Binnenlandsch Nieuws. Ongelukken. Wik- en Weegloonen. eenigste Nieuwsblad huis aan huis gelezen. Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Monroe-beginseltoen net met Engeland en Italië, Venezuela tot recht en plicht trachtte te brengen, welke aanval de gramschap van Oncle Sam in hooge mate opwekte, wordt langzamerhand vergeten. Be Duitsche gezant te Washington, die voor particuliere zaken naar Duitschland is vertrokken, heeft in opdracht, de vriendelijke groeten van president Roosevelt aan Keizer Wilhelm over te brengen. Dat is zeker eene kleine vergoe ding voor de vele onaangenaamheden der laatste weken. Want al laat de Duitsche Regeering er zich niet over uit, en al neemt de peis eene onverschillige houding aan, toch is het zeker, dat de toenadering van Engeland en Italië tot Frankrijk, in geheel Duitschland met leede oogen wordt aange zien. Zonder dat in die aansluiting nog een rechtstreeksch gevaar voor Duitschland wordt gezien, wordt aangenomen dat de kracht van het Drievoudig Verbond is ondermijnd. Zooals de toestand zich thans heeft gewij zigd, kan Italië moeilijk meer tegen Frankrijk worden uitgespeeld. Het afstel van de reis van den Czaar naar Rome wordt ook met het bezoek van koning Victor Emmanuel aan Parijs in verband gebracht. De Czaar zou te Berlijn den indruk niet willen vestigen, dat zijn bezoek aan den Italiaanschen koning, juist aan den vooravond van diens vertrek naar Frankrijk, op de toenadering van Italië en Frankrijk van invloed is geweest. Rusland is thans bijzonder op aller vriend schap gesteld. Indien het in Oost-Azië met Japan in een oorlog mocht worden gewik keld, dan is een bevriend Europa van groote waarde. Daarom moet ook de gevoeligheid van Duitschland ontzien worden. Men spreekt er zelfs van, dat de Keizer en de Czaar elkander weldra zullen ontmoeten,wat dan als een bewijs voor de goede betrekkingen tusschen beiden kan dienen. Door het oog van een leek be keken, gelijkt het wel, dat de diplomatieke betrekkingen tusschen de groote mogendheden in een overgangsperiode verkeeren. Welke nieuwe combinaties geboren zullen worden, is met zekerheid echter nog niet te zeggen. Over den oorlog tusschen Japan en Rusland luiden de laatste berichten De New-York Herald kreeg een telegram uit Hono-loeloe behelzende, dat de oorlog verklaard was. Zoowel bevestiging als tegen spraak bleven tot dusver uit. De Mainichi, een als bezadigd en voorzich tig bekend staand Yokohamaasch blad, be richt, dat het bevel tot mobilisatie van de Japansche strijdkrachten is gegeven, al houdt de regeering het tegendeel ook vol. Te Kobe acht men naar de Daily Mail zich laat seinen den toestand hoogst dreigend. Op het kermisterrein te BERGEN-OP- ZOOM is een ernstig ongeluk gebeurd. Een man heeft een luchtschommel tegen zijn hoofd gekregen, met het gevolg dat hij den volgenden dag overleed. Aan het station te KESTEREN is een treurig ongeluk gebeurd. De wisselwachter H. van Gelderen geraakte bij het rangeeren van een trein tusschen de buffers, met het treurig gevolg, dat hij on middellijk gedood werd. Hij laat een weduwe met twee kinderen achter. Uit IERSEKE meldt men Een knaap, die Maandag een paard oppaste, kreeg een trap tegen borst en buik, aan de gevolgen waarvan hij overleed. Men zegt, dat hij de vliegen van het dier wilde verwijderen. Een treurig ongeluk heeft zich Woensdag morgen voorgedaan ten huize van een bewoner der Van Speykstraat te AMSTERDAM. Terwijl de moeder een oogenblik afwezig was, ging een 4-jarig kindje, dat aan de tafel zat, spelen met een theelichtjede kleertjes vatten vlam en het kind kreeg zulke ernstige brandwonden, dat, toen hulp kwam opdagen en in allerijl een geneesheer werd ontboden, deze slechts