HOOI ALKMAAR. ALKMAAR. 47ste Jaargang. No. 3900. DERDE BLAD. Tweede Kamer. Gemengd Nieuws. A d v e r t e n t i n. D. A. Wisselïnk, Honttil So. 1, Alkmaar, Houdt Donderdags te Schagen zit ting in het Café van den Heer Cor- nelii Züdcwind. m 4 JSloel TB KOOP, geperst in H. D0G6EHAAR, van Zondag 20 Dec. 1903. Lager Onderwijs Voortzetting der Tweede-Kamerzitting van Dinsdagmiddag De heer Ketelaar wenschte geen inhouding van salaris bij langdurig verlof wegens ziekte, zoolang geen ontslag is verleend en bij op roeping van onderwijzers voor herhalingsoefe ningen, waarvoor hij wettelijke bepalingen vastgesteld wenschte te zien. Spr. verklaarde zich uit paedagogisch oogpunt vóór de ver plichte schoolvergaderingen, en kwam op voor de vrijheid van de onderwijzers bulten de school.Het ontslag aan de onderwijzers Croes en Sluyters te Hilversum was z. i. on rechtvaardig. l)e heer Dolk constateerde, dat de Leer plichtwet Óver 't algemeen goed werkt, be toogde de noodzakelijkheid van speciale klassen voor achterlijke en van cursussen voor spraakgebrekkige kinderen. De heer Van der Zwaag besprak mede do al ter sprake gekomen gebreken op de scholen. Buiten de school is z. i. de onderwijzer geen onderwijzer, maar burger, gelijk ieder ander. De heer De Vries kwam op voor de levens vatbaarheid van het bijzonder onderwijzer en bestreed Tydeman's conclusie als voorbarig bij de bestaande ongelijke concurrentie tus- schen bijzonder en openbaar onderwijs. De heer De Vries meende, dat de verstrek king van voeding en kleeding aan school kinderen te ver zou voeren, ook met het oog op den fiuanciëelen toestand der gemeenten. Wat het optreden van onderwijzers in en buiten de school betreft, oordeelde spr. dat men den onderwijzer buiten de school geen absolute vrijheid van handelen kan laten. De heer Goeman Borgesius was 't niet eens met den heer De Vries, dat de onder- wijzersvereeniging aan geen politiek mag doen. Z. i. moet vrijheid niet getoetst worden aan de vraag of een strafvervolging heeft plaats gehad. Het vertrouwen der ouders dient de maatstaf te zijn, Spr. verheugde zich over het veld winnen van het denkbeeld voor de verstrekking van schoolvoeding en -kleeding. Spr. verdedigde voorts de openbare school tegenover de verdachtmakingen, waaraan zij blootstaat van de zijde harer tegenstanders. Hij is ten volle overtuigd, dat het over- groote gedeelte der natie nog gehecht is aan de openbare school. De heer Schokking betoogde, dat de een heid van de school niet is te handhaven. Tegenover de heeren Ter Laan en Van der Zwaag oordeelde spr., dat de volksschool niet de plaats is om propaganda te maken en dat zij alleen moet dienen tot de ontwikkeling van maatschappelijke en Christelijke deug den. Zitting van Woensdag. Voortgezet werden de beraadslagingen over de begrooting van Binnenlandsche Zaken en wel over de afdeeling Lager Onderwijs, waarbij de Minister van Binnenl. Zaken de sprekers beantwoordde, in de eerste plaats de opmerkingen over de spelling. De minister handhaaft het onzijdigheids standpunt van de Begeering. De overheid moet de spelling aanvaarden, die door de groote massa van het volk geaccepteerd wordt. Dat is de spelling van De Vries en Te Winkel, die op de school van overheids wege geleerd moet worden. Wordt bij tijd en wijle de nieuwe spelling door het overgroote deel van het volk aan genomen, dan zal de Beg. die spelling ook moeten accepteeren. Bij examens zal in ieder geval moeten blijken, of de