Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. het omkomen van genoemde personen, waar bij zich drie zijner zwagers bevonden, nl. de gebr. Scholten. Dat genoemde heer totaal ontdaan was, laat zich begrijpen en gevoelen, 't Grootste verlies lijden echter de naasre bloedverwanten, aan wie op een oogenblik drie hunner dierbaren ontvallen zijn De U. K. 12 bracht lat^r do jol te Ui kaan. Er bevonden zich onder meer twee horloges in, waarvan één was "blijven staan op 8.15 uur en één op 5.10 uur. Hot eerste lag in het schip, het andore bevond zich met eenige papieren, zooals kaarten, rekeningen en kwi tanties in een koffer. Dienzelfden nacht is op circa oen half uur afstands noordelijk van Stavoren gestrand en tegen de basaitglooiïng van den dijk vernield de Wieringer aak no. 133. Het vaartuig was onbemand, doch uit de omstandigheid, dat do zeilen goheschen waren, leidt men af, dat het iu gebruik was, toen het door den storm werd overvallen. Toch is de mogelijkheid niet buiten gesloten, dat de zeilen geheschen waren om te drogen en de aak onbemand van het eiland is weggeslagen. [Zie bericht van WieringeD.] Uit Genemniden [Ov] meldt men Opgezweept door den feilen wiud, over stroomde het zeewater hedennacht de dijken en veranderde alle buitenpoiders in een blanke zee. Houderden stuks vee moesten daardoor tot groote schade der eigenaars gestald worden. Temidden van den storm geraakte een watermolen door het aanhoudend snelle draaien in brand. Daar hij midden in de golven stond, was hij niet te redden en brandde hij geheel uit. 't Was een fantastisch gezicht. Men schrijft uit Friesland Door don hevigen storm uit het westen zette het boezemwater, dat al zeer hoog stond, in den afgeloopen nacht zoo hard en veel op, dat menige weide blank stond. Vele boeren hadden een onrustigon nacht, want het vee liep in die weiden en elk uur steeg het water hoogei. Er waren er dan ook, die het niet langer op het bed konden uithouden en opstonden, om zoo mogelijk het vee op te halen. Het was gelukkig lichte maan en mot groote laarzen aan trokken sommige boeren reeds te half drie naar het weiland, waar het vee rondplaste in het water. Soms tot de knieën. Men meldt nit IJmniden Het van Hamburg naar Rotterdam bestemde Engelsche stoomschip Masconomo, om in laatstgenoemde plaats voor Philadelphia te laden, werd, reeds nabij het Maasvuurschip zijnde, door den hevigen storm en hooge zeeën teruggeslagen. Ter hoogte van Egmond begon, hoewel op een lange reis was gerekend, gebrek aan kolen te komen. Om van het strand te blijven, werd alles, zoowel los houtwerk als deuren en schotten verstookt; doch ook dit raakte op. De ankers moesten geworpen en om assis- i tentie geseind worden. Op een juist passeerenden Engelschen trawler werd m6t moeite een brief aan boord j gebracht, die deze aan de agenten der reederij alhier aanbracht. De sleepboot Simson inmiddels ter assistentie uitgestuurd, werd spoedig door haar zuster schip Hercules geassisteerd en beide brachten j de Masconomo in de haven. ANNA PAULOWNA. Hoe de storm hier gewoed heeft, blijkt, behalve uit hetgeen we reeds vroeger mede deelden, ook nog hieiuit, dat iu den West polder een drietal watermolentjes zijn omge waaid. ANNA PAULOWNA. Vrijdagmorgen sloegen twee voor een wagen gespannen paardeD van den heer J. Blaauboer, doordat het jongste der beiden schrikte, op de Molen vaart op hol. De knecht werd aan het leidsel nog een eindje langs den weg meegesleurd, maar liet gelukkig spoedig los, zonder zich bezeerd te hebben. De kar kreeg eenige averij. De paar den werden, doordat ze zich bij den heer M. Wissekerke vastliepen, spoedig gegrepen. ANNA PAULOWNA. Woensdag, na afloop der gewone wekelijk- sche oefeningen, hield de gymnastiekvereni ging „T. o. k. i. d. o." een vergadering. Van de korporaals-gymnastiek-, scherm- en voetbalvereniging te Den Helder, die 14 Nov. haar 20-jarig bestaan feestelijk