yeringfloenflen! adverteeren in deze Courant. TWEEDE KAMER. Provinciale Staten. De nieuwe draaibrug te Velsen. in en buiten Schagen maken voor St. Nicolaas de beste reclame door Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. aangericht. Geheel verkoolde en half ver brande brieven, briefkaarten enz., lagen op de tafel in het postkantoor uitgespreid. Van enkelen was het adres of een onderteekening slechts nog te lezen. Financiëele schade is waarschijnlijk niet geleden, maar veel last is veroorzaakt. De brand moet ontstaan zijn door een bran denden vuurmaker, die waarschijnlijk door eenige baldadige jongens in de bus werd geworpen. De gemeentepolitie heeft de zaak in handen en heeft reeds verscheiden jongens gehoord. Uitslag der veiling te EENI- GENBURG, gehouden ten overstaan van den Notaris Mr. A. P. H. de Lange, op Woens dag j.1. Perc. 12 en 13, groot 1.65.45 II.A. of 70 snees, gekocht door de heeren Jan Pie en Cornells Vlam, beiden te Warmenhuizen, voor 4102 gld. wordt dit jaar, nu polder en gemeente geen subsidie meer verleenen, een omslag van 27i cent per snees geheven. Het aantal kleine kooltjes, dat dit jaar op de groentemarkten aan den LANGEDIJK wordt aangevoerd, is buiten gewoon groot. Men ziet groenteschuiten, waarin 5UUU stuks worden aangevoerd, terwijl gewoonlijk niet meer den 800 a 1200 stuks eerste soorten kool daarin worden geladen. En de opbrengst dier kleine kooltjes is naar verhouding buiten- j gewoon gering, soms f 0.10 per 100 stuks. Het arbeidsloon aan deze kool bedraagt aanmerkelijk meer dan de opbrengst. Een brutale diefstal. De veehouder J. Bouma te WIJNGAAR DEN onder Langezwaag (Pr.) vertrok naar Oldeboorn om daar zaken te doen. Hij keerde 's middags terug en merkte, thuiskomende, tot zijn grooten schrik, dat een kistje, waarin Perc. 27, 28 en 29, groot 1.78 42 H.A. of j zjcj1 bankpapier en zilvergeld bevonden, ver- Leeuwen te dwenen was. Gedurende zijne afwezigheid waren zijn dochter en zoon, en de 64-jarige in 't vertrek, waar de kast stond, geweest, anders niemand. Het kistje, waarin het meeste zilvergeld en dat dus het zwaarst was, werd vermist. Volgens de mededeeling van J. B. bedroeg de waarde in 't vermiste të Burgervlotbrug en Vos te kistje te zamen p. m. f 600. Onder anderen was daarbij een bankbiljet van f300 en f60. Hierbij stelde J. B. de politie er mee in kennis, die met den meesten spoed een on 76 snees, kooper Nicolaas van Sint Maarten, voor 4166 gld. De overige perceelen zijn door de familie j werkster gekocht. Het barkschip „Constance" te CALLANTSOOG is thans in handen over gegaan van de heeren Jongerling te Schoorl- dam, Constant Callantsoog. Door de Tweede Kamer is onveranderd j Verzoek instelde. aangenomen het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 1897, betrekkelijk de belast- Daar ei vermoeden op de werkster viel, die zich naar hare dochter te Heeren veen had bare opbrengst der gebouwde eigendommen, begeven, werd zij daar aangehouden, naar het In de zitting van Donderdag werd zonder Paleis van Justitie gebracht en in verhoor hoofdelijke stemming aangenomen het wets- genomen, waarbij zjj pertinent ontkende. Daar er geen voldoende termen bestonden tot voor- loopige hechtenis, bleef zij op vrije voeten. Het ontvreemde kistje is een soort van j brandkastje, dat zonder sleutel zeer moeilijk is open te krijgen. - WINKEL. Zondag 22 dezer geeft „Winkel's Harmonie" een concert in de zaal van den heer C. Kieft. Toegang hebben kunstlievende leden met hunne introducé's volgens reglement. Bij wijze van proef hebben kunstlievende leden nu het recht ook hunne mannelijke huisge- nooten te introduceeren 25 cent. - WINKEL. De mazelen heerschen in een deel onzer gemeente tamelijk sterk. De school te Win kel is daardoor voor