NATIONALE MILITIE. Plaatselijk Nieuws. Vj-jarige rammen, le prijs f 10 de heer J. de Veer te Schagen2e prijs, f 6, de heer A. Sleutel te Schagen 3e prijs, f 2.50, de heer Jb. de Wit te Bergen. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Macedonië. aan den wedstrijd, [de volgorde is, zooals ze door de loting werd aangegeven]. 1 Bles, eig. J. Francis, Scnagen, pikeur eigenaar2 de Dame, eig. A. de Ridder, IJpolder, pikeur M. Haster 3 Nelly II, Phoenixstal, Haarlem, pikeur D. A. van Stralen; 4 Johanna ITT, eig. J. de Goede, Beemster. pikeur G. J. de Goede B Maximiliaan, eig. J. Zander,Koegras, pikeur P. Zander6 Cuthrien, eig. A. de Ridder, IJpolder, pikeur M. Haster; 7 Zw. Jozeph, eig. P. Verduin, Egmondermeer, pikeur eigenaar; 8 Jan», eig. G. Jimmink, Zijpe, pikeur eigenaar9 Emir, Phoenixstal, Haarlem, pikeur D. A. van Stralen 10 Wil helm, eig. A. Sleutel, Wieringerwaard, pikeur eigenaar. Na eenige mooie, spannende ritten werd de prijs behaald door no. 2, de le premie door no. 9 en de 2e premie door no. 6. Met een gepast woord werden daarna de prijzen in de kolfbaan door den heer F. Felkers uitgereikt, waarbij de heeren winners ver klaarden, dat ze hier met veel genoegen had den meêgedraafd. Ook de genoodigde keur meesters verklaarden, een zeer genoeglijken dag te hebben gehad. Onze fanfare, onder leiding van den heer F. Felkers, moest haar verdienstelijk werk staken wegens een ziekte geval in de buurt, nadat ze nog slechts eenige nummers van haar aardig programma had ten beste gegeven. Met veel gezelligheid en menig heerlijk dansje werd deze voor „ons Slik" zoo gewichtige dag verder besloten. Harddraver ij te MEDEMBLIK. Begunstigd door schoon weder, werd Maandag de door de Harddraverij-Vereeniging „Prins Hendrik" uitgeschreven harddraverij gehouden. Uitslag I. Harddraverij van inlandsche paarden die geen prijs of premie van f 25 of daar boven hebben gewonnen en toebehooren aan eigenaars in de prov. N. H.(27 deelnemers) Prijs: f 40, A. de Ridder, N.-IJpolder, „Ca- j tharioa"le premief 25 C. Ursem, Hoog woud, „Iertje"2e premie f 10 J. Brak Zijpe, „Fanny" 3e premief 5, J. Berkhout, Oosterblokker, „Kleber". II. 61e Internationale Harddraverij voor paarden onder den man, bereden of aange spannen voor 2-wielige rijtuigen [12 deelne- mers[. Prijs f 200, „Sador", van H. K. Glas, te Loppersum le premief 75, „Sador II", van H. K. Glas, te Loppersum 2e premie f 40, „David A", van G. J. de Goede, te Purmer; 3e premief 25, „Egbertine", van Stal „Jan Steen", te 's-Gravenhage. LUTJEWINKEL. Aan de afslagmarkt te Lutjewinkel is in het afgeloopen seizoen verkocht voor f9398.305. Dat is ruim f2000 meer dan het vorige jaar. LUTJEWINKEL. Het bestuur der Land- en Tuinbouwvereeni- ging „Lutjewinkel-Weere" heeft besloten een vergadering te beleggen ten huize van den heer H. Schiebroek te 't Yeld op Maandag 6 October a. s., des avonds 7 uur, om met de daar aanwezige landbouwers en belangstellen den te bespreken, wat er in 't belang van kool- en aardappelveiling in 1904 te Lutje winkel gedaan kan worden. WINKEL. Dinsdagvoormiddag ontstond er een begin van brand bij den landbouwer J. H. in den Groetpolder. Gelukkig was er veel volk aanwezig [men was aan 't stoomdorschen], zoodat, door vereende krachten, de vlammen spoedig gestuit werden. WINKEL. De heer J. Porte heeft verzocht dezen winter vrijgesteld te worden van het geven van herhalingsonderwijs in de school te Winkel. De pogingen van de land- bouwvereenigingen te NOORDSCHAR- WOUDE en OUDKARSPEL tot het ver krijgen van een tuinbouwwintercursus zijn met goeden uitslag bekroond. Een voldoend aantal leerlingen heeft zich aangemeld, om aanspraak te maken op de rijkssubsidie, waardoor de oprichting van den cursus ver zekerd is. Geen honden bij koeien! Te DELDEN hoedde een meisje, vergezeld van een hondje, een koe in de weide. De koe scheen het met den hond niet te best te kunnen