granltuicl-arlie. I u i s 11 r s. Zondag 22 November 1903. 47ste Jaargang No. 3891. TWEEDE BLAD. FEUILLETON. 34. Arrondissements- Recht bank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 17 Nov. 1903. OIIRAIVT. 00000 Zaterdag 14 Novemlnr sprak in het lokaal van den heer Kist te Zuid-Scharwoude de heer F. U. S c h m i d t van Amsterdam, met bet onderwerp „De plicht van het oogenblik." Spreker was daartoe nitgenoodigd door de afdeeling Langedyk van den A Igemeenen Nederlatidfchfn Geheel- Onthouders Bond. Het niet talrijke pnbliek bestond bijna geheel uit leden van bovengenoemde afdeeling, zoodat de vergadering meer het karakter droeg van cursus vergadering. Spreker begon met te conatateeren, dat zich de Geheel-Onthoudersbeweging op dit oogenblik in een gelukkig stadium bevindt. Elke propaganda, elke beweging toch gaat te niet of verflauwt Bterk, wanneer ze blijft bij theorieën, wanneer zich niet nu en dan in de praetijk de gelegenheid voordoet, om te trachten die theorieën te verwezenlijken, om een stapje vooruit te doen naar het ideaal. De strijd om het algemeen kiesrecht, haalde spreker o.a. aan, die reeds zoolang bestaat, flikkert hel op, nu door de indiening van de wetsontwerpen van sociaal-democraten en vrijzinnig- democraten, die strijd wordt werkelijk een strijd om het algemeen kiesrecht, 't Is noodig voor elke beweging, dat zooiets gebeurt. In deze gelukkige omstandigheid bevindt zich nu de Geheel- Onthouders-beweging door de indiening van het Wetsontwerp tot herziening van de Drankwet. Spreker stelt zich voor, hedenavond dit wetsontwerp in zijn voornaamste bepalingen en de waarde eivan voor de Geheel-Oothoudersbeweging nader toe te lichten. Behalve de gewone vergunning voor Blerke dranken is er nu ook een vetlof noodig voor bierhuizen, wijnhuizen, melkinrichtingen, Geheel-Onthouders koffiehuizen, enz. Dit heeft natuurlijk groote voor deden. 1. Het vetlof k-n geweigerd worden. Hoeveel bierhuishouders(sters) zijn er niet, wien het recht eigenlijk ontnomen moest worden, door de vele bijbaantjes, niet noodig in deze vergadering nader te qnalificeeren 2. Er worden groote eisohen gesteld aan de inrichting der lokalen, straks nader te bespreken. 3. Een gegeven verlof kan ook ingetrokken worden. Deze bepalingen zijn zoo mooi, omdat hierdoor aan den claadestienen verkoop, nog gevaarlijker dan de vergunning, een gevoelige klap wordt gegeven. Duizenden heeten bierhuishouders, maar zyn tegelyk heimelijke tappers, zóó, dat zelfs Mr. W. A. Paap, de advocaat der tappers, verklaarde Clandestiene drankverkoop bij bierhuishouders is algemeen. Op overtredingen zullen zware straffen staan wordt een hierhnishouder in 5 jaar tijds 2 maal wegens overtreding gestraft, dan wordt zyn verlof terugge nomen eene gunstige tegenstelling dus met den huidigen toestand, waarbij de winsten van clandestienen verkoop ruimschoots de zeer geringe boeten dekken. Aan de gelegenheden van vergunning en verlof worden vele eischen gesteld 1. Het lokaal moet liggen gelijkvloers. Bovenzalen zullen geen plaatsen van vergunning meer zijn. 2. Het lokaal moet liggen aan den openbaren weg. 3. Het uitzicht (inzicht) van den openbaren weg moet geheel onbelemmerd zijn, dus geen gordijnen, horren, jalonzieën, matglas, gekleurd glas en dergelijke. Dit laatste juichte spreker vooral hartelijk toe wegens de vele ongerechtigheden achter al die ge- zichtbelemmerende zaken, behalve borrel of potje bier. Spreker constateerde het verblijdende feit hier, id- stemming te vinden bij alle groote bladen. Het Nieuwsblad v. Nederland maakt hierop een trenrige uitzondering, maar, zegt spreker, op de vierde pagina vindt men de verklaring van die jammerklachten over kroegongezelligheid op de eerste pagina en wel in de talrijke drankadvertenties