de helft ontvolkt. - De kolfwedstrijd, aangekon digd tegen j.1. Woensdag in 't lokaal van mej. wed. J. Boon te WIERINGERWAARD, is niet doorgegaan. Bij den biljartwedstrijd werd de le prijs behaald door den heer C. R. Blaauboer, de 2e prijs door den heer P. Vlaar, de 3e prijs door den heer C. Haring huizen en de 4e prijs door den heer N. Kaan. - WIERINGEN. J. 1. Woensdagavond te 77j uur trad voor de afd. van den Nederlandschen Protestanten bond als spreker op de heer Niessink van Amsterdam. De bovenzaal der Herv. Kerk was dan ook vol belangstellenden. Door den spreker werden voorgedragen „Henoch Arden" van Tennyson, en „Het lied van de Klok" van Schiller. Deze beide voordrachten werden door lichtbeelden verduidelijkt, zoodat ze met alle aandacht werden gevolgd. Ook gaf spr. nog een andere voordracht ten beste, getiteld „De Speelpop," van Holtrop, welke ook zeer in den smaak viel en een applaus als dank betuiging verwierf. Het was al laat geworden, zoodat na afloop allen spoedig opstonden om te vertrekken en dit den Voorzitter der afdeeling belette, den geachten spreker voor zijn moeite te bedanken. - Het voorbereidend militair onderricht te NIEUWE NIEDORP zal gehouden worden in het lokaal van den heer C. Kooiman op Dinsdag- en Zaterdagavond, telkens te 7 uur. Voor het eerst op Dinsdag 17 November a.s. - Waaromze geen verhooging kregen.Bij de behandeling van de begrooting in den gemeenteraad van EDE kwam o.m. een adres ter tafel, waarin door de onder wijzeressen uit de gemeente, die buiten de gewone schooluren handwerkonderwijs moeten geven, een billijke vergoeding voor deze werk zaamheden wordt gevraagd. Eenige leden vonden er wel wat voor te zeggen, maar, zie-je, de kostenMen praatte over en weer nog wat, maar kon tot geen beslissing komen. Ten slotte hakte de heer Mol den knoop door. „Kiek", dus Z.E.A., „ik begriep eigenlijk niet, waorum die menBchen meer motte heb ben. As ge bij den boer komt, dan zit de knecht 's avonds ook in 't vuur te kieken, maor de deerns motte warken. Daorveur kriegen ze toch niks extra's De Raad achtte dit argument blijkbaar afdoende; de gevraagde vergoeding werd met algemeene stemmen geweigerd. - HEER HUGOWAARD. In de vergadering van het polderbestuur, den 12 gehouden, is tot Heemraad benoemd de heer Jb. Buren, thans Hoofdingeland, in de plaats van den heer K, van Dam, die be dankt had. - HEER HUGOWAARD. In de vergadering van het Nutsdepartement zijn de heeren Jb. de Geus als voorzitter en H. Tauber als secretaris en bibliothecaris der Volksbibliotheek met algemeene stemmen be noemd. De heer Tauber vervulde deze functie vanaf de oprichting van het Departement tot October 1898, toen hij zich terugtrok. - ANNA PAULOWNA. Woensdag 11 November hield ons depar tement der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" zijn eersten leesavond, opgeluisterd door het strijkquartet van Den Helder onder directie van den heer Wernecke. In den loop van den avond werd aan R. Boerman, wegens 26-jarigen trouwen dienst, namens het departement een zilveren medaille uitgereikt, na een mooie eenvoudige toespraak van den Voorzitter, den heer D. C. Rezelman. - WIERINGEN. De heer S. Verheus, tijdelijk onderwijzer aan de O. L. School te Hippolytushoef, is benoemd tot onderwijzer te Marken. - Bjj den heer C. H. in de ZIJPE is de vlekziekte uitgebroken voor den tijd van het jaar zeker wel een zeldzaam geval. ontwerp tot stichting van 5 tuchtscholen. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te NIEUW VOSMEER, Ds. J. D. Dardenne Ankringa te Aartswoud. ANNA PAULOWNA. Woensdagavond had de heer K. v. d. W. in den Grasweg, nabij den Spooroverweg, het ongeluk dat een wagen met stroo geladen omkantelde. Een jongen van acht jaar, die op het stroo lag, viel mede naar omlaag en kwam onder het stroo terecht. Nadeelige gevolgen onder vond de kleine van deze duikelpartij gelukkig niet. In de vergadering van Dinsdag 10 dezer werd nog voorgelezen een adres van de ge zamenlijke visschers uit den polder Geestmer- ambacht, waarin verzocht wordt om een provinciale verordening, waarbij wordt bepaald dat het in den polder Geestmerambacht ver gund zal zijn te visschen met een keernet en met een zegen van 20 m.M. maaswijdte. Het visschen in de rechte diepe slooten van het Geestmerambacht zonder keernet wordt in het adres vrijwel doelloos genoemd, terwijl met een grootere maaswijdte dan 20 m.M. niet met vrucht kan worden gevischt op de vischsoort „grondel," die vroeger zoo goed als waardeloos was, maar waarmede tegen woordig nog al aardig wat kan worden ver diend. Tegenover vorenstaande bepalingen zou dan, volgens adressanten, verboden moeten worden, dat sommige visschen beneden een zekere maat of gewicht worden vervoerd, in voorraad zijn of ten verkoop worden aangeboden. Op voorstel van den Voorzitter is het adres in handen van Ged. Staten gesteld om advies. Uit VELSEN wordt gemeld Donderdag werd de nieuwe spoorbrug be proefd, ontworpen door den hoofdingenieur van den rijkswaterstaat, den heer Van Schaik. Het draaiende deel, 128 meter lang, weegt 1.400.000 K.G., het vaste deel, met 68 meter lengte, heeft een zwaarte van 400.000 K.G. Voor de beproeving waren vele autoriteiten en vakmannen bijeen. Verder was er veel publiek uit Haarlem en ook uit Amsterdam, alsmede de schooljeugd van hier. Tegen 8Va uur werd de brug dichtgedraaid. Statig bewoog zich het gevaarte over den koker, die het steunpunt is en eindelijk vielen de klinken in de landhoofden Aan de Beverwijksche zijde stonden gereed twee treinen, ieder bestaande uit twee loco motieven van 76 ton zwaarte ieder en acht beladen zand wagens van 20 ton ieder. Vooruit waren de instrumenten gesteld om zoowel de doorbuiging als de uitzetting in de lengte te controleeren. Bij het opkomen der treinen werd geconstateerd een uitzetting van nog geen millimeter. Op het midden der brug, die getooid was met de Nederlandsche en Belgische vlaggen, werd stil gehouden om de doorbuiging te controleeren. Na teruggereden te zijn, werd met groote snelheid door de twee treinen tegelijk over de brug gereden en dat werd eenige malen her haald. Men draaide de brug weder open en con stateerde een doorbuiging van 16 millimeter, niet de moeite waard dus, zoodat de proef uitstekend was geslaagd. Tijdens de uren tusschen 711 was de scheepvaart gestremd en nu kwam nog eens aan het licht, waarop reeds vroeger werd gewezen, het bezwaar van de te geringe hoogte boven den waterspiegel van het vaste vlak. Sleepbooten waarvan de pijpen niet neer konden, waren verplicht te wachten. De oude spoorbrug, pas nog eens aange varen, David in vergelijking met dezen Goliath, maakte nu al een heel droef figuur en die beiden open ziende, bleek de enorme ver betering voor de scheepvaart, die bij de oude brug telkens gevaar liep die te beschadigen door de te geringe doorvaartwjjdte. Wat een verschil I Nu eene opening van goed 60 meter, vroeger nog geen 22, zoodat het steeds richten en mikken was om er door te komen. Vermeld dient nog, dat na de ontlasting de brug weder terugkeerde in den vorigen stand, waaruit te resulteeren valt, dat de pijler staat als een rots en alleen het houten be kleedsel aan uitzetting onderhevig is. N. R. Crt. Naar men meldt, wordt thans in het Academisch Ziekenhuis te LEIDEN een patiënt verpleegd, bij wien zich brandbaar gas in de maag ontwikkelt. Hij kwam toevallig tot de ontdekking daarvan, toen er bij het opsteken van een sigaar, een vlam ontstond die zijn baard schroeide. Een geval als dit is zeldzaam. De patiënt