den dood kon constateeren. Woensdagnacht is in het Noordzeekanaal te BUITENHUIZEN de machinist van een sleepboot met zandbakken van den aannemer Van Hattum te Beverwijk op noodlottige wijze verdronken. De ongelukkige, die te Buitenhuizen met een kameraad was afge stapt, sprong bij zijn terugkomst van den steiger tusschen de bakken en verdween dadelijk in de diepte. Tevergeefs is naar het lijk gedregd. Uit AMSTERDAM meldt men Dinsdagmiddag wandelden twee vrienden aan den Omval bij Amsterdam waar van de een, een geladen revolver aaD den ander toonende, dit wapen spelenderwijs en zijn vriend eens bang willende maken, op hem gericht hield. Onverwacht ging een schot af en trof den 17-jarigen Johannes Elvering in het hoofd. Naar het O.L. Vrouwe gasthuis gebracht, is hij daar Woensdag zonder tot bewustzijn teruggekeerd te zijn overleden De dader bevindt zich in voor- loopige bewaring. Door het Prov. Bestuur van Noord-Holland werd aanbesteedhet voortzetten van een bestraat paardenpad in den weg van Alkmaar naar Nienwediep, raming f 1200. Minste inschrijver J. Duinker te HELDER voor f 1183. Naar men aan de N. E. Ct mee deelt, is de ruïne van de abdij van Egmond, bij Alkmaar, aangekochthet klooster zal in oorspronkelijken vorm opgebouwd en betrok ken worden door monniken vtfn de Benedic- tijner orde. In 1667 is deze beroemde abdjj, waar de Graven van Holland werden ter aarde be steld, aan de vlammen prijsgegeven. De laatste i abt was Govaert van Mierlo. In de2de Van Swindenstraat te AMSTERDAM is Woensdagavond plotse ling een gezin in rouw gedompeld. Op de 2e etage van 't huis n°. 64 in die straat woont de weduwe Balke met vier kinderen, waarvan het oudste, een jongen van ruim 16 jaar, bakkersleerling is, het tweede, een jongen van 13 jaar, bij een oom het schilderen leert. De beide jongens kregen een kleine ruzie en toen nam de oudste, Ko, een schaar op en wierp die zijn jongeren broer, Cornelis genaamd, naar 't hoofd, met het ongelukkig gevolg, dat een scherpe punt van de schaar de halsslagader trof. Groote onsteltenis in 't gezin. De bnurman van drie hoog kwam op het geval toeloopen en wilde den gewonden knaap naar het Burgerziekenhuis brengen, doch onderweg bezweek de arme jongen al aan bloedverlies. Toen de buurman met hem in het Burgerziekenhuis aankwam, kon daar slechts de dood van den jongen geconstateerd worden. Ko was, na zijn onbezonnen daad, het huis uitgeloopen en werd later in de 2e Oosterparkstraat aangetroffen door een neef, die hem weer naar zijn woning bracht. Nog laat onderging hij een verhoor. Het diep treurige geval, waatbjj van opzet geen sprake is, verwekte veel deelneming in de buurt. Langen tijd stond een talrijke menigte voor de woning van da weduwe Balke, het ongeluk te bespreken. In den Alkmaarschen Raad is dan Woens dagnacht, want het was ongeveer 12 uur, de beslissing gevallen over de heffing der wik- en weegloonen. Met algemeene stemmen, zonder één enkel woord discussie, nadat er weer eenige uren van geheime zitting aan waren gewijd, is het door B. en W. voorgestelde tarief aangenomen. Het nieuwe tarief, dat met 1 Januari 1904 in werking zal komen, luidt Van 1 tot 20 KG. 10 ct., van 21 tot 40 K.G. 20 ct., van 41 tot 60 K.G 30 ct., van 61 tot 80 K.G. 40 ctvan 81 tot 100 K.G. 60 ct. Nu bedraagt het 12, 24, 86, 48 en 60 ct. Het eigenlijke wik- en weegloon der kaas is dus met 10 cent per 100 K G. verminderd. Het draagloon per 100 K.G. was 20 ct.; dit is teruggebracht op 10 ct. voor de boeren de gemeente zal aan de dragers, onder nader vast te stellen voorwaarden, uit de gemeentekas 5 ct betalen. Ten slotte zal het waakloon, bedragende 6 ct. voor iedere 100 kazen, die in den nacht van Donderdag op Vrjjdag