Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. mijnheer de Voorz., ik zon juist meenen, dat, wanneer een gedeelte der gemeente stelsel matig wordt tegengewerkt dit juist verdeeld heid zal teweegbrengen. Ten slotte wensch ik er nog even op te j wijzen, dat het hoogst gewenscht Is, de kie zers zooveel mogelijk van hun recht te laten gebruik maken, terwyl ik overtuigd ben dat de bedoeling der kieswet medebrengt, dat de I raad «ener gemeente het uitbrengen der I stemmen eer moet bevorderen, dan tegen gaan. Ik meen dan ook met gerustheid te mogen vooretellen, en ik hoop hierby op uwe medewerking te mogen rekenen, een veror dening daar te stellen, bedoeld bij art. 6 der gemeentewet, waarbij de gemeente Barsin- gerhorn verdeeld wordt in stemdistricten, en alzoo te voldooo aan den wensch van een groot aantal inwonets der gemeente door het ves tigen van een stembureau te Kolhorn. Voorz. brengt den heer Breebaart dank voor hetgeen hij in het midden heeft gebracht. Spr. oordeelt het 't beste, dat deze kwestie wordt aangehouden tot de volgende verga dering; dan kan een elk er nog eens ernstig over denken, 't Is zoo moeilijk, om in deze vergadoriug daarover reeds zyn meening te zeggen. Zooveel haast is er ook niet bij, want als dit college besluit een stembureau, te vestigen te Kolhorn, kan dat toch niet eerder effect sorteeren, dan na 15 Mei 1904, met de nieuwe kiezerslijst. De heer Breebaart is het, wat de laatste opmerking betreft, met Voorz. eens; wat het eerste gedeelte aangaat, niet. Een elk der raadsleden is, naar Spr.'s oordeel, wel genoeg met de kwestie op de hoogte, om die dadelijk te kunnen behandelen. Waarvoor zou het talmeo met deze zaak dienen Voorz. meent, dat er in deze vergadering toch zaer moeilyk eene beslissing genomen kan worden. De heer BreebaartU als burgemeester wist toch, dat ik deze zaak aan de orde zou brengen; dus zult u er ook wel over hebben nagedacht. Voorz.Alle argumenten van u kan ik toch hier niet dadelyk beoordeelen, en ik kan u ook niet zoggen nu, wat ik met uw voorstel wil. Een paar punten, zooals de kos ten en het lokaal, zijn voor mij geen bezwaar, maar er zyn nog wel andere bezwaren, waar ik nog eens over wil denken, vóór ik u daar omtrent mijn meening zeg. De heer BreebaartDie andere bezwaren kunt u ons hier ook wel zeggen. Voorz.U heeft zooeven opgenoemd het bezwaar, als zou een afwyzende beschikking tweedracht zaaien in de gemeente; maar ik heb juist dat bezwaar bij een gunstige be schikking. U heeft zooeven Midwoud als voorbeeld aangehaald, maar m. i. bestaat er een groot verschil tusschen Midwoud en Barsingerhorn. Midwoud bestaat alleen uit de dorpen Midwoud en Oostwoud, terwijl we hier, behalve Kolhorn, nog Haringhuizen, Poolland ou Kreil hebben. En nu acht ik het onbillijk, dien menschen geen stembureau te geven, daar de afstand, dien zij hebben af ta leggen, niet minder is dan die van de kiezers te Kolhorn. De heer BreebaartDat is in de gemeente Zijpe precies hetzelfde geval. Daar heeft men te Schagerbrug en Burgerbrug een bureau, maar niet op de andere dorpen. Men kan toch ook maar niet een stembureau maken voor elke 30 of 25 kiezers. Men moet niet vergeten, dut het hier betreft J/s der kiezers een 140-tal, wonende in één buurtschap, en dan meen it dat de «isch zeer billijk is* De heer JonkerIk zie niet in, waarom het aantal overweging verdient. Het ligt niet in het 140-tal; wanneer er 40 of 50 wonen, moet het even billyk worden geacht. Dat is vroeger mijn idéé geweest, en dat is het nóg. Omdat er in Haringhuizen nu 40 kiezers, in Poolland een 50 of 60 wonen, hebben die evengoed dezelfde rechten als de 140 te Kolhorn. Ik zou het zeer onbillijk vinden, Kolhorn een stembureau te geven en aan de andere dorpen niet. De heer BreebaartDe heer Jonker moet niet vergeten, dat we hier zitten als raads leden voor de gehééle gemeente en niet voor een deel ervan dat we dus hebben te behar tigen het algemeen belang der gemeentenaren. En het belang van een groot deel der gem. is er mede