Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Binn'enlandsch Nieuws. Uit de rekening en verantwoording blijkt, De heer Van der Oord vindt het vreemd, dat de kas slait mot een nadeelig saldo vau dat de gemeente Warmenhuizen, dio er toch f 11.73, hetwelk door bet departement wordt verreweg het meeste belang bij heeft, zelf niet Als punt 6 der agenda is nu aan de orde Verkiezing van een commissaris voor de spaarbank. De heer E. E. Stoel, die als zoodanig aan de beurt was om af te treden, wordt ver kozen met algemeene stemmen op één na. De heer Stoel laat zich die keuze welge vallen. Thans moet gekozen worden een bestuurs lid voor de Vereen, tot bevordering van Getrouw Schoolbezoek, daar de heer R. Dek- kor moet aftreden en niet herkiesbaar is. Uit een dubbeltal, door het bestuur aange boden, wordt na eenige storomingen gekozen de heer II. Jonker, die met zijne benoeming in kennis zal worden gesteld. Het jaarverslag betreffende de werkzaam heden en den toestand dezer vereeniging kan nieworMn uitgebracht mede door afwe zigheid van den heer N. Raap. Als punt 9 is aan de ordeballotage van de heoren H. Kaan, J. A Kaan, R Waiboer Rz., G. J. Geertsema, K. A. van Gijtenbeek en C. D. Rezelman. Alle heeren worden met algemeene stem- men als leden aangenomen. Bij de rondvraag wordt de heer P. J. de de bezoldiging van den heer Pronk op zich neemt. Men heeft daar weinig of geen lasten, naar spreker meent zelfs heelemaal geen hoofdelijken omslag, zoodat die gemeente best alleen de kosten kan dragen. De heeren Hille en Over meenen, dat de nabijheid van den heer Pronk, wiens werk kort en goed onverbeterlijk is, toch ook voor de andere gemeenten wel wat waard is. Hij helpt evengoed in andere gemeenten als in Warmenhuizen wie het eerst komt, die het eerst maalt. Óp dien grond kan Warmen- huizon dan ook met recht een bijdrage van andore gemeenten vragen. De heeren Hille en Ligthart willen ten slotte wel voorstellen, een jaarlijksche bijdrage van f 25 toe te kennen. Dit voorstel wordt in stemming gebracht en aangenomen mot 5 tegen 2 stemmen. Te gen de heeren Van der Óord en Strijbis. Naar aanleiding van de gewone missive der vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland", tot ondersteuning van oud-strij ders, zal binnenkort weer de jaarlijksche collecte ten behoeve der vereeniging gehouden worden. Van de Onderwijzers Propaganda Club voor drankbestrijding is een circulaire inge- Schagen 14 Oct. 1903. Raadsvergadering te SCHA GEN, Dinsdag j.1., voorm. 10 uur. Afwezig de heer Buis. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Aan de ordede ingekomen stukken, lo. Prov. blad no. 110, behelzende het Raadsbe sluit tot verhooging Jaarwedde Gemeente- Ontvanger. 2o. Dankbetuiging van den heer J. van der Maaten, gemeente-ontv., voor de verhooging zijner jaarwedde. 3o. idem van den heer J. J. Baale, voor zijne benoeming tot onderwijzer. 4o. Proces-verbaal van Kas verificatie, aangevendeontvangsten f 60407.07'/2, uitgaven f 54761.02'/i, kassaldo f 5646.05. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. 5o. Verzoeken van de heeren J. Zeeman, C. de Groot en G. Boontjes, om '/j jaar weging voor staatspensioen en noemt die reeds 12 jaar oud. Met de Troonrede in 1891 begon de beweging, want reeds daarin wordt over het lot van de ouden van dagen ge sproken. In 1893 gaf de tegenwoordige minister Kuyper een brochure daarover uit, en in 1896 bracht Heldt de kwestie in de Tweede Kamer aan de orde. Uit deze beweging werd een Staats-com- missie geboren, wier werk weinig vruchten afwierp. Hier had men alleen het oog op arbeiderspensioen, hetzelfde wat de So ciaal-democraten willen. Dit moet Spr. evenwel sterk afkeuren. Het pensioen alleen voor arbeiders, dat begrip is Spr. te eng. Zij kan zich in de eerste plaats daarmede niet vereenigen, omdat door de Sociaal-democraten dienstboden en huisknechten worden uitgesloten, onder het