candidaten de spelling van De Vries en Te Winkel voldoen de kennen. Het schooltoezicht moet veran derd worden op welke wijze kan nog niet gezegd worden. Wat de aanvallen van verschillende spre kers op den heer Benesse, districts-schooiop- ziener te Arnhem, in verband met zijn optre den tegenover een socialistische onderwijzeres te Apeldoorn, aangaat, de Minister bracht hem dank voor zijn kalm, bezadigd en be leidvol optreden, om deze onderwijzeres we der te bewegen zich te gedragen naar de instructiën van de directrice der Bijkskweek- school. De Minister weet niet, wat hij zou mogen of kunnen doen tegen het geven van onder wijs door Eransche kloosterlingen in ons land, wanneer zij voldoen aan de wet. Een heid bij het examen voor hoofdakte is moei lijk te ver-krijgen bij de groote verscheiden heid en uitbreiding der examens. Getracht moet worden het aantal leerlingen in één klasse te beperken. Dat aantal te brengen op 25, zou 8 milliosn per jaar meer kosten. De aandacht blijft gevestigd op het onder wijs aan achterlijke en spraakgebrekkige kinderen. Wanneer B. en W. of de Baad schoolver gaderingen verplichtend stelden, zou de Mi nister, met verwijzing naar de wet, die van zulke vergaderingen niet spreekt, dit be ijver gelden, uit 's Bijks kas aan het bij zonder onderwijs verstrekt, is controle van overheidswege eisch, mits aan het vrije ka rakter der scholen niet tekort worde ge daan. Tegenover het gebrek aan ruimte op scholen in verschillende gemeenten, kan de Staat niets anders doen dan ruime middelen aan zulke gemeenten verstrekken. In dien zin is de Minister dan ook werk zaam. Wat de quaestie in Vonlo aangaat, de Minister stelde aan B. en W. den eisch, dat op 1 Nov. alle kinderen, die op de openbare school wenschten te komen, daar toe in de gelegenheid zonden zijn. Aan dien eisch is voldaan. Wettelijke regeling van de verlofstracte- menten is gewenscht. De Minister gelooft, dat de Leerplichtwet gewijzigd moet worden, ook ter wegneming van den ndministratieven omslag, maar hij <s er huiverig voor, een dergelijke wijziging ter hand to nemen. Hij wil zich in ieder geval een besiissing voorbehouden en zich nog eens klaar en duidelijk rekenschap geven van de werking van de wet. De grootst mogelijke vrijheid moet aan de onderwijzers gegeven worden voor de vrije uiting van gedachten en hun doen buiten de school. Maar er is een grens. De Lager-Onder wijs wet zelf bevat bepalingen, waaruit blijkt, dat de onderwijzer niet alleen in de school ambtenaar is. Het gedrag van de onderwijzen, die aan de s.tttkUigab.gwqgijng dgfljbwuen. wgs niet waardig en de Min. acht het ontslag aan zulke onderwijzers te Hilversum, Arnhem, Helder, Zwolle en elders gegeven, noch in strijd met de wet, noch met het algemeen belang. Steun aan particuliere vereenigingen van gemeentewege door het verstrekken van kleeding aan havelooze kindereD, keurt de Min. niet af, wèl geheel kostelooze verstrekking i i van onderwys, die de zedelijke veerkracht van I i ons volk niet zon bevorderen. Ten slotte bestreed de Minister de opvat- ting der heeren Borgesius eu Tydeman, dat j j ons volk in zijn geheel nog aan de openbare school gehecht zon zijn. De Voorzitter drong op beperking der debatten aan. Meer avondvergaderingen kun nen niet gehouden worden met 't oog op de Ministers, den vermoeienden arbeid der ste nografen en de niet minder zware taak de pers. Bij het verder debat verklaarde de Minister, wat de hoofdbeginselen betreft, zich