Plaatselijk Nieuws. Macedonië. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. schoon hij toch bezig was over hun aanstaand lot te beslissen. Mijn „Amice" voelde zich hier volkomen meester. Hij is anti-liberaal, dus van de regeering. Ik geloof niet, dat óóit een liberaal tijdens liberaal bewind zich ook maar voor een honderdste heeft „gevoeld", als hij en de allermeeste luiden van zijn richting zich na voelen. Geen goed anti-liberaal tegenwoordig, of hij weet het lot des Staats in zijne handen en hij verwondert zich, dat een vrijzinnige zich nog durft vertonnenD. Schagen, 6 September 1903. Onze plaatsgenoot, de heer G. Tates, wien voor eenigen tijd door de Hoofdadministratie der Posterijen de keuring van nieuwe postrijtuigen werd opgedragen, ontving dezer dagen een dergelijke opdracht een bewijs, dat zijne zaakkennis op prijs wordt gesteld. De verplichte hengstenkeu- ringen zullen in Noord-Holland gehouden worden op 6 Oct. te Beverwijk des namiddags ten l1/» uurop 6 Oct. te Schagen ten 10 uur, op 7 Oct. te Hoofddorp om 10 uur en op 8 Oct. op Texel en Terschelling. Zondagavond geeft de Har moniekapel, onder directie van den heer L. A. Schouten, haar laatste zomerconcert, in den tuin van het hótel „Vredelust" van den heer C. Broersma alhier. Het programma bevat de volgende nom- mers Herinnering aan Enkhuizen, Marsch, L. A. SchoutenElora-Ouverture, Joh. Adams Le Canari, Solo pour petite Flute, van F. Sabathil, uit te voeren door den heer G. Hulsman Bouquet des Mélodies, Grande Pot pourri, Carl Faust: „Miss Mary", Marsch, P. BucalossiLa Dame du Coeur, Ouverture, G. DuvalFantasiestück über „Die Loreley", J. Schindelmeisser„Trilby", Walzer, Theo BonheurFinale Onkel Sam 1 Amerikani- scher Marsch, J. Manas. Donderdag 3 September had alhier de aanbesteding plaats van delevering van 60000 lijnkoeken voor de 1ste Coöpera tieve Vereeniging en van 100000 K.G. Thomas- phosphaat. De lijnkoeken werden gegund a f 8.95 de 104 K.G. aan de Ruhrorter Oliefabriekde Thomasphosphaat aan den heer H. v. Twuiver teAlkmaar,tegen den prijs van f 2.10 p. 100 K.G. De warmte der laatste dagen had in 't algemeen op den markthandel een nadeeligen invloed. En geen wonder. Slagers, grossiers en importeurs, allen zijn bevreesd voor een grooten voorraad. Als daarbij nog heel slechte berichten uit het buitenland komen, dan is het heelemaal mis. De weider weet ook al, dat hij bij warm weer niet den hoogsten prijs zal bedingen, zoodat de aan voer op die dagen meestal belangrijk minder is dan bij lager temperatuur. Schapen waren Donderdag bijzonder stug, een gevolg van de slechte berichten uit Londen. De aanvoer was niet groot, anders was de markt zeker nog slechter geweest. Verscheidene koppels gingen weer naar huis. Vette koeien waren mede trekkend, hoewel de markt beter was dan die van Purmerend. Gelde koeien en kalf- koeien waren ook al flauw. Bij een zeer kleinen aanvoer van vette varkens, gingen de prijzen weer iets omhoog. Voor hen, die er belang in stellen, geven wij hierby de officieele cijfers van onzen invoer over Juli in België. Deze bedroegenslachtrunderen 3324, fokrunderen 548, vette schapen 6263 en slachtlammeren 2084. De M a n n e n z a n g v e r e e n i g i n g „Euterpe" alhier is Donderdag hare repetitiën onder leiding van den nieuwen directeur, den neer Hulsman, begonnen met 20 leden. Den 6den dezer werd ten Raadhuize door het bestuur van den Polder en de Banne Schagen aanbesteed het snijden van riet en het kroozen in het polderwater. Ingekomen 4 biljetten. Gegund aan P. Kossen het perceel Neskaag voor f 48.aan D. Breed, den Hooglandspolder voor f 70. Wij vermeldden reeds in ons vorig num mer den opstand in noordelijk Macedonië. Daarop volgde evenwel een tegenspraak, maar nu blijkt het toch maar al te waar. Deze opstand is echter niet uitgebroken met toestemming en op teeken van de inwendige organisatie, doch door toedoen van generaal Zontcheff, die uit eigen beweging daartoe bevel gaf. De inwendige organisatie draalde met de proclamatie, omdat zij vrees koesterde voor de strenge maatregelen, door de Bul- gaarsche regeering genomen, om het trek ken van benden over de grenzen te