beweren laat daar hun meesters voor zorgen Als deze categorie afhankelijk moet zijn van hun patroons of mevrouwen, dan ziet Spr. hun toekomst donker in zij eisclit. ook voor deze menschen een onbezorgden ouden dag. In het jaar 1899 werd evenwel het denkbeeld voor staatspensionneering bij velen levendig, wat voornamelijk was te danken aan het ge schriftje van de heeren Wieringa en Boswijk en aan de uitgave van eenige losse blaadjes, en Gemeente ZIJPE. Ingeschreven van 2—9 October 1903, Geboren Guurtje, d. v. Klaas Biesboer Jansje Paarlberg' Ondertrouwd en GetrouwdGeene. OverledenPieter Bakker, 86 jr., weduw naar van Anna Elisabeth Marsman, eerder weduwnr. van Jansje Smit. Afra Maria, 6 jr J Hendrik Hommert en Marijtje Stróet' beiden overleden. Cornelis Zwaan, 39 echtgen. van Bregtje Pronk. 1r'i I - van WINKEL Bruijne als lid voorgedragen en verklaart de I komen, waarin gewezen wordt op het nut heer E. E. Stoel, dat hij, hoewel eerstdaags naar elders vertrekkende, toch volgaarne zijn herbenoeming als commissaris van de Nuts- spaarbank heeft aangenomen, omdat hij zeer veel sympathie gevoelt voor deze schoone instelling. Hij grijpt deze gelegenheid aan om te danken voor het in hem gestelde ver trouwen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorz. de vergadering. Zaterdagmorgen werd ter Secretarie te ANNA PAULOWNA aanbeste ding gehouden van brandstoffen voor de ge meentescholen en het Raadhuis. Er waren drie biljetten ingeleverdS. Wilms lange turf f 6.50 en korte f 6.10 per 1000; ruhrkolen f 1.16 per 100 K.G. en anthraciet f 1.80 per H.L. J. Vlaming korte turf f 6.25 per 1000, ruhrkolen f 1.30 en anthraciet f 1.75 per 100 K.G.en T. Lange- dijk lange turf f 7.60, korte f 6.per 1000, ruhrkolen f 1.09 per 100 K.G. en anthraciet f 1.80 per H.L. De lange turf werd gegund aan S. Wilms en 't overige aan T. Langedijk. Detegen Dinsdag j.1. te '10 unr aangekondigde vergadering van den gemeente raad te CALLANTSOOG kon niet doorgaan. Het vereischte aantal raadsleden was niet aanwezig. De vergadering is nu uitgeschre ven tegen Dinsdag 27 October, des morgens ten 10 ure. De punten van beschrijving waren behandeling begrootingen, onderzoek geloofsbrieven van het nieuwgekozen raads lid, den heer Rademaker, reclames Hoofde- lijken Omslag. Bij den wedstrijd in het ringsteken per fiets, j.1. Zondag te BARSIN GERHORN bij den heer N. de Jong gehouden, bleven van de 32 deelnemers het laatst aan het spel de heeren M. Hagenaar van Zuid-Scharwoude, M. Kooij van Anna Paulowna, S. Jonker van Haring huizen en Jb. Kossen van Barsingerhorn. Bij den kolf- en biljartwedstrijd op den volgenden dag werden de prijzen gewonnen door de heeren H. Westerman en Jm. Wai boer van Barsingerhorn, C. Kaper van Kol- horn en G. Smit van Barsingerhorn (serie- prys) bij het kolven, en bij het biljartspel door de heeren Jb. Westerman van Barsin gerhorn, C. Peetoom van Lutjewinkel en D. Raat van Barsingerhorn. De jaarlijksche harddraver ij aan HET ZAND, bij mej. de Wed. C. A. de Wit, heeft Maandag wederom plaats gehad en is uitnemend geslaagd.*l5 Paarden namen aan den strijd deel. Ie. prijs f 50, „Maximiliaan" van J. Zander te Koegras, Callantsoog, pikeur P. Zander. Ie. premie f 25, „Cathrien", van A. de Ridder, Noorder IJpolder, pikeur M. Haster. 2e. premie f 10, „Pannie" van J. Brak, 't Zand, pikeur K. de Wit; 3e. premie f5, „De Bles" van J. de Wit Cz.,.te 't Zand, pikeur J. de Wit. De deelname stond open voor paarden die nog nimmer f 50 of meer gewonnen hadden. Vergadering van den Raad der gemeente OUDE NIEDORP, op Dinsdag 13 October 1903, voormiddags 10 uur. Tegenwoordig alle leden Voorz. de Burge meester, de heer A. Wonder Pz. Na de opening der vergadering, worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Medegedeeld wordtdat 29 September 1.1. de gemeentekas is opgenomen en dat een en ander in orde is bevonden met een bedrag van f 2388.28 in kas, en