gediend, als ws een bureau te Kolhorn plaatsen. Als het in de toekomst bljjkt, dat er weinig bezwaren aan zijn ver bonden, kunnen we in de toekomst ook zien, of we Haringhuizen een stembureau zullen geven. De heer Jonker: 'tGaat niet aan, om eerst dit en dan dat eens te doen we zijn hier niet bij den timmerman, die doet verschillende klusjes. Hier moet iedereen gelijk deelen. U heeft volkomen gelijkwe zijn hier om de belangen te behartigen van geheel Barsinger horn. De heer Breebaart't Zal al heel moeilijk zóó kunnen uitvallen, dat er in een gemeente als deze eens iets besloten wordt, dat direct in bet belang is van alle gemeentenaren. Er zal veelal een enkel deel van de gemeente Voorz.: Hoe konden we een advies uit brengen, ais we niet weten wat u wilt zeggen. De heer BreebaartU kan u er nu wel uithelpen Voorz.Dat is geen uithelpen. Ik kan toch niet adviseeren als ik niet weet, wat u zeg gen wilt De heer BreebaartU was, toon het de vorige maal werd behandeld, wel geen bur gemeester, maar u is toch van alles op de hoogte, de zaak is niet nieuw voor u. Voorz.Wat u zon zeggen, wist ik toch niet. Bijv. uw argument over verdeeldheid was mij nieuw; ik wist niet, dat dit vroeger al reeds was aangevoerd. De heer JonkerDat is vroeger ook niet aangevoerder is niet gesproken van ver deeldheid wel van verwijdering. De heer BreebaartIk weet dan beslist dat deze verwijdering veel en veel grooter zal worden als er afwijzend op het stichten van een stembureau wordt beschikt. De heer De Zeeuw Ik oordeel het zeer ongezond als men bij de vervulling van dezen eisch geen rekening houdt met het aantal kiezers dat er mede wordt geholpen. U, mijn heer Jonker, woont in Haringhuizen, daar heeft men twee ondei wijzers Kolhorn heeft er drie of vier. De Kreil en Poolland heb ben er geen enkele, die zyn geheel van schoollokaal en onderwijzers verstoken. U kan dat nu toch maar niet gelijk gaan stel len. U zult toch zeker moeten toestemmen, dat, als er voldoende burgers woonden, er ook een school zou komen. Dat is nu niet het geval, en daarom geen schoolzóó is het ook gesteld met een stembureau. Daar, waar der kiezers bij elkaar wonen, is een stembureau gewettigd. En ik geef u de ver zekering, dat, als het stembureau niet komt te Kolhorn, dat er veel verdeeldheid en veel scherpte zal komen tusschen de verschillende deelen der gemeente, en dat wil ik gaarne voorkomen! De heer Jonker: Dat kan ik niet helpen. Staan we het toe, dan is er ontevredenheid aan den anderen kant. Haringhuizen heeft al eens een stembureau gevraagd en dat is afgewezen; gelyktijdig is dat geweest met het stembureau voor Kolhorn. De heer BreebaartDat is niet gelijktijdig ingezonden aan den Raad. Eerst is er het adres van Kolhorn geweest en dat is toen aange houden tot de volgende vergadering. De heer Jonker: 't Is tegelijk behandeld. De heer Breebaart: Wèl gelijk behandeld in den Raad, maar niet tegelijk ingekomen. Dat van Kolhorn is verdaagd geworden tot een volgende vergadering. Dat had misschien zijn reden. Er was eerst géén adres van Haringhuizen; dat is gekomen toen het adres van Kolhorn er was. Laat de Secretaris het even in de notulen naslaan, dan zal u dat blyken. De heer Jonker: Dat doet ook niets aan de zaak af. Het is maar woordenspillerii dat niets geeft. Met algemeene stemmen wordt besloten, de kwestie tot de volgende vergadering té verdagen. Bij de rondvraag zegt de heer C. Spaans: Ik ben vandaag beëedigd en ik heb dat aange nomen in zooverre, dat ik een verzoek heb te richten tot den burgemeester, tot de wet houders, tot de leden van den gemeenteraad, dat we steuD mogen erlangen, dat onze be sprekingen een goed geheel vormen. Niet gevraagd, in welken hoek der gemeente, van Haringhuizen, Barsingerhorn, of Kolhorn maar samengewerkt. Niet op alles ja en amen' zeggen, dat heb ik nooit in mijn bestaan gehad, maar laat onze besprekingen een goed geheel vormen, dat is mijn wensch. Hierna sluiting. - ANNA PAULOWNA. Zaterdag 29 Augustus hield de afdeeling „Anna Paulowna" van