S t o r m. Plaatselijk Nieuws. Binnenlandse!! Nieuws. Te KAMPEN woedde een hevige storm, na en dan gelijk een orkaan, vergezeld van ontzettende regen- en hagelbuien. In korten tijd werd de IJael door den krachtigen wind tót een aanmerkelijke hoogte opgezweept; de aan den rechteroever gelegen landerijen stonden dadelijk onder water. Van vele hui zen vlogen dakpannen, en hier en daar wer den boomen ontworteld. De treinenloop op de lijn AMSTERDAM— GOUDA ondervond Zaterdagavond belang rijke vertraging, doordat tnsschen Gouda en Nieuwerkerk eenige telegraafpalen waren omgewaaid, die de spoorbaan versperden. Zaterdagavond half acht geraakte het Duitsche 4-mast zeilschip Mneme, kapt. Han- sen, met salpeter van Galeta Buena naar ROTTERDAM bestemd, bij het binnenzeilen van den Nieuwen Waterweg op de Zuidpier. De kapitein wilde zijn schip niet verlaten. De lading zal gelost worden en dan het schip, dat pas nieuw is gebouwd, worden afgebracht. Van de avondbooten op BRIELLE werd de Maasnymph IV op den wal bij de batterij gezet. De Voorne en Patten II is bij de Nes door den storm op den wal geworpen. De passagiers zijn met de reddingboot gered en de schepen weer afgebracht. Te SNEEK en in de omstreken dier stad heeft Zaterdag een windhoos vreeselijk huis gehouden. Een watermolen onder 1JSBRECHTUM werd over een sloot geworpen en 15 meter verder neergesmakt. Tal van schoorsteenen werden afgerukt, waarvan enkele door lantaarns in 't woon vertrek terecht kwamen. Onderscheidene spie gelruiten kwamen te gevoelig in aanraking met dakpannen enz. en twee molens bescha digde de wind zoodanig, dat er honderden guldens noodig zullen zijn, om de schade te hörst©! IÖD» Ook te HARLINGEN werd de windhoos waargenomen. Onder anderen werd een stapel planken opgenomen en over de naastbij staande huizen verspreid. Uit AMERSFOORT Onze stad zat ongeveer half onder water. Aan den Koppel en het Kleine Spui stond alles blank, evenals aan de andere zijde van de stad. De hevige storm uit het Noordwesten was in verband met den springvloed en de veel vuldige regens van den laatsten tijd oorzaak, dat het water aangevoerd door de Luttersche, Barneveldsche beken enz., geen vrijen afvoer langs de Eem hadhet zeewater, dat door den storm in den mond van den Eem werd gestuwd, keerde het water van genoemde beken. Aan den Koppel en het Spui b.v. zag men plaatsen waar het water tengevolge van de persing van zee af uit den grond kwam op borrelen in vele kelders, waar men bynn nooit water zag, kwam hetzelfde verschijnsel voor, en als gevolg daarvan stonden de kel ders onder water. Zondagochtend zag men kerkgangers op karren, getrokken door mannen met water laarzen aan, opgaan om hunnen Zondags plicht te vervullen. Uit IJMUIDEN -werd gemeld Het Nederl. Btoomschip IJmuiden, van Seaham met eene lading kolen naar Nieuwe- diep bestemd en hier als bijlegger binnen, heeft eene vreeselijke reis gehad. De reddingsbooten met davids en stoelen zijn verbrijzeld. De log en de klok gingen verloren. De beide bruggen en de telegraaf zijn verdwenen. De presenningen van de lui ken gespoeld. Het stuurrad stuk. Stoom- leidingen met dakstukken en luchtkoker weg geslagen en alles van dek gespoeld. Door het vreeselijke stampen van het schip in de woeste zee zijn de steekbouten van den ketel doorgewerkt, tengevolge waarvan de stoom ketel lekkage kreeg. Sedert Vrijdagavond had men getracht in Nieuwediep binnen te loo- pen, doch door ontbreken van een loods en door de geweldige zee was men telkens ge noodzaakt weer af te houden, totdat ten slotte alles dermate ontramponeerd was en het kompas defect werd, zoodat men genood zaakt was naar IJmuiden af te houden en daar binnen te loopen. De geheele equipage was uitgeput en had sedert Vrijdag onafge broken aan 't dek dienst