m Zwanen of Ganzen Donderdag 18 Feb. 1904. Biunenlandsch Nieuws. A D VERTENTIÈN. De ondergeteekenden, allen landbouwers in den Anna Paulownapolder, verklaren bij deze, vanaf 15 Februari op hunne landerijen meer te dulden. D. GEERLIGS. C. HUIBERT3. C. D. WAIBOER. P. HUIBERTS. R. WAIBOER. D. WAIBOER. C. D. WAIBOER. Jb. WAIBOER. K. A. VAN GIJTENBEEK. P. KREIJGEK Hz K. v. d. WOUDE Jansz. C. R. WAIBOER, Dijkgraaf. Noord-HoHandsch Landbouwcrediet. Kapitaal: m milten gulden, J. v. d. üauten, De Directeur J. F M O I? 8. 5e Groote trekking 23 Febr. a s E00FDPBIJ3 1 2000 ia contanten. 25 Cl. per Lot. A. VAN 1WVIJVER, behagen. Mm cni van 48ste Jaargang- No. 3915. Vergadering van den Raad der geiQRonte OUDE NIEDORP, gehouden op Maandag 15 Februari 1904, des voormid dags ten 10 ure. Present alle leden. De Voorz., de hesr A. Wonder Pz., burgemeester, opent de vergadering met een woord van welkom aan de leden. De notulen der vorige vergadering worden daarna voorgelezen en niemand eenige aanmerking hebbende, goed gekeurd en onveranderd vastgesteld. Voorz. deelt vervolgens mede, dat op 28 December 1903 boekon en kas vsn den gemeente-ont vanger zijn onderzocht en in kas is bevonden f 4711.84'/,dat da herbenoemde leden der Commissie tot Wering van Schoolverzuim allen hunne benoeming hebben aangenomen. Vervolgens komt aan de benrt mededeeling van de gecombineerde vergadering van Bur- gem. en Weth. der gemeenten Nienwe en Oude Niedorp, gebonden te Nienwe Niedorp, op 11 Februari j.1., in verband met een ver zoek, gedaan door 't ambacht van Weat- Friesland, genaamd G-ecstmer-ambacht (hier over straks nader]. Verder: bericht van den Betaalmeester te Alkmaar, dat op 2 Januari j.1. aan den gemeente-ontvanger is uitbetaald f 1054 92'/, en idem van den Rijks-ontvanger te N. Niedorp, dat is uitbetaald aan den gem.-ontv. f 180.60; nog is ingekomen een schrijven van H.H. (redStaten, betreffende do verordening op de regeling van het toe zicht op waterschappon en schrijven van den Commissaris der Koningin in deze provincie, dat de Burgemeester, de heer A. Wonder Pz., als zoodanig herbenoemd de vereischle eeden heeft afgelegd. Wordt voor kennis geving aangenomen. Daarna komt een schrijven ter tafel van den heer M. Kooiman, waarin deze verzoekt om verhooging van zijn salaris, hetwelk thans f 275.bedraagt, benevens f 60 bodeloon en vorder eenige kleine emolnmenten. Adres sant deelt verder in dit schryven mede, dat hij financieel ver beueden collega's staat, die in andere gemeenten geplaatst zijn, en al zijn vele dier gemeenten grooter, het werk is toch ongeveer hetzelfde. De Voorz. wenscht het schrijven vaD den Gemeente-veldwachter in behandeling te nemen en vindt het daarin vervatte verzoek billijk hij stelt voor, om aan Kooiman [die zijn taak nn ongeveer 4 jaren geledeD heeft aanvaard en steeds goed heeft vervuld], met ingang van 1 Junuari 1904 vrije woning te verleanen. Met de oproeping van sollici tanten voor gem.