Plaatselijk Nieuws. Een kunstavond. Gemengd Nieuws. Het proces-Kwilecka. Een gesprek met Sarafof. gen duur niet tot het einde kan worden vol bracht en toch noodzakelijk is, de afdeeling zich wendt tot het Burgerlijk Armbestuur, met verzoek of dit zulks wil vervolgen. De heer D. Schermerhorn, tevens Armvoogd, kan zich met dat idee volkomen veieenigen, waarna de heer Klerk zijn voorstel wijzigt, 't welk toen met algemeene stemmen werd aangenomen. De verdere regeling en de beoordeeling der gevallen wordt aan het Bestuur overgelaten. Verder wordt nog een post aangebracht voor rente f 20.— en aflossing f 100.- voor het in dit jaar gebouwde magazijn. Aangezien alle rekeningen nog niet waren ingekomen, wordt de begrooting voorloopig vastgesteld. De secretaris stelt voor, indien goederen door de afdeeling worden vergoed na verbran ding bij ziektegevallen, dat de leden de in- koopen doen bij neringdoenden in de ge- I meente. Besloten wordt, dit te bepalen. De heer D. Schermerhorn geeft in over weging, dat de leden een lijstje ontvangen, van het materieel, in het magazijn aan wezig. De Secretaris is van meening, dat dit on- noodig is, aangezien de doctoren een staat van de goederen hebben, en toch niets wordt afgegeven zonder advies van hen. De heer Klerk zegt, dat Dog dezer dagen is gebleken, dat een dokter 't niet wist of sommige artikelen in het magazijn waren daarom, vervolgt spr., kan ik zeer goed met den heer D. Schermerhorn medegaanik zou het zelfs nog verder willen uitbreiden, en Btel daarom voor, om ieder lid van alles op de hoogte te stellen, door een duidelijk overzicht van het doel en groote nut van de afdeeling te geven, bij wijze van een verslag van den toestand vanaf de oprichting tot 31 Dec. a s., van hare werking gedurende dien tijd op verschillend gebied, met toevoeging zooals de heer Schermerhorn in overweging gaf, van een opgaaf van 't materieel, in het magazijn aanwezig, en dat gedrukt in Januari 1904 onder de leden te verspreiden. Na eenige discussie, waarbij men het eens wordt, dat ieder lid zóó op de hoogte wordt gesteld waar de dubbeltjes zijn gebleven, wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Door den magazijnmeester wordt op een vraag meêgedeeld, dat het reglement op het in-gebruik-geven van goederen stipt wordt nagekomen. Vervolgens deelt de Secretaris nog mede, dat we een bijdrage voor dit jaar kunnen ontvangen van het hoofdbestuur ad f 16. voor het houden eener lezingvoorts worden nog een paar adressen opgegeven van spre kers en wordt besloten, de lezing te doen houden met de eerstkomende lichte maan de verdere regeling aan het bestuur overlatende. Voorts wordt op verzoek van den heer Blok bepaald, dat het magazijn van binnen grijs geverfd moet worden. De heer Kuiper vraagt, of een onderzoek j is ingesteld naar de sloot te Valkoog. De Voorzitter deelt mede, dat de heer Appel en Spr. een kijkje hebben genomen dat de sloot werkelijk in een hoogst vervuil den toestand verkeert, doch dat daarin wel geen stroomend water is te verkrijgen, aan gezien er een vaste dam van den heer Dekker in ligt, en de heer De Boer verklaard heeft, dat de sloot geen poldersloot is. Na eenige bespreking is men van oordeel, dat, als van het land van den heer Dekker een smal strookje werd afgenomen, men met schuiten uit het Wiel kon komen, om de bagger weg te halen. De heer Dekker verklaart, wel te willen medewerken om daarin te voorzien, als daar mede de zaak is opgelost. De heer Kuiper deelt nog mede dat een der klagers heeft gezegd, gaarne te willen medehelpen tot die verbetering. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering te ruim elf ure (te laat van mooite) gesloten. IJz e r o e r-i n d u s t ri e. Men schrijft uit BORGER aan de „Asser Ct." „Naar wy vernemen, is in de groenlanden tusschen Westdorp en Elletshaar eene oerdel- verij begonnen. Arbeiders uit Westdorp zijn daar dagelijks aan het werk gezet om de al daar in groote hoeveelheden aanwezige oer uit den grond te halen en in hoopen op het land te plaatsen, welke specie later per ver plaatsbaar spoor naar het Oranjekanaal zal worden vervoerd. Beantwoordt deze oer aan de verwachting, dan is hier nog eene oerdel- verij op veel grooter schaal te verwachten, want de groote voorraad in den bodem daar wordt nu voor het eerst aangesproken. De uitbreiding der ijzeroer-industrie in deze stre ken zou voor den landbouw alhier van groote beteekenis kunnen worden. Zóó is het wèl zoo goed! De ALKMAARSCHE begrooting wijst f 9000 minder inkomsten aan door de Wik- en Weegloonen-verlaging. Daarvoor moest ander geld wezen, dat door B. en W. als volgt is gevonden en door den Raad is aangenomen a. door het heffen eener tonnenbelasting, tot een aanvankelijk cijfer van f 2000b. door eene verhooging der straatbelasting met f 2000 en c. door eene verhooging van den hoofde- lijken omslag met f 6000, tengevolge waarvan deze wordt geraamd op f 67000. Uit DINXPERLO wordt dd. 18 November aan de Arnh. Ct. gemeld Heden waren de meeste arbeiders alhier door den boetedag, die in Pruisen gevierd werd, van hun fabriekswerk vrij. Van hun vrijen tijd hebben een aantal hunner heden morgen een nuttig gebruik gemaakt. De klompenmaker ter H. wilde zijn werkplaats verplaatsen in de nabijheid zijner woning. Daar het hem te kostbaar was, deze af te breken en weder op te bonwen, zag men hedenmor gen een 20-tal arbeiders bedoelde werkplaats al dragende vervoeren, daar ze te groot is om op een wagen te laden. Een heele tijd ging hiermee gemoeid, doch zonder ongeluk kreeg de klompenmaker zijn werkplaats thuisge bracht, wat geheel op Amerikaansche wijze geschiedde. Onlangs deelden wij mede, dat een matroos der Koninklijke Nederl. Marine wilde huwen met eene dochter uit een ander huwelijk des vaders. [Die vader had hem n.1. erkend, hoewel hij de vader niet was.] Genoemde persoon heeft zich gewend tot Hare Majesteit de Koningin om hulp in deze aangelegenheid. Naar wij vernemen, is aan adressant te kennen gegeven, dat de Koningin niet kan beslissen. Het Dep. KOLHORN der M p ij. tot Nut van 't Algemeen heeft zich aan gesloten bij denBond voorStaatspensionneering. WIERINGEN. Vergadering van de Afdeeling Wieringen der Noord-HollandscheVereeniging „Het Witte Kruis", gehouden op Dinsdag 17 Novb. 1908, des avonds 7'/i uur, in 't lokaal van den heer C. C. Koorn. Aanwezig sleohts 14 leden. Na opening door den Voorzitter, Ds. Haars, worden door den Secretaris, Dr. C. Schagen, de notulen der vorige vergadering gelezen en daarna onveranderd goedgekeurd. Mededeeling geschiedt van een Koninklijk besluit, waarbij de gewijzigde Statuten der afdeeling waren goedgekeurd. Hierna wer den 3 leden benoemd, vormende eene com missie om de rekening van den penningm. te contróleeren, om in de volgende vergadering hiervan rapport uit te brengen. Gekozen werden de heeren P. S. Kunt, C. Rijkeboer en T. Visser, die hunne benoeming aannamen. Hierna werd in behandeling genomen de agenda voor de algemeene vergadering. Voor alle punten werd den afgevaardigde vrij mandaat gegeven, doch voor 't kiezen van een lid van 't Hoofdbestuur werd verzocht te stemmen op den heer Erese van Venhuizen. Bij de rondvraag vraagt de heer Rijkeboer, of de ijskelder al in orde was, waarop de Voorzitter antwoordt van niet, en ook niet in orde zal worden gemaakt, want er is een ijekist besteld, waarmee men het nu pro- beeren wilde. De Voorz. zou verder gaarne willen, dat bij acclamatie werd aangenomen, om den medischen adviseur Dr. Schagen te verzoeken, te gelegener tijd eens een lezing over gezondheidsleer, epidemische ziekte, of wat anders te willen houden, hetwelk met j applaus wordt begroet. Niemand meer het woord verlangende en niets meer aan de orde zijnde, wordt de ver gadering gesloten. - WIERINGEN. De stand der afdeeling rundvee van de Onderlinge Vee- en Paardenverzekering- Maatschappij „Helpt Elkander" alhier was over het le halfjaar van 20 Mei tot 20 Nov. 1903, als volgt Ingeschreven waren van 93 deelnemers 689 stuks rundvee ter waarde van f72.820.