te scharen aan de zijde van den heer Tydeman, die de opleiding van onderwijzers uitsluitend aan eenvoudige kweekscholen de meest gewensente oordeelde. De heer Ter Laan klaagdo nog over de samenstelling van de commissie voor de voor bereiding der reorganisatie van het Lager Onderwijs, waarin geen sociaal-democraat zitting had. De Minister verklaarde, niet op de politieke richting te hebben gelet en ontkende tegen over den spreker, dat hij de socialisten bniten de wet of bet volksleven heeft gesteld. De sociaal-democraten hebben zichzelf bniten de zedelijke en geestelijke volksgemeenschap ge sloten, tegen welke bewering de heer Troelstra heftig protesteerde. Bij de afdeeling Arbeid bepleitte de heer Schaper instelling van een enquête naar het kellners- en naar het koetsiersbedrijf, en be toogde de heer Melchers de noodzakelijkheid om het branders- en jeneverstokersbedrijf te doen vallen onder de bepalingen van de Veiligheidswet. De Minister antwoordde op dit laatste, dat wellicht door tnsschenkomst van kellners- veieenigingen inlichtingen te verkrijgen zijn, welke bouwstof zouden leveren voor e»n enquête. Het gevaar van den arbeid in de jeneverstokerijen zal bij de nieuwe Arbeidswet onder de oogen worden gezien. Zitting van Donderdag. De beer Passtoors wees op de vele ont duikingen, als gevolg van de slechte werking der Ongevallenwet, en drong aan op opne ming van de landbonwarbeiders eu zeelieden in de Ongevallenwet. De averechtsche werking van de Eijksverzekeringsbank toonde spr. door voorbeelden aan, daarbij wijzende op het feit, dat vergoedingen worden onthouden aan hen, die er recht op hebben. De heer Schaper constateerde, dat het tegen woordige stelsel der wetde Bijksverzekerings- bank met hot initiatief tot aanvulling, niet deugt. Het ware beter geweest, de Bijksver- zekeringsbank alleen als verzekeraar te doen optreden. Thans kan de patroon te zeer misbruik maken van zijn macht, gelijk bleek in bet geval van den werkman in de fabriek van den heer De Bidder te Delftshaven, tegen wiens houding en ook van andere patroons spreker ernstig protesteerde. Ook spr. wees op de slechte toepassing der wet door de Eijksverzekeringsbank. Aan leerling-werklieden, die geen loon ontvangen, werd de tijdelijke vergoeding binnen zes weken onthouden. Ook hij evenals de beer Passtoors klaagde over de traagheid bij de nitkeeringen. De beer De Visser drong, bij eventneele wijziging der wet, aan op opneming van transpoitwerklieden in dienst van particu liere bandelaren, en wees op verschillende leemten, waardoor velen, tegen den geest van de wet, niet verzekeringsplicbtig zijn. De heer Van Nispen wenschte tractaten met Duitschland en België, om te voorko men dat patroons dubbel verzekerlngsplich- tig in twee landen tegelijk zijn. Do heer De Boer verlangde, dat de Min. bij de regeling van den landbouw zou letten op de wenscben, komende uit landbouw- kringen. De heer Troelstra herhaalde zijn vraag, reeds vroeger gedaanhoe staat 't met de benoemingen bij de Eijksverzekeringsbank Worden de benoemingen gedaan buiten het bestuur om Spreker meent dat het bestuur invloed moet hebben op de benoemingen. Vroeger beeft hij gezegd dat er 170 van de 200 ambtenaren anti-revolutionnair zijn. Die bewering is bevestigd in de bladen, terwijl anderzijds gesproken wordt van 95. Beweerd wordt ook, dat de kerkelijke amb tenaren hooger salaris krijgen, en hij wijst er op, dat er verschillende ambtenaren zijn, leden van één