker Jbz. en Grietje Swaag. 26 d. Johannes, z. v. Pieter Smit an Aaltje Groothuizen. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Overleden20 d. Grietje Volkers, 20 jaar, d. v. W. Volkers en Hendrica Roosloot. Gemeente HEER HUGOWAARD. Ingeschreven van 1—81 Juli 1903. Geboren 3 Juli. Maria Elizabeth, d. v. Cor nelis Koopman en Maria Tesselaar.10 d.Trijntje, d. v. Jacob Korver en Maartje Wester. 10 d. Anna, d. v. Anthonins Groot en Cornelia Stoop. 11 d. Klaas, z. v. Wiebe van Slooten en Grietje Raat. 17 d. Hendrik Nicolaas, z. v. Arie Groen en Elisabeth Koopman. 19 d. Ge rardus, z. v. Pieter Westmeijer en Elisabeth Maria Zweekhorst. 19 d. Eva Geertruida, d. v. Dirk Schilder en Eva Eeken. 20 d. Maria, d. v. Cornelis Schouten en Aafje Reuzenaar. 28 d. Johannes, z. v. Pieter Schouten en Maria Pannekeet. 23 d. Mina, d. v. Cornelia Heijnis en Aafje Wester. 26 d. Maria Cathu- rina, d. v. Arie Strooper en Trijntje Com mandeur. Ondertrouwd31 Juli. Frederik Paul Mam men en Trijntje Kuileman. Getrouwd9 Juli. Cornelis den Hartigb. en Immetje Glazekas. Overleden 1 Juli. Pieter Wit, wednr. van Trijntje Meereboer, 79 j. 28 Juni. Hendricus; Bakker, echtg. v. Aagje Goudsblom, 25 j,, overleden te Alkmaar. 6 Juli. Jantje, d. v. Jan Brink en Pietertje Borst, 6 maanden. 21 d. Geertje Buijs, wed. v. Maarten Klaver, 77 j. Gemeente OUDKARSPEL. Ingeschreven van 1—81 Juli 1908. GeborenMaartje, d. v. Arie Lejjeu en Grietje Ootjers. Marijtje, d. v. Jan Prins en Neeltje Deelis. Geertruida, d. v. Jan Molenaar en Marie Oojjevaar. Martinus Jacobus, z. v. JacobuB Bruijn en Maartje Goudsblom. Ondertrouwd geene. Getrouwd: Matthye Borst, wednr. vaD Neeltje Bakker, en Marijtje Smit. Cornelis Blaauw en Jannetje Buisman, van eoht ge scheiden echtgen. van Aris Knecht. Johan Theodoor Valkonet en Geertje Stam. Overleden Reindert Schenk, wednr. van Aaltje Speets, oud 79 j. Gemeente HARINGCARSPEL. Ingeschreven van 1 81 Juli 1908. Geboren: 8 Juli, Anna, d.v. Simon Vlaar en Jantje Groot. 9 d. Adrianus, z.v. Teenwis Hoogeboom en Adriana Quant, 17 d., Cornelis, z.v. Gerrlt Entes en Hilletje Vlaar. 27 d., Arie, z. v. Abraham Klomp en Geertje Tiel, Ondertrouwd: 24 Juli, Tijs Tessolaar, im, 28 jaar, te Sint Maarten en Trijntje Jonker, jd. 24 jaar, alhier. Ondertrouwd 8 eu gehuwd 21 JuliJacob. Karaten, weduwn. van Grietje van Leeuwen, 84 jaar, alhier en Antje Put, jd. 26 jaar, alhier, onlangs te Warmenhuizen. Overleden2 Juli, Aafje Dam, 49 jaar, echtgenoote van Pieter Hoogeboom. 4 d., een als levenloos aangegeven kind van Willem Strooper en Guurtje Baas. 6 d., Gerrltje Entes, 64 jr., echtgenoote van Jaoob Bruin.

Schager Courant | 1903 | | pagina 2