ljjdt overigens aan een gewone, veel voorkomende maagaandoening. Nu aan den LANGEDIJK van de voorgestelde winterveilingen niets zal komen, stellen de verschillende landbouwver- eenigingen pogingen in het werk om te komen tot contante betaling van huiskool. De onaangename ondervindingen, in den vorigen winter opgedaan, leidden tot het nemen van dezen maatregel. Te SINT PANKRAS, waar de bouwers het vorige jaar 1 cent per snees moesten bijdragen in de rattenverdelging, Marktbericht van WINKEL van 12 Nov. 1903. Peren f 2.60 a f 2.85, appelen f 1.65 per mand bieten f 0.40 a f 0.90, rapen f 1.50, gele kool f 2 a f 3.50, roode kool f 1.60 af3 per 100uien f 1.25 a f 1.60 per baal. De markt wordt nu alleen des Donderdags gehouden. Nieuw Leven. Station NOORD- SCHARWOUDE. 11 Nov. Aangevoerd 14000 stuks kool. Roode f 8 a f 4.60, kleinere f 0.60 a f 2.90, gele f 2.60 a f 4, kleinere f 1.20 a f 2.60, witte f 1.80 per 100. 12 Nov. Aangevoerd 17000 stuks kool. Roode 3.60 a f 6.60, kleinere f 0.80 a f 3, gele 3.25 a f 4.50, kleinere f 1.80 a f 3, witte 2.60 a f 2.60 per 100. 13 Nov. Aangevoerd 26220 stuks kool. Roode 3.26 a f 6, kleinere f 0.40 a f 3, gele f 3.26 f 4, kleinere f 0.86 a f 3, witte f 2.10 a 2.80 per 100. Ons Belang. Station HEER- HUGOWAARD. 11 Nov. Aangevoerd 12000 stuks kool. Roode f 1.40 a f 4.25, gele f2 a f4.25, witte f 1.80. 12 Nov. Aangevoerd 10300 stuks kool. Roode f 3 a f 5.25, kleinere f 0.60 a f 2.40, gele f 2 a f 4, kleinere f 0.35 a f 1.80, witte f 1.60. 13 Nov. Aangevoerd 12000 stuks kool. Roode f 2.60 a f 6.26, kleinere f 0.40 a f 2, gelo f 3 a f 3.75, kleinere f 1 a f 2.50. Groentemarkt te BROEK OP LANGENDIJK. 11 Nov. 3500 bloemkoolen f 3.50 a f 7, 2e soort f 0.60 a f 2.50, 46000 roode kooien f 8 a f 6.25, 13000 gele f 2.50 a f 5.60, 80000 witte f 2 a f 3.60 per 100, nep f 2.20, uien f 1.60 per K.G. 12 Nov. 1600 bloemkoolen f 4.60 a f 7, 2e soort f 3 a f 4, 48000 roode kooien f 3 a f 6.50, 20000 gele f 2.60 a f 6.60, 31000 witte f 2 a f 3.50 per 100, uien f 1.60 per K.G. 13 Nov. 860 bloemkoolen f 7, 42000 roode kooien f 3 a f 6.26, 16000 gele f 3 a f 6, 28000 witte f 2 a f 3.75 per 100, nep f 2.40 per 60 K.G. Kleine soorten kool zijn aanzienlek minder in prijs. Men meldt uit ZWOLLE: Voor de arr.-rechtbank alhier werd giste ren een zeer ernstige zaak behandeld. Zekere vrouw K. D,, 45 jaar, huisvrouw van J. T., was gedagvaard wegens afdreiging en ge weldpleging. Zij zou op Zaterdag 26 Septem ber te haren huize zekere juffr. E. S., huisvr. van J. P. St., gewelddadig hebben aangegrepen en bedreigd, dat zij niet levend de woning zou verlaten, voordat zij te niet had gedaan een schuldvordering van f 900, althans f778, die genoemde juffrouw St. haar op verschil lende tijdstippen had geleend. Zij wilde op een gedrukte, oningevulde kwitantie geplaatst hebben de woorden „Voldaan 26 September," benevens haar hand- teekening. Negen getuigen waren in deze zaak ge dagvaard, maar het O. M. durfde uit de ge gevens de schuld niet concludeeren. Beklaagde is 22 dagen in voorarrest ge weest, maar den 19en October op verlangen van het O. M. daaruit ontslagen. Reeds toen vroeg de O. v. J. ontslag van rechtsvervol ging. De rechtbank verwees de zaak naar de zitting van heden. De eerste getuige, juffrouw St.. verhaalt dat zij op verschillende tijdstippen aan be klaagde geld heeft geleend tot een bedrag van f 1050 tegen 10 en 8 pCt. Geregeld was er per maand afgelost, zoo dat er op 26 September nog betaald moest worden f778. Juffrouw S. begaf zich dien morgen om 9 uur naar de woning van beklaagde. Zij werd vriendelijk ontvangen. Nauwelijks echter was zij binnen, of de boom ging op de deur en juffrouw S. werd bij de keel gegrepen en bedreigd met den dood,wanneer zij niet dadelijk een