ver hinderen. De oud-kolonel Yankoff bevindt zich thans met een sterke bende revolutionnairen op den spoorweg bezuiden Adrianopel. Het is zijn bedoeling de belangrijke spoorbruggen over de Maritza en de Arda in de lucht te doen springen, teneinde de communicatie tusschen Adrianopel en het zuiden te verbreken. De Turksche autoriteiten hebben, zoodra zij van dit plan verwittigd werden, een sterke troepenmacht naar de bedreigde pun ten gezonden. Een belangrijk gevecht met kolonel Yankoff kan dus spoedig verwacht worden. Het schijnt dat deze oproerige beweging zich zal blijven kenmerken door de gruwe lijkste wreedheden. Uit Bulgaarsche bron komen aanhoudend berichten over de gruwe len door de Turksche troepen bedreven. Een telegram uit Sofia meldt De Turken hebben de dorpen Volkoder en Pokarnik, bij Resen, geplunderd en in de asch gelegd. Het dorp Stoilovo, ten Noorden van Malko Tirnovo, dat door een bende op standelingen was bezet, is door een Turksche legermacht aangevallen. De bende trok af, waarop de Turken het dorp Innamen, de bevolking om het leven brachten en het dorp vernielden. Het dorp Tosti, bij Florina is eveneens geheel verbrand. Berichten over hevige gevechten komen ook uit het district Dibra, in Monastir. Al de bewoners, zegt men, zija naar het ge bergte gevlucht. In het dorp Armense is een heelen dag gevochten tusschen opstandelingen en Turksche troepen, die ten slotte afge slagen werden maar 's avonds keerden de Turken terug, verrastten het dorp, verbrand den het en vermoordden de gansche bevol king. Men heeft tusschen de rookende puin- hoopen der woningen de lijken van 180 mannen en 200 vrouwen gevonden. Men meldt ook dat de Turken de inwoners van het dorp Velisi omgebracht hebben. Te Malko Tirnovo heerscht anarchie. Men zegt dat de Turksche soldaten er de Bul gaarsche huizen plunderen en gruwelen plegen op de vrouwen. De correspondent van de Indépendance Beige te Saloniki noemt den toestand onbe- schrijfelyk en hachelijk. In heel Macedonië, zoo zegt hij, is het éen groot bloedbad, het is een ware verdelgingsoorlog tusschen Mace- doniërs en Turken. De Turksche bevolking dreigt in menigte op te staan, om de chris- .tsnen te vermoorden, wegens de machteloos heid van de Turksche troepen om den op stand te dempen. De opstandelingen geven echter den Turken geen haarbreed toe. Ook zij nemen dorpen in en hakken de bezetting in de pan, zonder pardon te geven. Zij stichtten brand in drie wijken van Adrianopel, waar een onbeschrijf lijke paniek heerschte. Het stationsgebouw te Ekchion lieten zij door dynamiet in de lucht vliegen, en meer dergelijke feiten werden door hen bedreven. Als men leest, welk soort soldaten de Porte voor het onderdrukken van den opstand gebruikt, kan het ook onmogelijk anders. In Salonika is aangekomen een duizendtal Albaneesche boeren. Zij werden van het land gehaald, dadeljjk voorzien van uniformen en geweren, en bevorderd tot redifs tweede klasse. In deze wijze van recruteering der Muzelmannen schuilt natuurlijk een groot gevaar. Zonder officieren, niet geoefend, ongedisciplineerd, hebben deze mannen na tuurlijk niet de minste militaire waarde. En dan ontaardt -van zelf hun optreden tegen de Christenen in wreedheden. Een samenvatting van de officiëele en consulaire berichten levert als uitkomst, dat in het geheel tot dusver gesneuveld zijn 1109 opstandelingen en 312 Turksche soldaten en gendarmes, gewond onderscheidenlijk 30 en 19voorts zouden 80 Mohammedanen en 86 Christenen bij de troebelen omgekomen zijn. Het is intusschen zeker, dat deze opgaven zeer onvolledig zijnin 't bijzonder wat de verliezen der bevolking aangaat, kunnen deze getallen zelfs niet bij benadering juist wezen. De opgewondenheid onder de Mohamme- daansche bevolking neemt zichtbaar toe. Elke dag kan een uitbarsting brengen. Turksche bladen publiceeren op last van hooger hand voor het eerst in bijzonderheden afdalende beschrijvingen van gruwelen door opstande lingen tegenover Mahomedaansche vrouwen en kinderen gepleegd. Zij maken daarbij een hier ongewoon verschijnsel verschillende commentaren, waaruit duidelijk de bedoeling blijkt, om op de massa te werken en deze