gedaan tijdens liet schip bijna onophoudelijk door zware zeeën als 't ware bedolven werd. Het schip zal ter reparatie naar Amsterdam opstoomen. Zondag in den loop van den dag rees de Zuiderzee bij EDAM tot ruim 2 Meter boven A. P. Dijkgraven en Heemraden van den „Zeevang" en den „Zuidpolder", betrokken de Dijksma- gazijnen. De noodvlaggen waren uitgestoken en de wachters op hun posten. Het eiland MARKEN liep reeds Zaterdag- avond onder water. De storm was soms zoo hevig, dat een der motorbooten, die de reis waagden, bulten de haven bijna omwoei en in allerijl moest terugkeeren. Van alle kanten kwamen stormberichten, te veel om plaats aan allen te verleenen. Ook in het buitenland heeft het geducht gestormd. O.a. in Noordelijk en Westelijk Duitschland is veel schade aangebracht. Te Voelpke, pro vincie Brunswijk, werd een dak van een ar- beidersgebouw door den storm weggeslingerd. Er ontstond brand en de 76 bewoners van het gebouw konden zich ternauwernood redden. 14 werden zwaar gewond en 4 kwamen in de vlammen om. Te Chemnitz is een in aan bouw zijnd gebouw van 4 verdiepingen inge stort, een voorbijgaande vrouw werd gedood. Te Hannover is de groote schoorsteen van den pietmolen te Peile omgewaaid, een werk man werd gedood en 5 personen werden zwaar gewond. Te Bremen is de Engelsche stoom boot „Twizell" gezonken. Op het kanaal Dortmund-Ems is de sleepboot „Sophie Wes- sel" gezonken. De stoker verdronk. Vergadering van den Raad der gemeente WINKEL, gehouden op Dinsdag 24 November 1908, 's nam. 2 uur. Afwezig de heeren J. Breebaart Kz. en S. Over. Met hot gewone welkom opent Voorz. de vergadering, waarna door den Secr. de notulen van de vorige zitting worden gelezen. Deze worden vervolgens onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Naar aanleiding dezer notulen deelt Voorz. mede, dat het in de vorige bijeenkomst genomen besluit, om een leuninkje te plaatsen bij de tramhalte, zeer waarschijnlijk niet zal worden uitgevoerd, als zijnde het aanbrengen van dergelijke voorwerpen in strijd met de wet op de spoorwegen. De heer Breebaart liet zich n.1. in een vergadering van B. en W. in dien zin uit. De wet zal hierop eerst nagezien worden en blijkt dat het inderdaad verboden is, dan zou men misschien daaraan toch eenigermate tegemoet kunnen komen door het verleggen van het loopstraatje naar het tramwachtlokaal. Wat betreft de straatverlichting te Lutje winkel, onderricht Voorz., het noodige te zullen aanschaffen, na vooraf door den lantaarnopsteker te Winkel op de hoogte te zjjn gesteld, welk materiaal hij nog voor banden heeft. Hierna worden achtereenvolgens in behan deling genomen de daarvoor op de agenda van werkzaamheden gebrachte onderwerpen. 1. Een verzoek van Aldert Kuiper, tot het van de gemeente in erfpacht mogen ontvangen van een stukje grond, waarop alreeds staat een huisje toebehoorende aan de wed. Joffer. Voorz. licht te dezer zaak toe De wed. Joffer wil haar huisje verkoopen, omdat ze de jaarlijks daarop komende kosten aan onderhoud enz. bezwaarlijk kan betalen. Kuiper woont thans in het voorste ge deelte van de Vierstaten gratis. Wanneer nu Kuiper het huisje van de Wed. Joffer koopt, verzoekt deze laatste, de alsdan ledig komende woning te mogen betrekken. Wordt haar zulks door de gemeente niet toegestaan, dan verkoopt ze haar huisje niet, en blijft Kuiper alzoo onveranderd in de Vierstaten geherbergd. Zooals de heeren weten, gaat Voorz. verder voort, is het usance, dat de Vierstaten be woond wordt door arme weduwen, zoodat de Wed. Joffer daar wel voor in aanmerking j kan komen en het bovendien voor Kuiper met zijn groot gezin geenszins als bewoonbaar kan worden aangemerkt. Om deze redenen hebben B. en W. aan de j Wed. Joffer dan ook vergund, de gemeente woning in de Vierstaten te betrekken, zoodra I Kuiper deze zal hebben ontruimd. Na deze toelichting wordt met algemeene stemmen besloten, den grond, waarop het huisje van de Wed. Joffer al reeds eenige jaren staat, in erfpacht uit te geven tegen een billijke vergoeding, zulks door B. en W. j nader te regelen. 