Prov. Staten Noord-Holland. Staatspensionneering. Plaatselijk Nieuws. Steun voor de spoorwegen in den Haar lemmermeerpolder. Uit het rapport der commissie uit de Prov. Staten [rapporteur mr, EL Ph. de Kanter], die te onderzoeken had de aanvragen om en de voorstellen tot het verleenen van finan- ciëelen steun door de Provincie voor den aan leg van electrische spoor vegen door de Haar lemmermeer. blijkt, dat de discussie in de com missie over deze twee hoofdpunten liep le. Is de zaak zelve, namelijk het verlee nen van de voorgestelde subsidie, aannemelijk 2e. Ie de vorm der voorgestelde subsidie aan te bevelen De vraag rees eerst, of, al stond men vrijwel voor een nieuw plan, Ged. Staten daarin wel aanleiding hadden mogen vinden, om in plaats van f 500.000, zooals vroeger, nu voor te stellen, f 680.000 steun te geven, omdat volgens de commissie ook nu nog geen zoodanig verband bestond tusschen deze bij drage der provincie en die van belangheb benden, dat daardoor aanleiding kan bestaan. Wel wezen Q/ed. Staten op de verhoogde raming der kosten, doch die was door den hoofdingenieur van den prov. waterstaat te hoog geoordeeld. Is de commissie dus nog niet gekomen tot een definitief advies, dit is zeker, dat de groote meerderheid wil medewerken tot het totstandkomen der zaak zelve, om de Haar lemmermeer te verlossen uit haar isolement. En dat is zonder aansluiting aan het groote spoorwegnet niet mogelijk. Ook is de groote meerderheid bereid, reeds nu zekerheid van steun te 'geven, in welken vorm dan ook, maar over den vorm wil zij eerst nader worden ingelicht door Ged. Staten. Zoodat de eindconclusie ishaar diligent- verklaring te verzoeken aan H. M. de Konin gin, opdat zij zal kunnen overwegen de nader door Ged. Staten te doene voorstellen. Paardenverzekering. In eene Zaterdagmiddag bij den heer H. Vos Kz. te GRONINGEN gehouden verga dering werd eene nieuwe maatschappij, die zich verzekering van paarden ten doel stelt, opgericht, n.1. „Groningen, Algemeene Onder linge Maatschappij tot Verzekering van paarden van hooge waarde", gevestigd te Groningen. Als commissarissen treden op de heeren J. E. Scholten, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, Voorzitterjhr. mr. W. Al- berda van Ekenstein, rechter in de Arron- dissements-Rechtbank, Vice-VoorzitterG. Eling Tichelaar, lid van de Provinciale Staten van Groningen, te Loppersum, Secretaris D. Kromhout, kolonel der artillerie en direc teur van het Rijkshengstveulendepót te Bergen-op-ZoomP. Oly, landeigenaar te Groot-Schermer; K. D. Punt, majoor der artillerie, te 's-Gravenhage C. A. H. Waghto, landeigenaar te Tholen. Directeur is de heer F. F. Leopold te Groningen. De afdeeling „Paarden van lagere waarde" zal in werking treden op 1 November, die voor „Paarden van hooge waarde" op 1 Januari a.s. Men schrijft: Sedert acht dagen hebben de bakkers te STAD- en AMBT-ALMELO den prijs van hun bruinbrood (hier zoogenaamd stoete), twee kilo zwaar, met 2 cent per stuk ver hoogd. Een groot aantal inwoners van Ambt- Almelo heeft een vergadering gehouden en daarin besloten, geen stoete meer voor den verhoogden prijs te koopen, daar zij vernomen hebben, dat de meelprijzen in den laatsten tijd niet gestegen zijn. Algemeen wordt thans de stoete vervangen door pannekoek en rogge brood. Men meldt: De H. IJ. Spoorwegmij. is het met het Rijk eens geworden over den bouw van het electrische station, noodig voor de beweeg kracht van de nieuwe spoorwegbrug te VEL- SEN. Het Rijk zal de kosten betalen. -Men meldt u i t FRIESLAND Uit Holland wordt tegenwoordig heel wat jong rundvee, zoogenaamde hokkelingen, naar .Friesland gezonden. In die provincie is gebrek aan dit vee, naar men wil, omdat door de hooge prijzen, die de Engelsche markt voor de nuchtere kalveren gaf, te veel fokvee verkocht is. Het is zeker eigenaardig, treinen met jong rundvee in Friesland te zien aankomen, gekocht op de markten te Utrecht, Zwolle, Alkmaar, Delft, Leiden enz. In FRIESLAND is het mollen- vangen tegenwoordig in vollen gang. Er zijn vangers, die daarmede per