Zondag 8 November 1003 47ste Jaargang No. 3887 Bureau ICHAGM, Laan, D 4. Uitgever: P. TRAPMAN. MedewerkerJ. I X K E L, 3.—. EERSTE BLAD. Buitenlandscli Nieuws. Politiek overzicht der week. Keizer Wilhelm en Czaar Nicolaas heb ben elkander te Wiesbaden ontmoet. Op echt Russische wijze werd de Czaar ont vangen. Tusschen een haag van bajonetten deed de machtigste aller potentaten zijne intrede, terwijl het den bewoners der stra ten, waarlangs de vorst passeerde, verboden was, zich voor hunne woningen te vertoo- nen.' Wat moet het toch prettig zijn, zóó op reis te gaan, en wat moeten de hooge neven een aangenamen indruk van de rust en tevredenheid in Rusland ontvangen, wanneer zij verplicht zijn, op zulk een wijze bezoek te ontvangen 1 In de Turksche geschiedenis speelt Binnenlandsch Nieuws. AIieicci Niüis-, C 0II RA AlKrtEDtifi- Lailituwblat Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTKNTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f Afzonderliike nummers ADVERTENTIEN Franco per post f 8.60. 6 Cent. van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dii nummer bestaat uit drie bladen. Gemeente Schagen. BEKENDMAKINGEN. oo POLITIE. Ter secretarie dezer gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent een op de weekmarkt van 29 October j.l. verloren bankbiljet van zestig gulden. —000 De Bnrgemeester en Wethouders van Schagen, doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 13 October 1903 is vastgesteld de volgende verordening Verordening tot aanvulling van Hoofdstuk V afdeeling III der algemeene politie-verordening voor de gemeente Schagen. De Raad der gemeente Schagen. Gelet op de wenschelijkheid tot aanvulling van Hoofdstuk V afdeeling III der vigeerende algemeene politie-verordeaing aldaar; Gehoord het voo.stel van Burgemeester eu Wethou ders Besluit vast te stellen de navolgende verordening: Verordening tot aanvulling van Hoofdstuk V af deeling III der algemeene politie«verordeuing voorde gemeente Schagen: Artikel 1 Tusschen de bestaande artikelen 47a en 48 in te lasschen het volgende artikel Artikel 47b. Het is verboden gedurende de maan den Augustus tot eu met April zich van één uur nd zonsondergang tot één uur vóór zonsopgang binnen de gemeente met een rij- of voertuig op den open haren weg te bevinden, of een rij- of voertuig daarop te laten staan, dat niet voorzien is van een helder brandende lantaarn, waarvan het licht recht vooruit zichtbaar is. Artikel 2. Deze verordening treedt in werkiog op den acht sten dag, na dien waarop zij is afgekondigd. Aldns vastgesteld ter openbare vergadering van den 13 October 1903. De Secretaris, De Voorzitter, (get) ROGGEVEEN, l.-S. (get.) H. J. POT. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland volgens hun bericht van den 28 October 1903 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 3 November 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN, l.-S. 000 Kenveltjes-avonden. De Burgemeester van Schagen, verzoekt bij deze de ingezetenen der gemeente om hunne medewerking tot het voorkomen van het aan leggen van vuurtjes en het afsteken van vuurwerk op St. Maarten, of de zoogenaamde keuveltjes avonden, op 11 en 12 November a.s., opdat deze avonden uitsluitend feestavonden blijven voor de kinderen. Schagen, den 4 November 1903. De Bnrgemeester voornoemd, H. J. POT. Dat ook graaf Lainsdorff en graaf Von Biilow hunne souvereinen vergezelden, gaf aan de bijeenkomst eene hooge politieke beteekenis. Het ligt dan ook voor de haad, dat er wel een en ander over de Macedo nische kwestie en over de Mantsjoerijsch- Koreaansche aangelegenheden gesproken en afgesproken zal zjjn. Over 't geheel mag men aannemen, dat tusschen Duitschland. en Rusland over beide geschilpunten vrjj- wel overeenstemming bestaat. Over Oost-Azië zijn beiden het vol komen eens. Men spreekt er zelfs van, dat, indien Rusland aldaar in een dubbelen oorlog gewikkeld mocht worden, het op d'e hulp van Duitschland