schuldbekentenis voor voldaan teekende. Getuige heeft dat in haar angst gedaan. Zjj heeft gescheven wat haar werd voorge zegd. Gehavend en deerlijk ontsteld is zij toen gevlucht. Een handteekening erkent get. ter zitting niet voor de hare. Beklaagde ontkent het een zoowel als het and6r. Wel heeft ze het geld geleend, maar reeds den 24en September heeft zij alles terug betaald. Juffrouw S. zou Zaterdagsmorgens de vol dane zegeltjes brengen, maar omdat zij die niet bij zich had, werd een kwitantie ge schreven door den zoon van beklaagde en onderteekend door Juffr. S. Er is in 't ge heel niets onbehoorlijks voorgevallen. De verklaringen van de verschillende ge tuigen brachten weinig licht, in de zaak. Het O. M. achtte dan ook het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd en eischte vrijspraak, subs. ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak over 8 dagen. viel en gaf geen teeken van leven meer. De beide vrouwen moeten daardoor zeer verschrikt zijn geweest. Zij dachten niet min der, dan dat Jef dood was. Dit had haar zoo danig met vrees geslagen, dat ze niet minder dachten dan dat de politie haar zou aan houden onder verdenking, den loods vermoord te hebben. Zij lieten den ongelukkige aan zijn lot over en vluchtten naar Middelburg. Natuurlijk werd Jef gedurende den nacht niet gezien, en den volgenden dag was er in heel Vllssingen van niets anders spraak, dan van de verdwijning van Van Hemelryck, die door een ieder gekend was. Zoo vernam het ook de petroolleurder, die het 's avonds aan zijne vrouw vertelde, doch waaraan beiden verder geen belang hechtten. Gedurende den avond evenwel hoorde hij in de benedenkamer eenig gekreun, dat gedurende zekeren tijd aanhield. Dit kwam hem zonder ling voor en door dit geval herinnerde hij zich, den avond te voren eenig rumoer te hebben gehoord. Dit alles bracht hij te zamen met de ver dwijning van Van Hemelryck en, na er met zijn vrouw over geraadpleegd te hebben, zijn onderzeesche boot twee meter onder ter rustig en zeker de haven binnengeW en tusschen of liever onder de in de h liggende vaartuigen door, zonder mer 11 daarvan in aanraking te zijn gekome f," hevige branding was voor het schip h" naamd geen belemmering, en pracht!»- 1°"^ het precies op de te voren bepaalde m naast een pantserschip, boven water! atsi Drie goede daden. In zijn reisherinneringen vertelt d gelsche predikant Hole de volgende n„ 6 van een Now-Yorkschen bankier d'8 dadelijk bij zijn aankomst in Amfiritü'V'Ü leeren kennen had De Yankee kwam den dag na aankomst, terwijl ik nog aan mijn omK;u -p stralend gÉaffi^ mij de hand gedruk® t# met een van blijdschap stralend gezich kamer en ging, na mij J- 1 hebben, naast me zitten. mijn zat, in mijn Goeden morgen, dominee „„„j pen Terwijl u nog sliep, heb ik reedfdf goede daden verricht. Mijn dokter ha. 10 namelijk bevolen, dagelijks 'hór h r" de Vijfde Avenue in zijn goheele len loopen. Ook heden volgde ik dit voo u* te op en dit stelde me, zooals ik gezP»av f' rÏA Hrift rrnnrlrla rlJ "-w, maakte hij 's morgens zijn vermoeden bekend in 6taat de drle goede'drtden te dben^Tw^ _aan de politie, die van de verdwijning reeds namelijk bi1 de kerk een armo ^'i^trof Vraagt ie lillSte Over het geval van de twee VLISSINGSCHE vrouwen, die een man zouden hebben meegelokt naar hare woning, en daar in bewusteloozen toestand hebben laten liggen, schrijft men nader (zie 3e blad) Donderdagavond, 5 November, was de Bel gische loods, het slachtoffer, nog, volgens gewoonte, zjjn avondmaal gaan nemen in een huis te Vlissingen, waar hij gewoonlijk kwam, en keerde terug naar de „sociëteit", zooals men het gebouw der Belgische loodsen aan den Noordzeeboulevard noemt, daar hjj nog denzelfden nacht de Barbarossa naar Ant werpen