familie, die buitengewoon snel bevorderd zijn. Ten slotte vroeg hij, de be vordering en salariëering ook bij de Bank te binden aan bepaalde regelen. I De Minister van Binnenlandsche Zaken zal trachten, door bepalingen, waaidoor bezig heden waarin ongevallen voorkomen, met „bedrijven" gelijk worden gesteld, aaneenige gebleken misstanden tegemoet te komen. J De Minister zal aan het bestuur van de Rijksbank te kennen geven, dat hij het niet J eens is met het bestuur over het niet toe kennen van tijdelijke nitkeerlng aan leerling- I werklieden, die geen loon ontvangen. Helpt dit niet, handhaaft het bestuur zijn inter- pretatie van de wet op dit pnnt, dan zal de Min. andere maatregelen overwegen. Hij erkent den tragen loop bij de beslis singen. Door meer personeel zon dit te ver helpen zijn, maar er is geen plaats. De ge bouwen zijn nu al veel te klein. Intusschen, de toestand is onhoudbaar en de Minister overweegt ernstig uitbreiding van personeel. Op misbruiken van artsen, wanneer ze voor komen de heer Schaper had er de aan dacht op gevestigd zal de Minister het Bankbestuur wijzen. Wat de benoemingen bij de Bank aangaat, 50 tijdelijke ambtenaren werden ontslagen. Veertig werden daarna vast aangesteld, waar van 32 door het bestuur aanbevolen waren. Van de 8 overigen waren er 6 in de tweede plaats aanbevolen. De eenige vraag is overigens niet, tot welke partij de ambtenaren behooren, maar of zij geschikt en bekwaam zijn En dat zijn zij. Maar overigens zyn er 210 menschen bij de Bank. Daarvan behooren 114 tot de linkerzijde en 96 tot de rechterzijde. Er zijn ook 4 socialisten. Van 18 ambtenaren boven den rang van adjunct-commies zijn er 15, behoorende tot de linkerzijde. Aan tractementen ontvangen de ambtenaren behoorende tot de linkerzijde f 137_2TOsalaris die behoorende tot de rechterzijde 1 84 950. De Minister verklaarde, met zulke opga ven nooit meer in de Kamer te zullen ko- I men, maar het oordeel aan het land te zul len laten. Bij de replieken merkte de Minister nog op, dat onder de vorige Eegeering het be stuur van de Bank benoemd werd enkel uit liberalen. Van de benoemingen moet geen partij- qnaestie gemaakt wor&en. Dit Kabinet kan ten deze vrij uitgaan eu verdient in dit op zicht prijs en lof van de liberalen. [De heeren Troelstra en Borgesius vie len den Minister bij zijn repliek herhaalde lijk in de rede.J De begrooting is daarna aangenomen zon der hoofdelijke stemming. Na aanneming van eenige kleine wetsont werpen, o. a. de begrooting der landsdruk kerij, waarbij de Minister mededeelde, dat er .plannen voor een geheel nieuwe drukke rij in onderzoek zijn, werd het debat over de Marinebegrooting voortgezet. De Minister deelde mede, dat een com missie is benoemd voor het ondeizoek van een Duitsch 6ysteem waterpijpen aan boord der Zeeland waarover geklaagd werd. In afwachting van het advies, wordt terugge keerd bij de Marine tot het oude systeem waterpijpen. Binnenlandsch Nieuws. Kinderroof. Zondagavond zaten eenige meisjes van 12 a 13 jaar bij den landbouwer Vos, te MOOK, te spelen in de huiskamer. De oud ste dochter bracht achtereenvolgens de kleine gasten naar hun gezin terug. Met bet laatste buurmeisje wenschte de kleine Dora Vos mede te gaan. Toen ze aan het eind van bet erf geko men waren, zei de oudste dochter Doortje ik zou maar liever weer naar huis gaan, 't is zoo donker. Doortje deed dit, doch bij de huisdeur gekomen, werd ze eensklaps aangegrepen, opgenomen en hsar een