den Bond voor Staats- pensionneering een vergadering in het lokaal van den heer Van der Goes. Blijkbaar is het nieuwtje voor de leden er al af, want van de 200 leden ongeveer waren er slechts 15 aanwezig, met inbegrip van het bestuur. De Voorz., den heer K. L. van Gorkom, opent de vergadering en zegt, dat die slechte opkomst het bestuur wel een beetje dwars in de maag zit. Het convoceeren van een paar honderd leden is voor den secretaris een heele moeite, brengt ook voor de afdee ling zijn kosten mee, en Jan is het te be treuren, dat die moeite en kosten slechts een opkomst van niet meer dan 15 leden tot resultaat hebben. Vervolgens worden de notulen gelezen en goedgekeurd en doet de voorzitter de mede- deeling, dat het bestuur in zijn pogingen om voor een vergadering in Mei een spreker te krijgen, niet is geslaagd. Alsnu bekwam de heer Van Krevelen het woord, die in den vorm van een aangename causerie eenige indrukken gaf, door hem als afgevaardigde op de jaarvergadering ontvan gen. bpreker eindigde zijn relaas met een woord van opwekking tot de aanwezigen om den moed niet op te geven, wat sommigen te DEN HAAG zoek, dat, ondanks alle heer, Dr. Paul Edwards. Een man, dien men, naar Ariceia gezonden. In de nasporingen, maar niet kon worden gevonden, naar de witte haren te oordeelen, een Methu- guillari Sabazia maakten vierhouT"0^!0 ^n" De vader, wiens eenige dochtertje zij was, salem-leeftijd zou gegeven hebben, doch dien j zich meester van de bezitting weren had van den kant van het publiek veel men naar zijn gang on gelaatstrekken een Torloni». De politie was niet Ir™ V' k P"DS onaangenaams te verduren. Men verdacht en zestiger zou schatten. Dr. Paul toonde overal j 'J machte om i itToi- Hikte hoeken, waarin dankbetuigingen van mede zyn gebaak. Nu eens zal het voorBarsin- blijkens het bedanken voor hun lidmaatschap, Uo - gerhorn zijn, dan voor Kolhorn, nu eens het %ene deel, dan weer het andere. Men moet niet vergeten dat Kolhorn grootendeels uit arbeiders bestaat en dat ze ongeveer 3 uur noodig hebben om te gaan stemmen, en als er een stembureau te Kolhorn was, kan alles in het middaguur gebeuren. De heer Jonker: Wat u daar opnoemt, is een onwettig motief. Van hier naar Kolhorn is geen drie uur. Vanaf Kolhorn naar hier is een '/i uur afstand, dus één uur voor heen en terug. De heer BreebaartU weet er niots van, mijnheer Jonker. U is gladweg abuis. U moet niet gaan rekenen vanaf D. Blaauboer, maar vanaf het centrum van het dorp, bijv. vanaf Bruin. Dan is het 3 kwartier loopen. De menschen willen niet gaan stemmen in hun daagsche pakje, dus moeten zich verkleeden, terug weer verkleeden, dus zal het verbazend weinig schelen of er zal een 3 uur mede gemoeid zijn. En als er een stembureau te Kolhorn ie zal er niets mede verspeeld worden, omdat men dan meteen te middagen gaat. De heer De ZeeuwEen stembureau te Kolhorn is, zeer gewenscht en hot is in het belang van de kiesers. Het kan zonder veel opoffering tot stand worden gebracht, de voordeelen zijn niet gering, dus mag men de stichting van een stembureau gewenscht en gewettigd achten. Door de inwoners van Kolhorn zal het op hoogen prijs worden gesteld en het is mijn vaste overtuiging, dat het do eensgezindheid zal bevorderen. De heer C. SpaansIk heb pas zitting genomen en wat de heer Breebaart daar aanvoert, is niet in één oogenblik van dn baan te schuiveiv; ik acht het daarom ook niet gewenscht, cü een beslissing te nemen. Laten wo hot nog eens in gedachten houden en in de volgende vergadering beslissen. Spr. voelt zeer veel voor verschillende motieven van den heer Breebaart en de kosten zijn niet hoog, dus verdient het voorstel alle over weging. De heer BreebaartIk kan me met ver daging vereenigen, te meer daar we nu geen advies van B. en W. hekben en dat had ik gaarne. reeds hadden gedaan, maar warm te blijven voor de zaak der staatspensionneering, die een eisch was van billijkheid en recht. De Voorz. bedankt den heer Van Krevelen voor zijn mooi verslag en deelt