Binnenlandsch Nieuws. Macedonië. Alkmaarsche Tentoonstelling. leeraren en de handelaren in Hnlpmeststoffen, het in de goede richting zien te dry ven, daarmede zal de landbouw het best gediend zijn. En van het welzijn van de landbouwers hangt ons aller welzijn af. Hoogachtend, JOH. C. DE WIT. Purmerend, September 1903. Mijnheer de Redacteur I In mijn antwoord aan den Heer Best schreef ik „Ik kan mij zeer goed voorstellen, dat een handelaar of een agent, als hij door de boeren op zijn woord geloofd wordt, daarvan gebruik maakt, om hun zooveel mogelyk te verkoopen, ook al weet hij volstrekt niet zeker, dat de stoffen, die hij levert, ook werke lijk voordeel zullen geven dat is handel." Geeft dat den Heer Morra het recht te beweren dat „het begrip handel bij mij schijnt te wettigen eiken verkoop, als er maar voor den handelaar voordeel aan verbonden is" vele duizenden den hongerdood nabij waren. Waar is ook, dat de Turken in de wouden bij Mokreni, oostelijk van Kastoria, 1200 vluchtelingen door vuur en zwaard om het leven brachtendat zij zestig vrouwen en meisjes in harems binnensleepten, dat zy in het dorp Erikleri 45, door kettingen aaneen gebonden, mannen voor de oogen hunner bloedverwanten doodsloegen, dat het dorp Drekoej 's nachts in brand gestoken werd, zoodat 35 bewoners in de vlammen omkwa men dat zij in Tastepe 70 huizen, nadat zij de bewoners hadden opgesloten, in brand staken, terwyl 800 bewoners, die naar Bulgarije vluchtten, om het leven werden gebracht." j Naar de paardje s. In katholieke kringen werd er over ge- j klaagd, dat in de sectie-vergaderingen der Tweede Kamer geen enkel katholiek Kamer- lid tot voorzitter werd gekozen, hoewel de Ik laat hem gaarne vrij te beoordeelen of het- J Roomsch-Katholieken de numeriek sterkste geen ik schreef insinuatiën zijn en of mijn artikel is geweest eene bestrijding j van kalkbemesting, maar ik vind het zeer ongepast den zin mijner woorden eerst j onjuist weer te geven en dan te zeggen: „Uw begrip handel verschilt dus nog al van het m ij n e en ik maak mij sterk, dat de handel in j het algemeen meer duurzaam voordeel heeft, indien het karakterlooze egoïsme in Uw handelsbegrip geheel op >den achtergrond geschoven wordt." Toen ik die woorden neerschreef, heb ik my op het standpunt gesteld, dat het alleen door proeven mogelijk is om in eene bepaalde streek de behoeften van den grond te leeren kennen, vooral waar het betreft het gebruik van kalk of kaïniet. Waar nu de ervaring leert, dat b.v. kalk of kaïniet worden gebruikt (dus aanbe volen zijn door den koopman, want h ij wordt door den boer om advies gevraagd) in streken, waar niet door proeven is gebleken, dat die stoffen daar voordeel geven, meen ik met recht te mogen beweren (getuige ook de adviezen, om kalk en kaïniet te gebruiken ter bestrijding van unjer), dat het in den handel niet ongeoorloofd wordt geacht gebruik te maken van het vertrouwen van den boer, om hem stoffen te verkoopen, waarvan men vol strekt niet zeker weet, dat zij voordeel zullen geven. C. NOBEL. Schagen, 22 September 1903. DE PAUS. Men verbaast zich in Rome nog al eens over den nieuwen Paus, die zoo dikwijls ge toond heeft, zich niet te storen aan de ge bruikelijke etiquette, maar te handelen, zoo als hy zelf meent dat gehandeld moet worden. Bekend is zijn houding