2. Een verzoek van C. Gutter, om eene geldelijke vergoeding voor het gemis van de hem beloofde vrije woning. Terzake hiervan deelt Voorz. mede, dat B. en W. in dit voorjaar aan C. Gatter de woning in de Vierstaten, welke toen ledig stond, hadden beloofd. Gutter is een betrek kelijk oud man, wien 't moeilijk viel langer huishuur te betalen. In tnsschen werd door het ongeval van brand aan Kuiper vergund, teneinde te voorkomen, dat deze met zijn groot gezin op straat geraakte, tijdelijk die nog ledig zijnde woning te betrekken. Vermits Kuiper geen andere woning heeft kunnen krijgen, is dit zoo den geheelen zomer en herfst doorgegaan, doch hij schijnt Gutter in diens huishuur ten deele te hebben bijge staan. Nu dat er weer sprake is, dat de woning in de Vierstaten openkomt, heeft Gntter zich uit den aard der zaak daarvoor weer aangemeld. De woning is echter om redenen als voren vermeld aan de Wed. Joffer toegezegd en oordeelen B. en W. het wen- schelijk aan Gutter voor het gemis van die woning een toelage te geven. De redenen die B. en W. daartoe hebben geleid, zijn deze Gutter is van een bejaarden leeftijd, ver keert in betrekkelijk behoeftige omstandig heden en is volstrekt niet in staat, behalve zijn salaris als lantaarnopsteker, nogal bij verdiensten te maken. Als lantaarnopsteker voldoet hij heel goed en het petroleumgebruik is, vergeleken bjj voorheen, belangrijk minder, bijna de helft, niettegenstaande de verlichting nog iets is toegenomen. Vandaar, dat B. en W. voorstellen aan het salaris van lantaarnopsteker, 't welk f 100. per jaar bedraagt, een toelage te verbinden, zoolang Gutter daarbij is betrokken. Een bepaald bedrag is bij B. en W. niet genoemd, maar misschien dat een som van f 40.per jaar 's Raads goedkeuring zou kunnen wegdragen. Eenparig wordt daarmede ingestemd en besluit men, aan Gutter als lantaarnopsteker een jaarlijksche toelage van f 40.te ver- loenen. 3. Een verzoek van Boldering, melksuiker- fabrikant te Uitgeest, tot het mogen leggen I van buizen in den berm van den dorpstraatweg, vanaf de kaasfabriek tot de tram. Hieromtrent brengt Voorz. ter kennis, dat de heer Boldering de wei van de kaasfabriek heeft gekocht en voornemens is, door gebruik making van pomp en locomotief, die wei langs de leiding in het reservoir bij de tram te persen, waar toe hij permissie verzoekt tot het leggen van de buizen in den straatweg. De leiding zal ongeveer 40 centimeter onder den grond worden aangebracht. De heer Nobel vraagt, of de wortels van de aan den wegkant staande boomen geen gevaar voor beschadiging beloopen. Niet alleen de groei van de boomen kon daardoor worden belemmerd, maar ook zouden ze hun steun verliezen, omdat de boomen aan den achterkant toch al weinig of geen steun hebben. Voorz. zegt, daarover ook te hebben nage dacht. Als men echter op niet te veel wortels stuitte, zou de buis bij enkele dikke wortels daar onder door kunnen gaan. Dat is echter een kwestie, die pas bij de opgraving aan den dag komt. In geen geval zou Voorz. er de boomen aan willen wagen, dan liever naar andere middelen uitgezien, maar men zou kunnen probeeren. De heer Timmerman brengt in 't midden, dat het wellicht het beste was, om de buizen in de loopstraat te leggen, dat is wel meer kostbaar,maar toch zeker zeer goed uitvoerbaar. Vooraf zou men echter een proef in den berm van den weg kunnen nemen. i Wordt besloten aan den heer Boldering te vergunnen, de leiding te leggen, hetzij in den berm van den weg of in