Aiierteilif- k LiilliivlUl uit er. Zondag 10 Januari ii)04 -48ste Jaargang No. 3904 Uitgever P. TRAPMAN. Hedewerker J. \S I R E L. EERSTE BLAD. ZEEMILITIE. Teunis Ploeger. Binnenlandsch Nieuws. AMT Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond, Rij inzending tot 's morgens 9 ore, worden ADVERTKNTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Hureau S€HAGEJI, Laan, D 4. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderliike nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer óc Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uil twee bladen (JJemeente iScUayfeia. BEKENDMAKINGEN. ooooo Bu-gemerster an Wethouders der gemeente Schagen brengen, Ier voblo ning aan art 138 der Militiewet 3901, bij deze ter kennis van wie het aangaat, dat de lotelingen voor de lichting der Nationale Militie van 1904, die Toor volledige oefening bij de militie te land zonden moeten worden ingelijfd, een der na te melden beroepen uitoefenen en verlangen bij de Zeemilitie te dienen, worden nitgenoodigd zich VOOR 1 FEBRUARI EERSTKOMENDE, bij hen, Burgemeester en Wethondera, aan te melden of te doen opgeven ter Gemeente-secretarie te Schagentot welke aanmelding of opgave eiken werkdag, van 9 nar voormiddag tot 4 uur namiddag, en meer bijzonder op Maandag den 11 Januari, des vourmid- dags fe 10 uren. te dier plaatse gelegenheid zal zijn. De bovenbedoelde, bij beschikking van den Minister van Marine van 4 December 1903, Bnrean S. B No. 33, aangewezen beroepen zijn de volgende: Zeevarenden. A. Stuurlieden, stuurmansleerlingen, matrozen, licht matrozen en jongens op koopvaardijschepen van de groote en kleine vaart en op zeesleepbooten. Stuur lieden, schippers en verdere opvarenden van loods- vaartuigen en tonnenleggers. Diepzeevisschers en Noordzeekust-visschers. Binnenschippers B. Stuurlieden, schippers en schippersknechts van Rijnschepen, aken, tjalken en kleinere vaartuigen. Stuurlieden, matrozen, schippers en schippersknechts van passagiers- en sleepbooten op binnenwateren. Zuiderzeeviaschers. Virschers op Zeeuwsche wateren en op groote rivieren. Mossel- en oestervisschers. Schuitenvoerders, vletterlieden en veerlieden. Smeden, stokers, machinisten en bankwerkers. O. Machinisten en machinist.leerlingen op schepen en vaartuigen, bij spoor- of tramwegen en op fabrieken en andere inrichtingen. Slokers als boven. Machine- dijjvers. Smeden en smid.bankwerkers. Machine-bank werkers en gewone bankwerkers (hieronder ook te verstaan rijwielherstellers). Werktuigmakers. Kolen- tremmers. Metaalwerkers (hieronder te verstaan koperslagers, ketelmakers, vijlenkappers en voorslagers). Electriciens. Overige ambachten. D. Scheep8beschieters. Scheepstimmerlieden (scheep makers). E. Koek- en banketbakkers of knechts. Koks en koksmaats, hetzij aan boord van schepen of vaartuigen, hetzij aan den wal. F. Koffiehuis— en hotelbedienden. Hofmeesters of kellners op schepen of booten. G. Ziekenverplegers. Barbiers. Apothekers bedienden. H. Personeel van 'sRjjks werven. N B De personen, genoemd onder A, B en D komen allereerst in aanmerking voor inlijving als zeemilicien- matroos De personen, genoemd in C komen allereerst in aanmerking voor inlijving als zeemilicien-stoker. De personen, genoemd onder E komen in aanmerKing voor inlijving als zeemilicien-kok. De personen, ge noemd onder F komen in aanmerking voor inlijving als zeemilicien-hofmeester. De personen, genoemd oader G komen in aanmerking voor de inlijving als zeemilicien-ziekenverpleger. De personen genoemd onder H komen in aanmerking voor iniijving als zeemilicien- matroos of stoker, alnaarmate van het beroep dat zij uitoefenen. Uit de lotelingeD, die een dezer