een schrijven van den Rijksbetaalmeester, waarbij de uitbetaling aan den gemeente-ontvanger wordt bericht van een som van f 1054.90. De Rijksontvan ger had gevraagd, of er bezwaar bestond tegen de opheffing van de zitting in Februari, waarop de burgemoester geantwoord had, dat daartegen geen bezwaar was. De directeur der directe belastingen te Amsterdam ver zocht evenwel een schrijven, dat behalve door den Burgemeester, ook door den Secretaris of wethouders onderteekend is. Voorz. heeft nu een nieuw schrijven in denzelfden geest opgemaakt, dat goedgekeurd wordt en ook door de wethouders wordt onderteekend. Voorts is ingekomen een schrijven van het gemeentebestuur van Warmenhuizen, waarbij wordt medegedeeld, dat de veeverloskundige, de heer J. Pronk aldaar, eene aanbieding uit Assendelft heeft ontvangen om zich daar te vestigen tegen eene vaste jaarwedde van f 300dat het natuurlijk van veel belang is, een zoo bekwaam veeverloskundige in de omgeving te houdendat de heer Pronk bereid is te Warmenhuizen te bij; ven wonen, wanneer hem een gelijke jaarwedde wordt toegekend dat daarom verzocht wordt in die jaarwedde te willen bijdragen f 26 of een veelvoud daarvan. om kinderen, vooral die van de herhalings scholen, op het nadeel en gevaar vau drank gebruik te wijzen en waarbij verzocht wordt in te voeren, dat een drietal lessen van het herhalingsonderwijs worden gewijd aan de drankbestrijding. De Voorz. meent, dat het wel het best zal zijn, omtrent deze zaak overleg te plegen met de hoofden der scholen, tenzij men dadelijk wil besluiten, dit vak niet hij het herhalings onderwijs op te nemen, iets waar spreker zich zeer goed meê zou kunnen ver eenigen. Er zijn al vakken genoeg bij het onderwijseigenlijk te veel. Hoe men 't ook make, deze lessen zullen niet ingevoerd kunnen worden dan ten koste van andere vakken, als lezen, schrijven, rekenen enz. Leert men dit laatste goed, meent spreker, dan doet zich nog wel de gelegenheid voor om ook kennis te nemen van die drankbe strijdingsmiddelen. De heer Over is het met den Voorz. eens, evenals de heer Hille. De heer Van der Oord meent, dat men hier over toch wel eens de onderwijzers kan hooren. Hij gelooft met de adressanten, dat het 't best 1 is, met de jeugd te beginnen. Als alleen domme menschen, die niets weten, dronken, dan had de Voorz. gelijk, dat met het leeren van andere bekwaamheden ook het drinken bestreden zou zijn, maar waar men van de meest ontwikkelde menschen, tot dominé's aan toe, de treurigste staaltjes van dronken schap ziet, acht hij het wel gewenscht, op dit kwaad te wijzen het eerst aan de jeugd. De heer Hille wijst er op, dat het drankge bruik en -misbruik sedert 26 jaar geleden belangrijk is verminderd en nog steeds af neemt. Nu tegenwoordig steeds en alom de drankbestrijding wordt aangeprezen, meent spreker, dat het overbodig mag heeten dit punt als vak op de school in te voeren. De heer Van der Oord blijft bij zijn gevoelen en zon niet tegen die invoering zijn. In ieder ge val zou hij de hoofden der scholen willen hooren. Een voorstel van den Voorz., om op het verzoek van adressanten afwijzend te be schikken, wordt nu aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren Ligthart en Van der Oord. Nadat nog vastges eld is een suppletoir kohier van hondenbelasting, dienst 1903, groot f 6.75 en zonder discussie besloten is een nieuwe kachel aan te schaffen voor het raadhuis, komt in behandeling de gemeente- begrooting voor 1903. Het eindcijfer der begrooting voor ont vangsten en uitgaven bedraagt f 11106.235. Nadat alle posteu zijn nagegaan, wordt de begrooting onveranderd vastgesteld. De heer Strijbis is inmiddels wegens een vergadering elders vertrokken. Niemand verder het woord verlangende, sluit de Voorz. de vergadering. - WIERINGEN. Het dak der Herv. Pastorie te Hippolytus- hoef had met den storm ook schade geledeD. Een timmerman werd ontboden om de her