tegenover onderge schikten aan zyn hof, zijn afkeer van slaafsche onderworpenheid aan zyn persoon. Nh is de wereld ten hoogste verwonderd, over het feit, dat Pius X Vrijdag, tegen alle traditie in, zijn drie zusters bij zich aan tafel heeft genoodigd. De Italiaansche correspon dent van de „Daily Chronicle" zegt, dat het zelfs aan de hoogste dignitarissen nooit toe gestaan is, met den Paus aan één tafel te eten. Aan het Vaticaan heeft deze gebeurtenis groote ontsteltenis veroorzaakt. Men wees er den Paus ook op, dat zijn zusters geen titels hadden, b.v. geen hertoginnen waren, zoodat men ze niet in een deftig gezelschap kon ontvangen. Hierop moet Pius X geantwoord hebben„Ze hebben al een titelze zijn zusters van den Paus". De Romeinsche correspondent van de Tyd vertelt een aardige bijzonderheid over het retour-biljet van Pius X. „Zijne Heiligheid Pius X had allerminst gerekend op zijn verkiezing. Het retour Rome— Venetië kan het getuigen, gelijk het wereldbekend is. „Voor dat biljet is onlangs door een Ame rikaan 500.000 franc geboden. Vergeefs. Een vereeniging, een maatschappij te Rome, bood er later de ronde som van een millioen voor, welke de H. Vader besteden kon aan goede werken. „Dat aanbod is aangenomen, op voorwaarde dat het biljet in quaestie bewaard blijve in de Vaticaansche Bibliotheek." Verschillende teekenen wijzen er op, dat het grootste gevaar voor een oorlog tusschen Turkije en Bulgarije voorloopig voorby is. De Porte schijnt heel wat bygedraaid. Zij heeft zelfs de regeering te Sofia trachten te overtuigen, dat het haar ernstig voornemen is, een conflict te vermijden. In de eerste plaats heeft de Porte daarvoor strenge bevelen gegeven aan de Turksche troepen, dat wreedheden moeten worden voorkomen en ongewapende bewoners der oproerige provincies moeten worden ontzien. De Sultan heeft den Russischen gezant Vrijdag in audiëntie ontvangen en hem ver zekerd, dat hy de begane wreedheden betreurt, strenge orders gegeven heeft om die in den vervolge te voorkomen, en de schuldigen zal straffen. Maar, mag men het bericht uit Sofia aan de Daily Telegraph gelooven, dan zou de Porte nog veel omvattender plannen hebben. Zij zou, om den opstand in Macedonië te doen eindigen, voornemens zijn een commis sie van beheer in te stellen, bestaande uit Turken, Bulgaren, Macedoniërs, Grieken en Wallachijers, en een soort autonomie voor Macedonië toe te staan, waarbij voornamelijk het stelsel van belasting-heffing, een van de gewichtigste oorzaken van ontevredenheid, zou worden gewijzigd. Wat ervan aan is, zal de toekomst wel leeren, maar dit weten we wel, dat de gepleegde gruwelen allerontzettendst zijn. Ontzaglijke rookwolken zoo seint de correspondent van de Times te Samakof stijgen op uit het gebergte bij Rilo. Mijlen ver wordt de lucht vedulsterd door een brui nen nevel, 's Nachts levert de brand een prachtig schouwspel opde Turken moeten op verscheiden plaatsen de bosschen in brand gestoken hebben in de bergen van Rilo en Perlm, om er de opstandelingen en vluchte- partij in de Kamer vormen. Dit moet volgens de „Midd. Crt." aan het volgende geweten worden „Vele katholieke leden hebben nl., in plaats van de sectie-vergaderingen bij te wonen, waar overgegaan werd tot het benoemen van voorzitters en onder-voorzitters, en die gehouden zijn 's middags