beroepen uitoefenen, wordt de voorkeur gegeven aan hen, die zich over eenkomstig deze uitnoodiging voer den dienst ter zee hebben aangemeld of hebben doen opgeven de overige voor dien dienst noodige manschappen worden te zijner tijd door loting aangewezen. De aandacht van de lotelingen wordt gevestigd op art. 116 der Militiewet 1901, lnidecde als volgt: „De lij de militie te'land ingelgfden worden niet tot het aangaan van eene verbintenis voor de buiten- landsche zeevaart toegelaten, zonder schriftelijke toe stemming vanwege Onzen Minist r van Oorlog Die toestemming wordt in gewone tijden niet ge weigerd aaD de lotelingen, die reeds vóór hunne inlijving bij de militie hun beroep van de buiten- landsche zeevaart maakten en die zich overeenkomstig art. 138 voor de zeemilitie hebben aangeboden, dcch daarbij niet hebben kunnen worden aangenomen Schagen, den Januari 1904. Burgemeester en Wethouders, H. J. POT, De Secretaris, ROGGEVEEN. 6B. Nieuwj aarsont boezeruin g De dagen zijn voorbij, waarop de meester een Nieuwjaarsgedicht op het bord schreef, dat door de jeugd op een met bloemen ver sierd vel papier werd gecalligrafeerd, om op nieuwjaarsdag aan ouders, ooms of tantes te worden overhandigd. De Nieuwjaarskaartjes hebben de geschreven verzen verdrongen en ook z ij zijn bij velen reeds in discrediet ge raakt. Een prefect in Frankrijk bijvoorbeeld heeft reeds verzocht, van Nieuwj aarskaartjes verschoond te blijven, en de alderman der Londensche City en zijn echtgenoote hebben hun vrienden bij advertentie in de Times gelnkgewenscht met de bijvoeging„Geen kaartjesJa, de Parijsche Temps ging zelfs zóóver met een hoofdartikel te wijden aan de „ijdele plichtplegingen" met Nieuw jaar enz. die, zooals ze zeide, „bij de kortheid des levens ten eenenmale onzinnig zijn ge worden in een eeuw, waarin men nauwelijks den tijd kan vinden voor al het noodige, dat men te doen heeft." Wij, in Anna Paulowna, zijn het daarmee nog volstrekt niet eens. Wij vinden het leven nog lang genoeg om er voor die „ijdele plicht plegingen" een oogen blikje van af te zonderen, en een sneeuwbui van „ansichten" en Nieuw- jaaiskaartjes is dan ook op onzen Polder neergedaald. De postboden hebben het meer dan druk gehad, om de verlangend uit- zienden zoo spoedig mogelijk te bevre digen. Maar, waar van die mannen bij den aanvang van het jaar zoo véél gevergd wordt, is het daar niet diep te betreuren, dat sommigen hun vreugde om het Nieuwe jaar meenen te moeten uiten door den brengers van hun kaartjes den jenever als het ware in den hals te gieten Want zóó wordt het toch bijna, als een borrel niet wordt aangebo den, niet wordt opgedrongen, maar wanneer men zich zelfs boos maakt, wanneer die niet wordt geaccepteerd. Begrijpen die menschen dan niet, dat onze boden afgescheiden riog van het immoreele van zoo'n daad een betrekking te verliezen hebben Gelukkig voor ons postpersoneel, dat het zélf verstan diger is geweest en zijn taak heeft vervuld op een wijze, die allen lof verdient. Ook mij heeft dat personeel tal van kaartjes en „ansichten" gebracht, een heeleboel mooie „kiekjes" uit onzen eigen Polder zelfs Eu toch neen, toch ben ik niet geheel voldaan. Want ik zou zoo graag gewild hebben, dat 1904 mij „ansichten" had gebracht van eenige bij donkeren avond zeer gevaarlijke plaatsen, die, dank zij de goede zorgen van ons ge meentebestuur, van een lantaarn waren voor zien. De kreet der bewoners van de Gelder- sche Buurt om „meer licht", is echter ge smoord in het kille bad der teleurstelling en er zal nu eerst wel iemand moeten verdrinken, vóór de Raad over zijn verkeerde zuinigheid zal kunnen heenstappen. lotusschen breng ik gaarne mijn hulde