in beweging te brengen. De Turksche officieren, van den generaal tot den luitenant, dringen thans openlijk op oorlog met Bulgarije aan een oorlog, dien, naar zij zeggen, Europa aan Turkije moet toestaan om een einde te maken aan de onhoudbare toestanden en ernstiger gevolgen te voorkomen. Te Travnik (Bosnië) zijn zeshonderd huizen, zeven moskeeën en een synagoge afgebrand. Vele menschen zijn omgekomen. De schade is ontzaglijk. RECTIFICATIE. Door onzen verslaggever van het Raads- verslag van de gemeente Haringcarspel werden we attent gemaakt op een abuis, in het jongste verslag voorkomende, n.1. dat de naam Weel genoemd was, waar dit de naam van het pas-gekozen lid Zut had moeten zijn. Na inzage van de copie van dat verslag bleek ons, dat de fout daarin niet voorkwam en dat dus de zetter deze fout had gemaakt. De welwillende lezer zal bij het lezen van het raadsverslag de misstelling reeds in ge dachten hebben verbeterd. - WIERINGERWAARD. In het lokaal van mej. de Wed. Boon zal, te begin nen in November, voor ruim twintig jongelui een cursus worden gehouden in het voorbe reidend militair onderwijs. - - WIERINGERWAARD. Op Zondag 27 Sept. a.s. zal hier een harddraverij worden gehouden. Uit goede bron vernemen wij, dat de tentoonstelling te SCHAGERBRUG, Maandag 14 dezer, zeer belangrijk belooft te worden. In verschillende afdeelingen overtreft de aangifte die van verleden jaar. De collecten in verschillende plaatsen van ons land gehouden voor de nood lijdenden van den KETHELPOLDER, hebben tot nu toe ruim f 12.000 opgebracht. (Ned.] Woensdag 1.1., kermis 4, had- den in „De Prins Maurits" te NIEUWE NIEDORP de gewone kolf- en biljartwedstrij den plaats. Na hardnekkigen strijd werden de prijzen gewonnen als volgt Kolven, 10 deelnemers: A. Haringhuizen le prijs met 134 punten J. Strijbis 2e prijs met 126 punten Jb. Westerman 3e prijs met 115. Biljarten, 11 deelnemers: D. Pooi le prijs; K. Mijts 2e prijsA. Sloos 3e prijs. Vele passages waren interessant. Zondagmiddag om halfvijf had te BEEK een brutale aanranding plaats. Twee rijtuigen van de Njjmeegsche familie D., bevattende het voorste rijtuig twee dames en het achterste twee heeren en een dame, be vonden zich omstreeks dien tijd tor hoogte van de school, waar de tramsporen den weg oversteken, toen een groepje fietsers, op een sextuplet, voorafgegaan door een motorfiets en eenige andere, van Beek kwam aansnorren. Onder het voorbijrijden balden de berijders van de sextuplet reeds de vuist tegen degenen, die in de rijtuigen zaten, onder het geroep van „op zij." Reeds was door de rijtuigen ander halve meter van de tramsporen uitgehaald doch dit scheen den fietsers nog niet voldoende. Na eerst een tien twaalf pas de rijtuigen te zijn voorbijgereden, keerden zij terug en gingen brutaalweg den koetsier te lijf, de twee dames van het voorste rijtuig er uit duwende. In een oogenblik tijds stonden vijf aanran ders in en op het rijtuig en hielden niet op den koetsier af te ranselen, waarbij van zijn eigen zweep werd gebruik gemaakt. De heeren uit het tweede rijtuig konden dit natuurlijk niet werkeloos aanzien, en' kwamen geducht tusschenbeide, met het ge volg dat er een formeel gevecht ontstond, waarbij de zege natuurlijk moest blijven aan de overmachtwat vermochten twee tegen zoovelen Ten slotte namen echter de aanranders de vlucht in de richting Nijmegen. Zij werden achtervolgd door een der heeren, die inmid dels ook de politie te Beek had gewaar schuwd, en hen achterhaalde ter hoogte van den tol. Hij reed hen echter voorbij om de politie te Nijmegen te waarschuwen, en toen de fietsers daar aankamen, werden zij in het hotel Metrop61e dan ook spoedig ingerekend. Alle negen moesten met de politie mee naar het bureau, waar drie werden herkend door bedoelden heer en ook bekende de aan randing gepleegd te hebben. Ongetwijfeld zullen zij hun straf niet ontgaan. Verleden week werd de 2e- luit. B. van het 6e regiment infanterie te BREDA, door eigen onvoorzichtigheid bijna doodgeschoten, op het schietterrein. Deze luitenant is erg ijverig bij 't geven van schietlessen, en was ook ditmaal druk in de weer om den milicien, die reeds