wil herdenken, was namelijk een nitnoodiging tot deelname ontvangen. Na eenige discussie werd besloten, èn omdat men nog geen uniform bezat, èn omdat „T. o. k. i. d o." nog maar zoo kort bestaat, voor de uitnoodiging te bedanken. ANNA PAULOWNA. Terwijl op 't oogenblik aan school no. I een waarnemend onderwijzer werkzaam is, gaat inmiddels de keuring der sollicitanten door. Woensdag hebben weer twee heeren ten overstaan van Burgemeester en Wethou ders een proefles gegeven. ANNA PAULOWNA. Onze Polder is weer met een vereenigiDg vermeerderdeen zoogenaamd „Nut" [geen afd. der bekende Maatschappij]. Donderdag avond hield deze vereeniging haar eerste bijeenkomst in pafé ,,'t Centrum" van den heer M. Klok. De opkomst was flink. NOORD-SCHARWOUDE. De nieuwe predikant, de heer Ds. H. J. Witkop, zal Zon dag 11 October bevestigd worden en zijne intrede honden. Tegen de firma Sn ij der s, hondster van de bekende Arnhemsche ver lotingen, is proces-verbaal opgemaakt. De N. Arnh. Cf. verneemt, dat het onderzotk van de indertijd in beslag genomen voorwer pen heeft aangetoond, dat op een aantal briefjes het nummer was veranderd, op zoo danige wijze, dat de mogelijkheid bestond het betrokken nummer eventueel voor een ander te doen doorgaan. Andere onregel matigheden heeft het onderzoek van de politie echter niet aan het licht gebracht. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal op Woensdag 21 October 1903 des namiddags ten 1 uur, in het Hotel Krosnapolsky te AMSTERDAM eene Alge- meene Vergadering honden, waarin behandeld zal worden de vraag: „Is het gewenscht, dat maatregelen worden „beraamd tot beveiliging van den goeden „naam der Goudsche en Edammer kaas Introductie wordt toegestaan. De zaak is zeker van groot belang voor den Nederlandschen kaashandel, zoodat mag verwacht worden, dat behalve de afgevaar digden der Afdeelingen, vele belanghebbenden de Vergadering zullen bijwonen. Donderdag j.1. hield Coöpera tieve Winkel vereeniging „De Onderneming" te KOLHORN hare driemaandelijksche ver gadering. Het ledenaantal was constant gebleven. De ontvangsten gedurende het eerste halfjaar bedroegen ruim f 1923, de uitgaven f 1762, zoodat er in kas moe6t zijn en ook was rnim f 160. Verder bleek dat de waarde der aanwezige winkelwaren de uit staande schulden merkelijk te boven ging. Het bestuur doet al 't mogelijke om het den Jeden naar den zin te maken. TWEEDE KAMER. In haar zitting van Vrijdag kwam de Tweede Kamer tot de beslissing over de wetsontwerpen tot verlenging en wijzi ging van het aau de Nederlandsche Bank verleende octrooi en tot intrekking van de muntbiljetten. De voorgestelde wetsontwerpen werd aangenomen met 67 tegen 4 stemmen. Het voornaamste, dat deze wetten inhouden, is, dat de overeenkomst tusschen den Nederland schen Staat en de Nederlandsche Bank ver lengd wordt voor 15 jaar, op voor het Rijk voordeeliger voorwaarden dan thans golden. Verder zal de Bank gerechtigd zijn bankbil jetten van f 10 uit te geven. De muntbiljet ten van f 10 en f 60 zullen vervallen. Marktbericht van WINKEL van 8 October 1903. Peren f 2.— a 3.20, appeien f 1.55 a 4.20 per mand. uien f 1.35 per baal, slaboonen f _.40 a —.90 per 1000, gele kool f 3.— witte kool f 3.roode kool f 3.25, bloem kool f4.— per 100, andijvie f —.65 per 100 bol. „Ons B e 1 a n g", station HEER HUGOWAARD. 7 Oct. Aangevoerd 11250 stuks kool. Roode f 1.80 a f 3.50, gele f 2.30 a f 3.25 per 100. 8 Oct. Aangevoerd 17750 stuks kool. Roode f 1.30 a f 3.gele f 2.80 a f 3.60 per 100. 9 Oct Aangevoerd 14500 stuks kool. Roode f 1.60 a f 3.26, gele f 2.90 a f 3.75, witte f 2.60 per 100nep f 1 80 per baal. „Nieuw Leven" S t ati o n NOORD- SCHARWOUDE. 7 Oct. aangevoerd 26600 stuks kool, roode f 1.50 a 4, gele f 2.30 a 3.50, witte f 2 a 3.50, bloemkool f 1.60 per 100, slaboonen f 0.40 per 1000, peren f 1.80 per mand. 8 Oct. aangevoerd bijna 20000 stuks kool, roode f 1.60 a 3.50, gele f 2.40 a 3, witte f 2.70 per 100. 