vinden, althans zij trachtte hem telkens te stooten. Hierom nam het meisje den hond in haar boezelaar, waarop de koe op haar kwam aanloopen, haar omver stiet en haar zoo toetakelde, dat een viertal ribben werden gebroken en het meisje ernstig aan het hoofd gewond werd. HEER HUGO WAARD. Bij het onweer, dat Zaterdag j.1. ook over een deel van onzen polder streek, heeft het neer- stroomende hemelwater vele regenbakken bedorven. Het water heeft min of meer een potloodkleur gekregen. In de tonnen, waarin het water wordt opgevangen, lag hier en daar een laag vuil op 't water. WIERINGEN. Voor onze plaatselijke Nutsafdeeling „Eens gezindheid" zal op Dinsdag den 6 October a. s. als spreker optreden de heer Mr. Weber van Den Helder. M aandag trad de heer N. Prins, pastoor te Aalsmeer, voor de afd. SCHAGER- BRUG van den Bond voor Staatspensionnee- ring als spreker op. Op de bekende wijze zette de spreker het ontstaan en het doel van den Bond uiteen en wees de middelen aan, hoe en op welke wijze het groote idéé ver wezenlijkt kan worden. Ruim 100 belangstel lenden woonden de vergadering bij. Na afloop sloten zich 37 personen bij de afd. aan. De Staatscourant bevat de gewijzigde statuten van de Afdeeling WIE RINGERWAARD van de Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" te Wieringer- waard. Zekere E. te UTRECHT wierp Dinsdagmorgen aldaar in een aanval van woeste razernij zijn vrouw, met wie hij op niet al te besten voet moet staan, in den Singöl nabij de Van-Wijcks-kade, met het doel haar te doen verdrinken. Weinig had het gescheeld, of dit was het onmensch gelukt. Hij had zichzelf eveneens te water begeven en belemmerde daardoor zijn wederhelft in haar pogingen om den kant te bereiken. Ge lukkig kwam er evenwel hulp opdagen. Drie burgers haalden de doodelijk ontstelde vrouw weder op het droge en brachten haar op een handwagen, in geheel bewusteloozen toestand, nadat eerst getracht was door opwekkende middelen het bewustzijn te doen terugkeeren, naar den politiepost aan de Weerdbarrière, waarna onmiddellijk geneeskundige hulp werd gehaald. Inmiddels had de politie zich van den wreedaardigen echtgenoot meester ge maakt en voerde hem eveneens daarheen. Later werd hij zwaar geboeid naar het hoofd bureau van politie overgebracht. [U. D.] Veehandel met België. Ondanks den aanvoer van Amerikaansch vee bljjft in België nog steeds groot gebrek heerschen aan runderen, waardoor de hooge vleeschprijzen gedurende de afgeloopen maand weinig of niet zjjn gedaald. In Antwerpen, waar al het Amerikaansche vee gelost en ge slacht wordt, betaalde men zelfs fr. 2.60 per kilo rundvleesch. Een gevolg hiervan was, dat in de maand Augustus tal van Vlaamsche kooplieden onze groote veemarkten bezochten en daar aan zienlijke inkoopen deden. Daardoor werden in die maand circa 1600 runderen meer inge voerd dan in de maand Juli van dit jaar. Vooral het aantal ingevoerde melkkoeien was in Augustus aanmerkelijk grooter dan in de vorige maanden van dit jaar. Deze melk koeien kwamen bijna alle uit onze noorde lijke provinciën, waren van eerste kwaliteit en werden na keuring en eene quarantaine van 10 dagen in de rijksstallen aan de grenzen in België toegelaten. Toch moesten weer 85 melkkoeien als verdacht van tuberculose naar ons land worden teruggezonden. De geheele invoer in Augustus van dit jaar bedroog 6041 stuks, tegen 4708 in Augus tus 1902. Van deze 6041 stuks kwamen er 4039 uit ons land, 1992 uit de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en 10 uit Frank rijk. Van de 1992 runderen uit de Vereenigde Staten waren 1339 ossen en 653 stieren. De ossen wogen gemiddeld 541 kilogram, die, welke uit ons land kwamen, hadden een ge middeld gewicht van 505 kilogram. Het aan tal ingevoerde ossen uit ons land bedroeg 810 stuks. In de eerste 8 maanden van dit jaar wer den in België ingevoerd 37.398 runderen, tegen 33.720 in hetzelfde