Tuin-, Bloem en Landbouwzaden Donderdag 25 Feb. 1904. Binnerdandsch Nieuws. Advertentiën. bericht aan de van Anna P a u- zich aldaar gaat /^Nndergeteekende A/ ingezetenen lowna, dat hij vestigen als Sehilder en Behanger, hopende door goed en degelijk werk een ieders gunst waardig te worden. Voorloopig adres bij den Heer HARINGHUIZEN, Spoorbuurt. Aanbevelend, P. GEUZEBROEK. te koop, bij Ju. JONKER Cz YVestdeel, Zand vaart, Anna Paulowna. I t van. 48ste Jaargang. No. 3917. D e familie Driessen. Uit ARNHEM wordt gemeld De familie Driessen er mag wel „be ruchte" voor gezet worden, en dit met goed recht die zoo langen tijd de omstreken van Didam in den Gelderschen Achterhoek onveilig maakte, waar de vier broeders lan gen tijd de schrik van de bevolking waren en niet dan na langdurige nasporingen en jachten der politie werden gevat was Zaterdag voor de rechtbank gedagvaard. Het waren twee „zaken", die behandeld werden. Vooreerst die der broeders, Dorus, Antoon, Hendrikus en Bernardus Driessen. Allereerst werd dezen ten laste gelegd een zware mis handeling van Jan Meyer, bij wien zij 13 September 1903 peren wilden stelen, doch ontdekt werden en toen Meyer zoodanig met stokken afranselden, dat h(j in levensgevaar verkeerde. Dan hebben zij ten hunnen laste een ernstige mishandeling van H. J. Siebes in October. Dan een aantal kippecdiefstallen, dateerende uit Augustus 1903, April 1901 en Maart 1902, en ten slotte heeft het viertal in Januari of Februari 1903 te Achter-Wehl zekeren v. Sinders des nachts uit zijn bed getrommeld en hem met geweld genoodzaakt, hun twee flesschen jenever te geven. Niet minder dan 34 getuigen waren in deze zaak gedagvaard. In de tweede zaak waren betrokken Dorus en Hendrikus, Dorus' vrouw en zijn moeder. De beide broeders wegens diefstal van kippen bij J.-Reyers, te Didam, in Aug. of Sept.jl., en de beide vrouwen wegens heling van het gestolene. Bij hun verhoor bleven de gebroeders Driessen kalm alle schuld ontkennen en bij het getuigenverhoor trachtten zij er zich door handige antwoordden uit te redden. Het 0. M., waargenomen door mr. Schaep- man, eischte tegen Dorus, Hendrik en Antoon drie jaren, en tegen Bernardus 8 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. R. J. Visser, vroeg voor alle beklaagden vrijspraak en onmiddel lijke invrijheidstelling van Bernardus, wat door de rechtbank werd geweigerd. Inbraak te HAARLEM. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in den horlogewinkel van den heer Kuijt in de Anthoniestraat te Haarlem inbraak ge pleegd door middel van een koevoet, waarmee de buitendeur geforceerd is. Gestolen is een kist met 5 gouden en 115 zilveren horloges. De kist werd teruggevonden onder de Schalk- wijkerbrng nabij het Spaarne, alwaar ook een roeiboot drijvende gevonden werd, waarvan door de dieven blijkbaar gebruik is gemaakt. De bestolene was niet verzekerd. Men meldt: Een varensgezel, te ZALTBOMMEL thuis behoorende, werd in het Gasthuis aldaar opge nomen als lijdende aan febris typhoidea. De verpleegster, die hem tot zjjn dood oppaste, werd daarna door dezelfde ziekte aangetast en thans is zij bij een tweede verpleegster geconstateerd. G. A. HEINZE. f Gustav Adolph Heinze is te MUIDERBERG overleden. In hem, Duitscher van oorsprong, Nederlander geworden, is de oudste onzer toonkunstenaren heengegaan. In 1850 had hij zich te Amsterdam geves tigd, eerst als kapelmeester van een Hoog- duitsch operagezelschap, daarna als muziek onderwijzer. Achtereenvolgens was hij direc teur van verschillende koren. Heinze was ook de oprichter der Nederlandsche Toonkunste- naarsvereeniging. Het aantal zijner composities is groot en menig koor heeft een algemeene bekendheid. Bij