9 Oct. aangevoerd 11000 stuks kool, roode f 2 a 2.80, gele f 1.60 a 2.80 per 100. Groentemarkt te BROEK OP LANGEN DIJK 7 Oct. 6000 bloemkoolen f 0.60 a f 1.50, reuzonbloemkool f 4 a f 7.60, 14000 roode kooien f 2.50 a f 4, 6600 gele f 2.60 a f 4, 2500 witte f 3 a f 4.75 per 100, 7000 bossen wortelen f 1.20 a f 2.40 per 100 bos, 50 balen nep f 1.80 a f 2.10 per 60 K.G. 8 Oct. 17000 bloemkoolen f 0.30 a f 1.50, reuzenbloemkool f 3.50 a f 6, 70000 roode kooien f 2 a f 3.75, 11000 gele f2.50 a f4.25, 32000 witte f 2.50 a f 4.25 per 100, 5000 bossen wortelen f 1 a f 3 per 100 bos, 20 balen nep f 1.90 a f 2.10 per 50 K.G. 90ct.l2000 bloemkoolen f 0.80 a f 1.10,reuzen- bloemkool f 3 a f4.50, 46000 roode kooien f2 a f4, 10000 gele f2.50 a f4.50, 35000 witte f2 a f360 per 100. 6500 bossen wor telen f 1.80 a f 2.30 per 100 bos. 25 balen nep f 1.90 a f 210 per 50 KG. Uien golden f 1.20 a f 1.70 per 50 K.G. bieten f4.60 a 8.25 per 1000, koolrapen f 1 a f 2.20 per 100. De b o u w m a n s w o n i n g met schuur en erf en diverse perceelen bouw land, gelegen aan den Langereisdijk onder NIEUWE NIEDORP, (thans in huur bij A. Pool), Woensdagavond 7 Oct. 1.1. in de herberg van P. Vis aldaar in veiling gebracht, ten overstaan van notaris J. van der Veen te Alkmaar, is verkocht als volgt H.A. voor Jb. Nieuweboer, 2 perc. bouwl. 2.39.60 f 2443.92 J. Muijs, 1 0.87.00 1009.20 J. Kuilman voor J. Compas, 2 0.36.60 700. C. Over, 1 1.20.80 1836.16 J. Gootjes, 1 0.82.10 1026.72 J. L. Strijbis, 1 0.69.80 770.59 A. Asjes, 1 0.93.60 1254.24 J. L. Strijbis, huis, schuur en erf 0.32.30 1680. A. Asjes, 1 perc. bouwl. 0.51.90 954.96 J. Bood, 1 1.07.30 1201.76 C. Over, 1 1.00.20,, 981.96 totaal 10.21.90 f 13859.51 Eigenaar was tot heden Dr. F. L. Abresch c.s. te Amsterdam. Het in 't derde blad voorkomende bericht aangaande deze zelfde veiling, is geheel abuis. De politie te SNEEK heeft weer de hand gelegd op een zwendelboel, en wel naar aanleiding van ingekomen klachten over De Priesche Tombola zonder Nieten, gevestigd te Sneek, dir. Stoelinga, Bremer Co., prijs per aandeel 25 ct. Overal in den lande werden j die loten aan den man gebracht, maar niet in Sneek of in de onmiddellijke omgeving ervan. Ook werd er niet mee geadverteerd. Ie. Hoofdprijscompleet kamer-ameuble ment, t. w. van f 300. 2e. Een pianino, t. w. v. f 225. 3e en 4e. Heereu- of damesrijwiel. 5e. Gouden horloges. 6e. Naaimachine. Verder honderden schoone prijzen van kunst en smaak. Nu blijkt 't, dat de trekking heeft plaats gehad en dat de aandeelhouders alleen gezamenlijk gewonnen hebben 7 prijzen, varieerende tusschen 80 en 85 ct. en eenige aschbakjes ter waarde van 2 ct. Eén directielid wordt vastgehouden, een ander is aan den haal, een derde wordt gezocht. Op de Vrjjdag gehouden vergadering van de afd. SINT PANKRAS der Landbouw- en Handelsvereeniging j „Langedijk en Omstreken" werd als lid van 't bestuur gekozen de heer J. Madderom. j Besloten werd, het oordeel van de andere afdeelingen te vragen over publieke veiling van winterkool op monster in de plaats van het verkoopen uit de hand in de koolschnur. Aan rattenpremiën keerde in den afgeloopen zomer de afdeeling een bedrag nit van f 822 36. De Niedorperpolder, gelegen! in de gemeenten NIEUWE en OUDE NIE- DORP, wordt bemalen door 2 vijzelmolens. Bij zware regens, zooals de laatste weken j meermalen gaven, kunnen deze molens niet altijd aan alle eischen voldoen. De behoefte aan een stoomgemaal wordt dan ook gevoeld. Besprekingen in dezen zin hebben bij de in- j vloedrjjke ingelanden reeds plaats gehad. Daar ook het Bestuur vóór het plan is, kan een besluit tot stichting van een stoomgemaal nog in dezen herfst verwacht worden. Woensdag j.1. werd te BUR- GERBRUG in het lokaal van den heer J. Biersteker, ten overstaan van Notaris Gouverne te Alkmaar, in veiling gebracht 6 63.70 H.A