na afloop van de opening der Kamer, zich naar de paarden- tentoonstelling op het Malieveld begeven, die door H. M. om vier uur bezocht is. Ergo is hier niet aan partijdigheid of boos opzet der andere partijen te denken, maar eigen schuld in het spel. Als verklarende omstandigheid moet nog opgemerkt worden, dat enkele weg blijvers bekende paardenliefhebbers en ken ners zijn, die zich sterk voor de tentoonstel ling op het Malieveld interesseerden." De heer J. J. Berdenis van Berlekom te MIDDELBURG deelt in De Amsterdammer het volgende mede De heer alhier is met eenige anderen, wegens verduistering, veroordeeld tot 9 maan den gevangenisstraf en ondergaat die straf te Breda. 12 September was zijn straftijd om. 30 Aug. j. 1. wordt zijn vrouw ongesteld de ziekte neemt zoo toe, dat men mij, 's avonds 11 uur, aan het station opwacht, waarna ik patiënte voor 't eerst zie. Maandag d. a. v. vind ik het geval zóó ernstig, dat ik het volgende attest afgeef „Maandag 31 Augustus. „De ondergeteekende, arts, verklaart dat „Mej. echtgenoote van.gedetineerde „in de strafgevangenis te Breda, tengevolge „van een acuut en heftig lijden in een levens gevaarlijken toestand verkeerten dat voor „een ongunstigen afloop binnen de eerst- „volgende dagen gegronde vrees moet „bestaan." Telegrafisch wordt op grond van dit attest door een advocaat vrijstelling verzocht. Het 1 September ontvangen antwoord luidt niet gegratieerd, doch kan by vrouw „komen voor hoogstens twee uur onder be- „waking. Antwoord dit wel gewenscht is. (w. g.) Directeur Gevangenis." Ik ontraad alsnog van dit beperkt verlof gebruik te maken vind evenwel den toestand, 2 Sept. zooveel erger, dat ik opnieuw ver klaar „Middelburg, 2 Sept. 1903. „De ondergeteekende, arts, verklaart (in „overeenstemming met en als vervolg op zijn „verklaring van 31 Aug. j.1.), dat Mej. „echtgenoote van. gedetineerde in de „strafgevangenis te Breda, tengevolge van „een acuut en heftig lijden (vermoedelijk sep- „tichaemie is bloedvergiftiging) in een levens gevaarlijken toestand verkeertdat er belang rijke stoornis in het bewustzijn isen dat „voor een totaal opheffen van het bewustzyn, „eventueel voor een doodelijken afloop binnen „de eerstvolgende uren, eventueel dagen, ge gronde vrees moet bestaan." Na deze verklaring wordt opnieuw telegra fisch vrijstelling gevraagd. Er volgt geen antwoord. De toestand der zieke wordt van uur tot uur minder te 6.45 seint de familie naar Breda, met verzoek den gedetineerde de beloofde 2 uur nog heden [2 Sept.] te schenken. Het antwoord luidt .komt morgen 11.36, vertrekt weer 1.18." 's Nachts 1 uur sterft de vrouw. Men seint dit overlijden aan den minister, met herhaald verzoek om vrijstelling. Het antwoordt luidt „Uw verzoek van heden kan niet worden toegestaan. Minister Justitie Loeff." Zoo kwam de man om 12 uur by het lijk van zyn vrouw en moest een uur later weer heen. De heer Berdenis van Berlekom voegt aan zyn verhaal, wreed is zijn dorheid, de volgende snijdende woorden toe „Wreed was het noodlot, dat aan dit leven in 4 dagen tyds een einde maakte. Maar wreeder nog, barbaarsch, is het wanneer menschen de smart van dit verlies nog ver- grooten. Het verlof van 2 uur omvat een onaannemelijke conditie voor de vrouw, wier lijden de emotie van zulk een weerzien niet toelaat voor den man