Donderdag 15 Oct. L9Ü3. 47ste Jaargang. No. 3879 Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Naar wij vernemen is in den nacht van Zaterdkg op Zondag 1.1. te KAMPERDUIN een Kafcwijker bomschuit gestrand. Da veertien a vijftien opvarenden zijn geréd door do reddingboot van Egmond, waar men de stranding het eerst opmerkte. Do reddingboot van Petten kwam later op de plaats der stranding aan. Een paar benauwde nren. De schuitenvoerder Kuipers te AMSTER DAM heeft een paar benauwde uren door gebracht. De man was schuitenvoerder op een schuit, geladen met 700 zakken biet suiker van do Westersuikerraffinaderij, waar mede bij lag aan de Handelskade; ter bewa king van de lading, was hij Zaterdagnacht aan boord. Terwijl hij beneden was is door den storm do schuit te ongeveer half vier uur omgeslagen. De schuitenvoerder zat pu in de drijvende schuit gevangen en kon na tuurlijk alleen niet uit zijn weinig benijdens- waardigen toestand worden bevrijd. Toen de havenpolitie van het ongeval in kennis was gesteld, deed zij onder leiding van den haven- inspecteur, den heer Visser, alles om de schuit weder in den normalen toestand te krijgen en den gevangene te bevrijden, dien men daar binnen steeds tegen den bodem hoorde kloppen, om de aandacht der buiten wereld te trekken. Het bleek echter, dat het niet zoo een voudig ging, de schuit weer vlot te krijgen de eenige mogelijkheid was de 30 tons-kraan aan de Kop van de Handelskade in werking te stellen en daaraan de schuit op te hijschen en zóó weer vlot te brengen. Tot dit middel werd besloten, doch voor men alles in gereedheid had, was er alweder tijd verloren gegaan. Maar ten slotte ging het toch goed en kreeg men de zolderschuit ongeveer half acht vlot. Zoodra het vaartuig weder normaal lag, kwam de schuitenvoerder er uitgekropen. De man was èn door schrik, èn door een gedwongen verblijf van eenige uren in een nauwe ruimte, erg verstijfd en versuft, doch had overigens geen letsel be komen. Hij werd in een rijtuig naar zijn woning in de Spaarndammerstraat gebracht. De lading suiker, die op de schuit had gele gen, is natuurlijk verloren. Een waardig echtgenoot. Een jonkman te INGEN huwde voor een paar weken met eene gegoede boerendochter uit een andere gemeente. Zij bezat, behalve liefde voor den man harer keuze, een aardig duitje. Manlief wist te bewerken, dat een hypo theek van ruim f 7000 werd opgezegd, met welk geld hij thans zijn geluk in Amerika beproeft. Zijn vrouw liet hij de fiets en den sleu tel van de brandkast. Onverbeterlijk. Na meer dan honderdmaal gevonnist te zijn wegens dronkenschap, is Zaterdag te DELET in het gasthuis opgenomen do weduwe H., in het Westland bekend onder don naam van „dronken Pietje". Die hield van fietsen. In de gemeente TUBBERGEN heeft zich een boerenknecht voor een vol jaar verhuurd voor. een nieuwe fiets. Weer een. Zaterdagavond bij het sluitingsuur van een herberg te WALSOORDEN (Z.) ondervonden de marechaussees een hevig verzet van de daar aanwezige bezoekers. De marechaussees waren verplicht van hun vuurwapens gebruik te maken, waardoor een der bezoekers doodelijk getroffen werdde man is reeds overleden. De justitie uit Middelburg, vergezeld van een arts, is derwaarts vertrokken om een onderzoek in te stellen. EDAM, 12 Oct. De najaars-lammerenmarki, die kier altijd van veel beteekenis is, zal dit jaar gehouden worden op 26 November. Een wolkbreuk Te EDAM ontlastte zioh dezer dagen een geweldige wolkbreuk, vergezeld van een windhoos, die vreeselijk huishield de oudste menschen herinneren zich niet ooit een dergelijke uitwerking van een hoos te hebben gezien. Tusschen Edam en Volendam werd een schuiijo mot koopmansgoederen opgenomen en totaal onderst boven gekeerd een passa- giergschnitje onderging bijna hetzelfde lot, doch kwam gelukkig weer in 't goede water. Aan de Vestingen werden, juist in den weg dien het natuurverschijnsel volgde, zware boomen neergeveld,' terwijl daar bet