kroegmuziekinstrumenten, aanvragen van knappe kellnerinnen boven 23 jaar, etc. Voor het toezicht op de inrichtingen dient een afzonderlijke drankwetinspectie en een commissie van mannelijke meerderjarige ingezetenen. Spreker be jammerde, dat de vrouwen, toch zoo na 'in de drank- quaestie betrokken, hiervan geheel buitengesloten waren. Na dit alles is het geen wonder, dat de kroeg houders protesteerengeen wonder, dat, wat in jaren niet geschiedde, op de vergaderingen voor de drankwet actie de toppers in hefiig debat komen. Voor de de Geheel-Onthouders is dit zeer ve,blydend, want het is een teeken, dat de tappers bang worden, al is dit wetsontwerp, wat één van hen beweerde, slechts een handvol lucht. Zeer juichte spreker toe het verbod, looneD uit-te betalen in kroegen, wat werkelijk een zegen voor den arbeider zal worden. Wel verbiedt dit wetsontwerp ook, dat sommige personen in het schippersbedrijf tegelijkertijd vergunninghouder ziju, maar doelmatiger ware het geweest, paal en perk te stellen aan den schandelijken toestand, waorby kroeghouders de tus- schenpersonen zijn tusschen werkman en scheepsbe vrachter, een toestand die alle eigenschappen heeft van drinkdwang. Roman van IDA BOY-ED. 00000 Dat hij óók by dit gezelschap zou zijn geweest, als hij zelf Carolyne niet had af gezegd, dat viel Wigus zelfs niet in. Met groote, brandende oogen keek hy Nooit, zoo scheen het hem toe, hadden Olga en Carolyne zoo onbevangen met hèm gelachen en gebabbeld, als zy nü deden. Het scheen, als behoorden die vijf daar onafscheidelijk bij elkaar. Hij was daarvan uitgesloten. Nu trad een oude vrouw op het tafeltje toe en bood rozen te koop aan. Een ongelukkig toeval wilde, dat die gebogen, beenige gestalte en het rim pelige gelaat van deze vrouw hem aan zyne moeder herinnerden. Mevrouw Soniakow zond 't arme oudje met een gebaar van ongeduld weg. Wigus sidderde. Dat was voor hem een waarschuwing. Hy stelde zich zijn oude moeder voor, die eenvoudige, nederige vrouw, ia dezen schit terenden kring. Dat was onmogelyk. Dat was belachelyk of een marteling voor allen maar het meest voor zijne moeder. Er bestaan dingen, die men nooit ver binden kan twee werelden „Ik behoor tot de uwe, moeder 1" dacht iijj trotsch. Gelukkig brengt dit wetsontwerp ook nog iets meer beschermende bepalingen voor onze kinderen. Personen beneden 16 jaar zullen niet dan onder geleide van ouderen een drinkgelegenheid mogen binnengaan. Zij 't al geen groote, spreker noemde het toch een vooruitgang. Gaarne zag spreker deze bepalingen uit gestrekt tot de bierhuizen en de leeftijdsgrens ver schoven tot 18 jaar. Ieder weet toch, dat tusschen 16 en 18 jaar een dor gewichtigste levensperioden ligt: de overgang van grooten jongen tot jongen man. De Nederlandsche Onderwijzers Propaganda-Clnb [voor drankbestrijding] trachtte reeds vroeger met een adres, waarop 5000 onderwijzershandteekeningen en 10000 handteekeningen van andere personen, de regeering te bewegen, te verbieden om personen beaeden 18 jaar alcoholhoudende dranken te verstrekken. Dit lijkt in Holland, met zijo ingekankerde drinkgewoonten, wel wat kras, doch in sommige Amerikaansche staten, en in Europa in het op drankbestrydingsgebied zeer geavanceerde Finland, gelden dezelfde bepalingen voor mannen van 21 jaar. Spreker herinnerde even aan het bekende feit, dat er op dit oogenblik 8000 vergunningen zijn boven het wettelijk maximum. In ronde cyfers mochten er zijn 16000 en we hebben er 24000. In het ciitieke jaar 1901 heeft de regeering niet doorgetast. In groote trekken deelde spreker na mede het stelsel, volgens 't welk minister Borgesins het aantal ver gunningen wilde terugbrengen tot het wettelijk maximum. Minister Borgesins huldigde daarbij het z. g. n. ufmakingssysteem, door