wiens hart door zulk een scheiden moet breken. Die 2 uur, men vraagt ze slechts in het alleruiterste geval maar koud is dan het antwoord „morgen." „En als op dien morgen de man het lijk ziet van zijn vrouw, dan nog wordt hy weg gesleurd. „Uw verzoek kan niet worden toegestaan." Het heilige recht eischt hem nog tien dagen enkele dagen tot werkelijkheid zal zyn ge worden. Reeds is meermalen ook gesproken over geheelen afkoop volgens de bepalingen der wet, doch dit levert veel bezwaar op, aangezien ook van kool tienden zyn geheven, wat de schatting der laatste 16 jaren natuur lijk onzuiver maakt. [N. v. d. D]. Te HOOGWOUD werd Vrijdag avond j.1. de Floralia-tentoonstelling geopend. De ingezonden planten waren in twee afdeelingen geplaatsta. die voor leden en b. die voor niet-leden. In afdeeling a. werden de prijzen achtereenvolgens behaald door de heeren M. de Jong, a/d Langereis, H. J. van Veen en C. Habermann, alhier, en C. Pyper Jr., a/d. Gouw. In afd. b. door de heeren J. Met te Aartswoud, J. Rooker, alhier, R. Rempt, te Aartswoud en D. Nieuwpoort a/d Gouw. De prijzen bestonden alle in kunst voorwerpen. Het fanfarekorps „Wilhelmina" te Hoogwoud gaf by gelegenheid dier tentoon stelling een concert. - WINKEL. De tentoonstelling van Eloralia is uitste kend geslaagd. De inzending der mededin gende planten is wel eens beter geweest. De uitgedeelde stekken waren dit jaar beneden het middelmatige. Het hierdoor ontstane te kort werd meer dan vergoed door datgene, wat ter opluistering was gezonden en de artistieke wijze, waarop de commissie een en ander wist te rangschikken. Een zeer talrijk publiek bezocht Zondag de tentoonstelling, die toen werd opgeluisterd door Winkel's Harmonie. Uitslag der bekroningen Collectie: 1. C. van der Hulst2. D. Brugman. Roode geranium 1. Wed. A. Koster; 2. P. Slooves. Klim- geranium 1. L. Beijneveld2. C. D. Colpa. Bladbegonia1. A. Egmond2. W. Buijs. Calceolaria 1. J. Smak; 2. W. Buijs; Helio troop 1. Jb. Bakker2. C. Nooij. Van de planten van 't vorige jaar werden bekroond een fuchsia van D. Korflf, een knolbegonia van D. Korff, een physalis van Jb. Bakker en een stengelbegonia van A. Volger. Voor inzendingen ter opluistering vielen onderscheidingen ten deel aan Mej. M. Melchior [bloemtafel], P. Schaap [standaard met bloem], Abr. Sloos Abrzn. [bouquetj, J. Koomen [grootste collectie] en K. Zeile- maker [mooiste plant.] PRESIDENT 8TEIJN. Een van de medewerkers der Nieuwe Crt. heeft een bezoek gebracht bij de familie Steijn te Reichenhall. Onderweg kwam een landauer aanryden, „waarvan de inzittenden door de voorbijgangers eerbiedig werden ge groet het was de President met zijne familie In een bruine manteljas gehuld, een grooten slappen hoed op het hoofd, zat hij byna rechtop, terwijl zijn volle lange baard, zeer vergrijsd, golfde over zijn borst. Door twee groote blauwe brilleglazen keek hij in 't rond, opgewekt de groeten van alle zijden beantwoordend met een hoofdknik." Op de villa werd de verslaggever te woord gestaan door mevrouw Steijn en den heer G. Fraser, zwager en secretaris van den Presi dent. Hij zelf mag geen bezoek ontvangen. Het verslag gaat aldus voort Mevrouw Steijn vertelde mij, dat de presi dent prachtig vooruitging, dat zijn toestand dag aan dag zichtbaar beterde. „Toen wy hier kwamen van Montreux" zeide