Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Macedonië. Onze N u t a bi b'1 i o t h e e k mag zich blijkbaar in de belangstelling van het Hoofdbestuur verheugen. Werd haar verleden jaar eene subsidie van f 25.toegestaan, ook voor dit- jaar kan zjj op eenzelfde bedrag rekenen. De commissie hoopt daardoor weder in staat te zijn, een 30-tal nieuwe boeken in de bibliotheek op te nemen. Ten behoeve van de Tweede Coöperatieve Vereeniging tot aankoop van veevoeder werd Donderdag de levering van 368.000 Kg. lijnkoeken aanbesteed.Deleverantie werd gegund aan de Ruhrorter-fabriek tegen f 8.95 de 104 Kg. op een gehalte van 33 eiwit, 11 vet en 14 water. Bond van N e d e r 1 a n d s c h e Onderwijzers. Met 3447 stemmen voor tegen 386 tegen werd bij referendum besloten, aan den te Hilversum ontslagen onderwijzer A.H.Kroes steun te verleenen uit de weerstnndskas.Mej. A. Sluijters,eveneens aldaar ontslagen, verkreeg den steun met 3437 stem men voor en 391 tegen. Tot hoofd der school te PET TEN is benoemd de heer Rodenhuis, onder wijzer te Den Helder. Donderdag 17 dezer heeft te SINT MAARTEN, in café „Rust en Lust" aldaar, eene besteding plaats gehad voor het bouwen van een magazijn ten behoeve van de afdeeling „Het Witte Kruis". De volgende inschrijvingsbiljetten werden ingediend Voor't timmerwerk: J. Klerk f 366, Wed. J. Dekker f356, W. Rus f 365, P. Bronder f354; metselwerk: C. Grootes f 333.85schil derwerk F. S. v. d. Velde f 66.60, R. Blok f 36.75. Het werk werd gegund aan de laagste inschrijvers, terwijl tevens werd goedgevon den, op verzoek van den aannemer, dat het timmerwerk door hem en den heer Klerk wordt uitgevoerd. —Bij den 18en nationalen kolf wed strijd van den Nederlandschen Kolfbond, te ALKMAAR gehouden, behaalde de heer C. Bijpost te Haringcarspel den twaalvenprijs, een groote zilveren medaille van H. M. de Koningin-Moeder, met 129 punten, waaronder 4 twaalven. Den eersten Serieprijs, een verguld zilveren medaille, van het gemeentebestuur van Alk maar, behaalde de heer J. Westerman van Barsingerhorn met 54 punten. Terwijl de heer C. Bijpost nog een kunstvoorwerp won, uitgeloofd door de kolfclub „Recht door" voor de 7 spelers, die 't hoogste aantal punten sloegen. Door de Onderlinge Brand- waarborgmaatschappij te OUDCARSPEL is een premie van f 30.toegekend aan de brandweer en den werkman van den heer Kos te Stroet, Gem. St. Maarten, voor hun flink optreden bij den brand bij laatstge noemde, waardoor het woonhuis-boerderij gespaard bleef. Inbraak te ALKMAAR. Dezer dagen kwam men tot de ontdekking, dat in een huis, staande te Alkmaar aan den Kennemerstraatweg, bewoond door mevr. de wed. P. en hare kinderen [gedurende een paar dagen uitstedig], ingebroken was. Aan de achterzijde van het huis was een ruit ingedrukt en de deur zoo sterk gefor ceerd, dat zij, zwaar beschadigd, het moest opgeven en toegang verleenen. Deerlijk werd in het huis alles onderste boven geworpen, kasten opengebroken, kleedingstukken naar naar buiten gegooid, veel van hetgeen bene den stond, werd naar boven gedragen en wat boven plaats had gekregen, werd beneden gevonden. De politie is de daders op het spoor en zij heeft reeds in beslag genomen te Haarlem een broche van groote waarde, afkomstig van dezen diefstal. Van andere zijde wordt beweerd, dat de vier ontvluchtelingen van Medemblik de daders zijn. Gesnapt. De daders van den diefstal bij den heer Stolp te HAARLEM heeft de politie te pakken. De inbrekers Möhringen en Vermeer zijn gearresteerd op de verklaring eener vrouw, die hen kende en die hen in den morgen van den dag, volgende op den nacht, waarin de bekende inbraak bij den heer Stolp op den Kleinen Houtweg is gepleegd, had gezien. Zij hadden toen de ijzeren geldkistjes bij zich, en daar dit haar achterdocht wekte, stelde zij de politie daarvan in kennis. Bij Kon. Besluit is goedge vonden, dat de hr. F. C. A. H. L. Cavaljé, burgemeester der gemeen te WIERINGEN, voor het tijdvak van 1 Sept. tot 3 Oct. is belast met de waarneming der betrekking van secre taris dier gemeente. Voorzitter Tweede Kamer. Bij Kon. besluit is tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor het tijdperk der tegenwoordige zitting, be noemd mr. 2B. baron Mackay, minister van staat, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. („St.