moest brengen. Het is in het naar de sociëteit keeren, dat hij zekere vrouw, M. A. J., 41 jaar, ontmoette, die door de loodsen goed gekend is, daar ze vroeger als dienstmeid heeft gewoond in een herberg recht over de sociëteit. Deze vrouw was in gezelschap van de genaamde A. H., weduwe L., 68 jaar, bij welke ze nu inwoonde, zoolang ze geen anderen post had. Vrouw M. A. J. klaagde haren nood aan Jef van Hemelryck (zoo heette de loods) en meldde hem, in welken staat van armoede zij verkeerde. Jef moet er dooi getroffen geweest zijn, want hij ie met de beide vrouwen mee gegaan naar hare woning, waarschijnlijk om te zien of alles waar was, wat de vroegere meid vertelde. Deze woonde nu in de Lange Noordstraat, een straat, gelegen aan den uitersten ooste lijken kant van Vlissingen. Het was een vuil huis, dat op het eerste zicht walg moest verwekken. Het was, gelijk vele huizen te Vlissingen, door twee verschillende huisgezinnen bewoond. Het gelijkvloers werd betrokken door de twee hoogergenoemde vrouwen, terwijl het verdiep door een gezin is betrokken, waarvan de man slechts éan been heeft en in Vlissingen met petrool leurt. namelijk bij de kerk een arme vroiiw kind op (J Vol medelijden een kind op den arm, die vreeselifk hnibf* morloliirlon Trrnar* iV -nnn» J - t kennis had gekregen. De politie ging het huis binnen en vond in een achterplaats Van Hemelryck ten gronde liggen, geen teeken van leven meer gevende. Men bracht hem naar het gasthuis, waar de ongelukkige den geest gaf. De politie ging op zoek naar de twee vrouwen en kon haar te Middelburg aanhou den. Zjj werden naar Vlissingen overgebracht, waar ze onderhoord werden en het boven gemelde verhaalden. Men heeft beiden weder in vrijheid gesteldtoch bljjven ze onder bewaking der politie. Van diefstal van »«ld is er in o-een »eval U,L a.eo ik nu geen r( rake. zneals we reeris trree^er JLl«n Veer 0m teVröden te zijD Ik heb de tranen vroeg ik naar de reden van haar verdriet. Ze vertelde me toen, dat z geen geld genoeg bezat, om haar 'kind ta kunnen laten doopen. Ik nam daarop een tiendollar-banknoot uit mijn portefeuille, gaf die aan de arme vrouw en zei haar, dat ze daar de kosten wel meê mocht betalen, de overschietende negen dollars moest ze me evenwel teruggeven. Zoo geschiedde het; ze kwam bij meterug en gaf mij Je negen dollars. Ze weende nog nu uit dankbaarheid. Heb ik nu geen reden van sprake, zooals we reeds vroeger zegden. Voor SLÏPé*b"aT doCh d" *'1* d«.« dW kwjt kon' r.&nT"* Over ruim een jaar zou van Hemelryck j Een zonderling beslag 60 jaar bij het loodswezen in dienst zijn ge- j Te Mantua is de vorige week het merk- weest- i waardige geval voorgekomen, dat gerechtelijk Men meldt: beslag is gelegd op een gedenkteeken, nog Toen vanmorgen de zoon en de beide we' een dat nog niet onthuld was. De Ge- dochters van den landbouwer P. te Veld- meenteraad had namelijk besloten op een der Driel in de BOMMELERWAARD niet ver- pleinen in de zuilengang van het paleis der schenen en men een onderzoek instelde in het j Gonzaga's een marmeren steen te doen aan- vertrek, waarin zij den nacht hadden door- brengen met de namen der burgers die gebracht, vond men allen bedwelmd door rn'm een halve eeuw geleden den opstand tegen Oostenrijk hadden moet boeten met den dood of langdurige gevangenisstraf. men kolendamp, tengevolge van de aanwezigheid van smeulende kolen in die kamer. Des mid dags was er geen hunner tot bewustzijn te ruggebracht, hoeveel moeite daartoe ook was aangewend. Onder deze namen was ook die van een der oprichters van het revolutionnair comité van 1860, wien later geen haar werd gekrenkt, zoodat men hem voor een „verrader" aanzag. Die verdenking is nog niet vergeten, zoo weinig zelfs, dat de afstammelingen van werkelijke