Plaatselijk Nieuws. Koninginnefeest. Kantongerecht Schagen. Gemengd Nieuws. Ramp te Parijs. Macedonië. Vergadering van het Begra- fenisfonds, opgericht te EENIGENBURG, gehouden op 11 Augustus 1903, in 't Café Rust en Lust te Sint Maarten. Present de leden van het Bestuur, behalve do heer J. Keijser, en 1 lid. Na voorlezing en goedkeuring der notulen heeft eene stemming plaats van een Commis saris, wegens periodieke aftreding van den heer Dr. J. Keijser. Deze wordt opnieuw met algemeene stemmen herkozen. De rekening over 1902 wordt onderzocht en goedgekeurd. Do ontvangsten bedroegen f 842.21, uitgaven f 637.60®, batig saldo dus f 204.60®. Die van 't fonds van toelage eveneens. De ontvangsten bedroegen f 219 50, uitgaven f 84 26®, batig saldo f 135 23®. Besloten wordt, de rekening in druk onder de leden te verspreiden, en om f300 van de kasgelden te beleggen. Tenslotte wordt, goedgevonden, ook voor dit jaar de uitkoeringen bij overlijden, zooals die in het reglement zijn opgenomen, met 10% te verhoogen. Door een der leden werd in overweging gegeven, middelen in 't werk te stellen, om het aantal leden te vergrooten. Allen vóór. Niets meer te behandelen zijnde, sluiting der vergadering. Men schrijft uit den Gelder- schen Achterhoek aan de Arnh. Ct. Meermalen komt het bij de behandeling van rechtszaken aan het licht, hoe spoedig hier het mes getrokken wordt en de bevol king daarbij bewijzen van ruwheid geeft. Wie gelegenheid heeft, de opvoeding onzer dorpelingen meer van nabij te beschouwen zal zich hierover minder verwonderen. Dreu- messen van 6 a 7 jaren krijgen een mes van flinken omvang als een dagelijksch speelgoed op zak. Het snijden van het roggebrood, dat mot een zwaar scherp mes moet geschieden, wordt aan de kinderen zelf zonder vrees voor ongelukken toevertrouwd. Op de schoolban ken hebben de kinderen mèt hun griffel ook het mes bij zich. En dan het varkensslach- ten, dat bij eiken landbouwer in hnis ge schiedt, de kinderen mogen er gerust bij zijn, het is voor hen een ontspanning een koe te zien stuiptrekken. We kennen de gevallen, dat. kalveren door schoolkinderen de kop werd afgesneden. Waar dus de kinderen het mes steeds bij zich dragen en ongestoord bloed mogen zien vloeien, is het daar wonder, dat deze kinderen, opgegroeid, bij de eerste woor denwisseling naar het mes grijpen Het wordt wel tijd, om deze wreedheid den kop in te drukken. Petroleumplaag. Op het terrein der Gemeentegasfabriek aan den Oostzeedijk to ROTTERDAM is een 6-duim8 buis gesprongen, welke van een reser voir op 't achterterrein aan den Oudendijk petroleum op het voorterrein aanbrengt. Ten gevolge daarvan spoot de petroleum uit den grond, alsof daar een bron was ontstaan. Een groote hoeveelheid petroleum zocht haar uitweg in riolen, die uitmonden aan het einde der langs de Nieuwe Plantage loopende sloot met het gevolg, dat in een ommezien het ge- heele water met een dikke laag olie was be dekt en een onaangename geur zich door een groot gedeelte der stad verspreidde. Dadelijk na het springen der buis zijn werklieden der waterleiding ontboden om de breuk te herstellen. Er bleek een groote scheur in de pijp ontstaan te zijn, wellicht door grondverzakking. Ter verversching van het water in de sloot werd een stoompomp van gemeentewerken op het terrein der gasfabriek in werking ge steld. Daar het water der zwemschool aan de Boompjes met een petroleumlaag was bedekt, was de directie voornemens de inrichting te sluiten. Door de riolen moet de vloeistof in de Maas gekomen zijn. HEER HUGOWAARD. L. 1. Woensdag hadden de kinderen der Openbare Lagere School No. 2 alhier hun jaarlijksch uitstapje naar Schoorl, onder geleide van hunne onderwijzers en ouders. Ongeveer acht uur reden de 15 rijtuigen onder vroolijk gezang weg en onder een hevigen regen bui. In Alkmaar werd even halt gehouden en den kinderen eene versnapering gegeven. Daarna ging het over Bergen door de Ber gerlaan naar Schoorl. Daar waren ze, de duinen In een oogwenk waren de wagens van