de loopstraat, op een diepte van 40 cM., mits Voorz. zich ge lieve te overtuigen, dat, wordt de eerste plaats gekozen, geen groote beschadiging van de boomenwortels daarvan het gevolg kan zijn. In omvraag, die hierna volgt, zegt de heer Timmerman, dat een geul is ontstaan in den straatweg te Lutjewinkel, n.1. ter plaatse waar de nieuwe bestrating is geëindigd. Voorz. belooft, Bakker dit in orde te laten maken; hij zou dan tevens eens in de Weere de knippen kunnen ophalen. Verder doet zich in de rondvraag niets voor, waarna de vergadering met dank aan de leden voor hun opkomst, door den Voorz. wordt gesloten. Nieuw Leven. Station NOORD- SCHARWOUDE. 21 Nov. aangevoerd 29210 stuks kool. Roode f 8.— a f 8.75, kleinere f 0.20 a f 2 50, gele f 2.60 a f 3.76, kleinere f 0.46 a f 2.60, witte f 1.40 a f 2.per 100. 28 Nov. aangevoerd 13650 stuks kool. Roode f 3.26 a f 4.76, kleinere f 0.40 a f 3.—, gele f2.— af 8.—, witte f 2.26 a f 2 80 per 100. 24 Nov. aangevoerd 13500 stuks kool. Roode f 2.80 a f 5.60, kleinere f 0.70 a f 2.60, gele f 0.70 a f 1.80, witte f 2. - a f 2.80 per 100. Ons Belang. Station HEER HUGOWAARD. 24 Nov. aangevoerd 16000 stuks kool. Roode f 2.60 a f 4.kleinere f 0.60 a f 2.60, gele f 3.— a f 4,—, kleinere f 0.60 a f 2.90, p. 100. Bij den onderhandschen verkoop gelden de volgende prijzen le, 2e en 8e soort roode kool f 8.— a f 6.50, kleinere f 0.40 a f 2.60, le, 2e en 8e soort gele kool f 2.60 a f 4.60, kleinere f 0.60 a f 2.26, witte f 1.—- a f 8.—. Groentemarkt te BROEK OP LANGENDIJK. 21 Nov. 2600 bloemkoolen f 1.— a t ».^o, 86000 roode f3. a f 5.60, 16000 gele f 2.50 a f 4.76, 26000 witte f2.- af 8.60 per 100. 28 Nov. 1000 bloemkoolen f 0.90 a f 6.50, 12000 roode f 3 - a f 6 -, 13000 gele f2£0 a f 5.75, 12000 witte f 2.60 a f 5.— per 100. 24 Nov. 1500 bloemkoolen f 5.a f 9.— 16000 roode f 2.- a f 4.50, 6000 gele f 2.50 a f 5.25, 8000 witte f2. - a f 4.26 per 100. Deze prijzen betreffen de le, 2e en 3e soort kool, kleinere soorten gelden aanmerkelijk minder. Uien gelden f 1.60 a f 1.75 per 50 Kg. Schagen, 26 November 1903. Vergadering van den Raad der gemeente Schagen, op Dinsdag 24 Nov. 1903, des morgens ten 10 ure. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer H. J. Pot, Burgemeester. Na opening der vergadering, lezing en goed keuring der notulen. Ingekomen is een schrijven van mej. wed. Jb. Denijs, met kennisgeving van het over lijden van haar echtgenoot. Voorz. zegtIn den overledene hebben we gehad een be kwaam secretaris en in hem hebben wij ver loren een zeer verdienstelijk ambtenaar. Bijna 30 jaren heeft hij gearbeid in dienst van deze gemeente en zijn werk zal voor hem een denkmaal blijven. Aan ons en aan diegenen die na ons komen, zal dit werk ten goede komen. Ik breng hem hier gaarne welver dienden dank daarvoor. Is aan de orde benoeming gemeente-secre taris. De aanbeveling luidt1. A. C. Roggeveen, loco-Gem.-Secr. alhier, en 2. J. F van Amstel, le commies en plaatsvervangend Gem.-Secr. te Wormerveer. Nadat Voorz. de stukken had besproken, zegt spr.no 1. is ons allen bekend en naai de gedachten van B. en W. alleszins aanbe velenswaardig. 7 Maanden heeft hij de be trekking van gemeente-secretaris waargeno- meu en bepaald tot ons aller genoegen. B. en W. hebben daarom gemeend den heer Rog geveen gerust te kunnen aanbevelen. Zija persoon en burgerlijke staat zijn u allen bekend. De heer A. C. Roggeveen wordt daarna be noemd met 7 stemmen, 1 blanco. Op de vraag van den Voorz., of hij de be noeming aanneemt, zegt de heer Roggeveen: Gaarne, mijnheer de Voorz en als ik daaraan nog iets mag toevoegen, dan wil ik u, Bur gemeester, de heeren Wethouders en Leden van den Raad, hartelijk dank zeggen voor het blijk van vertrouwen, mjj geschonken, door mij te benoemen als