op de markt staan, worden afgeschaft. Natuurlijk moet op dit alles de koninklijke goedkeuring nog worden verkregen. Lootschoenen We hebben vroeger eens gehoord van ie mand die er „lootschoenen" op na hield. Hij had niet minder dan zes zonen en toen hij voor den eersten keer naar het Raadhuis op het dorp ging om te loten, trok hij een vrij nummer. De schoenen werden nu zorgvul dig in het vet gezet en bewaard, want, zoo beweerde onze oude heer, als hij nu een volgend jaar voor zijn tweeden zoon ging loten, dan zou hij dezelfde schoenen weer aantrekken en weer een vrij nummer trekken. Zoo geschiedde het ook. En toen later no. 3, 4 en 5 aan de beurt kwamen, ging papa steeds in zijn oude lootschoenen naar het Raadhuis en steeds trok hij een vrij nummer. In het dorp dacht men aan een wonder. Toen echter de jongste zoon moest loten, wil de hijzelf gaan. Doe het nu niet, zei de vader, laat het aan mij over. Ik trek de oude loot schoenen aan en je bent vrij evenals je broers. Maar de zoon gaf niet toe: hij wou zelf loten. Ga dan, antwoordde tenslotte de vader, maar de lootschoenen krijg je niet aan. De zoon ging en hij lootte er in. Te SCHILDWOLDE [Gron,] liep Dinsdagnamiddag een zoon van den land bouwer A. S. met een geweer in den tuin, in gezelschap van 3 kinderen. Niet wetende, dat het wapen geladen was, richtte hij het uit gekheid op de kleinen, een schot viel en een kind van den postbode H. werd ernstig getroffen. Men meldt: De 19-jarige matroos De Bruin, te SCHE- VENINGEN teruggekeerd, heeft een ijselijk tafereel opgehangen van de uitgestane ellende voor Terschelling, waar de SCHI, door storm overvallen, is uiteengeslagen. Hij zelf is op een kluifhoofd, waaraan hij zich had vastgeklampt en nadat de 13-jarige scheepsjongen, dien hij op de schouders had, van hem was afgerukt en onder hartverscheurend gejammer was verdronken, door de reddingsboot gered. Op de schuit had men alles gedaan om de aan dacht te trekken en toen alle flambouwen verbruikt waren, had men al wat maar eenigs- zins los hout en houten voorwerpen waren, aangestoken. Maar de reddingsboot kon niet snel genoeg naderen en de laatste toevlucht voor allen was de mast, tot ook deze brak en een prooi der golven werd. Die hadden genoeg vanhnn baantje. Een advertentie uit het „N. v. d. D." „Voor een inspecteur en 2 rechercheurs van politie te ROTTERDAM worden betrek kingen gezocht, die evenveel geven als hun tegenwoordige, welke zij tegen hun geweten moeten blijven vervullen, „omdat ze toch vreten moeten." „Aanbiedingen fr. aanRotterdam." De door Notaris Backx op Dinsdag 20 Oct. jl te ANNA PAULOWNA geveilde onroerende goederen, behoorende aan Jan Kleijer, zijn alle opgehouden. ANNA PAULOWNA. Voor het herhalingsonderwijs aan school I, dat met 2 November zal beginnen, hebben zich 18 jongens en 16 meisjes aangemeld voor school LL niemand. Da's nog eens reclame! Van AMSTERDAM zijn voor een Duitsche loterijfirma in ons land 300.000 prospectussen verspreid, 't grootste aantal ooit door de post voor één firma behandeld. In 16 hand karren werden ze naar het postkantoor ver voerd. Letterlijk opgevat. Bij de loting voor de militie moeten de lotelingen zich van hun schoenen ontdoen om onder de maat te staan. Toen nu de ser geant riep„schoenen uit," was er een oud, grijs moedertje, voor haar zoon komende loten, dat eveneens haar schoenen uittrok. Een in specteur had heel wat moeite haar te beduiden, dat dit bevel alleen den lotelingen gold. Het geval verwekte natuurlijk groote hilariteit. Het gebeurde de vorige week te ROTTERDAM. Door de IJsclubte WINKEL werden in hare vergadering van 22 Octoberl908 tot bestuursleden benoemd de heeren T. Beumkes, P. Strijker en J. Brugman. Met ingang