zij „kon mijn man nog geen 200 stappen doen en nu reeds 1300. En gelukkig het weer eens te kunnen vertellen, ging zy voort„de armen kan hij weer goed bewegen, ook de oogen worden steeds beter, al hangen de oogleden nog zwaar naar beneden, en dus kan de president reeds veel genieten van de heerlijke natuur hieralleen de handen willen nog niet goed, maar dat zal ook wel komen; wij hadden zelf zooveel niet durven hopen als nu reeds verkregen is, maar wij vertrou wen ons geheel toe aan professor Winkler. Toen hij zei, dat wij hierheen moesten gaan voor de Soolebaden en den president onder behandeling zouden stellen van Hofrath Dr. Smid, zijn wij dadelijk gegaan en wij hebben er geen spijt van, want Dr. Smid is een knap man en hij heeft mijn man prachtig behan deld Mevrouw Steijn deelde voorts meê, dat de familie, op raad van den geneesheer, naar de Rivièra zou gaan om daar te overwinteren. Marktbericht van WINKEL, van 22 Sept. 1903. Slaboonen f 0.66 a f0.70, snijboonen f 1.20 a f 1.60 per 1000uien f 1.10 a f 1.26, nep f 1.75 a f 1.90 per baalrapen f 1.80, bieten f 0.80, witte kool f 8.—, roode kool f2.60 a f 8.50, gele kool f 3.60 per 100appelen f 1.60 a f7.30, peren f2.a f 3.40 per mand. op i Jawel, het „heilige recht", zooals het, ge hanteerd door een „christelyk" minister, tot een schijnheilig recht verlaagd wordt." Tiendenquaestie. Nog altijd is de Hugowaardsche tienden quaestie een zaak, die veler belangstelling gaande houdt. Reeds heeft een onzer land bouwers laten tienden in natura. Bij den minder gunstlgen stand der gewassen acht men tamelijk algemeen de schatting der tienden voor dit jaar te hoog. In een vorig bericht deelden we reeds mee, dat zeer vele kennisgevingen naar de lingen uit te jagen. Om de ontzaglyke schade, tiendheffers waren teruggezonden met de die aldus aan het land betrokkend wordt, i mededeeling, dat men den aanslag voor kool bekommeren de soldaten zich niet. Nog meer heldendaden „Achttien kinderen werden den 12en September te Pisoder door Turksche soldaten in een bakoven geslingerd en levend ver brand. Te Jervan zijn tweehonderd vrouwen en kinderen door soldaten afgemaakt uit weerwraak over een door dezen tegen de insurgenten geleden nederlaag. Den 13en September zijn vyftig vrouwen en kinderen, die, bijna van honger omkomen de, uit het gebergte naar het dorp waren teruggekeerd en by de puinhoopen hunner huizen door soldaten werden aangetroffen, vermoord". Dezelfde correspondent schat het aantal vermoorde christenen in het vilajet Monastir op ongeveer 2000. Maar hij vreest, dat dit aantal binnenkort zeer zal toenemen daar van velen de op- de schatting te weigerde te voldoen, en merking, dat buitendien hoog was. Wellicht mede tengevolge van dit gemeen schappelijk optreden, heeft een commissie van de tiendplichtigen eene uitnoodiging ontvangen tot eene conferentie met de tiendgerechtigden. Hierbij deelden de laatst genoemden o.m. mede, dat zij geneigd waren tot afkoop der tienden en werd zelfs de som bepaald, waarvoor dit zou kunnen ge schieden. In eene daarop gevolgde vergadering van tiendplichtigen is toen hunnerzijds de som bepaald, waarvoor ze de tienden zouden willen afkoopen. Naar we vernemen bestaat er een zeer groot verschil nog tusschen de gevraagde en de geboden som, zoodat niet te verwachten is, dat de