daarna mede, dat een uitnoodiging was ontvangen van Purmerend, om aldaar een samenkomst met eenige bestuursleden te hebben. Meteen vernam de vergadering, dat het bestuur geoordeeld had om, met het oog op de kosten, geen afgevaardigde te zenden, maar een schrijven van instemming aan de afd. Purmerend had doen toekomen. Later is ingekomen een brief van deze afd., behelzende de mededeeling, dat de bij eenkomst bovengenoemd aan een Propaganda- commissie voor Noord-Holland het aanzijn had gegeven. Het concept-reglement, waarvan dit schrijven vergezeld ging, wordt nu door den Voorz. voorgelezen en goedgekeurd (met inbegrip van een door het bestuur voorge stelde wijziging van art. 6, welke wijziging een minder omslachtige manier van benoe ming der bestuursleden bedoelde,). Daar de tijd van propageeren voor de deur staat, heeft men voor ditmaal gemeend, om tijd te winnen, een lijst van 12 candidaten te moeten aanbieden, en de afdeelingen te verzoeken, daar een vyftal uit te kiezen. Het bestuur noodigt de vergadering nu uit, het volgende vijftal te benoemenK. L. van j Gorkom, Anna Paulowna; P. Walig, Krom menie P. J. Glas, AlkmaarD. de Klerk, Bloemendaal, en P. van Bremen, Laren. De heer Van Krevelen meent, (en onzes inziens zeer te recht), dat het bestuur het volle 12-tal aan de vergadering heeft aan te bieden. Alzoo geschiedt, waarna gekozen worden Van Gorkom 14 stemmen, Glas 12, Van Bremen 9, C. W. Bakker, van Purme rend, 9 en D. de Klerk 9. Na de rondvraag, die niets oplevert, sluit de Voorzitter de vergadering met een woord van dank voor de belangstelling der aan wezigen en een woord van opwekking voor de toekomst. Gevonden. Sinds eenigen tijd was een 14-jarig meisje beschuldigde hem van allerlei leelyks. Het kind is nu, na verloop van een paar weken, terecht. De vader heeft Zaterdag op de karmis te Delft zijn dochtertje aangetroffen. Het meisje heeft, sedert zij uit huis was weggeloopen, in Den Haag en omliggende gemeenten rondgezworven en 's nachts onder den blooten hemel geslapen. Men meldt uit Friesland: Voor de 6om van f 400 is van den veehouder Schuiling in de gemeente 't Bildt (Fr.) een stier aangekocht voor generaal Botha in Transvaal. Deze stier een prachtexemplaar werd meermalen bekroond. Door de marechaussee te SIT- TARD is proces-verbaal opgemaakt tegen 1 een knaap van 14 jaar te Schinnen, die steen en op de spoorrails had gelegd. Ondervraagd zijnde waarom hij dit gedaan had, antwoordde hij „Omdat ik onnoozel ben." „Wie zegt je dat?" „De menschen zeggen, dat ik onnoo zel ben." Een brutaal stukje. Men meldt uit DEN HAAG: Zaterdagavond omstreeks 10 uur werden de rechercheurs Loubesheimer en Dekker, dienstdoende aan het station der H. IJ. S. M., door een koetsier gewaarschuwd dat een Engelsche heer, die hier in de stad vertoefde, door een hem onbekenden man was beroofd van zijn gouden dasspeld. De Engelschman verliet nl.per rijtuig een koffiehuis in de Jacob Catsstraat en op het oogenblik dat hij in het rijtuig stapte, sprong de onbekende man eveneens in het rijtuig en ontrukte den Engelschen heer het kleinood. De beide rechercheurs stelden dadelijk een onderzoek in, en door ijverige nasporing mocht het hun gelukken een zekeren G. G. v. E. omstreeks één uur van zijn bed te lichten. Bij visitatie aan het commissariaat aan de Groenmarkt werd de door den Engelschen heer vermiste dasspeld met parel op hem bevonden, terwijl hij de berooving bekende. E x-P resident Steyn. Uit BAARN wordt gemeld Er is sprake van, dat de heer Steyn zich na zijn herstel te Baarn zal vestigen. Reeds zyn twee zijner dochters op een der instituten alhier geplaatst. Door den heer K. Dikstaal te OUDKARSPEL is met gunstig gevolg examen afgelegd te Haarlem voor Hoofdacte L. O. Door de Harddraver ij vereen i- ging te MEDEMBLIK is besloten de jaar- lijksche harddraverij te houden op Maandag 28 September om prijzen van f200.—, f76.— f 40.— en f 25.Deze harddraverij wordt voorafgegaan door eene van Noordhollandsche paarden, die nooit een prijs van f 25.