derde blad. D. Binnenlandsch Nieuws. Burgerlijke Stand. Zondag 10 April 1904. «18ste Jaar ga Big No. 3930. Bitlis-, AWT «I Ainrteitie- Liillm Meien lil Botterdam, 6 April 1904. ne redacteur van hot Rotterdamsch Weet Hsd «eft in het vorig nummer van dit blad ren. hoofdartikel over een „belangwekkende vergadering namens het nader staat dan een al ia rij nog zoo goed overwogen en beredeneerde, tóch reactionnaire doctrine. Voor een deel hebben de afgevaardigden op hetDordteche congres werklieden meestal onlogisch en ook wel onredelijk geredeneerd, maar met hoeveel kranig talent en wakkere wijsheid hielden de aanvoerders de discussies in het rechte spoor en wisten zij die te voeren tot een resultaat, door de heele vergadering met geestdrift van overtuiging als hèt ware aanvaard Dan de afwisseling! Men heeft zich niet In het gesticht, bestaande uit 3 paviljoenen Wie slim is, krijgt juist door die laatste door den professor werd opgenomen, die het voor mannen, 3 paviljoenen voor vrouwen en woorden eenige achterdochteen Neder- aan het andere einde van de tafel vlak voor de noodige dienstgebouwen, mogen niet meer landeche postzegel is nn eenmaal niet in den anderen man neerlegde. Na nog 'eenige dan 620 krankzinnigen, 310 mannen en 310 Duitschland voor antwoord te gebruiken en woorden met de vronw gesproken te hebben, vrouwen, verpleegd worden. dat zon de man ook wel weten. Menigeen vertrokken ze, en met hen waren de geld- Da minister van binnenlandsche zeken loopt er echter in en geen postzegels van bepaalt na de voltooiing van elk paviljoen 12'/j cent in zijn zak hebbend, geeft hij een het tijdstip, waarop dit in gebruik mag kwartje, zich verwijderend, overstelpt met worden genomen en het mszimum van het dankbetuigingen van den werklooze. hoofdartike^e vftrgaderiDf, jWBarin) provinciaal comité voor Zuid- gnf geredeneerd en gekwezeld op één kwestie, van ijver JL iÏÏÏAÏÏ!.® oom-: Vt!L, r Ko'ff Az. een rede hield tegen op t.b.k, gelijk h.t K Tn^d"6 belangwekkend opstel wordt met genoegen melding gemaakt van de „ouwer- £.uehe" opkomst, d. w. z. dat er veel men- hen waren, maar óók de klacht, dat in 't a' gemeen en speciaal bij het jongere ge dacht de belangstelling' taant, ook voor onderwerpen, waarvan het heusch geen luxe zon zijn er nota van te nemen Be schrijver heeft hier, als altoos, met een V .Dk»nden klap een spijker op zijn kop ge- si'.ven: er 13 tegenwoordig bij „het jonge -slacht" geen ambitie voor dingen van di-cct algemeen belang. Hoogstens zal, bij veikiez'ngen b.v.b een deel ervan zich laten einotionnceren tot>at uiterlijk vertoon van drukte, maar 's lands en der stede zaken laten het jonge geslacht als geheel, vrijwel k°Er zijn een aantal redenen daarvoor, de schrijver van het artikel belooft ze wel oens te zullen opnoemen. Eén ervan mag ik mis schien wel gaan bekenvelen 't Is onze oppervlakkigheid. Wij, jongere menschen, zijn grenzenloos oppervlakkig, pijnlijk oppervlakkig en be nauwend eenzijdig óók. De meesten onzer hebben wel voor het ding, waarom hun levensambitio gaat, hnn zaak, bun vak, hun studie, zéér behoorlijk plichtg-idée, maar buiten de sfeer onzer dagelijksche beslommeringen dringt gemeenlijk onze belangstelling beden kelijk ondiep door. Dat is niet zoozeer onzeschnld, ais wel die ons gejaagd, steeds werkzaamheid en eischend leventje, waarin men zeer nauwgezet zich aan ziju specialiteit deze tijd lókt specialiteiten te wijden heeft en in de vrije uren, waarvan de keus van vestiging op belangrijkheid zoo groot is, dat die uren meestal reeds om zijn, eer de kens geves tigd is. Voor een eenigszins omvangrijke bij-taak, die óók hersensarbeid van ons vordert, schrik ken we terug, onze hersens functionr.eerec in onzen eigen gedwongen arbeid sti ag en krachtig genoeg, laten we ze in 's hemels naam in vrije uren wat rust geven We hebben in dezen tijd geen tijd. Dat is noch