derde blad. Zondag 31 Januari ILM)4. 48sle Jaargang No. 3910 Arrondissements- Recht bank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 26 Jan. 1904 Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. UITSPRAKEN. I). Verdwaald, Castricum, mishandeling, 14 darren gevang. D. Kok, Werverehoof, vernieling, 8 dagen gevang. J. C. Ottevanger, gescheiden vronw van A. Kamp, Den Helder, het omtrekken van een kind aan 't wettig gezae; 't gehouden onderzoek schijnt niet volledig te zijn, zoodat er nog een nader onderzoek zal worden ingesteld en de zaak Dinsdog 9 Febr. a s. nog eens opnieuw zal dienen: H. Toinas, huisvrouw van C. Lastdrager, Den Helder, eenv. beieed. en beleed, van een dienstd. ambt.. 2 dagen gevang. J. Leien, huisvrouw van W. Vsstewal, Den Helder, eenv. beleed., f 10 boete of 2 dagen hecht. Antj r v. d. Wiele, huisvrouw van C. v. Leien, Den Helder, eenv. beleed 2 dagen gevang. R. Tatoma, huisvrouw van J. Roomeier, Den Helder, eenv. beleed., 3 keer gepleegd, f 15 boete of 5 dagen hecht. Gr. Stam, huisvrouw van J. Beemke, Noord-Schar wonde, diefstal, 8 dagen gevang. Een reusachtige baas was wel de beklaagde, dio vandaag als no. 1 in de rechtszaal werd gepresenteerdeen olifant is er nog een beesie bi;. Waarlijk, men zou dezen sinjeur eerder nog met een voor wereldrijken mam mout h ui ogen vergelijken. Hoewel hij dan een kranige figuur Is,werd de gunstige indruk, dien we eerst van hem kregen, grootelijks weggenomen door 't feit, dat hij zich niet heeft ontzien een mager, oud- mannetje nogal kras te mishandelen. Op 25 November 1903 was de beklaagde, Jan Brakenhof, een 31-jarig Castricummer, bij het wachthuisje aan de spoorlijn te Castricumbehalve hij, was daar ook de 69 jarige Jacob de Graaf, landbouwer in genoemde gemeente. Ze kregen daar een beetje woorden, naar aanleiding van een oude veeto, die er tasschen hen bestond, en, zooals 't in dergelijke gevallen wel meer gast, kwam het aldra van woorden tot daden. De uitslag van deze worsteling was, zooals zich laat denken, voor 't oude mannetje niet voordeelig, want z'n aanvaller, die Hercules, had hem spoedig eenige malen tegen de spoorbaan gekwakt. Als men den heer Bra kenhof mag gelooven, was 't echter wel noodig, dat hij De Graaf op den grond smeet, want deze wilde liem, Br., „de polsen van z'n snijden" en heeft bovendien den beklaagde al een heelen tijd „genegerd." Vol gens deze lezing dus, zou men kunnen zeggen „twee kijven, beiden schuld." Er was echter een getuige bij, en wel een zéér secure ook. die, gewaarschuwd zijnde voor trein no. 666, naar buiten kwam en 't tnsschen de beide genoemde personen afgespeelde „bloedige drama" voor een goed deel bijwoonde. Deze getuige was de 45-jarige Hendrik Geurts, de aan do spoorlgn wonende brugwachter te Castricum. Ü6 O. v. J. nam tenslotte zijn requisitoir. Z.E G. vertelde, dat Brakenhof ongev. 4 jaar geleden door de rechtbank, zoowel als door het gerechtshof, was veroordeeld wegens mishandeling. Z É.G. eischte dan ook wegens mish., naar aanleiding van art 300 van 't W. v. 8., eventjes 6 maanden gevang., tot groote ergernis van den bekl. We kregen vervolgens te doen mot een Kikkert, die, (geheel tegen zijn aard in,) schijnt te lijden aan watervrees, tenminste hij wilde, [hoewel behoorlijk in kennis ge steld] niet helpen. brandspuit-probeeren, toen dit op 13 Jnni j.1. geschiedde. 't Wat hem zeker. te nat! Er is des wege door het Kantongerecht te Helder een eisch tegen hem ingesteld tot betaling van f 2 boete of 't ondergaan van 2 dagen hecht. Op 10 Dec. sprak de Kantonrechter hem vrij, doch de Ambtenaar van 't Openbaar Ministerie kwem in hooger beroep. 