-Ct.") Een driftkop. Men schrjjft uit SCHIEDAM Aan een der in de Buitenhaven liggende loggers ontstond twisthet had tusschen enkele opvarenden al eenigen tijd gespannen en nu kwam het tot een woordenwisseling en van woorden kwam het tot daden. Een der opvarenden begaf zich naar beneden en reeds meende men, dat alles uit was, toen hij plotseling weder boven kwam, voorzien van een revolver, waarmede hij 3 schoten loste zijn tegenstander, zekere Van der Zwam, uit Scheveningen, werd door een der schoten in den arm getroffen en door een spoedig ter plaatse verschenen geneesheer verbonden. Treuriger gevolgen had het ongeval echter voor een der omstanders. De 80-jarige P. Bokhorst, die toezicht heeft op het pakhuis van den heer M. J. Wouterlood, en toen hy het rumoer hoorde, zich naar buiten bijgaf, zakte plotseling ineen een onmiddellijk ont boden geneesheer kon slechts den dood consta- teeren. Aanvankelijk dacht men, dat dit ongeluk een gevolg van schrik was, maar bij nader onderzoek bleek dat de grijsaard door een der revolverkogels doodelijk was getroffen. De dader maakte zich na het plegen van het misdrijf dadelijk uit de voeten, wat hem bij de onstane verwarring vrijwel gelukte althans, hij was reeds uit het gezicht ver dwenen, toen men op de gedachte kwam hem te achtervolgen. Een drietal politie-agenten zette hem na de vluchteling had reeds een buitenwijk der stad bereikt, waardoor de agenten het spoor kwijt raakten. Eenige in de lanen buiten Schiedam fietsende jongens, die de agenten ontmoetten, verklaarden, iemand over slooten en door weilanden te hebben zien vluchten naar den kant der aan de Maas gelegen grienden en bosschen. In deze bosschen was het echter als zoeken naar een speld in een hooibergdoch enkele aldaar werkende pol derwerkers werden in den arm genomen, en jmet hunne hulp, en die van hunne honden, werd de vervolging voortgezet. Door de hulp der honden werd de vluchteling spoedig ge vat, en werd hy achter slot en grendel ge borgen. Dat dit vooral in ons anders zoo rustig Schiedam heel wat consternatie verwekte, valt te begrijpen. Uit WINSCHOTEN van 14 Sept.: „De drank in den man, 't verstand in de kan." Hedenmiddag, 'n viertal jongelingen van onze markt met natte zeilen huiswaarts la- veerende. By het Winschoterdiep, op den Trekweg een drietal blozende „schippe- rinnetjes." De jongelieden zwaaien langs den Grindweg. Maken een praatje. De deerns noodigen ze uit. 't Diep is immers tusschen- beide. Geen gevaar? Jawel! „Kom, Weber, van bin'n nat, van boet'n nat Snijder en Weber, twee der jongelingen, springen te water. Bereiken druipnat en blazende en proes- terAe de overzij. Willen amours maken.„Schip- perinnetjes" lachende en gierende op de vlucht. En de jongelingen? ze kijken ze bedremmeld na, springen andermaal te water en zwemmen weer terug naar hunne kameraden, Snijder met veel moeite 1 [P. G. C.] En dat met zulk een zomer! Als eene bijzonderheid meldt men ons, dat bij den landbouwer A. van der Hoeven te SPRANG een appelboompje, dat dezen zomer vruchten heeft gedragen, voor den tweeden keer in vollen bloei staat. Het bericht, dat Ds. Boers te W1ERINGERWAARD beroepen werd naar Wedde [Gr.], is abuis. Het had moeten zijnnaar Sleen [Drente.] Dat verschilt maar even. Voor eenigen tijd werd in deN. R. C. om trent „natte zomers" opgenomen een bericht, ontleend aan Costerus, waarin het luidde „De Inwoners des lands sidderden van angst wegens de plasregens. de weilanden lagen op vele plaatsen in het midden van den Zomerplag, en als in het water verdronken. [1649). Nu komt een lezer van een der Zeeuw- sche bladen met de volgende aanhaling uit „de Gerigts handelingen van den