Schager Loten. ADVEKTENTIEN. Trekking 21 Maart a.s. A. YAN TWUIJVER, Landbcuwcrediet. Kapitaal: een millioen pita, Donderdag 14 Jan. 1904. Binnenlandscli Nieuws. Schagen. ftoord-Hoiianiisch geheel geplaatst, waarop gestort f 996.400. De Vennootschap verleent credieten, neemt gelden in depositokoopt en verkoopt effecten en couponssluit beleeningen en prolongatiën, en verricht verder alle werkzaamheden, tot het kassiers vak behoorende. Het kantoor van den heer 3. v. d. naten, AGENT voor 8CHAGEN en Omstreken, zal aldaar gehouden worden a. d. Laun 9' 63, iederen werkdag, van des voorm. 9 tot 's nam. 1 uur. De Directeur, J. F. M O E N 8. r i van 48ste Jaargang. No. 3905. De moord in de Celebesstraat. Men meldt uit AMSTERDAM Men zal zicb nog wel de geruchtmakende gebeurtenis herinneren, weike in den zomer van verleden Jaar voorviel in de Celebes- straat no. 24 te Amsterdam, toen eene Jonge gehuwde vrouw vermoord in hare woning werd gevonden, afgrijselijk verwond. Haar man was toen in Friesland en werd, als ver dacht, door de politie aangehouden, doch spoedig weder vrijgelaten, aangezien zijn volkomen onschuld bleek. Daarop werd de zwager der vermoorde vrouw, broeder van haren man, gearresteerd en eene instructie werd tegen hem aangevangen, welke eerst dezer dagen is geëindigd. De zaak is thans naar de openbare terechtzitting verwezen, en Luye van der Laan zal Woensdag 10 Februari, 's morgens om 10 uur, voor de 5e kamer der rechtbank te Amsterdam terechtstaan ter aake van den door hem op zijne schoonzus ter gepleegden moord. De lange duur der instructie is vooral hieraan toe te schrijven, dat er twijfel bestaat aan de toerekenbaar heid van den beklaagde. Deskundigen werden dan ook benoemd en dezen hebben een rap port uitgebracht, dat een zeer belangrijken inhoud bevat. Als verdediger is aan den be klaagde toegevoegd mr. J. F. Wertheim. Deze zal echter niet als zoodanig optreden, doch in zijne plaats zal voor den beklaagde als verdediger fungeeren mr. M. A. H. L. van Lier, advocaat te Amsterdam- Men schrijft aan deP. D. C. Te GROLLOO, gem. Rolde, bestond vroe ger het zonderlinge gebruik (ouden van dagen herinneren het zich nog) om, wanneer er een nieuwe „meier" werd ingehaald, dezen, vóór dat hij zijne nieuwe woning binnentrad, in een knol te laten bijten, die tot dat einde in de deur was opgehangen. Dit voorbeeld werd door al de volwassen huisgenooten nagevolgd. Welke bedoeling men met dit gebruik had, of van welken oorsprong het was, hiervan liggen de redenen in 't duister. Hierom spreekt men van Groller „knollen". Te An deren, gem. Anloo, had men dezelfde ge woonte. In plaats van knollen, bezigde men daar evenwel een moesstronk. Om deze rede nen heeten de Anderschen „moeshappers". Zoo hebben de bewoners van bijna elke plaats in Drente een gemeenschappelijken scheld naam. Wij noemen onder anderen Asser „straat- of tellerlikkers", Meppeler „muggen- spuiters", Elper „koekoeken", enz. enz. Vr ij dagavond zijn de drie laatste pokkenlijders te VÓLENDAM als hersteld uit de barak ontslagen. De goederen en hnizen zjjn ontsmet, de posten voor die huizen opgeheven en de zuster, die de lijders heeft verpleegd, is Zondag naar het klooster teruggekeerd. De ziekte kan nu als geëindigd beschouwd worden, wat waarschijnlijk wel aan de strenge maatregelen, die genomen zijn, te danken is. Er zijn in het geheel zes vrouwen en vijf kinderen, die de ziekte gehad hebben. Ongevallenverzekering. Het Dagel. bestuur van het Nederl. Land- bouwcomité heeft aan den directeur-generaal, chef van de afdeeling Landbouw, te kennen gegeven, dat het