't Zaakje zit zeker nog niet goed voor elkaur, althans de O. v. J. kondigde aan, dat heden 0V6r 8 dngen, dos den volgenden Dins dag, des voormiddags ten half elf ure, de behandeling zal worden voortgezet. Do volgende beklaagde, Willem Kok Leendertszoon 7an Egmond aan Ze°, is een 43-jarig visscher, die vandaag de twijfelach tige eer genoot tevens als een grooten strooper te worden beschreven. In deze laatstgenoemde hoedanigheid kreeg deze sinjeur eene nitnoodiging om vandaag even in de rechtszaal te komen, teneindo eens te .vertellen waarom of hij, zonder een acte te hebben, op 27 of 28 Oct. j L wild ge schoten en opgeraapt heeft. Ter terechtzitting van 27 Nov. is hij door den Alkmaarschen Kantonrechter veroordeeld tot f 10 boete of 2 d:;gen hechtenis, van welk vonnis hij op 18 DeC. j. 1. in hooger beroep is gekomen. De jachtopziener P. v. d. Berg en nog een paar ambtenaren bekeurden den beklwien op den koop toe zijn geweer nog werd afge nomen. Thans eischte de snbst. O. v. J., Mr. Cnopins, met vernietiging van 't vonnis van den Kantonrechter, f 8 boete, snbs. 8 degen hecht., tegen Kok, onder verbeurd ver klaring van diens geweer. De waarde van dit geweer werd op f 10 geschat, welk be drag Kok bij uitlevering moet betalen, zul lende hij bij ingebreke blijven hiervan, wor den uitgenoodigd 6 dagen hecht, te komen opnemen. Een koddige historie heeft er plaats gehad tusechen den 65-jarigen Adrianns v. d. Vlies, arbeider te Petten [beklaagde] en zijn 16 jaren jongeren ambtgenoot, tevens veehouder, den heer Cornelis Marees uit Petten, [mishan delde De heer Marees nu is als veehouder in 't bezit van k reien, wier melk door hunnen eigenaar aan Maartje de Boer, de Wed. Bosse te Petten, wordt geleverd. Bij deze melkvar- koopster nu wa», behalve haar leverancier, ook een melkklant van haar, de heer v. d. Vlies, tegenwoordig en wel op den eersten dag dezes jaars. Deze laatstgenoemde be zoeker zei tegen de melkvrouw en ook zijde- lings tegen Marees„Wat was me die melk gisterenavond toch ion!" „Nou, dan moet je gaan, waar 'tj9 dikker wordt gegeven," antwoordde Maiees handig „Zei u anders werkelijk niets vroeg de Pres. „Nsééé antwoordde Marees. Toch was dit weinige v. d. Vlies in de „verkeerde keel" geschoten en zoodoende kwam het, dat bij Ma-e s heel spoedig een lik gaf, die hem legen do bed- deuren der kamer deed tnimelen. „Is u daar door gevallen vroeg de Pres. „Door de b e d- denren, ja, dat kan best wezeD," antwoordde Marees heel snugger. De man heeft Zeker gt en zeer sterk geheugen, dat hij zoo'n gewichtige gebeurtenis niet met meer zekerheid heeft ge memoriseerd. Het is toch onzes inziens wel terdege de moeite waard, om het goed te ontbonden, wanneer men dóór een stel beddeuren wordt gegooid, want die hooge eer geniet men toch om den drommel, niet alle dagen (en dat is maar gelukkig ook Mareos had toch intnsschen wel zooveel onthouden van 't standje, dat hij het aangaf. Jammer was 't, dat de getuige, Maartje de Boer, in wier woning 't voorval plaats vond, vandaag wegens ongesteldheid niet aanwezig was. Behalve haar, zal nog een veldwachter uit de Zijpe, Van der Mark geDaamd, als getuige worden gedagvaard. De O. v. J. wenschte de zaak aan te houden tot vandaag over 3 weken, om dan de behandeling voort te zetten, hopende dat de ongesteldheid van de wed. Bosse dan zou zijn geweken. Een tamelijk onbeduidend zaakje is de mis handeling, die Floris Blaauboer, een 2 l-jartg arbeider uit Anna Paulowna, geboreu te Wieringerwaard, pleegde op den avond van 25 Dec. j 1., alhoewel 't juist