prop in den mond geduwd. De kleine verloor haar bezinning en kwam eerst tot haarzelve boven op de Mooksche bergen. Daar zag ze een grooten, oudachtigen ke rel met grijzen baard, die haar de das van haar hals nam, die om haar middel bond en haar dwong onder schoppen, voort te gaan. Zoo had ze een paar uren al klimmendo en vallende afgelegd, tot ze neerzeeg en de kerel haar toevoegde- Ik zal een vuur aanmaken en je verbranden. Hij begon met takjes te sprokkelen en van deze gelegenheid maakte het meisje gebruik om zoo hard ze kon (en dat kon ze uitstekend) weg te loopen. Inmiddels was alle man op de been, over al dwaalden lichten, door boscb en hei, langs water en hnizen. Overal klonk het akelig geroep „Dooitje, Doortje 1" Omstreeks 2 uur middernacht gaf ieder een haast de hoop op. Alle carbidlantaafns hadden hun voor raad verteerd. De bedroefde familie had nog één hoop door een kindergril zon de kleine een wan deling hebben kunnen maken en, verdwaald zijnde, den weg naar Cranenburg zijn ingesla gen, waar ze familie had. De oudste broer kwam juist thuis met Groesbeeksche politie en sprong direct weer op de fiats om naar Cranenburg to rijden. Nauwelijks is hij weg, of daar komt, 't was toen circa 5 uur in den morgeD, de kleine doodsbleek, doodvermoeid aangehold Een eindweegs was de onverlaat haar nog nagevolgd, doch de rappe beentjes waren hem te vlug en hij kon niets anders dan haar naroepen Loop maar, ge vindt je huis toch niet meer Tien ureD dus had de kleine stumperd geloopen. Men kan zich de vreugde der ouders voor stellen Geld. Gemeentel ij ke geldmiddelen. Het bestuur van den Vrijzinnig-democrati- schen Bond heeft thans uitvoering gegeven aan het besluit der laatst gebonden alge- meene vergadering, om in aansluiting bij het door haar vastgestelde program van werk zaamheid op gemeentelijk gebied, een com missie in te stellen met de opdracht, het vraagstuk der gemeentelijke geldmiddelen in studie te nemen en daaromtrent rapport aan den Bond nit te brengen. Het Bondsbestnnr heeft tot leden dier commissie aangewezen en tot aanvaarden der benoeming bereid bevonden de heeren mr. A. van Gijn, oud-hoofdcommies ter provin ciale griffie van Zuid-Holland, secretaris van het bijstandscollege der Woningwet en van de gezondheidscommissie te 's-Gravenhage mr. A. Kerdijk, oud-lid der Tweede Kamer 0. T. Knottenbelt, inspecteur der gemeente- finanoiën te Amsterdam mr. H. P. Marchant, lid van de Tweede Kamer, oud-wethouder van financiën te Deventermr. E. E. van Baalte, lid van de Tweede Kamer, oud-wet houder van financiën te Botterdam, en prof. mr. M. W. P. Treub, oud-wethouder van financiën, publieke werken en de handels inrichtingen te Amsterdam. Het heeft tevens bereid bevonden, als secretarissen der com missie op te treden, de heeren mr. E. M. Meijers te Amsterdam en F. G. Schalkwijk, jnr. docts. te Scheveningen. Bij 't aanvaarden harer taak heeft de commissie evenwel voor de volledige vervul ling daarvan het voorbehoud gemaakt, dat zij in staat moet blijken, voldoende gegevens te erlangen om zich een haar zelve bevre digend oordeel te vormen. Hoe of ze praten! Het zijn zware dagen voor de Kamerver- slaggevers. Van Maandag tot en met Zaterdag verga dert de Tweede Kamer tegenwoordig gere geld van tienen tot balfzes, soms zelfs tot Als er dan nog een avondverga- het vooruitzicht is tot halfeen zooals Maandag, bljjft er ultter- veel tijd over otn eecs „op adem waarop de journalist toch zeker jóngens, ^Ifé