hunnen last bevrijd. Oud en jong klom bij de duinen op, om er even later weer af te rollen. Naar hartelust vermaakte men zich hier. De broodjes, de krentenbroodjes en korstjes, die zoo nu en dan werden uitge deeld, lieten zich wèl smaken. Niet dan met een gevoel van spijt, hoorden de kinderen ongeveer drie uur, dat ze weer moesten in stappen, om den terugtocht te aanvaarden. Weer werd in Alkmaar gestald, na eerst nog de hertenkamp aldaai; bezichtigd te hebben. Zeven uur arriveerde de stoet op het schoolplein. Hier ontving elk kind nog eene kleine versnapering, waarmee de prettige dag tot het verleden behoorde. Vrijdag passeerde een paard en wagen den overweg tusschen de stations OOST WOUD en TWISK (ljjn Hoorn— Medemblik), toen juist een trein aankwam. Het paard werd gedood en het rijtuig geheel vernield, doch de bestuurder kwam er, won der boven wonder, zoo goed als ongedeerd af. Bij bedoelden overweg zijn geen afsluit- boomen, noch bevindt zich daar een wachters woning. Een zonderling avontuur. De drank maakt den een vroolijk, den ander wild en woest, een derde versuft en willoos. Het laatste ondervond een stuurman van een in de haven te ZAANDAM liggend stoomschip. Hij had zooveel aan Bacchus geofferd, dat hij geen bank meer kon onderscheiden van zijn kooi. Zoo kwam het dus, dat hij zich des nachts op straat ontkleedde, zijn kleeren op de bank legde, en toen een eind verder in het gras ging liggen slapen. Een voorbijganger vond de klee ren, maar zag den man niet, en daar de bank aan de Zaan stond, dacht hij aan zelfmoord door verdrinking. Hij bracht dus de kleeren bij de politie en deze ging dreggen. In den tus- schentijd was de stuurman ontwaakt zijn bed was waarschijnlijk wat koud en zijn kleeren missende, wandelde bjj in „négligé" verder. Op die wandeling is hij bljjkbaar van den weg afgedwaald, althans hij heeft op een particulier erf een schuurtje gevonden, waar van de deur los was. Hij er in, en zie daar hing een natte wasch. Beter natte kleeren dan niets, en al waren het meest voorwerpen, die tot een damestoilet behoor den, dat hinderde hem ook niet, en weldra verscheen mijnheer weer op straat, maar nu als dame. Zoo bereikte hij zijn schip, waar men wonder opkeek, maar hem eerst gelegen heid gaf zijn roes uit te slapen, alvorens opheldering te vragen. De politie, die inmid dels ook van den diefstal had gehoord, bracht de zaak weldra tot klaarheid. De stuurman kreeg zijn eigendom terug en de wasch was ook spoedig weder in het bezit der eigenaresse. Gedurende dezen zomer zijn tot heden te SINT PANKRAS 2189 ratten gevangen, nog een groot aantal alzoo, wan neer men in aanmerking neemt, dat de strijd tegen deze voor den bouwer zoo schadelijke dieren reeds eenjge jaren wordt gestreden. Te SINT PANKRAS zijn de lagere klassen der openbare school voor een groot deel ontvolkt door het heerschen der maze len. Hoewel de ziekte van niet zeer ernstigen aard is, zijn toch twee kinderen er aan overleden. „Ons B e 1 a n g." Station NOORD- SCHAR WOUDE. 14 Aug. Aanvoer 5000 stuks. Roode kool f 2.50 a 6-, gele f 2.20. Groentemarkt te BROEK OP LANGENDIJK. 12 Aug. 33000 bloemkoolen f 7.— a f 14. 40000 roode kooien f 4.75 a f 6.75, 1600 gele f 7.— a f 8 2000 witte f 7.25 a f 8.25 per 100, 33000 bossen wortelen f 1.90 a f 3.40 per 100 bos, 24 balen nep f 2.60 a f 2.90 p. 50 Kg. 13 Aug. 24000 bloemkoolen f 6.50 a f 15. 40000 roode kooien f 4.25 a f 6.,4500 gele f 5.50 a 7.—, 2600 witte f 6.25 a f 7.75 per 100, 14500 bos wortelen f 1.60 a f 3.10 p. 100 b. 4 balen nep f 2.90 per 50 Kg. 500 bos uien f 2. a f 2.60 per 100 bos. 14 Aug. 48000 bloemkoolen f 4.25 a f 11.76, 45000 roode kooien f4.af 5.76, 4000 gele f 6.— a f 7.—, 3000 witte f 6 a f 7.60 per 100 bos, 13600 bos wortelen f 1.50 a f 2.90 per 100 bos, 26 balen nep f 2.60 a f 3.20 per 50 Kg., 600 bos uien f 0.65 a f 1.60 p. 100 b. Groentemarkt te SINT PAN KRAS. 12 Aug. Aardappelen f 0.70 a 1.10 per 17'/» K.G., bloemkool f 8.— a 12.— per 100, sla- boonen f 0.40 a 0.50 per 1000. 