Allerhoog- sten Godt met Zijn Volk van Nederland door Jacobus Fruijtier, in leven predikant hier ter stede" (uitgave 1736), waar het luidt van dat zelfde jaar 1649 „In dit jaar sloeg de Heere aan de andere zijde het Land met een on- vrugtbare Dorheid en Brandende Droogte. Hij maakte den Hemel boven ons Koper en de Aarde onder ons als ijzer [Deat. 28 23 en 24], Het koren wierd toegeschroeid en ver- brant en het Gras verdorde, zoodat er als geen Groente wasde Beesten loeiden om Voeder en versmagteden van Dorst." Turfnood. Er is door den natten zomer turfnood in zicht 1 In de Friesche venen is van de nieuwe turf geen enkele droog geworden en de over- jaarsche turf, die wel droog is, is geheel op geruimd. De turfprijzen loopen met den dag op. Slechte en dure turf, dat is het voorland. Liefdesdrama te ROTTERDAM. Men meldt uit Rotterdam In de Prinsenstraat No. 9 hoorden gister avond de buren twee revolverschoten op de zolderverdieping aldaar. De 42-jarige Duitscher Richard Krieger woont daar in bij de 26-ja rige ongehuwde bierhuishoudster Maria Mag- dalena Kool. Sedert een jaar leven zij samen en hadden meermalen oneenigheid. Gisteravond begaven beiden zich naar den zolder om waschgoed op te hangen en hoorde men kort daarna de revolverschoten. De politie vond de lijken van beiden op den zolder. De vrouw was getroffen in den rechterslaap, de man in den linkerslaap. Naast hem lag een revolver met nog vier scherpe patronen. Minnenijd is vermoedelijk de oorzaak. Krieger was in Duitschland gehuwd. Per lijkenbran card werden de lijken naar de algemeene begraafplaats vervoerd. De Leeuw. Ct. schrijft: Els een bewijs, welke afmetingen het ge bruik van sterken drank ook in LEEUWAR DEN heeft gekregen, kan dienen het feit, dat tijdens de laatste kermis in één enkele „vergunning" in den tijd van 24 uren aan jenever alleen anderhalf okshoofd werd ver kocht. Weet men nu, dat een okshoofd ruim 232 L., anderhalf okshoofd dus 348 L. of 435 flesch bevat en dat uit een flesch ongeveer 20 borrels worden geschonken, dan komt men tot het treurige getal van 8700 borrels, in 24 uur gebruikt in één vergunning. 't Is om van te huiveren En men bedenke daarbij, dat dit nog slechts den jenever alleen betreft, 't Spreekt, dat ook nog een goede hoeveelheid brandewijn, bier etc. is gebruikt. De kermis te KOLHORN had een stiller verloop dan voorgaande jaren. De beide uitvoeringen in de kolfbaan van den heer Kist werden bijgewoond door een overtalrijk publiek. De Maandagavond-voor stelling van den heer Wylacker is zeer naar den Ihiaak van 't publiek geweest. Woensdag had de kolf- en biljartwedstrijd plaats. Er werd goed gekolfd en hooge punten werden genoteerd. De uitslag was Prijs, D. Kist, Kolhorn, 145 p. Ie Premie, Jb. Bakker, Winkel, 140 p. 2e Premie, H. Moerbeek, Kreil, 136 p. Omtrent het biljart, uitslag Prijs, J. Helder, Kolhorn. Ie Premie, A. Schenk, Barsingerhorn. 2e Premie, KI. Bree- baart, Waardpolder. —De perceelen, door den Notaris Backx Woensdag te ANNA PAULOWNA geveild, zijn opgehouden. WIERINGERWAARD. Al spelende had een jongetje het ongeluk plotseling een gepunte grift, die hij in de hand had, in zijn wang te stooten. Gelukkig stuitte deze af op het jukbeen, drong eenige centimeters diep in het vleesch en brak af. Met nog al eenige moeite werd het stuk er uitgehaald en de jongen naar Dr. Bax gebracht, die spoedig een verband aanbracht. Tot nog toe heeft het jongetje er weinig last van. 