aan deheeren Van Mullem en De Mazure, die vóór het verzoekschrift hebben gestemd. Ook had ik, een jaar geleden, de verwach ting, met Januari 1904 stellig een „kiekje" van ons nieuwe postkantoor te ontvangen, maar nog altijd is daar zelfs de eerste steen nog niet van gelegd. Geen prentbriefkaart ook van het pont aan de Kooi, en al even min heb ik er een van den put aan het Breezand gezien hoewel sommigen beweren, dat die, kosteloos, wel weer voor den dag te krabbelen was. Voor mannen die zich zoo zeer voor een en ander beijveren, wensch ik van harte, dat zij niettemin dit jaar hun doel Dog zullen berei ken, En daar ik nu toch aan 't wenschen ben, wil ik het bij dien eenen wensch niet laten Ik hoop dan voorts, dat onze talrijke ver- eenigingen bij haar stemmingen steeds bestuursleden mogen kiezen, wien het niet te doen is om een eerebaantje, maar die in de eerste plaats do kracht en de begeerte in zich voelen, om het waarachtig belang hun ner vereeniging te bevorderen. Ik hoop, dat onze Gemeenteraad een lichaam moge biijken, u i t muntend in Oud-Hol- landsche zuinigheid waar het kaa, maar da beurs nochtans weet te openen vooi niet a! te kostbare dingen, die dringend noodzakelijk zijn, opdat niet de zuinigheid de wijsheid bedrieg'. Ik hoop, dat men zal weten te bannen de valsche schaamte, waardoor ondernemingen verijdeld worden die men in zijn hart als goed of nuttig erkent, en welke onder andere tot gevolg had, dat hier in 1903 geen kook cursus tot stand kwam. Ik hoop, dat onze Kamerleden en inzonder heid de socialisten, zich dit jaar het genoe gen zullen weten te onthouden van lange, doch niet bepaald noodzakelijke redevoeringen, waardoor wèl hun avonduren bezet rakeri, doch evenzeer bitter weinig daden worden bereikt. Ik hoop, dat de afdeeling van „Het Witte Kruis" gedurende 1904 krachtig moge toene men in ledental, opdat zij meer en meer be antwoorde aan haar schoone bestemming een zegen te zijn voor de bevolking van Anna Panlowna. Ik hoop, dat men zijn oogen zal openen om niet terug te deinzen voor al wat nieuw is en ongewoon, om zich door geen sleur te laten vervoeren tot het offeren aan goden, die men als holle, met goudpapier beplakte draaiorgel poppen herkent. Ik hoop, dat men tot de overtuiging kome, hce pleizierig, gezellig huiselijk samenzijn zeer goed mogelijk is, zonder zijn geest aan gesuikerde, met honing doortrokken laster praatjes te laten smnlleD, lekkere gebakje6 wel is waar, maar die gewoonlijk betaald worden met het geluk en de zielernst van zijn evenmensch. Ik hoop, dat heilige geestdrift, edele ver ontwaardiging en liefde voor Anna Panlowna niet langer misbruikt zullen wordeD als hoof den van Jut op de moreelo kermis van ons PolderleveDdat men onschuldige scherts om een weinig dwaasheid, holle deftigheid of ijdele aanstellerij niet meer voor lagen laster uitbrijte, en bovenal, dat men na eens ophoude, iu de algemeenheden der brieven van Teum'a Ploeger per se be- I paalde personen te zien. Ik hoop, dat dit nieuwe jaar zoo arm zü aan stormen als zijn voorganger er r ij k eau is geweest. Maar mocht toch onverhoopt I een enkele maal een heftige stormwind los- i barsten, moog' die dan onze geesten verfns- sehen, onze harten verruimen, opdat wij mogen onderkennen niet alleen het goede, maar het evenzeer vermogen op te nemen in I het magazijn van ons gemoed. Ja ik hoop. dat 1904 ors voor het minst iets nader breuge tot dien bloei en voor- I uitgang, waarvan onze P°'der de krachtig- levende kiemen zoo rijkelijk in zich draagt, een bloei en een vooruitgang, waaraan ia nog i altcos niet heb leeren wanhopen, en Qaarom is het rnjj mogelijk om de omnevelde toe- i kemst te bevolken met