— Uitgekeerd moest worden wegens sterfte van 2 koeien en 2 kalveren f 264.—. De premie, hiervoor te heffen, is in eene vergadering van directeuren en com missarissen bepaald op 40 cent pet verzekerde f 100.-. De heer Del Court heeft maat- regelen genomen om zijn jachtvelden onder CALLANTSOOG, van meer gevleugeld wild te voorzien. Te dien einde heeft hij in het buitenland eenige honderden jonge patrijzen en fazanten gekocht, die in de duinen en bosschen zullen worden geplant. Met de ver zendingen is reeds een aanvang gemaakt. De vergadering der Afd. BARSINGERHORN van „Het Witte Kruis" werd Donderdag j.1. gehouden ten huize van den heer N. de Jong. ezig waren 12 leden. Tzitter, de heer J. Kooiman, opende de vergt, >ring met een woord van dank aan de leden, waar hij pas opnieuw tot voor zitter der afdeeling was gekozen geworden, en bracht hulde aan den voorganger, den heer P. R. A. van Meurs. De notulen, hierna gelezen, werden goed gekeurd. in de schuur heeft, 1 man zal worden gegeven. Uitslag der verkooping te DIRKSHORN, ten overstaan van den notaris H. de Boer te Hoogwoud, op Woensdag j.1. perceel 1 groot 1.61.20 H.A., koopers C. Gut- ker c.q., Zijpe voor f 2026perseel 2 groot I.84.60 H.A., koopers J. v. d. Maaten c.q., Schagen, voor f 1767perceel 8 groot 0.74.20 H.A., kooper G. Schoorl Jz., Eenigenburg, voor f722.60; perceelen 4 en 6 groot 1.20.21 H.A., kooper J. Stam, Oude Niedorp, voor f 1661perceel 6, groot 0.62.80 H.A., kooper j J. Schoorl, Schagen, voor f 713perceel 7 j groot 0.84.80 H.A., kooper K. Schuljt, Dirks- horn, voor f 843perceel 8 groot 0.44.60 H.A., kooper C. Wink, Dirkshorn, voor f 1011. WINKEL. Naar we vernemen, worden door het Nut alhier pogingen aangewend om het gezel schap „Jacob Kwast" van Wognum in onze plaats te doen optreden. Benoemd tot kaasmaker aan de kaasfabriek te Grootschermer de heer P. Eriks van BURGERBRUG, oud-leerling der Rijkslandbouwwinterschool te Schagen. Marktbericht van WINKEL van 19 Nov. 1903. Bieten f 0.50, rapen f 0.25, gelekool f 3. ik 3.60, roodekool f 3.76 per 100, uien f 1.80 a 1.40, nep f 1.30 per baal. „N i e u w Leve n," Station NOORD- SCHAR WOUDE. 18 Nov. aangevoerd 21200 stuks kool, roode kool f 2.70 a 3.50, kleinere f 0.20 a 2.60, gele f 8 a 4, kleine f 0.60 a 2.90, witte f 0.80 per 100. 19 Nov. aangevoerd 12000 stuks kool, roode kool f 3 a 3.60, kleinere f 0.40 a 2, gele f 2 a 4.60, kleinere f 0.40 a 1.90 per 100. 20 Nov. aangevoerd 13000 stuks kool, roode kool f 3.60 a 6.60, kleinere f 0.60 a 3.26, gele f 3 a 4.26, kleinere f 1.10 a 2.90, witte f2.60 per 100. Eerste soort kool vertoont zich de beide laatste weken maar in zeer geringe hoeveel heid, terwijl veel kleinere kool wordt verhan deld. Witte kool wordt bijzonder weinig aangevoerd. Handel stil. „Ons B e 1 an g", Station HEER- HUGOWAARD. 17 Nov. Aangevoerd 17500 stuks kool, roode kool f 2.60 a 3.60, kleinere f 0.80 a 2.40, gele f 3.60 a 4.26, kleinere f 1.60 a 3.per 100. 19 Nov. Aangevoerd 14600 stuks kool, roode kool f 2.a 4.26, kleinere f 0.75 a 1.80, gele f 8 60 a 4.60, kleinere f 0.60 a 3.— per 100. De vereeniging „Ons Belang" heeft hare veilingen met ingang van 17 dezer inge- kiompen tot drie per week. Bij den onderhandschen verkoop werden de volgende prijzen besteed voor roode kool 3e, 2e en le soort f 8.tot 6.kleinere f 0 60 j tot 2.50voor gele 3e, 2e en le soort f 2. STAATSPENSIONNEERING. Het doet ons genoegen te kunnen mede- deelen, dat de heer Ds. D. A. van Krevelen zich bereid verklaard heeft, op Vrijdag 4 Dec. a.s., des avonds 7'/i uur, in het lokaal van den heer Brommer te DIRKSHORN een lezing te houden over doel en streven van den Bond voor Staatspensionneering. Het is te wenschen, dat deze geachte Spreker aldaar even gelukkig zal zijn als te Schagerbrug