— of meer hebben gewonnen. Prijzen f25.—f 10.— en f 5. CALLANTSOOG. Uitslag van de Zaterdag j.1. gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad, ter voorziening in de vacature-W. D. Kaan. Uitgebracht werden 64 geldige stemmen volstrekte meerderheid dus 28 stemmen. Hiervan verkregen de heeren J. Rademaker 33 stemmen, A. Vader 11 st., en J. Vos Az. 10 st., zoodat gekozen is de heer Rademaker. (Reeds in een deel van het vorig nommer opgenomen.) Het adres van de Strookbe- woners te KOLHORN om een avondpostbestel ling, heeft aanleiding gegeven, dat ook de bewoners van Kreildijk te Barsingerhorn een dergelijk adres zullen verzenden. HARINGCARSPEL, 29 A u g. Vrijdagnamiddag geraakte het vijfjarig dochtertje van den heer P. te Waarland al spelende te water in de diepe sloot naast de woning van bakker H. aldaar. Op het geschreeuw der andere kinderen snelde de vrouw van genoemden bakker nog- juist bijtijds toe, door zelf in de sloot te stap pen, om het reeds gezonken kind te grijpen. Was de hulp een oogonblik langer uitge bleven, dan zou het wellicht te laat geweest zijn. Nu kwam het meisje gelukkig met den schrik vrij en de ouders, die van niets afwis ten, kregen het kind wel doornat, maar toch behouden thuis. Spoorwegongeluk. Nabij het station MELICK-HERKEN- BOSCH (L.) had een vrij ernstig onge val plaats. De goederentrein, die te on geveer 11 uur des avonds uit de richting van M. Gladbach te Roermond moet aan komen, verloor nabij het station Melick, door het breken der koppelstang, een gedeelte der wagons. Door de helling op dit gedeelte der lyn rolden deze wagons even later met groote kracht op het andere stilstaande ge deelte, waardoor verschillende wagons op en in elkaar schoven. Van uit Roermond werden aanstonds de noodige mannen en materieel gezonden. Den geheelen nacht is aan het vrijmaken der lijn gewerkt, waarmede men tegen den fhorgen klaar kwam. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, doch de materiëele schade is nogal aan zienlijk. zijn dikke boeken, waarin dankbetuigingen hooggeplaatste geestelijken,beroemde zangeres sen, enz., enz., van wonderbaarlijke genezingen die hij had gedaan. Jarenlang had tiij zijn praktijk uitgeoefend als elk auder medicus; j van 200 boeren zich meester van de do~ doch godurende de laatste tien jaren practi- der heeren Paradisi, Menotti Collizi en6"10" prins Piombino. Vooral in 'die streek ging >/VOi OU van de bezittingen van prins olitio was niet bij machte om de menigte tot orde te brengen een detache ment cavalerie moest verschillende malen charges uitvoeren. Uit Castelnuovo di Parto komen eveneens ODgunstige tijdingen. Daar maakte een bende aaa Onder een zeer talrijk ge hoor nam jongstleden Zondagvoormiddag de weleerwaarde heer ds. P. R. A. van Meurs, beroepen predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Oudkarspel, afscheid van zyne gemeente te BARSINGERHORN, met een toespraak naar aanleiding van 2 Cor. 13 v. 11. Aan het einde der godsdienstoefening zong de gemeente den beminden leeraar toe het 4e vers van Psalm 121. Dorpsberoeiing. Een diepverslagen bewoner van ECHTELD schrijft op Koninginneverj aardag aan de Telegraaf Hier is 't ook Koninginnedag 1 Wel geene feesten, maar in de kleine kom heeft men vlag met wimpel huis aan huis uitgestoken. Povertjes staat daar het eenige gemeente gebouw, de school, tusschen in. Eene vlag is aanwezig, maar de stok ontbreekt. Voor 6 jaar is er leentjebuur gespeeld bij het hoofd der school, die een droogstok beschik baar stelde. Deze bezweek onder de vracht. En nu, het hoofd mist zijn droogstok, de gemeente heeft geen vlaggestok en schijnt ongezind de eerste te vergoeden en een tweede aan te schaffen. Dit is te veel 1 Eere, wien eere toekomt 1 Leve echter de Koningin 1 Gestikt. In een woning in de Kemperstraat te 's-GRAVENHAGE is dezer dagen een vrouw, van 79 jaar, gestikt in haar bed gevonden. De ongelukkige was door het bed gezakt en met het hoofd naar beneden gevallen. Een ontboden geneesheer constateerde den