geen aanbe velenswaardige manier van Korsttgdvieren is, om iemand op den eersten dier beide heilige dagen eens een zeer onbehoorlijkeu mep op z'n oogan te govqp. De uitverkorene die dit gelukje had, een zekere Klaas Boontjes, een 23 jarig be oefenaar van de practische aardrijkskunde uit Kleine Sluis, was met de ondergane mishan deling niet tevreden en mankte d'r justitie zaken van. In Veerburg, waai 't gevalietje plaats vond [zeker op een bul na afloop der eene of audere uitvoeiing], was nog iemand anders aanwezig, en wel een vakge noot van Boontjes, van wiens veikiaringen we evenwel niet veel konden verstaan. De O. v. J. vond 't „allergewichtigste" feit bewezen en eischte tegen Blaauboer f 5. boete, subs. 3 dagen hechtenis. Jongens, dachten we zoo bij ons zelf, zou er du vandaag heelemaal niets uit Den Helder zijn Daar we ons de vorige week zoo uitermate hebben geamuseerd in eeno hoogst-belangwekkende kennismaking met verschillende zeer nette Heldersche dames, wier gekuischte taal en beschaafde manieren gewoonweg met geen peu, met geeu 6 pennen zijn te beschrijven .zoo kregen we heden inderdaad haast 't heimwee ui' verlangen naar een Heldersch strafzaakje. En ziet te elfder ure is de zon voor ods opgegaan 't Laatste zaakje (Gode zij dank!] was nit Den Helder. Maargeen onvermengde vrengde hier op 't aardsche tranendalDat ondervonden ook wij, arme pers-proletariërs, heden, want, nu ja, 't was wel een zaakje uit Noord-Hollands noordelijkste punt, maar.... van nette Heldersche dames en van beschaafde manieren geen spoor. O n beschaafde manie ren waron het, die de beide beklaagden van dit ons slotnummer, op den 31en December 1903 over zich hadden, daar de een in een blauwen werkkiel gekleed, ia de Hervormde Kerk kwam, welke kleedij de tweede beklaagde zoo aardig vond, dat het zijn lach spieren iu beweging zette en hij niet best meer tot bedaren kon komeD. De laatste is een 39- jarige sinjeur, Jan Kater genaamd; hij is veehouder te Den Helder. Zijn kameraad en mede-kerkganger Cornelis Burgers, is een Heldersch voerman. De heeren hinderden zoodoende de andere kerkgangers en waren oorzaak van veel ergernis. 't Was te begrijpen dat de predikant met een dergelijk gehoor alles behalve tevreden was en een der diakens verzocht deze man nen het vierkante gat van de deur te wijzen 't Is me dan ook het auditorium wel, en een dergelijk kwajongensachtig en onbeschoft optreden kan niet genoeg veroor deeld worden. Wij begrijpen ons niet, dat mannen van dien leeftijd niet meer zelf respect hebben om zichzelf voor dergelijke handelwijzen te bewaren. De eerste jeugd is hier toch gepasseerd, dus mag men van hen wel ernst in een kerk verlangen. De eisch van den Off. v. J. was voor elk f 26 boete subB 10 dagen hechtenis. Die straf is hcusch niet te zwaar. Mr. A. Prins, de verdediger dei beide „heeren", drong op vrijspraak aan. A. s. Dinsdag uitspraken. Schagen, 30 Januari 1904 Donderdag 28 Januari j 1., dos morgens ten half twaalf ure, vergaderde het Schager Veeverzekeringfonds, in het lokaal van den heer W. Roggeveen Cz. Aanwezig 12 leden De Voorzde heer P. Timmerman Dz., opent met een hartelijk woord de vergadering, waarna de Secretaris, de heet W.Roggeveea Cz., de notulen leest, die onveranderd worden goedgekeurd. Daarna wordt gelezen het jaarverslag, waar uit we mededeelon, dat er 1954 koeien zijn verzekerd in 1903, tegen 1867 in 1902 en wel 934 door leden en 1020 door niet-leden. 