van 16 No v. 1903 is benoemd tot postbode te HET ZAND J. Scholten te Buiksloot. Eigenaardige manier van betalen. Uit MUSSELKANAAL wordt aan de N. W. C. gemeld Vrouw T. alhier, haar buurvrouw L. er aan herinnerende, dat deze nog voor een gulden melkcenten aan haar schuldig was, werduit- genoodigd binnen te komen, teneinde haar geld te ontvangendoch nauwelijks had vrouw T. bij haar buurvrouw den drempel overschreden, of zij werd onthaald op de haardtang. Uitslag van de Woensdag i. 1. plaats gehad hebbende stemmingen voor het polderdistrict OUDE NIEDORP Herbenoemd tot lid van het Dagelijksch Bestuur de heer P. Schaap; idem tot Hoofd ingeland van het polderdistrict de heer W. Blankendaalidem tot Hoofdingeland van de Schager- en Niedorperkoggen de heer K. Bos. De aanbestedingen van den Noord-Hollandschen Boerenbond zijn gegund aan den heer H. van Twuiver, te Alkmaar en wel op de volgende voorwaarden Thomasphosphaat f 2.23Vr de 100 K.G., gehalte 16 Kaïniet f 2.16 de 100 K.G., gehalte 12'/j Turfstrooisel 10 gld. de 1000 K.G. Wie helpt? Men schrijft: Wegens 9 maal 14 stuivers achterstallige huurschuld is teWAGENINGEN een familie van 6 personen, vader, dochter en vier (natuurlijke) kinderen uit haar woning gezet. In het koude regenweder der laatste dagen lagen deze menschen in een stroohntje aan den weg. Gelukkig vonden de kinderen, wier lot zich thans ook het Comité van Welda digheid aantrekt, spoedig een onderdak bij een medelijdenden buur. Maar voor vader en dochter, die zich trou wens buiten gemeenschap der kerk hebben geplaatst, schijnt noch de burgerlijke, noch de christelijke liefdadigheid te bestaan. En intusschen regent en stormt het dag op dag, ook door de strooien hut Ze stelen als raven! Den 16 September verzond een inwoner van AMSTERDAM per spoor via ROTTER DAM naar Dordrecht een pakje, voor een waarde van ongeveer f 100 aan zilveren ges pen inhoudende. Dit pakje werd, zooals ge meld, gestolen. Ter vervanging heeft hij thans een ander pakje naar Dordrecht, eveneens per spoor, verzonden. Dit pakje, inhoudende een aantal zilveren Zeeuwsche ceintuurknoopen en gouden broches, bezet met bloedkoralen of granaten, blijkt nu eveneens gestolen. Donderdagavond vergaderde het departement KOLHORN der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen. Uit de mededeelin- gen van den Secretaris bleek, dat voor het houden der April-tentoonstelling f 50 subsidie verleend was, en door het Bestuur besloten, circulaires te laten drukken, om die onder neming in ruimen kring bekend te maken. Verder deelt hij mede, dat in een volksbij eenkomst op 1 December a.s. mevrouw D. Batemburg-de Keizer op zal treden met een redeOver de beteekenis der gewoonten in de opvoeding. Door dr. Beeker zal de avond aangevuld worden met een voordrachtOver I 't vrouwelijke lichaam en zijn misvormingen j in verband met „De Mode", door lichtbeelden aanschouwelijk voorgesteld. Een ingekomen stuk van den Bond tot Staatspensionneering gaf aanleiding tot debat. Of het departement als donatrice toe zal treden of alleen zede lijken steun verleen en aan het streven van den Bond, zal op een volgende vergadering nader behandeld worden. Tevens werd be sloten, een tweeden Volks voordrachtavond te I organiseeren in deFebruari-maand. Zoo moge- lijk zal dan kosteloos chocolade verstrekt worden. Nadat ds. Briedé, die de gemeente gaat verlaten, den Voorzittershamer in andere handen had gesteld, en onder hartelijke be woordingen afscheid genomen had van het i Departement, werd de vergadering gesloten, i Marktbericht van WINKEL van 22 Oct. 1903. Peren f 2.50 a f 2.65, appelen f 2.25 a f3 per mand, gele kool f 1.50, roode f 3.26, rapen f 1 a f2 per 100, nep f 1.26, uien f 1.36 a f 1.50 per baal. I Nieuw Leven. Station NOORD- SCHARWOUDE. 