week f 17 verdienen, wijl zij de vellen tegen goede prijzen verkoopen. Door den handelaar D. Turksma, te Drachten, werden in één week voor f 500 mollen vellen gekocht. Vroeger waren de vellen waardeloos. Een ernstig ongeluk is Maandagmiddag gebeurd in een woning op de Korte Prinsengracht te AMSTERDAM. Daar was in een keukentje eene vrouw aan het koken op een petroleumtoestel, toen door ean ongelukkig toeval het stel omviel en de kleeren der vrouw in brand raakten. Radeloos vluchtte zij naar buiten de buren en de voorbijgangers snelden op haar gegil te hulp en rukten haar de brandende kleeren van het lijf, maar de arme vrouw had reeds vreeselijke brandwonden over het geheele lichaam. De brandweer, die ondertusschen ge waarschuwd was, kwam er spoedig bij en I legde het brandje in huis had niets te be- teekenen een voorloopig verband aan. De vrouw, die, ondanks de ernstige verwonding, goed bij kennis was, gaf haar verlangen te 1 kennen, in haar eigen huis te worden verpleegd, maar de dokter, wiens hulp werd ingeroepen, achtte 't noodzakelijk, dat de gewonde naar j het Binnengasthuis werd gebracht. In zeer bedenkelijken toestand is toen de ongelukkige vrouw, 46 jaar oud en moeder van nog jonge kinderen, met een brancard naar het gasthuis gebracht. [N. v. d. D.] Men schrijft aan de N.^Ct. De invoer van runderen uit ons "land in België was wegens het groot gebrek aan slachtvee in dat land in de maand September tamelijk belangrijk. Vooral naar melkvee en vette kalveren was veel vraag. Ossen en stieren waren echter minder gezocht. Dit laatste komt, omdat Noord-Amerika steeds slachtvee naar Ant werpen zendt. In de maand September was de zending zóó belangrijk, dat de vleesch- prijzen daardoor eene aanmerkelijke daling ondervonden en bijna op de normale hoogte kwamen. Het gevolg hiervan zal zijn, dat de invoer van Amerikaansch vee zal afnemen, wijl er, wegens de hooge vervoerkosten, geen voordeel bij te behalen zal zijn. In de maand September werden 2878 Amerikaansche ossen en stieren te Antwerpen geslacht. De invoer uit Nederland overtreft echter verre die van Amerika. Ingevoerd werden uit ons land 6487 runderen tegen 6034 in September 1901 zoodat ondanks den belangrijken invoer van slachtvee uit Amerika, onze handel in run deren met België zeer weinig of niet geleden heeft. Het Hollandsche vee blijft in België zeer gezocht en wordt verre boven dat van Amerika verkozen. Daarenboven mag Amerika alleen slachtvee invoeren, terwijl Nederland vele melkkoeien levert, zoo noodzakelijk tel vergrooting en veredeling van den Vlaam- schen veestapel. In de maand Sept. zijn in België ingevoerd 1224 Nederlandsche ossen en 1648 Ameri kaansche. De laatste wogen gemiddeld 662 kilogram, die uit ons land 628zoodat onze ossen, ook wat gewicht betreft, weinig voor die van Amerika onderdoen. In de negen eerste maanden van dit jaar j werden in België gevoerd 49.457 runderen j tegen 39.840 in hetzelfde tijdvak van 1902 en 41.043 over dat in 1901. Hieruit blijkt dus, i dat in de drie eerste kwartalen ruim 10.000 i runderen meer in België gevoerd werden dan j in hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Deze groote vermeerdering moet wel gedeel telijk toegeschreven worden aan den invoer uit Amerika (6415), doch spruit tevens voort uit belangrijke zendingen slachtvee uit ons land. Van de 49.457 runderen waren 13.613 ossen, waarvan er 9060 uit ons land en 4553 uit Amerika kwamen. De zending uit Frank rijk was gelijk nul. Zeer belangrijk was in de maand Septem ber ook onze handel in varkens met België. Daar Nederland, zoowel als België, zijne grenzen gesloten houdt voor den invoer van levende varkens, kan er van geen eigenlijken internationalen handel sprake zijn. Toch werden uit ons land tal van vette varkens eD biggen frauduleus over de grenzen gevoerd. Bovendien gingen langs de grenskantoren 926 geslachte varkens en ruim 10.000 kilogram hammen, worsten en gedroogd spek. Dat België zelf ook een belangrijken handel in geslachte varkens drijft, blijkt hieruit, dat volgens de officiëele