't Had erger kunnen zyn, al was 't erg genoeg. Opgepast dus, kinderen Lievejeugd. Op de gemeentelijke aanplakborden en naar de Midd. Crt. verneemt, ook in de scho len te MIDDELBURG is ter kennis ge bracht eene publicatie van den burgemeester van Middelburg, gericht aan „Jongens en meisjes." „In den laatsten tyd zoo luidt het daarin komen van verschillende zijden klachten bij mij in over de baldadigheid der jeugd in de gemeente. Meermalen werden deuren en muren beschreven en beschadigd, ruiten inge gooid en het eigendom van anderen werd moedwillig vernietigd. De planten en bloemen op het Bolwerk, een wandelplaats, waarop Middelburg trotsch mag zijn, hebben mede veel van die vernielzucht te lijden. Ik verzoek uw medewerking om aan die baldadigheid een einde te maken. Doet er zelf nooit aan mede, maar houdt er anderen van terug, zoo ge van zulke daden getuige zijt. Zoodoende zal er veel verbeteren. Ten slotte verklaar ik echter met nadruk, dat de politie alles zal doen om aan de bedoelde vergrijpen een einde te maken." Treurig b ij geloof. Te St. WILLEBRORD werd eeDige dagen geleden ingebroken in de woning van zekeren V. en een bedrag aan geld gestolen. De dader bleef onbekend en V. begaf zich naar een kaartlegster aldaar, om zoo den naam van den dief te weten te komen. Maar te voren had hij aan bekenden te St. Willebrord verklaard, dat, wanneer de kaart legster hem den dader zou aanwijzen, hij dien gemeenen dief zou doodschieten. Wat de kaartlegster hem verteld heeft, weten we niet, doch een feit is het, dat V. Woensdag op zijn buurman heeft geschoten met een geweer. De buurman werd aan het hoofd getroffen en kreeg een zeer ernstige wonde. Men vreest voor zijn leven. [N. B.] Gisteren had te GROUW d e jaarlijksche Frisia-zeilwedstrijd plaats. Bij die gelegenheid is er een treurig ongeluk gebeurd. In de Galle sloeg één der medezeilende schou wen om. 't Gelukte de bemanning, uit drie personen bestaande, op het vaartuig te klimmen. Men was daar voor het oogenblik veilig en ongetwijfeld zouden allen gered zijn, indien niet twee hunner hadden getracht, zwemmende den oever te bereiken. Bij die poging zijn de krachten van den één, den 32-jarigen Jouke Ratsma, te kort geschoten; voor de oogen van wie ter redding toesnelden, zonk hij weg. Met het visschen naar den drenkeling verliep minstens een half uur. Men mocht er niet in slagen, de levensgeesten weder op te wekken. De overledene was een zeer oppassend en arbeidzaam huisvader, in de kracht van het leven zijne weduwe blijft met twee jeugdige kinderen achter. Zelfs de oudste ingezetenen van Grouw herinneren zich geen ongeval met doodelijken afloop, ter gelegenheid van eene daar gehouden hardzeilpartij. De Prov. Gron. schrijft: In een onbezonnen oogenblik had hij een misdrijf begaan en de rechters hadden ge meend, dat hij op „den Kruisberg" beter zou worden. Sedert eenigen tijd is hij daar. Zijne moeder, die te GRONINGEN woont, wordt ziek en Alle verneemt het. GeeD oogenblik zich bedacht. Dadelijk naar moeder, loopend, want over geld om per spoor te reizen, be schikken de jongens van „den Kruisberg" niet. De weg van Doetinchem naar Groningen is lang, maar Alle wordt niet moe want hij gaat naar zijn zieke moeder. Eindelijk komt hij te Groningen, en moeder is dood. Arme jongen Indien hij een officieel bericht had afgewacht, dan zouden hem de middelen zijn verstrekt, om per spoor de reis van Doetinchem naar Groningen te maken, en dan zou hij zijne moeder nog levend hebben aangetroffen. Nu mocht hij met verlof van den officier van justitie blijven om de be grafenis bij te wonen. En daarop is hij weer naar „den Kruisberg" gegaan, nu per spoor, met geleide. Mishandeling. Woensdagavond is de landbouwerszoon De R. op den Rijksstraatweg tusschen TER- SCHUUR en HOEVELAKEN het slachtoffer van een laaghartige mishandeling geworden. Toen hij namelijk met zijn meisje, beiden per rijwiel, dezen weg afpeddelde, zag hij eensklaps vier personen aan de zijde van den weg staan. Zonder de minste aanleiding, sprong een dier mannen vooruit en bracht den wielrijder met een mes een lange en diepe snede over het gelaat toe, waarna de onverlaten het hazen pad kozen. Door bloedverlies uitgeput, bleef De R. in bewusteloozen toestand aan den weg liggen, totdat hij door een zijner kennissen, die per rijtnig passeerde, liefderijk werd op genomen en huiswaarts vervoerd. Men meent den dader van dit schandelijke bedrijf op het spoor te zijn. ZIJDEWIND. Ook Zijdewind heeft zijn kermis weer ge had. Eenige kramen op het afgesloten