onderlijke „ia verlaten hadden, dooi v van woning met mev- -o eenig geld. In hun bezit werden - toonden een bundeltje detec tive-romans van de Wilsons, een pistool en een paar dolkmessen. De jongelui hadden eenige groote gleden in ons land bezocht, en ook een uitstapje naar Brussel en Antwerpen gemaakt. Staatspensionneering. De bestnren der afdeelingen Schagen en Schagerbrug zijn er eindelijk in geslaagd, een spreker voor Het Zand te vinden Ue heer L. Hoejenbos te 's-Gravenhage beeft zich namelijk bereid verklaard, op Maandag 4 Januari 1904 te 't Zand, in het lokaal van den heer P. Kuis, eene lezing te honden over Staatspensionneering. Uit Borger meldt men: De vraag naar ijzeroer in deze gemeente is in de laatste dagen enorm toegenomen. Han delaren nit verschillende streken van ons land komen met de eigenaren van landerijen in deze gemeente overeenkomsten sluiten, de prijzen zijn hooger gewoiden sedert de eerste onder handeling gesloten werd en de (het) oer schijnt van uitstekende kwaliteit te zijn. Nadat in de groenlanden onder de gehuchten Ees en West dorp alles verkocht is, wordt thans te Bninen en te Drouwen onderzoek gedaan naar de aan wezigheid en de kwaliteit van ijzeroer en de exploitatie van al die gronden zal weldra eene ongekende bedrijvigheid geven. ONGELUKKEN. Arme ouders. Woensdagmiddag kwam G. Wicherloo, tuinman op het gesticht Bethel te ZETTEN, met zijn eenig zoontje, een aardig ventje van bijna 4 jaren, uit den tnin. Het kind liep daarna spelend rm de woning, pas door I het gezin betrokken. Toen de vader, die zich een oogenblik verwijderd had, in hnis gekomen, zijn kind niet vond, ging hij het aanstonds zoeken. Hij vond het verdronken in een re genton achter de woning. Tevergeefs werden I door den aanstonds ontboden geneesheer alle pogingen In bet werk gesteld de levensgeesten op te wekken. De droefheid der ouders over het gemis van hun lieveling laat zich denken. Te BEILEN is de echtgenoote van den heer V., houder van hot stationskoffiehuis, bij het 1 pntten van een emmer water in de spoorsloot geraakt en verdronken. Op het spoorwegstation HELMOND is Woensdagavond de hnlparbeider W. 8. bij het rangeeren aangereden en onmiddellijk gedood. De gemeenteraad van EDAM heeft besloten, met bet oog op een betere volkshuisvesting te Volendam, over te gaan tot den bouw van arbeiderswoningen voor gemeente-rekening. Edam is de eerste ge meente in Nederland, die tot zulk een bouw overgaat. HEEK HUGO WAARD. De Burge meester dezer gemeente, de heer P. Wonder Az viert op 1 Jan. a.s. zijn 25-jarig ambts jubileum. B ij geloof. De Arnh. Ct. meldt: Vrouw B., woonachtig op een welvarend Geldersch dorp, verloor haar kerkboek. Na overleg met de familie werd besloten een kaartlegster te raadplegen, die uitmaakte dat het boek gevonden zon zijn, door een ouden man, wiens vrouw het boek zorgvuldig zon hebben opgeborgen. Algemeen werd nu voor den vinder gehouden een oud mannetje in de bnnrt, die echter beweert nooit een kerk boek gevonden te hebben en, in zijn eer ge tast, bjj de politie aangifte deed van de lasterlijke buurpraatjes. Een fabrieksarbeider te Moissen heeft zijn vrouw en zes kinderen door middel van carbolzuur vergiftigd, Daarna dronk h\j er zelf ook van, doch was nog niet overleden toen- men het ongelukkige huisgezin vond. Wanhoop over de ziekte zijner vrouw moet hem tot deze daad gevoerd hebben. Sneeuwstormen hebben ge woed in het gebergte van Puy de Dó ome, in Frankrijk en daar