weiland, gelegen aan het Stort, langs het Kanaal en de molentocht, eigendom van den heer J. Maas. Het land werd opge houden op f7925. Moord te SLOCHTEREN (G r o n.) Te Slochteren (Gron.) is een moord gepleegd. De 27-jarige Jan Idema is des nachts te half één nabij zijne woning door vijf kogels doo- delijk getroffen en in het ziekenhuis te Gro ningen overleden. De dader, Pieter Hommes, van Slochteren, is gearresteerd. Omtrent de oorzaak van deze treurige daad vernemen we uit goede bron het volgende De verslagene had een gouden horloge met ketting bij Jan Hommes in bewaring gegeven en wilde dit terughalen. Bij zijne aankomst aldaar, zei Idema tegen Pieter Hommes, dat diens broer Jan een gemeene vent was, omdat hij hem 't horloge had afgenomen. Pieter werd daarop kwaad en noodlgde Jan uit, met hem naar bniten gaan. Dit geschiedde en kort erop vielen vijf schoten. Twee kogels troffen Idema in Jen buik, twee in de beenen en een in den arm. Een zeldzame rechtzaak kwam Donderdag bij het gerechtshof te LEEUWARDEN voor. Ze betrof een acht- en-zesti^-jarigen man, van beroep meubelma ker, die, na vele jaren in Engeland en Ame rika te hebben rondgezworven, in Nederland terugkwam, waar hij weldra eenige malen wegens landlooperij werd veroordeeld. Na den 3 Maart nit de rijkswerkinrichting te zijn ontslagen, werd hij den 14 September jl. door de arrondissements-rechtbank te Assen, we gens diefstal van eenige linnen goederen, tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. En nu komt het vreemde van de zaakde man kwam van het vonnis in beroep bij het gerechtshof te Leeuwarden, niet omdat de straf hem te zwaar, maar omdat ze hem te licht was Hij wenschte te worden veroor deeld tot zes maanden, daar hij geen kans zag, na zijn ontslag in den winter aan den kost te komen. Het gerechtshof vond echter geen termen, aan het verzoek te voldoen. Integendeel, het achtte de den man opgelegde gevangenis straf, met het oog op zijn leeftjjd, te hoog, en verminderde haar tot acht weken, met bepaling, dat de voorloopige hechtenis geheel in mindering zal worden gebracht. Dien tengevolge zal hij nu met enkele dagen wor den ontslagen. Mogen menschenvrienden zich thans over den ongelukkige ontfermen Een treurig ongeluk had Vrijdagmiddag bij RIJNSBURG plaats. Vier studenten begaven zich te paard naar het schietterrein in de duinen bij Katwijk, waar het „groenen-concours" zou gehouden worden. Bij Rijnsburg struikelde een der paarden, de berijder viel er af en werd ernstig gekwetst opgenomen. De doktoren van Rijnsburg, Katwijk a/d. Rijn en Oegstgeest waren spoedig ter plaatse om geneeskundige hulp te verlee- nen. Zij moesten behalve een weinig belangrijke woude aan het achterhoofd, een schedelbreuk constateeren. Onderweg naar Leiden, waar heen hij vervoerd zou worden, is de gewonde te Oegstgeest overleden. Het slachtoffer van dit ongeluk is de 20-jarige student in de rechten Van der P. Met het slechten van de Oude Beurs te AMSTERDAM is men gena- derd tot de gewelven. Maar bij een naderen scheen het tot nog toe te blijven tenminste een sloopen van de blijkbaar zeer sterk ge bouwde werken op de gewone manier, schijnt niet mogelijk te zijn. Naar wij vernemen, heeft de aannemer thans vergunning gekregen de gewelven door middel van dynamiet te laten springen, mits dit geschiede door genie- j soldaten onder leiding van een officier. De burgemeester van PUR- MEREND. Vrijdagochtend, zoo meldt het Hdbld., zou jhr. C. van Citters, burgemeester van Pur- merend, als naar gewoonte om tien uur de vergadering van B. en W. leiden. Alvorens naar 't Stadhuis te gaan, maakte hij met zijn hondje een kleine wandeling van zijn buiten de stad gelegen villa naar de spoorbrug over 't Noord-Holl. Kanaal. Toen de wethouders tevergeefs op hem zaten te wachten, werd er een boodschap naar zijn woning gezonden, I waar men niet beter wist, of de burgemeester was naar de vergadering gegaan. Groot was de ontsteltenis zijner familie, te meer daar door een of meer personen van de naast zijn villa liggende melkfabriek „Hol- I landia" was opgemerkt, dat 't hondje tus- j schen die fabriek en de spoorbrug telkens, doeh thans zonder zijn meester, heen en weer liep. Men vermoedde daardoor, dat hem een ongeluk moest overkomen zijn. De politie is sedert in 't N.