opgave, dezer dagen be kend geworden, België in de negen eerste maanden van dit jaar 1.797.962 kilogram ge slachte varkens naar Engeland en Frankrijk verzonden heeft, tegen 997.460 kilogram in hetzelfde tijdvak van 1901, dus een vermeer dering van bijna een millioen kilogram. Wegens de hooge prijzen, welke in België voor vette schapen betaald werden, was onze handel in schapen in de vorige maand bij zonder levendig. Ingevoerd werden in België 8334 schapen. Voor het eerst werden in September schapen uit Amerika in België gevoerd. Het aantal bedraagt 1284 stuks. Deze schapen werden dadelijk na aankomst te Antwerpen geslacht. De invoer van schapen uit Duitschland is afnemend, die uit ons land toenemend. In de vorige maand werden door Vlaamsche koop lieden in Noord-Brabant, Gelderland en Drente een groot aantal lammeren voor goede prijzen opgekocht. Ingevoerd werden 6378 lammeren tegen 4714 in de maand Augustus. De invoer van lammeren vooral uit ons land, neemt sterk toe. Met het nieuwe seizoen voor lezingen, j vergaderingen, enz., nemen ook de aanhangers van Staatspensionneering de propaganda weer krachtig ter hand. Te OUDESLUIS zal op nader vast te stellen datum de heer P. Stadt van Wieringerwaard optredente 't ZAND j zal Perio van Arnhem een lezing houden. Een strooschelfen een zaad- schelf op de boerderij van den heer J. Zijp, j Veerweg te ANNA PAULOWNA, geraakten Maandagmiddag plotseling in brand. Met spoedige hulp wist men de vlammen, die snel om zich heen grepen, te blusschen. Als ver- moedelijke oorzaak spieekt men van de dorschmachine. Bloembollencultuur. Men schrijftHadden de bloembollenkwee- j kers dit jaar groote verliezen tengevolge van de in het laatst van 1902 plotseling inge- i vallen vorst, thans lijden velen hunner groote schade door het aanhoudend natte weer. In Z.-Holland worden streken aangetroffen, waar men de bollen niet in den grond durft doen en andere, waar de bollen weder uit den grond worden gehaald vanwege den voch- tigen bodem, waarop ze gelegd zijn. Eenigen i verkoopen de bollen nu droog en anderen j stoppen ze in lichten drogen zandgrond, om ze voor bederf te vrjj waren. Deze cultuur wordt wel op een zware proef De Staatscourant bevattede gewijzigde statuten van de afd. St. Maarten van de N.-Hollandsche Vereeniging Het Witte Kruis. KOLHORN. In eene goed bezochte vergadering van de Afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering werd besloten, met de afdeeling Schagen samen te werken, om te Barsingerhorn een spreker te doen optreden. Als leden van eene op te richten provinciale propagandacommissie werden gekozen Ds. L. van Cleeff, Aalsmeer, D. de Clercq, Bloemendaal, P. Walig Krom menie, Jb. Cioeck Alkmaar en W. Biersteker Helder. Als lid dezer commissie trad de afdeeling al eerder toe; alleen stemming werd tot heden aangehouden. Besloten werd voorts, om voor eigen openbare vergadering leden dezer afd. als sprekers te doen optreden. Eenige leden verklaarden zich er toe bereid, pogingen te doen om deze vergadering ook voor dames iets gezelliger te maken, opdat meer dames leden mogen worden gewonnen. De bijdrage volgens art. 14 werd vervuld door den heer C. Louw en verwierf veel bijvalook een eenvoudig, maar gevoelvol schetsje, door een der overige leden ten beste gegeven, verhoogde het genotvolle van den avond. Een geïntroduceerde gaf zich als lid op. Met een warm woord van dank werd deze vergadering door den Voorzitter gesloten. Men meldt uit WINTERSWIJK aan de Zutph. Ct. Den vorigen winter meldden wij, hoe een fiets een haas kon vangen. Hetzelfde feit heeft zich eergisteren weer voorgedaan. Toen de smid B. W. per rijwiel van een karwei huiswaarts keerde, sprong een aangeschoten haas tusschen zijn „kar", zoodat de wielrijder, plotseling in zjjn vaart gestuit, met alles omviel. Maar den gevangen haas nam hij als goede buit mee. 