13 Aug. Aardappelen f 0.65 a f 1.05 per 17 K.G., bloemkool f 8.a 11.50 per 100, sla- boonen f 0.36 a 0.45 per 1000. 14 Aug. Aardappelen f 0.80 a 1.10 per 17 '/i K.G., bloemkool f 7.a 9.50 per 100, sla- boonen f 0.30 a 0.37® per 1000. „Nieuw Leven." Station HEER HUGOWAARD. 12 Aug. aanvoer 275 zak aardappelen, 3500 stuks kool, 65 baal uien groote muizen f 1.05 a 1.20, graafjes f 1.50, blauwe f 1.20, roode kool f 4.75 a 6.50, gele 7.witte f 6.ziiveruien f 2.50 a 2.60, slaboonen f 0.76. 14 Aug. 260 zak aardappelen, 4500 stuks kool, ruim 200 baal uiengroote muizen f 1.10 a 1.20, kleine f 0.45 a 0.55, graafjes f 1.45 a 1.50, blauwe f 1.25, roode kool f 3.50 a 6.60, gele f 6.60, zilveruien f 2.70 a 2.80, appelen f 2.— Een dienstweigeraar. De bekende dienstweigeraar D. de Bruin is op 7 dezer uit de gevangenis te 's-HER- TOGENBOSCH ontslagen en vervoerd naar het hospitaal te Bergen-op-Zoom, in afwach ting van een nadere beslissiDg van den mi nister. („Volksdbl.") Schagen, 16 Augustus 1903. WEERSTANDSKAS. In de maand September zal de Commissie voor de Weerstandskas hare vergaderingen voortzetten met er eene uit te schrijven te Anna Paulowna en te Castricum. De ver- loopen zomermaanden boden door het land werk geen gelegenheid aan, bedoelde ver gaderingen te houden. De agenda voor de vergade ring van Algemeen Belang, welke gehouden wordt op Dinsdag 18 Augustus a.s., in het „Noord-Hollandsch Koffiehuis," bevat de na volgende punten Opening en mededeelingenNotulen Re kening en verantwoording bijdrage Schagen aan de Weerstandskas", idem feest 300-jarig bestaan Paardenmarktaanbieding pompmo- dellen, waaruit keuze kan worden gedaan voorstel van den heer Merz tot het oprichten van eene Coöp. Bouwmaatschappij te Schagen Rondvraag en sluiting. De afdeeling Schagen der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft vergadering op Dinsdag 18 Aug., in het „Stations-Koffiehuis" van den heer A. Visser alhier. De agenda bevat de volgende punten Ingekomen stukkenVerkiezing van 3 BestuursledenBenoeming afgevaardigde voor de algemeene vergadering; idem vergaderingen van Noorderkwartier; Verslagen van de ver gadering van Noorderkwartier en van de buitengewone algemeene vergaderingPunten V8n beschrijving voor de algemeene ver gadering Wolvee-keuring Vraagbus Rond vraag. De heer C. Polling, benoemd onderwijzer te Arnhem, kreeg uit dankbaar heid voor zijne toewijding, van zijne leerlingen een zeer fraaien barometer cadeau. Tot directeur van Schagen's Mannenkoor „Euterpe" werd benoemd de heer G. Hulsman alhier. Vrijdagavond vergaderde in het lokaal Cérès de Feestcommissie, onder voorzitterschap van den heer H. Feisser. Voorzitter deelde, na de opening der ver gadering, mede, dat er door eenige leden van de Harmoniekapel, onder leiding van den heer Hulsman, een kleine kapel was gevormd, die op a.s. Koninginnedag met haar muziek het feest zou opluisteren. Van het Gemeentebestuur was bericht in gekomen, dat f 50.— subsidie voor het feest werd toegestaan. Het bleek nu, dat de verschillende lijsten hadden opgebracht een bedrag van f 260. dat nog ongeveer f 45.— kan worden opge haald, zoodat men over f 306.zou kunnen beschikken. Het vorig jaar was het bedrag f334 70®, maar thans geeft de heer J. Vader een 10-tal prijzen voor de ringrijderij, dus was de ontvangst ongeveer dezelfde en zeer be vredigend. Doordat de Raad onzer gemeente de f60. subsidie, welke voor het feest werd toegestaan van het bedrBg voor het vuurwerk op hard draverijdag had afgetrokken, besloot de Com missie met algemeene stemmen, de subsidie den Raad weer aan te bieden. Men zou het zeer betreuren, dat de harddraverijdag met zijn vuurwerk zou moeten lijden door dit feest en achtte het nu gewenscht, daar de financiën voor het Koninginnefeest voldoende waren, dat het bedrag van f 200.