yeringdoenflep! adverteeren in deze Courant. 9e bil lij te PROVINCIALE STATEN, Noorder Stoomtram. in en buiten Schagen maken voor St. Nicolaas de beste reclame door Plaatselijk Nieuws. Verbetering der Uitspraken van het Kantongerecht te Schagen. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws NOORD-HOLLAND. Dinsdag 10 November. Aan de orde kwam het voorstel tot het verleenen van een renteloos voorschot van f 142.000, zijnde een zesde in de kosten van aanleg van den stoomtramweg Alkmaar Schagen, en tot deelneming in het maat schappelijk kapitaal tot een maximum van f 142000.' De heer Feisser begint met een woord van dank te brengen aan Ged. Staten en aan de commissie, voor de welwillendheid, waarmede zij het adres van het comité hebben ontvangen en voor den krachtigen steun, dien zjj aan den ontworpen tramweg wenschen te verleenen. Evenwel meent hij zich enkele opmerkingen en vragen te moeten veroorloven. In de eerste plaats verdedigt hij het goed recht van een eventueele lijn Broek op Langendijk Dirkshorn, tegenover de bestrijding daarvan door de commissie. Wanneer tusschen Abcoude en Hillegom drie lijnen mogen loopen, dan begrüpt spreker niet, dat er niet een lijn zou mogen loopen tusschen Schoorldam en Noord- Scharwoude, daar toch eerstgenoemde afstand ook slechts 3 maal grooter is dan laatstge noemde. Daarom doet het hem genoegen, dat de commissie zich bepaalt tot enkele opmer kingen over dit punt in haar rapport en door de beslissing over den tramweg Alkmaar— Schagen niet wil prae-judiciëeren op de lijn Broek op Langendijk—Dirkshorn. Wanneer daarom later deze lijn aan de orde mocht komen, hoopt hij, wanneer daarbij werkelijk het provinciaal belang naar voren kan worden gebracht, dat Prov. Staten ook aan dit deel der provincie hun steun niet zullen onthouden. Voorts wenscht spreker de Vennootschap en de H. S. M. alsnog vrijheid te geven om voor het traject Schoorldam—Koedijkervlot brug de oost- of westzijde van het kanaal te kiezen. Evengoed als het comité van gevoelen veranderd is, zou de H. S. M. ook nog eens van gevoelen kunnen veranderen, en laten wij haar in dit opzicht vrij, dan brengen we de lijn hierdoor niet in gevaar. Vervolgens wijst de heer Feisser er op, dat de commissie in haar ontwerp-besluit spreekt van een maatschappelijk kapitaal van f300.000. Ware het niet beter hier te spreken van hoogstens f 300.000 Brengen wij hier de Vennootschap niet noodeloos in moeilijkheid Ook tegen het ontwerp-contract tusschen den tramweg Alkmaar—Bergen en Alkmaar— Schagen, nopens het medegebruik van eerst- genoemden weg, heeft spreker een bezwaar. Hij vermoedt, dat het eene vergissing is, dat hiervoor een evenredig aandeel in de 4 van de geheele kosten van aanleg wordt gevorderd. Daardoor ontvangt het maatschap pelijk kapitaal van de lijn Alkmaar-Bergen ook rente van de rentelooze voorschotten, waardoor zij in een veel gunstiger conditie komt dan haar zusterlijn, die slechts het medegebruik van de lijn verkrijgt. Het ver heugt spreker, dat dit contract aan de goed keuring van Ged. Staten is onderworpen, omdat hy dan wel verwacht, dat aan beider belang evenveel aandacht zal worden ge schonken. Ten slotte onderwerpt de heer Feisser het ontwerp-exploitatie-contract van de H. S. M. aan eenige critiek, waarbij hij doet uitkomen, dat aan de H. S. M. bijna onbeperkte macht wordt gegeven, waartegen door de Vennoot schap heel weinig zal zijn in te brengen. Vooral ook de verplichting, die aan de Ven nootschap wordt opgelegd, om zelf de belastingen en de stortingen in reserve- of vernieuwingsfondsen te betalen, acht spr. te bezwarend. Alleen de grondbelasting zal waar schijnlijk reeds f 660.bedragen. En wie bepaalt de bedragen, die in bedoelde fondsen moeten worden gestort Wordt de Vennoot schap hierin vrijgelaten, om dat b.v. alleen te