stellingen te doen. Bij 't afnemen der pannen kwam hij tot de ontdekking, dat een spreeuw haar nest aldaar had gebouwd, waarin drie eitjes lagen. Zoo laat in den tijd spreeuw eieren te vinden, is hoogst zeldzaam. - WIERINGEN. In de jaarvergadering der muziek vereeni ging „Harmonie werd de rekening en ver antwoording van den penningmeester aan de orde gesteld en goedgekeurd. Tot Voorz. werd herkozen de heer P. Asjes Lz., die zijne herbenoeming aannam. Tot bestuurslid werd herkozen de heer B. Kat. Van den beschermheer, den heer Obreen, was bericht ontvangen, dat hij als zoodanig bedankte. De directeur, de heer C. Rijkeboer, had kennis gegeven, dat hij wegens ongesteldheid ver hinderd was, de vergadering bij te wonen en als directeur wenschte te bedanken,mits de ver eeniging geen lid van den Provincialen Muziek- bond werd. Tot stemming overgaande werd met 8 stemmen tegen en 4 voor, besloten geen lid te worden. Op voorstel van een der leden wordt besloten, een verzoek te richten tot den heer Rijkeboer, of hij als directeur wil aan blijven. - WIERINGERWAARD, 13 Oct. 1903. De keuring, uitgeschreven door de Vereeni ging tot veredeling van het Rundvee alhier, mag welgeslaagd genoemd worden. Een 60 stuks vee stond aan de lijn, voor dezen keer eens beschenen door een helder zonnetje. De jury bestond uit de heeren W. D. Kaan en D. J. Kooij. Prijzen werden behaald als volgt Stierkalverenle prijs N. D. Kaan 2e prijs J. L. T. Gronemanj 3e prijs Jb. Zijp Hz.; ontheffing van hondenbelasting. Toegestaan 60. Schrijven van Heeren Regenten van het Weeshuis alhier, met het aanbod om de straat naar de Griffie, welke geen gemeente eigendom is, doch voor de Gemeente van meer belang zal zijn, en waarvoor de Gemeente jaarlijks eene subsidie aan het de Staatspensioenpartij geheeten. Weeshuis geeft van f15.— voor het schoon-! Dat bracht een opschudding allerwege te houden, aan de Gemeente over te doen, op weeg en werden van vele kanten de ideeën, voorwaarde echter, dat uit deze overdracht daarin geuit, bestreden. Vooral het niet doen geen bijzondere kosten voortvloeien voor het aan politiek werd dwaas gevonden en juist Weeshuis. Daar echter het Ooilege van Re- dkt was het, wat spr. het meest aanlokte, genten geen schenking mag doen, dit althans met vele moeilijkheden gepaard gaat, stel len heeren Regenten voor de straat te koo- pen voor f 1.een en ander onder nadere goedkeuring van het Kerkbestuur en het Classicaal Bestuur. Voorzitter zegt, dat dit schrijven pas dezen morgen bij hem ingekomen is, zoodat B. en W. geen gelegenheid gehad hebben, het te bespreken, waarom hij voorstelt het te ver dagen. Goedgevonden. 7o. Verzoek van de afdeeling Schagen van „Het Witte Kruis", met dankbetuiging voor de genoten subsidie voor dit jaar in de kosten der badgelegenheid, en tevens met het verzoek, voor 1904 gelijke subsidie te verlee- nen, daar de kosten van het badhuis (als overpadsgeld, uitdieping water, aflossing en rente leening) te zwaar drukken op de be grooting der afdeeling, en de badgelegenheid toch bevordert de volksgezondheid. Zal bij de begrooting behandeld worden. 80. Adres van den Motorbootdienst „Kol- I hornSchagen". Dit geeft te kennen, dat, dank zij den ondervonden steun en de toe name van het reizigers- en goederenvervoer, de inkomsten de exploitatiekosten over 1903 kon honden, voldoende om meer luxe in huis zullen dekkendat evenwel de exploitatie, te brengen. tengevolge van de hooge sluisgelden en den I Waar komt het geld vandaan Spr. vraagt slechten toestand van het vaarwater in de zich af, of de voorstanders van Staatspensioen gemeente Schagen, geen voldoende winst zal daarop wel een antwoord behoeven te geven, overlaten tot vorming van het reservefonds, j Neen en ja. hetgeen bij de statuten verplichtend is ge- J Neen, omdat men mag eischen van de 6teld, zoodat hierdoor de balans toch zal regeering, die gezorgd heeft voor de hulp