een woordspeling, noch een bewering voor de vaak. Ik wéét dat 't zoo is. De oudere luidjes hadden 't in bun dagelijk- Bchon arbeid gemakkelijker dan wij en missen het recht, óns gebrek aan belangstelling te verwijten. Maar oppervlakkig zijn we, bedenkelijk oppervlakkig, al kunnen we 't dan niet hel pen. Hoeveel moeite 't ons kost en hoe on mogelijk het meestal is om aan een dik boek te beginnen, weten de meesten onzer. Om bij te blijven,lezen we uitvoerige recensies met verslagjes van den inhoud, of overzichten in tijdschriften. Een maandschrift als de H o 1- landsche Revue, dat alleen uittreksels geeft, zóó gereüsseerd en waarlijk een behoeft voor 't wat bijgehouden-ontw ikkeling-vragend Nederland, typeert onzen tijd. Kon 't uittreksels geven nóg kotter, we zonden dankbaar zijn. Ik hoorde onlangs in een tram een passagier, die tot het first-class Rotterdamsch intellect behoort, klagen, dat de N. R. C. tegenwoordig onleesbaar Ismet haar massa papier eiken avond en ochtend, en de Nieuwe Courant prijzen, die zich aan vier en zes pagina's druks houdt: „daar kom je tenminste door," beweerde hij. In deze omstandigheden is het wat veel gevergd, de lui naar vergaderingen te willen dringen, waar gemeenlijk droog en breedspra kig en toch óók oppervlakkig, aangelegen heden van groot of klein belang worden behandeld. Als ik niet moet, kom ik er niet toe, en zoo gaat het deD meesten onzer. Laten we eerlijk wezen en toestemmen, dat we zelfs meestal de verslagen in de dagbladen, wan neer zij uitvoerig zijn, overslaan en beknopte verslagen niet dan vluchtig doorkijken. En na moet ik iets curieus verklappen. „Het Volk had vanavond volle zes pagina's nauw samengedrukt verslag van het tiende congres der S. D. A. P., gehouden in Musis Sacinm te Dordrecht. En aan dat verslag heb ik volle twee uren van zorgvolle lezing besteed, het heeft mij vrijwel voort durend geboeid en ik heb enkele gedeelten zelfs met het allergrootste genoegen overge lezen. Hoe komt dat Ik ben geen 8. D. A. P'er en denk het ook niet te worden. Met vele beweringen daar geleverd, ben ik het geenszins eens. En toch heeft het geheel van dat ver slag mij enkele intellectueel-aangename oren verschaft. Ik geloof de reden te weten. Wij, die niet vast gebakken zitten aan politieke en economische conventies, en traditiën die de overtuigingen op Sociaal gebied van onze vooronders volstrekt liet als een heilige en kostbare erfenis aan vaard hebben o hé neen wij die opper vlakkig zijn, gedwongen oppervlakkig, maar te luisteren weten naar de stemmen van ons gemoed, en die onze opinies niet uit de een zijdige kecze onzer stadiën gebonden hebben, maar vrij rijn in onze opvattingen er vlak Daast of er in, wat doet het er toe wij gevoelen in een bijeenkomst als die te Dordrecht, ten frischheid, een eerlijkheid en vormkwestie, beginselkwestie, theoriekweetie. Elk nienw hoofdstuk vroeg nieuwe aandacht en kon die frisch en opgewekt krijgen, omdat het vorige niet had vermoeid en uitgeput. Het was een congres als een boek vol goede en amusante schetsen, de één al beter en boeien der dan de ander, als een diner van welge kozen, elkaar niet tot een digestie opdringende gerechten, als een wandeling vol verscheiden heid van vlakte en heuvel en weiland en water, een wandeling in de lente. En dit congres was, uit een oogpunt van propaganda, een meesterstuk. De lni zeiden elkaar voortdurend de waarheid en 't werd geen oogenblik rnzle. Als er eens wat ver bolgenheid scheen te komen, verscheen een oo'.ijk man, die Soep heette en bracht zonder clownerie, met goede boertige grappigheid, de lni aan 't lachen en de aanvoerders kregen onder „onbedaarlijk applaus" altijd gelijk. Of een enthousiast kwam en doordaverde de zaal met zijn soms wel eens groteske, maar altijd eerlijk gemeende beweringen en dan kreeg het partijbestuur alweer onder daverend applaus zijn