secretaris dezer ge meente. Ik besef ten volle de verantwoorde lijkheid van den werkkring die mij wacht, maar het zal mijn streven zijn, steeds mij waardig te toonen het vertrouwen, dat u heden in mij hebt gesteld. Voorz. zegtmijnheer Roggeveen, u wacht een betrekking, die moeilijk is, maar deze werkkring was u niet onbekend. De jonge kracht en moed vermogen veel en als u uw werk met nauwgezetheid opvat, waaraan ik uwerzijds niet twijfel, dan zal het uitstekend gaan. Ik geloof niet te veel te zeggen, als ik u de verzekering geef van de welwillend heid van het Gemeentebestuur, van den Raad en van het college van Dag. Bestuur, en wat mijzelf betreft, ik bied u gaarne mijn steun en vriendschappelijke samenwerking aan. Daarna worden door den niouwbenoemden secretaris de beloften afgelegd en volgt de algemeene felicitatie. Tot afgevaardigde naar de heden, Dinsdag avond, te houden vergadering van de Naam- looze Venn. Motorbootdienst Kolhorn-Schagen, wordt met algemeene stemmen benoemd de heer H. J. Pot. De agenda dier vergadering gaf tot de volgende bespreking aanleiding De heer Hoogschagen zou gaarne zien, dat in dien geest den afgevaardigde een mandaat werd verstrekt, om den dienst te doen voort duren. De motorboot zou spr. niet gaarne missen, als zijnde de eenige verbinding tns schen Kolhorn en Schagen. De heer Asjes informeert, of die voorstellen tot liquidatie werden gedaan ingevolge een bepaling van de statuten, waarin staat ver meld, dat men daarover jaarlijks in een algemeene vergadering een beslissing moet nemen. Spr. doet die vraag, omdat verleden jaar ook, meent hij, een voorstel is gedaan tot liquidatie, en nu al weer. Den heer Roggeveen heeft dit voorstel van het Bestuur der Motorboot eenigszins ver baasd. Dit besluit moet, Volgens een couran tenbericht [Zijper Courant] het gevolg zijn van het besluit van den gemeenteraad van Schagen, omdat deze steun aan den motor heeft geweigerd. Dat is onwaar, de Raad heeft alleen ingevolge het adres besloten, de exploitatie-rekening af te wachten, om te zien of steun noodig was. Het adres gaf aanleiding, te denken, dat de exploitatie wel toe kon, maar dat men op enkele andere zaken wat tekort kwam, en daarom heeft de Raad het besluit genomen, af te wachten hoe de rekening sloot, en als dan steun noo dig was gebleken, zou die, naar Spr.'s mee ning, beslist niet zijn onthouden. Voorz. heeft schijnbaar particulier de zaak reeds vóórdat de liquidatie werd gepubliceerd, toegelicht. Het voorstel van liquidatie, zegt Voorz., is evenwel toch gedaan en nu staan we voor het gevalSpr. acht het ge- wenscht, dat de afgevaardigde tegen het staken van den dienst zal stemmen. De heer Vader is daar niet geheel voor. Als uit de mededeelingen op de vergadering blijkt, dat om andere redenen de liquidatio wordt voorgesteld, dan moet de afgevaar digde vrij mandaat hebben, om uaar bevind van zaken te kunnen stemmen. De heer Bijpost sluit zich daarbij aan en aldus wordt met algemeene stemmen besloten. Voor het opmaken van de 10-jaarl. alfa betische tafels op de registers van den Burgerl. Stand stellen B. en W. voor, een belooning te geven, evenals lOjaar geleden, van f 16. De heer Hoogschagen acht dat bedrag te gering en wil f 26 geven. Dit voorstel wordt aangenomen. Tegen de heeren Vader en Buis. In een vorige vergadering was een adres ingekomen van de regenten van het Weeshuis, om de straat naar het kantongerecht voor f i in koop over te nemen. Die zaak was naar B. en W. gerenvoyeerd. B. en W. hadden de straat opgenomen en de gemeente-architect was tot de conclusie gekomen, dat reparatie straat, duiker en schoeiïngen zou kosten f370. Hoeren regenten was toen gevraagd, of zij genegen waren, de reparatie, van schoeiïng en duiker voor hun rekening te nemen tot een bedrag