doen, wanneer de kas zulks gedoogt door eene eventuëele winstuitkeering van de H.S.M? Dan kan tenminste met eenige zekerheid worden bepaald, op hoeveel rente de aandeel houders stellig kunnen rekenen. Spr. erkent, veel te hebben gevraagd, maar in dezen doolhof van belangen, acht hij deze vragen en opmer kingen gewettigd. Hij eindigt vervolgens zijn betoog met een warme aanbeveling van de voordracht van Gedep. Staten en van de Commissie. De heer mr. K. Mouthaan zal trachten de verschillende opmerkingen zooveel mogelijk te beantwoorden. Voor de beide parallel wegen, door den heer Feisser goedgevonden, meende de commissie, dat vooralsnog geen aanleiding bestaat. Dit planechter,Dirkshorn Langedijk, is op het oogenblik niet aan de orde. De heer Feisser wil de mogelijkheid van den oostkant van het Noord-Holl. Kanaal openhouden, maar de Noorder-Stoomtram- Vereeniging vereenigt zich met de gestelde voorwaarde door het Holl. Spoor, dat den westkant wil. De vraag, of het de bedoeling der commissie is, het maatschappelijk kapitaal op f 300.000 te brengen en niet hooger, be greep spr. niet recht. Dit cijfer vloeit voort uit de voorwaarden, omtrent de rentebepaling gesteld, en spr. acht een grooter kapitaal ook niet in het belang der maatschappij.Wat de spoorweg AlkmaarBergen vraagt voor het gemeenschappelijk gebruik der lijn, komt spr. voor, niet te hoog te zijn. De beslissing over de noodige werken moet worden overgelaten aan de maatschappij, die de lijnen exploiteert. Spr. gelooft, dat het ook in het belang der oprichters is, en zoo heeft ook de Noorder-Stoomtram-Vereeniging zelve het ingezien. De heer P. B. J. Ferf sluit zich aan bij de hulde, aan de commissie gebracht voor haar uitvoerig rapport, zoowel als bij hetgeen door den rapporteur is geantwoord aan den heer Feisser. Echter verdedigt hij nog nader de gekozen richting aan de westzijde van het kanaal bij Koedijk. Het is niet geweest een toegeven aan een eisch van de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij, maar het belang van het personenvervoer en van de lijn zelve heeft den doorslag gegeven. De heer Feisser repliceert. Hy Is van meening, dat de oprichters hebben toegegeven met het oog op het gevaar, dat de lijn er anders niet komen zou. Wat het maatschap pelijk kapitaal betreft, spr. wil dat niet hooger, maar hoogstens f 300.000 hebben. Ook op de andere punten handhaaft spr. zijn bezwaren. De heer mr. J. Kraakman heeft met genoe gen gehoord, dat het exploitatie-contract zal worden onderworpen aan de goedkeuring van Ged. Staten. Spr. acht echter een gedeelte van art. 2 der voorwaarden daarmee in strijd. Na de verklaringen van de heeren Mouthaan en Ferf gelooft spr., dat dit gedeelte als legislatieve interpretatie van de zaak kan worden losgemaakt. De heer Mouthaan zet uiteen dat de Noorder Stoomtram Vereeniging niet uit vrees, maar op goede motieven van utiliteit zich heeft neêrgelegd bij den eisch van het Holl. Spoor. Geeft men een bepaald cijfer voor het maatschappelijk kapitaal aan, dan mag dit nooit overschreden worden, welke omstandigheden er overigens ook zijn. Dan zou er statuten-wijziging noodig zijn, en dan moesten de Staten ook een woordje meespreken. Do opmerking van mr. Kraakman beantwoordt de heer Mouthaan toestemmend. Ja, zegt hij, de commissie meent dat er van de voorwaarden mag worden afgeweken by de opstelling van het exploitatiebedrag, omdat deze voorwaarden slechts den grondslag raken, en aan de bevoegdheid van Ged. Staten om de exploitatie-voorwaarden te keuren, geen afbreuk doen. De heer Ferf sluit zich bij die uitlegging aan. De heer Feisser houdt vol, dat de verga dering moet openlaten de mogelijkheid om de Oost- öf Westzijde van het kanaal te kiezen. Spr. stelt in dien geest een amende ment voor. De heer Ferf is van oordeel, dat de strek king van het