— (dit jaar expres van f 160.tot f 200.verhoogd) voor het vuurwerk uitgetrokken door den Raad onzer gemeente, kon blijven gehand haafd, opdat dit jaar een extra mooi vuur werk zou worden afgestoken. Het feest op Koninginnedag zal bestaan in tractatie der kinderen van de zoogenaamde groote en bewaarscholen en dien dag vacantie. Verder ringrijderij, waarvoor 10 prijzen beschik baar zijn. Mededinging voor plaatsgenooten, doch geoorloofd is, dat van de paren óf de heer óf de dame van buiten is. Dan volksspelen, bestaande in tonnetjeskruien en wortelen- slaan, waarvoor geldprijzen, voor mannen boven 16 jaar. Vervolgens spelen voor jongens en voor meisjes beneden 16 jaar, als hardloopen met hindernissen, en een gepast spel voor de meisjes. Hiervoor worden prijzen in voor werpen uitgeloofd. Dit alles zal worden opgeluisterd door de Kleine Kapel, onder leiding van den heer Hulsman. 's Avonds: Gondelvaart. Door de commissie zal een tweetal vaartuigen worden versierd, be stemd voordeCommissie en de muziek.Verder is de deelname opengesteld voor een ieder, mits de boot maar op naam van een Schager wordt ingeschreven. 2 Prijzen worden er uitgeloofd voor de mooiste booten. De volgende vergadering der feestcommissie werd, nadat de sub-commissies waren geko zen, bepaald op Dinsdag 25 Augustus. D onderdag j.1. hield de Tweede Coöperatieve Vereeniging tot aankoop van veevoeder enz., alhier, eene aanbesteding voor de levering van 22000 lijnzaadkoeken voor de Septemberle vering. De levering werd gegund aan de Ruhrorther- Oliefabriek, tegen f 9.— per 104 stuks, op een gehalte van 33% eiwit, 11% vet en van voldoende zuiverheid. Rundvee gaf Donderdag alle redenen tot tevredenheid. Vette, gelde- en kalf koeien waren vast met goeden handel. Kalf koeien gingen zelfs vlug van de hand, bij hooge prijzen. Ieder kan ze gebruiken, want er ie gras in overvloed. Schapen waren stug. De Londensche markt-barometer is teruggeloopen en dan zijn de gevolgen der depressie terstond hier waarneembaar. De hoogste markt, zijnde f28.60, verkreeg de heer K. K. te Barsingerhorn. Voor magere schapen waren nog al liefhebbers. Een flink getal werd gekocht door Geldersche koop lieden uit de Betuwe. Varkens blijven, met nu eens een kleine verhooging en dan weer een dito verlaging, vrijwel in 't oude gedoe. Nog kunnen we vermelden, dat boter iets achter- en eieren iets vooruit gingen. En daar mee is 't voornaamste gezegd. Zitting van Dinsdag 11 Augustus 1903. UITSPRAKEN: D. B., Koegras, spoorweg-coupé bevuilen, f 1 of 1 d. A. S., Schagen, na sluiting in tapperjj, f 2 of 2 d. H. S., Burgerbrug, rijwiel zonder licht, f 2 of 2 d. C. K., Oudkarspel, op rijtuig zitten, f 1 of 1 d. D. B., Oudkarspel, baldadigheid, f 3 of 3 d. J. de C., Jb. B. en N. J. B., Schagerbrug, rijwiel zonder licht, ieder f 1 of 1 d. N. B., Kalverdijk, honden zonder muilkorf, f 1 of 1 d. W. G., Hoogwoud, rijwiel zonder licht, f 1 of 1 d. C. P., Sijbe- carspel, idem, f 1 of l d. J. L Winkel, loopen op eens anders grond, f 2 of 2 d J. H. d. W. en J. B., Anna Paulowna, straatschenderij, ieder f 3 of 3 d. J. v. W., 't Zand, burengerucht, f 2 of 2 d. L. F Pettenerkluft, Zijpe, loopen op hooilaud en bezaaiden grond, 2 maal f 2 of 2 maal 2 d. C. H. en N. H., Hoogwoud, rijwiel zonder licht en opgeven valschen naam, ieder f 1 en f 8 boete, subs. 1 d. en 4 d. ieder. J. S., Schagen, honden zonder muilkorf, f 1 of 1 d. L. S., idem, losloopen hond, f 1 of 1 d. S. O., N. Niedorp, op hondenwagen zitten, f 1 of 1 d. C. B., Zijpe, schapen weiden langs wegen, f 0.50 of 1 d. K. B., idem, idem, f 1 of 1 d. P. S. en R. R., Oudesluis, na sluiting in herberg, ieder f 1 of 1 d. J. K., idem, herberg niet sluiten, f 2 of 2 d. R. R. H R. en J. d. V„ Wieringerwaard, na sluiting in herberg, ieder f 1 of 1 d. R. S., Oudesluis, herberg niet sluiten, f 2 of 2 d. P. P., zonder bekende woonplaats, dronkenschap, 6 dagen hechtenis en 1 jaar opzending naar de Rijks werkinrichting. De particuliere correspondent van het Han delsblad schrijft over den brand in den Mé- tropolitain het volgende Juist 6 dagen geleden legden wij op den zelfden tijd dat nu de ramp voorviel, dit traject afbij het station van Père-Lachaise stapten wij in, en wij herinneren