afkoop binnen Uit de lyst der bekroningen vermelden we: Stieren, geb. 1901, 8e prijs J. Kossen te Sint Maarten eervolle vermelding C. Wit Dz. te Nieuwe Niedorp. Stieren, geb. 1902, eerv. verm. G. Claij te Haringhuizen. Stierkalveren, eerv. verm. Jb. de Moor te Zijpe. Melkkoeien, geb. 1900, le prijs P. Cz. Boekei te Schagen 2e prjjs Jb. de Moor te Zijpe. Kalfdragende Schotten, geb. 1901, le prijs Gebr. Strijker te Winkel2e prijs N. D. Kaan te Wieringer- waard. Herfstkalvers, le prijs D. Stolp te 1 Schagen. Vette koeien, afgewisseld, 8e prys Slagershond J. de Veer te Schagen. Vette koeien, niet afgew., 2e prijs Slagershond J. de Veer te Schagen, en eerv. verm. en 8e prys Slagershond J. Swaan te Haringhuizen. Fokschapen, le prijs J. L. T. Groneman te Wieringerwaard, Lincolnras. Overhouders, 2e prijs J. L. T. Groneman te Wieringer waard. Rammen, uit het Buitenland geïm porteerd, 2e prijs J. L. T. Groneman te Wie ringerwaard, Lincoln, in 1901 uit Engeland ingevoerd. Vette Varkens, le en 2e prijs P. Borst te Tuitjehorn. Witte Kool, le prijs E. Paarlberg te Warmenhuizen 2e prijs P. J. Stam Dz. te Koedijk. Roode Kool, 2e prijs T. Ruijs Jr. te Sint Pancraseerv. verm. K. Lek te Sint Pancras. Savoije Kool, le prys E. Paarlberg te Warmenhuizen 2e prijs T. Ruijs Jr. te Sint Pancras. In de rubriek Ter Opluistering kregen eerv. verm. P. Timmer man te Schoorl, 8 zwarte schapenA. J. Peeck te Schoorl, 2 zwarte bles-ramlammeren; de Wolveevereeniging 96 proefschapen van gekruist Hampshiredown-, Wensleydale-, Lin coln- en Cotswold-ras, toebehoorende aan de heeren A. J. Peeck te Schoorl, K. J. Govers te Stompetoren, Jb. Stammes en P. Huiberts te Anna Paulowna, 4 Rijtuigen Jac. Met te Heer HugowaardV. S. Ohmstede J.Cz. te I Alkmaar, collectie Landbouwwerktuigen. Aan de Harddraverij namen 8 paarden deel. De uitslag was le prys Egbertin, 2e prys Sador II, 3e prys Huntress, 4e prijs Sador. Verder liepen nog mede de Pagasus van L. Hekmeyer te Voorburg, de Dawnlight, Fanny en Davld A, Vergadering van den Raad der gemeente HEER HUGOWAARD, op Dinsdag 22 September 1908, voormiddags 10 j uur. Afwezig de heer Jb. Swaag. De Voorzitter, de burgemeester, opent met welkom de vergadering. De notulen van de voorgaande vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van den Rijks ontvanger, dat op 1 September aan den Ge meente-ontvanger is uitbetaald een bedrag van f 184.18, en een schrijven van Ged. Staten, waarby zij Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van de gevoerde correspondentie over de volledige uitbetaling van het salaris van den onderwijzer J. Mantel, over den tijd dat hy in militairen dienst was opgeroepen, uitnoodigen aan den heer Mantel mede te deel en: lo. dat de gemeenteraad door Ged. Staten is uitgenoodigd tot de volledige uitbetaling van zijn salaris. 2o. dat de Raad niet genegen was aan die uitnoodiging gevolg te geven, en 8o. dat Gedeputeerde Staten thans geen reden vinden verder op deze zaak in te gaan. Beide stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Wegens het bedanken als hoofd der school te Veenhuizen dooi den heer G. Smit Az., is het noodzakelijk aan die school een onder- wijzer te benoemen, belast met het geven van herhalingsonderwijs. Met algemeene stemmen wordt als zoodanig benoemd de heer W. Molenaar, nieuwbe noemd