sluiten met een verlies. De vereeniging ver- j bronnen van onderwijs en andere zaken, ook zoekt daarom den Raad, om pogingen te zorgt voor de bronnen van Staatspensioen Gedurende het behandelen 7an dezen zake- lijken inhoud, weidde spr. uit over allerlei on- derdeelen en gevallen, die helder aantoonden, dat Staatspensioen hoog noodig was. In het tweede gedeelte harer rede ontwik kelde mevrouw Schook-Haver de vraagis een Staatspensioen mogelijk 'i Kan het 't Beste om die vragen te beantwoorden meende spr. te doen met de tegen-argumenten, die van verschillende zijden werden geopperd, te behandelen. Die argumenten warenVerslapping der liefdadigheiddooden van energie, en natuur lijk de groote vraagwaar komt het geld vandaan Dat de liefdadigheid wat zou verslappen, achtte spr. niet heel erg, en dat de energie werd gedood, dat ontkende spr. beslist. Juist door de gedachte, dat men op een zekeren leeftijd een pensioen zou hebben, zou de menschen er toe drjjven, zooveel te sparen, dat men het wat royaler had. Zooveel sparen, dat men geheel voor zichzelf kon zorgen, ging toch niet en maakte de menschen moe deloos om te sparen, maar als er eenmaal iets was, was het weinige, dat men achteraf De Voorz. wil wel geloovec, dat het voor Bestuursprijs K. Kaan Kz. Warmenhuizen van groot belang is, den heer Pronk in de gemeente te houden, maar meent, dat Oude Niedorp te ver af gelegen is, om tot behoud van don heer Pronk een bijdrage uit de gemeentekas toe te kennen. De heer Over vindt zoo'n vaste jaarlijksche bijdrage nog al bezwarend. De Voorz. zou een bedrag van f 26 niet bezwarend vinden, als Warmenhuizen maar niet te ver was om de diensten van den heer Pronk te kunnen inroepen. De heeren Hille, Stam en Ligthart deelen mede, dat te Zijdewind en omgeving dikwijls de hulp van den heer Pronk wordt ingeroe pen. Andere heeren deelen nog meer ge vallen mede, waaruit blijkt, dat men in de gemeente Oude Niedorp betrekkelijk veelvul dig van de bekwaamheden van den heer Pronk profiteert. Nu de Voorz. dit verneemt, komt het hem voor, dat een bijdrage van f 25 uit de ge meentekas reden van bestaan heeft en niet onoverkomelijk is. Kuikalveren le prijs G. Grin2e prijs idem 3e prijs J. L. T. Groneman 4e prijs A. K. Kaan. Pinken: le prijs K. A. Kaan; 2e prijs A. K Kaan 3e prijs J. L. T. Groneman. Niet afgewisselde koeien le prijs D. A. Kaan 2e prijs A. K. Kaan 3e prijs J. L. T. Groneman. Afgewisselde koeienle prijs Jb. Zijp Hz. 2e prijs H. Limpers3e prijs N. D. Kaan 4e prijs G. Grin. Bij de uitdeeling der prijzen bracht de Voorzitter in herinnering het Dog korte be staan der vereeniging en spoorde de aanwe zigen aan om lid te worden en zoo meê te werken tot veredeling van het rundvee. Na zijn dank te hebben gebracht voor de belang stelling, ook van bezoekers uit andere ge meenten, eindigde de spreker met nog een woord van opwekking. Nog eenigen tijd bleef men gezellig bijeen en zoo zal deze dag ook wel van beteekenis geweest zijn voor de toekomst. willen aanwenden, de genoemde bezwaren op te heffen, en een subsidie te verleenen van f 200 of zooveel minder als het verlies op de over te leggen balans zal bedragen. Ook dit adres zal bij de begrooting worden behandeld. Na deze ingekomen stukken volgt aanbie ding der Gemeente-begrooting voor 1904, op gemaakt met een ontvang en uitgaaf van f 38.397.30'/j. Tot Commissie van Onderzoek worden benoemd de heeren C. A. Hoogschagen, W. Roggeveen Cz. en C. Asjes, die de be noeming aannemen. Vervolgens legt de nieuwbenoemde Waag- meester, de heer Th. Paauw, den bij zijne instructie voorgeschreven eed af. Voor de tijdelijke waarneming van de be trekkingen van Gemeentebode en Waag- meester gedurende de vacature, wordt aan den heer J. P. Abma, op voorstel van B. en W., eene gratificatie verleend vanf 12.60 als Gemeentebode en f7.60 als Waugmeester, tezamen f 20. Vervolgens brengt Voorz. ter tafel een voor stel tot