en Sint Maarten, opdat ook te Dirkshorn spoedig eene afdeeling van ge noemden Bond zal kunnen verrijzen. Voor Het Zand is men nog niet kunnen slagen in het vinden van een spreker op een geschikten avond. Alle aanzoeken werden tot heden beantwoord met een„Tot mijn spijt", enz. de rest laat zich wel denken. De heer Dr. Beeker, als afgevaardigde, tot 4.60, kleinere f 0.75 tot 1.90; voor witte bracht verslag uit. Van de gelegenheid tot het vragen van inlichtingen aan dezen afge vaardigde werd geen gebruik gemaakt. In de commissie voor het nazien der Reke ning van den Penningmeester werden be noemd de heeren P. Bron der, C. Schoorl en H. G. Nordemann. Tot plaatsvervanger-afgevaardigde voor de eerstvolgende Algemeene Vergadering werd benoemd de heer J. Kooiman. Er werd besloten, dien afgevaardigde vrij mandaat te geven, doch met bepaalde opdracht om bij de keuze voor leden van het Hoofd bestuur te stemmen voor Dr. P. J. Barnouw te Amsterdam en H.' W. Frese te Venhuizen, den laatste met het oog op zijne woonplaats in een sterk bevolkt deel van Noord-Holland. De subsidie, die hoogstwaarschijnlijk f125 zal bedragen, zal gebezigd worden tot een bedrag van f76 voor aflossing der geldleenlng, door de Afdeeling aangegaan voor de stich ting van een magazijn voor verplegingsmid- delen, en tot een bedrag van f 60 voor onder- j houd en aanvulling van verplegingsmaterieel. De begrooting voor 1904, gesteld in ont- 1 vangst en nitgaaf op f 323.10, wordt vastge- steld, zonder op- of aanmerkingen. Na afloop dezer werkzaamheden werd de gelegenheid opengesteld tot het doen van i voorstellen of vragen. De heer C. Spaans vindt het wenschelijk, dat, nu er te Barsingerhorn op het school plein door de afdeeling een eigen afzonder lijk gebouwtje voor berging van verplegings materieel is opgericht, ook al het verplegings materieel der afdeeling daarin zal worden geborgen hij zou centralisatie in dezen ge- wenscht vinden. Zooals te verwachten was, volgde hierop al niet anders dan de opmer- j king, dat die wenscheljjkheid van centralisatie bij ieder vaststond en dat er in de voorjaars-' vergadering nog in het breede over was gesproken, en dat toen al vrijwel was uitge maakt, dat, al wenscht men dit nog ééns zoo vnrlg, er niet aan te voldoen is. 2.— a 8.60. Witte kool wordt echter weinig verhan- I deld. Sommige bouwers bergen ze in de schuren, ten einde ze te vervoeren, wanneer de prijzen niet beter worden. Groentemarkt te BROEK OP I LANGENDIJK. 18 Nov. 4600 bloemkoolen le soort f 8.60 a f6.76, 2e f 0.65 a f 3.-, 32000 roode f 3.- I a 6.25, 13000 gele f 2.60 a f6.-, 12000 witte 1 f2— a f8.75 per 100. 19 Nov. 2000 bloemboolen le soort f4.—a f 7.50 2e f 0.60 a f 3.50, 26000 roode f2.60 a 5.26, 14000 gele f2.a f8 60, 12000 witte f2.a 3.76 per 100. 20 Nov. 1600 bloemkoolen, le soort f 5. a f7.50, 2e f0.90 a f4.60, 86000 roode f2.60 a f5.25, 17000 gele f2.50 a f 4.75, 20000 witte f2.— a f8.75 per 100. uien f 1.76 per 50 K. G. Het Winkelhuls te NOORD- SCHARWOUDE, groot 3 aren 70 centiaren, aldaar door den Notaris Backx ten verkoop gepresenteerd, is gekocht door den heer C. Oudes te Sint Pancras voor f 6175. De s u i k e r p e n e n c u 11 u u r inde Zeepolders van Hollands Noorden is dit jaar bijzonder slecht uitgevallen. De opbrengst be draagt van 20 tot 26 duizend K.G., dat is ongeveer 10.000 K.G. beneden een middelmatig gewas. Het gehalte valt ook al niet meê. Het loopt van 18.8 tot 15.4 zoodat enkele verbouwers eene korting van 20 cent op den normaalprijs moeten toestaan. In tegenstelling met andere jaren, was het gewas op de lichte gronden beter, dan op de zware klei. Een arrestatie te DELFT. Men meldt uit Delft: Verdacht van verduistering is gisteravond door den officier van justitie te 's-Gravenhage alhier in hechtenis genomen mr. J. M. van Munnekrede. Naar men mededeelt, bestaat er vermoeden, dat de gearresteerde, die mede-curator was in het vroegere faillissement