Brieyei uil de Maasstad, Zondag Januari i^04 48*te Jaargang No. 3908. ESureau SCfllAGËX, Laan, II 4. UitgaverP. TRAPMAN. Medewerker J. H HRE L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. AfzonderliiVe nummers 5 Cent. ADVERTSNTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 c. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Herstel der gilden. Politiek overzicht der week. Binnenlaudsch Nieuws. De komst van Koningin Emma in Nederland! Het jubilé der Koningin-Moeder. AAI m Alm» k LuHiivtlil Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en gaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 nre, worden ADVERTKNTJEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. j),t nummer bestaat uit twee bladen tz EERSTE BLAl). Uemeente Sctiagen. BEKENDMAKINGEN. Burgemeester en Wethouders van Sehagen Brengen ter algemeene kennis lo. dat de gewone Rijks- vco-jaarskenringen van tot dekking bestemde hen galen, in 1904, voor zooveel deze provincie betreft, zulten gehouden worden te Haarlem, op 16 Febrnari. 2o. dat de eigenaar of houder, die een hengat ter keuring wenscht aan te bieden, verplicht is daarvan tenminste drie weken vóór de keuring vrachtvrij eeue aohriftelijke en onderteekende aangifte te zenden aan den Secretarie der provinciale regelingscommisaie, (den Heer W. TEENGS te Alkmaar), met opgave van a. naam en woonplaats van den eigenaar en houder; b. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzondere kentee- kenen van den hengst, benevens, indien deze in een stamboek is ingeschreven, stamboek en stam- boeknnmmer; zoo mogelijk afstamming van den hengst, zoowel van vaders- als moederszijde, en naam en woon plaats van den fokker; lo. dat een hengst, na bovenvermelden termijn aangegeven, van de keuring is uitgesloten, tenzij de commissie geen bezwaar tegen toelating heeft en de •ig' naar of houder vóór den dag der keuring eene Bom van tien gulden bij voornoemden Secretaris ;«tort 4o. dat inachrjjvingsbiljetten voor de keuringen op vrachtvrije, achriltelijke en onderteekende aanvraag 1 eigenaars of houders van hengsten door den 8ecretaris der regelingscommissie voornoemd, zullen worden verstrekt, Schegen. den 22 Jannari 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J POT. De Secretaris, EOGGEVEEN. De toekomst ver zekering der menechheid is h= tegenwoordig een vak. 't Voorgeslacht, dat, met alle respect, toch wel een secuur broekje leek, liet dat aaD de i dominé's en andere herderen en aan 'tspaar- beleid der schepselen zelf over. Nu ben je, met betaling van zoo veel per jaar, ven alles af, maatschappijen assureeren ie een besliste veiligheid voor heel je leven. Dat is practisch en goed. De tijden zijn waarlijk al nerveus genoeg, dat we ons met allerlei rampen, branden en plotselinge sterf- gevallen moeilijk kunnen ophouden. Daar moeten anderen voor zorgen wij betalen er voor. En 't verzekeringsvak is een cultus gewor den. En een behoefte. We moeteo, tegen alle mogelijkheden en onmogelijkheden, onze premies betalen en ieder verstandig mensch behoort, teiecht, bij zijn maatschappij als bij zijn kerkgenootschap. Elke maatschappij heeit zijn eigen geloo- vigen, die zweren bij haar en in devoten eerbied van haar gewagen. Verzekeringkan toren zijn met tempelluxe ingericht. En het getal priesteren is geweldig groot. Dat is mijn bezwaar, een al afgosleten be zwaar trouwens. Iedereen vertegenwoordigt als agent, inspecteur, of nog hooger, een of andere maatschappij en maakt er proselieten voor. Alle mogelijke aangewaaide kennissen en kennissen van kennissen sturen je prospec tussen en berekeningen thuis, boekdoelen dik en brievenbussen vol. Wijn en verzekeringen kan je