21 Oct. Aanvoer 22726 stuks kool. Roode f 2.10 a f 4, kleinere f 0.40 a f 1.90, gele f 2.40 a f 3.76, witte f 2 60 a f 3. 22 Oct. Aanvoer 18000 stuks kool. Roode f3 i f 4 25, kleinere f 0 85 a f 2.80, gele f 2.40 a f 3.75, uien f 1.25. 23 Oct. Aanvoer 17000 stuks kool Roode f 2.80 a f 3.76, kleinere f 0.90 a f 2.60, gele I f 3 a f 4.25, witte f2.90 a f3 25, uien f 1.10, j nep f 1.20. One Belang. Station HEER HUGOWAARD. 21 Oct. Aanvoer 11170 stuks kool. Roode f 2 a i 4, gele f 2 a f 3.75. 22 Oct. Aanvoer 10000 stuks kool. Roode f 1.80 a f 3.75, gele f J .30 a f 3.25, nep f2. 23 Oct. Aanvoer 19000 stuks kool. Roode Vf 3.26 a f 4.50, gele f 2.70 a f 4.60, witte f 2.60 a f 3. Groentemarkt te BROEK OP LANGENDIJK. 21 Oct. 5000 bloemkoolen f 1.10 a f 6.60, 33000 roode kooien f 2.50 a f 4.60, 6000 gele f 2.10 a f 4.26, 23000 witte f 2.50 a f 4.76. 22 Oct. 5000 bloemkoolen f 1 a f 6, 43000 roode kooien f 2 30 a f 4 60, 10000 gele f 2 a f 4.75, 26000 witte f 2 50 a f 4.75 per 100. 23 Oct. bloemkool f 3 a f 7.76, roode kool f 2.60 a f 4.75, gele f 2 a f 4.50, witte f 3 a 5.26 per 100, nep f 2.40 a f 2.70 per 60 K.G. uien f 1.30 a f 1.60 per 60 K.G. Er is ernstig sprake van opheffing der kiesvereeniging „Vrijheid" aan den LANGEDIJK, tengevolge van gebrek aan belangstelling bij de leden, hoewel het aantal leden (68) nu juist nog geen reden tot ontbinding behoeft te zijn. Kienen. In VENLOO wordt Zondags al heel nauw keurig op het zieleheil van de inwoners gelet. Men mag dan zelfs nietkienen. Thans moeten, naar we in de „Venl. Ct." lezen, de verschillende caféhouders besloten hebben tot de betrokken autoriteit gezameplijk een request te richten met verzoek het kienen op Zondag toe te staan. Nader schrijft men hierover uit Venlo In de laatste jaren nam te Venlo het kie nen in de herbergen zoo overhand toe, dat door den burgemeester terecht daaraan paal en perk is gesteld. Aan dat kienen, een hazardspel, voor wild en andere zaken, nam vooral de arbeidersstand deel en werd soms het halve of geheele weekloon verkiend, ter wijl de gezinnen daardoor gebrek leden. Op depaardenmarktte MONT- FOORT stelde een boer aan iemand voor, zijn veulen te koopen bij het gewicht. Na lang loven en bieden werd de koop gesloten i tegen 60 ets. het pond. Het veulen werd j gewogen en haalde 275 K.G.het moest dus I betaald worden met den ongehoord hoogen prijs van f 276. De kooper beweerde echter, dat zijne bedoeling was geweest 50 ets. het K.G., hetgeen ten slotte door den verkooper werd aangenomen. Natuurljik werd over den zonderlingen koop druk gesproken, waarbjj een der omstanders, wlen het gewicht onge- j looflijk voorkwam, er f 100 onder wilde ver- j wedden, dat het veulen geen 276 K.G. woog. De weddenschap werd aangegaan en het veulen werd andermaal op de schaal gezet, j Ook ditmaal haalde het werkelijk rnim 660 halve kilo's. De wedder was overtuigd, dat hij zijne weddenschap eerlijk had verloren, en betaalde zijne honderd gulden. Men meldt: Notaris J. Overhof te LEIMUIDEN is het slachtoffer geworden van een sluwen oplich ter. Voor een dag of veertien vervoegde zich ten zijnen kantore een knap gekleed persoon, die zeide een zaak te hebben. Die zaak bleek te zijn een verhooging met f 1000 van een hypotheek op een huis, dat mijnheer te Lei- muiden had staan. Hij had de eigendomsbewijzen en de eerste hypotheekacte bij zich, en daar de verhooging moest dienen voor de verbouwing van het perceel, waarvan hij de plannen ook liet zien, 1 J de notaris geen bezwaar, toen hem ten Eenige dagen daarna kwam dezelfde mijn heer zich weder op het kantoor aanmelden. De timmerman, die de verandering aan het huis zou