-H. kanaal aan I 't dreggen gegaan, doch tot des avonds half j zeven, bjj 't afzenden van dit bericht, nog te- vergeefs. Naar we vernemen, leed de burgemeester l sedert eenige dagen aan koorts. Telegrafisch wordt ons uit Purmerend ge meld, dat het lijk van den burgemeester heden morgen negen unr in het Kanaal bij zijn woning is gevonden. De plek is aangewezen door het hondje. De burgerij is, naar men zich denken kan, diep onder den indruk van dit treurig ongeluk. Men verdiept zich in allerlei gissingen omtrent de oorzaak van dit ongeval. Schip op strand. Heden Zaterdagmorgen liep ongeveer acht uur met een Noord-Wester storm een schip op het strand te CALLANTSOOG. Het was een Noorsche vol driemaster, onder bevel van den kapitein Klap, beladen met ballast, van Hamburg naar Pensacola in Zuid-Amerika. Zooals dit was te begrijpen, was te Cal- lantsoog spoedig alles in rep en roer, en vlugge handen repten zich, om de reddingsboot uit te krijgen en de bemanning te redden. j Een reddingslijn, met het toestel afgeschoten j naar het in nood verkeerend schip, slipte, zoodat de bemanning van het schip niet van de broek kon gebruik maken. Op dat oogen blik arriveerde evenwel de reddingsboot, die in twee reizen de bemanning, bestaande uit 19 koppen, redde. De gansche bemanning werd in goeden welstand gered, en alleen de kapitein was licht aan het hoofd gewond. De manDen werden liefderijk bij den kas telein Vos ondergebracht en van droge klee- ren en eten voorzien. Toen we op het strand een kijkje namen, bleek ons, dat het schip, „Constance" ge- heeten, gestrand was vlak onder duin, naast dam VI, tusschen paal 12 en 13. Het was een kranig schip, schijnbaar van uitstekende kwali teit en als het niet te veel storm nog krijgt, zal het wel worden afgesleept door Zur Muhlen of anderen. Het was een mooi gezicht dat groote schip hoog op het strand met de stukgescheurde zeilen wapperend In den nog onstnimigen wind en de hooge golven zich brekend met dave rend geweld op de romp van het vaartuig. Wij willen dit bericht niet eindigen dan met alle hulde te brengen aan de kloeke bemanning van de reddingsboot van Callantsoog, die zoo ferm gereed was waar de plicht hen riep. Do boot was bemand door M. Mooij, schipper, J. Hollander, Jb. Vos, K. Hollander Sr •K. Hollander Jr., P. Kuiper, G. Baken, i C. Hoek, A. Thomasz. K. Verver, H. Verver, H. Zeeman en T. Mooij. De burgemeester van Callantsoog, de heer G. C. Hulst, was ter plaatse en vele belang stellenden nit den ganschen omtrek maakten al een reisje naar het strand. SCHEURKALENDER. Van den door de afd. Schagen van het N. O. G. uitgegeven scheurkalender, ten voordeelevan het Herstellingsoord, zijn tot heden 4600 exemplaren geplaatst. De baten voor de nuttige instelling kunnen bij verdere plaatsing op deze wjjze vrij hoog worden. Donderdag j.1. werd demaan- delijksche vergadering van de afd. Schagen en Omstreken van het N. O. G. bijgewoond door den heer Mr. R. van Goens, Schoolop ziener in het Arrondissement Helder. In opdracht van de regeering verstrekte hij den aanwezigen mcdedeelingen betreffende het in te stellen onderzoek naar den omvang van de ziekte, bekend onder den naam adenoïde vegetatis (gezwellen in de neus- keeiholte]. Naar matige berekening schatte de heer Van Goens, dat onder de 8000 kin deren van zijn arrondissement, verdeeld over 40 scholen, minstens een 120-tal aan die ziekte, zoo belemmerend voor de geestelijke ontwikkeling, zonden lijden. De regeering, op dit kwaad gewezen, wenscht vóór Mei 1904 