der Delftsche Dis- De heer J. Spaans Dz. geeft in overweging tilleerderij Spiritusfabriek, voorheen Van of ook de mogelijkheid bestaat dat de ver gaderingen, der leden van de afdeeling, niet altijd juist te Barsingerhorn, maar ook eens, desverkiezende bij beurten, te Kolhorn en te Haringhuizen gehouden worden, met het oog op een beter bezoek der bijeenkomsten. Deze opmerking, in deze kleine vergadering juist van pas gemaakt, zal door het afdeelingsbe- stuur wel degelijk worden overwogen en misschien wel op de eerstvolgende agenda van invloed zijn. Nog wordt goedgevonden, om achter het reglement te doen drukken de bepalingen omtrent de afgifte van verplegingsmateriëel, en een lijst van de voorhanden zijnde verple- gingsmiddelen in de magazijnen der Afdeeling. Door den heer Dr. Beeker wordt aan de vergadering vertoond een doosje, inhoudende een aseptisch snelverband, dat uitstekende diensten kan bewijzen bij vrij ernstige ver wondingen. Het is in den handel gebracht door de firma Utermöhlen en Co. te Amster dam en kost slechts 40 cents. Meerten Zonen, in deze hoedanigheid gelden moet verduisterd hebben, welke hij, ter uit- keering aan crediteuren, onder zijne berusting had. De vermoedelijke verduistering moet als een gevolg worden beschouwd van mislukte specu'.atiën. Maar buiten het tekort van f 50.000, moet, zoo zegt men, de aangehoudene een aanzienlijke „eereschuld" hebben, zoodat het totaal van het vermoedelijk tekort boven genoemd cijfer beduidend zou overtreffen. Ontvangen beroep bij de Ned. Herv. gem. te HENSBROEK door den cand. den heer W. Bronneger Onnekes te Winkel. Gedurende dit seizoen [sedert 1 Juli) werden op de markt te BROEK OP LANGENDIJK niet minder dan ruim 10 millloen kooien aangevoerd, zijnde 81/» mil- lioen bloemkoolen, 4'/i millioen roode, l'/j millioen witte en 0.8 millloen gele kooien. IJssporttentoonstelling te De heer A. Kamp solliciteert bij dezen, bjj ALKMAAR, voorkomende gelegenheden het verfwerk voor Vrijdag werd te Alkmaar in tegenwoordig- de Afdeeling te mogen verrichten aan kisten, beid van afgevaardigden van vele bondsaf- enz., enz. Hierop wordt geantwoord, dat dat deelingen, Burgemeester en Wethouders en den onder de ververs in deze gemeente wordt Secretaris der gemeente, geopend de tentoon- verloot, doch dat tot nog toe de heer Kamp stelling op het gebied van ijs- en wintersport, steeds toevallig een vrij nummer heeft ge- J kregèn. Niets meer ter behandeling overblijvende, j gluit de Voorz. de vergadering. Op een vergadering, door de j bouwers te SINT PANKRAS Donderdag 1.1. gehouden, werd met algemeene stemmen be- sloten, de winterkool niet anders dan con tant te zullen verkoopen. Zjj hopen, dat ook in de andere dorpen dit besluit zal worden genomen. Het besluit zal ter kennis van de groentehandelaren worden gebracht. Te SINT PANKRAS, waar de ver deeling der werkzaamheden met den IJg- breker gewoonlijk heel wat voeten in deaar- de heeft, hebben de bouwers nu besloten, dat in den a.s. winter dagelijks de vaart naar de vanwege den ijsbond „Hollands Noorderkwar tier die door den heer S. Th. Mlnnema, eerelid te Amsterdam, voorzitter van den Bond, geopend werd met een keurige rede. De Burgemeester stelde 't op hoogen prijs dat Alkmaar de eerste tentoonstelling op dit gebied binnen zjjn veste mocht hebben en bracht lof aan de voortreffelijke wijze, waar op ze was uitgevoerd. De zaal was één en al ijssport. Men kende „De Harmonie" niet meer. Reeds bij het binnenkomen krijgt men een volkomen indruk van den winter en de eigenaardigheden van het ijsvermaak. Tusschen een wal met riet gaat men lange den baanveger over de „vereischte planken" onder een heusche sluis door en komt aan in de zaal, veel gelijkende op li,, r» u w t bet te Alkmaar bekende „paardenwed",waarin laadplaats te Broek op Langendijk door 26 de velerlei aardige en doelmatige inzendingen mannen zal worden opengehouden, door de keurig zijn geëtaleerd. I