Donderdag 29 Oct. 1903. 47ste Jaargang.- No. 3884. Binnenlandsch Nieuws. Burgerlijke Stand. Predikbeurten. Tan Vergadering van dén Baad der gemeente CALLANTSOOG, gehouden op Dinsdag 27 October 1903, des morgens ten 10 ure. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer G. C. Hulst, burgem. Na opening der vergadering, voorlezing en goedkeuring der notulen. De geloofsbrieven van den heer G. Rade maker worden onderzocht en met algemeene stemmen goedgekeurdtot toelating wordt besloten. Aan de orde wordt nu gesteld de begroo ting van de Armen-administratie, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 1505.met een post van f 1000.voor bedeeling en f 437.72 als batig saldo. De heer Kruisveld vindt de subsidie van f 150.vaat de gemeente hoogf 100.— is voldoende, als men in aanmerking neemt het hooge batig saldo van de Armenbegroo- ting. De heeren hebben daar maar steeds hooge batige saldo's, wat we hier bij de gemeente niet eens hebben. Voort, segt, dat er f1000.werd bedeeld, is dat n» te veel Spr. gelooft van neen, en ook de andere posten zijn niet hoog. De heer Govera wijst er op, dat de subsidie van de gemeente f 100.minder is, dan bij de vorige begrooting. De heer Zipp zegt, dat er indertijd f700. subsidie weid gegeven. De heer Boontjes zou liever meer, inplaats van minder subsidie hebben. De heer Buik wijst er op, dat die groote batige saldo's noodig zijnmen moet toch geld hebben om betalingen te doen en de ontvangsten komen niet zoo ving in, dat de betalingen daaruit kunnen geschieden. De heer Boontjes klaagt, dat door hem als Armvoogd steeds betalingen uit eigen mid delen moeten worden gedaan. Spr. is steeds in voorschot. De begrooting wordt vervolgens goedge keurd. Aan de beurt is nu de begrooting der ge meente, in ontvang en uitgaaf sluitende met een bedrag van f 4937.66. De heer Den Das brengt het hek van de begraafplaats weer ter sprake en zou daar toch gaarne een ijzeren zien. De h«er Kruisveld is daar niet voor; de toestand is op 't oogenbïik niet zoo heel ongunstig, de onkosten van een ijzeren hek zijn zeer hoog en dns is Spr. nog voor wachten. De hear Boontjes is het met den heer Den Das eens, dat de toestand van het hek niet zoo is, als 't behoort, maar de hooge kosten schrikken spr. af. Is er geen andere manier, dis goedkooper is, b.v. flinke palen en met gespannen draden. Op da vraag van Voorz., of de heer Den Das een voorstel dienaangaande wil doen, antwoordt deze ontkennend, daar zijn voor stel, meent spr., toch geen kans van slagen zal hebben. De heer Den Das acht den postverwarming, verlichting, schoonhouden schoollokaal, f 120, zeer hoog. Voorz. licht In, dat alleen schoonhouden f 60.kost en deze post verleden jaar f 97 heeft geëischt. "We hebben nu evenwel her- halingschool, dns meer petroleum is er noodig. De heer Buik zou gaarne de ontvangsten met f 100 verminderen, den Hoofdelijken Omslag verlageD, of de opcenten verlagen. De posten der uitgaven zijn flink hoog geraamd, dns daarvan kan dat gemakkelijk, of anders kan het af van den post voor onvoorziene uitgaven, f 244.92, die is hoog genoeg. Voorz. zegt, met het oog op den steun van Rijk en Provincie, het beter te oordeelen, den Hoofdelijken Omslag niet te verlagen, maar alles te laten, zooals deze begrooting aanwijst. Hebben we het geld niet noodig, welnu, dan lossen we onze schulden af en gaan dns vooruit. De begrooting wordt nu met algemeene stemmen goedgekeurd. De voornaamste pos ten zijn Uitgaven jaarwedde burgemeester f 800, secretaris f 800, Ontvanger f 85, schrjjf- tn bureaubehoeften f 140, aanleggen registers burgerl. stand