een voorloopig onderzoek naar de kwaal in te stellen en roept daarvoor de medewer king der onderwijzers in. Brochures zullen hun worden uitgereikt, waarin de ziekte en hare kenmerken worden beschreven, waardoor het den onderwijzers mogelijk zal worden gemaakt, de kwaal bij de leerlingen te kunnen constateeren. Later in te vullen vragenlijsten betreffende de aan de ziekte lijdende kinderen zullen de Regeerings-commissie voor de Volksgezond heid verder volkomen op de hoogte stellen en naar aanleiding daarvan kunnen dan door haar maatregelen worden voorgesteld ter beteugeling of ter genezing van de hinder lijke ziekte. Zondag a.s. zal de heer Van Goens dit zelfde onderwerp behandelen op de vergade ring van de afdeeling Schagen en Omstreken van den Bond van Neder], Onderwijzers. 16 Maart van 't volgend jaar zal de Gymnastiekvereeniging „Lycurgus" alhier een kwart eeuw hebben bestaan, welk Jnbilé wel niet onopgemerkt voorbij zal gaan. Vr ij dagavond had in „Cérès" de slotvergadering der Permanente Feest commissie plaats. Deze vergadering was alleen belegd voor de rekening. Deze gaf een totale ontvangst aan van f 310.76, een uitgaaf van f 315.80, zoodat er een nadeelig saldo was van f 5.05. Daartegenover staat, dat de feestcommissie eigenaresse is geworden van een toestel voor het ringrijden en een groot aantal lampions. Arie Smit en K. Quak, leer lingen-klerk aan het station alhier, hebben het telegraaf-radicaal behaald. In navolging van den vorigen winter, zal ook thans weer een cursus in de vrouwelijke handwerken voor dienstboden ge houden worden. B. en W. hebben bereids een schoollokaal voor dit doel afgestaan. De dames Pot-Vos en Feisser-Spaan oefenen weder het toezicht uit, terwijl d6 lessen gegeven zullen worden door mej. L. Atema. Wij wen- schen den dames veel succes. Uitslag der verkooping, ge- honden door den Notaris J. P. Backx, op 8 Oct. j.1., in het lokaal „Cérès" alhier: Een perceel weiland aan den Bonkelaarsweg, groot 1.72.15 H.A., kooper J. Klos alhier voor f 2260.Diverse akkers bouwland aan den Lagedijkerweg,groot 1.52.80 H.A., kooper 0.38.20 H.A. J. Sluis alhier voor f 566.83, 0.38.20 H.A. P. Breed alhier voor f 448.17, 0.76.40 H.A. W. Knots alhier voor f 1276. Een huis met erf aan den Tolkerdijk, groot 0.05.50 H.A.. kooper J. van der Oord alhier voor f 505.Twee huizen onder één dak aan de Loet, Sectie E, no. 232, koopershet oostelijk deel J. B. Keet en P. Keet voor f 607. het westelijk deel J. C. de Vries, voor f 675. De boeren beginnen op te ruimen, dat was Donderdag duidelijk merk baar. Vele weilanden verkeeren dan ook in een toestand, dat ontlasting noodzakelijk is. Wij herinneren ons niet, op een Donderdag ooit zooveel vette koeien gezien te hebben. Niet minder dan 140 stuks waren aangevoerd. Dat er verkocht werden, bleek uit de aangiften voor het fonds. Dit getal bedroeg 99. De prijzen waren trekkend. Kalfkoeien en gelde- kooien waren stug. Tot laat in den middag werd de handel voortgezet. Vette schapen verbeterden zich, de vrij belangrijke aanvoer werd in korten tijd van de hand gedaan. Pokrammen werden tot f 32.60 verkocht. Vette varkens noteerden prijshoudend stug. De vrij groote aanvoer „tam wild" vond tsgen vaste prijzen grage koopers. Boter en eieren stegen weder een sport hooger. De hoogste is evenwel nog niet bereikt. Over 't geheel viel dus, ook vergeleken bij andere markten, over de prijzen niet te klagen. Aanvoer en bezoek waren voor een begin Octobermarkt zeer groot. Professor Bolk te Amsterdam doet een onderzoek naar de vermenging der rassen in Nèderland. Teneinde de noodige gegevens te verkrijgen, heeft hij aan de scholen in Nederland tabellen gezonden met het verzoek aan het hoofd der school, om I daarin de klenr van haar en oogen op te teekenen. Bij dit onderzoek alhier bleek, dat 150 kinderen met blauwe, 45 mét grijze, 12 met bruine en 13 met bruingrijze oogen, blond haar