terrein der kaasfabriek, een acrobatenspel en een schommelschuit, ziedaar de gelegenheid tot vermaak, behalve natuurlijk die van te dan sen in de herbergen. Maandag werd hard draverij gehouden. Zeven paarden namen er aan deel. De prijzen, in contanten bestaande, werden gewonnen door de paarden van de heeren C. Limmen Jr. [Ie pr.], P. Hoedjes (2e pr.], P. Borst Pz. (Ie premie) en P. Veld man (2e premie). Dinsdag was er, evenals alle jaren, prijstonknuppelen. Voor dit ver maak zijn steeds heel wat liefhebbers. Overi gens had de kermis een kalm verloop. Door het heerschen der mazelen onder 't jonge volkje bleef de draaimolen absent. HARINGCARSPEL. Hoewel de school te Waarland weer ge opend is, is de schoolbevolking nog slechts half compleet. Tot heden zijn twee kinderen aan de mazelen bezweken. Men meldt uit DEN HAAG De Kamerleden ontvangen iedere maand een mandaat op den betaalmeester tot uitbe taling hunner schadeloosstelling. Een der Friesche afgevaardigden is nu het volgende gebeurd De briefomslag, waarin hem door de daar mede belaste ambtenaren zijn mandaat over de vorige maand werd toegezonden, bevatte, toen de geadresseerde het couvert in handen kreeg, niets dan een gewoon stukje papier. Het mandaat was er uit verdwenen, en bij onderzoek bleek, dat de betaalmeester het op het mandaat verschuldigde bedrag van pl. m. f 166 had uitbetaald. Een oneerlijk mensch is dus op de een of andere wijze in het bezit weten te komen van het betalingsmandaat en heeft toen, na het stuk valschelijk te hebben onderteekend, het bij den betaalmeester ter inning aange boden en het geld ontvangen. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. In de Bestuursvergadering van Vrijdagavond van de afd. SINT MAAR TEN van de Landbouw- en Handelsvereeni- ging Langedijk en Omstreken is de jaarlijk sche kool veiling bepaald op Woensdag 7 October a. s., bij den heer G. v. Bodegraven te Valkoog. Tevens werden de veilingsvoor- waarden vastgesteld, waarin o. m. de bepa lingen zijn opgenomen, dat de kosten voor leden bedragen 5 cent per snees, voor niet- leden 10 cent; dat de betaling' der koop prijzen 3 dagen na de veiling plaats vindt dat perceelen, welke ter veiling zijn op gegeven, niet vóór de veiling uit de hand verkocht mogen worden. Aangifte moet voor 1 October worden gedaan bij den Secre taris der afdeeling, den heer D. Kuiper te Groenveld. Een vechtpartij te water. Dinsdagavond gingen een drietal, naar men zegt in het stroopen niet onervaren, Leidenaars met een bootje naar buiten en kwamen na eenige omzwervingen in een kroeg nabij de Vink onder Zoeter wonde terecht. Daar kregen ze hoogloopenden twist met buitenlui, die meenden, dat zij om dezen tijd op hun territoir niet te maken hadden. De Leidenaars begaven zich weder naar hun vaartuigje, roeiden in de richting van de Haagsche Schouw, doch werden achtervolgd en weldra ingehaald door een afdeeling boeren te water. Na eenige dreigementen van weerskanten, zag het drie tal, dat het den boeren ernst was met den aanval. Twee wisten al zwemmende te ont komen, de derde werd met een haak door de aanvallers uit zijn schuit gesleurd, ontving een geducht pak slaag en werd daarop weder vrijgelaten. Toen den volgenden morgen een der vluch telingen aan de woning van zijn makker kwam, zag hij daar de gordijnen nog gesloten en dacht niet anders of hij was door deSchouwsche boeren vermoord. In zijn ontsteltenis gaf hij daarvan kennis aan de politie, die de zaak onderzocht, uit welk onderzoek bleek, dat de man wel erg gehavend was, maar er het hachje toch niet bij ingeschoten had. Intusschen bleef den geheelen dag het ge rucht de ronde doen, dat een strooper door boeren was vermoord. Tentoonstelling Alkmaar. De tentoonstelling vanwege de afd. Alkmaar der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, te houden op 22 en 23 September a.s., belooft veel succes te zullen hebben. Het is een tentoonstelling van Stieren, Melkvee, vet Rundvee, Wolvee, Varkens, Paarden, Pluim