stellig- van iedereen, die je op straat tegenkomt, met liefde bekomen. Wie onvoorzichtiglijk van een trouwplan kikt, krijgt een dozijn of wat verzekerings- plannen tegen overlijden als eersten gelnk- wensch thuis. Op 't huis, waar vermeerdering van gezin blijkbaar is, wordt een bombardement van „uitzetverzekeringen" gericht. Met een groote ruit in je huis krijg je noodzakelijk een glasverzekering aan je hals. Na een diefstal van een vloermat ergens uit een portaal wordt de heele stadswijk, waartoe dat portaal behoort, onveilig gemaakt door inbraakverzekering-inspecteurs. 't Is heel best alles, waarlijk voortreffelijk, maar vermoeiend. Nooit ben je genoeg ver zekerd. Je hebt telkens een of andere moge lijkheid vergeten. Wees geassureerd tegen of vóór sterven, brand, ouderdom, inbraak, ongelukken, be smettelijke ziekten, ruiten, risico in loterijen, studie van kinderen dan heb je o. a. ver geten je een verzekeringspenniDg voor je sleutels te assureeren, die je, bij verlies, schadevergoeding en aan den vinder een riks °P 't eerste 't beste politiebureau waarborgt. 't Hondt niet op en 't wordt je zoo sma kelijk gemaakt, de misère van onverzorgdheid in allerlei trieste rampen wordt je zoo genoegelijk voorgesteld, dat je in blakenden angst aan 't verzekeren moet. De maat- scbappijen hebben elk voor zich bekwame Wannen, die alle denkbare ellende verzinnen en met hun verzinsels de prospectussen ver sleren. Vanavond kreeg ik, onder meer, een reclame-kalender van een Ongelukkenverze- keriug thuis. Voor alle zekerheid zij bier genoteerd, dat 'k tegen ongelukken verzekerd ben en dus geen bezoeken van Deze kalender is er één vcor alle dagen, op een fraai en toepasselijk schild. Elke dag heeft een korte aanprijzing van de betref fende maatschappij ik noem geen naam, maak geen reclame en een voorbeeld van een met geld betroost ongeluk. Ik stel me er veel genoegen van voor om eiken morgen het ongeluk van den dag te lezen, 't Is beter dan een fliuwe anecdote of een wijze spreuk, 't S'.èuit je vriendelijker voor je dagtaak. Je neemt er iets van mtê. De samensteller van dezen kalender is een baas. Hij stond voor zijn taak. Geen sterveling houdt het met zoo'n kalender in zijn huis kamer langer dan een week onverzekerd uit. Met smaak en genoegen heb ik verzekerde een dozijn of wat blaadjes gelezen. „Zooals uit onderstaand blijkt, kunnen on gelukken aan een ieder overkomen, op elk uur eD elke plaats, zoowel in als buiten het beroep," staat onder den datum. Volgt het voorbeeld. „Hoe polis no. beroep woonplaats aard van het on geluk uitbetaald bedrag." Uit de 866 zoek ik enkele zéér sprekende gevallen nit. Je kunt er zoo aangenaam bij fantaseeren. Bij 't ontbijtfabrikant te Amsterdam, kreeg brandwonden door het omvallen van een keteltje. Waarschijnlijk was dit een Jan Hen, die zelf met de thee zich bemoeien wilde en er geen slag van had. Hij kreeg f 60. Op straateen architect te Rotterdam, wilde zich haastig naar een brand begeven (vermoedelijk spuitgast), gestruikeld en kreeg f 824. Met de tram een koopman te Overveen, sprong te'gen de trede van een tram en kreeg f 665.80. Bij diefstal (dit is een zeer curieuse) een bakker te Rotterdam, viel bij het grijpen van een ladelichter en kieeg f 800. 