amendement niet een bestrijding door Ged. wettigt, maar reden van bestaan heeft het evenmin na al wat voorofgegaan is, vóór deze wijziging in het leven kwam. De heer Zimmerman heeft eenige ervaring op dit punthij gelooft dat het comité geen dienst zal worden bewezen als men nu weer mogelijk gaat maken om van de richting af te wijken. Het amendement-Feisser wordt verworpen met 48 tegen 20 stemmen. De subsidie wordt daarna verleend. De artikelen komen aan de orde. De heer Kool stelt voor, 1 Juli 1904 te ver vangen door 1 Dec. 1904. Dit wordt aange nomen. Bij art. 2 komt mr. J. C. de Vries nog eens terug op het bezwaar van den heer Kraakman. De heeren zjjn zoo tevreden, zegt spr., over de uitlegging van de heeren Ferf en Mouthaan betreffende de uitdrukking „op den voet en de wijze van den brief van de Holl. Spoor." Dat is toch niet duidelijk. Daarom stelt spr. voor te lezen „in hoofdzaak overeenkomstig de bepalingen 7an den brief enz." Dit wordt door Ged. Staten over-, en "door de Staten aangenomen. De heer Kraakman stelt voor een art. 8bis luidendeBij de contracten onder 2 ei 3 bedoeld, moet worden bepaald, dat alle daaruit voortspruitende geschillen door Ged. Staten beslist worden. Mr. H. Ph. de Kanter acht dit buiten de competentie der Ged. Staten te liggen. De juridische mogelijkheid alleen van deze zaak kan zooveel pleiten noodig maken, dat we veel beter de beslissing kunnen laten aan den burgerleken rechter. De heer mr. De Vries voegt er bij, dat het voorstel-Kraakman in dit geval bepaald onaannemelijk is, omdat de provincie partij is in dezen. De heer Kraakman ontkent, dat Ged. of Prov. Staten partij zijn, wèl de provincie. Als aandeelhoudster is alleen de provincie geïn teresseerd, niet de leden van de Prov. of Ged. Staten. Spr. meent, dat in die contracten best een scheidsrechter kan worden benoemd. Wil men een juridiek bezwaar maken tegen de beslissing door Ged. Staten, dan heeft spr. er vrede meê, dan amendeere men sprekers amendement, maar hem komt het voor, dat Ged. Staten het best uitspraak doen kunnen. De heer Van den Bogaerd ontkent de wet tigheid van zulk een bepaling niet, maar men kan niet onderstellen, dat al de drie contracteerende partijen het met deze bepa ling eens zullen wezen. Zij zullen nooit zich vooraf bij zulk een beslissing neerleggen. De heer mr. D. P. D. Fabius meent ook, dat de voorwaarde-Kraakman niet zal kunnen worden gesteld. Namen partijen de voorwaar de niet aan, dan zou de subsidie vervallen. Mr. Mouthaan merkt op, dat Ged. Staten nog niet eens hebben verklaard, of zij de taak van scheidsman willen aanvaarden. Spr. vraagt daarom intrekking van het voorstel. De heer Kraakman trekt zijn voorstel in, meenend .dat nu is aanvaard het beginsel dat de Staten volkomen gerechtigd zijn, zulk een bepaling in de contracten op te nemen. De Voorz. merkt op, dat hier niets is aan vaard, want er is niets beslist. De overige artikelen en de geheele voor dracht worden vervolgens aangenomen. In de middagzitting waren aan de orde de voorstellen tot het verleenen van f 680.000 subsidie voor de electrische tram in de Haar lemmermeer. Volgende week voortzetting der discussie. Maandagavond 1.1. vergaderde in het lokaal van den heer C. Kooiman, de afdeeling NIEUWE NIEDORP van „Het Witte Kruis. Aanwezig6 en bij de sluiting 8 leden. Afwezig vrij precies 300 leden. Voor kennisgeving werden aangenomen a. een circulaire van de afdeeling Velsen, waarbij het bestuur aldaar terugkomt op de kwestie van beperking van het bedrag, door de afdeelingen te storten in de algemeene kas. b. circulaires van „Amsterdam" en van „Hoogkarspel," houdende aanbeveling van candidaten voor het hoofbestuur. c. de mededeeling, dat het reglement, zoo als het in de vergadering van 22 Juli 1.1. was gewijzigd, by Kon. Besluit van 17 Augustus J903 no. 40 