water uit de diepe grachten werd opgezogen on bij wallen van een halven meter hoog tegen de buizen geslagen, zoodat de ruiten inge drukt werden. Het was, of in zijn weg een wolkenfloers was en of die uit dichte stof bestond, ter wijl die laag een sterk brommend geluid deed hooren. Van persoonlijke ongelukken vernamen we niets. I)o hoos is, na 10 minuten ons plaatsje geteisterd te hebben, zee ingetrokken. Opmerkelijk is het zeker, dat in andere gedeelten der gemeente het maar matig waaido, terwijl in den gevolgden weg het een ware cycloon was. Goed afgekomen. Door den hevigen storm van Zaterdag 11. was het zeil van een der wieken van den molen te NAALDWIJK losgegaan. Om dit te herstellen, ging de molenaar J. R. op de wiek staan en terwijl hij bezig was, werd de molen in beweging gezet, zoodat J. R. in de hoogte werd medegenomen. Gelukkig behield hij zijne tegenwoordigheid van geest, klampte zich stevig vast en riep om hulp. Hij moest echter eene geheele omwenteling maken toen liet hij los, grijpende naar het nog steeds fladderende zeil en kwam erg onzacht op de balie neer. Gelukkig kwam hij er met een paar kneuzingen af. De ,hber Hegelund, een Deen, heeft op de proef-zuivelboerderij te HOORN een aantal lessen gegeven in het methodisch melken. De laatste les werd bijgewoond door vijf zuivelconsnlenten en eenige Noord- en Zuid- hollandsche veehouders. Practisch werd daar aan deelgenomen door den boer der zuivel- boerderij en den heer Sterkenburg nit Sneek, daartoe uitgenoodigd door Dr. Van der Zande. v— De heer Ds. K. van der M e u- len, Doopsgezind predikant te NIEUWE NIEDORP, mocht Zondag 11 dezer op een 40-jarige vlijtige evangelie-bediening terug zien. Behalve de gemeenteleden, waren verschei dene belangstellenden en eenige collega's naar het kerkgebouw opgekomen, om getuige te zijn van het feestwoord van den jubilaris. Het tekstwoord was ontleend aan de profe tieën van Jesaya 46 v. 4, 8, le gedeelte en 9. In een boeiende rede schilderde Z.Ew. zijn eerste optreden als evangeliebedienaar (te West-Terschelling), jong en onervaren als hij was. Twee jaren daarna kwam hij te Nieuwe Niedorp, waar hij aanvankelijk veel strijd van niteist onverkwikkelijken aard te voeren had, een strijd, welks einde hem een verademing was. Zonder te willen stilstaan bij alle bijzon derheden van voor- of tegenspoed, gedacht hij dankbaar de welwillendheid, den steun en de opbeuring van zoovelen, inzonderheid van zijn trouwe gade, en met merkbaar innige voldoening gewaagde hij van zijn zoon, die met blijden zin het ambt van den vader ge kozen had. Maar bovenal dankte hij God, wiens goed heid dit alles mogelijk gemaakt had. Vóór het scheiden werd op verzoek van den WelEerw. heer Ds. Bakker van Twisk den jubilaris door de gemeente staande toe gezongen het laatste vers van psalm 134 „Dat 's Heeren zegen op U daal'", enz. De geheelonthouders-red e- rijkerskamer „De blauwe Vaan" te NIEUWE NIEDORP gaf Zondagavond 1.1. een uitvoe ring in het lokaal van den beer C. Kooiman aldaar. Ondanks het ongunstige weer, was de zaal goed bezet. Bij al hare sympathieën met bet blauwe, heeft de vereeniging een bij zondere voorliefde voor het roode. Het eerste stuk: „De colporteur van Eisenberg", drama in 5 bedrijven, door den heer N. Wit bewerkt naar een roman van dien naam, zooals 't programma meldt, droeg daar weder de on miskenbare sporen van. Óver den inhoud van zoo'n stuk, het is al dikwijls gebleken, valt niet te twisten. Wat op dat gebied voor den een klare wijsheid is, noemt de ander pnren onzin. Wie ten slotte gelijk zal hebben, moet de tijd leeren. Waarschijnlijk geen van beiden. Het laatste bedrijf stelde een formeele strafzitting van de rechtbank voor. We weten niet, of de schrijver of de bewerker wel eens dergelijke zittingen heeft bijgewoond, maar mocht dat inderdaad het geval zyn, dan heeft hij daarvan toch stellig niet de meest juiste herinneringen behouden. Het spel van deze rederijkei s valt te prij zen. Een onverbeterlijk stukje leverde in dat opzicht de heer Jb. Langedijk, die de rol van Jochem Pezel vervulde in het blijspel letje van dien naam. We betwijfelen, of die rol ooit een betere uitbeelding heeft gevon- ,den. Aan het lachen kon dan ook schier geen einde komen. De nog al lange pauzen hielp de Kleine Kapel op aangename wijze verkorten door hare verdienstelijke muziek. Uitslag der loting voor de Nationale Militie voor de gemeente WIERIN- GEN, Zaterdag gehouden. - j Lotingsnummer 24 Jn. Bais. 25 Jb. Bakker. 