verschillende gelegenheden is den hoog geachten kunstenaar eer bewezen en zijn hem onderscheidingen ten deel gevallen. Heinze is 83 jaar geworden. Ellendig. Zaterdagavond is er bij BAARN een 18-jarige dienstbode door een trein overreden. Het vreeselijk verminkte lijk is Zondagmor gen gevonden. Op Zondag 21 Februari 1904 gaf de rederijkerskamer „Harmonie" te OUDE N1EDORP in 't lokaal van den heer T. de Jong aldaar eene uitvoering. Ten tooneele gebracht werdenle. „De sleutel van de Secretaire", oorspronkelijk blijspel in 3 bedrijven, door J. Hubertus Jans sen, en 2e. „Een uurtje vóór de Bruiloft", blijspel in 2 bedrijven, door Th. v. d. Stempel. 't Eerste stuk slaagde zeer goedde spe lenden waren best in hunne rollen vooral mevrouw Langmoed (mej. A. Mijts) heeft zich kranig gehouden, aangezien zij hare moeilijke rol eerst een paar weken geleden kreeg, omdat hare voorgangster plotseling door droevige omstandigheden deze rol heeft moeten overgeven 't Tweede stukje was niet zoo goedten eerste „zat er niet veel in", en ten tweede was het tijdens de opvoering ervan juist niet healemaal „bladstii" in de zaal, hetgeen toch altijd hinderlijk op de spelenden terugwerkt. Toch mag, alles bijeengenomen, deze uit voering goed geslaagd heeten er was nog al aardig wat publiek opgekomen, dat tot laat in den nacht ijverig hielp, om aan 't „bal na" den noodigen luister bij te zetten. De gy mn as t i ek ver een i g ing „De Westfries" te BARSINGERHORN gaf op den 21en dezer eene uitvoering in het lokaal van den heer P. Scheringa. De werkzaamheden der gymnasten volgden elkander in de gewone orde op en de oefe ningen aan brug en hoogrek trokken daarbij onwillekeurig het meest de aandacht om de stoutheid en de vlugheid, waarmee ze werden uitgevoerd en enkele malen om de krachts inspanning, die daarbij ontwikkeld moest worden. Ook het vormen der groepen met staven leverde een aardig gezicht op. Ter aanvulling werd ten tooneele gevoerd het kluchtspel van Servaas de Bruin, geti teld „Het spreekuur van den Dokter", waarbij de aardige voordracht niet minder dan vanouds den lachlust opwekte. Tot slot werden een paar tableaux gegeven. Het fanfarecorps „T O.NI.D.O." deed zich in de pauzen hooren en met een bal werd de uitvoering besloten. HARINGCARSPEL, 22 Febr. 1904. Voor de betrekking van onderwijzer aan de O. L. school te Waarland hebben zich zes sollicitanten aangemeld. Een rijke bedelaar. Men schrijft uit ALMELOO Hij had zijn vaste klanten. Wekelijks be zocht hij die in Almeloo en in de omliggende gemeenten. Daardoor was hij een bekend straattype geworden. Altijd was het dezelfde vraag, die van zijn lippen klonk„Ook nog een pakje lucifers of blauwe steen?" Wie een van beide artikelen niet van noode had, kreeg in ruil voor het bronzen geldstuk een doosje lucifers. Toch zag hij er als een bede laar uit, hij woonde in een der achterbuurten onzer stad. Dezer dagen overleed hij, nalatende een bedrag van f 16.000 aan contanten. Te Nederhemert had Zater- dagmiddag een eigenaardige begrafenis plaats. Door den hoogen waterstand stond het veerhuis geheel geïsoleerd in de Maas. In datzelfde huls stierf de jeugdige vrouw des huizes, aan een slepende ziekte, waarvoor zij tevergeefs genezing had gezocht in het gesticht voor longlijders Oranje-Nassau-oord. De begrafenisstoet nam nu plaats in drie groote roeibooten en voer onder het luiden der klokken tot aan den Noorderdijk van den Nieuwen Maasmond. Rechts en links van dezen dijk is alles één uitgestrekte water plas. Hier moest overgestapt worden in aan de andere zijde van den dijk gereedliggende booten, en zoo ging de droeve stoet thans naar de Protestantsche begraafplaats te Eiland Nederhemert, dat door het