aanvulling van de politie-verordening, en wel dezedat het verboden zal zijn, ge durende de maanden Augustus tot en met April, binnen de gemeente te rijden met, of te laten staan rij- en voertuigen, zonder voorzien te zijn van een helderbrandende lantaarn, tusschen 1 uur na zonsondergang en 1 uur vóór zonsopkomst. Zonder noemenswaardige bespreking wordt deze verordening goedgekeurd. De heer Asjes zegt, dat dus ook de melk wagens des morgens hieronder vallen. De Voorz. vestigt er nog de aandacht op, dat ook hondenkarren behooren tot do rij- en voertuigendeze verordening geldt echter voor hondenkarren niet voor buiten de kom, wijl het Prov. Reglement daarin voorziet, en daar kunnon wij niet intreden. Doch in elk geval moeten hondenkarren binnen de kom van licht voorzien zijn. Bepaald wordt nog, dat de verordening in werking zal treden 8 dagen na hare afkon diging. De heer Asjes vraagt nog, vooral publici teit eraan te geven. Tot onderwijzers voor het herhalingsonder wijs cursus 1903/1904 worden benoemd de heeren Th. Roep en J. J. Baale. Hiermede is de agenda afgeloopen en volgt de rondvraag, welke niets oplevert, waarna de vergadering gesloten wordt. - Dinsdagavond trad in Cérès op mevrouw Schook-Haver van Amsterdam, daartoe uitgenoodigd door de Afd. Schagen van den Bond voor Staatspensionneering, met het onderwerp Doel en streven van dien bond. De heer H. Feisser opende deze bijeenkomst die door een betrekkelijk flink aantal belang stellenden was bezocht. De spreekster begon haar mooie en boelende rede met een paar verhalen te vertellen, die in helder beeld het leven te zien gaven van ouden van dagen, worstelend met broods gebrek. Ware heelden uit de werkelijkheid noemde spr. ze, die rondom ons zoovele malen in verschillende omstandigheden zich herhalen, evenzoovele bewijzen, dat staatspensioen voor die menschen een levenseisch is. Spr. beschouwde het staatspensioen als zelf-verdiend. Niet als een bedeeling. Evenmin als hooge heeren, ministers en dergelijken, zich schaamden hun pensioen in ontvangst te nemen, zoo behoefde ook de oude man of vrouw geen aalmoes in dat pensioen te zien. Men had het te beschouwen als een afbetaling gaat als dit wet wordt. Maar de Bond verder en geeft de middelen aan. En die middelen zijnbezuiniging op de kosten voor leger en vlootgeen afschaffing, maar schoeien op andere leest. Dan kost de uitoefening der liefdadigheid tegenwoordig zeer veel, omdat voor de verschillende col leges van liefdadigheid de onkosten zoo zwaar zijn. Het is getaxeerd, dat 45 millioen noodig is en de liefdadigheid kost tegenwoordig reeds 16 millioendat is een derde. Spr. is ervan overtuigd, dat met bezuini ging, verhooging van bestaande belastingen en heffing van nieuwe belastingen, gemak kelijk een staatspensioen zal kunnen worden bekostigd. Het is in Denemarken mogelijk, waarom dan hier niet. Door middel van belasting in deze gelden te voorzien, acht Spr. de eenige goede manier Dan draagt een eik eraan mede naar draag kracht, dan worden ook getroffen diegenen, die gaarne zich aan geven onttrekken. Met een hartelijke opwekking, dat allen hunne krachten inspannen, om het schoone doelpensioen voor ouden van dagen, te hel pen bevorderen, eindigt Spr. haar zeer boeiende, beschaafde improvisatie. Voor het debat gaf zich niemand op, zoo dat de heer Feisser de bijeenkomst kon sluiten, met de mededeeling evenwel, dat zich 21 nieuwe leden voor den Bond hadden aangemeld. De door de Vereeniging „Algemeen Belang" benoemde Commisssie van onderzoek naar de mogelijkheid en wensche- lijkheid van de oprichting eener bouwmaat schappij te Schagen hield Zaterdagavond haar tweede bijeenkomst. Algemeen was de Commissie van oordeel, dat de oprichting eener dergelijke maatschappij zeer gewenscht was en bij eenig slagen zeer zeker ook gunstige financiëele resultaten kon opleveren. Er werd besloten, het onderzoek met kracht aan te vatten en te