27 Koeien werden afgekeurd, waarvan 11 geheel en 16 gedeeltelijk. Van leden werden er afgekeurd 10 koeien, waarvaD 1 geheel en 9 gedeeltelijk; van niet-leden 17 koeien, waarvan 10 geheel en 7 gedeeltelijk. De afkeuring der koeien van niet-leden is grooter dau van leden, maar vorig jaar was het juist andersom, dns daaruit zijn geen vaste gegevens te trekken. Van de leden werd eeu winst gemaakt van f539.285; van de nie'-leden een verlies geleden van f 177.65'. Da opbrengst van het vleesch was gemiddeld 19 ct. per pond. De rekening en verantwoording gaf aan: ontvangsteeverzekering runderen f 1942.—, opbrengst vleeschverkoopingen f 1130.70, re ite f 78.50, verschillende ontvangsten f 68.75, totaal f 3219.95; uitga van: vergoeding af go keurde koeien f 2533 02, -eiskoslen f 219.13, drukwerken, enz f 3616, tractcmen'eu eu loonen f 216 50. telegrammen en porto's f 7 78, kosten vergaderingen f 10.40, contributie en prijzen P«aschtentoonsteliing f 25, totaal f 3048 65, dns een batig 6aido vau t 17129. Op 1 Januari 1903 was in kas f 2387 47', waar nog af restitutie aan de leden f228. blijft f 2169.47' vermeerderd met dit batig voor mazelen minder bang maken, dan voor andere ziekten en dat wel naar aanleiding van het f-it, dat mazelen van de lijst der besmettelijke ziekten in de wet is geschrapt. Hij blijft waarschuwen tegen veronachtzaming in dat opzicht; er komt bijna geen epidemie van mazelen voor, of er komen sterfgevallen door, soms in vrij gToot getal. Een gevolg daarvan is alreeds, dat verscheidene gemeenten saldo geeft een bedrag op 1 Januari 1904 van bij politieverordening maatregelen voorschrij- f 2330.76'. ven, om de verspreiding der mazelen bij De heer Jb. Zijp Hz. stelt namens de andere voorkomend geval tegen te gaan. 8preker gaat leden der Commissie van toezicht voor, de daarbij het verloop dier verspreiding over rekening goed te kenren, daar het beheer Barsicgerhorn in het vorige jaar na. Het zuinig en accuraat is gevoerd. Aldus gescüiedt. ledental der afdeellng Barsingerhorn bedroeg Is aan de orde het voorstel van het bestuur, op 31 Dec. 1903 hondardzevenentachtig. om In verband met art. 19 van het reglement Uit het verslag der Commissie, belast ge- da restitutie te bepalen op 25 ets. voor elk werst met het nazien der rekening over het door de leden in 1903 verzekerd rund. Voorz. vorige jaar blijkt, dat de ontvangsten hebben zegt, dat de fiaanclëele toestand der Vereen, bedragen f 513 63 en de n'tgaven f 611.32, een dergelijke restitutie toelaat en het bestuur daarom voorstelt, het te doen. De heer Jb. Zjp Hz. vraagt, of de restitutie van 25 ct. ir het belang der Vereeniglng is en of do keuringen door den keurmeestor van het fonds hier in verband geschieden met de wijze, zova's bij andere fondsen geschiedt, óf dat men hier bijv. krapper keurt dan in Purmerend. Er moet natuurlijk gekeurd wor den, en niet alle aangeboden dieren kunnen zoo m tar worden opgenomen, maar voor de weigering moet toch eon zekere grens zijn. Dat keuren moet toch geschieden volgens aangenomen regeleD, op een vaste basis. Als men te krap keurt, zal de boer spoedig zeggen: wat heb ik aan dat fonds het beest dat beslist goed is, neemt men aan en het dier waaraan men maar eenigszins twijfelt, weigert men; als dat zóó gaat, heb ik mijn koeten niet te assnreeren, want ik draag de risico tóch zelf. Zooals de heereu hebben kunnen zien, zijn de uitkomsten van 't Veefonds te Purmerend lang zoo goed niet, als hier. Komen er hier nu procentsgewijzo genomen beter koeien en worden er das minder op de abattoirs afge keurd, óf wordt er bier, met het oog op de kas van het fonds, krapper gekeurd I Is dat laatste het geval, dan zon spr. dat moeten afkeuren; die strengheid met kenren zon dan z.i. te ver