de feeen myner illu- siën, te verlichten met den glans mijner hoop, te schoren met de zuilen van mijn vertrou- vlammen te zetten ';pfde voor Anna wen, te doen leven en in door de macht mijner Panlowna. De berichten nit het Oosten zijn veranderlijk als het weer in Noord-Holland. Den eenen dag zou men meenen, dat de vrede verzekerd is, terwijl de daaropvolgende dag een onver- mijdelijken strijd aankondigt. De onbetrouw baarheid van den toestand is zelfs zoo sterk, dat in dezelfde editie van de groote pers soms van oorlog en vrede beiden sprake is. Thans komt men berichten, dat koning Edward in eigen persoon er bij den Czaar op heeft aangedrongen, aan do billijke eischen van Japan te voldoen. Te Sint Petersburg moet deze tusschenkomst grooten indruk hebben gemaakt. Volgens het Russische blad Nowoje Wremja, zon nu Rusland's antwoord op 09 laatste nota van Japan geen gevaar voor den vrede opleveren. Geheel in strijd met dit kalmeerend nieuws zijn de krijgstoerustingen, die van beide zijden worden gemaakt. Met koortsachtige haast wordt de Russische vloot in Oost-Azië versterkt. De zoogenaamde vrijwillige vloot, geschapen om tegen de bepalingen van den vrede van Parijs in, de Dardanellen te kunnen passeeren, wordt met grooten spoed naar Oost-Azië gezonden. Ook het troepenvervoer langs de Siberische lijn wordt onverpoosd voortgezet. Men spreekt er van, dat Rusland thans tusschen de 150.000 j en 200.000 manschappen in Oost-Azië heeft. Japan houdt in het versterken van zijne vloot, met Rusland gelijken tred. Te Genua zijn door Japan twee snelvarende kruisers gekocht. De Engelsche regeering heeft tien officieren en honderd-en-tien matrozen aangewezen, om deze beide schepen naar het Oosten te brengen. De vraag wordt besproken, of Engeland's houding in deze wel correct is. Onder Enge'sche vlag wordt op die wijze de Japansche vloot versterkt, zonder dat Rusland, zelfs ingeval de oorlog spoedig uitbreekt, bij machte is de schepen aan te houden. Dat zou een conflict met Engeland tengevolge hebben. Japan is tevens in onder handeling met Argentina, over den aankoop van vier oorlogsschepen, die thans in de haven van BuenosAyreg liggen.—Het grootste gevaar ligt op Korea. De Russische Beurscourant zegt, dat het tweede regiment Russische infanterie uit Nikolsk, ten Noorden van1 Wladiwostock, naar Korea is gezonden. j Het doel daarvan zon zijn, om de bezetting 1 van eenige strategische punten door Japan j te voorkomen. Na heeft Japan reeds sedert j den oorlog met China, op Korea troepen aan- i wezig. Hoe gemakkelijk kan het nu tusschen j de toch reeds opgezweepte gemoederen tot eene botsing komen. En daarmee zou dan da teerliDg geworpen zija Zal bij een mogelijken strijd de oorlog ge- localiseerd blijven? Is het mogelijk, dat Frank rijk en Engeland neutraal blijven En hoe zal de houding van de Verecnigde Staten en Duitschland zijn, wanneer de oorlogsfakkel Oost-Azië in vuur en vlam zet Ziedaar vra- gen, waarvan de beantwoording meer dan gewichtig is. Zeer zeker zonden er alle pogingen worden aangewend, om Europa buiten het strijdperk te houden, doch van velen zijn de belangen daarginds zoo groot, dat eene schending daarvan door eene der partijen of door beiden, noodlottige gevolgen zou hebben. Zooveel is reeds bekend, dat Duitschland zeer welwillend Rossisch-gezind is, terwijl Amerika beslist op de hand van Japan is. Teekenend is het, dat te Wladiwostock, Dnitsche en Russische matrozen broederschap dronken. Geruststellend is het zeker, dat de Dnitsche Keizer besloten heeft, weldra een tocht naar de Middellandsche Zee te maken. Wanneer Duitschland ernstig in moeilijkheden betrokken kon komen, zou deze reis wel niet