f60, kiezerslijsten f 40, kosten commissiën f 30, jaarwedde klokkenist f 20, onderhoud toren f 20, dito pleinen en straten f 25, begraafplaats f 45, jaarwedde veldwach ter f 250, kleeding veldwachter f 40, brand- wezen f 50, jaarwedden onderwijzers f 1600, herhalingsonderwijs f 91.80, onderhoud scho len enz. f 150, schoolboeken f 100, vergoeding andere gemeenten onderwijs f 170, jaarwedde vroedvrouw f 275, subsidie Armbestuur f 160, aflossing geldleeningen f 100, onvoorziene uitgaven f244.92. Ontvangstenbatig aaldo f 485.57, rente kapitalen f 251, 40 opcenten op het gebouwd f 249.47, 10 opcenten op het ongebouwd f 247.47, 32 opcenten op het per soneel, f 309.80, hoofdelijke omslag f 600, Vergunningsrecht f 200, schoolgelden f 110, vergoeding van het Rijk lager onderwijs f 668.40, uitkeering Rjjk artt. 1 en 7 wet 24 Mei 1897 f 1272.75, uitkeering Rijk jaarwedde burgemeester en secretaris f 150.bijdrage Rijk jaarwedde onderwijzer f 119.70, bijdrage provincie jaarwedde vroedvrouw f 175. Op voorstel van den heer Govers werd nog besloteD, een nieuwe vlag aan te schaffen. Bij de rondvraag beklaagt de heer Den Das zich over de late bezorging van de convocatiebiljetten voor de raadsvergaderingen, ea tevens, dat het zoo lang duurt eer de heer Rademaker zitting kan nemen als raadslid in deze vergadering, waar de geloofsbrieven zijn onderzocht, had later de heer Rademaker wel kunnen worden toegelaten. Voorz. zegt, dat de convocaties, naar zijn meening vroeg genoeg rondgaan, en de heer Rademaker mag volgens de wet eerst de volgende vergadering bijwonen. Hierna gaat de Raad in comité om een suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag te behandelen. Brandstichting. Men meldt uit GROESBEEK aan de „N. R. Ct." Donderdag j. 1. verliet M. C., kleermaker alhier, tegen den avond zijne woning en ging per rijwiel in do richting van Nijmegen. Kort na zijn vertrek ontdekten de buren in zijne woning een begin van bi and, klom men, daar de deur gesloten was, door een raam binnen en hadden spoedig het vuur geblnscht. Bij onderzoek naar de oorzaak van den brand bleek, dat deze opzettelijk was veroorzaakt. Een massa houtwol, kleeren en andere voorwerpen waren, sterk met petro leum gedrenkt, zoodanig in de nabijheid van een lange, brandende kaars geplaatst, dat na eenige uren, men berekent in den nacht, de vlam der kaars daarmede in aanraking moest komen. Door een gelukkig toeval schijnt de kaars al spoedig na het vertrek van M. C. te zijn omgevallen, zoodat de brand ontstond voordat de buren zich te slapen hadden ge legd, en nu weldra ontdekt was. Ware de brand, wat blijkbaar de bedoeling is geweest, eerst in den nacht ontstaan, dan was hoogstwaarschijnlijk het groote gezin, dat het huis mede bewoonde, en het bedrijf van bakker en kruidenier uitoefent, daarvan het slachtoffer geworden. M. C., Dnitscher van geboorte, die nog niet van zijn uitstapje terugkeerde, wordt ijverig door de marechaussee gezocht, als verdacht van opzettelijke brandstichting. De drank. Te ZWEELOO is een moord gepleegd. De verslagene is de smidsknecht K. Karsten, die Donderdagochtend bij de woning van zijn baas gevonden is. Op het lijk bevond men een steek in de borst en een snede over het dijbeen, terwijl ook het gelaat verwond was. Er is een bebloed mes gevonden. Een zes tal jongelieden, verdacht in deze zaak te zyn betrokken, zijn gearresteerd. Het was den vorigen dag jaarmarkt geweest, bij welke gelegenheid veel sterke drank was gedronken. Zoo'n stiekemerd. Uit NES wordt aan de Leeuw. Ct. geschre ven Voor eenige dagen overleed alhier een ruim 80-jarige