kan rekenen. Ook Frankrijk is dan verplicht, bij te springen. Dat maakt Rusland overmoedig en Engeland zoo bang als een haas, want in dat geval zou het zjjn bondgenoot, Japan, moeten helpen. Daardoor zou bet in botsing komen met Frankrijk, en al de mooi opgezette plannen der laatste weken zouden als een kaartenhuis in elkaar storten. Vanuit Lon den worden dan ook alle pogingen aange wend, om Japan tot kalmte te bewegen, Het strookt geheel met Duitschland's politiek, om Rusland en zijn Oostersche ondernemingen ter wille te zjjn. Hoe vaster Rusland in Mantsjoerjje zit, hoe minder kan het zich met Europa bemoeien. Ook de vriend en bondgenoot van Duitschland, Oostenrijk, ziet zulks met welgevallen. Over Oost-Azië is men het te Wiesbaden dus wel volkomen eens geworden. Duitschland eene andere rol. Het wil zoo graag in de oogen van Abd-ul-Hamid als eenige vriend doorgaan. Ook weet het zeer goed, dat van den Turkschen rjjken buit meer door vriendschap te krijgen is, dan door pressie. Dat dus Duitschland te Wiesbaden verplichtingen tegenover Rusland op zich heelt genomen betreffende Turkjje, mag men met recht betwijfelen. Dat Duitschland de door Oostenrijk en Rusland voorgestelde hervorming enzelfs met geweld zou helpen invoeren, schijnt ons onmogelijk. Hoe het eigenlijk in Macedonië ial afi open, is voor allen een niet te beantwoorden vraag. Na lang wikken en wegen hebben de raadslieden van den Sultan besloten, niet op de plannen van Oostenrijk en Rusland in te gaan. In dien geest althans hebben zij hun verheven meester geadviseerd. Stuk voor stuk worden de controle-maatregelen, door de heeren Goluchowski en Lamsdoiff te Murzsteg vastgesteld, bestreden. Onver wacht krijgt Turkije steun van een kant, van waar het dien thans wel het minst verwacht zou hebben. In Engelscbe diplomatieke kringen wordt de opmerking gemaakt, dat Oostenrijk en Rusland in hunne eischen het tractaat overschrijden. Turkije is volgens het con gres van 1878 niet verplicht, het Oosten- rijksch-Russische toezicht te dulden. In dien geest heeft Turkije thans ook geant woord, er bij voegende, dat het reeds een begin heeft gemaakt met de omschreven hervormingen. In deze Engelsche politieke uitingen straalt duidelijk een groote mate van naijver en vrees door. Rusland en Oostenrijk als allesbeheerschendo meesters op den Balkan, ligt volstrekt niet io de lijn van Engeland's traditie. Rusland in Konstantinopel is de nachtmerrie op de borst van John Buil! Hoe 't evenwel ook gaat, men mag aan nemen, dat de ry van schokkende ge beurtenissen op den Balkan voorloopig is geëindigd. Zoo iets zou men ook van den toestand in Hongarije kunnen zeggen. Graaf Tisza heeft een kabinet van uitstekende werkkrachten en goed aangeschreven man nen samengesteld en, wat nog meer is, hij heeft de liberale meerderheid, waarbij zich opnieuw de groep van Apporyi heeft aan gesloten, voor een vergelijk weten te vinden. De liberale partij heeft zich thans op het standpunt geplaatst, dat de legerkwes- tie eene Uniezaak is, waarin ook Oostenrijk een woordje meê mag spreken. Zelfs de aanhangers van Kossuth denken hunne oppositie tijdelijk te laten varen. Zij zul len het voorloopig op „algemeen stemrecht" toeleggen, om dan later over de hangende geschillen eene volksuitspraak te kunnen verkrijgen. Tisza kan dus tijdelijk rustig zijn, Alleen zal hij heftige aanvallen van de katholieke volkspartij moeten afweren. De president-minister is protestant, wat in de oogen van deze groep de grootst denkbare zonde is. Wanneer wij zoo de gebeurtenissen van den dag nagaan, dan komen wjj onwillekeurig tot de opmerking, dat het leven der volken in woeÜDg en strijd wordt doorgebracht. Komt het hier tot eenige kalmte en rust, dan wordt weer elders de poort voor om wenteling en opstand geopend. Dit is thans i weer iQ Columbia het geval. Met wel willende medewerking van de Vereenigde Staten heeft de Staat Panama zich van Columbia afgescheurd. Hij heeft