vee, Kaas, Groenten en Bloemen, terwijl tevens vee en landbouwwerktuigen, etc., ter opluistering kunnen worden ingezonden. Dus feitelijk ingericht als de bekende Paaschten- toonstellingen in 't voorjaar. We vernemen, dat de aangiften voor de vele rubrieken zeer belangrijk zijn, zoodat, als het weer wat meê wil werken, het een paar mooie dagen zullen zijn. In de grootste verschei denheid zal te bewonderen zijn, wat Noord- Holland presteert op het gebied van veeteelt. We kunnen nog de volgende bijzonderheden vermelden. De tentoonstelling van stieren, melk- en vetvee en merriën is op de Kaas markt ook kaas vindt hier eene plaats groenten en bloemen in 't Waaggebouw schapen op de Korte Nieuweslootvarkens en hengsten worden geplaatst op den Dijk pluimvee op het Hof en tenslotte de voor werpen ter opluistering op het Hof en op de Gedempte Nieuwesloot. De tentoonstelling is dus midden in de stad en de toegang is dan ook geheel vrij. Op 22 Sept. is het de dag voor het rundvee, schapen, varkens, groenten en bloemen; 23 Sept. voor paarden, kaas en pluimvee. Marktbericht van WINKEL van 17 Sept. 1903, Slaboonen f 0.45 a f 0.80 per 1000, snijboo- nen f 1.80 per 1000, appelen f 2.— a f 2.60 per mand, peren f 4.20 a 4.55 per mand, witte kool f 3.per 100, gele kool f 3.50 per 100, drielingen f 1.10 per baal, nep f 2.10 a 2.20 per baal, uien f 1.05 per baal, muizen f 1.30 a f 1.35 per 35 K. G. „Nieuw Leven" Station NOORD- SCHARWOUDE. 16 Sept. Aanvoer 7000 stuks kool. Roode f 3.50 a f 4.50, gele f 2.50 a f 6.50 per 100. 17 Sept. Aanvoer 10500 stuks kool. Roode f 2.60 a f 4.25, gele f 5.50 a f 6.kleine witte f 3 50, bloembool f 4.per 100nep f 2.90 per 60 K.G. 18 Sept. Aanvoer 8000 stuks kool. Roode f 2.90 a f 4.75, gele f 4.75 a f 5.75, koolrapen f 1.80 per 100. „Ons B e 1 a n g", Station HEER- HUGO WAARD. 16 Sept. Aanvoer 20700 stuks kool. Roode f 2.70 a f 4.gele f 4.25 a f 6.— per 100. 18 Sept. Aanvoer 13700 stuks kool. Roode f3.- a f 4.25, gele f 4.75 a f 7.25, witte f 5.per 100. Op verlangen der meeste handelaars besloot „Ons Belang," hare markt V2 uur te vervroe gen en dus om 10 uur te doen aanvangen, terwijl tevens werd bepaald, voortaan dage lijks afslag te doen houden. Groentemarkt te BROEK OP LANGENDIJK. 16 Sept. 22000 bloemkoolen f2.70 a f 10.25 45000 roode kooien f 3 a f 5, gele f 4.60 a f7, witte kool f3.25 a f6.50 per 100. 5000 bos wortelen f 2 a f 3.70 per 100 bos; 70 balen nep, f2.80 a f3.10 per 50 KG. 17 Sept. bloemkool f 3 a f 10.25, roode kool f2.50 a f3.76, gele f 5.50 a f7, witte f 4 a f 6.25, per 100; wortelen f 1.90 a f 3.10 per 100 bosnep f 2.40 a f 2.70 per 50 K.G. 18 Sept. 21000 bloemkoolen f2 a f9, 50000 roode kooien f 3 a f 4.75, 5000 gele f 4.60 a f 7.50, 9600 witte f 3 a f 6.75 per 100. 95 balen nep f 2.60 a f3 per 60 K.G. 7500 bos wortelen f 1.70 a f 3.80 per 100 bos. VEENHUIZEN. Men schrjjft Als er één zaak is die bloeit, dan is het wel de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen, al moge de oorzaak daarvan dan ook niet ver blijdend genoemd worden. De bevolking neemt daar namelijk voortdurend toe, zoodat men telkens ruimte te kort komt. Op het eerste gesticht is thans een nieuwe afdeeling in aanbouw, waarvan nog dit jaar één vleugel in gebruik zal kunnen worden genomen, waardoor huisvesting kan worden verleend aan 600 personen. Het oude gesticht verkeert in zoodanigen staat van verval, dat het nood zakelijk is, het buiten dienst te stellen. Ten gevolge van den aan- houdenden regen, die den grond heeft door weekt, geeft aan den Langedijk de oogst van bieten en uien weinig reden tot tevreden heid. Over 't algemeen is de groeritehandel den laatsten tijd zeer stug. 