comité van oordeel blijft, dat de landbouw-ongevall en verzekering niet kan worden tot stand gebracht, door de landbouwbedrijven eenvoudig op te nemen in art. 10 der wet van 1901 en dus te schrap pen uit art. H. De bezwaren welke zich daartegen verzet ten, zijn van tweeërlei aard, en wel lo. die ontleend aan de economie dier wet; art. L toch verzekert alleen de werklieden in de bedrijven, en art. 42 vordert de mid delen tot dekking der kosten van de werk gevers. Nu zal men zelfs bij oppervlakkige bekendheid met de landbouwbedrijven weten, dat bij een aantal, om niet te zeggen de meeste, tusschen den werkman en den werk gever geen essentiëel onderscheid bestaat, in tegenstelling met de gewone industrieele bedrijven. 2e, die ontleend aan de practijk van de Wet zelf, maar vooral van het bedrijf. De Wet (art. 45) eischt van den wetgever loon lijsten als grondslag voor de berekening der premiën en schadeloosstellingen. Nu mag bekend verondersteld worden, niet alleen dat de loonen voor eenzelfde bedrijf van landbouw op verschillende grondsoorten en in de verschillende provinciën sterk ver- schillen, maar dat in een aantal bedrijven ook loon in natura, en wel in groote ver- scheidenheid van vormen, wordt genoten. Behalve de reeds genoemde bezwaren, wordt ook gewezen op de moeilijkheid, die gelegen zal zijn in het bepalen der verschillende ge- varenklassen, daar toch zeker wel niet zou worden bedoeld alle landbouwbedrijven over één kam te scheren. Naar de meening van het Landbouwcomité ligt in het vorengenoemde opgesloten, dat een wettelijke verzekering der landbouw- ongevallen zou moeten verschillen met de ge noemde wet van 1901 op de volgende punten lo. De onderscheiding tusschen werklieden en werkgevers behoort te vervallen. 2e. Loonlijsten behooren niet alleen daarom, maar ook uit anderen hoofde niet te worden verlangd om de premieberekening te maken 3e. Er behooren een of meer andere fac toren te worden aangeduid om den Jandbouw de kosten der verzekering te doen dragen. Ook uit een sociaal oogpunt is het opne men van den landbouw in de Ongevallenwet 1901 zeker niet aan te bevelen. Voor de leden van do raden van beroep zijn de galacostuums vastgesteld. „Het Volk" geeft daarover het volgende staaltje, dat dit blad uit Alkmaar ontvangt: Een mijner kennissen, workman-lid van den Raad van Beroep, ontving van de firma C. Mouwens te Breda de volgende prijscourant voor het galacostunm zijner waardigheid 1 galarok ven zwart cachemire laken, met zijde-voering en rijk bewerkte echt zilveren borduursels f 185. 1 gala pantalon van zwart satin do cour 18.— 1 gala pantalon van wit satin de cour met echt zilveren galon 34. 1 steek met echt zilveren bouil lons en zwarte struisveeren 32.— 1 zwarte verlakte Eteekdoos met slot 2.75 1 gala-degen met in 't vnar verguld en a jour bewerkt gevest, in zwarte scheede 28.— 1 Porte-epee 3.50 1 castoren degen- foudraal 1.25 1 blikken doos voor gala-uniform met slot „6.50 De geheele uitrusting dus compleet ad f 311. Nu trof het toevallig, dat dit werkman-lid juist na een jaar sparens Zich een winterjas (confectie) had kunnen aanschaffen, om die reden kon hij dus van deze gelegenheid om zich voor f 311 dit galacostunm te koopen, geen gebruik maken. Hij nam zich echter voor, wekelijks een dubbeltje weg te leggen tot bereiking van dit ideaal Met den eersten trein van ALKMAAR naar HOORN is eergisterenmor- geD de 24-jarige handelsreiziger W. de Man overreden en gedood. Zijn lijk werd medege nomen naar Hoorn. De ongelukkige was te Uitgeest woonachtig. De reizigers in den nacht trein naar Parijs, die te 