aanbrengen, was maar een klein baasje, hij kon dus geen verschotten doen aan hout enz.; of de notaris daarom niet voorloo- pig f 860 voorschot kon geven op de f 1000. Dit geschiedde, maar nu is gebleken dat de nette mijnheer de eigendomsbewijzen enz. gestolen had van zijn oom, die eigenaar is van alles. Daar de oplichter dus bekend was, is hij ingerekend, en er heeft reeds te Haarlem een instructie in zijn zaak plaats gehad. Men schrijft uit PURMEREND van 22 dezer In de laatste dagen kon men hier verne men, dat enkele onzer ingezetenen dokter en apotheker geheel den rug hadden toege keerd, het lidmaatschap van zieken- en begrafenisfondsen, ja zelfs de verzekering tegen brandschade hadden opgezegd, en voor dit alles hun troost, hun toevlucht hadden gezocht bij de„Goddelijke genezing", ge- loofs- of gebedsgenezing. Dezer dagen nu werd eene circulaire rond gezonden, waarbij werd bekend gemaakt, dat onder leiding van den heer C. R. van Leeu wen, evangeliedienaar te Amsterdam, in het „paradijs" eene bijeenkomst zou worden gehouden, waarin verklaard zou worden wat de Goddelijke genezing is en hoe zjj door eiken lijder verkregen kan worden. Velen, van allerlei rang en stand en ver schillende kerkgenootschappen, gaven aan dezen oproep gevolg en vulden geheel de vergaderzaal. De bijeenkomst werd geopend met het zin gen van een psalm, het uitspreken van een gebed en het zingen van genezingsliederen door mej. Van Leeuwen. Vervolgens nam de heer Van Leeuwen het woord. Hjj betoogde, dat de Goddelijke gene zing steunt op den Bijbel. De Bijbel alleen moet het richtsnoer zijn van 's menschen leven, daarbij moet men zich geheel en al, met lichaam en ziel, op God verlaten. Geen wetenschap kan de lijdende menschheid van nut zijn. Neem de doktoren, zoo rede neerde spreker, ze zijn het over geen enkele geneeswijze met elkaar eens. Ook moet men breken met elk kerkgenootschap, want de Godsdienstige leerstellingen zijn niet in over eenstemming met de bedoeling, door God in den Bijbel gelegd. Verder deed spreker een verhaal van zijn persoonlijk wedervarenhoe hij en zijn gezin steeds met zware ziekten te kampen hadden, totdat hij den Bijbel beter leerde be grijpen en zijn leven daarnaar inrichtte. Van stonde af aan is hij de Goddelijke genade deelachtig geworden en met zijn gezin heeft hij sedert 8 jaren eene duurzame gezondheid genoten. Hij wekte zijne hoorders op, zich in te leven in Gods woord, zich los te maken van alle aardsche bandenzjj zouden dan onge twijfeld hetzelfde voorrecht deelachtig wor den. De heer R. Bezuur, ouderling, vulde de redeneering van den eersten spreker aan met allerlei voorbeelden van wonderdadige gene zing. Onmiddellijk na afloop waren eenigen der aanwezigen bereid, aan deze beweging mede te doen en legden ook getuigenis af van allerlei vreemdsoortige genezingen. bestaat bijna 50 jaarj is vnor dit. district het en wordt in alle plaatsen van geheel Noorderkwartier had hypotheekkantore was gebleken, dat de eerste hypotheek daar behoorlijk waB ingeschreven. Hij zou de zaak in orde maken. Schagen, 24 October 1903. De heden gehouden verkie zing van een Hoofdingeland voor de SCHA GER en NIEDORPER KOGGE had tot uit slag dat de heer K. Rezelman met 29 van de 31 stemmen als zoodanig werd herkozen. Op den heer W. Kooij werden 2 stemmen uitgebracht. Bij lange treinen is het per ron alhier veel te klein. Het uit- en instappen gaat dan met groote moeilijkheden gepaard, vooral voor bejaarde reizigers. Ten einde in dat gebrek te voorzien, zal het perron aan de noordzijde met ongeveer 30 M. worden ver lengd. Wat is er dan aan de beurt Onder leiding van den heer Th. Roep zal in het begin van December worden opgevoerd „Asschepoetster," Kinder