doorgaan. De bekende Engelschman Stead zegt, dat, indien er oorlog komt, deze van Japan zal uitgaan. Japan kan zich met het op de lange baan schuiven van Rnsland niet langer tevreden stellen. Het kan en zal niet wachten, totdat Rusland in alle opzichten goed klaar is. De omstandigheden zijn thans voor Japan gunstig. Een e-nder Engelschman, de heer Bennet Burleigh, die zich thans in het Oosten ophoudt, seictverwacht geen ultima tum of oorlogsverklaring! Japan zendt voortdu rend groote troepenmassa's naar Korea. Men kan de uitbarsting te Seoul, nieï te Tokio verwachten. Volgens een bericht, dat de Standard uit Tientsin had ontvangen, zou de Chineesche regeering geheime instructie» aan beide kabinetten. In alle kringen der beide Unie staten is de aanschrijving van den koning met groote voldoening ontvangen. Men is algemeen overtuigd, dat de heftige strijd, die menigmaal het verband tusschen beide landen scheen te zullen verscheuren, weldra tot het verleden zal behooren. Wegens den gespannen toestand in Oost- Azië, ontsnapt zoo nu en dan de Macedo nische kwestie aan de aandacht. Toch is haar verloop minder bevredigend, dan men uit den schijnbaren stilstand zou afleiden. Er doen zich teekenen voor, die op eene ernstige hervatting van den opstand wijzen. Eigenlijk is do opstand niet geëindigd geweest, wat blijkt uit het bericht, dat 60 Bulgaarsche gendarmes met pak en zak zich bij de Macedonische benden hebben aangesloten. Ernstiger nog dan deze tijding, is het bericht, dat Servië en Bulgarije huDne bewapening voortzetten. Zoo heeft Servië een crediet van 5 millioen gulden voor militaire doeleinden aangevraagd. Met de invoering van de hervormingen gaat het op echt Turksche wijze. Haast je maar niet! is de leus van den Sultan. Van uitstel kwam zoo menigmaal afstel, misschien ook nu weer. Men is nu tot de benoeming van een Italiaansch generaal tot commandant van de gendarmerie gekomen. Onder dien zullen Russische en Oostenrijksche officieren dienen, cd met deze buitenlandsche heeren aan het hoofd, zal in den Macedonischen chaos „orde en ragel" gebracht worden. Daar is het goochelwerk van Bamberg nog maar kinderspel bij Op de Waagte ALKMAAR w e r- den in 1903 gewogen 13590 stapels kaas, wegende 5.857 290 K G,, tegen 15008 stapels wegende 6.065.273 K.G. in 1902. Op de Graan- en Zaadmarkt werden aan gevoerd 1903 1902 58 Kanariezaad 291 Blauwmaanzaad 37 Koolzaad 747 Mosterdzaad 1623 Karweizaad 4379 Erwten 1751 Rogge 4060 Boonen 11160 Tarwe 15853 Gerst 38950 Haver 2 13 435 1287 1004 3985 2178 4556 8318 12397 31319 65494 m<j prijs mej. c. 78910 Bij do Donderdag te ALKMAAR gehouden wedstijden op schaatsen in schoon- en hardrijden was de uitslag als völgt Schoonrijdena. voor heeren (19 deel nemers) le prijs de heer P. Jongens te Purmerend 2e prijs de heer P. Ligthart te Hoorn3e prijs de heer Jb. Kaan Kz. te Wieringer waard b. voor d>»iuc8 (10 deelneemsters): le prijs T. Biaauboer te Wieringerwaard2e mej. H Kaan Ad. te Alkmaar; 3e prijs A. C. Kaan te Alkmaar; voor dames en heeren [14 paren]: le prijs de heer J. Kaan Kz. te Wieringerwaard en mej. M. Kaan Ad. te Alkmaar2e prijs de heer C. R. Biaauboer en mej. T. Biaau boer, beiden te Wieringerwaard 3e prijs de heer F. A. F. Groneman te WTieringerwaard en mej. T. Kaan-Kaan te Anna Paulowna. Hardrijden voor heeren (7 deelnemers): le prijs J. G. de Boer Cz. te Zaandam 2e prijs P. Blankendaal te Bergen3e prijs D. de Jong, te Alkmaar. Een brutaal heer. Men schrijft uit DELFT aan de N. Rott. Ct.: Ter zake van het doen verrichten van ar beid door een kind van 11 jaar (tegen een loon van 30 cent per week) werd voor eeni- gen tijd een z.g. patroon door den kanton rechter