6.15 van AMSTER DAM vertrekt, zijn Maandagavond aan een gevaar ontkomen. Tusschen Den Haag en Delft hoorde men een geweldigen slag, ge volgd door een regen van kiezelsteenen tegen de ruiten. Het postpersoneel, dat naar buiten keek, zag een vuurstraal langs den trein. Oogenblikkelijk werd de noodrem overgehaald en de trein tot staan ge bracht. Uit een onderzoek bleek dat een roerijzer, dat vermoedelijk van den juist ge- passeerden trein 227 was gevallen, tusschen het raderwerk beklemd was geraakt, zoodat een ontsporen onvermijdelijk zou zijn geweest. Nu liep 't ongeval met een half uur ver traging af. (Hbl J Ongeluk. Zaterdagavond is, tijdens een kortstondige afwezigheid der moeder, een meisje van negen maanden in de ouderlijke woning aan de Mauritskade no. 92, 3e étage, te ROTTER DAM, van een stoel gegleden en met het hoofdje voorover in een emmer met zeepsop gevallen. Toen de moeder terugkwam, was haar kind verdronken. Het weeshuis te ALMELO. Door regenten van het Ned. Herv. Weeshuis te Almelo is verslag uitgebracht naar aanlei ding van de klacht, door den Burgemeester var. Stad Almelo, over toestanden in die stichting heerschende, openbaar gemaakt. Verschillende oud-verpleegden zijn door Re genten gehoord, behalve die, welke alleen in het bij zij u der politie hun getuigenis wenschten af te leggen wat de Regenten beneden hun eigenwaarde achtten toe te staan. De vader en moeder ontkenden cök ten stelligste, dat de verhalen van mishandeling juist zoudea zijn. Enkele getuigen hielden vol, dat zij in het weeshuis hard waren behandeld geworden en op de vraag waarom hij dan niet geklaagd bad bij de regenten, antwoordde een, dat dit niet gebeurd was, omdat zij door de regenten toch niet geloofd werden. De voornaamste der aanklagers zijn niet gehoord, omdat zij zich aanmeldden met een politieagent als getuige of verlangden bij drieën of vieren gehoord te worden. De regent, die gezegd zou hebben Vader moet hem de ribben maar stuk slaan, de dokter zal ze wel weer maken, ontkende pertinent ooit op de regentenkamer of ergens in het weeshuis iets dergelijks gezegd te hebben. Regenten verklaren uitdrukkelijk, dat vloe ken, onverschillig of dit door den vader of door een der kinderen geschiedt, beslist afge- kenrd wordtde vader is hierop te voren ook wel attent gemaakt. Waar de weesvader als zoodanig bewees ook goede eigenschappen te bezitten, hebben regenten gemeend in het belang van het weeshuis, oen weinig door de vingers te moe ten zien, te meer, omdat regenten overtuigd zijn van zijn goede bedoelingen en zijn goede trouw. Omtrent een ongeluk ophet terrein van den Staatsspoorweg te LEIDEN, meidt hot L. D. De 19 jarige hulparbeider P. v. d. B. zou, zooals gewoonlijk geschiedt, met 2 andere arbeiders een 5-tal geladen goederenwagens, niet bevestigd aan de locomotief, doch door deze in beweging gebracht, verder de goede renloods induwen, waartoe hij plaats nam tusschen den 3an en 4en wagen. Naar het schijnt ten gevolge van een misgreep, heeft hij van den 4den wagen een dnw gekregen, waardoor hij buiten de rails viel. Niemand heeft echter gezien, hoe het ongelukkig voorval is ontstaan. Eerst toen men het slachtoffer zag liggen begreep men, dat iets ernstigs was gebeurd. De onmiddellijk ontboden dr. Timmermans kon slechts den dood constateeren uitwendig was alleen aan wonde zichtbaar aan een der duimen ea kon men een weinig bloed in mond en neus opmerken. De politie stelde zoo spoedig mogelijk een onderzoek in, doch van schuld kon in deze niets blijken. 50 CJt. per I>ot. 11 voor G Gr ld.

Schager Courant | 1904 | | pagina 5