gaan. Gaarne ontving spr. inlich tingen, of do keuring hier alleen geschiedt door den deskundigen keurmeester, of dat er ook instructies komen van het bestuur. Is het alleen de deskundige, die keurt, dan is het goed, want aan dien heeft een elk zich te onderwerpen. Bestaan er voor den deskundige instructies, waarnaar hij heeft te keuren Spr's. oordeel ismon moet niet te veel koeien weigeren; kan het fonds die schade niet dragen, dan moet de premie maar worden verhoogd. Men deelt den heer Zijp mede, dat de hter Muijs kenrt op merkbare kenteekeDen, a's kwaud nier, kliergezwellen in kop eu lies enz. enz ook wordt geweigerd als de geheele koe er zeer onoogelijk uitziet, zoodat men zekar is, dat 't beest lijdende is aan tuberculos De wijze van keuren bij het fonds is steeds dezelfde ge weest, dezelfde eischeu zijn vanaf den beginne gesteld en door geen der bestuursleden is met het oog op de kas eenige pressie op den keurmeester uitgeoefend. Do heer Muijs deelt nog mede, dat door hem gedurende 1903 81 koeien geweigerd zijn om in het fonds op genomen te worden, waarvan hij zich sterk maakt dat zeer vele tuberculeus waren. Had men die dieren opgenomen, het geheele waar borgfonds zon reeds verdwenen zijn. Er wordt beslo'ten 25 ets. te restitueereu. Het bedrag van hot inleggeld voor nieuwe leden wordt vastgesteld op f 25.De heer K Jonker wilde f 10.om het toetreden van nieuwe leden gemakkelijk te maken. Het meerendeel der vergadering vond het onnoodig den nieuwen leden een voordeeltje van f 15. te geven boveu de oude leden, die toch vau het begin af de risico hadden gedragen, terwijl de anderen do kat eens nit den boom hadden gekeken. Bovendienmen eischte van de nieuwe leden geen winst, alleen maar het bedrag dat er van de ledeu hoofd voor hoofd in kas was. Tot bestuurslid wordt herkozen de heer P. Henneman, die deze benoeming aannam. Er was één stuk ingekomen, en wel een schrijven van den heer K. Jonker, waarin deze in overweging geeft, de niet-leden te verplichten, al hun koeien, ter markt aange voerd, bij het fonds ter verzekering aan te bieden. De strekking hiervan is, het niet aan do boeren over te laten van hun zes koeien bijv. twee of drie te verzekeren, waaraan ze twijfelden, maar zes koeien aan de markt aangevoerd, dan ook zes voor het fouds aan geboden. En het bestuur te mr.cktigeu van die boeren, die daaraan niet wilden voldoen, of die bepaling ontdoken, gedurende een jaar jang elk stuk vee, ter verzekering aangeboden, te weigeren. Dit voorstel werd met algemeone stemmen aangenomen, vooral ook omdat de leden vol gens reglement verplicht zijn, eveneens al hun koeien bij het fonds ter verzekering aan te bieden. De niet-leden blgven natuurlijk vrij om hun kooien niet te verzekeren, maar dan ook geen enkele koe gedurende een geheel jaar. Hierna sluiting. „H et Witte Kruis", Afdeellng BARSINGERHORN, vergaderde op Wotns- j dag j. 1., ten huize van den heer P. Scheringa te Barsingerhorn. Aanwezig waren 14 leden. De Voorzitter, de heer J. Kooiman, opende deze eer6te vergadering in 19J4 en teveus de eerste onder het nieu ve reglement, waarna de secretaris lezing hield van de notulen. Iu zijn verslag over het afgeloopen j iar I wees de secretaris er op, dat zich geen feiten hebben voorgedaan, welke een krachtig optreden der afdeeling noodzakelijk maakten. De ledenvergaderingen zijn dat jaar zeer slecht bezocht geworden, slechter dan eenig jaar te voren. Besmettelijke ziekten kwamen dat jaar wederom zeer weinig voor: slechts twee gevallen vsn febris typhoïloa, bij een waarvau de desinfecteur der afdeeling voor het eer6t in