den zeer klinkenden naam van Republiea del Isthmo aangenomen. De hoofdleider van den opstand is generaal Herrera, dezelfde die met minister Hay het concept-verdrag over het Panama-kanaal sloot. Men leze onze uiteenzetting daarvan in het overzicht van 25 October. De Unie heeft nu eenmaal hare zinnen op dit kanaal gezet. Nu Columbia geene toenadering toont, is een zelfstandig Pa nama een uitkomst in den nood. Met dezen, onder Amerikaansche bescherming geboren staat, zal de zaak spoedig beklonken zijn. Dat het den Vereenigden Staten ernst is, bewijzen zjj door het zenden van oorlogs schepen naar Panama en Colon, de beide eindstations aan het kanaal. Amerikaarsche troepen zijn daar aan wal gezet, die in opdracht hebben, den spoorweg over de landengte tegen Columbiaansche overvallen te verdedigen. Nu, 't kan nog zijn, dat de nieuwe staat even spoedig verdwijnt a's hij verrezen is maar dan is ook de kanaal kwestie in Amerikaanschen geest opgelost. President Roosevelt interesseert zich sterk voor het Kanaal. Een andere zaak zal hem zeker niet minder belang inboezemen. Het I is de groote overwinning, die de demo- j craten bij de gemeenteraads-verkiezingen in j New-York hebben behaald. Als deze ken tering zich ook in andere staten openbaart, kon daardoor zijn lot als president wel beslist zyn. o In de N. R. Ct. wijst een medicus op het schromelijke misbruik, door verschillende werklieden èn geneesheeren van de ongevallenverzekering gemaakt. Ziehier Ik stel op den voorgrond, dat ik geen bepaalde werklieden op het oog heb. Vol komen waar is het, dat van elk wissewasje een groot lawaai wordt gemaakt, en dat de werkman (de goeden niet te na gespro ken) schromelijk misbruik maakt van be drijfsongevallen en de gevolgen daarvan. O.a. een blauw geslagen of gestooten nagel, een sneedje in een vinger, een misstap (den tweeden dag liep de patiënt 's avonds met zijn meisje), een stofje in 't oog, een splinter in een vinger, een gaatje in het hoofd, een ontvelling van een deel van den handrug (1 a l'/j cM.), het verlies vaneen tand door een val (want zeide de patiënt er kon eens tocht in vallen), enz. Al deze kleinigheden werden, voordat de Ongevallenwet in werking trad, noch door den werkman, noch door den geneesheer als redenen van niet-werken (behoudens bijzondere gevallen) opgegeven. Nu vormen zij een groot contingent. Heeft de Rijks verzekeringsbank er misschien schuld aan Deze vraag is niet ontkennend te beant woorden, want wanneer een geneesheer om deze of gene reden verklaart, dat een werk man na een bedrijfsongeval in staat is zijn werk, of lichter werk te verrichten, en de werkman is met die zienswijze niet tevreden, dan tracht hij van een anderen geneesheer een verklaring te krijgen, dat hij nog niet werken kan. De Rijksverzekeringsbank negeert de eerste verklaring, houdt zich aan de tweede en blijft uitkeeren. Het gevolg ligt voor do hand. Niet de geneesheer oordeelt, maar de patiënt oor deelt. Want zegt de Rijksverzekerings bank de patiënt is vrij in de keuze van zijn geneesheer. Commentaar overbodig Het wil ons voorkomen, dat het zaak is, dat teiten als de genoemde behoorlijk wor den geconstateerd, opdat een regeling worde getroffen, waardoor aan deze misbruiken een einde worde gemaakt. ,|huliüflif ptnltrassfn. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. XXXIV. De stoomtram van Batavia naar Meester- Cornelis is een gemakkelijk en goedkoop middel van vervoer, waarvan vooral door Inlanders en Chineezen een ruim gebruik wordt gemaakt. Voor slechts enkele centen besparen de bruine broeders zich een beele wandeling en loopen doet men op Batavia nu eenmaal niet, dan bij gebrek aan geld. Ieder, die 't maar even missen kan, maakt gebruik van tram of dos a dos, en als men weet, dat er op Batavia en Meester-Cornelis samen ongeveer 8000 van die karretjes zijn ingeschreven en dat elke dos a dos-voerder gemiddeld 's avonds drie gulden thuis brengt, dan begrijpt men zeker