't Zon zonde wezen als die ladelichter gepakt en veroordeeld 1 werd, dankt me. Bij zonsverduistering; [waar je al geen ongelukken bij krijgen kunt] een astronoom viel van een stelling [vermoedelijk toen 't zonne- dnister was] en kreeg f 1674. Dit is de voordeeligst.e zonsverduistering, waarvan ik ooit, sinds Cjpernicus, vernam. Op de kermis(argument voor 't afschaf fen van de kermis) een candidaat-notaris te Hilversum raakte met zijn voet bekneld tusschen de stijlen van een stoomdraaimolen [watdoet een candidaat-notaris ook opeen stoomdraaimolen] hij kreeg f 68. Bij redding een wijnkooper te Amsterdam viel, terwijl hij iemand wilde opvangen [iets wat gehuwde lieden dagelijks plegen te doen,) en kreeg f 116. Op 't tooneeleen zanger te Amsterdam struikelde, verstuikte een voet, kreeg f 46 Gymnastiekeen diamantbewerker te Amsterdam verrekking bij het met gestrekten arm oplichten van een stoel, kreeg f 450. Bij roeien een assuradeur te Winschoten, dnim verrekt bij hot uitzetten van een giek, f 60. Ontspanningeen assuradeur [deze komen 't meest voor onder de 365 assuré's, wat te denken geeft] spelende roet zijn kind, krabde dit hem in het oog, f72. Stoeiende; assuradeur te Haarlem. Val op den duim f 900. Bij 't naar bed gaanconcertznnger te Groningen, kantelen van een stoel, waarop hij stond om in een hooge bedstee te komen, f 60. Dit zijn er dertien, een getal dat voor de bedoeling zeer völ-doende is. Er volgen er nog 353. Om 't schrikkeljaar hebben we er één meer. Men zal toegeven, dat een kalender met znike aardige kleine gemengde berichtjes, geprijsd en wel, een bezit is. Mijn jaar is er goed door. verder, die wellicht onvoorzichtig zal blijken, getrokken. geeft de minister in den aanhef der memorie Daarop schenen de Herero's slechts gewacht van toelichting zijn richting aan zoo dnide- te hebben, om op hnnne beurt in opstand te lil V o f J a I nn K f O rv/vo iiilr lo r\ n Jah li Tri n/I k fl 1_ 1 J in 1. j. 1_ -1*1 lijk als slechts mogelijk is, zonder het kind bij zijn waren naam te noemen, zegt hij Ik stuur aan op herstel de- gilden Dat de arbeiders en kleine 'neringdoenden daarmede ingenomen zullen zijn, is, zoo gaat komen. Geheel bevrijd van toezicht, heeft dit verzet heel spoedig een zeer ernstig ka rakter aangenomen. De spoorweg van de havenstad Swakopmond naar Windhoek is grootendeels in het bezit der het blad voort, evenmin te verwachten, als inboorlingen en daar zij de kracht van dit be- dat de werke'yk vooruitstrevenden den minis- schaafd verdedigingsmiddel reeds hebben begre- teriëelon weg als den hunne zullen kunnen pen, hebben zij de meeste stations verwoest, beschonwen. Dit is noch democratisch, noch waarmee de vernieling van den weg gepaard is vooruitstrevend. De instelling toch van pnbliek- gegaan. Dit is natuurlijk voor de Duitschers rechterlijke lichamen met dwingend gezag op eene leelijke geschiedenis, daar de tuchtiging nn Uit en voor de Pers. Het „Handelsblad" schrijft naar aanleiding van de ingediende Arbeidswet Het ontwerp telt 444 artikelen, sommige met een opschrift, andere er zonder, sommige in algebraïschen vorm, andere verstaanbaar gesteld, sommige voor vroegere in-werkirg-tre- ding vatbaar dan andere. Deze verscheidenheid in den vorm der artikelen van één en dezelfde wet, is geen fraaie proeve van wetgevend talentzij wijst erop, dat hier wel zeer veel is bijeenge bracht onder één hoofd en, als het ontwerp ooit aangenomen wordt, iq één Staatsblad, maar dat de stof toch eigenlijk over ver- scnillende wetten verdeeld had behooren te worden. Die samenkoppeling is vooral on vriendelijk tegenover de Eerste Kamer, die over een wetsontwerp in zijn geheel moet stemmen, en altijd te berekenen krijgt, of de gebreken van het ontwerp als geheel grooter zijn dan zijne deugden. Het ontwerp ligt nu echter zóó. Het is vergezeld van eene uitvoerige memorie van toelichting, door den minister van binnen- land6che zaken niet alleen onderteekend, maar ook blijkbaar geheel doorweven van zijn geest. Dr. Kuyper heeft zich gaarne den man der „kleine luyden" genoemd, toen hij nog geen minister was. Sinds zijn minister schap, d.w.z. in 