functie trad eu tot algemeeue tevredenheid zijne taak volbracht heeft. In Barsingerhoru heerschte in den loop van het vorige Jaar eene mazelen-epidemie, ge lukkig van een goedaardig karakter, zoodat er geen enkel kind aan bezweken is. Spreker stond bij deze mededeeling even stil, om te wijzen op een dwaling der menscken, dia zich zoodat er eon voordeelig saldo is van f 2.21. Als bestuurslid, tevens Magazijnmeester, werd herkozen de heer Dr. Beekcr. Tot afgevaardigde ter algemeone vergade ring werd gekozen de heer Dr. Beoker en tot dien plaatsvervanger de heer J. Kooiman. Aangenomen werd het bestuursvoorstel om, bij wijze van proef, do Jannari-vergndering te houden in het ceDtrnm der Gemeente en de September-vergadering bij beurten te Kol- horn en te Haringhnizen, te beginnen met Ko'horn. Op voorstel van den heer Nordemann werd het Bestuur opgedragen om aan don Gemeente raad het verzook te richten, bij politiever ordening maatregelen te nemen ter voorko ming van verspreiding der mazelen, indien die ziekte in eenig huisgezin mocht voorko men, en op voorstel van den heer v.d. Meer werd aan het Bestuur opgedragen, zich even eens tot den Gemeenteraad te worden met verzoek, bij politieverordening to bepalen, dat melkventers hnnne melk niet dan in gesloten emmers of bussen moge.n uitventen. Na omvraag werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. - HEER HUGOWAARD. Den 27stec dezer hield de afd. van „Het Witte Kruis" hare voorjaarsvergadering ten huize van den heer Pijper. Afwezig meer dan 300 leden. Na opening der vergadering volgt lezing en goedkeuring dér notulen. Daarna wordt de rekening door de heeren Scholten en Brugman nagekeken, die tot goedkeuring adviseeren. Tevens wordt besloten nn reeds een com missie te benoemen vau de rekening van het volgend jaar en worden daarvoor aangewezen da heeren A. Wonder Az. en J. Zuurbier. Uit de rekening blijkt, dat 't leeuwen aandeel der financiën voor rekening gekomen is van de magazijnen, de verpleging en de ontsmetting De uitgaven hebben bedragen f 675.93', de ontvangsten f 661.94' alzoo een nadeelig saldo van f 13 99. Evenwel hooft de afd. nog to vorderen van het Hoofd- Bestnur een som van rnim f 34 als aandeel in do kosten voor ontsmetting, zoodat er feitelijk nog een batig saldo bestaat van ongeveer f 20. Hierna komt aan de orde het jaarverslag van den Secr., waaruit we meêdeelen, dat het verplegingsmateriaal werd aangevuld en vernieuwd, dat 110 maal artikelen in bruik leen werden gegeven, en 6 keer ontsmetting heeft plaats gehad van goederen, terwijl 2 woningen werden ontsmet. De Secr. meent er op te mogen wijzen, dat ook dit jaar da afd. met succes werk zaam is geweest, terwijl trots vertrek naar elders en enkele sterfgevallen onder de leden, 't aantal leden Is toegenomen en het cijfer 317 heeft bureikt. Bij de verkiezing van bestuursleden worden de heeren D. de Boer en Jb. de Gens her kozen, terwijl voor den heer Van Rhijn (niet herkiesbaar) in plaats gekozen wordt de heer W. Oudhnis. Mocht deze eventnëel de benoeming niet aanvaarden, dan verklaart de vergadering den heer J. Zuurbier als gekozen. Tel afiossiDg van het renteloos voorschot weiden uitgeloot de nos. 29, 80, 66, 35, 65, 17 en 34. Hiermede is het renteloos voorschot afgelost. Hierna stelt de Voorz. punt f. aan de orde Bespreking ontsmetting. Aan de vergadering wordt meegedeeld, dat de financiëele toestand wel niet ongnnstig is, maar dat voor som mige posten op de begrooting minder is uitgetrokken moeten worden, dan velen wel gewenscht achtten. Het Bestuur is van oor deel, dat een uitgave van f 47 