veroordeeld tot f 16 boete of hechte nis. De veroordeelde vroeg gratie. Toen nu door de autoriteiten een onderzoek werd in gesteld, met het doel na te gaan of er mo tieven aanwezig waren die bij de beoordeeling van het gratie-verzoek konden wegen, werd in de werkplaats van den betrokkene opnieuw een jongen van elf jaar aantroffen, bezig met arbeiden. Aan dezen jongen werd een loon uitgekeerd van 3 cent daags of een sinaas appel, naar keuze. Natuurlijk werd opnieuw tegen de onverbeterlijke exploitant van kin deren geverbaliseerd. WARMENHUIZEN. Gedurende de maand December werden aan het post- en telefoonkantoor alhier behan deld 35 inlagen spaarbank f 2071.61, 19 terugbetalingen f 2584, 41 telegrammen en 223 pakketten. Over het gehee'e jaar 1903 440 Inlagen het leger hebben gegeven, om in geval het tot 8P8ark8r>k f 20193 Él, 120 terugbetalingen eene fiiDke schaatsanrijdster geweestals zij eens ging hardrijden En ze trok er op uit 1 Zondag won ze te Bovenknijpe den prijs, Maandag te Wolvega, en met een kleine f 40 keerde moeder de vrouw weer in het schip terug. Dat duitje was in de huishouding zoo welkom 1 Uitvoering der Leerplicht wet. Het is den minister van binnenlandsche zaken gebleken dat in sommige gemeenten van ons land, met goedvinden van Ged. Staten, geen herhalingsonderwijs wordt gegeven, wanneer zich niet minstens vijf leerlingen voor dat onderwijs hebben aangemeld. In verband daarmede heeft de minister bepaald, dat het herhalingsonderwijs moet worden gegeven, ook indien slechte één of twee leerlingen zich voor dat onderwijs hebben aangemeld. (Centrum.) Bij gelegenheid van Nieuw" jaar werd door de nieuwjaarscommissie te WARMENHUIZEN aan 39 arme gezinnen en alleenstaande personen f 161.50 als giften uitgereikt. Te OUDESLU1S is naast de reeds bestaande IJsvereeniging, welker doel het isle. gezellig samen te zijn en 2e. be vordering van ijsvermaak, door eenige inge zetenen een andere ijsclub opgericht, die zich zal aansluiten bij den grooten Ijsbond „Hollands Noorderkwartier" en dus met het doel o. a., zooals de Statuten van dien Bond vermelden, om het ijsverkeer zooveel moge lijk te bevorderen, door het nemen van maat regelen, die daartoe dienstig kunnen zijn, gevaarlijke plaatsen zooveel mogelijk veilig te maken, en den toestand van het ijs open baar te maken, enz. Reeds traden voorloopig een 20-tal leden tot de nieuwe club toe. A.s. Vrijdag zal er opnieuw vergaderd worden tot definitieve oprichting, benoeming van een bestuur, vaststelling reglement, enz. Bijna gered. Woensdagnacht omstreeks 1 uur keerden drie Belgische schippers te ROTTERDAM, die de stad waren in geweest, naar hun schip terug. Daartoe moesten ze over de ledige en dus hoog liggende Javaboot Soerabaya, die ook in de Schiebaven ligt, klimmen. Deze klauterpartij werd ondernomen met de hulp van een ladder. Voorop ging de 53-jarige L. M., schipper van het. spietsschip Tont te Monde en te Molenbeek St. Jean bij Ant werpen woonachtig. Halverwege de ladder gekomen, gleed hij nit en viel, doch werd door de beide hem volgende schippers bij de jas gegrepen. Ongelukkigerwijs gleed de ge vallen schipper uit zijn ja6, viel door het ijs in het water en verdween in de diepte Donderdagochtend vroeg werd zijn lijk opge haald, dat vervolgens naar de loods voor drenkelingen in Crooswijk is overgebracht. De verdronken schipper, een weduwnaar, laat 7 kinderen na. een oorlog komt, de zijde van Japan te kiezeD. Veeitigduizend man, onder leiding van Ja pansche officieren, zouden aangewezen zijn, om de Russen cp het schiereiland Liaon -tong te bestrijden. Bij al deze oorlogsgeruchten doet het goed, ook eens iets van waardeering en toenadering te