van f 84 Regenten hadden daarop schriftelijk bevestigend geantwoord, waarom B. en W. voorstellen, de straat voor f 1 te koopen. Met algemeene stemmen aangenomen. De bepaling wordt hierbij gemaakt, dat re genten den doorgang naar het land nooit met eenig getimmerte mogen belemmeren. Door B. en W. wordt vervolgens voorge steld, het gasbuizennet van den heer Van Rossem over te nemen voor f 2260 en de gasmeters voor f 2250.30. De deskundige, de heer Claassen, had geadviseerd, dat deze be dragen alleszins billijk waren. Deze overname werd geacht in het financiëel belang der ge meente te zijn en zeer gewenscht voor een geregelden overgang van zaken. Met algemeene stemmen wordt hiertoe be sloten. De rondvraag levert niets op, zoodat de vergadering wordt gesloten. De afdeeling Wes t-F r i e s 1 a n d van „Schuttevaer" had alhier tegen Zondag morgen elf uur een ledenvergadering uitge schreven. De voorzitter alleen was aanwezig, zoodat de vergadering niet doorging. Zaterdagavond vergaderde de Bouwcommissie. Het plan, om de straat bij de griffie door te trekken, zal verder worden uitgewerkt. Men zal zich in verbinding stellen met een rechtsgeleerde, om eens advies te halen over het onteigenen van gronden enz., om zoodoende met een afgerond rapport bij de Vereeniging Algemeen Belang te komen. Door den lievigen wind werd in den avond van don 21sten van de boerderij, bewoond door den heer J. de Veer alhier, de schoorsteen afgerukt. Een paar honderd pannen werden door het gevaarte mee gesleurd, terwijl in een andere zij van het dak een groot gat geraakte. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Op de Bierkade zijn van een aantal per- ceelen pannen afgerukt en flinke gaten in het dak geslagen, zoodat men met zeilen moest dekken. Op de Loet had een perceel het ook geducht te ontgeldeneen aantal pannen weg, een paar dakvensters losgerukt, een kozijn verbrijzeld, en meer dergelijke. Op den Stationsweg eveneens een aantal pannen gesneuveld en een goot afgerukt. Van verschillende menschen hoorden we, die, met paard en rijtuig onderweg, met alles de sloot inwaaiden, of tegen een boom werden geslingerd. Menigeen staldeonderweg en kwam op zijn voetjes thuis. Een klein bewijs van de kracht van den wind was wel, dat in de Wieringerwaard een strooschelf met touwen was vastgesjord aan een paar boerenwagens. De wind nam het geheele zaakje op, zoodat de boerenwagens tegen de strooschelf hingen. Op een andere plaats werd een watermolen eenige meters het land ingesmakt. KAASMARKT Op de kaasmarkt van heden waren aan gevoerd 36 stapels kaas, waaronder 30 stapels kleine kaas hoogste prijs f 28.60, 1 stapels commissie f 26.4 stapels middelbare f 28.26. Aan gewicht 11408 K.G. Vergadering van de Naam- looze Vennootschap Motorbootdienst Kol horn—Schagen, op Dinsdag 24 Nov. 1903. Tegenwoordig 82 aandeelhouders, ver tegenwoordigende 63 aandeelen. Voorzitter de heer P. Raat, opent de vergadering, waarna de lezing der notulen volgt, die worden goedgekeurd. De Voorz. stelt nu aan de orde, het hoofdpunt, waarvoor de vergadering is be legd gewordenliquidatie der Vennoot schap. In een zeer uitvoerige toelichting vertelt Voorz. de redenen, die het bestuur der Vennootschap er toe hebben geleid, het voorstel tot liquidatie te doen. Het hoofd motief washet besluit van den Raad van Schagen op het laatste adres der Vennoot schap om subsidie. De Voorz. trok daaruit de conclusie, dat geen steun aan de Ven nootschap zou worden verleend, en daar dan de Motorbootdienst niet zou kunnen bestaan, werd liquidatie voorgesteld. Door onzen burgemeester, den heer H. J. Pot, werd gewezen op het adres der Ven nootschap, waarin gevraagd was voor het dienstjaar 1904 toe te staan een subsidie van f 200 of zooveel minder als uit de na het omkomen van