dood. Een eigenaardig man. Te AMSTERDAM heeft zich op verschil lende redactie-bureaux een eigenaardig man vervoegd. Het is een Amerikaansch geneea- seerde hij volgens zijn nieuwe geneeswijze dio in Amerika en Engeland vele aanhangers vond en waarvan hoofdregel is dat voor geen enkele ziekte medicijnen worden voorge schreven. Medicijnen nl. acht dr. Paul Edwards volkomen uit den booze en niet in staat ziekten te genezen. Hij is de stichter van de zoogenaamde „Mental science" of de „Mental healing", en te Chicago, waar hij woont, stichte hij de Newthoughtsociety. Dr. Paul is van oordeel, dat als ieder mensch zich slechts wilde volgen naar de wetten der natuur, niemand ziek zou zijn, en die wetten moeten wij menschen zoeken. Dr. Edwards nu verzekerde, dat hij in Amerika en ook in Engeland en Parijs hon derden had genezen, alleen door zijn „Men tal science" door de kracht van zijn geest. „Ieder mensch", zeide hij, „moet boeten als hij de natuur geweld aandoet" wat onze doctoren natuurlijk ook zeggen 1 „De kwalen ontstaan hoofdzakelijk in de maag, die men te veel voedsel geeftdat strijdt tegen de natuurwetten. Op dien grond keurde dr. Edwards beslist af alle gebruik van vleesch, is hij groot voorstander van 't eten van groenten en vooral van veel fruitgebruik van alcohol, ook bier, keurt hij beslist af wijn, ofschoon hij zelf daarvan nooit gebruikt, kan hij niet beslist afkeuren. Geen mensch, die de natuurwetten niet verkracht, behoeft ziek te zijn en daarom is hij van oordeel dat elk mensch het in zijn eigen macht heeft, lang te leven. Hij zelf was overtuigd dat hij een hoogen ouderdom zou bereiken, misschien wel ver over de honderd jaar. Reinheid vooral is hoog noodig, eiken dag dient men het geheele lichaam te wasschen; baden is steeds noodig." Toen dr. Edwards gevraagd werd, hoe hij dan zijne patiënten genas, zeide hij„Door hen te wijzen op de noodzakelijkheid de wetten der natuur te volgen en overigens door mijn Mentalthought.Pols voelen of tong be kijken is voor mij beslist onnoodig. Ik genees door mijn gedachte als 't ware over te bren gen op den lijder. Patiënten met hoofdpijn, maagpijn, rheumatiek, genas ik bij honderden zonder hen zelfs aan te raken; zonder hen in hypnotischen slaap of zoo iets te brengen slechts door op hun pijnlijk lichaamsdeel te wijzen, hun als 't ware mijn gedachte over te brengen dat ze niet aan deze of gene kwaal lijden en de genezing was volkomen. Honderdén heb ik, lees hun verklaringen, gene zen, die tevergeefs hulp zochten bij tal van be roemde doctoren.De zangeres Loie Fuller was in 1900 door een aantal oog-specialiteiten opge geven zij moest, zeiden zij, blind worden door het herhaald zien in die duizenden elec- trische lichtjes. Lees haar brief van dank lees de telegrammen, die er over uit Parijs, waar ik haar behandelde, gingen door gansch de wereld ik heb haar geheel genezen zonder medicyn of iets van dien aard en vol komen." Op de vraag hoe dan wel genezen moest worden in geval men verwond was op de een of andere wijze, verklaarde dr. Edwards dat dan eerst de chirurg zijn werk had te doen, want hij geloofde in de wetenschap der chirurgie eu onvervalschte chemie, maar koortsen, die b.v. gewonden zoo vaak krijgen, noemde hij onnoodig en in elk geval door zijn „Mental healing, zou een zoodanig lijdei daarvan verlost blijven. Men meldt uit HAARLEM In de vorige week heeft weder een zeer brutale inbraak plaats gehad in het tijdelijk onbewoonde huis van den heer W. Stolp, Kleine Houtweg 39. Aan de achterzijde, door verbreking eener serreruit, hebben de inbre kers zich toegang tot de woning verschaft, waarna ze de zilverkast hebben opengebroken. Daar vond men de sleutels van alle kasten en laden, terwijl op alle deuren eveneens de sleutels zaten. De inbrekers behoefden das heel weinig werk te doen, hebben alles doorzocht en uit den aard der zaak niets verder vernield. In alle kamers, zoowel op de beneden- als bovenverdiepingen, is men ge weest, en ook de brandkast, waarvan de sleutel eveneens