richtte, instructies te geven, toen het schot afging, en de kogel geen 5 cM. langs zijn hoofd i heenvloog. Met den schrik kwamen èn de schutter èn de luitenant er gelukkig af. Een griezelige vondst. Gistermiddag werd bij het schoonmaken van den zolder, bjj den confiseur Lak te WEESP, door een der huisgenooten in een kast gevonden een koffertje, [blijkbaar nieuw] waarin zich na opening bleek te bevinden een in verregaanden staat van ontbinding verk.ierend kinderlijkje, dat volgens genees kundige schouw reeds eeDige jaren daarin aanwezig moet zijn geweest. Blijkbaar is de kast in de laatste jaren niet schoongemaakt. Van 'n ondeugend, maar on- dernemend jongetje. Bakkerskuechie was-ie of eigenlijk nog maar bakkersloopjongen. Moest boodschap pen doen, veel boodschappen, van 's morgens tot 's avonds. Hoorde op 'n Woensdagavond groote men schen, 'n melkboer, 'n slager en 'n dienstmeisje, druk praten over Groningen, 'n feest en 'n vuurwerk, 'n héél groot vuurwerk dat ik weet niet hoeveel geld zou kosten. In zijn jongenshoofd kwam op 'n verlangen, 'n groot verlangen om zoo'n vuurwerk te zien. En de tentoonstelling, waarvan-ie ook al had hooren spreken en waarvan-ie gezien had die platen met die naakte kerels met zwarte koppen en dien toren erop. 't Spookte in 'm toen ie bij broertjes onder de dekens kroop Morgen was 't en vroeg. Gedroomd had ie van vuurwerk, hoe mooi 't wel was wist-ie zelf niet meer. Moeder was al weg, klanten bedienen. Op tafel stonden boterhammen van broertjes en zusjes. In z'n beurs had-ie 'n dubbeltje. Als-ie eensDen weg wist ie wel. Je liep den Groninger Straatweg maar uit. 't Was zeker heel, héél ver. Maar liep-ie niet alle dagen van den morgen tot den avond Maar moedermaar 't vuurwerk en de tentoonstelling Twaalfjarig jochie liep om zes uur met z'n petje op, kort broekje aan en boterham men in den zak, op den weg naar Groningen. Liep maar aldoor, aldoor. Hing wel eens 'n eindje achter een wagen. Rustte wat uit in 't gras. At boterhammen en toen die op waren, kocht-ie voor 'n stuiver broodjes. Liep door, al-maar-door. Kwam met z'n vijf over gehouden centen 's avonds om half zeven in Groningen. Vroeg naar vuurwerk. Ze lach ten hem uit. Doolde treurig door straten, toen-ie vernomen had dat 't morgenavond eerst vuurwerk was. Kwam eindelijk bij de tentoonstelling. Zag een poort en gebouwen en lichten en men schen en hoorde muziek en knorren van 't dikke varken, dat-ie óók graag zien wou. Stond daar een paar uur te kijken. Sprak eindelijk 'n politieagent aan. Zei dat-ie Hen drik Schra heette, te Leeuwarden woonde en loopende was gekomen. Werd naar 't bero gebracht, kreeg eten en drinken en sliep in van vermoeidheid met 't treurig bewust zijn van 't doel misgeloopen te zijn, omdat die melkboer zich» vergist had, en met de zekerheid morgenvroeg met den eersten trein naar Leeuwarden te moeten vertrekken. Geen vuurwerk gezien, moe geloopen en moeder (N. Gr. Ct.) Te BANGERT nabij Hoorn is een overblijfsel van een vroeger klooster ont dekt, Bethlehem genaamd, dat daar eenige eeuwen geleden moet hebben gestaan. De merkwaardigheid betreft een put, welks bodem geheel uit teenen is gevlochten. Bij de eerste gravingen, die gedaan zijn, vond men een paar hengsels van emmers van bijzonderen vorm. De nieuwe gasketel te AM STERDAM. Binnenkort zal Amsterdam weer een merk waardigheid rijker zijn, een nieuwen gasketel, bij de fabriek aan den Haarlemmerweg, waarvan de ombouw nu reeds van verre de aandacht trekt. Er zijn reeds drie gasketels elk van 20.000 Ma. inhoud. De nieuwe gas houder zal zooveel gas kunnen bergen als vijf zulke ketels samen, n.1. 