bouwers om beurten te leveren, in dier voege, De tentoonstelling mag als zeker g«al«ao.H j dat voor iedere 10.000 kooien, die een bouwer worden beschouwd. Schagen, 21 November 1903. Door Burgem. en Wethou- ders is, ter voorziening in de vacature van Gemeente-Secretaris alhier, de volgende aan beveling opgemaakt: 1. de heer A. C. Roggeveen, waarnemend Secret.2. de heer J. P. van Amstel, le Commies ter Secretarie te Wormerveer. De Bouwplaats „De Vereen i- ging," in den Waard polder, groot 25.52.03 H.A., Donderdag j.1. alhier door den Notaris Backx in eindveiling gebracht, is gekocht door den heer Corn. Laan te 's-Gravenhage voor de som van f 85801. W jj lezen in het Weekblad „De Gas- en Waterfitter" Eveneens moesten de gastechnici uit 't niet-slagen van kleine gas fabrieken de les trekken, dergelijke installaties niet meer te bouwen. Kleine plaatsen van 8000 tot 6000 inwoners kunnen slechts onder bizonder gunstige omstandigheden plezier van hun gasfabriek beleven en dat ook eerst na een reeks van jaren, als de afschrijvingskosten niet meer 't grootste gewicht in de scbaal leggen. Onze vroegere plaatsgenoot de heer J. Bleek, te Ouder-Amstel, is benoemd tot Secretaris van den Grooten Duiven- drechtschen Polder aldaar. GAS of ELECTRICITEIT. Het zal zeker niet aan de aandacht van velen ontgaan zijn, dat in het besluit van Provinciale Staten tot het verleenen van subsidie aan de Noorderstoomtramvereeniging het woord „stoom" is veranderd in „mechani sche trekkracht," omdat het wel eens kon gebeuren, dat men aan de electriciteit de voorkeur kon geven boven den stoom. Dat meH in den laatsten tijd niets meer hoort van eene nieuwe gasfabriek alhier, schijnt hieraan niet vreemd te zijn, omdat van een electrische tram met electrische cen trale misschien veel goedkooper electrisch licht zou kunnen verkregen worden, dan gaslicht van eene nieuwe, niet onkostbare gasfabriek. Eene afwachtende houding in deze aan te nemen, is zeker voor onze gemeente van veel belang en wij appreciëeren het in ons Dagelijksch Bestuur, wanneer dit om die reden bij hen het geval mocht zijn. De aanvoer van hoornvee is druk aan 't afnemen, of eigenlijkis afge- loopen. Met staltfld heeft de veeboer zijn geldekoeien opgeruimd, terwijl de bouwboer en de vetmester hun beslag voor den winter hebben opgedaan. De kwaliteit is er uit. De handel bepaalt zich in de wintermaanden hoofdzakelijk tot vetvee en overhouders. Vette koeien waren ook Donderdag traag. De lste kwaliteit kon hoogstens 88 ct. halen. Mindere soorten kwamen tot 80 ct. Vette schapen waren vrjj vlug. De hoogste markt verkreeg de heer J. 8. te Nieuwe Niedorp. 't Was een mooie prijs f 88, maar 't waren ook prachtige dieren. Vette varkens gaan zelfs in de Slachtmaand geen cent vooruit. En als 't nii niet beter wordt, wanneer moet het dan wel gebeuren Kippen en konijnen gaan nog steeds graag van de hand. Vooral met konijnen weet menigeen een aardig duitje te verdienen. Wij hoorden van iemand, die met 8 voedsters en 1 ram 60 konijnen had gefokt, die hem eene zuivere winst van f 55 hadden opgeleverd. Hooiboter aan de Waag, De prijzen gaan omlaag. Zoo was 't ook nu en zoo zal 't nog wel wat blijven. Heden had voor den polder en de banne Schagen de verkiezing van een Hoofdingeland plaats. Herkozen werd de heer S. Stins met 84, algemeene, stemmen. Zooal» in de in dit no. opgenomen advertentie staat vermeld, zal mej. Westenberg met haar leerlinge Corri Nagtegaal, een voordrachtavond geven, op Zondag 29 November a. s. We plaatsen gaarne nog een paar recensies ter aanbeveling Een avond vol zeldzaam genot hebben wij gesmaakt, gisterenavond toen mej. Westenberg sprak voor een vrij talrjjk, onze verwachting overtreffend gehoor En toen trad haar leerlingetje, de 15-jarige Corri Nagtegaal naar voren en vergastte ons ja vergas ten is het rechte woord, want het was mooi, prachtig mooi, op de „Rey van Amsterdamsche Maegden" en „de Rey