2'/i jaar, hebben die kleine lnylen weinig van die liefde bespeurd, be halve in strenge pogingen om hen van spel en dronkenschap af te honden op eene wijze, die vermoedelijk hen doet vragen of zij als kleine kinderen behandeld mogen worden. Maar nn komt de arbeidswet en nn zullen welke richting hun vriend hun, het gebied van nijverheid, bsteekent verlies van een onzer vrijheden, die wij werkelijk niet meer bedreigd achttende vrijheid om dien handel en dat bedrijf nit te oefenen, waartoe men zich geroepen gevoelt. Reeds meer dan eene eeuw geleden zjjn de gilden in Nederland afgeschaft. Zij bezwe ken onder algemeene afkeuring, omdat men geen middel kende, hnnne grove misbruiken te keer te gaan. Zij drukten even zwaar op den verbruiker, als op den arbeider. Zij dwon gen den verbruiker, bij eene beperkte groep personen zijne inkoopen te doen en af te hangen van hetgeen deze daarvoor vragen zonden. Zij pasten den arbeid in een keurslijf, dat zijue ontwikkeling ten zeerste belem merde en tot allerlei misvormingen aanlei ding gaf. Zij dwongen den arbeider geheel te gaan, zooals zijne patroons, de meesters, wilden. Elke oorspronkelijke inval, elke uit breiding der nijverheid op een tot dnsver nog niet betreden gebied, weid door dit dwingend gezag onmogelijk gemaakt. De arbeiders wer den gesplitst in kasten, en slechts de zoons en gunstelingen der meesters kondon hopen, mettertijd hun meesterschap cn daarmede een zelfstandig bedrijf te verwei ven. Het blijkt noodzakelijk, dat wij die oude herinneringen nog eens opslaan, en nog eens goed negasn wat onze bet-over-grootvaders onder de gilden hebben geleden. Men zij dan ook niet blind voor de onmogelijkheid, om deze oude versleten banden weder te leggen om de gedurende de 19de eeuw zoo krachtig ontwikkelde nijverheid. Alleen de zeer rijken, die jammeren, dat men thans geen voorwer pen meer kan koopen, waaraan een werkman eenige jaren van zijn leven besteedde, zuilen zich verheugen, dat dr. Kuyper de herleving dier „meesterstukken" in de hand wil weiken. De anderen, dat is dus de over-overgroote meerderheid van het volk, kunnen van de herleving der gilden slechts nadeel in elk opzicht verwachten. De „noodige waarborgen", die de minister reeds terstond toezegt, zullen blijken des te minder waarborg te zijn, naar mate zij noodiger worden. Wij gelooven niet dat er in Nederland velen zijn,die behoefte gevoelen aan nieuwe lichamen, nieuwe bestuurders en nieuwe personen, be kleed met een nieuw „dwingend gezag". De vooruitstrevenden zullen oordeelen, dat be scherming van den arbeid beter toevertrouwd is aan de versterking der economisch zwak keren en aan betere verzekering van hunne vrijheid om voor hnnne belangen te waken, dan aan de instelling van nieuwe gezagheb- hertjes, die o zoo spoedig tirannetjes zullen een worden. Eene arbeidswet welke die richting slechts zeer langzaam kan gaan. In Duitscb land wordt de toestand In het protectoraat ern stig ingezien. De Dnitsche Rijkskanselier heeft in den Rijksdag, zoo goed en zoo kwaad als hij kon, eene uiteenzetting van de kwestie gegeven. Niemand, zoo zeide de heer Von Btilow, had vermoed, dat deze opstand zon uitbarsten. Daaruit blijkt, naar onze meening, dat de Duitsche autoriteiten daar ginder hnnne Pappenheimers volstrekt nog niet kennen. Volgens den Rijkskanselier zijn nu reeds de vruchten van de vlijt en volharding van tien jaren door den opstand vernield. Een groot deel der kolonisten heeft bezittin gen, huis en hof verloren, terwijl tevens over hnn lot het ergste wordt gevreesd. Onder den indruk dezer woorden werd de aanvraag van 500 man met 6 machinegeweren en 6 revolverkanonnen eenstemmig toegestaan. Ten einde zoo spoedig mogelijk hulp te ver schaffen, is reeds Donderdag een bataljon marice-infanterie en een detachement spoor- weg-pionniers naar Swakopmoud vertrok ken, waar zij op 8 Februari kunnen aan komen. 