slachtoffers bij den Gemeenteraad opkwamen tegen het vermelden van zijn naam. Aan dit verzet werd echter geen ge volg gegeven omdat geen bewijs voor het beweerd verraad geleverd was. Nu kwamen de afgewezenen in verzet tegen het gebruik Schagen, 14 November 1908. ALGEMEEN BELANG. De medewerking van de dames Möllinger en Wichers, van mej. Louët Feisser en van de heeren L. A. Schouten en Werner is voor de pomp-uitvoering verkregen en de datum I va? namen hunner eigen vaders of groot der uitvoering is nu bepaald op 81 Januari a.s. v'i' en Rechtbank machtigde hen het te beletten. Zoo gebeurde het, dat op den dag voordat de onthulling zou plaats hebben een deurwaarder beslag legde op het gedenktee ken en ten bewijze daarvan de schutting Vergadering vaD de Afdee ling Schagen van Het Witte Kruis, op Vrij dag 18 November 1908, des avonds ten 7'/, ure, in het koffiehuis van den heer W. Rog geveen Cz. Na opening der vergadering volgde lezing en goedkeuring der notulen en werd aan de orde gesteld de beschrijvingsbrief voor de Algemeene Vergadering. Voor leden van het Hoofdbestuur zullen gestemd worden de heeren Bainouw, Van Eden en Swart, en voor leden van de Com missie van Beheer voor het Herstellingsoord te Hilversum de heeren Blijdestein en Van Tienen. De afgevaardigde zal mede zijn goedkeu ring hechten aan het verkiezen tot Lid van Verdienste van den heer M. A. Perk. De vergadering kon zich ook vereenigen met het voorstel van het Hoofdbestuur, om de directrice en vaste verpleegsters van Heideheuvel een pensioen te verzekeren. De begrooting werd goedgekeurd. Tot afgevaardigde werd benoemd de heer A. W. van Kluijve, tot plaatsvervanger de heer H. Feisser. Medegedeeld werd bij den aanvang der vergadering, dat Dr. Oostra van Anna Pau- lowna Maandag 30 November een lezing zal houden over lupus en dat het Gemeente bestuur een subsidie had verleend aan de zweminrichting, onder zekere voorwaarden, waarover in de a.s. Januari-vergadering zal worden gesproken. De heer C. A. Hoogschagen alhier is herkozen als secr.-penningmeester van den Slikvenpolder. Door de 1ste Coöperatieve Vereeniging tot aankoop van veevoeder enz. is Donderdag aanbesteed de levering van ruim 500.000 lijnkoeken. De leverantie werd politie-agent achter- verzegelde. Een volgd. Een niet in dienst zijnde politie-agent liep in ietwat beschonken toestand door de straten van Hamburg, wat in hooge mate de erger nis van de voorbijgangers opwekte. Toen een hunner den man op zijn zeer laakbaar gedrag opmerkzaam maakte, werd onze aangeschoten politie-agent hierover zóó woedend, dat hij den persoon te lijf ging. Het publiek wist de vechtenden te scheiden, waarop de dienaar vandenHeiligenHermandad het hazenpad koos, bevreesd door de zeer verontwaardigde menigte te zullen worden bemoeilijkt. De man rende tal van straten door, achtervolgd door een massa menschen die tevergeefs trachtten hem in handen te krijgen en te arresteeren. Einde lijk bereikte de vluchteling zijn huis, doch ook daar was hij niet veilig, want het publiek drong de woning binnen en holde de trappen op. De agent vluchtte van de tweede naar de derde, toen naar de vierde en ten slotte naar de vijfde verdieping, maar zijn achter volgers gaven den wedloop niet op en ver schenen ook hier. Ten einde raad trachtte de man door een openstaand dakvenster op het aangrenzend perceel te klimmen, maar hij had te veel van zijn krachten gevergdhij kon zich op het dak niet langer staande houden en sloeg naar beneden, waar hij op straat nedersmakte en zwaar verwond werd opgenomen. Men vreesde voor zijn leven. In het gedrang. Een ver- schrikkeljjk gevolg van het dringen op de perrons van een station is het ongeluk, ge beurd in Maison Blanche, een klein station te Parijs. Meer dan 