't Was een kokkert van negen pond. Mahlzeit Vee voor Zui d-A f r i k a. Bij het bureau van het Nederl. Landbouw- comité is Dinsdagmiddag telegrafisch bericht ontvangen van den heer C. H. Wessels, dat het door de Nederlandsche landbouwers aan hunne stamverwanten ten geschenke gegeven vee in goeden welstand in Kaapstad is aan gekomen. Schagen, 28 October 1903. Uitslag van de door den Notaris C. L. v. d. Bergh op Dinsdag 27 October 1903, in het Noordhollandsch Koffie huis alhier gehouden veiling1. Een huis, wagenmakerswerkplaats, erf en tuin, in de Heerenstraat te Schagen, groot 2 aren 20 centiaren f 2925, kooper de heer C. Bijpost Az. alhier. 2. Een pakhuis met bovenwoning aldaar, groot 30 centiaren, f1280, kooper de heer Jb. Koster alhier. Van den kalender van de Afd. Schagen van het Ned. Onderw. Genootschap zijn thans 6600 exp. verkocht. De oplage is vastgesteld op 6000 expl. Men rekent dat de netto winst voor de instellingen van den Bond en het Genootschap f 500 zal bedragen. De aangiften voor de Her halingsschool bedragen reeds meer, dan het door den Raad vastgestelde getal van 10. De lessen zullen Maandag a.s. een aanvang nemen. O ns departement van de Maat schappij „Tot Nut van 't Algemeen" hield Dinsdag eene algemeene vergadering. A.ls onderwerpen kwamen op het convocatie-bil jet voorIngekomen stokken en verslag Commissie onderzoek rekening. De ingekomen stukken bepaalden zich tot aanbiedingen van eene lezing. Niet minder dan een tiental dames en heeren stelden zich daarvoor disponibel. Van het Hoofdbestuur was eene mededeeling ontvangen, dat de bibliotheek eene subsidie van f 25 zou ontvangen. Een en ander werd voor kennisgeving aange nomen. Bij schrijven van den hr. Deenik was de rekening van de Afd. en hare instellingen acoord bevonden. Daarmee was de bijeenkomst afgeloopen. Raadsvergadering te Scha- gen, Dinsdag i.1., voorm. 10 uur. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukkenlo. Kennisgeving van de heeren Roep en Baale, dat zij hunne benoeming als onderwijzer voor het herha- lingsonderwijs aannemen en tevens daarvoor dankzeggen. 2o. Schrijven van Ged. Staten, naar aan leiding van de verordening op de Marktgel- den en de daarbij behoorende Memorie van toelichting, waarin zij den Raad mededeelen, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken nadere opheldering wenscht van de reden, waarom bij déze memorie onder de uitgaven ten behoeve van het marktwezen zijn ge bracht de postenuitgaven voor diep- en schoonhouden van havens, grachten etc., onderhoud dito, onderhoud bruggen en wegen, terwijl deze posten in de memorie van 16 Mei 1900 niet voorkwamen. Namens den Minister noodigen Ged. Staten den Raad uit, inlich tingen te verschaffen, om te kunnen uitma ken, of de verordening is in overeenstemming met de Wet. Voorz. stelt voor, dit schrijven te ren- voyeeren naar B. en W., daar het in kort is ingekomen en er geen gelegenheid is geweest het te behandelen. De heer Hoogschagen merkt op, dat 1 Jan. a.s. de zaak in orde moet zijn. De Raad vindt goed, ter bespoediging, dat B. en W. de kwestie afdoen. 3o. Brief van den heer Hoogschagen, waarbij hij tegen 1 Jan. a.s. ontslag neemt als lid der Plaatselijke Schoolcommissie. Voor kennisgeving aangenomen, met dank betuiging voor bewezen diensten aan de Gemeente en het onderwijs. Aan de Schoolcommissie zal kennis gege ven worden, dat zij een voordracht voor een nieuw lid indiene. 4o. Rapport der Commissie, welke de Begrooting voor 1904 heeft onderzocht [De comm. bestond uit de heeren C. A. Hoogschagen, W. Roggeveen en C. Asjes.] De Commissie wenscht nadere inlichtingen over de verhooging van den ontvangstpost Marktgelden. Omtrent de uitgaven: lo. De C. stelt voor, post onderhoud en aankoop meubelen Secretarie en Raadszaal, te verhoogen met f 28 en zoodoende te bren gen op f 60,voor een looper op de Secretarie. 2o. Den post f 1716 Dag- en Weekgelden arbeiders, acht de Comm. te laag geraamd, in verband met de Kaasmarkt3o. De C. wijst op den slechten toestand van de voet straat tusschen de perceelen van de heeren Ten Bruggencate en Streek, op de Loet, en van de straat op de markt, begrensd door de perceelen van de heeren Hd. Smit en W. Roggeveen. 