ons nu met ontzetting die overvolle treinen, opgetast voornamelijk met op dat avonduur huiswaarts keerende werklieden, geen staanplaats onbezet, den stroom die uitsteeg, dien stroom die zich binnen haastte in de enkele seconden van oponthoud En nu zoo'n trein, opgepropter nog omdat de twee voorgaande hun reizigers uitzetten, in het van rook verpeste station binnensnel- lend, terwijl van den anderen, daar verderop in de rook-duisternis brandenden trein het personeel komt aangevlucht met zijn nood- gillen „Sauve qui peutSauve qui peut Én dan plotseling, al het licht dat uitgaat, omdat de draden gesmolten zijn. Nu, uit de nagebleven sporen, kan men nog het geweld der worsteling beseffenpaneelen van de wagons zjjn ingetrapt, ijzeren staven uitge rukt, en langs den zwart berookten wand j staan op de witte tegels indrukken van wan- hopig uitslaande handen, ook geheele men- schengedaanten, afdruksels van gestorvenen die de uren lang vóórdat de lijken konden j opgehaald worden, daar den roetaanslag op vingen. Brandweer, politie, alles was op de been, i maar niemand kon zich ook maar op de eer ste trede wagen der trappen, die toegang geven tot de perrons. Als twee helschbraken- de vulkaanmonden stonden, midden op d9n breeden boulevard de Belleville, een 200 M. van elkaar verwijderd, de omhekte openingen I der stations van Couronnes en Menilmontant. j 70 Graden Celcius was de hitte er binnen. Om j twee uur in den nacht wagen zich de eerste brandweermannen de trap af; van drie uur af begint het bovenbrengen der verongeluk ten dat duurt tot zeven uur in den morgen. Men heeft een vrouwtje gevonden, haar „pain de ménage" nog in den arm gekneld men heeft een man gevonden, met zijn doch- tertjo in den arm voorover uit een wagon gevallen, omdat zijn voet bleef hangen ach ter den richel En dan te denken, dat de opstopping op de trappen mede ontstond, omdat de reeds geredden, boven gekomen, de drie sous van hun plaatsbiljet oerst terugeischten, voor zij door wilden gaan Wat de eigenlijke oorzaak van het in brand raken van den trein aangaat, het schijnt een ongeluk te zijn geweest, dat, bij de beste voorzorgen, aan eiken electrischen trein kan voorkomen. De machinist van het bewuste voertuig geeft als zijn veronderstelling te kennen, dat een metaalstuk van de machine losgeraakt, over de rails is komen te slepen, en zoo de vonken heeft doen ontstaan, die de guttapercha bekleeding der geleiddraden heeft doen ontvlammen. Tot tweemaal toe, voor de eigenlijke ramp, had hij een begin van brand gemakkelijk gebluscht. De tweede maal werd de trein van reizigers ontruimd, en door een volgenden, ook ontruimd, voortbewogen.— Van den Boulevard Menilmon tant gingen we naar de Morgue, de sinistere curiositeit, die ieder vreemdeling gaat zien nk de „Nötre-Dame"dat staat vast, dat vult dan zoo één middagje. Maar hoe beschrijf ik u diezelfde Morgue met zijn paar bevroren verdronkenen achter glas, nfi, nu de gruwelijke dood er gaapt, en zjjn vreeseljjken adem gulpt in het klagend gelaat der nabestaanden De belendende straten waren overvol volk, met moeite bedwongen door een groote politiemacht, en „gardes municipales" te paardhet volk was schier onhoudbaarom het af te leiden, verzon men er dit opmen liet bjj beetjes de menschen' aan de éene zijde in, liet ze trekken voorbij de gewone glazen kast met eenige lijken d-y_laatste dagen, en de andere deur weer u^ïde menschheid wil bedrogen zijn. Het ^/as opzij, bij de Seine, dat de toegang was tot de drie achterzalen, waar van 4—8 uur in stoeten de lijken waren binnengebracht, en op rijen gelegd. Vreese- lijk zagen zij er uit; zwart of bruin de gezwol len gelaten, open de happende wouden, som migen de schedels gebarsten, anderen met dikke bloedproppen uit neus en ooren, allen de oogen dicht [voor het felle brandlicht, of voor den stekenden rook], allen de handen ineengekrampt, en dan waar lappen vel wa ren opgescheurd, het wreede roode vleesch tegen de zwarte hoofden. Maar wat was deze gruwelijke aanblik der j dooden