wel, hoe weinig de wandelsport hier in trek is. Karretjes en paarden zien er over 't alge meen smerig uit en de dos a dos-verhuurders, meestal Europeanen van gemengd bloed, Chineezen of Arabieren, maken dan cok een prachtige rente van hun kapitaal. De Inlandsche koetsiers toch ontvangen slechts vijftien gulden 's maande traktement zonder kost, en een karretje met twee paar den koopt men gemakkelijk voor ongeveer honderd-twintig gulden. Onderhond, voer, belasting enz. bedragen niet meer dan vijf-en- twintig pop per maand. Als men nu weet, dat iedere koetsier 's avonds drie gulden bin nen brengen móét, terwijl de rest door hem gestolen mag worden, dan blijkt hieruit, dat men met een kapitaaltje van honderd-en- twintig pop een maandelijksche rente van vijftig gulden maken kan, waaruit dan ook alweer volgt, dat een sommetje van slechts 1200 gulden al voldoende zou zijn, om als grand seigneur hier te leven. Voor speculanten in Amerikaansche spoor wegwaarden zeker om van te watertanden. Luister echter verder, er is 'n groote „maar" aan verbonden Wanneer men geen duivel voor zijn volk is, zal men, trots alle berekening, binnen weinige maanden zoo arm als Job zijn. Er bestaan nn eenmaal geen grooter gauwdieven dan onze Bataviasche dos a dos-koetsiers, natuurlijk alweer met de noodige gunstige uitzonderingen op den regel. Intusschen ia de tram van de benedenstad aangekomen en stappen wij aan de stopplaats bij Gang Ketapang in. Het is nn wat koeler geworden, de zon staat al ver in 't Westen en we kunnen juist nog voor hét invallen der duisternis op „Meester" zijn. We volgen dan voorloopig het kanaal, waarin wcêr vroolijk mannen en vrouwen, knapen en meisjes, Inlanders en Chineezen rondspartelen. Het water is wel chocolade- j bruin, doch daf hindert blijkbaar niet, 't koelt j toch af en van bacteriën hebben die luidjes nn eenmaal geen verstand. We komen thans aan een groote bocht, 't Kanaal zet zich n.1. in Oostelijke richting voort. Hier zijn we op Rijswijk, dat van Noordwijk door 't water gescheiden is. Dit gedeelte van Weltevreden is zeer schil derachtig en 't krioelt er om dezen tijd van wandelaars en dos a dos. Vooral 's avonds, bij maanlicht, is het hier aangenaam wandelen. Eerst zien we rechts de bekende sociëteit „De Harmonie", die reeds onder Daendels werd opgericht. Jammer, dat het zoo fraaie gebouw slechts een zeer klein tuintje bezit. Het bestuur zou gaarne uitbreiden, doch de naaste buurman vraagt een veel te groote som voor zijn grond. Weldra zien wij het oude Paleis van den Gouverneur-Generaal, dat door een overdekten gang met het nieuwe op het Koningsplein verbonden is. Het oude gedeelte, dat van buiten al een zeer eenvoudigen indruk maakt, bevat de zalen en galerijen, die voor groote audiënties en feesten bestemd zijn. Aan de overzijde op Noordwijk zien we nog de betrekkelijk kleine woning van den Vice-Admiraal, Commandant der Zeemacht, met een wacht van Enropeesche soldaten. Matrozen of mariniers zouden hier zeker beter op hun plaats zijn Een aardig effect maken aan de overzijde de villa-toko's en „café's" van Versteegh en Hanpt, ondernemende banketbakkers, die hier rijk worden. Aan het einde van Noordwijk en Rijswijk gekomen, is men op een der drukste punten van Batavia, waar de Spoorlijn naar Buiten zorg en de stoomtram elkaar kruisen. We zien hier rechts het fraaie Wilhelmina- park, in 1898 met de Kroning van Hare Majesteit geopend. Hier is ook het Atjehmo- nnment zichtbaar, bij den ingang opgericht, als een hulde aan de grondvesters van Neêr- lands gezag op Noord-Sumatra. In het voorbijgaan werpen we nog even een blik op fort Prins Erederik, de vroegere citadel van Weltevreden, die sedert jaren geen bezetting meer heeft en tot munitiema gazijn werd gedegradeerd. De onde citadel wallen zijn handig in het park plan opgenomen en worden nn vooral bezocht door baboe's met kinderen en vrijende paartjes! Dat hebben de militaire bouwmeesters ook niet kunnen