4o. De Comm. acht het wenscheljjk, den post voor eereblijken en belooningen aan de schoolkinderen, tevens te bestemmen voor de feestviering der school jeugd op Koninginnedag5o. De post voor verpleging arme krankzinnigen kan met f 183 verlaagd worden wegens het overlijden van de vrouw van J. Schram6o. De Comm. kan zich vereenigen met de meening van B. en W. in zake de subsidie Motorbootdienst [zie later]. De Voorz. stelt voor, deze opmerkingen te behandelen, als de betrekkelijke posten aan de beurt zijn. Dit wordt goedgevonden. Thans komt de begrooting ter tafel. Post voor post wordt deze voorgelezen. Eerst de uitgaven. De voornaamste zullen we ver melden Jaarwedde Burgemeester f 1000id. Wet houders f 200; id. Secretaris f900; id. Ont vanger f 600 (met f 100 verhoogd)presentie gelden Raadsleden f120; jaarw. beambten ter Secretarie, en Bode f 850Licht en Brand stoffen Secretarie, Raadszaal enz. f 250 Bureaubehoeften f 400Onderhoud Raads zaal en Secretarie f 450.Deze post was voor 1903 geraamd op f 60inge licht wordt, dat B. en W. voorstellen, om de secretarie te vergrooten, door een gedeelte van den droogzolder erbij te trekken en dat tot archiefkamer in te richtende tegen woordige kast komt dan bij de secretarie- kamer. Verder de secretarie te schilderen en een deur te maken om later eene verbinding te maken van secretarie en raadszaal. In 1906 was het voornemen, de Raadszaal op te knappen, schilderen etc., en de ver binding met de secretarie te voltooien door ook in de Raadszaal eene deur te maken. [Er zullen dus voor die verbinding 2 deuren zijn.] De heer Meurs wil de verbetering van de Secretarie, maar ook die van Raads- j zaal, dus het geheele plan in 1904 uitvoeren, als de begrooting er wat goed bijstaat. Als de geheele begrooting is afgehandeld en men de cijfers en toestand kent, zal over dit idéé nader worden gesproken. Algemeen worden de voorgenomen werken noodig en nuttig geoordeeld. Post aankoop en onderhoud meubelen Raadhuis wordt volgens het voorstel van de Commissie gebracht van f 82 op f 60, voor aankoop van een cocoslooper voor de Secretarie. Bij den post: f190 voor het bijhouden van de Registers van den Burgerlijken Stand,vraagt de heer Hoogschagen, of voor het loopende jaar 1908, waarin de 10-jaarlijksche alfabetische tafels op de Registers zijn opgemaakt, daar voor nog extra belooning zal worden uitge keerd, evenals in alle andere plaatsen, en of B. en W. daaromtrent nog een voorstel zullen doen aan den Raad. Voorz. antwoordt, dat daarover nog niet is gedacht. De heer Hoog schagen beveelt het bij B. en W. aan. Kosten verg. van het Dag. Bestuur f 100 jaarwedde Waagmeester f 176 idem Opzichter f 490onderhoud huizen, torens enz. f 624 dag- en weekgelden werklieden f 1716dezen post wenschen B. en W., naar aanleiding van den wenk van de Commissie, te brengen op f 2000vergeten was een post voor het vegen der straten ad f 300Onderhond straten en pleinen f 1600Voorz. antwoordt op de klachten der Comm. over een paar slechte gedeelten in de straat (zie rapport), dat de Opzichter gezegd heeft, dat zjjne begrooting ruimte heeft voor eventueele kleine herstellingen. Onderhoud wegen en voetpaden f 377 id. plantsoenen f 444id. bruggen f 110id. pompen en riolen f 141 id. vaarten f 146; diep- en schoonhouden vaarten enz. f175; onderhoud rietbosch f 600 jaarwedden Veldwachters f 850id. Hooi- stekers f 100gratificaties Brandspuitlieden f 200jaarw. marktmeester f 150kleed, en uitrusting Veldwachters f 125toelagen aan Rijksveldwachters f 60onderhoud brand- J spuiten f 201kosten straatverlichting f 1600 (f 100 meer dan voor 1908, wegens bekende nieuwe regeling)ophalen vuilnis enz. f 905 veekeuring f 100vleeschkeuring f 100. Naar aanleiding van dezen post vraagt de heer Bijpost het woord. Spr. zegthet is bekend, dat in Amsterdam koeien, die tuberculeus zjjn (pokken,) afgekeurd worden. Wat gebeurt er echter met een koe hier in Schagen, die tuberculeus is? De Voorz. licht in, dat, als do Keurmeester het vleesch schadelijk acht, hij aan spr. kennis geeft, waarna het, als 't noodig is, vernietigd wordt, Dit is wel eens een paar malen