tijdvak van 1902, 33.806 in 1901 en 35.970 in 1900. Uitgevoerd werden 125 runderen. Wegens den hoogen prijs van het rund vleesch werden in de maand Augustus 641 geslachte varkens uit ons land in België ge voerd bovendien gingen karrevrachten vette varkens 's avonds en 's nachts frauduleus over de grenzen. Ook de invoer van worsten, spek en gerookte hammen was zeer aanzienlijk. In de eerste maanden van dit jaar liet onze handel in schapen en lammeren met België dikwijls veel te wenschen over in de maand Augustus is daarin een gunstige wending gekomen. De invoer van schapen uit Duitsch- land was echter nog zeer gering, die uit ons land tamelijk aanzienlijk. In de maand Juli werden in België ingevoerd 6263 schapen en 2084 lammeren, in de maand Augustus steeg die invoer tot 9567 schapen en 4714 lammeren^ dus eene vermeerdering van 3294 schapen, terwijl het aantal lammeren meer dan verdubbeld is. De meeste dezer schapen en bijna alle lammeren kwamen uit ons land, voornamelijk uit Noord-Brabant en Gelder land. Het gemiddeld gewicht der schapen bedroeg 43.5 kilogram, dat der lammeren 27.6 kilo. Vergelijken wij den invoer van schapen en lammeren in België over de eerste 8 maanden der laatste drie jaren, dan zien we, dat de handel in schapen dit jaar minder levendig is geweest dan in de 2 vorige jaren, doch dat de invoer van lammeren is toege nomen. „Nieuw Leve n", station NOORD- SCHARWOUDE. 26 Sept. Aanvoer 11000 stuks kool. Roode kool f 1.50 a f 4, gele f 3 a f 4.60, kleine bloemkool f 2, nep f 2. 28 Sept. Aanvoer 17100 stuks kool. Roode kool f 2.80 a f 4.60, gele f 4.75, uitschot bloemkool f 1.25, uien f 1. 29 Sept. Aanvoer 15250 stuks kool. Roode kool f 1.80 a f 4.50, gele f 3.60 a f 4.60, witte f3 a4.26, kleine bloemkool f2.70, uien f 1.10. „Ons Belang" station HEER HUGOWAARD. 26 Sept. Aanvoer 16300 stuks kool. Roode kool f 2.80 a f4, gele f 4 a f 4.75, witte f 5.25 28 Sept. Aanvoer 13600 stuks kool. Roode kool f 2 a f 3.75, gele f 4 a f 6, witte f 4.26 a 4.76. 29 Sept. Aanvoer 17000 stuks kool. Roode kool f 2.40 a 3.75, gele f 3 a f 4, witte f 4. Groentemarkt te BROEK OP L ANGENDIJK. 26 Sept. 38500 bloemkoolen f 1.60 a f5. per 100, 68600 roode kooien f 3 a f 6.50 per 100, 14000 gele kooien f 3 a f 5.75 per 100, 13500 witte kooien f 3.60 a f 6.26 per 100, 8500 bossen wortelen f 1.70 a f 3.50 per 100 bos, 160 balen nep f 1.70 a f 2.60 per 50 K.G., 28 Sept. 32000 bloemkoolen f 1.50 a f 5 per 100, 69000 roode kooien f 3 a f 6.per 100, 8000 gele kooien f 3.50 a f 6.per 100, 17500 witte kooien f 4 a f7per 100, 8000 bossen wortelen f 1.80 a f 3.60 per 100 bos, 40 balen nep f 2 a f 2.30 per 50 K.G. 29 Sept. 36000 bloemkoolen f 1.60 a f 6.60 per 100, 50000 roode kooien f 8 a f 4.75 per 100, 15000 gele kooien f 3 a f 6.per 100, 22000 witte kooien f 3.60 f 6.26 per 100,7000 bossen wortelen f 1.80 a f 2.70 per 100 bos, 45 balen nep f 1.90 a f 2.30 per 60 K.G. WIERINGEN. Het jachtveld is dit jaar slecht voorzien van wild. Gevogelte was er bjjna niet en met de hazen ziet het er ook slecht uit. De meesten houden zich schuil in de eenden kooien. Daar zij tot heden toe geen gebrek aan voedsel hebben, komen zij niet voor den dag. Ook is het moeilijk ze machtig te worden, daar het op de landerijen om de kooi verboden is te jagen. Gemeente Wcliagen. BEKENDMAKINGEN. o—o Koepokinenting. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter algemeene kennis, dat gelegen heid tot kostelooze inenting en herinenting zal worden gegeven op Vrijdag den 9 October a. s., des namiddags te 8'/i uur, in de ge meenteschool, door den heer A. C. Melchior, gemeentegeneesheer alhier. Schagen, 29 September 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN 1. S. Onderzoek verlofgangers. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter kennis van Bakker Pieter, verlofganger der lichting 1896, uit de ge meente Barsingerhorn, ingedeeld bij het le regiment Infanterie, dat hjj zich den 8 Decem ber 1903, des voormiddags te 11 ure, ten Raadh'uize te Alkmaar [vestibule] moet bevin den, ten einde aldaar te worden onderzocht. Schagen, 29 September 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN l.S. Schagen, 80 September 1903. Zaterdagavond j.1. hield de schietvereeniging „De Roos" een algemeene vergadering. Medegedeeld werd dat de heer Jb. Koster als voorzitter had bedanktin de eerstvolgende bestunrs-vergadering zal een nieuwe voorzitter worden herkozen. Tot be stuurslid werd gekozen de heer Th. Schmalz. Tot sluiting van het seizoen zal een schiet wedstrijd worden gehouden. Deze wedstrijd zal groepsgewijze worden ingericht. De leden zullen verdeeld wordendrieërlei schutters, beste, goede en minder goede. In elke groep zullen van elke categorie vertegenwoordigd zijn. KERK-CONCERT. Men schrijft ons van particuliere zijde uit Zaandam over het concert van den heer A. Pomper, aldaar Zondagmiddag j.1. gegeven, het volgende „Een waar genot verschafte ons de heer Pomper, met de door hem gecomponeerde sonate. Schitterend van voordracht, schoone registratie, wist hij ons van begin tot het einde te boeien en onder een soort van be- toovering te houden. Men zat soms met in gehouden adem te luisteren. Ook de solisten hebben zeer goed voldaan. Mej. De Booij ont wikkelde een schoonen toon en had vooral veel succes met de Berceuse van Godard. De heer Lampe heeft een vol en krachtig baritongeluid en zong het „Agnus Dei" van Arnold Spoel zeer schoon en met uitdrukking. Een waardig en indrukwekkend slot vormde: „Het Gebed des Heeren" van Pomper, uitge voerd door Mej. De Booij en de heeren Lampe en Flentrop, welke laatste heer zich deed kennen als een uitnemend accompagnateur en goed organist." Uit bovenstaande ziet men, dat ons Zondag a. s. een waar kunstgenot wacht, en we wekken onze plaatsgenooten op, dit concert te gaan hooren, terwijl de entree a 26 cent zeer zeker onder ieders bereik valt. Dinsdag is dan de jaarlijk- sche harddraverij weer gehouden en opnieuw met succes. Heel mooi weer, een eerste ver- eischte om dezen dag te doen slagen, veel volk en een mooi getal paarden. 10 Dravers namen er aan den wedstrijd deel en wel Johanna III, van G. J. de Goede, Purmerend Egbertin, Stal Jan Steen, Den HaagBles, J. Francis, Schagen David A, G. J. de Goede, Purmerend Sador, H. K. Glas Jz., Loppersum Nelly II, Phoenix-stal, Haarlem Fanny, G. J. de Goede, Purmerend Emir, Phoenix-stal, HaarlemHuntress, J. de Mol, Den Haag Sador II, H. K. Glas Jz., Loppersum. De uitslag was, dat de prijs, f 200.werd gewonnen door Egbertin, 2e prijs, f 75. door Sador. le Troostprijs, f60.—door Sador II, 2e Troostprijs, f26.door Bles, 3e Troost prijs, f15.door Nelly II. Door den heer G. Muijs werden de ver schillende prijzen met een toepasselijk woord uitgereikt. Als steeds werd door onze Harmoniekapel de harddraverij opgeluisterd. Als men de lijn langs kijkt met de hard draverij dan ziet men menschen, maar als 's avonds bij het vuurwerk het bengaalsch vuur wordt ontstoken, dan kan men over de hoofden wel loopen. Wat een menschen! 't Spijt ons zeer, dat we het vuur werk niet volop kunnen prijzen, want het bleef beslist beneden onze verwachting. Een nieuwe leverancier, verhooging van den prijs, we hadden bepaald iets extra's verwacht, en dit was het nu bij lange na niet. Een paar aar dige nummers waren er, maar over 't geheel niet schitterend. Evenals verleden jaar, zeggen we het ook nudat gaat niet goed. De gansche omtrek gaat dien vuurwerkavond naar Schagen. Alle krachten moeten dus ingespannen worden om iets moois te zien te geven. Doch dat was het nu bepaald niet. We hopen van harte, dat ons gemeentebestuur, dat vorig jaar blijk gaf, het met ons eens te zijn en alle middelen te willen om verbetering te brengen, reeds vanaf dit oogenblik het oog zal houden op deze zaak, die wij van