100.000 kubieke meter, of een miljoen hectoliter. Het gevaarte wordt bij de 60 meters hoog de hoogte van een fatsoenlijken kerktorend. i. als de drievoudige ketel geheel gevuld is, steekt hij 57 meter boven den beganen grond uit. De bouw is iets bijzonders. Het zal n.1. een „teleskoopgashouder" worden. Vier „bus sen", van tusschen 68 en 60 meters middel lijn, sluiten in mekaar, en trekken, als ze gevuld worden, de een den ander achtereen volgens omhoog. Jammer, dat het Duitsch werk is. De Nederlanders dorsten het groote werk niet aan. Niet vleiend voor onze nationale eigen liefde. November zal het werk klaar moeten zijn. En dan zal er, hopen we, gas genoeg wezen voor de hoofdstader komt nu gebrek, en dat zal wel voornamelijk zitten in het meer dere gebruik van kookgas er staan nog een 5000-tal aanvragen van muntgas op de lijst. Uit ROERMOND s c h r ij f t men aan de Tel. De alles moderniseerende tijd heeft hier nog een zeer oud gebruik laten voortbestaan, waarvoor den leden van het bakkersgilde de eer toekomt. Op den eersten Dinsdag van de maand September blazen de bakkers reeds des morgens heel vroeg op een hoorn, ton teeken dat de „spinneweggen" gebakken zijn. Dit gebruik, dat volgens de beschrijving van den heer A. F. van Beurden alhier reeds i van ouden datum is, wordt afgeleid van de „spinsters", die evenals andere dienstbaren, van dien dag af 's morgens met het licht haar werk begonnen. Die dien eersten dag op tijd begon, kreeg opzettelijk daartoe ge bakken „spinweggen" van de huisvrouw ten geschenke. Thans ziet men deze spinweggen, een gewoon wittebroodje ter grootte van een biscuit, nog geregeld eens per jaar op do ontbijttafel verschijnen, herinnerende aan 't korten der dagen. Andere vaklieden, als tim merlieden, beeldhouwers, smeden, kleermakers enz., beginnen na dezen dag met het licht te arbeiden. De groote „Merummert" (markt te Merum) hoewel slechts nog in naam bestaan de, herinnert ook nog aan dezen dag. Merum is een der drie gehuchten, waarvan het spreekwoord luidt„Herten, Merum en Ooi, drie durpe en mer eine pastoor'" en dat in vroegere eeuwen eene wijd en zjjd bekende markt had, welke gehouden werd op den eersten Dinsdag van September. Geheel Roer- mond deed aan deze markt mede, zoodat j ieder inwoner u thans nog zal kunnen ver tellen, wanneer deze plaats had, en hoe 't er toeging. Zij behoort evenwel tot het ver- ledene, doch de „spinweggen" keeren nog telken jare op de ontbijttafel terug. Smokkelen. Van de Belgische grenzen schrjjft men In den laatsten tijd is de smokkelhandel in vee sterk toegenomen. Dagelijks trekken uit de meeste grensplaatsen, zoowel over dag als 's nachts, prachtige Nederlandsche runderen frauduleus over de grenzen. Van aanslagen hoort men bjjna nooit. Waarom! Wel, de veesmokkelaars nemen natuurlijk hunne voorzorgen en de douanen, over talrijke groote en kleine posten verdeeld' kunnen onmogelijk de geheele grenslijn bewa ken. Om aan dien toestand een einde te maken en ook het smokkelen van allerlei koopwaren tegen te gaan, is met ingang van 1 September 11. tusschen de douanen en den dienst der spoorwegen eene belangrijke overeenkomst gesloten. De douaneposten, ingericht in de 60 voor naamste spoorwegstations des land», zijn met 1 September afgeschaft en de douanen- dienst wordt verricht door de beambten der spoorwegen, die den rang van klerk hebben. Het spoorwegpersoneel zal in evenredig heid met de uitbreiding van dezen dienst vergroot worden en het bestuur zal hiervan gebruik maken, om een aantal bedienden, die vroeger als overtollig voorloopig werden afgedankt, in deze nieuwe kaders te plaatsen. De nu vrijkomende douaniers zullen over de grensposten worden verdeeld. Alleen de douanenposten in de spoorwegstations aan de grenzen zullen behouden blijven. Bjjdeop 1 dezer te ANNA PAU LOWNA, voor den heer W. van der Sluijs aldaar, ten overstaan van den Notaris J. P. Backx, gehouden verkooping, zijn koopers geworden van het huis, boet, erf, tuin en weiland aan de Kromme tocht, groot 10.30.00 H.A., de heer Corus. Dito te Anna Paulowna voor f 6040.en van 5.13.70 H.A. weiland aldaar, de heeren Gebrs. Cornelissen te Anna Paulowna voor f 2875.Dit maakt tezamen een bedrag van f 7915. Wel vermeldenswaard is, dat dit huis met land indertijd is aangekocht voor f 1500. Nog sterker bewijs, hoe de landprijs stijgt, is het volgende door den polder Anna Pau lowna werd in 't jaar 1886 gekocht 27 H.A. land, plus een huis, voor f 400. In 1903 is dat verkocht door den eigenaar voor f 16000. Hier is o. i. volkomen van toepassing slapende rijk worden. D s. H. G. W. B r i e d t e KOLHORN heeft het beroep bij de Ned. Herv. Kerk te Franeker aangenomen. Ds. A. Groeneveld, predikant