voorgekomen. De heer Asjes meent, dat de heer Bijpost wel meer het oog had op onze zoogenaamde beste slagers. Voorz. zegt, dat het bij dezen nimmer is voorgekomen. Wel kan hij verzekeren, dat, ai viel het dan niet in de termen voor afkeuring, vleesch als le kwaliteit werd verkocht, dot niet le kwaliteit was. De heer Bijpost zegt, dat het in Utrecht indertijd zóó gingals een koe tuberculeus was, doch niot zoo erg dat het schadelijk voor de gezondheid was, dan werd bekend gemaakt, dat dat vleesch van 2e qualiteit was. Spr. voDd dat een goeden maatregel. Daar is Schagen te klein voor, zegt de heer Asjes. De slagers houden het stil als zij geen goede koe hebben, want als het bekend werd, zou hun debiet er onder lijden. En de keurmeester kan er het oog niet op houden, of hij zou bij elke slachting aanwezig moeten zijn, want de slager zegt het hem niet, als er wat aan hapert. De heer Meurs vraagt, of het zoo'n be zwaar zou zijn, dat de keurmeester bij elke slachting aanwezig was. Er worden hier niet zooveel koeien geslacht, en voor schade kan de slager in 't fonds gaan. Volgens den heer Roggeveen gaat dit niet. Men vraagt geen vergoeding van het fonds, als de schade niet heel belangrijk is. Men wil het liever verzwijgen. Spr. meent, als het vleesch wel voor de consumptie geschikt is, dat het dan als 2e en le soort kan gaan. Doch dan moet de keur meester tegenwoordig zijn bij elke slachting. En dat kan niet voor zijn f 100 salaris. De slagers zouden dan verplicht moeten worden, kennis te geven, dat zij dien en dien tijd slachtende keurmeester kan dan zorgen aanwezig te zijn. Voorz. deelt nog mede, dat in andere plaat sen van de kracht van Schagen, de vleesch keuring als volgt gaatde koe wordt ge slacht, maar mag niet afgehakt worden vóór de keurmeester er geweest is; de slagers zijn verplicht kennis te geven. Deze komt, onder zoekt en geeft een merkdan mag de koe afgehakt worden. De heer Roggeveen vreest, dat zich moei lijkheden zullen voordoen. De heer Bijpost stelt voor, de kwestie te renvoyeeren naar B. en W., om advies. Hij acht het wel een punt van overweging. De heer Meurs zegt, dat we wel kunnen aannemen, dat de slagers hier goede koeien slachten. Maar de beste dieren kunnen blijken tuberculeus te zijn, en thans schijnt men de plekken met pokken zoo mooi te kunnen wegsnijden, dat de keurmeester er niets van merkt. [De heer Roggeveen oordeelt, dat, wil het eenig resultaat hebben, de keurmees ter bij het slachten aanwezig zal moeten zijn.] De heer Meurs gaat voort, dat hij het van genoeg belang acht, om zoo noodig meer salaris te geven. B. en W, zullen de zaak nader onderzoeken. Met de begrooting gaat men voort. Salarissen onderwijzers f 7500 [voor 1903 f 7825; verlaging wegens vertrek van den heer Polling en benoeming Baale], huishuur geh. onderwijzers f 200 [f 50 minder dan 1903, vertrek Polling] herhalingsonderwijs f 80 onderhoud school en onderw.-woning f 347 id. schoolmeubelen f222; leermiddelen f500; verwarm., verlichting en schoonh. school f 600; belooningen en eereblijken f 300. De Commissie had de wenscheljjkheid uitgesproken om eventuëele bijdragen voor schoolfeest op Ko ninginnedag te kwijten uit dezen post. Voorz. vraagt nadere toelichting van de bedoeling. De heer Hoogschagen voor zich meent, dat, als voor een schoolfeest op Koninginnedag wat gevraagd wordt, dat eventuëo! gegeven wordt uit dezen post. Spr. is van meening eigenlijk,dat twee schoolfeesten niet noodig zijn. De heer Asjes vindt het schoolfeest op Koninginnedag beter, dan in de kermisweek. Dan is er al amusement genoeg voor ze. Voorz. betoogt, dat de rekening van de Commissie, die het schoolfeest leidt, steeds zeer krap sluit. Hij weet het welmet de geldon wordt gewoekerd.Dat blijkt uit alles. Wordt van dit bedrag nu nog een gedeelte bestemd voor een kinderfeest op Koninginnedag, dan zal de schoolcommissie gaan zeggenwij kunnen niet voor minder klaar komen. Ook nogde schoolcommissie en de feestcommissie voor Koninginnedag zijn twee geheel verschillende corporaties. De schoolcommissie zou misschien