is goedgekeurd. d. dat nog steeds voldoende ijs in voorraad is, n.b. van hetgeen reeds in Februari 1902 in het ijshuis gedaan is. In de plaats van de aftredende en niet herkiesbare bestuursleden, de heeren R. van de Velde [Noordel. wijk] en S. Wit Az. (dorp) werden gekozen de heeren J. de Vries Az. (Noordel. wjjk) en Jb. Visser Jz. (dorp); de laatste bij het lot. De secretaris, de heer W. Kuilman, werd herkozen. De beschrijvingsbrief gaf geen aanleiding tot discussie. Op alle punten kon men met het Hoofdbestuur meegaan. Verder werd met algemeene [sicstemmen besloten le. het reglement en het huishoudelijk reglement der afdeeling te wijzigen en in overeenstemming te brengen met de sedert de vaststelling daarvan herhaaldelijk gewij zigde statuten en reglementen der Vereeni ging. Op voorstel van het bestuur zullen de heeren J. van der Stok, J. Kuilman en K. van der Meulen verzocht worden, die wijzi ging voor te bereiden en te ontwerpen. 2. een adres te richten aan den Raad van Nieuwe Niedorp, met verzoek, een regen waterbak, systeem Monnier, te plaatsen bij de school te Moerbeek, teneinde aan de school kinderen, ook in jaren van weinig of mid- delmatigen regenval, zonder bezwaar voor den watervoorraad van het Hoofd der School, voldoende drinkwater te kunnen verschaffen, en verder om te onderzoeken bij het Hoofd der School te Zijdewind, of daar voldoende goed drinkwater voor de schoolkinderen ten allen tyde voorradig is, en mocht dat niet het geval zijn, om ook aan den Raad van O. Niedorp een gelijk adres te richten. De afdeeling zou zich dan bereid verklaren, een beduidend bedrag in de kosten bij te dragen. Het juiste cijfer daarvan kon desnoodig in de a.s. Januari-vergadering worden vastgesteld,als wanneer het bedrag van de totale kosten van zoodanige bakken misschien bekend kon zijn. Voor de school te Moerbeek was een onderzoek niet meer noodig, omdat staande de vergadering door het hoofd werd medegedeeld, dat in eenigszins droge jaren voor de kinderen geen drinkwater aanwezig is, omdat de bak bij de woning maar weinig water kan bevatten en er bij de school zelf geen bak is. 3. Een brancard aan te schaffen. 4. Een lijst samen te stellen van de ver krijgbare verplegings-artikelen en aan ieder lid een exemplaar daarvan uit te reiken, tegelijk met de convocaties voor de Januari vergadering. Nadat de heer Dr. Maats zich nog bereid verklaard had, In die vergadering een en ander te zeggen over een paar puntjes van de gezondheidszorg in de scholen, werd de vergadering onder dankzegging door den Voorz den heer D. Kuilman, gesloten. Het herhalingsonderwijs te NIEUWE NIEDORP [in de konaj is aange vangen met 10 leerlingen, waarvan 6jongens en 4 meisjes. De overigen moeten „te dansen" of hebben andere gewichtige redenen van verhindering. In de Moerbeek wordt geen herhalingsonderwijs gegeven. De pogingen om den zoo dringend noodigen beharden weg van de Val brug door de Oosterkampen onder NIEUWE en OUDE NIEDORP tót stand te brengen, zijn mislukt, tengevolge van de weinige medewerking der betrokken landeigenaren. De commissie heeft Zaterdagavond 1.1. bjj hare bijeenkomst in het lokaal van den heer Schiebroek in 't Veld hare taak als geëin digd beschouwd. Het plan, dat al zoo dikwijls geopperd was, is derhalve vrijwel voor goed van de baan. Door de betrokken personen zullen evenwel nog pogingen gedaan worden voor beharding van het gedeelte van de Valbrug tot het (vroegere) Torenhuis. ANNA PAULOWNA. Zondagavond 8 Nov. gaf onze „Harmonie", onder directie van den heer C. F. W. Wernecke, haar eerste winterconcert, in de groote zaal van het logement „Voerburg", voor een vrij talrijk publiek. Moeilijke dagen had de vereeniging in den laatsten tijd doorgemaakt, verscheidene uit muntende krachten had zij zich zien ontvallen, en zijn wij goed ingelicht, dan is