het dienstjaar over te leggen exploitatierekening en balans mocht blijken noodig te zijn. In dat adres stond tevens vermeld, dat met zekerheid kon worden gezegd, dat de ontvangsten over het jaar 1903 de exploitatiekosten zullen dekken, maar dat geen voldoende winst kon worden gemaakt om voor het reservefonds af te zonderen. Op dat adres, zegt de heer Pot, kon niet anders besloten worden, als nu door den Raad is gedaan. Er is gevraagd: wan neer uit de rekening blijkt een tekort, geef dan subsidie tot een maximum van f 200, of zooveel minder als noodig is; welnu daarop kan alleen een beslissing genomen worden, als de rekening wordt overgelegd. In het schrijven dat door het gemeentebe stuur aan de Vennootschap is gericht, staat geen enkel woord over afwijzende beschik king en nergens kon men een dergelijke conclusie uit trekken. Spr. is de Raad niet, dus kan hier niet verklaren of er subsidie zal worden gegeven, maar het tegendeel is ook nooit gezegd. Spr. verzoekt voor lezing van het adres en den brief van het gemeentebestuur. Beide stukken werden voorgelezen. Na een zeer geanimeerde discussie wordt door den heer G. Holle de volgende motie voorgesteldGehoord het adres van de Vennootschap, gehoord het schrijven daarop van het gemeentebestuur ontvangen, gehoord de mondelinge toelichting van den burge meester van Schagen, besluit dat het be sluit van den Raad van Schagen geen mo tief is om tot liquidatie der boot over te gaan. Deze motie wordt aangenomen met 86 tegen 5 stemmen. Daarna wordt in stemming gebracht liquidatie der boot, of voortzetting van den dienst. Vooraf wordt meêgedeeld dat de ont vangsten der exploitatie van 1908, als de j maand December is, zooals geschat wordt, f 1748 50; de uitgaven f 2009.69. Bij de ontvangsten van 1908 komen nog f 800 subsidie van Barsingerhorn en Schagen, zoodat de ontvangsten bedragen f2048.60, en er dus een vermoedelijk batig saldo is van f 89, tegen een nadeelig saldo van groot f 300 in 1902, dus een kolossale verbetering. Met 45 tegen 6 stemmen wordt besloten den dienst voort te zetten. De heer Oudenhoven, afgevaardigde voor de Vereeniging Algemeen Belang, deelt mede, dat het bestuur dier vereeniging heeft besloten, voor het dienstjaar 1903 f 25 subsidie te verleenen en ook voor het dienstjaar 1904. (Daverend applaus Wordt nu overgegaan tot het verkiezen van een commissie belast met het nazien der rekening. Benoemd worden de heeren H. J, Pot, P. Bronder en G. Holle; tot plaatsvervangers de heeren J. Spaan» r> W. Vader en K.'Engel z', Hierna sluiting. De „Schager Reder ij k e r kamer" vierde j.1. Zondag haar tien-jar8' bestaan met een openbare uitvoering {n zaal van den heer J. Vader Az. alhier De Rederijkerskamers te St. Maarten Winkel hadden vertegenwoordigers ow*n den, die de feestvierende Kamer eelnJ wenschten met haat 10-jarig hestaan n heer S. Bierman, Voorzitter, en de Th. Roep spraken het publiek toe. r Het bezoek was bevredigend. De g6e»t was vrooljjk en opgewekt. IJsbond Hollands Noorder kwartier. tt^ J0 ajgemeene vergadering van den n8t«nAT^ma1 A%?"Noordorkwartier, Zondas A m ^l /R «ehouden, werd aieege- deeld, dat weder 10 afdeelingen tot den Bond waren toegetreden, nl. Hem, Limmen Winkel, Wormer, St. Maartensvlotbrug' Meonistenbuurt, Bovenkarspel, Oude Nie' dorp, Kolhorn en Berkhout De rekening en verantwoording werd vastgesteld op de volgende bedragen ontvangst f 717.995, uitgaaf op f 708.445 batig saldo van f 9.55. Behalve dit saldo ié op de RijksPostspaarbank belegd f 253,7i dus bij recapitulatie t 9.55 en f 253,7] samen f 263.26. De begrooting voor 't dienstjaar 1903/04 werd vastgesteld in ontvangsten f 644.82 en uitgaven f 37q zoodat ze sloot met een batig saldo van f 274 32. Er werd besloten, in samenwerking met andere Ijsbonden en