voor ontsmet ting voor de afd. wat zwaar is en stelt daar om voor, alleen die ontsmettingen nit te voeren, waartoe Rijk en Gemeente niet ver plicht zijn. Na eeniga bespreking wordt dit voorstel aangenomen. Hierop wordt door den heer A. Wonder Pz. voorgesteld, de scholen in het gebied der afd. eenmaal 's jaars ten tijde van de schoonmaak door de afd te doen ontsmetten. Dit voorstel ontlokt vrij wat discussie aan de vergadering en geeft den heer Tjalsma aanleiding voor te stellen, den Gemeentebesturen te verzoeken die jiariijksche ontsmetting te doen plaats hebben. Deze beide voorstellen komen tegen elkaar in stemming. Het eerste wordt met één stem meerderheid aangenomen. Bij de rondvraag brengt de heer Brugman ter sprake de ontsmetting ten gevolge van een typhusgeval bij F. Mienis. Is daar slechts ten deeie ontsmet, en waarom, vraagt Spr. De Voorz. antwoordt hierop, dat het Be staar niet tot geheele ontsmetting dier woning is overgegaan, omdat deze reeds voor een paar jaar door het gemeentebestuur voor onbewoonbaar is verklaard. De heer Brugman wijst er op, dat dit toch niets te maken heeft met het gevaar voor besmetting. Hij stelt voor, alsnog tot algeheele ontsmetting over te gaan, te meer daar reeds spoedig na 't overlijden van den patiënt een znsje weer tot de school is toegelaten, zij 't dan ook mat toestemming van den dokter. Hieruit vloeit een vrij langdurige discussie voort, waaraan velen deelnemen. Eindelijk komt man tot het voorstel, dat namens de afdeeling aan het gemeentebeatnor het ver zoek zal worden gericht, zoo spoedig mogelijk te willea overgaan tot de uitvoering van het reeds vroeger genomen besluit, n.1. de z.g. „hut" te doen vernietigen. Met algemeens stemman wo.de dit voor stel aangenomen. Hierna slniting der vergadering. Men schrijft uit FRIESLAND De boeren iu Wistfalen en Rijnlaod hebben weer groot gebrek aan werkkrachten in hun bedrijf. Zoowel de veeboer als de landbouwer wenscht hulp, en liefst uit Friesland. De agenten zijn zeer actief, om den „Michel" te helpen en vragen knechts en meiden van eiken leeftijd, terwijl hooge loonen nitgeloofd worden. Eén sgeut vraagt er niet minder dan 400 tegelijker is dns gebrek, volop gebrek. En de agenten weten ook wel, dat het nn de geschiktste tijd is. sollicitanten te erlangen. Het is tasschen Jannari en Mei, de trd van verwisseling van vaste diensten; bovendien is het winter en een zeer slechte winter voor den arbeidenden stand. Pas was het landwerk weer een paar dagen begonnen of de vorst viel weder in, zoodat op veld en akker alle werk weer gestaakt is en niets verdiend wordt. Geen slechter winter dan geen sterk gs, en weinig vorst, zooals nu. Nu de agenten ook arbeidersgezinnen vra gen om als zetboer op te treden in Dnitsche boerderijen, worden verschillende dier ge zinnen door die advertenties verlokt en znllen rij naar onze Oostelijke bnren en boeren trek ken. Gezinnen, die er vroeger geweest zijn, la ten echter hnn waarschuwende stem hooren, dat het in Dnitschland ook geen conlenr do i rose is, vooral niet wanneer men in een stal geplaatst wordt. In Dnitschland wordt n.1. het vee drie maal per dag gevoederd en gemolkende Dnitsche boer wenscht uitnemende verpleging j van zijn vee, zoodat een stalknecht den ganschen dag in den stal moet vertoeven i en ook den geheelen dag drnk werk heeft. Vooral het aanhoudend verblijf in den stal is niet gezond. Maar hooge loonen worden nitgeloofd en dat pakt. Een knecht, belast met de werkzaamheden in den stal, waarin 10 melkkoeien zijn, ver dient van 40 tot 50 mark per maand boven inwoning en verpleging. Maarde