in eens tot het maximum terng te gaan. Wie in 1881 zjjn vergunning had, zon dit levenslang behoaden, doch die na 1881 het vergunningsrecht ontvingen, kwamen in den over gangstijd en hun kon dat recht in 1901 ontnomen worden. In 1901 zou dan natuurlijk het aantal ver gunninghouders, die het recht reeds in 1881 hadden, minder zijn dan het maximum. Den overigen zou dan lydeljjk het reeht worden ontnomen, en uit hen, die zich dan weer aanmeldden het getal aangevuld worden tot het maximum. De vergunningen zouden by opbod worden verkocht en uit de opbrengst de overschietenden sehadeloos worden gesteld. Bij de lappers vond dit voorstel natuurlijk een heftig verzet. „De regeering wilde 8000 tappersgezinnen broodeloos maken 1° Ook den Geheel-Onthouders was dit middel wel wat al te kras. Deze regeering wil hetzelfde doel bereiken, doch langs den geleidelijken weg en wel door het z. g. uitstervingssysteem. Er mogen geen nieuwe vergun ningen worden gegeven, terwijl door den dood vao den vergunninghouder de vergunning vervalt, toidat het maximum bereikt is. Eene zeer billijke regeling dus, temeer daar tot 1910 de wednwe bij den dood van den man-vergnnninghonder, de vergunning mag over nemen en eveneens levenslang behoudenDesniettemin komen uit tapperskringen de heftigste protesten onder de lenzede regeering wil duizenden tappers bfoodeloos maken. De Geheel-Onthouders daarentegen jirchen dii stelsel, al is het ook van langen adem, zeer toe. Het wetsontwerp maakt ook tnogeljjk de invoering van het Gotheuburger stelsel. Wel past dit niet in het Geheel Onthouders-beginsel, daar het is een stelsel van drank verkoop, maar spreker wilde- toelichten, waardoor dit stelsel voordeelen kan hebben boven het tegenwoordige. Het Gothenburger stelsel geeft het vergunnings recht aan eene vereeniging, die onder strenge bepalingen staat. Hierdoor verdwijnt de particuliere tapper met zijn eigenbelang, dat hem dringt, zooveel mogelijk drank Ie verkoopen. De vereeniging mag hoogstens 5 van de winst genieten, waardoor evenwel het euvelhoe meer drankverkoop, hoe meer winst, blijft bestaan. De vereetiigingsgebouwen zijD onderworpen aan zeer strenge wettelijke bspaliugen er mag niet alleen drank, maar er moeten ook spijzen verkocht wordenniet meer dan een zekere hoeveelheid drank tegelijk mag aan een persoon geleverd wordende consumptie mag alleen staande gebruikt wordenstelselmatig is alle verleidende gezelligheid geweerd. Dergelijke inrichtingen bestaan in Zweden en Noorwegen. Toch kleven dit stelsel groote nadeelen aanvoor de gemeente blijft de toestand Tan belanghebbende dezelfde, en daar de baten in de Rijks-schatkist vloeien, geniet het Rijk dus alle voordeelen, evenals nn de 27 millioen uit dun drankaccijns. Spreker vond beter: de vergunningsgelden komen in de Rijks- schatkist, terwijl de gemeente krijgt eene vaste uitkeering naar het aantal inwoners, waardoor het gemeentebelang niet 'zou afhangen van den meer of minder grooten drankverkoop. De gelden, die de gemeente ontvangt moeten volgens het Gothenburger stelsel gebrnikt worden ten bate van het algemeen. Doch wat doen nn de gemeenten? Uit die gelden bekostigen zij vele gemeentezaken. Onderwijs bijv., dat door de wet verplichtend is gesteld, bekostigen zij nit dit fonds, zoodat de belastingbetalende bnrgers dit weldra als vermindering op hnn hoofdelyken omslag terugvinden en wel des te meer, naarmate de bslastingsom grooter is. Veronderstellende, dat Geheel-Onthouders meer of minder democratisch gezinde personen zijn, kan spreker niet anders meenen, of de Geheel. Onthouders zullen zich, als bevoorrechting der bezittende klassen, daartegen kanten De oude bloemenverkoopster kwam ook langs Lèm. Hy schonk haar een geldstuk. Met vijandschap jegens prins