hoofd der school aldaar. De gemeentebegrooting voor 1904, die ge durende 14 dagen ter inzage heeft gelegen, wordt vervolgens met algemeene gtemmen onveranderd vastgesteld in ontvang en uit gaaf op f 22940.80' en met een post voor on voorziene uitgaven groot f1385.80' [voor 1908 f 1382.20] Verder vraagt de Voorz., naar aanleiding van de indertijd gehouden besprekingen, of men nu ook gewenscht vindt, aan alle scholen voor meiBjes de gelegenheid open te stellen tot het ontvangen van herhalings-onderwys [en niet meer alleen aan de school no 21 h«efr ?e Boer Z0Q dat billijk vinden. Blykt het, dat er weinig of geen gebruik van gemaakt wordt, dan kan men altijd nos anders regelen. J 6 De Voorz. acht dit dan ook eigenlijk juist de vraag welk minimum-cyfer voor deelname moet worden vastgesteld? De heer Van der Oord meent 5 De heer Gelder zou voor Veenhuizen het cijfer op 4 willen stellen. Andere heeren meenen, dat, wanneer zich minder dan 6 meisjes aan een school aanmelden, twee scholen gecombineerd zouden kunnen worden. In dien geest wordt dan ook besloten Melden zich aan een school minder dan 5 meisjes voor het herhalingsonderwijs aan dan zal haar zoo mogelijk gelegenheid gegeven worden aan de dichtstbijzijnde school en hebben zich ook daar minder dan 6 meisjes aangegeven, dan zal het herhalingsonderwijs gegeven worden aan die van de twee scholen waar de aangifte het grootst was, terwijl overigens naar omstandigheden geoordeeld zal worden. In verband met hetgeen in de voorlaatste vergadering is gezegd omtrent de wensche- lijkheid van aanbesteding van de leverantie van school behoeften en leermiddelen, deelt de Voorz. mede, dat hem bij informatie ge- i bleken is, dat bij aanbesteding gewoonlijk slechte waar geleverd wordt en dat het hoogst moeilijk is, daar iets tegen te doen. I Bovendien wordt door de firma Coster Zoon te Alkmaar vóór den aanvang van ieder jaar prijsopgave van elk artikel verstrekt op eene wijze, alsof naar de levering wordt ingeschre ven en de hoofden der scholen zijn dan ook van oordeel, dat ze door de firma goed en goedkoop bediend worden. De Voorz. zou evenwel, om overschrijding van den betrek- kelijken begrootingspost tegen te gaan, wil len besluiten, aan elk hoofd van de school een bepaald bedrag per kind op te geven, binnen de grens van welk cijfer elk naar verlangen schoolbehoeften en leermiddelen kan aanschaffen. Algemeen kan men zich met het gevoelen van den Voorz. vereenigen, zoodat in dien geest besloten wordt. Het bedrag per kind aan iedere school zal worden berekend naar het gemiddelde over de laatste 5 jaar b.v., in verband met de behoefte. Bij de hierna gevolgde rondvraag wordt op voorstel van den heer Van der Oord met i algemeene stemmen besloten, ook dit jaar op lotingsdag het tappen van sterken drank te verbieden. Die maatregel heeft ook het vorig jaar goed gewerkt. De Raad gaat verder in geheime zitting, ter behandeling van de rapporten over de reclames tegen den Hoofdelijken Omstag. HOOGWOUD. Bij gelegenheid der najaarskermis werd op Zondag 20 dezer eene harddraverij gehouden, waaraan door 10 paarden werd deelgenomen. De prijs werd gewonnen door „Jansje" van den heer P. Vis alhier, de le premie door „Overtoom" van den heer D. Apeldoorn van Opmeer, terwijl de 2e premie ten deel viel aan „Johannes" van den heer