van Klaerissen" uit Joost v. d Vondel's „Gijsbrecht van Aemstel" Het verschil in voordracht van verschillende soorten van poëzie zal een ieder opgemerkt hebben, die na de reyen nu jonge juffrouw N hoorde aeggen het lyrische „Avondüedje" van Van 't Hoog en „Jezus Slapengaan" van Pol de Mont. Daarna kwam „Kindersproke" van Marie Bod» daert en de magnifiqne fragmenten uit Paust.... Het gebed van Gretchen aan de Mater Dolorosa was aan grijpend schoon. Mej. W. mogen wjj gelukwenschen met zulk een leerlinge. (ütrechtsche Courant) 22 April 1908. Gisterenavond gaven Mej. Westenberg en Corri Nagtegaal hier (Den Haag) een voordracht over de beteekenis van goed lezen, over 't zeggen van verzen, enz. Was de lezing van Mej. W. onderhoudend en waar en interessant, met geen beter bewijs kon zit hare beweringen staven dan door het laten voordragen van zoo gaasch verschillende gedichten op de wijze waarop hare leerlinge Corri Nagtegaal dat deed. De 15-jarige diseuse toonde zich een begaafde en intelligente leerlinge, die reeds veel genot schonk aan haar welwillend gehoor. (Nieuwe Courant) 14 April 1908. - Keizer Wilhelm II. In de „Frankf. Zeit." vinden we een aardig stukje geschiedenis verteld, in verband met de operatie van den Keizer. Op zekeren avond hield voor 't Potsdam mer station te Berlijn een voornaam rijtuig stil. Een lakei springt er af en zoekt zenuw achtig naar iemand, die juist met den trein moet zjjn aangekomen en hieraan te herken nen zou zijn, dat hjj den kraag van zijn jas opgeslagen heeft. Werkelijk komt er zoo iemand, haast half vermomd, uit den trein en stapt in 't rijtuig, dat snel wegrijdt. Dit geval had eenige weken geleden plaats j op een der woeligste pleinen van Berlijn, zonder dat iemand het bemerkte of er be- f ""f echtte. Maar daar vernam men TnLnhfn^ de kelzer KeoPereerd was 1 lQiioh8n deze operatie en het bovenvermelde echter bestond een nauw verband. Die o heimzinnige reiziger was prof. Schmidt mi Frankfort. Een streng geheim gehouden tele gram had den chirurg bij den keizer ont boden. Toen hij in het „Nieuwe Paleis" te Pots dam aangekomen was, werden den hoogloeraar twee kamers aangewezen, waarin hij twee dagen zich als verborgen moest houden. Behalve de keizer en de keizerin, de beide lijf-artsen des keizers en een kamerdienaar wist niemand iets van zijn verblijf ten paleize' Langs een soort geheime trap kon hijonmid' dellijk in het vertrek komen, dat tot operatie zaal ingericht was. En in die kamer werd op verlangen des keizers nog slechts één ander persoon toege latende oude kamerdienaar, die ook bij de operatie van keizer Frederik hulp verleend had. ZoouIb bekend is, werd de operatie spoe- dig en met goed gevolg volbracht. De keizer had daarbij maar één voorwaarde gesteld dat de chirurg op zijn woord van eer den patiënt beioven zou, omtrent den aard dei- ziekte hem de volle waarheid te zeggen Na de operatie schreef de keizer zelf de adressen van hen, aan wie telegrafisch be richt moest worden gezonden. Groothertogin van Baden, die zeer nerveus is, moest zeide de keizer per brief met het geval in kennis worden gesteld maar vóór dat de kranten er melding van konden maken. En het bericht, dat in de „Nordd. Allg. Zeitung" erover zou verschijnen, had de keizer zelf te voren ingezien. Een slaap van achttien jaren. In het Duitsche plaatsje Grambeke be vindt zich een vrouw, die achttien jaar in slapenden toestand heeft doorgebracht Ze is thans 47 jaar oud en is eindelijk ontwaakt, door het luiden der brandklok in den nacht van Zaterdag op Zondag. De vrouw riep het eerst om haar moeder, maar deze was in dien tusschentijd gestorven. Geziene Meyer is in 't bezit van al haar verstandelijke ver mogens, en menig voorval uit vroegere dagen staat haar helder voor den geest. Het bericht van het ontwaken der vrouw heeft groote belangstelling gewekt in Grambeke en omgeving. Vele nieuwsgierigen kwamen,, om de patiënt te zien, maar allen