-veldwachter waren er ook al enkele stemmen, die toen bet salaris iets hooger dachten te moeten stellen, maar, daar men vooruit niet weet, of een nienwe fnnctionnaris zijne werkzaamheden goed ver vullen zal, is toen de verhooging niet tot stand gekomen. Thans, na vier jaar, weet men, wat en wie Kooiman is. De heer C. Over Kz. vindt de diensten, als gemeente-veldwachter en -bode te verrichten, met 't bestaande salaris goed beloond, boewei spreker aan den anderen kant het genoemde salaris als inkomen niet te hoog vindt echter, Kooiman heeft de vrijheid er iets bij te doen, teneinde zijn verdiensten te vergroo- ten. De heer A. Strijbis vindt, dat de rost goed wordt bewaard, sinds Kooiman is benoemd, en oordeelt ook, dat hij [K.] behoorlijk moet worden beloond. De heer Hille gaat ook met 't voorstel van den Voorz. medede heer J. Stam vindt 't wenscbelijk, dat er dan in 't vervolg nn niet meer op dit aambeeld wordt gehamerd en dat Kooiman dus verder ten volle tevreden dient te zijn, waarop Voorz. antwoordt, dat Kooiman niet in dit verzoek zegt. dat hij nooit meer een verzoek aan den Raad zal doen. De heer Van der Oord meent, dat 't geven van vrije woning wellicht den ijver in de bediening der betrekking nog zal ver- hoogen en vindt 't niet zoo'n groot offer de huishuur bedraagt f 62 50. De Voorz. brengt ten slotte het voorstel in stemming met algemeene stemmen aangenomen. Thans komt in behandeling 't reeds ge melde verzoek van 't Bestuur van Geestmer- smbacht, om voor de bestaande sluisdeuren van 't Niedorper Verlaat tusschen het water van de Niedorper Kogge en van Raaxmaat- boezem 1 stel nienwe deuren te mogen plaatsen, die dan Endersom moeten worden geplaatst, ten einde te voorkomen, dat Nie dorper-Kogge-water (in Raaxmaat-boezcm vloeit, hetgeen tot nu toe wel eens voor kwam. In de genoemde vergadering van 11 Februari j 1. is reeds besloten door B. en W. van Nieuwe en Onde Niedorp, dit verzoek van de hand te wijzen en in deze vergade ring van 16 Febrnari wordt door den Voorz. voorgesteld om afwijzend te beschikken. Het voorstel van Geestmer-ambacht wordt door den Raad niet aanbevelenswaardig en niet wel uitvoerbaar geacht en ten slotte wordt er afwijzend op beschikt. Vervolgens wordt goedgevonden den Rijks-veldwachter, den heer C. v. d. Halst, zijn jaarlijksche f 6.— toe te kennen voor surveillance in de ge meente. Voorz. deelt mede, dat voor een huurder van land van de gemeente [Jb. Korver] de borgen de huur hebben moeten betalen. De bor gen wilden nn gaarne van hnnne verplichting ontslagen zijn. Dit kan echter niet. Intus- schen heeft zich thans een andere hnnrder opgedaan, namelijk Pieter Bakker, uit den Veenhnizer Middenweg, aan wien nn 't be doelde land is verhuard. Vóór men aan het Kohier van den Hoof- delijken Omslag begint, wordt eerst de ge bruikelijke rondvraag gedaan. De heer Hille wenscht even 't woord over 't drinkwater en de regen waterbakken te Zijdewind bij de school en bij de onderwij zerswoning over 't drinkwater moet eene klacht zijn genit, volgens spreker. De Voorz. verklaart, nooit klachten over 't drinkwater bij de school te Zijdewind te hebben gehoord op verzoek van „Het Witte Kruis" is een paar jaren geleden een filter ter verbetering van 't drinkwater aange schaft. Het Witte Kruis [afdeel. N. Niedorp] heeft in hare jongste vergadering besloten, indien to noodig ware, een nieuwen bak te Zijdewind te plaatsen, en als maximum-sub sidie hiervoor f 85 bij te dragen. De heer Over vindt: Het Witte Krnis zal zich toch eerst wel tot den gemeenteraad wenden en zender dat deze [de raad] klachten hceit ontvangen, behoeft er toch direct geen werk van te worden gemaakt. De heer Hille verklaart, dat de bak bij de school water bevat, dat werkelijk niet goed is, hoewel de bak zelf wel in orde is. 