Bolko in het hart, ging Wigus den volgenden namid dag naar het Grand Hotel. Maar de prins was zoo vriendelijk en eenvoudig, dat elke wrok bij Wigus verdween. Zij beiden, onder geleide van mijnheer Von Mandock, maakten een toer door Florence, om het merkwaardigste te zien, en Wigus vertelde het leerzame, dat hij er van wist. De prins luisterde belangstellend toe. Hij wilde uit beleefdheid tegenover doctor Hennegall zooveel belangstelling toonon, als hom mogelijk was. Maar toen er van verre een dame met een grooten, witten hoed op aankwam, vroeg hij levendig „Mandock is dat juffrouw Olga „Jammer genoeg niet." Nu sprak de prins slechts over Olga. Hoe men gisteravond eenige charmante uurtjes had doorgebracht, en hoe hij er zich over verheugde, dat Olga's moeder vanavond haar salon weder opende. Wigus veroorloofde zich, den prins er aan te herinneren, dRt er nog een half uur aan den tijd, voor de les aangegeven, ont brak, en verzocht of hy zijn voordracht mocht voortzetten. „Mijn beste Hennegall, ik kijk op geen minuut", zeide prins Bolko lachend, „wij zullen het maar niet zoo nauw nemen. Olga Soniakow is veel interessanter, dan die ridders van Florence, Maar zweer mij deze vergelijking niet aan juff.-ouw Olga over te brengen. Zy heeft jammer genoeg een zelfden smaak voor dien ouden rommel als mijn oom, zijne hoogheid den Hertog." En hy zuchtteallermeêwarigst. Wigug Iu de practjjk heeft het Gothenburger stelsel gefaald, 't Is een melkkoetje geworden In Gothenburg, waar dit stelsel voor 40 jaar voor het eerst werd ingevoerd, werd eene commissie benoemd om te onderzoeken, hoe het kwam, dat het drankgebruik daar hand over hand toenam. Toen dan ook in 51 gemeenten van Noorwegen stemming werd gebonden Gothenburger stelsel, of absoluut verbod, verklaarden zioh 33 gemeenten voor absoluut verbod, eu dus tegen de zegeningen van het Gothenburger stelsel, 't Is de taak van de drankbestrijders, drong apreker aan, n u die bekende fonten te vermijden, doch een stelsel aan te bevelen, dat kan dienen als overgangstoestand naar steeds grootere beperkende bepalingen aangaande den drankhandel. En als overgang daartoe kan het stelsel, mits gewijzigd, zesr goed dienen, omdat het aantal belanghebbenden bij den drankhandel tot een minimam teruggebracht wordt. Geheel in den geest der drankbestrijders past een stelsel van mr. Anth. van Gij'n, lid van den Volksbond, die, evenals zyn mede-bondsleden, de heeren Snijder van Wissekerke en v. d. Voort, naar Noorwegen ging om de werking van het Gothenburger stelsel te bestudeeren. Het stelsel, dat mr. Van Gyn aanbeveelt, en dat de Geheel-Onthouders geheel onderschrijven, heeft met het Gothenbnrgsche slechts den naam gemeen en het feit, dat ook vereenigingen de ver gunningen exploiteeren, maar met het doel: totale afschaffing langs geleidelijken weg. De baten toch zullen geheel worden besteed tot bestrijding van drank en drankellende, waardoor dus gemeentebelang geheel wordt buitengesloten. Uit die baten toch zullen opgericht worden sanatoria en asyls voor dronkaards, zullen draukbestrijdeisvereenigingen groote subsidies krijsen voor de propaganda van hunne beginselen in woord en geschrift, zullen ontwikkelings avonden, voordrachtavonden worden gehouden, om dus de publieke opinie geheel om te werken en alzoo te komen tot het verbod. Ook de Volksbond zal dat „Van Gynsche stelsel" accepteeren en de regeering er nota van nemen. In de Memorie van Toelichting wordt niet gespro ken over de inrichting van het Gothenburger stelsel, 't Zal geregeld worden bij algemeenen maatregel van bestuur (Koninklijk Besluit.) Nu wordt die inrichting alleen in hoofdlynen aangegeven en 'i wordt derhalve eene zaak der Kamerafdeelingeo, te beslissen, hoe het b 'st dit stelsel dient in practijk