hebben dat 17 met blauwe, 1 met grijze, 12 met bruine en 38 met bruingrijze oogen bruin haar hebben dat 3 met blauwe, 2 met grijze, 1 met bruine en 1 met bruingrijze oogen rood haar hebben en dat 3 met blauwe, 5 met grijze, 1 met bruine en 2 met bruin grijze oogen zwart haar hebben. Het germaansche typeblond haar en blauwe oogen, treedt dus sterk op den voor grond. Gemeente NIEUWE NIEDORP. Ingeschreven van 1 30 September L903. Geboren Ariën Jacob, z. v. Hendrikus Arts en van Grietje de Reus. Dieuwertje Marie, j d. v. Volkert Rentenaar en van Antonia Hoekma. Ondertrouwd Evert Brouwer, 23 jaar en Trijntje Wit, 27 jaar, onlangs te Haarlem. Getrouwd Geene. Overleden: Trijntje Kamper, 1 maand,d. v. Cornelis en Trijntje Klaver. Cornelis Brug man, 4 mnd., z. v. Lambertns en Neeltje Claij. Jan Pancras, 5 maanden, z. v. Pieter Pz. en Aagje Klaver. Een goed geheugen. 't Gebeurt niet dikwijls, zei een bekend rechtsgeleerde, terwijl hij glimlachte, dat oen getuige een advocaat te pakken neemt. Maar ik herinner me er eon, die me te pakken nam op een manier, dat de rillingen me over den rug liepen. Een flink aantal jaren terng kreeg ik een proces over een grensscheiding tusschen twee boeren. Het was al een jaar of tien voor het hof geweest en 't leek er sterk op, dat 't er nog wel een tiental jaren zou blijven, of de partijen moesten onderwijl failliet gaan, waar toe ook de mogelijkheid 'bestond. Het was mijn eerste optreden in die zaak, daar ik de plaats had ingenomen van een advocaat, die overleden was. Ik was jong, erg jong. Inderdaad was },et mijn eerste zaak en ik voelde mijn gewich tigheid meer dau ik nu doe, na dertig juar hard werkeu. Onder de getuigen was een oude boer, dien ik persoonlijk kende, daar ik in dezelfde streek geboren en grootgebracht was. Hij kwam voor om eenige dingen, die t.ien juar geleden gebeurd waren, te bezweren en toen ik hem onder kruisverhoor kreeg, begon ik met te twijfelen aan de vastheid van zijn geheugen, betreffende dingen, dio zoo lang geleden gebenrd waren. Won je soms zeggen, begon ik streng dat 'je je dat incident kunt herinneren, Jat tien jaar geleden plaats had Ja, mijnheer, antwoordde hij. Dan wil je dus zeggen, dat' je je herin nert dat op een zekeren dag, tien jaar ge leden, boer Dunbek een zwart-bonte koe in zijn weide stuurde Ja, mijnheer, dat is zoo, antwoordde hii Dan kun je, ging ik sarcastisch voort je misschien nog wel wat anders herinneren' dat op dien bijzonderen dag gebeurde? Ja, zeker, dat kan ik ook, zei hij snel Ja, nadat ik boer Dnnbek die koe in zijn wei had zieu brengen, ging ik door mijn appelboomgaard en zag daar u en twee jongens aan het appelen stelen. Toen ze mij zagen aankomen, probeerden zo er tusschen uit te suijden den anderen lukte het, maar u kreeg ik te pakken, toen u nit den boom kwam glijden en Als een bliksemlicht gingen mijn gedach ten terug naar dat pijnlijke tooneel en ik trachtte hem te doen zwijgen, maar hij ging door. En ik lei u over de knie en gaf u het stevigste pak slaag, dat u ooit gehad hebt, eindigde hij. Ik vroeg hem verder niets meer. Een wreedaard. Voor de Rechtbank te Bayreuth staat thans terecht de huisonderwijzer Dippold, die door barbaarscho mishandolingen de schuld zou zijn van den dood van een zijnerleerlingeu, een veor- tienjarigen zoon van den directeur van de Dnit- sche Bank te Berlijn, Koch. Het blijkt dat Dippold in 1902 als huisonder wijzer door den heer Koch werd aangestold op het dezen heer toebehoorend landgoed Ziogen- berg. Hier werden de beide zoons van den heer Koch veertien en twaalf jaren oud op gruwelijke wijze door den onderwijzer mis handeld. Gewoonlijk ranselde Dippold de knapen op het bloote lijf en zoolang tot de stok brak, of de beul van vermoeidheid niet voort kon gaan. Als Dippold al te boos was, sloeg hij er met eeu ijzeren staaf op los, zoo dat herhaaldelijk de kinderen bloedend en bewusteloos neerstortten. Des