hooge water ook is overstroomd en waar alleen de z g. dijk en een paar erven, het kasteel en de kerk nog watervrij zijn. Op de begraafplaats kon met moeite een plaats worden gevonden waar nog begraven kon worden. Op dezelfde wijze ging men weer huiswaarts. Een mooi boeltje! Men schrijft uit Roermond Te SWALMEN nabij Roermond heerscht tegenwoordig groote onrust. Er bestaan na melijk aldaar twee benden, die het op elkaar gemunt hebben, en als de gelegenheid schoon is, met messen van leer trekken. Toen dezer dagen dan ook drie der vechtersbazen een herberg binnentraden en aldaar den vijand ontmoetten, werden oogenblikkelijk de lam pen gedoofd en sloeg men als bezetenen er op los. Een persoon werd ernstig verwond en wist, begunstigd door de duisternis, zich I onder de tafel te verbergen. Dr. Schoonhof verleende geneeskundige hulp, doch terwijl deze hiermede bezig was, kwam weer een der woestelingen met een mes zwaaiende bin nen, om het slachtoffer te wreken. Ook op straat komen nu en dan dergelijke weerzin wekkende tooneelen voor. Het is dringend noodzakelijk, dat de politie hier zeer streng optreedt, waarvan men echter tot nu toe Diet heeft vernomen. Alkmaar, 20 Febr. 1904. Door B. en W. zijn aan den Raad voor stellen ingediend lo. tot het onderhandsch verhuren aan de firma J. Eacen Gz. te Oudkaispel van een gedeelte water van het afgesneden kanaalvak, tot het bergen van hout. 2o. om op een adres van de kaasdragers, om het draagloon te bepalen op 15 cent per 100 K G. plus 6 cent per 100 K G. van de gemeente (vroeger was dit 20 cent, geheel door do kaasleveranciers betaald), te berichten, dat de raad blijft, althans voor den duur der thans geldende verordening op de Wik- en Weegloonen, bij zijn besluit van 21 Oct. 1.1., waarbij dit draagloon bepaald is op 10 cent per 100 K.G. plus 6 cent, door de gemeente te betalen. 3o. om in verband met een schrijven van den Min. van Bicn. Zaken waarbij hij met het oog op een principiëele behandeling van de Wik- en Weegloonen-kwestie in de Tweede Kamer, toezending van de desbetref fende verordening verzoekt voor 1 Maart a.s., te besluiten, die verordeningen onveranderd opnieuw vast te stellen. Verder zijn in verband met een voorstel I tot verlegging van den Rijksweg bij de Texelschebrug (langs de gasfabriek) cijfers gegeven betreffende de kosten van uitbreiding der gasfabriek op verschillende wijzen. De raad was n.1. in de vorige vergadering niet geneigd een gedeelte van het bolwerk daar ter plaatse op te offeren. De uitbreiding zou volgens deze begrootin gen op 4 wijzen kunnen plaats vinden, waar aan kosten zouden zijn verbonden resp. van f 197.795, f 340.896, f 408.275 en f 287700. De uitbreiding in de richting van het bolwerk is de goedkoopste. Heden Woensdag worden deze punten in den raad in behandeling genomen, evenals die in een vorig no. vermeld. Donderdagmiddag had een 14-jarige knaap te HILVERSUM de ouder lijke woning verlaten en hij was daar niet teruggekeerd. Zijn vader begaf zich Vrijdagmorgen met den len trein naar Amsterdam, in de hoop hem daar te kunnen opsporen. Bij het voorbijsporen van de Kruislaan zag hij een aantal menschen bijeenstaan. Er was blijkbaar een ongeluk gebeurd. Het hart vol vrees, dat het misschien iets was, wat zijn jongen betrof, stapte hij uit aan het station- Muiderpoort en ging ijlings naar Watergraafs meer, waar hij zijn treurig vermoeden be waarheid vond. Er was daar een knaap dood, met afgere den hoofd en verder deerlijk verminkt, op het spoor van de Gooische stoomtram gevon den, waar hij Donderdagavond of Vrijdag morgen overreden moest zijn en in dien jongen doode herkende de arme vader zijn vermisten zoon.

Schager Courant | 1904 | | pagina 5