gebracht De drank bestrijders moeten er zich öf heftig tegen verzetten, öf bet hartelijk toejuichen, mits nog tegelijkertijd het recht van loeal option wordt gegeven. Wat is dit local option? Men vertaalt het gewoon lijk door plaatselijk verbod, een recht, dat in Noor wegen bestaat. Het local option kan op twee manieren worden toegepast. Men kan ten eerste door den gemeenteraad en ten tweede door de manne lijke en vrouwelijke meerderjaiige ingezetenen van eene gemeente bij stemming laten uit maken, of in die gemeente drankproductie eu drankhandel geoorloofd zal zyn, hoeveel drink- gelegenheden er zullen zijn, hoe de sluitingstijd zal geregeld zijn, enz. De eerste wijze van toepassing is alleen dan practiscb, als men weet, dat de gemeente raad er voor te vinden is, waarby men evenwel op het bezwaar stnit, dat de gemeenteraadsverkiezingen geheel zullen beheerscht worden door het alcoholvraag stuk, wat natuurlijk niet wenachelijk is. De tweede wijze is" beter. Wanneer een bepaald aantal ingezetenen, in Noorwegen 1 op de 100, het verlangen te kennen geven, een stemming te houden, hierboven aangegeven, dan moet die stemming ge schieden. Valt de stemming uit in het voordeel der drankbestrijders, dan blijft de behaalde toestand min stens 5 jaar van kracht, om de gelegenheid te hebben, de gevolgen jnist te beoordeelen5 jiar na de invoe ring van verbod moet eene nieuwe stemming gehouden worden. By tegenovergestelden uitslag der stemmiog, moet eveneens na 5 jaar eene nieuwe stemmiDg wor den gehonden. Beslissing geschiedt bij meerderheid van stemmen. Het local option behoort bij het Gothenburger stelsel. Ook dit. wetsontwerp spreekt over local option in de Memorie van Toelichting: Dit nova op staats rechterlijk gebied blij ft in overweging om later opnieuw geregeld te worden. Spreker wijst er op, hoe sympathiek en tegemoet, komend die toon is. In de geheele Memorie van Toe lichting ziet men de welbekende pen van Dr. Kuyper, en die tusschen de regels leest, ziet daar wel staan Als er een flinke stem uit de Kamer komt tot in voering van local option, dan is de regeering niet ongeneigd mede te gaanEene aanmoediging dus voor de Kamerleden, die wel weten, nu geen blauwe scheen te zullen halen. Zaken genoeg dus, zegt spreker, voor de drank bestrijders om de propaganda te baat te nemeir. Gewerkt en gestreden moet er worden. N n, want 't staat te voorzien, dat we in de eerste 10 jaar geen drankwetsherziening znllen krijgen. N u, waar zich reeds de gelegenheid aanbiedt, het local option in toepassing te brengen, door in gemeenten, waar het aantal vergunningen beueden het maximum is, de vermeerdering vap dit aantal te beletten. Nu, op het oogenblik dat de groote pers het ontwerp zoo sympathiek ontvangt en den drankbestrijders en het drankwetcomité op de meest voorkomende wijze de behulpzame hand biedt. Nu is het tijd, om bij ver schijning van de petitielijsten van het drankwetcomita, dat in Amsterdam in één week reeds lijst bij lijst ingevuld terugkreeg en nog telkens aanviagen krijgt cm nieuwe, allen nwe handteekening te zetten. Nu voor de zaak gepropageerd, gestreden I Dat is de plicht van het oogenblik. Het debat, dat een zeer hniaeiyk karakter droeg de meeaten der aanwezigen waren Geheel-Onthouders bestond voornamelijk uit het vragen van inlichtingen en nadere verklaringen, die welwillend werden verstrekt. UITSPRAKEN: Gr. Snoek, Den Helder, [thans gedetineerd], 't driemaal opmaken van valsche stukken en het evenzooveel malen gebruik maken daar van, 12 maanden gevangenisstraf, voor 't verdere hem bij dagvaarding ten laste ge legde is hij ontslagen van alle rechtsvervol ging. [Nu, hij kan 't hier vooreerst wel meê doen], Corn. Spaans, N.