nachts bond het onmensch de knapen de handen op den rug en de beenen aan de bedstijlen, zoodat zij nauwelijks konden slapen. Nog andere wreedheden wist de beul te bedenken. Zoo moesten in den winter de jongens met bloote voeten in de sneeuw loopen, uren des nachts in de kou staan er bij. De oudste jongen kon ten slotte de mis handelingen niet doorstaan en werd ziek. Ondanks zijn ziekte en ondanks zijn smeeken, dwong echter Dippold den knaap op te staan totdat de ongelukkige tenslotte ineenzakte Rochelend werd de jongen uu op bed gelegd, waar Dippold hem een prop in den mond duwde. Dit was de laatste wreedheid, enkele oogenblikken later gaf de knaap den geest. De te hulp geroepen dokter const.ateerdo de mishandeling en diende een aanklacht in. Opmerking verdient wel, dat, toen iudertijd een dor knapen eens aan den tuinman had geklaagd en deze de ouders had gewaarschuwd, een paar ooms van de jongens een onderzoek kwamen doen, maar zich zoo door Dippold lieten bepraten, dat deze nog een extra dank betuiging kreeg. In de terechtzitting ontkende Dippold de gepleegde wreedheden, al erkeude hij, de knapen herhaaldelijk ernstig te hebben ge kastijd. De beslissing der Rechtbank is nog bekend. WERKSTAKINGEN. De workstakingen zitten weer in de lucht zoo het schijnt en er gebeuren de noodige opstootjes bij. Nu ziju het weer de wevers te Rijsel en omgeving, in 't Noorden van Frankrijk, die den arbeid hebben neergelegd en veel onrust veroorzaken. Zoo hebben de stakers te Halluin een douane-post vernield en verschillende huizen beschadigd. Te Linselles werden door de gendarmes en de troepen charges op de menigte gemaak Een aantal telegraafpalen zijn uit den grond gehaald. De metselaars van Armentières en alle arbeiders in Halluin sloten zich bij de wevers en spinners aan. Verschillende autoriteiten zelfs kiezen partij vóór de stakers. De bur gemeester van Houppeline bijv. weigerde in de gemeentegebouwen soldaten te herbergen. Zoo iets sterkte de arbeiders natuurlijk in hun verzet. In de omstreken van Rijsel wer den de weverijen van de Gebr. Duhot en eenige andere fabrikanten aangevallen. Een fabrikant schoot op de stakers, maar raakte niemand. Van de fabriek van Dnhen hebben -de stakers een palissadeering vernield en met plauken naar de paarden der gendarmes ge worpen. In Halluin is de groote fabriek van Levêqne gesloten, de ruiten werden er inge gooid, en in de straten der stad wierpen de stakers barricaden op, die door de gendarmen bestormd moesten worden. Op straat werden barricaden gemaakt, vun karren, meubelen, stukken huisraad. Zelfs werden de straten besmeerd met eene vette zeepsoort, om den paarden der gendarmes het gaan moeilijk te maken. Bierbrouwerijen te Halluin werden bestormd. De gendarmerie moest de woestelingen met de blanke sabel terughouden. De plaatselijko bevelhebber heeft bij dag order zijne soldalen tot kalmte aangemaand, opdat bloedige botsingen zouden worden vermeden. In de fabrieken van Pérenches en Houppe line, die bedreigd wordon, zijn soldaten onder dak gebrachtook te Commines staan alle fabrieken stop. Een sterke troep stakers is van Armentières naar Estaires en Lagorgne gewandeld, om er de kameraden tot neerleg gen van den arbeid over te halen ook aa Richebourg zou een bezoek worden ge r Zeer sterke legerafdeelingen zijn n meest oproerige plaatsen Rozonden. no g- heele eersie legercorps stunt g<P het eerste teeken zich naar het Noorden te ^dT6 stakende textiel-arbeiders hebben een zeer cnrieuse manier om app de verschillende mensehen aan hun plichten te herinneren, 's Morgens om vijf uur wor den zii in de werklieden-wyken samenge- trommeld en geblazen, waarna de verschil lende troepjes naar de hun aangewezen pos ten trekkeD. Voornamelijk naar de fabrieks- poorten, om te beletten dat goedgezinden aan het werk gaan. Nader wordt gemeld, dat de staking ver-

Schager Courant | 1903 | | pagina 2