te NOORD-ZIJPE, heeft voor het beroep naar Petten bedankt. Toen Vrijdag twee aan elkan der gebonden driewielde karren St. MAAR TENSBRUG passeerden, had het zoontje van den heer K. uit den Belkmerweg, hoewel de voerman zeer voorzichtig reed, het ongeluk, doordat hij struikelde, onder de wielen van een der karren te geraken. Alhoewel het ongeluk zich eerst nog al ernstig liet aanzien, kwam het ventje er met een ge- kneusden arm af. De Tooneelschool in de Mar- nixstraat te AMSTERDAM heeft gisteren gevaar geloopen in vlammen op te gaan. Een zevenjarige bengel klom door een geopend venster van het gebouw en stak met een lucifer de gordijnen in brand. De jeugdige brandstichter koos natuurlijk ijlings het hazenpad, toen weldra de vlammen lustig om de ramen speelden. Voorbijgangers waar schuwden spoedig de brandweer, welke het binnenbrandje vlug bluschte. (N. v. d. D.) TeWahle m-S chin op Geul [L.] zijn Woensdagnamiddag door brand acht landbouwers woningen met stallingen en schu ren vernield. Een groote massa ingeoogst graan, akker- en schuurgereedschappen en bijna alle inboedels zijn een prooi der vlammen geworden. Twee runderen en een groot aantal varkens en biggen kwamen om. Op één na waren alle landbouwers tegen brandschade verzekerd. Marktbericht van WINKEL van 3 Sept. 1903. Slaboonen f 0.35 a 0.75, snijboonen f 1.90 a 2.40 per 1000, uien fl.60 a 1.75, nep f 1.70 per baal, appelen f 2.40 a 2.50, peren f5.— per mand, muizen f 1.— a 1.26 per 35 K.G. „Nieuw Leve n," station NOORD-SCHARWOUDE. 2 Sept. 5200 stuks kool, 10 baal uien. Roode kool f 3.25 a 5, gele f 650 a 7, witte f5.26, nep f 3.25, slaboonen f0.50 per 1000. 4 Sept. 6000 stuks kool. Roode kool f'3.75 a 4.75, gele f 5.25 a f 5.75, witte f 6.50, uien f 1.45, nep f 2.80 a 3, appelen f2 per mand. „Ons B e 1 a n g", station HEER HÜGO WAARD 2 Sept. roode kool f 2.60 a 4, gele f5.50, witte f5.25. 4 Sept. 7500 stuks kool, roode kool f 3 a 4.75, gele kool f 4.50 a 5.50. Op de groentemarkt te BROEK OP LANGENDIJK werden sedert het begin der veiling op 8 Juni 1.1. reeds aangevoerd 2Vj millioen bloemkoolen, 1.3 millioen roode kooien, 2 millioen bossen wortelen, 134 dui zend gele en 135 duizend witte kooien. Groentemarkt te BROEK OP LAN GENDIJK. 2 Sept. 55500 bloemkoolen f 3 a 7 75, 30000 roode kooien f 3 a 5.75, 5000 gele f 5.50 a 7 9000 witte f 5.25 a 7 per 100, 18000 bos wortelen f 1.30 a 2.10 per 100 bos, 40 balen nep f 2 90 a 3.30, 35 balen nien f 1.10 a 1.40. 3 Sept. 54000 bloemkoolen 14 a 7.50, 28000 roode kooien f 3 a 6.75, 4500 gele f 5.50 a 7.50 4000 witte f 4.50 a 6.50 per 100, 4000 boa worte len f 1.10 a 2.40 per 100 boa, 47 balen nep f2 80 a 3.10, 60 balen nien f 1 a 1.80 per 50 K.G. 4 Sept. 49000 bloemkoolen (2.50 a 6.60, 43000 roode kooien f2.70 a 6.25, 7000 gele f 4.50 a 7, 8000 witte f 4 25 a 6.50 per 100. 7000 bossen ortelen f 160 a 2,70 per 100 bos. 50 balen nep f 2.80 a 3.10, 45 balen nien fl a 1.20 per 50 KG. -Groentemarkt te SINT PANKRAS 2 Sept. Aardappelen (muizen) (0.80 perl7>/2Kg. Slaboonen f0.40 a 0.60 per 1000. Bloemkool f 2.50 a 5 per 100. 4 Sept. Slaboonen f0.80 a 0.60 per 1000. Bloem» k ol 2e aoort f3 a 3.25 per 100. Een windstoot. 'In de „Leeuw. Crt." van Vrijdagavond lezen wjj het volgende De windstoot, waarvan we Donderdag onder de weerberichten terloops melding maakten, bljjkt van g ooter sterkte geweest te zijn, dan we hadden ver moed. Van verschillende kanten kregen we daarom trent mededeelingen, die wij wel der moeite waard achten bier op te nemen. Een onzer zegsmannen, die veel oog heeft voor de natuur en nauwkeurig acht geeft op alle merkwaar dige verschijnselen, welke zich nn en dan voordoen, w..h Woensdagavond vóór elt uur buiten, toen zijn aandacht getrokken werd door de eigenaardige klenr van de maandeze was, zooals bij het noemde, „wazig." Kort daarop bemerkte hjj in het Znidsn een breede massa geen gewone wolk, want toen ze zich voor do maan plaatste, was deze plotseling geheel onzicht baar; de massa was pikzwart. Toen hij daarop naar hinnen was gegaan, hoorde hij 't was ongeveer kwart over elf plotseling een geweldig gedreun, als van aanrollende wagens alle deuren, hoewel