groot belang achten voor de gemeente. In de verschillende localiteiten werd zeer druk gedanst, ook op straat heerschte tot laat een groote levendigheid. In de lokalen van de heeren W. Roggeveen Cz. en A. Broere traden respectievelijk op de beroemde karakter-komieken De Haas en Agsteribbe met gezelschap specialiteiten. De heer De Haas, natuurlijk zal men zeg gen, wist zijn publiek weer hartelijk te doen lachen. Verschillende voordrachten vielen zeer in den smaak. Ook de heer Agsteribbe had succes. Heden had het Toelating s- examen plaats voor de Rijkslandbouwwinter- school alhier, waaraan door 8 leerlingen werd deelgenomen. De uitslag was, dat tot leerlingen werden toegelaten P. Bierman te Oudendijk, E. van der Horst te Barsingerhorn, Jb. Kooij te Haringcarspel, C. Pijper te Hoogwoud, A. J. J. Salm te Amsterdam, B. W. Wttewaall van Wickenburgh te Houten (Utrecht) W. De nijs en Jb. de Veer te Schagen. Als toehoorders zullen de lessen bijwonen P. de Boer te Assendelft en W. J. J. Merz te Schagen. Het examen werd bijgewoond door den Voorzitter van de Commissie van Toezicht den heer J. L. T. Groneman teWieringerwaard. Heden, Woensdag, had de jaarlijksche Wolveekeuring plaats van de Afdeeling Schagen en Omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Dit jaar werd de keuring gehouden op het Marktterrein, voor het perceel van den heer G. Boontjes. Er was een flink getal nommers ter mede dinging ingezonden en ook de totale aan voer was gunstig. De handel viel nu juist niet zeer te roemen. De he6ren J. Buis Jz. en C. Asjes te Scha gen en P. Huiberts te Anna Panlowna fun geerden als keurmeesters. De uitslag der keuring was als volgt i l'/j-jarige rammen, le prijs f 10 de heer P. Schenk Dz. te Wieringerwaard 2e prijs, f 6, de heer K. Zijp Kz. te Wieringerwaard; 8e prjjs, f 2.60, de heer G. Kant te Schagen. Ooischapen, in te zenden minstens 4 stuks, le prijs f 6 de heer J. de Veer te Schagen; 2e prijs f 2.60 de heer J. L. Groneman, te Wieringerwaard; Bestuursprijs de heer J. de Veer te Schagen. Ooilammeren, in te zenden minstens 4 stuks, le prijs f 5 de heer J. de Veer te Schagen; 2e prijs f 2.60 de heer C. Butter te Nieuwe Niedorp. Bestuurprijs de heer J. L. T. Grone man te Nieuwe Niedorp. Als regelings-commissie fungeerden de heeren C. Kooij te Haringcarspel, C. Bijpost Rz. en G. Muijs alhier. Op de kaasmarkt van heden waren aan gevoerd 67 stapels kaas, waaronder 60 stapels kleine kaas hoogste prijs f 27.—, 6 stapels commissie f 24.50, 1 stapel middelbare f23.50. Aan gewicht 18223 K.G. gemeente Z IJ P E. Ingeschreven van 18—26 Sept. 1908. GeborenPieter, z. v. Johannes Molenaar en Trijntje Delver. Gerrit, z. v. Pieter Dekker en Maart je de Graaf. Ondertrouwd, Getrouwd en Overleden Geene. ONGELUK TE CLEEF. In ons vorig nummer vermeldden we reeds het ongeluk te Cleef, waarbij een geheel ge- I zin door een trein werd overreden. Hierover lezen we de volgende bijzonderheden j De heer Carl Obhaus, wijnhandelaar te Cleef, kwam met zijn vrouw en twee doch- - ters, van 25 en 21 jaar, in zijn rijtuigje huis- j waarts van do kermis in Moyland, een plaatsje 1 in de nabijheid van Cleefhet was even na j middernacht, toen de familie den overweg van de lijn CleefCalcar passeerde, juist toen de laatste trein kwam aanstoomen. Het lichte rijtuigje werd gegrepen en met de daarin zittenden totaal vermorseld; de machi nist, die in 't donker niets zien kon, merkte aan den schok dat er iets niet in den haak was, waarom hij ook stil hield een ontzet tende aanblik vertoondo zich toen de drie dames waren totaal verpletterd, zoo dat men de tot elk lichaam behoorende deelen niet meer kon herkennen de heer Obhaus, die zelf het rijtuigje mende, toonde nog teekenen van leven, maar overleed kort na het onge luk. Het paard kwam des nachts ongedeerd thuis aan. De spoorwachter gaf eerst op, dat de boomen op tijd waren neergelaten, doch de bestuurder