-Scharwoude, diefstal, 2 maanden gevang. K. A. Hoogschagen, Koegras, mish., f 20 boete, of 10 dagen hechtenis. Jan Nijman Ez., Egmond a. d. Hoef, ver nieling, 3 weken gevang. N. J. Masseus, Den Helder, eenv. beleed., 4 maal gepleegd, f 8 boete, of 8 dag. hecht. C. Langedijk en P. Jes, beiden te N.-Schar- woude, straatschenderij, de le. f 12 boete of 3 dagen hecht., de 2e 2 boeten elk van f 8, of 2 maal 2 dag. hecht. Jan Hopman, Oudkarspel, dierenmishandel. en straatschenderij, 5 dag. gev. Jac. Groot, Alkmaar, diefstal, 10 dagen gevangenisstraf. Hoewel er op de zitting van heden maar vijf zaakjes werden behandeld, konden we onze werkzaamheden toch niet ten einde brengen bij 't daglicht. Te vier ure in den namiddag ongeveer werd dan ook het heldere kunstlicht ontsto ken, ook in de nabijheid der „persmuskieten", hetwelk dezen op hoogen prijs stelden, daar ze nn hunne potloodkrassen zoo duidelijk konden maken als zij zelf maar wilden. De eerste belangrijke voorgevel, dien we heden te zien kregen (en die, ondanks 't winterseizoen, nog volstrekt geen behoefte aan een neusdoek had) behoorde aan den welbekenden 28-jarigen jongenheer Daniël Meier, die in 't laatst van 't vorige jaar nog zoo vrij was, even een rijwiel van den jon genheer I. Rhür te Alkmaar weg te kapen. Sinjeur zag er wel naar uit, of hij, evenals zijD naamgenoot, een poosje in den „leeuwen kuil" had vertoefd. Daniël is dan ook danig „in den achtermiddag". Hij is nog zoo'n beetje timmerman van beroep geweest, doch ver klaarde, dit vak niet machtig te zijn. 't Boe renwerk schijnt hij eigenlijk nog beter te kunnen verrichten, maar in den boerenarbeid heeft hij heelemaal geen zin. Meier is den laatsten tijd er dan ook al aan gewend, eeu zwervend leven te leiden cn hoewel eigenlijk in Hoer Hngowaard thnis- behoorende, is sinjeur thans zonder vaste woonplaats. Hij werd op 14 Oct. door den Alkmaarschon agent van politio J. de Boer, die op surveillance was, zwervende en zonder middel van bestaan aangetroffen, zoodat deze aan onzen Daniël bij de Kooltuin vriendelijk zijn geleide aanbood. Daniël marcheerde meê en in de Langestraat kwam de agent van politie P. Fellinga hen tegen. Meier stak nu naar Fellinga de hand nit voor een aalmoes, zoodat hij heden zoowel voor bedelarij als voor 't zonder middel van bestaan rondzwer ven [alzoo laudlooperij], terecht stond. De O. v. J. eischte wegens bedelarij 1 dag hecht, en wegens landlooperij 5 dagen hecht, met last tot opzending van den beklaagde naar eene Rijkswerkinrichting voor den tijd van 1 jaar en 4 maanden. Ons vreedzaam eilaDd Wielingen was op 28 Sept. j.1. 't tooneel van een vreeselijk duël dat zeker nog jaren in herinnering zal blijven bij de eenvoudige eilandbewoners, 't Bloedige drama dat wij hier moeten schet sen, werd afgespeeld tusschen de heeren Izak Hokke, [die vandaag als bekl. schitterde door afwezigheid] en Jan Krommendam, die de „mishandelde" was en alzoo de lijdende partij. De beide heeren hadden al een beetje quaestie was ontwapend. De prins kwam hem voor, een goedhartige jongen te zyn. Hij mocht Olga aanbidden Waarom niet Hoe kon men een mannelijk wezen dat kwalijk nemen 'sAvoqds vond Wigus Carolyne wat onrustig. Zy had bepaald geen telegram van haar man gekregen met nauwkeuriger op gaven van zijn komst. Zy wilde hem tot Boulogue tegemoet gaan. Dat was haar plan. Maar hoe kon zij dat uitvoeren, als haar niet uur en dag van zyn komst pre cies bekend waren? Wigus zocht haar wat te veistrooien. Daar humor niet een der schatten van zijne ziel was, gelukte het hem maar matig. Na den eten, om negen uur, gingen zij naar boven, naar de dames Soniakow. Mevrouw Soniakow ontving tweemaal in de week, of ze in Petersburg was of in Florence. Toen.. Wigus achter Carolyne de mooie pronkzalen binnentrad, kreeg hij hartklop pingen. Hy vond dat zeer