's Keizers broeder, prins Heinrich, heeft tot de vertrekkende manschappen een warme toespraak gehouden. Ook Keizer Wil helm heeft, als Koning van Prnlsen weer eene rede in het openbaar gehouden. Het was bij de opening van den Pruisischen Landdag. Met duidelijke en heldere stem, waaruit bleek, dat de vorst van zijne keel aandoening volkomen is genezen, zette hij den toestand var Pruisen uiteen. Vooral aan twee ponten wijdde hij een breede uiteenzet ting. Het eerste punt betrof 's lands financiën. Hij wees er op, dat er in 1903 een gunstige verandering in den economiscben toestand was gekomen. Dit was merkbaar in de toe nemende drukte bij de spoorwegen en in de verhooglDg der staatsinkomsten. Het ter be schikking gestelde kiediet van 70 millioen voor 1903 zou niet noodig zijn. daar dit dienstjaar vrij zeker nog een overeckot zou opleveren. De verhoogde staatsinkomsten gaven den konirg aanleiding, om uitbreiding van het materieel der spoorwegen, verbetering in de bezoldi ging der laagst bezoldigde baanwachters en verbetering van woningtoestanden van de arbeiders, in staatsbedrijven werkzaam, aan te kondigen. Daarna bereed do koning een ge liefd stokpaardje de verbetering en uitbiei- ding der binnenlandsche waterwegen Iiij stelde verbetering van den benedeu-Oder, van Havel en Spree in het verschiet, terwijl voor groot scheepvaartkanaal Berlijn-Stettin, voor de kanaliseering van den Oder, voor eeue verbeterde Oder-Weichsel-verbinding en voor een scheepvaartkanaal van den Rijn naar Hannover gelden znllen worden aange- vraagd. Bij deze gunstige berjehten, want mede deelingen, dat de geldbeurs geopend wordt voor verbetering van sociale toestanden en voor werken des vredes, noemen wij heerlijke tij dingen, sluiten zich goede berichten nit Oost- Azië en Oost-Enropa aan. De vredelievende woorden van den CzaBr, op de Nieuwjaarsreceptie tot den Japanschen gezant gesproken, hebben den toestand veel verbeterd. Bij beide partijen is thans een streven waarneembaar, dat op een minnelijke oplossing der horgeEde geschillen wijst. Het antwoord van Rusland op do laatste nota van Japan moet in een zeer vredelievenden geest gesteld zijn. De onderhandelingen zullen waarschijnlijk ten gevolge hebben, dat Japan eene overheerschonde positie in Korea ver krijgt, doch de verbinding tusschen Wladi- wostok en Port Arthur geene hindernissen in den weg zal leggen dat Rusland enkele punten in Mantsjoeiije bezet zal honden, en dat de havens in Koiea en Mantsjoeriie voor den handel znllen worden opengesteld. Turkije toont zijn goeden wil in Macedonië. Aan de mogendheden is medegedeeld, dat het politie toezicht thans naar behooren is geregeld. Aan de voorstellen en adviezen van Hilmin- pasja, die met de iDvoeiirg der hervormiDgeD is belast, wordt de grootste aandacht geechon opgaat, moge in de bijzonderheden goede be palingen bevatten, haar algemeen streven dringt ons achterwaarts, niet vooruit Buiteiilaiidscli Nieuws. De oudste dor Dnitsche koloniën, Duitsch- Zuidwest-Afrika, is in opstand. De bezetting dezer kolonie dagteekent van 1884. De ge schiedenis van dit bezit is geheel gelijk aan die van de meeste buitenlandsclie bezittingen van andere rijken. Kooplieden knoopen han delsbetrekkingen aan met inlandsche vorsten. Faktorijen worden gesticht en een gewapende macht, ter bescherming van goed en leven, wordt in 't leven geroepen. Daarmee worden niet alleen de concessies bestendigd, maar ook wordt de kuststreek met het achter- land