moesten onverrichterzake terugkeeren, daar voorloopig niemand bij haar mag worden toegelaten. Luitenant [opeen smerigere soldaat wijzend]Hoe heet die vuilpoets OnderofficierDe man heet Vorken, luite nant. LuitenantVorken Dan is de kerel met een drukfout op de wereld gekomen: hij moest Varken heeten De terechtzitting van Woensdag is, wat de getuigenverhooren betreft, opnieuw on verdeeld gunstig uitgevallen voor de hoofd- beklaagde, gravin Kwilecka. Zoo deelde Justizrat Lewinski uit Posen mede, dat bij een vroegere instructie dezer schandaalzaak de hoofdgetuige charge Hedwig Andruszewska, door hem was onder vraagd. H\j had daarbij van getuige den indruk gekregen, „dat het in haar boven kamer niet recht pluis was." De geestelijke Von Jagdzewski, een der bekendste leden van den Rijksdag en van het Pruisische Huis van Afgevaardigden, kwam verklaren dat hij de familie Kwilecka reeds langer dan 50 jaar kende; hjjzelf had het jongetje gedoopt. Evenals ieder een, die veel levenservaring bezit, had hij tot de overtuiging moeten geraken, dat de gravin zich destijds wel degelijk in geze gende omstandigheden bevond. Hij had de: gravin te Berljjn een bezoek gebracht en haar aangeraden den medischen bijstand van prof. Olsbausen of prof. Renveis in te roepen. Verder had hij bij de doopplech tigheid (15 Februari) de overtuiging ge kregen, dat het jongetje wel degelijk slechts eenige dagen oud en niet reeds 7 of 8 weken geweest was. De getuige charge Hedwig Andrus zewska werd door Von Jagdzewski ge schetst als iemand van zeer beperkte geest vermogens. Het geheele z.g. geheim kon haar best gesuggereerd zjjn. Eveneens gunstig voor gravin Kwilecka luidden de verklaringen van den postdirec teur te Posen. Deze zette uiteen, dat de onverklaarbare te late bezorging der tele grammen aan den huisdokter, Rosinski, niet de schuld kan geweest zy"n van be klaagde. Men weet, dat juist op deze kwestie: door het openbaar ministerie ten nadeele der gravin zeer de nadruk was gelegd. Ten slotte werden nog twee deskundigen, prof. Duhrssen en prof. Freund, gehoord. De eerste achtte het op medisch-weten- schappeljjke gronden hoogst onwaarschijn lijk, dat de bevalling werkelijk zou hebben plaats gevonden. Prof. Freund daarentegen beweerde, dat uit medisch oogpunt niets onwaarschijnlijks gelegen was in de wer kelijke geboorte van een kind bij dezen leeftijd der ouders. Met vermoedens wilde hij zich niet ophouden. Wie echter derge lijke vermoedens oppert, moet die bewij zen ook, anders beteekenen zij niets. Een correspondent van de Times heeft een onderhoud gehad met den tienmaal doodgewaanden leider der Macedonische opstandelingen, Boris Sarafof. Hjj is nog geen dertig jaren oud. De zware vermoeie nissen van een hard leven gedurende negen maanden staan op zijn gezicht te lezen- Saratof zei, dat de vijandelijkheden nu ge durende den winter gestaakt zjjn tot het voorjaar, tenzjj middelerwijl de mogend heden slagen, den toestand der Macedo nische volkstammen te verbeteren. Van het hervormingsplan, door Rusland en Oostenrijk opgesteld, verwacht Sarafof niet veel. Hy twijfelt zelfs, ot de mogend heden voornemens zijn het uit te voeren. Maar mochten haar pogingen een werke lijke verbetering brengen in den toestand der volken, dan zullen de revolutionnaireni de wapenen niet weder opnemen. Wegens de mogelijkheid, dat in het voorjaar de strjjd hervat moet worden, blijft een aantal kleine benden in de ber gen. Zy bestaan uit mannen van krachtig gestel, die de vermoeienissen en ontberin gen van het slechte jaargetijde kunnen verdragen. Zy bezitten levensmiddelen en schietvoorraad genoeg en zy gelooven niet dat de Turken het hun erg lastig zullen maken. Sarafof erkende, dat het onmogelijk was, in de dit jaar verwoeste streken den op stand te hervatten, Doch wel zjjn vele andere districten, die niet aan den jong- sten opstand deelnamen, bereid, in het

Schager Courant | 1903 | | pagina 2