operette in 4 bedrijven. De heer G. Kronen burg te Schagerbrug heeft voor dien avond zijne welwillende medewerking toegezegd. De Schager Reder ij kerska mer viert op 14 Nov. a.s. haar 10-jarig be staan. Op dien avond worden ten tooneele gebrachtHoogmoed van Louise Stratenus en De Luitenant en zijn oppasser, van H. P. M. van Emmerik. „Onze markt gaat bij het jaar vooruit", hoorden wij een van onze eer ste veehouders Donderdag j.1. zeggen, en waarlijk, wie voor de pui van het raadhuis plaats nam en de drukte overzag, moest wel met zijne opmerking instemmen. By den zeer grooten aanvoer, vielen de prijzen over 't I geheel niet tegen. Was Purmerend in bijna j alle opzichten stug en trekkend, met lager prijzen, ons marktbericht kan vrjj gunstig luiden. Voor vette koeien waren koopers, zoodat men zijn waar op behoorlijke wijze kon slijten. Gelde koeien met melk waren duur. De beste kwaliteit was vrij vlug van de hand gezetlater ging het iets meer trek kend. Vrijwel de geheele aanvoer vond koo pers. Van kalf koeien, vaarzen en graskalve ren geldt hetzelfde. Een vrij kleine aanvoer van vette schapen gaf een willige markt. Dat de weiders tevreden waren, blijkt uit het feit, dat een verkooper tot driemaal markte. Onze plaatsgenoot de heer J. G. verkreeg de hoogste markt, zjjndo f 29. Vette varkens waren trekkend. De prijzen liepen met 1 i 2 cent terug. In al den overigen aanvoer was de markt vlug en vast. Gemeente SCHAGEN. Ingeschreven van 21 23 October 1903. Geboren Trijntje, d. v. Anthonie Brante- naar en Maria Mooij. Ondertrouwd en Getrouwd geene. OverledenAnna Margaretha Boele, 86 jaren, Weduwe van Willem Roggeveen, eer der van Jan Boom Cloeck. Gemeente ANNA PAULOWNA. Ingeschreven van 17—24 October 1903. GeborenLambertus, z.v. Jacob Wiggers en Maartje Hoogland. Ondertrouwd en Getrouwd Geene. Overleden Jacobus Lanzer, oud 68 jaren echtgenoot van Maartje Keesman. Neeltje' Rentenaar, oud 76 jaren, weduwe van Dirk van der Werf. Jan Koning, oud 78 jaren weduwnaar van Maartje Kooij. Het teren van wegen. In het buitenland zullen het volgende jaar proeven op groote schaal worden genomen met het stofvrij maken van wegen door infiltratie met kokende teer, aan welk systeem door deskundigen thans de voorkeur wordt gegeven boven het petroleeren. In België zullen langs de Maas groote trajecten in behandeling worden genomen o.a. het traject Namen—Dinant. Door een consortium van Parijsche sportautoriteiten meerendeels uit de automobiel- en rijwielwe reld, worden gelden bijeengebracht om da i geheele route Parijs—Havre te teren. Tal van gemeenten, aan dit traject gelegen verleenen subsidies. I Diefstal in een trein. Een brutale diefstal heeft de vorige week Vrijdag in een Russischen spoortrein van de Duitsche grens naar Petersburg plaats gehad. '8 Nachts sprongen eenige gewapende mannen, even na het vertrek van een klein station voorbij Dunaborg, in den goederenwagen, knevelden een der conducteurs, dien zij in een hondenhok opsloten, waarna zij een ande ren onder koffers bedolven en toen zich meester maakten van 14 kassen, bevattende de ontvangsten van evenzoovele stations en van hetgeen zij onder de bagage van hun gading vonden. Daarna sprongen zij uit den trein. Eerst aan het volgend station werd de diefstal ontdekt, toen men zocht waar de conducteurs gebleven waren. Bij een geweldigen brand te Inguiginel, in Bretagne, die eene groote land hoeve vernielde, zijn eene vrouw en zes kin deren in de vlammen omgekomen. Het vuur deelde zich mede aan zes andere hoeven, dio eveneens in de asch werden gelegd. Het natste jaar. I Donderdagochtend om half twaalf zoo meldt de Daily News was er sedert 1 Januari van dit jaar meer regen gevallen, dan ooit in