langs de boomen om was ge reden doch toen hem de onmogelijkheid daarvan werd aangetoond [langs den weg zijn ijzerdraden gespannen], bekende hij te hebben geslapen, en dus de boomen openge bleven waren. De baanwachter, een 27-jarig gehuwd man, die gedurende de jaren dat hij in dienst is, zich uitstekend heeft gedragen, is terstond gevangen genomen. Hoewel de weg ter plaatse juist een kleine bocht maakt, meent men toch niet hierin een reden van het ongeluk te zien, maar deze te moeten zoeken, behalve natuurlijk hoofdzake lijk in het plichtverzuim van den ambtenaar, in den heer Obhaus zelfdeze had gedurende 2 dagen de kermis te Moyland bezocht en toen hij nu na middernacht langs den weg reed, zal hij te vermoeid zijn geweest om nauwkeurig acht te slaan op de omgeving. Vrijdagmiddag had de begrafenis-plechtig heid plaats. Een treurige, doch indrukwek kende tocht. De deelname bij het zoo treurige ongeval was algemeen en bij het passeeren van den stoet bleef geen oog droog. Eenige uren te voren was de weg door de politie afgezet. Vele vereenigingen hadden zich met hunne vaandels bij den stoet aange sloten. Voor den lijkwagen gingen zang-, turn-, schützen- en andere vereenigingen, de muziekafdeeling der brandweervereeniging, die haar treurmuziek deed hooren, allen droe gen prachtige kransen. Dan kwamen de 4 lijkwagens, waarachter vertegenwoordigers van stad en spoorwegmaatschappij, en een onafzienbare schare rouwdragenden het slot van den stoet vormden 2 met kransen bela den wagens. Een aangrijpend woord werd aan de groeve gesproken, eu onder het zin gen van treurliederen door de zang vereenigin gen, had de teraardebestelling plaats. Een drukker te Manchester staat terecht wegens misdadige nalatigheid tegenover zijn tienjarig dochtertje. Een paar weken geleden viel het kind op school van een trap. Met hevige pijn in den schouder kwam ze thuis. De moeder wilde den dokter halen, maar de vader, die lid is van Dr. Dowie's Zionieten, weigerde. Het gebed zou het kind genezen. Zelfs toen na een paar dagen bleek, dat het kind het schouderblad gebroken had een beentje puilde uit weigerde de man bidden zou het been wel heelen. Het kind werd herhaaldelijk naar de Zion-kapel meegenomen en daar baden de ouderlingen voor haar. Er gingen zelfs een paar telegrammen naar Dr. Dowie in Amerika met verzoek voor het kind te bidden. Het duurde nog achttien dagen voor de dwaas, op aanklacht van de Vereeniging tot Be scherming van Kinderen tegen Wreedheid, in hechtenis werd genomeD en het kind eindelijk naar een gasthuis werd gezonden. Mijnongeluk. Een verschrikkelijk ongeluk heeft te Laura- hütte plaats gehad in de Ficinusrnijn door een onderaardschen brand. Achthonderd berg werkers werden bedolven. Vermoedelijk zijn velen gedood. Later wordt gemeld dat 25 personen min of meer zwaar gewond zijn. Eén beambte wordt vermist. 'n Dwarsche. Zeg, meneer Van Jankert heeft zijn nieuwe automobiel naar zijn vrouw genoemd, vin je dat geen dolle inval? Heelemaal niet. Omdat-ie geen van beiden besturen kan. Een weduwnaarshuis. Tot de nuttige instellingen die men in Glasgow vindt, behoort een „Family-home", dat eigenlijk een weduwnaarshuis is. Het is bestemd om te hulp te komen aan werklieden die hun vrouw hebben verloren en jonge kin deren bezitten, In het gebouw kunnen 140 mannen en ruim 300 kinderen worden ge huisvest. Elke vader krijgt voor f3 per week een eigen kamer, eenvoudig ingericht en o.a. voorzien van een bed en een slaapplaats voor 3 kinderen. Zijn er meer kinderen, dan slapen die te zamen in een algemeene zaal, waar voor dan wekelijks voor elk kind nog 40 centen betaald wordt. In de huur zijn verwar ming, electrisch licht, gebruik van eet- en rookzaal en een dagelijksch bad begrepen. De werklieden kunnen ook hun maaltijd voor weinig geld in het gebouw krijgen. De kinde ren staan onder toezicht van geoefende ver pleegsters en voor hun