is gevonden, is geopend. Dat het den inbrekers alleen om geld is te doen geweest, blijkt wel hieruit, dat ze de effecten in de brandkast hebben laten liggen, het tafelzilver onaangeroerd is gelaten, en een kerkboek met gouden slot eveneens op den grond is teruggevonden. De heer Stolp, hier teruggekeerd, heeft ge constateerd dat hem bij de inbraak heel wat waarde is ontvreemd. In het belang van het onderzoek der justitie wordt niet gemeld wat vermist wordt Op de grenzen. Zaterdag jl. kon men aan de grenzen van Nederland en België een vreemdsoortige samenkomst zien, van zeer onschuldigen aard echter. Twee rechterlijke ambtenaren waren dan ook de lijdende personen. Aanleiding tot deze samenkomst was een diefstal van bankbiljetten, eenigen tijd geleden te 's-Bosch gepleegd. Twee personen werden als verdachten aangehouden en gaven op dat zij enkel helers waren en dat de dader te Wilrijck op Belgisch grondgebied woonde. De Belgische justitie werd hiermede in ken nis gesteld en nam, na voorloopig onderzoek, den aangewezen persoon in hechtenis. Zater dag nu werden de drie aangehoudenen met elkaar geconfronteerd. Aan de grens tusschen beide landen be vonden zich elk op eigen grondgebied de Nederlandsche en de Belgische rechter met de veldwachters en elk met zijn eigen verdachten. Toevallig staat daar een huis, waar de grenslijn doorheen loopt, en in dat huis had het verhoor plaats, zóó dat elke party binnen zijn gebied bleef en men elkan der tevens kon verstaan. De slotsom was, dat alle 3 verdachten in hechtenis werden gehouden. Toch te recht! Aan het postkantoor te EDAM, kwam een briefkaart met het volgende adres „Aan een kaashandelaar in een straat bij een sluisje, waar een uithangbord hangt met kazen, te Edam". De briefkaart kwam uit Gelderland en is aan het goede adres bezorgd. 't warm toe. Tachtig soldaten kwamen uit Rome. Het doel van deze tamelijk ernstige beweging onder de landelijke bevolking in Italië 6chijnt te wezen het dwingen van de eigenaars der uitgestrekte domeinen, om een deel ervan af te staan, hetzij aan de ge meenten, hetzij aan de landbouw-syndicaten. Er had Donderdagavond tegen 10 uur een spoorwegongeluk bij Udine in Italië plaats. Bij Beano zag de machinist van een militairen trein, die geheel "evnld was met soldaten, die naar de manoeuvres gingen, een anderen trein in volle vaart den zijne tegemoetkomen. Hij gaf dadelijk tegen- stoom, maar de botsing was niet meer te vermijden. De schok was verschrikkelijk de wagons van beide treinen werden op elkan der geworpen en verbrijzeld. De duisternis werkte verlammend eerst tien minuten na het ongeluk kwam iemand op het denkbeeld om hulp to halen van de naastbijzijnde stations. Intusschen beproefden enkelen, de gekwetsten te bevrijden. Toen er hulp kwam opdagen kon het werk bij licht sneller voort gaan. Vrijdagmiddag waren zeventien lijken en zestig gewonden bevrijd. Onder deze laat- sten zijn twaalf doodelijk gekwetsten. Hoe de beide treinen op dezelfde lijn kwa men is nog niet opgehelderd. De militaire trein had eenige vertraging en reed dienten gevolge met bijzondere snelheid. De Koning en de Koningin van Italië, die voor een bezoek aan de legeroefeningen te Padua waren, zijn naar Udine gekomen en hebben daar de gekwetsten bezocht. Het record voor een re is om de wereld, de vorige week reeds gebracht op 54 dagen, is thans weder met een uur ver minderd de tegenwoordige houder is de Ame rikaan Henry Frederik. Hij verliet New-York per s.s. Deutschland. De reis per trein van Parijs naar Dalny kostte 18 dagende reis over de Gele Zee twee dagen de spoorreis door Japan twee dagen; te Yokohamakwam hij tien uur te laat voor de stoomboot en verloor daardoor zeven dagen. De reis over de Stille Zuidzee kostte 16 dagen hij landde daarna te Victoria en doorkruiste het Ame- rikaansche vasteland in iets meer dan vier dagen. De reiziger sliep slechts in één hotel, n.1. te Yokohama. Zooals men weet, doet de Vesuvius zich de laatste dagen weder geducht gelden en de bevolking