15 D. Blaauboer. 20 S. ten Bokkel. 27 D. Doves. 23 A. Duijnker. 18 W. Hermans licham. gebr. 8 N. Heijblok broederd. 12 R. Keulen. 1 W. Knol. 2 Jn. Koorn. 13 Jn. Kooij broederd. 10 H. J. Krommedam. 28 S. Kuut. 4 N. Metselaar broedeid. 16 D. Minnes broederd. 5 W. Mostert. 11 N. Mulder. 7 W. Rasch. 21 N. Scheltus. 17 Jb. Tijsen. 26 Jn. Tijsen 9 N. Tijsen. 14 C. Vermeulen. 3 S. Wagemaker. 19 W. Wigbout broederd. 6 Alb. de Wit. 22 Arie de Wit. Hoe gemakkei ij k pokken worden overgebracht. Naar de N. L. K. verneemt, werd een geval van pokken geconstateerd te KERK- RADE. Een leeraar aan een der onder wijs- ioiichtingen aldaar, welke buiten die inrichting woont en voor een paar weken elders be noemd is, bracht een bezoek aan zijne fami lie in Den Haag, waar ook zijne vrouw ver toefde. Bij deze hadden zich juist verschijn selen van pokken voorgedaan, terwijl kort daarna de ziekte bij haar geconstateerd werd. Twee dagen na zijn terugkeer te Kerkrade deden zich ook bij den leeraar verschijnselen voor, die er op wezen, dat de pokziekte ook hem aangetast had. Hij wordt nu in zijn woning te Lucker- heide verpleegd en daar streng geïsoleerd. Gevaar voor uitbreiding wordt niet aanwe zig geacht. Een vlijtige student. EotograafMaar mijnheer, als u het hoofd zoo diep in het boek steekt, zie ik niets van uw gezicht en kan ik u niet fotografeeren. StudentDat komt er niet op aan Het portret is voor mijn vader bestemd; hij moet zien, hoe vlijtig ik studeer. Bij den huwelijksmakelaar. Oude jongejuffrouw Denkt u, dat ik nog aanspraak kan maken op een man HuwelijksmakelaarHm, ik geloof, dat al uw aanspraken reeds zijnverjaard. Een dorp ingezakt. Budapest, 11 Oct. Het Hongaarsche dorp Boervely, gebouwd op een moerasaebtigen bodem, is gedeeltelijk ingezakt. Vele buizen vielen in puin. Vier menschen vonden den dood, velen zijn zwaar gewond. De oogst op de velden is vernield. Hard gaat ie! We hebben reeds melding gemaakt van de proeftochten, die te Berlijn zijn gehouden met de electrische spoor tusschen Berlijn en Zos- sen. Daarmede is de snelheid bereikt van 201 K. M. per uur. Iemand, die zulk een tocht heeft meegemaakt, schrijft daarover Om half tien uur vertrok het door Siemens en Halske gebouwde rijtuig, bestuurd door den „oberingenieur" Reichel, en weinige mi nuten daarna werd de snelheid van 200 K. M. bereikt, zoodat wij in acht minuten op het 23 K. M. verwijderde station Zossen aankwa men. Op den terugrit, met tegenwind, konden wij slechts 195 K. M. halen. De vaart was rustig en gelijkmatig. Maar alle voorwerpen, die wij langs rijden, verdwij nen voor ons oog, en van het voorste platform gezien, schijnt de weg opgezogen te worden. Wel zou de bestuurder een hindernis, indien die zich op den weg voordeed, kunnen zien, maar dat zon niet veel helpen, want als hij begon te remmen, zou het rijtuig pas 2 KM. verder tot stilstand komen. Om deze snelheid te verkrijgen, moeten 2400 PK. worden aan gewend, en welk een kracht dit is, dat on dervond tot zyn schade een arme musch, die beproefd had, dwars voor het monster den weg over te stekenals een rood en grijs ge vlekte plek vond men 't beestje platgeslagen te gen den voorkant van den wagen. Ook voor de toeschouwers, die te Dahlwitz, in 't midden van den afstand, vrij talrijk waren, moet het een bijzondere aanblik geweest zijn, het rijtuig letterlijk sneller dan den stormwind te zien

Schager Courant | 1903 | | pagina 5