verpleging wordt niet meer gevorderd dan er voor is uitgegeven. Elk huurder kan vertrekken wanneer hij wil; de huur wordt vooruitbetaald en dronkaards worden niet toegelaten. Het huiselijk regle ment is niet strengeen der voorschriften is, dat men in den regel 's avonds te 11 uur in huis moet zijn. De inrichting bestaat sedert 1896 en heeft reeds eeu klein batig slot, zoodat. zij zich geheel zelf bedruipt. Vooral dit laatste is van beteekenis, omdat daarin een spoorslag ligt voor navolging van dit uitstekend middel om kinderen, die anders vaak verwaarloosd worden, behoorlijk op te voeden. Pest en cholera schijnen in China nu hevig le woeden. Te Patiang, een stad van 160.000 inwoners, ongeveer 10 K.M. van Tahoe, hebben zich in de laatste twee maanden volgens een telegram uit Tientsin aan de Petit Bleu, 2000 sterfgevallen voor gedaan gemiddeld eischen de epidemieën nog 16 slachtoffers per dag. De taoting en de buitenlandsche generaals hebben een gezond heids-commissie benoemd om zooveel mogelijk verdere uitbreiding der epidemieën te be letten. Amerika. Een sneltrein van de Southern Railway is, terwijl hij te Danville, in Virginië, een brug overreed, in de diepte gestort. De machinist, de stoker en 7 postbeambten werden ge dood, een aantal reizigers gekwetst, onder wie verscheidene doodelijk. Een heldin. Grooten moed heeft de vorige week een 19-jarig meisje betoond bij den zwaren brand te Christiania, die eenige menschenlevens heeft gekost. Zij was belast met de bediening van de lift in het groote huis en had juist iemand naar de tweede verdieping gebracht, toeD zn van boven om hulp hoorde roepen en be merkte, dat daar brand was. Terstond steeg zij met de lift maar boven, zoodat de perso nen die daar radeloos aan de deur stonden nog tijdig konden instappen. Ofschoon ook' j beneden het vuur zich al verspreidde, bracht zij aldus toch al die personen veilig uit het het huis. Toen wilde zij nogmaals trachten met de lift anderen te redden, maar het in- I storten van den boventoestel belette dit voor nemen, welks uitvoering haar zelf stellig het leven zou hebben gekost. Over het Kanaal. De bekende Fransche luchtschipper graaf De la Vaulx heeft in den nacht van Zater dag op Zondag 1.1. een stout stuk bestaan. De graaf, die eenigen tijd geleden veel van zich heeft doen spreken door zijn pogingen om de Middellandsche Zee over te steken, beproefde ditmaal het Kanaal over te komen en hij slaagde daarin schitterend. Zaterdag avond zes uur steeg de ballon op in het park van St. Cloud. Met De la Vaulx had den in het schuitje plaats genomen graaf d'Oultremont en kapitein Julius Veger. De wind woei in de goede richting en reeds des nachts om één uur was het Kanaal gepasseerd en bevonden de lucbtschippers zich boven Dover. Met de kust steeds in het gezicht, maar boven het land, ging het nu verder noordwaarts, totdat tegen 12 uur 's middags de wind draaide en den ballon naar zee joeg. Dadelijk deed De la Vaulx den ballon dalen, en zonder ongevallen kwamen de drie luchtreizigers op vasten grond. Dit is de eerste maal, dat een ballontocht van Frankrijk naar Engeland met succes be kroond werd. STAKING. Er is te Berlijn een groote staking in de metaalindustrie. De zaak krygt een ernstig aanzien. Daar de stakende metaalbewerkers vast houden aan de eischen, gesteld door hunne organisatie en de hervatting van den arbeid weigeren, heeft het door de Vereeniging van Berlijnsche metaalwarenfabrikanten ingestelde comité de uitsluiting der betrokken arbeiders geproclameerd. Tot de vereeniging, waarvoor dit besluit van toepassing is, behooren 191 firma's met ongeveer 12.000 arbeiders. Daarbij hebben zich nog 54 andere firma's met ongeveer 3000 arbeiders aangesloten Eenigen firma's is toegestaan, met het oog op hare bijzondere verhoudingen, het bedrijf met een beperkt aantal werklieden voort te zetten. Door deze uitsluiting worden alle groote