zij zelfs haar ontbinding nabij geweest. Maar tenslotte traden weer nieuwe krachten toe en de „Harmonie" kon althans blijven bestaan. Maar een uitvoering geven en dat zoo spoedig Dat stond te betwijfelen. Wie echter het concert van Zondagavond bijgewoond heeft, zal verrast geweest zijn, want ondanks den nog zoo pas gestreden „strijd om het bestaan", werd het programma, uit 10 nummers bestaande, zeer verdienstelijk ten gehoore gebracht, vooral „De Polder- marsch", „Beleg van Bergen-op-Zoom", „Strijd zang der Geuzen" en „Donau Wellen". Nieuw was „Vergeet mij niet", muziek van den directeur zelf, en ook dat nummer werd lang niet onverdienstelijk uitgevoerd. Het is daarom te hopen, dat onze „Harmonie", nu zij de crisis te boven is, voorloopig voor verdere moeilijkheden gespaard moge blijven, opdat zij bij een volgend concert weer eens met een geheel nieuw programma voor den dag moge komen. Ons Belang. Station HEER HUGOWAARD. 7 Nov. Aanvoer 10500 6tuks kool. Roode f 2.30 a f 4.60, gele f 2.60 a f 4.50, witte f 2 a f 425. 9 Nov. Aanvoer 12000 stuks kool. Roode f 1.60 a f 3.75, gele f 1.80 a f 4.60. 10 Nov. Aanvoer 10000 stuks kool. Roode f 1.40 a f 3.76, gele f 2 a f 4.76, witte f 2.80. Nieuw Leven. Station NOORD- SCHARWOUDE. 7 Nov. Aanvoer 17250 stuks kool. Roode f 8 a f 5, kleinere f 0.50 a f2.90, gele f3.25 a f 4.75, kleinere f 0.60 a f 3, witte f 1.10. 9 Nov. Aanvoer ruim 9000 stuks kool. Roode f 8.25 a f 4.76, kleinere f 0.50 a f 8, gele f 2.40 a f 2.60. 10 Nov. Aanvoer 17200 stuks kool. Roode f 8.25 a f 4, kleinere f 0.30 a f3, gele f0.60 a f2.60, witte f2 a f 2.50. Groentemarkt te BROEK OP LANGENDIJK. 7 Nov. 4000 bloemkoolen f 0.60 a f 6,75000 roode kooien f 8 a f 6, kleinere soorten f 0 40 a f 2.60, 11000 gele kooien f 8 a f 6.60, kleinere soorten f 1 a f 2.60, 28000 witte kooien f 2.60 a f 4.76 per 100, nep f 2.10, uien f 1.60 per 60 K.G. 9 Nov. 8000 bloemkoolen f 0.60 a f 4.50, 77000 roode kooien f 8 a f 6.60, kleinere soorten f 0.60 a f 2.60, 18000 gele kooien f 8 a f 6.60, kleinere soorten f 1 a f 2.60 per 100. 10 Nov. 5000 bloemkoolen f 0.60 a f 6.60, 63000 roode kooien f 8 a f 6.50, kleinere soorten f 0.50 a f 2.60, 7000 gele kooien f 8 a f 5.26, kleinere Boorten f 1 a f 2.60, 26000 witte kooien f 2.60 a f 4.50 per 100, uien f 1.50 a f 1.60, nep f 2.80 per 50 K.G. In den morgen van den 9 November j.1. is brand uitgebroken in het perceel, bewoond door den landman Klaas Zwakman in de BERGERMEER. Alles is tot den grond toe afgebrand, behalve de boet, die door de buren en de brandweer is behonden. i Zwakman zelf was op 't crltieke oogenblik afwezig en met varkens naar Alkmaar. Oorzaak van den brand onbekend. Alles was verzekerd: 't huis voor f 4000, Meubelen enz., hooi, rijtuigen, te zamen voor f 2600. Men meldt uit LEIDEN Dinsdagavond is er aan de stoomhoutzagerij De Rijn een treurig ongeluk gebeurd. Terwijl de 21-jarige T. van den Berg in zijn zaag- raam zijne zagen zette, ging door onbekende oorzaak, nadat het reeds een paar uur had stilgestaan, het zaagraam in beweging, met het noodlottig gevolg, dat het hoofd van B. beklemd geraakte, zoodat de schedel werd ingedrukt en de ongelukkige onmiddellijk dood was. Het slachtoffer stond als zeer op passend bekend en was reeds van jongs af in het zagersvak door zjjn vader opgeleid en de oudste zoon des huizes. Kwam er een paar weken geleden in den groentehandel aan den LANGEDIJK ten opzichte der buitenlandsche verzending meer levendigheid, dat is van korten duur geweest. Thans is de buitenlandsche handel weer stug als te voren. De vorige week werden dan ook slechts 78 wagons I voor het buitenland verzonden, een voor dezen tyd van 't jaar buitengewoon laag aantal. Aan het ringsteken op fiet- j sen, den 8en Nov. te BURGERBRUG ge houden, namen 25 liefhebbers deel. De prijzen en premiën