een vorig jaar te Londen waargenomen is, sedert het Britsche Meteorologische instituut zijn waarnemingen begon, in 1866. Tot dusver hield het jaar 1879 het record met 81.99 inchesDonderdagavond om zes uur was reeds een hoeveelheid van 32.18 inches verkregen (81.74 cm.). De DailyNews geeft, natuurlijk slechts om de curiositeit van 't geval, de volgende be rekening. Er is geen reden waarom de rest van het jaar beneden het gemiddelde zon blijven, ten aanzien van den regenval. Bij deze onderstelling zou het bedrag voor het geheele jaar 37.30 inches worden (94.74 cm.) En dan volgt deze vergelijking met de natste jaren voor Londen sedert 1866 In 1866 30.62 in.1872 31.31 in.1879 31.99 in.188030 11 in 1903 naar schatting 37.30 in. Vergelijk daarmede de droogste jaren: 1884: 17.04 en 1898: 17.82. Ook 1902 was bijzonder droog; 20.67. Dus is er, nu reeds, meer dan anderhalf maal zooveel regen gevallen als in het geheele vorige jaar. En het regent al maar door Dowie's kruistocht. Dr. Dowie en zijne Zionisten, waarvan we in ons vorig nummer 't een en ander vertelden, ondervinden te New-York, geljjk wel te verwachten was, teleurstelling. Voor de eerste door hen belegde bijeen komst in de open lucht waren wel 20.000 menschen opgekomen, maar minstens een derde, alleen maar gekomen uit nieuws gierigheid, ging heen, vóór Dr. Dowie be gon te preekeu. Deze liet zich scherp tegen de wegloopers uit en had tot tekst„Zie, ik sta aan de deur, en ik klop" enz. Ook is er nog geen enkele der voorname dienaars van het „Gouden Kalf" in Wall- street bekeerd. In een onderhoud met reporters voor eenige dagen zei Dowie o. a. „Ik ben hier gekomen als een profeet, onmiddellijk door God gezonden, om New- York te bekeeren en onier de banier van Zion te brengen." En voorts„Onze arbeid zal systematisch worden geleid In Chicago bezochten wij twee millioen menschen, en nu hopen wij er vier millioen te bezoeken. Onder onze gelederen telt men menschen van 70 nationaliteiten en zoo zullen wij geenerlei moeilijkheden ondervinden bij het prediken van onze boodschap in allerlei talen." De reporters hebben het met deze ver klaringen moeten doen, want Dowie is niet van plan, zich voortdurend te hunner be schikking te stellen. Te trachten hem op Amerikaanscho reportermanier te overrom pelen, zou gevaarlijk werk zjjn, daar Ly een wacht van twaalf gewezen boksers in zijn hotel gestationneerd heeft, om lastige pers mannen uit te werpen. Verder beschikt de „profeet" nog over een persoonlijke lijf wacht van 100 man, prachtig uitgedoscht in uniformen van goud en zwart. Maandag zjjn de straat-meetings begon nen. Volgens een mededeeling van een zijner diakenen denkt Dowie drie weken te New- J York te bljjven. In dien tyd hoopt 6 mil lioen dollars te collecteeren, genoeg om één stad Zion aan de kust van den At- lantischen Oceaan en nog andere aan die j van den Grooten Oceaan te stichten. Maar de eerste ontvangst van de zijde van het publiek wettigt zulk optimisme niet. Deze kruistocht geeft veel aanleiding tot standjes. Dowie windt zich op de verga deringen zoo op en gaat zich zoozeer te buiten, dat de politie overweegt, of zij, ui' vrees voor ongeregeldheden, de vergade ringen niet moet verbieden. Zjjn phantastisch „leger" is ook al „bui ten gevecht gesteld." De meeste van zjjn volgelingen zijn ziek maar dat verontrust den profeet niet. Hjj verwacht nu een Godsoordeel, dat het kaf van het koren zal scheiden. Die volgelingen, welke niet dadelijk herstolden, zjjn veroordeeld, voor eeuwig van het heilige licht der waar- heid verstoken te bljjvenalleen die, welke snel in beterschap toenemen, zjjn waardig, voor zjjn zaak te strjjden 1 Die gelukkigen 1

Schager Courant | 1903 | | pagina 4