gesloten, begonnen te alaan en 't was of er hagel van buiten tegen de ramen klet terde Dit duurde hoogstens een paar minuten. Toen men daarop zich naar buiten begaf, was van eenige beroering in de natuur niets te merken, de zwarte massa was geheel verdwenen, de hemel was onbewolkt en de maan scheen helder. Het voorgaand had plaats in het midden der stad op de Korenmarkt. Een ander, in de buurt van het Nauw, deelt ons zijn ervaring omtrent het verschijnsel aldua'mee Het gas begon plotseling buitengewoon bolder te branden, om onmiddellijk daarop weer te dalen - wij hoorden in den schoorsteen fluiten brokken'roet vielen naar beneden. We begrepen, dat er iets buiten, gewoons gaande was, spoedden ons naar buiten doch hadden pas het hoofd buiten de deur of trokken het onuuddeUyk terug. Niet spoedig genoeg echter om te voorkomen, dat we de oogen vol stof kregen tWas vreeselyk, die stofwolken 1 Het was niet mogelyk in de richting te zien, vanwaar het stof werd opgejaagd. Zoo was 't in het Nauw. Op den Wirdumerdijk was 't nog ergerdaar kon men letterljjk niets sien als stof. Iemand, die zich naar Amicitia* zou begeven was genoodzaakt het „Friesch Koffiehuis" binnen te vluchten. In „Amicitia" zag men de stofwolk, toen deze nog bij de Beursbrug was, aankomen. Haastig werd zooveel mogelyk, wat breekbaar was, naar binnen gebracht. Niet snel genoeg echter om alles te bergen De boos gooide alles wat aan tafels, stoelen en glazen buiten onder de veranda stond, onderstboveneen binnenmuur op de eerste etage, die 's morgens was opgetrokken, waaide omver, het licht werd uit gedoofd en de vierkante zinken kap op het torentje werd opgelicht en omgedraaid. De bezoekers hadden zich tijdig naar binnen terug, getrokkeneen enkele, die juist op weg was naar huis, liep gevaar door de van den binnenmnnr tiaar beneden stortende steenen getro'Ien te worden en stelde zich rechtop tegen den muur in veiligheid daar de vreeselijke stofwolk hem belette te zien, waar hij ging. Men ziet alioo dat het verschynsel hoewel k0rt van duur, zich onderscheidde door geweldige hevigheid Gemeente SCHAGEN. Ingeschreven van 2 4 September 1903. Geboren: Adrianus, z. v. Abraham de Wit en Trijntje van 't Zelfde. Ondertrouwd en Getrouwd Geene. OverledenJaeobus Jobannes Snaas, 9 maanden z. y. Klaas Snaas en Antje Pater. Trijntje de Boer.' 83 jaren, weduwe van Pieter Kooy Levenloos aan gegeven kind van het vrouwelijk geslacht van Jacob van der Oord en Gerritje Swart. Gemeente BARSINGERHOltN. Ingeschreven van 1—31 Augustus 1903. Geboren: Arie, z. v. Pieter Jacobns Koger en van Jantje Wagenmaker. Jansje d.v. Hendrik Westerman en van Pietje Bleeker. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Cornelis Ot8en en Neeltje Winkel. OverledenNeeltje de Boer, oud 69 jaren, weduwe van Pieter Kniper. Gemeente CALLANTSOOG. Ingeschreven van 131 Augustus 1903. Geboren: Catbarina Hillegonda, d.v. Jan Bijvoet en Maartje Visser. Tryntje d.v. Jan Vader en Antje Kooij. Cornelis, z.v. Jacob Mooij en Geertruida de Leeuw. Ondertrouwd, Getrouwd, OverledenGeene. Gemeente SINT- MAARTEN. Ingeschreven van 131 Augustus 1903. Geboren, Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: 9Aug. Henri Frangois Morraen Neeltje Schermerborn Overleden 28 Aug. Antje Marees, ond 75 jaren, echtgenoote van Pieter Krsbman, Gemeente WIERINGEN. Ingeschreven van 1 31 Augustus 1903. Geboren: Elisabeth Catharina, d. v. Martienes de Haan en Tryntje Luijt. Nan en Aaltje, z. end. van Jnrriën Halfweeg en Anna Lont. Antje, d. v. Jacob Tijsen en Antje Bakker. Cornelis, z. v. Simon de Wit en Dina ten Bokkel. Ondertrouwd: Cornelis Klein en Geertje Kaan. Simon Asjes en Grietje Post. Gehuwd: Wilhelmus Jacobns Wildenbergen Neeltje Breet. Nan Poel Wz. en Wilhelmina LeyenCornelis Klein en Geertje Kaan. Overleden: Gnnrtje Rotgans, oud 3 mnd., d. v. Cornelis Rotgans en Wijntje Koorn. Gerrit Timmerman, oud 2 mnd., z. v. Louwrens Timmerman en Hendriktje Wigbont Klaaske van Kalsbeek, oud 5 mnd., d. v. Hotze van Kalsbeek en Trijntje Spoelstra. Gemeente HARINGCARSPEL. Ingeschreven van i 31 Augustus 1903. Geboren.- 6 Aug. Aaltje, d.v. Simon de Graaf en Tryntje Ens. 8 dito. Maria, d. v. Antonius Broersen en Maria Sweep. 