van f5, f3, f2, en f 1, werden gewonnen door de heeren P. j Hageman van Langedijk, A. Mul te Burger- brug, K. Schuit te Burgerbrug en H. Kooij I te Anna Paulownapolder. Ellende. De armvoogden van OPEINDE weigeren sinds eenigen tijd aan eene weduwe, kleeren voor hare 4 kinderen te verstrekken, zoodat die kinderen niet naar school kunnen gaan. B. en W. van Drachten hebben het armbe stuur er op gewezen, dat er hulp noodig is, doch de armvoogden hebben daarop tot dus- i ver niet geantwoord. Thans heeft een lid van j den gemeenteraad van Drachten zich per soonlijk van den treurigen toestand van het gezin overtuigd. Hij geeft er de volgende j beschrijving van. „Ik kwam aan de woning een op het droge getrokken vaartuig. Ik vond in dat vaartuig, waar het water In stond,dat er 's morgens uitge schept moet worden, en waar men zoo maar do hand door de wanden kan steken, een weduwe met 4 kinderen; zij ontvangt voor die 4 kinderen f 1.50 bedeeling per week. De oudste der kinderen heeft een zeer slechte borst. Dokter heeft indertijd gezegd, dat dit meisje een zorgvuldige verpleging behoeft om niet vroeg tijdig te sterven. Een zorgvuldige behandeling en dat in een dergelijk krot. I Maar dat is het ergste nog niet. Sedert Augustus kunnen de kinderen de school niet i bezoeken, omdat moeder geen kleeren voor die kinderen kan koopen en de armvoogden weigeren ze te geven. Voor een paar weken is de vrouw op aanraden van den wethouder nogmaals naar de armvoogden toegegaan en dezen hebben haar geantwoord, dat ze tot nieuwjaar moest wachten. „Ik ben ten zeerste verontwaardigd over die handelwijze van de armvoogden en ik hoop, dat de raad het met mij eens zal zijn, dat die armvoogden zich aan ergerlijk plichts verzuim hebben schuldig gemaakt. Zoo mogen de armvoogden niet handelen met de aan hun zorgen toevertrouwde armen." Verschrikkelijk. Een zekere Ter L. te. WEESP is waar schijnlijk het slachtoffer geworden van Koning Alcohol. Maandagavond met een ploeg arbeiders bezig geweest zijnde een schip met steenkolen te lossen, werden in de herberg van F. aldaar eenige borrels gedronken. Genoemde Ter L. werd, daar hij volgens zijn mede-arbeiders niet genoeg dronk, op den grond gelegd en hem toen eene hoeveelheid jenever in den mond gegoten, die hij tegen zijn wil moest opdrin ken. Hem werd zooveel toegediend, dat hij in bewusteloozen toestand naar huis moest worden gebracht, waar men hem den volgen den morgen dood te bed heeft gevonden. Men gist, dat hij in de jenever is gestikt. Onnoodig te melden, dat de politie zich met deze zaak zal bemoeien. Herkozen tot Kerkvoogd der Hervormde gemeente te CALLANTSOOG, de heer Jb. Duit. Uitslag der verkooping, Dins dagavond ten overstaan van Notaris Backx gehouden te ANNA PAULOWNA. Herberg „De Hoop," met erf, opgehouden op f 3700; weiland, groot ongeveer 1 H.A., opgehouden op f 800 2 woningen onder één dak, opgehouden op f 750. Alles eigendom van den heer P. Kreijger Jzn. Schagen, 11 November 1903. De Motorbootdienst KOL- HORNSCHAGEN zal eene Buitengewone Algemeene Vergadering van Aandeelhouders houden, op Dinsdag 24 November 1903, des avonds ten 7 ure, bij den heer J. Vader te Schagen. De punten van behandeling zijn 1. Voorstel van het Bestuur tot staking van den dienst en liquidatie der Vennootschap, bij het einde van het dienstjaar 1903. 