Dnitsche pot valt niet meê daarover klagen zoowel de melden cn knechts, als de zetboeren. Zetboeren krijgen behalve salaris, nog vrije woning met vuur en licht en vrij melk. Soms ook nog een gedeelte der winterprovi sie in den vorm van aardappelen, spek enz. Hoe meer groote kinderen, die kunnen mee helpen, de gezinnen hebben, hoe meer wel kom ze zijn. Beroepen bij de Ned. fierv. Gemeente te Roosendaal, dg. A. H. Scholte te ZÜID-SCHARWOUDE. Dinsdagavond werden in de kolfbaan te BURGERBRUG door een paar rondtrekkende reizigers met een tooverlan- taren verschillende tablean's vertoond, waar bij een klein publiek zich nog al wel heeft geamuseerd. Jammer was het, dat dit gelokt werd door programma's, die meer beloofden dan de vertooners konden geven. Volgens dezen, moest de voorstelling met de biograaf gegeven zijn, wat niet het geval was. De entreeprijzen waren echter laag, zoodat men toch nog tevreden kon zgn over 't geen ten beste gegeven werd. i Practisch. Het Haagsche schouwburg-publiek wordt sedert eenige dagen op eigenaardige wijs eenige malen per avond aangemaand om bij eventn- oelen onraad in het schonwbnrggebonw, toch vooral kalmte te bewaren. Op het brandscherin dat na ieder bedrijf wordt neergelaten, is in Oud-Hollandsch schrift de volgende waarschu wing, in den stijl van Vader Cats geschilderd Ghy die hier Sit Bedencke dit Is onraet daer Dreyght soms gevaer Kalm het hnyg verlaet Ghy syt op straet. Tram Haarlemmermeer. Hoofdingelanden van den Haarlem mermeerpolder besloten, de rentegarantie van f 6000 voor de Haarlemmormeertram- lijnen te verhoogen tot f 12000, vertegen woordigende alzoo een kapitaal van f300 000 tegen 4 pCt. De totstandkoming der tram lijnen kan men hierdoor zoo goed als zeker achten. Uit AMSTERDAM meldt men: Te 6 uur Woensdagmorgen werd door een rijksveldwachter te Abcoude per telefoon aan onze politie bericht, dat in den afgeloopen nacht circa 2 nar een rijksveldwachter en een nachtwaker op heeterdaad drie personen hebben betrapt, die in de roomsch-katholieke kerk aldaar poogden in te breken. Zich ont dekt diende, heeft een der verdachten een schot gelost, waarop de rijksveldwachter driemalen terugschoot. Een der drie werd vermoedelijk aan het hoofd verwond. Met achterlating van een groote vijl en een draaiboor gingen de inbrekers in de richting van Amsterdam op de vlucht. Te 7 nor in den ochtend werden heden door twee recher cheurs twee der verdachten, gebroeders, 18 en 23 jaar, aangehouden. De eene had schot wonden aan do linkei zijde van het hoofd en in den rechterbeneden-arm. Naar het binnen gasthuis overgebracht, bleek aldaar, dat hij nog een derde schotwond in den buik had. Inbraken. Onlangs werd door de politie te 's-GRA- VENHAGE een zilveren hengselmandje in beslag genomen. Thans is gebleken, dat dit afkomstig is van een inbraak bij de dames Van Diepenbrugge, wonende aan het Nassau- plein No. 17 aldaar, die sedert eenlgen tijd in het buitenland vertoeven. De inbrekers hebben op de schandelijkste wijze huisgehouden. Het huis ziet er uit als een ruïne. Door forceeren van de keukendeur zijn zij binnengekomen, hebben de binnendeur van de keuken vernield, een paneel van de kelderdeur stukgeslagen en zich in den kelder aan drank te goed gedaan. De deuren, behan- sels en de houten roljaloe2ieën zgn vernield, zelfs de muren zijn stukgehakt, terwijl alle meubels, waarvan de meeste zwaar zijn be schadigd of vernield, zijn doorzocht en de inhoud over den grond verspreid. Hoeveel en wat er gestolen is, kan wegens afwezigheid van de bewoonsters nog niet

Schager Courant | 1904 | | pagina 7