droomen De citadel ligt op een eilandje en de fort- grachten staan in rechtstreeksche verbinding met de rivier van Batavia, do Tji-LiwoeDg, die langs de sterkte haar water loost in de gracht Noordwijk-Rijswijk-Molenvliet en bo vendien nog door een groote sluis in het kanaal Passar-Baroe-Zuid, om later door 't U van vroeger bekende kanaal Goenoeng-Sa- harie, evenwijdig aan Molenvliet, naar zee te stroomen. De tram brengt ons langs Passar-Baroe-Zuid en we zien daar o. a. het onoogelijke Post- en Telegraafkantoor, alsook 't Bataviasche Komediegebouw, waar de tram al weêr een bocht maakt en thans in bijna Zuidelijke richting langs Komediebuurt, Waterlooplein en Passar-Senen stoomt. Hier zijn we daD weder in de militaire wijk, en 't wemelt er dan ook van fuseliers, zoo blanke als bruine. We rijden hier n. 1. langs de achterzijde der kampementen. De eigenlijke pasvar [markt,] die we op onzen rijtoer reeds bezochten, de vnile slecht onderhouden buurt der Chineezen, ligt meer oostelijk van onzen weg. Toch kunnen wij nu en dan door een der vele zijstraten een blik werpen op dit drnkke, vroolijke, doch benauwde stadsgedeelte. Over de brug by Kramat komen we aan den grooten Postweg, die van hier dwars door Java loopt en door Daendels werd aan gelegd. Zeiden zagen we zulk een straatweg Er kunnen met gemak vijf of zes groote rijtuigen elkaar passeeren en ook is er een pad voor voetgangers en inlandsche karren. De weg wordt door zwaar geboomte be schaduwd, en tot „Meester" toe zien wij aan weerszijden prachtige villa's. Jammer, dat men zoo weinig werk van de erven maakt. Goed onderhouden tuinen met bloemperken, zouden hier heerlijk mooi uitkomen, doch 't schijnt wel, alsof de weelderige Indische natuur de menschen hier langzamerhand bederft en ze geen gevoel meer voor 't schoone hebben. ,,'t Is altijd groen en nog eens groen", zoo klaagde mij onlangs nog een knorrige oud- trust, wiens familie op een bovenhnisje in Holland misschien met o zooveel zorg en liefde bloemetjes kweekt en er dankbaar is voor elk jong groen blaadje en knopje, dat ze ontdekken. Ja, zoo is nu eenmaal een mensch Later, als die mopperaar weêr goed en wel in 't vaderland zit, dan scheldt hij op 't land van mist en kcff en is ook daar dan weer vergeten, hoe hij eens in Batavia stikte van hitte en stof. Elk land heeft nu eenmaal zijn goed en j zijn kwaad en 't beste is, er alleen da licht zijde te zoeken en 't kwade kalmweg niet op te merken. Op die manier alleen behoudt men overal z'n goed humeur Aan 't station te Kramat moeten we over stappen en weldra gaat het nu in snelle vaart langs den Postweg. Wij passeeren de gebouwen van de Opium- fabriek, waar 't gevaarlijke heulsap van Gou- vernementswege bereid wordt. Over den Opiumvloek zullen we 't later nog wel eens hebben. Ik had hier nog geen gelegenheid 't resultaat der regie, d. w. z. der regoeringsleverantie, te bestndeeren en moet mijn oordeel dns opschorten. In allen geval beweer ik nu reeds, dat 't heel wat moreeier geweest zou zijn, als in voer van opium door 't Gouvernement was verboden en 't gebruik er van zwaar werd gestraft. Iets verder hebben we de sekola-radja [Koningsschool], of het Gymnasium Willem III, dat feitelijk eene Hoogere-Burgerschool met vijfjarigen cursus i*. Hier wacht ons de inlandsche arts Te- hupeiorij op, de jonge man, van wien ik U reeds sprak. Hij is een Amboinees van geboorte en werd dit jaar tot dokter-djawa benoemd, nadat hjj met No. 1 de Opleidingsschool te Weltevreden had verlaten. Hij is een warm voorstander van de.Wes- tersche beschaving en heeft 't plan opgevat om spoedig naar Holland te komen en nader met 't moederrijk kennis te maken. Als geneesheer heeft hij een grooten roep en de Europeanen op Meester-Cornelis ver trouwen hem ten volle bij de zwaarste ziek ten. Vnrig hoopt hij, dat 't Gouvernement de dokter-djawa's in de gelegenheid stellen zal, hun studie aan een der Nederlandsche uni versiteiten te voltooien en, naar