trachten, de algemeene medewerking van de burgerij onzer gemeente te verkrijgen. Men was van oor deel, dat de aandeelen der eveutuëole maat schappij op f 100.gesteld zonden moeten worden, om ze zoodoende onder het bereik van velen te brengen. De Commissie gaat zwanger van het plan om den weg langs de Landbouwwinterschool en Griffie tot het station door te trekken, zoodat het aanliggend land voor bouwterrein zou kunnen dienen. Het onderzoek, in hoe verre dit plan voor verwezenlijking vatbaar is, is reeds aangevangen. Tot bestuursleden der Commissie zijn ge kozen de heeren G. Beers, Voorzitter, Joh. Merz, Secretaris, en C. Zijdewind, Penning meester. De Commissie zal trachten, nog eenige leden aan zich toe te voegen. De vrij hevige wind van Dinsdagmorgen kostte den 12-jarigen M. v. R. bijna den rechter middelvinger. Door een van de 23 op de tocht van 26 ramen staande deuren der openbare lagere school gaande, sloeg deze dicht en beklemde de hand tusschen deur en kozijn. Dr. A. C. Melchior verleende geneeskundige hulp en hoopt den vinger te behouden. Zondag vergaderde alhier de afd. Schagen v. d. Bond v. Nederl. Onderwijzers. De schoolopziener Mr. R. v. Goens, deed in deze vergadering gelijke mededeelingen als Donderdags te voren in die van hot Nederl. Onderw. Genootschap. Met algemeene stem men werd vóór het houden der algemeene van vroeger te weinig ontvangen loon voor vergadering te Dordrecht gestemd. Tot afge- geleverden arbeid. vaardigden naar die vergadering werden ge- Spr. wees er op, hoe langzaam het huma- kozen mej. G. v. d. Meulen te Oudesluis en nitaire streven was geboren geworden, dat Visser te Schagen, tot plaats vervan- eerst voor het kind had gezorgd en dat nu KGr de hr. S. de Vries. Meegedeeld word nog, ook met de ouden van dagen zich gBat bezig- vau ^en óoor de afd. Schagen van het houden. De zorg voor het kind had men te uitgeven scheurkalender de eerste beschouwen als een voorschot op hetgeen het I °PlaaK va° 6000 exemplaren geheel was ge- eenmaal zal verrichten; de zorg voor de ouden P'aaf8t. van dagen, in den vorm van het staats- j KAASMARKT pensioen, als een nabetaling voor hetgeen hij j Op de kaasmarkt van heden waren aan- 7ZÓÓ WfJm W f k k gevoerd 65 stapels kaas, waaronder 69 stapels Zóó heeft men het te beschouwen, en men I kleine kaas hoogste priis f 27 3 Ktnn«la mag 't pensioen niet gelijk stellen met bedeeling. 1 commissie f 26.-, 3 stapels middelbare f 25 - Spr. gaat na de geschiedenis van de be- Aan gewicht 18961 K.G. Markbericht j van 18 Oct 1903. I Gele kool f 2 a f 3, roode f2 a f 3, bieten j f 0.26 a f 0.65, rapen f 1.75 per 100, peren f2 a f2.50, appelen f210 a ('2.65 pet mand, slaboonen f 0.60 per 1000. nep f 1.25, uien f I.25 per baal. Nieuw Levon. Station NOORD i SCHARWOUDE. 10 Oct. Aanvoer 10600 stuks kool. Roode f 1.70 a f 3.50, gele f 2.70 a f 3, witte f 2.5o a f 3.25, bloemkool f 1 20 per 100. 12 Oct. Aanvoer 14500 stuks kool. Roode f 1.80 a f 4.26, gele f 3 a f 4, witte f 3 60 per 100. 13 Oct. Aanvoer 22000 stuks kool. Roode f 1.50 a f 4.25, gele f 1.80 a f 4, witte f2.40 a f 3 per 100, uien f 1 25. Ons Belang. Station HEER HUGO WAARD. 10 Oct. Aanvoer 11650 stuks kool. Roode f 2.60 a f 3.26, gele f 3 a f 4, witte f 1.40 a f 2.70 per 100. 12 Oct. Aanvoer 10600 stuks kool. Roode f 2.60 a f 3.75, gele f 3 a f 3 75 per 100. 13 Oct. Aanvoer 19800 stuks kool. Roode f 2 60 a 4 25, gele f 2.10 a 3 60 per 100. Groentemarkt te BROEK OP LANGENDIJK. 10 Oct. 10000 bloemkoolen f 1.70 a f7.60, 21000 roode kooien f 2.50 a f 3.60, 3000 gele f 3 a f 4.25, 6500 witte f 2 'a f 3.50 per 100. 4000 bossen wortelen f 1.60 af 2.90 per 100 bos. 65 balen nep f 1.70 a f 2.20 per 50 K.G. 12 Oct. 7500 bloemkoolen f 1.60 a f 6, 68000 roode kooien f 2 a f 4 25, 13500 gele f 2.60 a f 4.50, 28000 witte f 2.50 a f 3.76 per 100. 