vergroot, terwijl tevens de concessie in absolute rechten wordt omgezet. Dan komt veelal, 't zij hier- of daardoor, de Staat in den toestand ingrijpen, neemt de rechten van de handelsmaatschappij over, en het rijk ie met een nieuwe kolonie verrijkt. Te laat zien dan de kleice potentaten van het inge palmde gebied in, dat de zon van hnnue majesteit aan 't ondergaan is, en zij stellen alles in 't werk, om hun gezag te heroveren. Dit is in 't kort de geschiedenis van do Nederlendsche, Engelsche, Fransche en ook van de Dnitsche overzeesche bezittingen. i - De grondslag van Duitsch Zuidwest-Afrika Gaat wel, 8,af J9, voor, stapje maar het werd gelegd doordeBremer kooplieden Gebr. vordert toch. Zeker is bet, dat de Porteeer.e Lüderitz. Iq 1884 kwam de kolonie aan het moeilijke taak beeft uit te voeren, zoodateen Duitsche rijk, dat langzamerhand zijne aan- *e gro°te druk meer schace, dan goed zou spraken over een gebied van 830.000 vierk. kunnen doen. K M. heeft uitgebreid. Over deze uitgestrekt- held kan men zich pas eenig idéé vormen, als men weet, dat het Duitsche rijk in Europa 540.000 vierk. K M. groot is. Dit uitgestrekte gebied, dat naar schatting een kwart millioeD Negers en Hottentotten als bewoners heeft, Een ernstig ongeluk over- wordt" verdedigT"en7n r7st"gëh7udên"i^or |wam Donderdagmorgen den werkman W. ruim 800 man, en wel60 officieren, 150 j PA™8__bJ.Je.? landbouwer A. Wijk te onderofficieren en öS) soldatVn, waTrv^' <A)0 j HOOFDDORP. Terwijl hij bezig was, met voi.TO.iu zij zien, in betreffende agenten af- die van arbeid leven, te hulp wil komen. inboorlingen zijn. Gelijk wij opmerkten, bestaat I de inlandsche bevolking nit Hottentotten en Negers. Deze laatsten worden door twee krachtige stammen vertegenwoordigdde Bondelzwarts en de Herero's. Wegens een gerechtelijke uitspraak van don Duitschen districts commissaris kwamen de Bondelzwarts voor eenige maanden in opstand. Om dien te o-~i unueaan van ueireiicuuo apv-'v- - 11. j «acht. Ik ben tegen alles verzekerd, heeren. Met een rondborstigheid, zegt het bied onderdrukken, Noorden, waar werden de troepen nit het de Herero's wonen, terug- dommekrachten de paardecdoischmachine te verplaatsen, kantelde deze om, waarna het gevaarte op den werkman neerkwam. Met gebroken ledematen weid de ongelukkige van onder de machine gehaald en ter verpleging opgenomen. Vee-tentoonstelling. De Paaschtentoonstelling van vet vee. fok- vee, varkens, schaptD, enz. te ZAANDAM zal gehouden worden op Donderdag 24 Maart a.s. Nn deze Jannari-dagen alom In den lande zijn bestemd tot viering of voorbereiding van het herinneringsfeest van intrede van Koningin Emma in Nederland, is een kort historisch overzicht van de komst der jonge Gemalin van Koning Willem III in Haar nienwe vaderland, bier op zijn plaats. Den 7den Januari 1879 werd het huwelijk van Koning Willem III en Adelaïde Emma Wilhelmina Theresia Prinses van Waldeck- Pyrmont, te Arolsen, de hoofdstad van het vorstendom, voltrokken eenige dagen daar na werd de reis naar Nederland aanvaard, waar een lnisterrijke reeks feesten ter eere van de inkomst der jonge Koningin was voorbereid. Den lOden Jannari 1879 zette Koningin Emma voor het eerst den voet op Neder- landschen bodem en kwam te Oldenzaal over de grens. Denzelfden dag had de offi- cieele ontvangst te Zutfen en Apeldoorn plaats, met toespraken van de burgemeesters aldaar en met verschillende feestelijkheden. Het Koninklijk Paar vertoefde alsnn eeni- gen tijd op Het Loo en was voornemens Zich den 21en Jannari naar Amsterdam te begeven en daar de plechtige inkomst in de hoofdstad des lands te houden. Evenwelde feestelijkheid kon geen voortgang hebben, daar den 