IJsvereenigingen een jaarboekje uit te geven op 't gebied van IJs- en Wintersport. Er was een schrijven ingekomen vaneen Turnclub te Londen. Hierbij werd verzocht om inlichtingen omtrent het werken en streven van den Bond en de afdeeliDgon, met beschrijving van wegen en toestand van banen veroorzaakt door 't plan van eenige Engelsche sportsraen, om bij gunstig ijs, dezen winter een aardig tochtje van ongeveer een week door Holland te maken. Naar aanleiding van dit schrijven raadt de voorz. alle afdeelingen aan, hunne banen voor den a. s. winter bij eventueele komst der Engelschen in orde te hebben, 't Geldt hier z. i. een nationale eer. Uit de stemming bleek, dat tot lid van het Dag. Bestuur was herkozen de heer H. S. de Vries met algemeene stemmen en de heer W. M. van Vliet met 38, tegen 5 op den heer P. Preijer. Als Districts-Voorzitters werden gekozen de heeren H. S. de Vries voor Hoorn, J. B. Jurgens voor Purmerend en P, Preijer Jr, voor de Zaanstreek. LUTJE WINKEL. In de Weere- en Braakpolders was de laatste dagen de waterstand uit den aard der zaak zeer hoog. Verscheidene akkers stonden blank. Den geheelen zomer is het water bier nog niet zoo hoog geweest. Volgens gerucht is het plan in bespreking, deze beide polders van een stoomgemaal te voorzien. De heeren- en damesgym- nastiekvereenigingen „Hercules" en „Hebe" te NIEUWE NIEDORP hielden, ieder in groepen verdeeld. Zondagavond 1.1. een ouderlingen wedstrijd in staaf- en orde-oeie- ningen, in het lokaal van den heer P. Haringhuizen. De heeren waren verdeeld in 5 groepen van 4 of 5 leden, waarbij al of niet de leider meewerkte De dames werkten in 8 groepen van 8, onder commando van een leidster, die niet zelf meêdeed. De jury bestond uit de heeren S. Vonk van Winkel, Jb. Roggeveen van Schagen en C. van Herwerden van N. Niedorp. Na een vreedzaraen kamp, dien een deel van het publiek ten slotte niet meer mot ambitie kon volgen, werden de prijzen toe gekend als volgt De damesleidster mejA, Nooij le prijs met 85 punten, leidster mej G. Strij- bis 2e prijs met 84 punten, leidster mej. De. Schild, 8e prijs met 83 punten. Mej. Strijbis kreeg nog een pluimpje van de jury voor het kranig uit het hoofd commandeeren van de ingewikkelde oefe ningen De heeren Leider W. van Zoonen le prijs met 84 punten, leider R van Zoonen 2e prijs met 78 punten, leider J. Peereboom 8e prijs met 73 punten, leider O. Strjjbis 4e prijs met 65 punten, leider J. Langedijk 6e prijs met 60 punten. De prjjzen bestonden zeer huishoudelijk uit sigaren voor de heeren en chocolade voor de dames. Na afloop vaa den wedstrijd werd tot at" wisseling een tooneelstukje, „De weerbaar heid van Heidorp", opgevoerd Erkennende dat zooiets van een gymnastiekvereni ging toegift is en dus niet zoo nauw be oordeeld moet worden, zal het toch n16 onverstandig zijn, voortaan te zorgen, da men met dergelijke toegiftjes niet de men schen naar huis jaagt. De alotgroep„Het Vaderland is in Ke' vaar, De militairen nemen afscheid van hunne familie en vrienden", was weer een keurig meesterstukje van den directeur, den heer S. Prins. De Kleine Kapel maakte zich als stee verdienstelijk met haar aangename mu«® Het bal werd, vooral naar de me0D.in4t van hen, die er belang bij hebben te 'a begonnen en te vroeg geëindigd. HEER HUGOWAARD. Het polderbestuur heeft besloten, de nog overgebleven watermolens buiten w king te stellen en wanneer blijkt, dat Stoomgemaal krachtig genoeg is (,in overtollige water te loozen, dan zullen de laatste molens onder sloopers-han vallen. „n os Geen paard voor den wageng6'- voor den ploeggeen molen voor het W zoo zal het nog worden. WIERINGEN. g8lJ Benoemd tot tijdelijk onderwijzer de O. L. School te Hippolytushoef de' M. Laan te Middelie.

Schager Courant | 1903 | | pagina 2