geen lust hebben, om op Koninginnedag zich uitsluitend te bemoeien met het schoolfeest. Spr. is van oordeelhet geld moet blijven voor het schoolfeest, afgescheiden van de Koninginne-feestviering. De heer Roggeveen zegt, dat de gedachte is geweest, niet meer voor kinderfeesten te bestemmen dan f 300. Als voor Koninginne dag een bedrag gewenscht was, dan dit van die f 300 af te trekken. De heer Hoogschagen meent, dat met ker mis het feest achterwege kan blijvenhet zou gegeven kunnen worden in Augustus. De hoerVader wil de wenschen der Comm. aan het oordeel der schoolcommissie onderwerpen. Dit wordt goedgevonden. Vervolg begrooting belooning dokter enz. f 850geneesmiddelen behoeftigen f 650 verpleging arme krankzinnigen f 1097.60 [de le raming was f 1282.75bij het opmaken was B. en W. nog niets bekend van het overlijden van een der verpleegden, waardoor f 185.26 vrjj kwgm]; onderstand f 400; rente geld- leeningen f 1117.60 [f 150 minder dan voor 1903; elk jaar wordt dit minder]; aflossingen f 8100; pensioen Oudshoorn f250; openbare vermakelijkheden f 250, n.1. f 200 vuurwerk en f 50 harddraverij. De heer Bijpost vraagt, hoe de heeren 't vuurwerk dit jaar vonden. Vooiz. zegt, dat het vuurwerk niet voldaan heeft, zoodat voor het volgend jaBr weer een nieuwe leverancier aangenomen zal worden Allen stemmen hiermede in. Vernieuwing marktmateriaal f 386. De navolgende subsidiee worden wederom ver- rrel?d bewaarschool f 750, Harmonie f 126, Huisvlijtschool f 60, Bouwvereniging 100 Kanaalvereen. [Lidm.-schap] f 25, afd v d H. M. v. Landbouw f 50, Cérès f 100 Paaschtentoonstelling f 100. - Salaris hou der telefoonkantoor f200; bezorgen telegram men f 225voorloopig onderzoek exnloit-',,?" gasfabriek f 300 [B. én W. lichten in, d zij dezen post noodig achtten voor eventüéVl uitgavenvoor 1903 was 'tzelfde geraamd6 doch tot heden is daar niets op uitgegeven'1 Tot zoover gevorderd zijnde met de bogroo' ting, komt in behandeling het bekend" adres van den Motorbootdienst Kolhorn-6 Schagen, om f 200 subsidie voor 1904 of zooveel minder als volgens over te leo-L exploitatie-rekening en balans, zal blijken noo"1 dig te zijn. Op de begrooting was geen post gebracht hiervoor. De Commissie van onderzoek kon zich vereenigen met de zienswijze van B. en W Voorz. stelt namens B. en W. voor, om dit adres aan te houden tot do balans en expioi tatie-rekening over 1904 zullen zijn overge legd, en sis dan blijkt, dat er te kort is, het dan nader in behandeling to nomen. j Nu wordt f 200 gevraagd, zonder de minste verzekering, dat het noodig is. De heer Meurs vraagt, of voor 1903 f 100 is gegeven De heer Buis deelt mede, dat hij in dez verschilde van meening met de andere leder van het Dag. Bestuur. Hij wilde f 100 ,iit- trekken, en als do exploitatie togenviel dan" zoo noodig, meer geven. Het blijkt "dat dé onderneming vooruitgaat, en hij wilde daarom vast f 100 uittrekken. De heer Meurs kan daarin meegaan doch wil er de beperking aan verbinden'indien noodig. Als we afwachten de exploitatiereke ning, dan krijgt het den schijn, dat we zul len stoppen wat te kort is. Naar Spr. meent moet het meer de vraag zijnwat hebben we over voor het diug Voorz. releveert, dat bij aanneming van het voorstel van B. en W. niet wordt uit gemaakt, of Schagen wèl of niet geeft. We besluiten niet meer, dan tot nadere behan deling, als de gonoemde stukken zijn inge komen. We voldoen daarmede geheel aan wat in 't adres gevraagd wordt, behoudens dan die nadere behandeling. We binden ons tot niets en kunnen besluiten naar de om standigheden zijn. De heer Roggeveen is in beginsel voor steun, mits die noodig blijkt. Daarom kan hij zich met het standpunt van B. en W. ver eenigen. De heer Buis is heilig overtuigd, dat het geld wel noodig zal zijn. Hij herinnert, dat het beheer gevoerd wordt zonder salaris. We zien de zaak vooruitgaan. We mogen ons nu niet onttrekken van steun. Ook is er in de gemeente sympathie voor de onderneming, getuige da plaatsing van de preferente aandeelen. Hij vindt, dat we niet zoo krenterig moeten zijn, om