P. Boon, aan de Gouw, alhier. Dure tulpenbollen. Bij eene veiling te OEGSTGEEST nabij Loiden werden 100 tulpenbollen, zoogenaamde Murillo's [zuiver geel], verkocht voor f 800. By de gehouden verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad te NOORD- SCHARWOUDE, vacature-Jb. Hopman Pz., zijn candidaat gesteld de heeren G. Duijves, P. Pranger Cz. en K. van Nienes Jr. WIERINGERWAARD. DeHollandsche Spoorwegmaatschappij heeft 60 pCt. reductie voor heen en terug toege staan voor het vervoer van paarden die hier aan de draverij zullen deelnemen. i Ons Belang. Station HEER- HUGOWAARD. 21 Sept. aanvoer 10360 stuks. Roode kool f3.a f4.75, gele kool f 4. a f6.75. 22 Sept. aanvoer 8000 stuks. Roode kool f3.60 a f5.—, gele kool f 3.— a f5.26, witte kool f a f Nieuw Leven. Station NOORD- SCHARWOUDE. 19 Sept. aanvoer 8100 stuks kool. Roode kool f 3.— a f4.75, gele kool fö.50 a f 6.25, nep f 2.70. 21 Sept. aanvoer 9500 stuk kool. Roode kool f 3.50 a f 5.26, gele kool f 4 50 a f6.25. 22 Sept. aanvoer 9525 stuks kool. Roode kool f8.60 a f6.—, gele kool f4.— a f6.26. Roode kool is zeer gewild. Groente ma r k t te St. PANKRAS, 21 Sept. Slaboonen f 0.30 a f 0.62' per 1000. Groentemarkt te BROEK OP LANGENDIJK. 19 Sept. 36000 bloemkoolen f 2 a f 8.60, 44000 roode kooien f 3 a f 4.76, 11000 gele kooien f 4 a f 7, 16000 witte f 3.25 a f 6 per 100. 12000 bossen wortelen f 1.20 a f 8.20 per 100 bos. 78 balen nep f 1.70 a f 2.10 per 50 K.G. 21 Sept. 33000 bloemkoolen f 2 a f 8, 40000 roode kooien f 8 a f 6.50, 15000 gele kooien f 4 a f 7, 11500 witte kooien f 3,25 a f 6 per 100. 5000 bos wortelen f 1.70 a f 3.20 per 100 bos. 91 balen nep f 1.90 a f 2.30 per 50 K.G. 22 Sept. 28000 bloemkoolen f 2 a f 7.60 39000 roode kooien f 3 a f 6.76, 9600 gele kooien f 3.60 a f 6, 11000 witte kooien f 3 a f 6.25 per 100. 6500 bossen wortelen f 2 a f 8.40 per 100 bos. Jonge liefde. Ten gemeentehuize van APELDOORN is Maandag in ondertrouw opgenomen een paartje waarvan de man 28, de vrouw15 jaar oud is Moordaanslag te GRONINGEN. Een gelukkig zeldzame tragische ge schiedenis is te dezer stede [Groniu- gen] afgespeeld. Bij de Dresseerschool was werkzaam de 88-jarige Elzo Schut. Tegon halfzeven kreeg S. vermoedelijk woorden met den directeur, den heer F! A. van Zeelst, welke woordenwisseling zoo hoog liep, dat S. in drift ontstoken, een revolver nam en daarmee k bout portant een drietal schoten op den heer Van Z. losty. Deze werd in den rug en aan den arm gewond. De directeur is naar huis gegaan en daar door den keer dr. Tijmstra verbonden, waarna de ge,:r0?en® per brancard naar het academisch ziekentmis is vervoerd. De toestand van den gewonde was in den namiddag vrij gunstig. De dader die hier vroeger by de politie heeft gediend en daar wegens drilt is ont slagen, is naar zijn huis gegaan, waar hy pl. m. f100 geld van de Dresseerschool uit de kast heeft genomen, tot zyn vrouw zeg gende ,,Ik ga er vandoor. Ik heb den direc teur doodgeschoten." Hij is daarop naar den stalhouder, den heer Boerma gegaan, heeft een rytuig besteld, voorgevende voor zaken uit te moeten, en is daarmee in de richting van Hoogezand vertrokken. Daar heeft S. een ander rijtuig gehuurd en is verder in de richting van Nieuwe Schans of het zuidoos ten der provincie gereden.

Schager Courant | 1903 | | pagina 2