860 menschen stonden er gegund aan de Gebr. Ph. en A. van Schaiik u. - te Straelen in Rheinland, wror 8.70 gld. de ?P, P®rron' fn Juj8t toen 0en buitenlaudsche 104 Kg. op een gehalte v. 33% eiwit en ll%vet. De aanvoer was beter dan de prijzen, daar was men 't Donderdag alge meen over eens. Wel werd er voor vette koeien tot f 816 betaald, maar dat was dan ook voor ongeveer 1000 pond, zoodat de prijs per pond nog maar 81% cent bedroeg. Voor le kwaliteit werd 88 a 84 cent be taald, voor 2e 31 a 32 cent. Schapen waren ook al trekkend. Het zachte, mistige weer is op deze waar altijd van nadeeligen invloed. De hoogste markt bedroeg f 27.60, die de heer J. B. alhier kreeg. Ongunstig waren mede de prijzen van vette varkens, van voor uitgang Is nog geen sprakeintegendeel, de markt schijnt nog terug te gaan. Voor 18'/j ct. p. pond kan men een goed gemest beestje van ongeveer 200 pond koopen. Dat zulks menig burger verlokt, om ook eens vleesch in de kuip te hebben, ligt voor de hand. Gelde koeien blijven stug en duur. Daar de beste kwaliteit al weg is, wordt de handel er niet beter op. Versche kalfkoeian zjjn tegen goede prijzen nog steeds gewild. Konijnen en soepkippen vonden vlugge koopers. Boter ging iets achteruit en eieren bleven zooals ze waren. In de heden gehouden verga- dering van Aandeelhouders der Landbouw- Sociëteit „Cérès" is besloten, dat in de eerst volgende algemeene vergadering een rechts geleerde advies zal geven over de liquidatie der Vennootschap. Kracht der gewoonte. Ben je al gewend aan je schrijfmachine Ja, nu wel, maar in 't begin wou ik ze telkens achter mjjn oor steken. Gevaarlijk als 't oorlog is. ■kt t .1 i ®en 8f°uf stukje is door kapitein Delnench Nauwelijks moet Jef er binnen zijn geweest van de „Korrigan," volbracht Hii fa nl of hjj kreeg een aanval van geraaktheid; h(j de oefeningen op 'h JgeZbj|¥taïtï, 'met trein binnenstoomde, was er een groot ge drang ontstaan, met het gevolg dat de voor aanstaanden vooruitgeduwd werden en een vrouw, Vaseur geheeten, met haar dochter, een meisje van tien jaar, letterlijk voor den trein op de rails geworpen werden. De moe der werd gedood, de dochter heeft slechts een lichte verwonding aan het been. Fabriek ingestort. In Stern- berg, Moravië, is een fabriek ingestort, waar bij acht arbeiders zjjn omgekomen. Er was een nieuwe verdieping in aanbouw en deze heeft bjj haar instorting al het werkvolk meegesleept, zoodat allen onder het puin begraven werden. Zoo spoedig mogelijk begon men met het uitgraven dat vijf uren duurde. Des avonds om 9 uur waren 8 dooden en 10 zwaar gewonden van onder de puinhoopen te voorschijn gebracht. De rechtbank te Belgrado heeft uitspraak gedaan in een erfenisquaestie der nabestaanden van wijlen koningin Draga van Servië. Aan den zaakwaarnemer der drie dames Machin, zusters der ongelukkige Koningin, die in het buitenland leven, is het geheele bedrag der erfenis van de Koningin, 670.000 dinar, uitbetaald. De advocaat, die deze aangelegenheid voor de dames Machin bestierde, was de oud-minister van justitie Weljtschkowitsj. Een verschrikkelijk familie- drama is te Berljjn afgespeeld. De 32-jarige vrouw Anna Winterstein heeft in een aanval van krankzinnigheid hare drie zoontjes van vier, zes en zeven jaar opgehangen. Zjj kwam zich zelf bij de politie aangeven, waarna de commissaris, twee agenten en een politiedokter zich oogenblikkelijk naar hare woning begaven. Op een van de groote bedden lagen d0 twee oudste jongons, Reinhold en Martin de vierjarige Friedrich lag in een kinderbedje. De politiedokter onderzocht ze, Reinhold en Friedrich waren reeds koud, de kleine Martin lag nog te stuiptrekken, maar alle pogingen om de levensgeesten weer op te trekken ble-

Schager Courant | 1903 | | pagina 2