lezen. Nog kort geleden schreven wij, dat de verhouding tusschen Noorwegen en Zweden in 1903 veel was ver beterd. Omtrent de hangende kwesties kan men eene oplossing verwachten. Een dezer geschil- gerecht op punten Dadert than» zijne vreedzame beslech- vleesch en f 17600.43, 660 telegrammen en 1949 pakket ten. Er werden 37 nieuwe spaarbankboekjes afgegeven. Gemakkei ij k visch vangen. De visch krijgt het in Friesland door 't ijs krap, dat blijkt uit de aanwezigheid van allerlei visschen in de bijten, die daar komen om wat lucht te scheppen. In de poldervaarten is dit vooral 't geval en dikke bleien kannen zóó maar met een schepnetje opgehaald worden In menig gezin wssdeze visch een aangenaam tafel, waarop in den laatsten tijd spek ontbraken. Natuurlijk moet ting Koning Oscar heeft de regeeringen te dit visschen in stilte geschieden, wijl de Stockholm en Christiania uitgenoodigd, wets- visscberij gesicten is. ontwerpen uit te weiken tot splitsing van Men schrijft: consulaten, en wel in dien geest, dat voor Geleche Brouwer is de vrouw van een beide rijken afzonderlijke consulaten in het armen schipper. Met hun scheepje lagen zij leven worden geroepen. De koning heeft dit te BERGUM ingevroren en het was niet ruim besluit genomen in overeenstemming met in de huishouding. Ongetrouwd was zij altijd Te Z W OLLE i s W oensdag een geval van pokken geconstateerd by een vrouw in de Assendorporstraat. Onmiddellijk zijn krachtige maatregelen genomen om verspreiding van de besmetting tegen te gaan. De lijderea is naar de barak voor besmettelijke ziekten overgebracht, terwijl ook de gezonde leden van het gezin daar voorloopig ter observatie zijn opgenomen. Het huis met den inhond werden ontsmet. Geen halve maatregelen. Een man in de HAARLEMMERMEER had een huis op erfpachtsgrond van den polder gebouwd, en daar hij door opstokerij „ze maakten hem toch niets" geen ver lenging van die erfpacht had gevraagd, is Maandag dat huis niet alleen krachtens rechterlijk vonnis ontruimd geworden, doch in tegenwoordigheid van den deurwaarder Waring te Haarlem door 15 man afgebroken en op den openbaren rijksweg gegooid. Een dierenvriend Een bewoner van de Linnaensstraat te AMSTERDAM deed eergisteravond aangifte dat by hem waren gestolen eenbig, wegende circa 85 kilo, een geit, konijnen, kippen en duiven. De dief, die deze verzame ling stal, bleek goed te knnnen inbreken, maar moet ook een adspirant-dierentemmer zijn, daar hij alles wist te vervoeren zonder dat het geschreeuw der dieren de omgeving waarschuwde. Den 6en werd te KOLHOEN een hardrijderij van mannen gehouden, om prijzen in geld van f 10, f 6, f 3 en f 2. Eerste prijs behaalde J. Visser Mzn., 2e P. Pool Dzr.., 3e C. Broks en 4e J. Koorn, de beide eersten te Kolhorn, de twee laatsten te Winkel. De wed strijd werd door een groot publiek biige- woond. Den 7en werd een hardrijderij met hindernis sen voor joDgens beneden de 13 jaar gehouden. 14 Deelnemers. De prijzen waren f 3, f 2, f 1 60, f 1, f 0.60 en f 0 26 en werden gewonnen resp. door Ms. v. d. Klooster, P. Biaauboer, I Jb. Pool, Mn. v. d. Klooster, W. Schermer' i en P. Strijder. In de trouwzaal. 't Tooneel stelt voor de tronwzaal van een der groote gemeenten in ons land. Bruid, j bruidegom, onders en getuigen. De ambtenaar neemt plaats, en plechtig klinken zijn vragen tot den vader deze „verklaart gij uwe toestemming te geven aan uw zoon, Atot het aangaan van een huwelijk met B De vader keert zich tot den zoon en roept uit„als je me vijf gulden geeft, zeg ik ja" Groote consternatie Eindelijk haalt zoonlief 2 rijksdaalders nit den zak en papa geeft „van ganscher harte" toestemming.

Schager Courant | 1904 | | pagina 1