belachelijk van zichzelf. Waarom Waarom maakte hij zich nu eigenlyk zenuwachtig Wat gingen hem deze wereld en de menschen hier aan Terwille van Carolyne liet hy zich medesleepen, maar zyn innerlijke eenzaam heid midden in al dit mooie wilde hy toonen, en bewaren. Ia de eerste salon waren slechts Olga en mynheer Von Mandock. Het was de eerste maal na dien kwel lenden Zondagavond, dat Olga Wigus terugzag. Alle kleur week uit haar gelaat. Zeer trotsch richtte zy zich op. Zy herinnerde zich heel goed, dat ze hem iets tóónen wilde. gehad, totdat 't op gemelden datum tot eene geweldige uitbarsting kwam, zóó hevig, dat een uitbarsting van een vnnrspnweuden berg in vergelijking hiermee nog niets is. De weled. heer Izak Hokke was met zekeren Jan Lont aan 't metselen van een In aan bouw zijnd hnia aan den Oeverweg. Krom- mendam passeerde 't in wording zijnde ge bouwtje en riep tegen Jan Lont„zoo Jan, zei je d'r weer 's ientje overend zette En tegen Hokke schreeuwde hy „als je me nou wilt hebben, dan kan ie me krijgen, hoor(Dit naar aanleiding van een uitda ging, vroeger door Hokke aan Krommendam gedaan). Hokke liet nu geen wind door de hekken waaien, maar stapte pardoes op Krommendam aan en sloeg hem „om kop en ooren". Ook heeft bekl. zijn slachtoffer nog met een kalkemmer geslagen. De O. v. J. achtte de feiten wel bewezen, maar vond dat Krommendam ook wel wat aanleidiDg hfid gegeven door zijne uitdaging. Dit wenschte Z.E.G. bij 't opleggen van straf aan den overigens gunstig bekend staanden beklaagde dan ook wel in aanmerking geno men te zien. De eisch luidde wegens mis handeling, naar aanleiding van art. 300 van 't Wetb. van Strafr., f8 boete, subs. 8 dagen hechtenis. 't Toeval wilde, dat we, (op Wieringen „uitgepraat" zijnde,) een geweldige „salto mortale" maakten, die ons heel in de uitge strekte gemeente Hoorn deed te land komen, 't Was op 17 Oct. aldaar „markt" en na afloop der bezigheden reed zekere mijnheer Luitje Smit, een Wijdenesser veehouder, uit den stal van 't echtpaar Pieter Singe en Grietje Roos, die in Hoorn een „gnap her- bergie" hebben. Met hem meê zouden rijden den heeren C. Velt (herkomst onbekend), en Cornelis Wever, en 27-jarig bewoner van de Weere, gem. Hoogwoud, 't Drietal reed dan „goed en wel" bij Singe den stal nit, [dat is te zeggen uitgenomen Wever, waren ze wel een beetje „kachel",] maar ze waren nog geen 10 minuten buiten de stad, of, [o, groote Goden, wat ramp daar bemerkte mijnheer Luit dat zijn zweep ontbrak. Of die nn op dit kleine traject was verloren geraakt, dan wel of ze nog in den stal van Singe was, wist Smit niet zeker, maar men keerde naar den kastelein terng. Wellicht hadden ze er een ontzaglijk lui paardje voor, of misschien ook was de zweep van Smit een erfstuk van diens schoonpapa, [waaraan hij ais zoodanig even gehecht was als Waler, te N.-Scharwoude aan den boonenstok van z'n schoonvader zooveel is echter zeker, dat da kastelein verklaarde, de zweep in de kar van Smit te hebben gezet, [zoodat ze haar dan onderweg moesten hebben verloren Ze gingen naar 't verlorene zoeken echter zonder gunstig resultaat en ten slotte werd Wever [door Velt| 't verwijt gedaan dat hij, Wever, de zweep wel wist. 