2. Be noeming Commissie nazien Rekening en Ver antwoording 1903. [Zie Courant van 8 November.] P. v. T., Anna Paulowna, F. J. V., Den Helder, spoorwegdelict, de eerste f 8 of 8 d., de tweede f2 of 2 dagen. P. P., Krommenie, drankwetovertreding, 10 d. hechtenis. J. S., Winkel, rijwiel berijden zonder licht, f 1 of 1 d. S. J. K, Nieuwe Niedorp, idem, fl of 1 d. Door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken is aan Aaltje Kant, leer linge aan de Rijksnormaalschool te Den Hel der, en wonende op de Nes alhier, voor den duur van 4 jaren eene jaarljjksche toelage van f 100 toegekend. Sedert de mazelen van de lyst der besmettelijke ziekten zjjn geschrapt, wordt het bij den weg minder opgemerkt, of deze of gene gemeente door deze kinder ziekte wordt bezocht. Oppervlakkig zou men dan ook niet zeggen, dat deze epidemie thans in onze gemeente in vele huisgezinnen heerscht. Het best is zulks in de bewaarschool te zien. Van de 651eerlingen waren er Dinsdag slechts 14 aanwezig. De afwezigen hadden allen mazelen of kinkhoest. Een onderzoek in de gemeenteschool bracht aan het licht, dat in 26 gezinnen, waaruit kinderen de school bezoeken, mazelen zjjn. De afd. Volharding van de Vereeniging van Post- en Telegraafbeambten, hield Zondag in de Posthoorn alhier hare jaarvergadering. De bijeenkomst bepaalde zich ditmaal uitsluitend tot huishoudelijke aangelegenheden. Het verslag van het afge- loopen jaar, dat van de jaarvergadering, be nevens het financiëel overzicht, werden met belangstelling aangehoord. Wij vernamen uit een en ander, dat de vereeniging thans 83 leden telt, waarvan 82 aanwezig waren. Het getal donateurs be droeg 16. In kas was f 826.26, welk bedrag in het afgeloopen jaar met f 90.68 vermin derd werd. De vereeniging bon thans alzoo over f 236.68 beschikken. De aftredende bestuursleden werden her kozen. De heer C. Schut treedt opnieuw als voorzitter, de heer C. Melker als secr. op Punt 8 van 't convocatiebiljet luidde Aan Ieder lid zal uit de kas der afd een zeker bedrag worden toegekend, tot aankoop van brandstof, levensmiddelen of anderszins terwjjl aan hen die de vergadering komen bezoeken, verschillende extra-bedragen worden uitgekeerd, wat bij trekking zal worden be slist. Het óedrag der afwezigen werd op fl.60 gesteld, terwyl dit voor de aanwezigen van >er bjj loting met 26,60 of 76 cent werd verhoog Gedurende de vergadering werd meni hartelijk en toepasselijk lied gezongen, S door de stemming bijzonder prettig was. u een toepasselijk woord werd de bijeenkom!» door den Voorz., den heer 3chut, gesloten Daar er over do spoorbn aan het station alhier verschillende klachte8 waren ingekomen, heeft het Bestuur der Posterijen besloten, een nieuwe en me doelmatige bus te plaatsen. er Uitslag der verkooping 10 November alhier gehouden ten overstaa van den Notaris C. L van den Bergh Huis met erf en tuin in de Hoep alhier groot 85 aren 20 centiaren, eigendom va de erven van den heer G. Kroone. kn™, D. Leguit voor f 2000. P Huis aan de Nieuwe Laagzijde alhier» groot 2 aren 60 centiaren, koopers J i-t c-„ j en P. Voorman voor f 1600. Keet Dit perceel is uit de hand verkocht den heer P. Voorman en zal tot bargerwo*"11 huizen worden verbouwd. on" —Hoogst waarschijnlijk zal0nz« gemeente met eene nieuwe stichting verriht worden. Door den ZeerEerw. Heer Deken nl worden ernstige pogingen aangewend tot het bouwen van eene inrichting, die, naast eene afdeeling voor zieken, waarin eerw. zusters met de verpleging zullen belast worden, ook oen afdeeling voor oude mannen en vrouwen zal bevatten. In het gesticht zal gratis plaats zijn voor Katholieke onvermogende zieken en ouden van dagen uit de parochie en voor vermogenden zoowel in als buiten de ge meente er zal gelegenheid zijn, zich voor eene vaste jaarlijksche som of voor een vooraf te bepalen bedrag in eens in het gebouw in te koopen. Voor onvermogenden zoowel als betalenden zullen afzonderlijke vertrekken gereserveerd worden, om daardoor hot verblijf zoo aangenaam mogelijk te maken. Over de plaats, waar het gebouw verrijzen zal, is nog niets met zekerheid bekend. Het grootsche plan heeft bij de Katholieken zeer veel bijval gevonden. KAASMARKT Op de kaasmarkt van heden waren aan gevoerd 36 stapels kaas, waaronder 30 stapels kleine kaas hoogste prijs f 28 50, 3 stapels commissie f 28.