wij uit zeer vertrouwbare bron vernamen, bestaat er alle kans, dat de tegenwoordige Minister van Koloniën aan dit verlangen der Inlandsche geneesheeren zal voldoen. Al pratende met onzen dokter, die me jnist vertelt, dat hij is aangezocht om met een wetenschappelijke expeditie dwars doorBorneo te trekken, in tegenovergestelde richting van de expeditie Dr. Nieuwenhuis, komen we te Meester-Cornelis, een lief klein plaatsje, waar 't militaire eloment domineert. Lt. Clockener Broüsson b. d. Batavia 30 Juni 1903. Verslag van de vergadering der Groente-vereeniging „Waarland en Om streken", gehouden op Dinsdag den 3en November j.l. De vergadering werd met een kort woord door den Voorzitter geopend, waarop het genotuleerde der vorige bijeenkomst werd ge lezen en goedgekeurd. Aan de orde waren in de eerste plaats verschillende ingekomen stukken, waarvan enkele voor kennisgeving werden aangenc- men, terwijl omtrent andere een geanimeerd debat plaats bad. Zoo werd ten opzichte van het onderzoek naar de oorzaken van de ziekte in do kool besloten, weer een bijdrage uit de kas van de vereeniging aan de Landbouw- en Handelsvereeniging „Langed^k en Om streken" aan te bieden. Ook werd geaccep teerd de vergunning van het bestuur der Banne Harenkarspel, om de gelegenheid tot oplossing van groenten aan de Weelbrug, voor rekening der vereeniging te verbeteren. De afwijzende beschikking van het Bestuur der gemeente Harenkarspel, om te Waarland een brandspuit te stationnceren, viel echter, vooral om de motieven, welke daartoe geleid hadden, zoo slecht in den geest der vergade ring, dat met algemeene stemmen besloten werd, nogmaals op deze zaak terug te komen in een met redenen omkleed adres, en dit, evenals de vorige maal, door alle belangheb benden alhier te laten teekenen. Verder werd besloteD, op een geschikt punt in den polder een bord te plaatsen voor „Vraag en Aan bod", alsmede om tot het Bestuur van Banne en Gemeente het verzoek te richten, alhier een sub-ontvanger te willen aanstellen, ten gerieve der belastingplichtigen. Ten slotte werd het bestuur gemachtigd om met be stuursleden van de Zustervereeniging „Nieuw Leven" te Heer Hugowaard te bespreken de oude kwestie van een los- en laadplaats van groenten aan de ringvaart des polders. De vergadering, die door een dertigtal leden be zocht en zeer geanimeerd was, werd ten elf ure door den Voorz. op de gebruikelijke wijze gesloten. Koningin Emma. Er heeft zich te 's-GRAVENHAGE een comité gevormd, hetwelk zich ten doel stelt, in Januari a.s. het tijdstip te herdenken, waarop voor 26 jvren H. M. de Koningin-Moeder als KoningiD der Nederlanden haren intocht deed hier te lande. Dit comité stelt pogingen in het werk om op die dagen groote weldadigheidsfeesten over het geheele land te organiseeren en doet dit in de verwachting, te worden ge steund door allen die dankbaar de toewijding gedenken, waarmede H. M. de Koningin- Moeder gedurende 26 jaren beeft gewaakt voor de hoogste belangen van het Neder landsche volk. P. W. Janfsen. De bekende filanthroop P. W. Janssen is Woensdagmorgen te 11 uur op 83-jarige n leeftijd overleden. Do ziekte waaraan bij lijdende was, had plotseling een ODgnnstige wending genomen. In den heer Janssen wordt ontzaglik veel verloren. Van het zeer aanzienlijk fortuin, dat hij zich in Indië verwierf, (naar men weet. was hij de oprichter van de Deli-Maatschappij] besteedde hij groote sommen ten behoeve van instellingen van liefdadigheid en algemeen nut. Nooit werd tevergeefs een beroep op z\jn mildheid gedaan, als hjj wist daaicoor een goede zaak te steunen. In vele opzichten was de oude heer Janssen een zeer merkwaardig man. De overledene was o.m. eere-regent van de Prins Hendrik-stichting te Egmond aan Zee stichter der kindervacantie-kolonies aldaar stichter en onderhouder van Ons Hnis in de' Rozenstraat te Amsterdam, enz. Veel ook heeft hij gedaan voor heide-ontginning.

Schager Courant | 1903 | | pagina 1