fabrieken ge troffen. De vertegenwoordigers van een aantal kleinere fabrikanten zijn met de arbeiders tot een overeenkomst gekomen. Maandagmiddag was het in den dierentuin te Halle juist bijzonder druk 't was mooi weer en voor 't laatst was er toegang tegen verminderden prijs toen een olifant, die als rijdier gebruikt werd, en drie kinderen in zijn zadel droeg, plotseling wild werd. Met een ruk wierp hij zijn kleine berijders af, trapte een schutting om, en sjokte, gelukkig nog meer schuw dan kwaad aardig, tusschen de menigte door. Wie hem in den weg kwam, wierp hij opzij, tafeltjes en stoelen stootte hij om, totdat de twee be wakers hem vingen en weer in zijn hok wil den brengen. Maar dat gelukte niet. Door het gegil van de menschen, die overal heen- stoven, was hij de kluts kwijtgeraakt, en on gelukkig kreeg de kolossus het in deu zin, na nog even eeD lantaarnpaal en een vrouw met een kinderwagen omgestooten te hebben, de wijk te nemen in een veranda, die vol vluchtelingen was. Daar verbrijzelde hij een en ander, en draaide zich ten slotte in een hoek, waarbij een aantal menschen tegen den wand gedrukt en vrij ernstig gekneusd wer den. Het duurde een heele poos voor men het monsterdier weer in bedwang had intus- schen waren verscheidene kinderen en vol wassenen gekwetst en niet weinigen waren flauwgevallen van den schrik. De pokken blijven in België op verscheidene plaatsen heerschen en zijn nog over alle provinciën des Rijks verspreid. Zij blijven zoodoende ook voor de Nederland- sche gemeenten, die met de besmette Belgi sche gemeenten veel gemeenschap hebben, een gevaar, dat niet uit het oog verloren mag worden en tot waakzaamheid verplicht, vooral nn de ziekte zich ook bij ons te lande op enkele plaatsen, zij het ook sporadisch, vertoont. Volgens het Bulletin de statistique blijkt de ziekte in de vorige maand vooral te Ton geren, Brussel, Antwerpen en Mechelen voorgekomen te zijn. Te Tongeren, waar in Augustus 10 kinde ren aan pokken stierven, was geen der over ledenen ingeënt. De ingeënten, die besmet waren, herstelden allen. Te Brussel overleden 6 personen aan de ziekte, te Antwerpen 4, te Mechelen 3 enz. In een dertigtal gemeenten, waar do ziekte in Aug. optrad, veroorzaakten zij 34 dooden. Een meisje van acht jaar, dat sedert 18 Augustus 1901 te Haimover verdwenen was, is bij een Zigeuner-troep teruggevonden. Een kleine jongen te Stassfnrt had het kind uit de beschrijving die van ambtswege openbaar was gemaakt,, herkend. Toen de politie het echter in den wagen kwam zoeken, hadden de Zigeuners het reeds naar een anderen wagen gebracht. Twee gen darmes gaven het zoeken echter niet op en ontdekten het meisje eindelijk in een wagen, nadat zij de Zigeuners een paar dagen nage trokken waren. De Porte heeft afgekondigd dat een raad van bestuur voor Macedonië is samengesteld, bestaande uit een Turk, een Griek, een Bul gaar en een Serviër. Die Raad heeft het recht alle hervormingen voor Macedonië in te voeren. Dit besluit is geheel naar den wensch van de Bulgaarsche regeering en toch is men in Bulgarije niet tevreden. Men vertrouwt den Sultan niet en eischt in de eerste plaats, dat de vervolgingen in Mace donië ophouden. Ook de Bulgaarsche comités zijn n'et tevreden met den gung van zaken. Zij had den gehoopt op interventie, en nu zij zien, dat de mogendheden daaraan niet denken, worden plannen geopperd, om nog krasser op te treden en met nog erger middelen dan tot nog toe. De mogendheden gaan inmiddels voort, met alle middelen te pogen de Turken te bewegen tot spoedige invoering der hervor mingen, en hopen daardoor den oorlog op den Balkan nog te voorkomen. En de Sultan, zooals steeds, belooft alles, maar volbrengt niemendal. Het moorden gaat ongestoord voort, want de Snltan weet wel dat de mogendheden dreigen, maar toch niets doen. Immers, de eene mogendheid past op

Schager Courant | 1903 | | pagina 2