vronw, welke met haar echtgenoot, schoenmaker van beroep, sedert eenige jaren door het burgerlijk armbestuur werd bedeeld. Geen wonder dus, dat de erfgenamen vreemd opzagen, toen nit de bedstede een som van f 2400 aan contanten voor den dag werd gehaald. Vreemd zeker ook, dat de man met het bestaan dier som geheel onbekend was. Een hoos. Men meldt Zaterdag wierp een hoos, die nit het Wes ten kwam, in de duinen onder LOOSDUINEN een verbazende hoeveelheid zeewater neer. Een windhoos ontvoerde bij een tuinder een dertigtal broeiramen en wierp ze naderhand aan splinters weer neer. Een zandschlpper zag een deel zijner lading al draaiende de lncht ingaan. De goede man wist niet, wat hem overkwam en werd zelfs boos op iemand die hem zei, dat een hoos dat werkje uit voerde, want hiy meende stellig, dat daar wat anders achter stak. Of het ook gestormd heeft. Uit een officiëele opgave blijkt, dat bij de stormen, die den 11 September en 6 October j. 1. in het zuidelijk deel van Limburg ge woed hebben, niet minder dan 111 boomen van grootere of geringere afmeting omwaaiden, of zoodanig ter zijde gernkt werden, dat voor de openbare veiligheid hunne opruiming noodzakelijk is geworden. Een vijfjarig meisje, doch tertje van den watermolenaar N. Berkhout te SASSEN HEIM, is bij het spelen In de nabijheid van den molen door een der wieken getroffen, met het noodlottig gevolg dat het kind op de plaats dood bleef. - HEER HUGOWAARD. Herhalings-onderwijs voor meisjes zal alleen aan school no. 2 kunnen gehouden worden aan de andere drie scholen hebben zich daar voor geen voldoend aantal meisjes aangegeven. Mej. E. van Albada blijft belast met het geven van dat onderwijs. Werkeloosheid. In FRIESLAND zijn reeds tal van land arbeiders werkeloos. Elke week zeggen boeren hun losse arbeiders op on ook Zaterdag werd menig arbeider medegedeeld, Maandag niet terug te komen. De boeren hebben geen werk meer. Door den hoogen waterstand is er op de weilanden niets uit te voeren en op de bouw- akkers, waar het winterzaad moet worden gezaaid, en die dienen geploegd, is het niet met een paard te verkeeren. Een donkere winter staat voor het platte land van Friesland voor de deurnu reeds wordt bij armvoogden aangeklopt om tijdelijke bedeeling. - WIERINGEN. Tot diaken der Herv. Gemeente van Hip- polytushoef c. a. is herbenoemd de heer N. J. Poel. - WIERINGEN. De uitvoeringen voor de kunstlievende leden van de Zangvereeniging „Excelsior" zijn be paald als volgtOp Zaterdag 31 October a. s. voor de ongehuwde en Zaterdag 7 Nov. a. s. voor de gehuwde leden. Behalve een aantal zangnummers en eenige viool [strijk orkest] muziek, zal nog een tooneelstnk wor den opgevoerd, getiteldDe Rijzweep, of twintig jaar later, in 3 bedrijven, door J. Hnbertns Janssen. Dit alles belooft dns een paar genoegelijke avondjeB. Gemeente SCHAGEN. Ingeschreven van 24—27 October 1903. Geboren, ondertrouwd en getrouwd geene. Overleden Dieuwertje, oud drie maanden, d. v. Koenraad de Boer en van Rensje Heinst- man. Levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van Simon Schram en Henriëtte Louise Damen. Hervormde Gemeente SCHAGEN. 1 Nov., v.m. 10 uur, Ds. v. Kluijve. Hervormde Gemeente HIPPOLYTUSHOEF c. a. 1 Novv.m. 10 uur, Westerl. Ds. H. Bax. Hervormde Gemeente KOLHOBN. 1 Nov., v.m. 10 uur, Ds. Briedé. Afscheidsrede. Hervormde Gemeente HARINGCARSPEL. 1 Nov., v m. 9 Va uur, Dirkshorn. 4 Nov., n.m. 6 l/a uur, Dirkshorn. Hervormde Gemeente WINKEL. 1 Nov., Ds. Onnekes. Doopsgezinde Gemeente BARSINGERHORN. 1 Nov., Barsingerhorn, Ds.Kooiman.

Schager Courant | 1903 | | pagina 5