13en van deze maand Prins Hen drik der Nederlanden te WoltertaDge in Luxemburg kwam te overljjden en alle feesten in Amsterdam cn andere plaatsen moesten worden afbesteld. Den 22sn Jannari had in Luxemburg de plechtige lijkdienst plaats ter nagedachtenis van den overleden Stadhouder en dienzelfden dag begaven de Koning en Zijn Gemalin Zich voor de teraardebestelling in allen eenvoud van Het Loo naar de residentieop uit drukkelijk bevel des Konings waren zelfs geen autoriteiten aan het station ter ontvangst aanwezig. Drie dagen later had de begrafenis te Delft plaats. De plechtige en feestelijke ontvangst der nieuwe Koningin in de voornaamste plaatsen des lands werd alsnn voor April vastgesteld. Maandag 21 April 1879 had de plechtige intocht te Amsterdam plaats, waarbij een schitterende reeks feestelijkheden ter eere van Koning en Koningin werd gegeven, en 28 April volgde de plechtige ontvangst te 's- Gravenhage. De feesten ter herdenking^ van de komst van de Koniogin-Moeder hier iu 't land voor 25 jaar geleden, werd in 's-GRAVENHAGE Donderdagavond begonnen met een gala-diner voor 80 peisonen. H. M. de KoniDgin- Moeder was in het mid den aan tafel gezeten tusschen de Koningin en den Prins. Tegenover Hare Majesteiten zaten de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal en verder aan dezelfde zijde der tafel de ministers, hoofden der departementen en de genoodigden uit de hooge staatslichamen. De tafel was versierd met rozen. De Ko ninklijke Militaire Kapel bracht tijdens het diner verschillende nummers ten gehoore. In een der stukken kwam als herinnering van den dag het Waldeck-Pyrmontsche volkslied voor. H. M. de Koningin wijdde een heildronk aan Haar moeder. Denzelfden avond werd de hooge Vrouwe een serenade aangeboden en bood de commissie daarna in het Paleis een adrfs van hulde san. Tijdens de serenade bewoog zich een ont zaglijke menigte door de straten. Het was menschen, menschen en nog ééns menschen I Het oogenblik, dat de commissie het Paleis bereikte, was indrukwekkend. Want hoewel de Koningin en de Prins niet wilden deelen in de hulde, der Konginin-Moeder gebracht, wilden zij toch de grootscho tetooging van het volk bjjwonen. En zoo stond dan, toen de Koningin-Moeder de hnlde van af het balkon van Haar Paleis in ODtvangst nam, Haar Dochter, vergezeld van Prins Hendrik, aan Haar zijde. De geestdrift van het volk heeft zich op dat oogeDblik geuit op onvergetelijke wijze. In en nabij het paleis der Koningin-Moeder heerschte Vrijdag groote bedrijvigheid. Groote massa's brieven en telegrammen met geluk- wenschen, vele vergezeld van bloemstukken, werden aan het paleis bezorgd. De vorstelijke jubilaresse verleerde audiëntie aan de dames en heeren Harer hofhending, aan burgemeester en w et houders van 's Gra venhage, die het hulde-adres van den ge meenteraad aanboden aan de vereeniging Oost en West tot aanbieding der teekenin- gen en het album met handteekeningen aan den Russischen gezant, die als deken nemers het corps diplomatiek de gelnkwenschen aan bood. In den middag woonde de Koningin- Moeder het concert van den zanger Van Dyck ten koninklijken paleize bij en maakte daarna onder het gejubel der menigte een rijtoer door de stad. Aan de serenade werd Donderdagavond door ongeveer 126 heeren van de uit rnim 150 personen bestaande commissie nit de burgerij deelgenomen. Uitslag der verkooping te SCHOOBL, op Woensdag 20 Januari ge houden ten overstaan van den notaris L Top te Bergen. Brocdhakkerij met erf te Schoorl C. no. 491. kooper W. van der Wel te bchooil voor f 2707 50. Weiland te Schoorl sectie C co. 492, kooper A. Ruis te Schoorl voor f 957.50.

Schager Courant | 1904 | | pagina 1