3600 bossen worlelen f 1.50 a f2.60, 26 balen nep fl.90 a f2.10, 100 balen uien f 1.50 a f 1.60 per 50 K.G. 13 Oct. 12000 bloemkoolen f 1 a f 6.25, 37000 roode kooien f 3 a f5, 14000 gele f 3.50 a f 4.60, 38000 witte f 2.50 a f 4.60 per 100. 5000 bossen wortelen f0.95 a f2.30 por 100 bos. 40 balen nep f 1.90 a f 2.10, 110 balen uien f 1.40 a f 1.60 per 50 K.G. WIERINGEN. De storm van j. 1. Vrijdagnacht veroor zaakte weder veel schade. De arbeiderswoning van den heer P. P., welke in aanbouw was, moest het ontgeldenmuren, kozijnen, be kapping enz., alles is omgewaaid. Do in Polder Waard-Nieuwland te veld liggende bloemerwten zuilen geen groote opbrengst leveren, daar alles bijna weggewaaid en in de slooten terecht gekomen is. Vele kappen van zeegras-schelven zijn er af gewaaid Voor de eigenaars is alles een schade- postje. WIERINGEN. Na afloop der Godsdienstoefening zijn j. 1. Zondag tot leden van 't Kiescollege dei Herv. Kerk van Hippolytushoef c. a. herkozen de heeren T. Visser, W. de Jong en N. J. Mulder, terwijl in de plaats van den heer A. C. Toet wegens vertrek is gekozen de heer P. Bruul. Door de burgemeesters dei- vier LANGEDIJKER gemeenten is besloten op den lotingsdag, 24 Octobei a. s., de her bergen gesloten te houden. De palingvisschers van KOL- HORN, die de vorige week met het storm weder op zee waren, zijn den 12den allen binnengekomen. De palingfuiken werden door hen verloren. Tot hoofdingeland van de Vier Noorder Koggen is benoemd de heer K. Klaver, te WOGNUM. 0 r g n Men meldt uit NIEUWEDIEP: Hr. Ms. gaffelschoenor „Argus" is van don laatsten tocht nog niet binnen. De pantser schepen „Koitenaer" en „Evertsen" vertrok ken ter opsporing van het schip naar de Noordzee. Nader wordt gemeld, dat een visscher de Argus nog in den nacht van Zondag op Maan dag heeft gezien. De Stroo k-b ewoners te KOL- HORN hebben in zooverre succes gehad op hun adres in zake postbestelling, dat er een besteller is bijgekomen, welke direct die buurt bestelt. Thans zijn hier drie bestellers voor één ressort, wat nog enkele jaren geleden, tot aan den dienst op de stoomtram, alleen door den brievengaarder werd besteld. Verzet. In verband met hot Zaterdagavond te WALSOORDEN bij het ontruimen vsn een herberg tegen de marechaussee gepleegd ver zet (zie Bijvoegsel), zijn drie verdachten, allen Bouchantsche visschers, r.aar het Huis van Bewaring overgebracht. Twee hunner hebben volledig bekend, zich aan het verzet te hebben schuldig gemaakt. F. S., de man die door een der marechaussee getroffen werd en overleden is, was een 46-jarige Bouchant- scho visscher. De brigadier was door aanvallers overmand en op den grond geworpen en toen men hem zijn schoudermantel over het hoofd had ge worpen, werd hij overal geslagen en geschopt. Het door hem gelost revolverschot was uit noodweer, en hij kon natuurlijk niet zien of het al of niet trof. Op zijn bevel werd door den hem vergezel lenden marechaussee daarop een schot in de lucht gelost, waarop de aanvallers vluchtten. Kort daarop zijn, nadat de politie versterking had gekregen, 6 personen als vermoedelijke daders op hunne schuiten gearresteerd, ter wijl één voortvluchtig is. De mishandelde brigadier is ook aan do rechterhand ge wond bjj de onttrekking van de revolver door de rebellen. Op de g r o o n t e m a r k t e n aan den LANGEDIJK marcheert het met de contante betaling best. Het aantal tegenstanders slinkt met den dag. Ook de bouwers van Broek, die aanvankelijk groote tegenstanders waren, verkoopon grootendoels a contant. Deze nieuwe instelling valt bizon der in den smaak, zoowel bij koopers als verkoopers. Inde plaats van den heor G. Slotemaker, die als lid van het Bestuur van den polder Schagerwaard heeft bedankt, is verkozen de heer P. Schermerhorn te HA- RINGCARSPEL. In een kleine Zeeuwsche ge- meente moest dezer dagen een openbaar feest worden gevierd met straatversieringen, volks spelen enz. Natuurlijk was daar geld voor noodig en

Schager Courant | 1903 | | pagina 2