aanzienlijke schade aangericht. Een trein is ingesneeuwd. Tele graafpalen zijn omvergeworpen, zoodat tus- schen verschillende plaatsen de telegrafi sche en telefonische gemeenschap verbro ken is. Een dikke mist belemmert daarbij de pogingen, om het verkeer over de wegen te herstellen. Tijdens een sneeuwstorm in Haute Loire zijn twee menschen omgekomen, doordat zy in aanraking kwamen met een afgebro ken electrischen draad. Op de bergen in Zwitserland valt ook veel sneeuw en de honden van St. Bernard doen weer goede diensten. Dezer dagen werd door een dezer dieren, den hond Turk, een Italiaansche arbeider gered. De man wilde, om het geld voor de spoor- reis uit te sparen, te voet naar zijn vader land terugkeeren, doch werd onder de versch gevallen sneeuw bedolven. Turk vond den man toen deze reeds bowuste- loos was en redde hem't leven. _gaijp Mejn denkt aan Koningin Margaretha. Ujn Haar gemaal werd den 29en Juli 1900 vermoord. Zij zelve is den 20en November 52 jaar geworden. Eindelyk terecht. Tijdens den oorlog van 187071 werd van den hertog van Saksen-Heiningen een zadel ontvreemd, waarin o. m. 850Ö0 francs aan baar geld waren geborgeD. Alle onder zoek cr naar bleef zonder gevolg. Dezer dagen echter stierf le Orlon (Luxemburg) een slager, onder wiens nalatenschap een zadel werd gevonden, waaruit 85 bankjes van duizend franc in goeden staat te voorschijn kwamen. De hertog van Saksen- Meiningen, met het geval in kennis ge steld, zal een onderzoek naar een en ander doen instellen. halfzeven, dering in 's nachts, aard niet te komen" wel na znlk een inspannenden arbeid ook aanspraak mag maken. Waar hun die rust niet wordt gegeven, hebben de journalisten der Kamertribune haar Maandag genomen. De overzichtschrijver van het Hbld. ver telt het volgen der wijs „De Voorz. vergt veel van zichzelf en van de" Kamer. Dat hij daarbij ook veel vergt van de Pers, is iets dat hij, naar wij begrij pen, bij de beoordeeling van wat hij in 't belang van de behandeling der begrootiug noodig acht, niet in aanmerking kan nemen. De Pers zag zich echter daardoor genood zaakt, zichzelve iets van de rnst te verschaf fen, die zij anders nagenoeg in 't geheel niet zon kunnen krijgen, door Maandagmiddag, toen het weer schrikkelijk laat werd, hoewel de avondzitting in het vooruitzicht was, om streeks vijf uur collectief in opstand te ko men, het werk te staken en heen te gaan. Een ongehoorde „misdadige woeling!" Ds. Van Loon van Purmerend heeft het beroep naar BAKSINGEBHOBN en Haiinghnizen aangenomen, waarvan Donderdag ji. bericht bij den Kerkeraad van BarsingerKorn is ontvangen. Gevolgen van oorlog en droogte. De omstreken van Johannesburg waren vroeger een waar paradijs voor den wande laar. Zij bestonden grootendeels uit kop jes en bosschen, waar men volop van de natuur kon genieten en rondwaren naar gelieven. Sedert de landbocger intrad na den oorlog, is daarin een groote verande ring gekomen. Men bouwt te midden van de grootste klippen de bosscben zijn in gesloten en het vlakke land is eerst recht omheind. Daar er groote stukken gronds zijn, die, zooals bekend, toebehooren aan enkele eigenaars (meestal samenvallende met de mijneigenaars), spreekt het van zelf, dat er ook groote stukken zijn, die voor het publiek thans geheel ontoeganke lijk mogen heeten, terwijl de gewoonte van vorige jaren er een recht van doorgang gevormd heeft langs sterk afgeteekende paden. En met de meDschen gaat 't al niet veel beter. Ziehier