't Buitenland vraagt weinig, zoodat een groot deel der groente door de schippers voor 't Binnenland wordt gekocht. Bij de Woensdag te MEDEM BLIK gehouden Paardenkeuring werd be kroond de 47j-jarige br. ruin van den heer F. Brouwer te Nieuwe Niedorp en een veu len van den heer J. Waiboer te Hoogwoud. In de laatste vergadering van de vereeniging „Eensgezindheid" te WIERINGEN bleek, dat de rekening sloot in ontvangst op f 71.en uitgaven f 54.665, met een batig slot dus van f 16.435. De heer H. Bax werd tot voorzitter herkozen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren D Haars en P. Kraan. Er werd besloten, 4 bijeenkomsten te houden. In de October-bijeenkomst zal een spreker van buiten worden uitgenood igdop de andere vergaderingen zullen de leden voor drachten houden. De laatste bijeenkomst zal worden opgeluisterd door de muziekvereen. „Harmonie." De heeren H. Bax, D. Haars, P. Asjes, O. Schagen en C. Rijkeboer werden gekozen tot commissie om nieuwe boeken aan te schaffen. De heer D. Haars werd tevens tot bibliothecaris benoemd. Op voorstel van den heer D. Haars wordt besloten, een Flora-vereeniging aan de ver eeniging te verbinden. Het Bestuur zal daarvoor een plan gereed maken. Zomer! Uit Zwitserland komen treurige berichten over het weder. Maandag lag op den Wengern- alp waarover de nieuwe nog onvoltooide spoorlijn naar de Jungfrau loopt, 30 centi meter sneeuw, en op den Scheidegg zelfs 40 centimeter. Ook in de dalen, in Grindelwald Lauterbrunnen en in Leuk is sneeuw gevallen en in Meiringen zijn vele vruchtboomen door de sneeuw beschadigd. By honderdtallen ver laten de reizigers het Berner Oberland Dienzelfden dag woedde in het noord-rn ten van Italië een zware storm met si regens, die vele telegraaf- en telephoonnair omver wierp en bij Pontebba rotsblokk over de spoorbaan deed neerstorten. Servië. In Belgrado is de lucht weer vol sensif berichten. Verschillende kranten in Her""- meldden, dat in den nacht van Zaterdae o'6 Zondag een overrompeling van de vestine t Belgrado beraamd was Overste Nikolajevitg6 de gewezen hofmaarschalk, zou met oncreveér honderd betaalde handlangers van den Hon gaarschen oever van den Donau af de vest in" hebben willen binnendringen. Met behulp v B den hem aan den Servischeu oever opwaalT tenden kolonel Wassits, die onder koning Alexander minister van oorlog is geweest had hij dan de in hechtenis genomen officieren uit Nisj willen bevrijden en vervolgens <in stad in hun macht willen brengen. Op de koningsmoordenaars zou dan bloedige wraak genomen zijn. Het plan zou verijdeld zyn doordat een brief van overste Nikolajevits die in het buitenland vertoeft, aan kolonel' Wassits gericht, onderschept werd. Van de gruwelijke wreedheden, door de Turksche moordenaarsbenden bedreven, staac de uitroeiing van de stad Kruchevo wel boven aan. De Times-correspondent te Sofia, die zijn inlichtingen uit niet-Bulgaarsche bron ont vangt, zegt, dat van de geheele stad nog slechts de muren van enkele huizen overeind staan. Op een afstand van een mijl slechts werd de stad door de Turksche artillerie onder vuur genomen, en dat nog wel zonder voor afgaande sommatie. Daarna ging men tot plundering en brandstichting over, en twee dagen lang werden de vreeselijkste onmen- schelijkheden begaan aan de weerlooze bevol king. Geen mannelijk inwoner is in leven gebleven. In doodsangst vluchtten een aantal lieden onder een brug eu bleven daar eenige dagen verborgen, zonder voedsel te gebruiken slechts het hoofd boven water. Zoo wordt uit Athene ook het bericht ver spreid, dat in weerwil van de officieele ont kenningen uit Konstantinopel, de geregelde Turksche troepen den 7 September te Kastoria 35 Grieksche boeren eu twee priesters om hals brachten. Ralli, de Grieksche minister president, heeft daarin aanleiding gevonden een ernstig beklag bij de Porte in te dienen tevens wees hij op de wreedheden der Turksche troepen in het dorp Efkarion in het vilayet Adrianopel. Zouden de mogendheden deze gruwelen maar stillekens laten gebeuren Zouden deze Christelijke naties dulden, dat alle christenen op het Balkanschiereiland worden vermoord We zouden er haast bang voor zijn, deze vragen met ja te moeten beantwoorden. Of Bulgarije moest de mogendheden tot een op treden dwingeu. En hiervoor schijnt alle kans