't Water wordt door de vogels op 't dak en vervolgens in de goten verontreinigd. De bak bij de ouder wijzers wouing daarentegen bevat water, dat altijd goed is deze bak is groot, 't gezin van den onderwijzer klein, zoodat er niet alleen altijd goed drinkwater is, maar [behou dens wellicht een zeer zeldzaam geval,] er ook zelfs nooit gebrek aan goed drinkwater is. 't Wordt wenschelijk gevonden, dat de klager over 't drinkwater te Zijdewind het. gemeentebestnnr daarmee in kennis stelt het is niet de bedoeling van den Raad om aldaar slecht water te hebben. Er wordt besloten eerst de berichten van „Het Witte Krnis" in deze te ontvangen en te dezer zake eene afwachtende honding aan te nemen. Verder levert de rondvraag niets cp. De Raad gaat daarna in geheime zitting tot het opmaken vo.n 't kohier van den Hoofde- lijken Omslag. Men zij gewaarschuwd. Van bevoegde zijde wordt het volgende medegedeeld „In verschillende bladen komt meermalen eene advertentie voor, waarin tegen dronken schap een middel wordt aangeprezen, ver krijgbaar bij het „Institnt du Zrxa", te Parijs. Dit middel kost zeven gnlden het pakketje. „Het bevat een roodachtig, licht brningeel, zeer fijn poeder, van een eerst ziltigen, daarna doordringend bitteren, lang aanhoudenden smaakde renk is aromatisch. „Een zeer uitvoerig scheikundig, microsco pisch en physiologisch onderzoek, ingesteld door den Hougleeraar Wefers Bet tink te Utrecht, bracht aan het licht, dat dit poeder geen andere bestanddeelen bevat dan kal moeswortel, gentiaanwortel en dubbel kool zure soda. „De prijs van een kilo van dit zoogenaam de poeder tegen dronkenschap komt op f 368 40, terwijl de waarde van de grond stoffen in poedervorm ongeveer 36 cent per kilogram bedraagtin niet-gtpoederden vorm iets meer dan de helft, nl. 20 cent. Er wordt dus voor een product, waardeloos voor het doel waartegen het aangeprezen wordt, het duizendvoud gevraagd van hetgeen de grond stof kost. Zelfs als men het tienvoud van de waarde der grondstof rekezrt bij aflevering op kleine schaal, blijft de prijs, die gevraagd wordt, nog 100 maal te hoog. „Meestal zijn het arme gezinnen, die, aan gelokt door schoone voorspiegelingen, zich vaak het allernoodigste ontzeggen, om den prijs, voor het poeder gevraagd, te knnnen betalen. Zij gaan daartoe over in de hoop, dat het aanbevolen middel helpen zal. En wanneer zij zooals te verwachten is geen verbeteriug waarnemen, worden zij afgescheept met„een niet lang genoeg voortgezet gebruik". Men zal dan ook moeten erkennen, dat men hier te doen heeft met een kwakzalversmiddel, op recht gemoede lijken toon aangeprezen, en wel tegen den prijs van 368 gulden per kilo, maar dat voor den verbruiker nimmer tot het gewensebte doel kan lelden doch slechts kan strekken, om, door de onnoozelheid van het koopend publiek, den zak van den verkooper te spekken." geheel geplaatst, waarop gestort I' 99&.400. De Vennootschap verleent credieten, neemt gelden in depositokoopt en verkoopt effecten en coupons, sluit beleeningen en prolongatién, en verricht verder alle werkzaamheden, tot het kassiers vak behoorende. Het kantoor van den heer AGENT voor 8CHAGEN en Omstreken, zal aldaar gehouden worden a. d Caan I» 63, iederen werkdag, v»n des voorna. 9 tot 's nam. 1 uur. VoortsUtrechtsche Wagen, Kaas brik, Arreslede compleet, Rijwielen, totaal 1000 prijzen.

Schager Courant | 1904 | | pagina 7