—3 stapels middelbare f28.50. Aan gewicht 11524 K.G. Gemeente SCHAGEN. Ingeschreven 7 10 November 1903. GeborenKlaas, z.v. Jacob Raven en Antje Wijn. Willem Jerenome, z. v. Pieter Kossen en Wilhelmina Siekerman. Ondertrouwd, Getrouwd en Overleden: Geene. Gemeente ZIJPE. Ingeschreven van 30 Oct. 6 Nov. 1903. Geboren, Getrouwd en Overleden: Geene. OndertrouwdCornelis Bestevaar, j.m. Schipper, 24 jaren, te Alkmaar en Aagje van Buuren j. d., zonder beroep, 21 jaren, teZijpe. Gemeente CALLANTSOOG. Ingeschreven van 1 81 Oct. 1903. Geboren Trijntje, d.v. Adriaan Baken en Neeltje Zeeman. Adam, z.v. Jan Delver en Jannetje Bruin. Pieter, z.v. Pieter Hoep en Antje van der Werf. Ondertrouwd: Arend Toes, jm., 20 jaar, arbeider te Callantsoog en Jannetje Zijdewind, jd., 21 jaar, zonder beroep, te Zijpe. Getrouwd en OverledenGeene. j De on willigen. Er zijn altoos nog een 600-tal Boeren gevangen in Britsch-Indië, die reeds lang naar huis toe hadden kunnen gaan, als ze maar te bewegen waren geweest de decla ratie van onderwerping te teekenen. Het is nu bepaald, dat generaal De la Reij naar hen toe zal gaan, om hen daartoe te bewegen. Weg met de paarden! Te Darenth in Kent is Donderdag de 26e jaarlijksche wedstrijd in het ploegen gehouden. Van 's morgens negen tot één uur's middags woelde het kouter van 118 ploegen den grond om. Ieder had een halve acre voor zijn j rekening, en de rechters letten op de zuiver heid, de gelijkheid en de diepte der voren. 1 Buiten mededinging waren twee ploegen, die een naburigen akker hadden uitgekozen om al dien ploegers met hun paarden te toonen wat de motor vermag. Er waren daar twee motoren van verschillend samenstel, en die ploegden het land om, even keurig als de ouderwetsche ploegen, en veel sneller. De buitenlandsche bladen twisten op het oogenblik over de vraag, of Koning Peter I van Servië zal aftreden of niet. Een correspondent van de Telegraph seint het zeer vage bericht over, dat Koning Peter, gedwongen door de hachelijkheid van zijn toestand, misschien van plan is af te treden". Daarbij vermeldt hjj het feit, dat een officieel bericht uit Belgrado deze mede deeling reeds heeft tegengesproken, maar dat men in Weenen algemeen van oordeel is, dat een spoedige troonsafstand van Peter I ten behoeve van zijn zoon te verwachten is. Maar ook deze bijzonderheden worden tegengespro ken andere bladen laten den ongehikkigen j vorst aan een buitenlandsch diplomaat ver- klaren, dat hy in geval hij den schepter neer legde, aan het volk de keuze van een opvol- ger zou laten. Dit zou zeker een bewijs zjjn, dat de vorst zoo verstandig is, zijn machte loosheid tegenover de Serviërs in te zien. Maar wel is deze koning te beklagen als het waar is, wat de Daily Mail zegt, n.1., dat hij er na herhaalde pogingen niet in geslaagd is, bij eenige maatschappij zijn leven te ver zekeren. Een verklaring. Vader, wat is een lift Een lift, jongen, dat is een inrichting voor menschen met veel geld en weinig adem. Alt ij d nog hooger. Wie heeft meer te bevelen dan de luitenant De kapitein. En wie heeft meer te bevelen dan de kapitein Zjjn vrouw Brug over den GoudenHoorn beschadigd. Konstantinopel, 10 Nov. De Engelsche vrachtboot Caldy dreef door den feilen stroom gisteren in den Gouden Hoorn tegen de welbekende brug, welke Galata met Stamboel verbindt. De brug is gedeeltelijk doorgebroken! Omdat het 's mor gens vroeg was is een grootere ramp vermeden nu vielen slechts drie menschen als slachtoffer. Op bevel van den sultan zijn eenige honder den marinesoldaten bevolen, de brug te repa- reeren. De Turksche admiraliteit vorderde de Caldy op om 20.000 T.P. schadevergoeding te betalen. Op school. Johan, waarom hebben de Isruëlieten een gouden kalf gemaakt Omdat ze geen goud genoeg hadden, voor een koe.

Schager Courant | 1903 | | pagina 2