bij het hartverscheurend tooneel der levenden Spaar mij de beschrijving van dien nog geen veertien dagen geleden getrouwden man, die daar vinden moest zjjn vrouw niet alleen, maar zijn moeder en zijn zuster nevens haarspaar mij het tooneel van die vrouw, die, reeds in onrust, de tijding vernam, hier heen snelde, en nu brullende als een gewond dier in de deur staat, en niet binnen kan, daar zoeken gaan tusschen die verkoolde lijken Met bonzend hart traden we weer naar buiten alleen familieleden mogen hier j binneneen jongen wil door, die moet be kennen, geen bloedverwanten te vermissen, en de grove agent ernstig, bijna waardig „Ce n'est pas 1'heure pour la curiosité, monsieur". Iedereen is letterlijk kapot van de tijding, men kent den Metro, men zit er zelf dage lijks in, en men stelt het zich voor, men stelt zich voor, dat zijn eigen huisgenoote Waarlijk, gedurende dezen geheelen dag, dat ik Parijs doorloop en doorrijd, heb ik geen lachend gezicht gezien, ieder bepraat het vreeselijk ongeval, en het rumoer der straat, luidruchtiger dan ooit, overgalmt aanhoudend het klagend geroep der courantenventers met telkens nieuwe en nieuwere édities, die het getal dooden nader preciseeren, lijsten met namen publiceeren. i De Temps bevat een verhaal van Alfred Martin, een journalist, die met zijn vrouw in den trein geweest is, die in brand geraakte, j Hij vertelt „Mijn vrouw en ik namen, tegen 7 uur (Maandagavond), op de place Clichy den Métropolitain. Wij waren op weg naar de i Bastille, om aan het station Vincennes den trein te nemen naar Chennevières, waar wij wonen. Aangekomen aan den boulevard j Barbès, laat men ons uitstappen. De vloer van den motorwagen was in brand geraakt. Men dooft dat begin van brand met blusch- granaten. De trein zet zich weer langzaam j in beweging op weg naar de loods van het i station De la Nation. Met do andere reizigers j worden wij gestopt in de vier wagens van den volgenden trein, en wij vertrekken. Maar tusschen de rue d' Allemagne en het station Belleville houden wij weer op. Het was do eerste trein, die hier stilstond en den weg versperde. Men had de kracht van onzen trein noodig om den eersten voort te duwen, en voor de tweede maal moeten wij uitstijgen. Een derde trein komt aan. Daar gaan wij in. Hij vertrekt achter de twee andere aan. Die tocht achter den brandenden trein was een groote onvoorzichtigheid. Aan het station des Couronnes nieuw oponthoud. De reizigers worden ongeduldigmen scheldt of lacht, of spotmaar niemand is zich het gevaar be wust dat ons dreigt. Op een gegeven oogen- blik ziet de stationschef de seinen niet meer. Juist zal hij het teeken van vertrek geven, als twee beambten verbijsterd van den kant van Belleville komen aanhollen, roepende „Sauve qui peut Er ontstaat gedrang. Toch is men over het algemeen niet beangstmeer is men ongeloovig, vreest men het slachtoffer van een flauwe grap te zijnen ook is men boos, dat de reis weer wordt afgebroken. Hoe het zij, de meerderheid der reizigers, ik ook, be geeft zich naar de trap. Men roept„Onze drie stuiversOnze drie stuiversMaar wij kunnen onmogelijk naar boven, de trap van het station des Couronnes was vol menschen die de trap afdaalden om in den trein te gaan. Zij willen niet voor ons plaats maken. Wat wij ook zeggen van een ernstig ongeval, zij lachen om onze woorden, en de twee stroomen reizigers worden aldus tot stilstand gebracht. Beneden aan de trap wordt het gedrang afschuwelijk, en reeds komt er van den kant van Méniimontant een lichte rook- massa aandrijven. Op dat oogenblik kreeg ik een goede ingeving. Was ik met mijn onge lukkige medereizigers aan het station des Couronnes gebleven, dan ware ik waarschijn lijk verloren geweest. Mijn vrouw, die niet meer kon, de marteling van het gedrang willende besparen, nam ik haar bij den arm en zeide„laat ons te voet naar hot station Belleville terngkeeren." Wij keerden op den spooiweg terug, een dozijn anderen met ons, en wij gingen op pad. Nauwelijks hadden wij tien meter