't Drietal ging weer de gelag kamer binnen [niet in de meest vredelievende stemming]. Volgens Cornelis Wever nu gaf Smit hem [W.] onverhoeds een geduchten klap in 't aangezicht; ze raakten over don grond en Wever werd door Smit in z'n keel gegrepen, zoodat hij 't op dat moment onder Smit's „behandeling" nogal benauwd had, totdat Velt, als vredesengel tusschenbeide komende, goedvond, de vechtenden te schei don. Smit verklaarde echter, dat hij door Wever 't eerst is aangepakt. Zekere Geer- truida Johanna Koutsma, echtgenoote van C. Homan, was voor hare woning vlak naast de herberg waar de herrie plaats vond, aan 't straatschrobben en vertelde als getuige hiertoe uitgenoodigd dat ze had gezien, dat by de worsteling Smit bovon was en aanvankelijk de winnende partij, totdat naderhand Wever „revanche" nam en, door Velt verlost zijnde, Smit op schoppen en trappen tracteerde. De O. v. J. vond dat er juist niet op groote gelijkluidendheid in de getuigenverklaringen viel te roemen, in tegendeel Als Velt, (die absent was), ware overgekomen, dan, zoo vermoedde Z.E.G., zonden we misschien nog een derde lezing van 't geval te hooren hebben gekre gen. In Dec. '98 is Wever nogal eens veroor deeld, zoodat er nog geen 5 jaren sinds zijne laatste veroordeeling zijn verloopen, ['t geen niet in beki's. voordeel zal blijken te zijn.] De Heer Off. eischte wegens mish., gepleegd nadat de laatste veroordeeling nog niet verjaard was, naar aanleiding van art. 822 v. v. W. v. Str., 8 dagen gevang. Afweren afweren Maar Wigus boog als een vreemde, kort en zwijgend. Hij volgde Carolyne. Zij moest hem aan de meesteres dezer salons voorstellen. En Olga ging met hen mede, achter hen aan. Zij kón niet anders. Zy moest zien, hoe haar moeder dezen man ontving. Elke zenuw in haar was gespannen in sidde rende verwachting. In de tweede kamer waren een dozijn men schen vereenigd rondom mevrouw Soniakow, die op een kleine roode sota troonde. Daar zij door haar rheumathiek niet steeds mees ter was van hare bewegingen, gaf ze er de voorkeur aan, in trotsche houding te zitten, of, niet minder trotsch en rechtop, met een stok in haar hand te staan. Zy vermeed het heen en weer loopen, met critivche oogen op haar gevestigd, als ze pyn had. Want ze wiet, dat haar vorstelijke houding er onder leed, als ze niet waardig en trotsch als een pauw kon stappeD. Prins Bolko stonds rechts naast haar, met de handen op de leuning der sofa gevouwen. Carolyne Wallraven voerde haar joDgen vriend tot vlak voor mevrouw Soniakow en stelde hem voor. HennegallHennegall? Mevrouw Sonia kow had hem reeds weer vergeten ach ja, dat is de beschermeling van den char- manten geheimraad en zijne verstandige vrouw En met een kalm lachje gunde zij Wigus een vluchtigen blik en zeide in het Fransch „ik ben verrukt..." Dadelyk daarop wendde zij zich weer tot prins Bolko, niet zonder dadelijk Caro lyne in het gesprek te betrekken, dat zy voerde. Het was alles zoo ongeveer binnen een halve minuut geschied en met de haar eigen zijnde manieren had ze dezen Henne gall aigemaakt en zich in een afgesloten groepje, waarmede ze een gesprek voerde, afgescheiden. Olga kende dit kunstje. Zy kon het zelf ook heel goed, als haar ergens een niemand werd voorgesteld. Dat had ze vsn haar moeder en andere vrouwen van haren kring geleerd, Nu beefde haar hart evenwel van toorn. „Beste Hennegall," zeide zei, „ik zal u voorstellen. Kom." Zij voegde aan zyn naam geen verklarin gen, geen smukkende woorden toe. Maar de gansche manier, waarmede ze hem mot de andere gasten bekend maakte, scheen dezen te verstaan te geven, dat ze met een man van 'oeteekenis te doen hadden. Wat zou haar moeder dénken Hennegall was een min. Niemand, ook haar moeder niet, mocht hem afmeten naar de positie, die hy op het oogenblik bekleedde. En een menigte namen gonsden er aan Wigus' oor voorbij. Gravin Beroldini, Professor Kast Manning„Wy kennen elkaar reeds." Miss Webster, Graaf Berol dini, Mevrouw Lobonow, Baron en Barones Treysing Mevrouw Soniakow keek haar doch f er zesr verwonderd aan. Na eenige minuten zag Wigus vich in een kringetje, waarvan de vl -Jlo d. professoi Man it mevrnu" L Og en hij zeif de personen w r A idpM aan een tafel, met een marmeren biad op vergulden voet. Juist bood een bediende marsala, confi-

Schager Courant | 1903 | | pagina 5