te bestaan. Want Bulgarije wapent zich. Onder het voorwendsel, meer dan tot nog toe te willen pogen, hel overschrijden der grens door gewapende benden te beletten, heeft het een deel der reserves onder de wapenen ge roepen. Maar uit de officiëuze mededeelingen, van dit besluit blijkt tevens, dat het bedoeld is als een ultimatum aan de mogendheden, om in Macedonië tusschenbeide te treden ten gunste der christelijke bevolking of zich op het uitbreken van een Bulgaarsch-Turkschen oorlog voor te bereiden. De Agence Bulgare meldt ten minste De minister van buitenlandsche zaken, generaal Petrof, heeft aan de diplomatieke agenten te Weenen, Parijs en Petersburg een telegram gezonden, waarin hij hen verzoekt de aan dacht der mogendheden te vestigen op de Turksche bewapening, die slechts het gevolg kan hebben, dat er nog meer grensconflicten worden uitgelokt en nog meer gruweldaden worden bedreven in Macedonië en Adrianopel. Voorts wordt daarin verklaard, dat wanneer niet van Turksche zijde afdoende waarborgen worden gegeven tegen verdere wreedheden, de Bulgaarsche Regeering gedwongen zal worden, de maatregelen te nemen, die deze ernstige toestanden haar voorschrijven. Dit is zoo duidelijk mogelijk. Vorst Ferdi- nand is naar Sofia teruggekeerd, en die terugkeer valt samen met het inslaan van een nieuwe richting door Bulgarije. Het roept zijn reserves onder de wapenen, en doet een beroep op de mogendheden. De Liberté heeft het volgende telegram ontvangen, uit Sofia verzondenDe Regeering heeft besloten tot de mobilisatie van het Bulgaarsche leger. Het effectief in oorlogstijd bedraagt 126 870 man. De mo bilisatie-order verhoogt dit getal met vijftien duizend -man. Het Bulgaarsche ministerie van oorlog riep alle officieren terug die thans studeeren aan militaire scholen in Rusland, Frankrijk, Oos tenrijk en Italië. De Duitsche diplomatieke vertegen woordi- gor te Sofia richtte een nota tot deBulg-ar- sche regeering, waarin, in aansluitingmet de verklaringen, afgelegd door Rusland eu Oostenrijk, betoogd wordt, dat Bulgarije niet moet hopen op hulp, van wien ook, wanneer het in oorlog komt met Turkije. Verder zegt deze nota, dat op de invoering van het Oostenrijksch-Russische hervormings plan krachtig zal aangedrongen worden door den Oostenrijkschen gezant, alleen dan, waa neer Bulgarije kalm blijft. Is dit vorstendom niet in staat, den benden te beletten do gren zen ovér te trekken, dan zullen Oostenrijk en Rusland rekening houden met de pnmaoht om deze taak te volbrengen. In Konstantinopel neemt het aantal men- schen, dat op een oorlog aandringt, steeds toe. Het is slechts een kwestie van tijd, hoe lang de Sultan weerstand zal kunnou bieden aan de wenschen van deze oorlogspartij. De St. James' Gazette is in staat te verklaren, dat Rusland eu Oostenrijk nieuwe voorstellen deden toekomen aan Engeland, welke, wanneer zij aangenomen worden, naar gehoopt wordt, de rust in Macedonië zullen herstellen. De bedoeling zou zijn, Turkije zoo spoedig mogelijk te dwingen tot invoering dor her vormingen. De leiders der Macedonische benden heb ben besloten, voortaan alleen hun heil te zoeken in den guerilla. De gebeurtenissen van de laatste dagen zyn voor hen eau geweest. De taktiek om steden en dorpen te bezetten, is gebleken slecht te zijn. Het ge volg was dan toch meest, dat de Turken deze plaatsen verwoestten, goed en have plunder den en de bewoners vermoordden. Als eerste slachtoffers vallen dan d weerlooze vrouwen en kinderen. Een guerilla werkt afmattender voor den vyand, terwijl de kans op wreed heden van Turksche zijde geringer is. Een verschrikkelijk feit wordt nog gemeld: De Turken hebben de stad Kashovia in het Zuidwesten van Macedonië uitgemoord. 10.000 Mannen vrouwen en kinderen zijn vermoord en mishandeld. Deze berichten worden be vestigd door de tijding dat de gansche stad in brand staat. De Turken vermoordden Bulgaren en Grie ken, mannen en vrouwen, grjjsaards en kin-

Schager Courant | 1903 | | pagina 4