onder den tunnel geloopen, of het licht ging uit. Wjj waren in het donker. Wij schreeuwen, wij roepen. Een beambte komt met een roode lantaarn. Hij stelt zich aan het hoofd en wjj gaan op weg. Een rook, die van minuut tot minuut dikker wordt, jaagt ons voor zich uit. Tegelijkertijd verpest een scherpe lucht, lijkende op die van am moniak, de atmosfeer. Ik had de gewaar wording, of er achter ons een of twee men schen vielen. Ik hoorde den schreeuw van een vrouw, maar ik had alle moeite om mij zelf en mijn wankelende vrouw staande té i houden. Ik draaide het hoofd niet om, ik j noch iemand andersde zucht van zelf- behoud alleen bezielde ons. Eindelijk komen i wij aan het station Belleville. Het was daar stampvol. Ook daar willen de meDschen, die de trap veratoppen, niet weer naar boven. Zij willen ook hun stuivers terug. Wij bidden", wij smeeken. Zij protesteeren. De verblind- I heid van de menigte voor het gevaar is on gelooflijk. Maar wij moeten er uit. Wij hadden den rook tot in de keel. Ik werp me in het gedrang, de vuisten vooruit. Zoo slagen wij I er in, de trap op te gaan. Wjj zien den he- j mei, wij halen adem. Wij zijn gered 1 Wilde men het eerst laten voorkomen, alsof de opstand niet zoo heel veel beteeken'de en j een laatste opflikkering vóór den dood was nu heeft Hossein Hilmi Paaha den gezanten Van Rusland en Oostenrijk- llongarjje te Oon- stantinopel offlciëel medegedeeld, dat de op- stand dagelijks in omvang toeneemt. De jonge mannen van alle Bulgaarsche dorpen vluchten in de bergen, om zich bjj de benden aan te sluiten. 1 Het volgende kan een overzicht geven van Mon!i!thenWOOrdlg6n t068tand ,n het vlla10t Krushevo wordt nog steeds bezet door op standelingen. 4000 man Turksrh» met artillerie omsingelen de stad en zich voor, een aanval te wagen den De vijandelijkheden in het district Dik T «Trh De A|baneezen doen aanv^H op de Bulgaarsche steden. aanvallen levensmiddelen genomen mK 6 convoo'en Een hevig geveeht heeft nlapta de districten Kastoria en pi' d 'n Turksche troepen en opgtandir* taS8cll«n laatsten hebben zich mees!,,- lnffeij- De regeeringsstukken, bestemd voo^g"". vac Het Bulgaarsche departement Van k landsche zaken heeft zeer veront berichten ontvangen van zijn agent jub. Eiken dag komen de Mahomedanen m de moskeeën bij elkandermen vreest d r zij zinnen op Christenmoord. In officiëele kringen wordt gezegd dat slechts de tusschenkomst van de mogend heden een ontzettende ramp kan voorkomen De laatste berichten uit Monastir hebben groote ontsteltenis gewekt in de militaire en civiele kringen te Konstantinopel. Het angstige schuilt ook in het feit, dat de tijdingen zeer onregelmatig en met veel vertraging komen omdat vele telegraaflijnen doorgesneden zijn' En hoe vlug de draden ook hersteld worden de opstandelingen zijn even vlug in het op nieuw doorknippen. Aan de Koln. Ztg. wordt uit Macedonië geschreven, dat Sarafoff in persoon den opstand leidt. Proclamaties zijn uitgevaardigd, waarin Macedonië onafhankelijk verklaard wordt, j Bovendien is een voorloopige regeoring be noemd. De Paus. Paus Pius X schjjnt zich niet zeer gelukkig te gevoelen. Hij moet erg naar Venetië terug verlangen. Het klimaat te Rome schijnt niet gunstig voor hem te zijn, zoodat hij ongesteld is. De Paus kreeg een flauwte, waarvan hij echter nogal spoedig hersteld was. Hjj heeft een hartkwaal en of die de oorzaak was van de ongesteldheid, wordt niet vermeld. Werkstakingen in Rusland. Sinds eenigen tijd was het door werksta kingen zeer woelig in Zuid-Rusland. Deze woelingen nemen nu een steeds ern stiger karakter aan en het blijkt meer en meer dat de werkstakingen slechts do naaste aan leiding zijn geweest voor het uitbreken van allerlei troebelen en gewelddadig verzet. Odessa is vooral de plaats geweest, waar het gespookt heeft. Tengevolge daarvan is de commissaris van politie voorloopig uit zijn ambt ontzet. Ook is tusschen den gouverneur van die stad, generaal Arsenjew, en den waarnomen- den commandant, generaal Kanlbars, eene