8 dito. Trijntje, d. v. Hendrik Smit en Grietje Hoogvorst. 11 dito. Cornelis, z. v. Pieter v. d. Stoop en Antje Roozendaal. 14 dito. Anna Cornelia, d. v. Nicolaas Groot en Cornelia Boekei. 16 dito. Pieter Cornelis, z. v. Jan Levendig en Geertje Thomasz. 22 dito. Anna Margaretha, d. v. Dirk Groothuizen en Tryntje Smit. 24 dito. Catha- rina Maria, d. v. Arien Bakker en Neeltje Zat. 29 dito. i Maria, d. v. Cornelis Groot en Niesje Beers. f Ondertrouwd 7, en gehuwd 21 Ang. Jan Frede- 'iks, jm., 29 jr., te Broek op Langendijk en Anna Way, jd20 jr., alhier. Gehuwd: 7 Ang. Tijs Tesselaar, jm„ 28 jr.te Sint Maarten, en Trijntje Jonker, jd., 24 jr., alhier. Overleden: 1 Ang. Jansje Dam, oud 26 jr., echtg. van Pieter Korver. 8 dito. Catharina Tesselaar, ond 3 mnd. 19 dito. Pieter Cornelis Levendig, oud 3 d. 20 dito. Grietje Pronk, ond 28 jr., echtg. van Willem yan Schagen. 21 dito. Jan Molenaar, oud 19jr., on gehuwd. 27 dito. Jan Hontman, oud 72 jr., echtgen. van Geertruida Faber. Gemeente WIERINGERWAARD. Ingeschreven van 1—31 Augustus 1903. Geboren Arie, z.v. Gerrit Boerman en van Maartje UraafAlbertus, z.v. Rntger Kaan en van Trijntje Rezelman. Cornelia, d.v. Arie Kooij en van Tryntje Peper. OndertrouwdGeene Getrouwd: Jan Rol en Catharina Zwaag. OverledenTryntje Kaan, ond 40 jaren. Gemeente HEER HUGOWAARD. Ingeschreven van 1-31 Augustus. Geboren: Hermanna Janna, d.v. Wopke Molenaar en Ella Catharina van Eerde, Jacob, z.v. Arien Blokker en Neeltje Helder. Maartje, d.v. Klaas Oly en Bertha van Til. Maria Elisabeth, d.v. Jacob Laan en Maria Koopman. Elisabeth d.v. Dirk Stet en Maartje de Haan. Maartje en Gnurtje, dr8.v. Willem Joon en Appolonia Hillegonds Ootjers. Pieter Cornelis, z.v. Klaas Dekker en Pietertje Schoenmaker. Franciscns, z.v. Cornelis Wester en Alida de Lange. Jacob, z.v. Jan Wagenaar en Dieuwertje van der Oord. Pieter, z.v. Pieter Doodeman en Aaltje Bouman. Getrouwd; Frederik Paul Mammen en Tryntje Kuilman. Overleden: Jan, z.v. Cornelis Groot en Geertje Bierman, 4 mnd. Antje Booij, weduwe van Arie Egmond, 61 jaar. Levenloos aangegeven kind van Pieter Molenaar en Trijntje Braas. Ge-rtruida Palenstein, weduwe van Pieter Molenaar, 68 jaar. Een ernBtige misdaad is in Italië ontdekt. Drie jaren geleden liet gravin Uboldini het leven harer zuster Elize voor groote bedragen verze keren. Een jaar later kwam berioht van het overlijden der zustor en de gravin vroeg de verzokeringssomraen op, Een der maataohappyen betaalde, een andere echter, die verdenking had, weigerde en deelde hare ver moedens aan de justitie mede. Nu na twee jaren van onderzoek is gebleken, dat gravin Elise niet overleden is, maar door haro zuster is opgesloten. Gravin Uboldini had het lyk van een vreemde vrouw voor dat van gravin Elize doen doorgaan. De ongelukkige zuster zelf was in de villa opgesloten Een proces, een zeer treurige zaek betreffende, werd te Hannover gevoerd. Een gehuwde vrouw stond terecht wegeDS gevaarlyke verwonding, gepleegd op zeer jeugdige kinderen, vooral zuigelin gen, die ze voor anderen huisvestte en zoogenaamd verpleegde. Volgens de aanklacht heeft ze de kleinen niet alleen wat betreit voeding en reinhoudon totaal verwaarloosd, maar ze ook mishandeld, tengevolge waarvan ze langzaam wegkwijnden. Er kon worden aangetoond, dat van de 19 kinderen, die het wijf in de laatste jaren te verzorgen had, er minstens 8 stierven. Hel onderzoek was zeer moeilijk, en de schuld van beklaagde bleef ook langen tijd niet ont dekt, door het feit, dat ze zeer vaak van woning verwisselde. De dagvaarding spreekt ook slechts van een drietal gevaarlijke verwondingen, waarbij ze de kinderen behandelde op een manier, dat ze ongetwy- feld ook zonden zyn bezweken, wanneer ze haar niet tijdig ontnomen waren. De terechtzitting, waarbij 17 getuigen compareerden, gaf een treurig beeld van het ïyden dat de martelaar tjes hadden te verduren, dat ze altijd moesten liggen en dat nog wel in zulke onzindelyke bedden, dat het er door de ondragelijke lucht niet was uit te houden. De zoon van de beklaagde erkende zulks zelf, De voeding

Schager Courant | 1903 | | pagina 2