wat de „Volksstem" daarom trent zegt Het schijnt, dat de maatregelen, door de Begeering genomen, niet in staat zijn om alle werkloozen aan den kost te hel pen. Ook het fonds, speciaal bijeengebracht voor ex leden van onregelmatige korpsen uit den jongsten oorlog, is daartoe bijna niet voldoende. Onder die ex-vrijwilligers zijn er n.1 zeer velen, die op het oogenblik niets te doen hebben. Lieden van allerlei slag, die meestal dit gemeen hadden, dat ze geen penny bezaten, namen dienst, toen de khaki koorts woedde, en bleven na den vrede van Vereeniging bij duizenden op den Rand hangen, zonder bepaald beroep of technische bekwaamhedenmaanden lang hebben zij al, hetzij op anderen ge teerd, hetzij (uit medelijden gegeven) in een tijdelijk baantje doorgebracht, of wel zoo'n beetje van allerlei aandeelen- of an dere scharrelarijtjes geleefd. Thans echter is de algemeene toestand zóó gedrukt, dat zy in het geheel geen middel van bestaan meer hebben en uit pure wanhoop alles aanpakken. Dat noch de halve (Gouvernements-) lief dadigheid, noch de giften van sympathi seerenden in den ncod kunnen voorzien, mag worden geconcludeerd uit een tele gram, dat door zekeren kolonel Warren van hier aan den Duitschen consul te Kaap stad is gezonden. Hij biedt aan, onmiddel lijk van duizend tot vijfduizend vrijwil ligers, die allen in den laatsten oorlog ge diend hebben, cp de been te brengen om onder den Duitschen adelaar te vechten tegen de opstandige Bondelzwarts. 't Is mogelijk, dat men in Berlijn zal denken aan Hamlet, die meende, dat het nog wèl zoo veilig was, gelaten te blyven onder bestaande euvels, dan deze te verruilen voor andere, die nog onbekend zijn (De Volksstem). Een meldt, dat belast zich met den aan- en verkoop van effecten, plaatst en bezorgt kleine en groote kapita len op hypotheek op zeer BILLIJKE VOORWAARDEN neemt gelden a déposito, opent rekening-courant met rentevergoeding, geeft geld op prolongatie, koopt cheques, coupons, vreemd bankpapier en specie voor de hoogste koersen, sluit verzekering tegen brand en inbraak, verzekert op het leven, tegen invaliditeit en ongelukken, belast zich verder met alles wat op het kaasiersvak betrekking heelt; pakken bericht uit Bombay j 60 Ki| generaal De la Rey na zeer veel moeite er ten slotte in slaagde, 60Ü Jll» IlliiSt&itl te Kolhorn. Boereu. die nog in gevangen schap verkeer den, omdat zij hardnekkig weigerden den eed van getrouwheid jegens Engeland af te leggen, tot andere gedachten te brengen. De la Rey moest hun met klem van woor den verzekeren, dat deze eed volstrekt niet hun vaderlandsliefde kwetste en dat het zelts heilige plicht was, al 't mogelijke in het werk te stellen, om weder in Trans vaal terug te keeren, ten einde te kunnen medehelpen aan den opbouw van alles wat nu nog in puin terneer lag. Bovendien was het noodzakelijk, het aantal Boeren te versterken, tot het vormen van een tegen wicht tegenover de Engeische regeering in Transvaal. Weer getrouwd. Uit Rome wordt geseind, dat de bladen daar eergis teren het volgende bericht bevatten„Een hooge vrouw, die drie jaar geleden door een tragische gebeurtenis weduwe werd, Goedkoop en best adres voor Bouanets 1 Bloemm en Uuw": Het huwelyk had plaats op een reis, die aran8en- Craikransen van levende, de hooge vrouw onlangs in een noordelijk Q°ch ook van geprepareerde bloemen' land heeft gemaakt." welJ^ goedblijven. BIOEMISTERIJ, 4. d. fieest, BLOEDAtUIJt,

Schager Courant | 1903 | | pagina 5