verkoeling ontstaan. Toen de werkstaking op het gevaarlijkste I punt was gekomen, verlangde de gouverneur van den commandant, dat hij 5000 man troe- j pen, ter versterking van de politiemacht, zou beschikbaar stellen. Dit weigerde de com mandant zeer beslist, als reden van zijne weigering opgevende, dat hij zijn militairen niet elk oogenblik politiediensten wilde laten doen. Schijnt het thans in Odessa wat kalmer, al duurt de strike ook voort, van elders komen nog allerlei sombere berichten. In hot niet ver van Odessa [aan den Boeg] gelegen Nikolajef is het ook rauw toegegaan. Daar moeten 23 personen gedood en een tachtigtal gewond geworden zijn bij de stakingstroebelen. De zg. Fransch-Belgische werven aldaar, waar op 't oogenblik 6000 a 7000 arbeiders aan 't werk zijn, maar desnoods voor 14 000 man plaats is, zjjn tijdelijk gesloten op last van den gouverneur. Alle werkvolk, dat niet in Nikoiajef thuis hoort, zal worden ontslagen en naar zijn plaats van herkomst worden teruggezonden. Het schijnt, dat onder dit vreemde werkvolk al vóór een half jaar de gisting is begonnen en onlangs op andere ondernemingen overgeslagen. Doch behalve aan de kust der Zwarte Zee, is de werkliedenbeweging ook meer in 't, binnenland sterk merkbaar. Met name te Kiew zijn eveneens ernstige botsingen voor- j gekomen. Te WeeDen zijn daaromtrent uit- i voerige berichten ontvangen, waaraan we het volgende ontleenen De stakende spoorwegarbeiders gingen op de rails staan om met hunne lichamen het treinverkeer te verhinderen. De gouverneur graaf Stackelberg, liet infanterie aanrukken en beval, de arbeiders van de rails te dringen. De soldaten, tegenstand ondervindend, gaven vuur. Veertig personen werden gedood of gekwetst. Vele soldaten zouden in de lucht i geschoten hebben. Op Woensdag en Donderdag vorige week werden acht politiemannen door de stakers gedood. Dezen plunderden de winkels van levensmiddelen. Vrijdag wierp de menigte zich op de kozakken en dreef hen aanvanke lijk terug. Tot ondersteuning aangerukte infanterie gaf salvo na salvo ai op het volk, dat, om zich tegen de kogels te dekken, een schuil plaats zocht in aan den oever der rivier staande hutten. Desondanks stortte menigeen doodelijk getroffen in het water. Een correspondent van het Krakausche blad „Naprzod" meldt: „Ik stond op een heuvel aan den oever en zag vele dooden in het water vallen." Aan de werkstaking te Kiew nemen deel de gezamenlijke spoorwegarbeiders, de werk lieden aan de machinefabrieken, het tram personeel, de boekdrukkers en do bakkers. Het bljjkt, als gezegd, hoe langer hoe dui delijker, dat de stakingen in Rusland het uitvloeisel zjjn van een te voren vastgesteld plan. Thans staken te Bakoe 40000 man, te Kiew 60000 en ta Odessa 80000. De Russische pers heeft iust.ructies ont vangen om alleen officieole mededeelingen te publiceeren. Niettemin komt de „Nowoja Wremja" nog mededeelen, dat Kiew in een waren staat van beleg verkeert. De levens middelen zijn er ontzaglijk duur geworden, de gegoede families hebben de stad verlaten, eenige fabrikanten zijn totaal geruïneerd door de werkstaking en de vernieling bdPPer fabrieken De „Zeil.uit Weenen, zegt dat de syw pathie der beschaafde klasse aan de zijde der werklieden ig, omdat de werkuren inderdaad te lang zjjn 18 19 uur van de 24 en omdat de Regeering te despotisch tegen hen optreeflt. Een telegram van Kiew aan, de Times schat het aantal personen, dat bij de werk stakingen in de nijverheidscentra in Kuslaud betrokken is geweest, op niet minder dan een half millioen, torwjjl het levensonderhoud van bjj na 3.000.000 menschen er bjj in t spel was. De staking te Odessa is zoo goed als ge ëindigd De moeste arbeiders zijn op aanraden der leiders weer aan het werk gegaan. In het algemeen gesproken, kan gezegd worden da de arbeidgovers de nederlaag hebben geleden. De loonen zijn verhoogd, de arbeidstijd is verkort. De cargo-laders in de haven van Odessa hebben de loonen zelfs met 60 procen

Schager Courant | 1903 | | pagina 2