eerst de stukken af te wachten. Des- noodig kan de Raad later meer dan f 100 geven, De heer Vader komt op tegen het woord krenterig. De gemeente nam f 250 aandeelen, en niemand zal zeggen dat die zoo soliede belegd zijn; in 1902 gaven we f200, voor 1903 f 100; daar mag nu nog wat van terugkomen, maar 't kan niet gezegd worden, dat we zuinig zijn geweest jegens de onderneming. Daarom komt spr. er tegen op, dat Schagen krenterig is geweest. De heer Buis zegt, dat hij niet den Raad krenterig heeft genoemd. Het voorstel van B. en W. wordt nu iu omvraag gebracht en aangenomen met alleen de heer Buis tegen. Volgt nu het bekende adres van do afd. „Het Witte Kruis," om wederom f25 subsidie voor de badgelegenheid. Voorz. zegt, dat het adres was ingekomen na het opmaken der begrooting, en stelt namens B. en W. voor, om ook voor 1904 f 25 subsidie te verleenen, uit een oogpunt van nut als volksbadinrichting. De heer Bijpost vraagt, of de plaats goed is. Als het water zuiver is, kan hij zich wel bij het voorstel van B. en W. neerleggen. Hij gaat in deze af op de meening van B. en W. Voorz. zegt, dat over de plaats lang en breed is gesproken. B. en W. hebben zich voorgesteld, hierover aan het bestuur hun opinie to zeggen. De heer Vader deelt mede, dat B. en W. het volgend laar graag do resultaten zullen verne men. Dit jaar was voor het baden zeer ongunstig. De heer Hoogschagen acht het een ongun stige plaats,, door het wasschen van wol in die sloot. De Voorz. meent ook, dat die sloot de trechter is, waar al het vuil van Schagen doorgaat [de riolen loozen in een aangren zende sloot]. De Zuidkant van Schagen zou veel meer doel treffen. De heer Roggeveen zegt, dat bij de op richting die wolwasscherij niet bekend was. Hij is voor verplaatsing der inrichting. Voorz.wil bij 't verleenen dor subsidie.de wen scheljjkheid daarvan uitspreken. Allen voor. De heer Vader weet, dat het bestuur veel moeite gehad heeft om een geschikte plaais te vinden, 't Is de vraag, of er bij nader onderzoek geen betere plaats te vinden is dan nu. Het eerste plan was, zegt de heer Rogge veen, een ondiepe plaats aan de Wiel. De Raad achtte daar gevaren aanwezig, ofschoon Spr. vóór die plaats was. De heer Buis wenscht aan het Bestuur van „Het Witte Kruis" den wensch van den Raad mede te deelen om eene betere plaats te zoeken, doch beslist niet De Wiel [zoo mogelijk aan den Zuidkant der gemeente). De laatste toevoeging [uitsluiting Wiel] wordt goedgevonden met 1 stem tegen [Rog geveen]. Het overige van het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Hiermede zijn de posten van uitgaaf afge handeld. Thans volgen de ontvangsten Batig saldo 1902 f 2615.62'/i. Huur huizen f 74, huur landerijen f 1825rente kapitalen f 176; 40 opcenten gebouwde oigend. f2165.47 10 opcenten ongeb. eigend. f862.86, 30 op centen personeel f2245.62, Hoofdelijke om slag (zie verder)Hondenbelasting f 300; Belasting tooneelverloon. f50; vergunnings recht f 925Begrafenisrechten f 200School gelden f 1250Marktgelden, wik- en weeg- loonen, etc. f 5800. De commissie vroeg in lichtingen over de hoogere raming van dezen post. Voorz. deelt mede, dat gernamd is voor Kaasmarkt f2100, voor pacht marktgelden f 2054, Kermis f 1188, wekel. staangelden f611, tezamen f5848. Opbrengst vuilnis etc. f500, Vergoed. Rijk onderwijs f 2630; KiikB' uitkeering f 8168.80idem f 475 Bijdrage Rijk herh.-onderwijs f 40Legaten f 4® 1 Rijksvergoeding telegrammen f 225idem huur onderw.-woning f450. Hiermede zijn alle posten behandeld en Voorzitter geeft nu den heer Meurs nog eens gelegenheid, terug te komen op óe restauratie van de raadzaal en deze vraagt, hoeveel het ongeveer zou kunnen kosten, als de raadzaal behoorlijk werd opgoknapt. De heer Vader, licht in, dat, als het plafond van kraalschrootjes wordt voorzien, dit ztfl kosten f 88.14, lambrizeering rondom f 10.39, eikenhout geschilderd f 84.98 en de deur naar secretarie f 35, te zamen f 218.61. De heer Meurs zegt dan, dat met het oog op de verlaging van den Hoofdeljjken

Schager Courant | 1903 | | pagina 2