van de dorpen, die om den berg liggen, maakt zich over een eventueele ramp zeer ongerust. Verscheidene malen op een dag wordt een dof inwendig gerommel gehoord en werden lichte aardbe vingen waargenomen. De lava zal echter vermoedelijk hoogstens enkele terreinen en geïsoleerde huizen berei ken. Nog steeds komt er nieuwe lava te voor schijn uit de nieuwe opening, doch reeds met verminderde snelheid. Indien de lavastroom niet ophoudt, wordt de in aanbouw zijnde electrische spoorweg bedreigd. Het feit, dat de hoogste krater van den Vesuvius sedert twee dagen tot op groote hoogte enorme steenblokken opwerpt, bewijst dat de spanning van de gloeiende stoffen die eenige dagen daar een uitbarsting belette, er in geslaagd is, een weg ter ontlasting te vin den. Men vreesde nl., dat de kleine zijkraters niet voldoende afvoerden. Een groot aantal nieuwsgierigen stroomt van alle zijden toe, doch de nadering van den Atrio del Cavallo en de bestijging van den hoofdkegel zijn verboden. Te Parijs is denlaatstentijd een oplichter werkzaam, die een geheel nieuwe methode in toepassing brengt. Hij woont in Montmartre, waar hij logeert onder de meest verschillende namen in de groote hotels van Parijs. Hij bestelt van uit een hotel, per brief of met een boodschaplooper van het hotel, graf kransen bij bloemisten met de opdracht, die te verzenden naar een adres buiten Parijs. Bij de boodschap wordt het verzoek gevoegd, tegelijk met het bloemstuk een bezending toiletartikelen te sturen, een paar doozen zeep, paren handschoenen, een dozijn overhemden en dergelijke, te koopen aan opgegeven adres en terstond te betalen. De bloemist zal aan de villa het geld ontvangen. De krans met de gevraagde artikelen wordt verzonden, maar komt na eenigen tijd als onbestelbaar terug. De winst van den oplichter bestaat daarin, dat hij de leverancier is van de toilet artikelen, die hij tot zeer hoogen prijs van de hand zet. Het spelletje zal nu wel uit zijn, de politie is den zonderlingen handelsman op 't spoor. Woelingen. Sinds eenige dagen doen zich in verschil lende streken van Italië woelingen voor. Het zyn vooral boeren, die tegen landeigenaars en pachters in verzet komen. Te Ariccia hebben driehonderd boeren de bezittingen van prins Chigi bezet. Toen de karabiniers aanrukten, namen de boeren eene zeer vyandige houding aan. Daarop zijn uit Rome honderd soldaten Schagen, 29 Augustus 1903. Raadsvergadering te SCHAGEN, Dinsdag j.1., voorm. 10 uur. Afwezig de heeren Asjes en Yader. Na opening door den Voorz., den heer H. J. Pot, heeft thans eerst plaats de in stallatie der opnieuw benoemde Raadsleden, de heeren Buis en Smit, die daartoe worden binnengeleid. Na het afleggen van den eed nemen de heeren zitting en volgt algemeene felicitatie. Tot Wethouder wordt vervolgens herbe noemd de heer Buis met 6 stemmen en 1 blanco. De heer Buis neemt deze benoeming aan, erkentelijk voor de ondubbelzinnige blijken van vertrouwen, getuige de stemming. Besloten wordt, om, indien de heer Vader, alsnog verschijnt, alsdan over te gaan tot diens beëediging en de benoeming van een tweeden wethouder tot zoo lang aaD te houden. Voortgaande met de behandeling agenda, deelt Voorz. de ingekomen stukken mede 1°. Adres van de commissie voor de Ko- ninginnefeesten, behelzende mededeeling van haar besluit om de haar toegestane subsidie van f 50 niet te aanvaarden, daar zij vreesde, dat het terugbrengen van de som voor het vuurwerk vau f 200 op f150 een verkeerden indruk naar buiten zou geven, waardoor de harddraverijdag in gevaar kon komen vooral doordat de' laatste jaren het vuurwerk bene den de verwachting is gebleven. Voorz. stelt voor, straks op dit adres te rug te komen. 2°. Missive van den Commissaris der Koningin, dat aan den Burgemeester een verlof is toegestaan van 4—26 Septb. 3°. Rapport van de commissie, belast met het nazien der Gemeente-rekening over 1902. De commissie had de rekening In orde be vonden en stelt voor, ze voorloopig vast te

Schager Courant | 1903 | | pagina 2