gelijk. De heer Tak zegt het in een hoofdartikel en 't lijkt ook voor niet-partijgenooten precies zóó: „Het ging er sociaal-democratisch oprecht en ongegeneerd toe, en dat alles was eigenlijk een wezenlijke vreugde van partijleven, omdat toch anderen dat niet zoo kannen, zoo openlijk en raak met elkaar spieken, tot strijdens toe, en tenslotte zich weer zoo goeie vrienden en partijgenooten voelen." Waarlijk, als in onze eigen partijen niet zoo allerlei gewichtigheden hoog ten troon zaten en als die partijen niet zoo door coterieën waren gescheiden, ais, met andere woorden, In die partijen niet zoo geregeld en geheel het ge wone dagelijkscb bestaantje werd overgebracht en er éénheid, niet alleen van politieke, maar ook van levensovertuiging kon heerscben, als in die partijen niet heeren en burgers en arbeiders, maar alleen partijgenooten konden zijn, zon alvast de verhouding vaster en inniger kunnen wezen. Inplaats van alleen „gelijk- denkenden", zouden er dan „vrienden" kunnen worden gekweekt. Het is waar, dat de aridere partijen niet beschikken kunnen over zulke geestdrii'twek- kende beloften als de S. D. A. P., dat hun leden, omdat zij minder te bekampen en te verdedigen, ook minder strijdlust hebben dan die der S. D. A. P., maar zij hebben toch hunne beginselen, hun overtuigingen, zij hebben toch ook hunne illusies, en illusies en overtuigingen moeten geestdrift geven, nietwaar Zelfs oppervlakkigen zijn wel tot strijdlust op te wekken, maar dat moet dan aDders gebeuren, dan door dat geschoolmeester en behoedzaam beredeceeren van principes Het voorbeeld is bij de S, D. A. P. Wellicht zon nog kunnen blijken, dat onze, toegegeven, oppervlakkigheid niet zoo erg is als zij er uitziet. Voor onderwijzeres aan de Op. Lag. School te KOLHORN zijn op de voordracht geplaatst Mej. E. A. Óudt van Kolhorn, Mej A. J. Wonde van Sneek en Mej G. Ruiter van Enkhuizen. Aan brandwonden bezweken. Een zes jarig meisje in de Hooge-Rijndijk- straat te LEIDEN kwam, terwijl de moeder even het vertrek had verlaten, te dicht bij de kachel, waardoor haar kleeren vlam vatten en zij zoodanig met brandwonden overdekt werd, dat zij in het academisch ziekenhuis aan de gevolgen is bezweken. Ontsporing. Woensdagavond is van de locomotief van den sneltrein no. 149 van Holland naar het Noorden, even voorbij het station PEPERGA, een wielband gesprongen. Een stuk wielband geraakte onder den derden wagen, een per sonenwagen derde klasse, en ontsporing volgde. Dadelijk na de breuk van den wielband bemerkt te hebben, remde de machinist nit alle macht. De stang van de Westinghonse- rem brak door het krachtig remmen, maar de trein kwam tot staan. De passagiers schrikten van den hevigen Echok, doch de ontsporing bepaalde zich tot genoemd derde- klasse rijtuig Geen enkele passegier bekwam letsel. Van Heerenveen werd een reservetrein uitgezonden, die eerst omstreeks één nnr terug kwam. De weg is versperdook van Mep pel weid een reservetrein gestuurd. Alleen door het krachtig remmen van den machinist is grooter onheil voorkomen. Op de Slaakkade te ROTTER DAM, maakte een 11-jarige jongen, die ruzie met een jongeren broer had, zich zoo boos, dat hij zeide zich te zullen gaan ophangen. De daad bij het woord voegende, nam hij een touw, klom op de tafel en hing zich aan een balk op. Zijn jongere broertje hielp nog een handje door de tafel weg te trekken, waarna deze het aan zijne moeder ging ver- tellen. Spoedige hulp werd verleend, doch vier buurvrouwen hadden de grootste moeite de levensgeesten weer op te wekken. Het Staatsblad no. 66 bevat een Kon. besluit van den 22sten Maart 1904, waarbij aan het bestuur der provincie Noord- Holland vergunning wordr verleerd, op*een terrein in de gemeente CASTRICUM een getal verpleegden, dat daarin mag worden opgenomen. De geneeskundige behandeling der ver pleegden wordt opgedragen aan ten minste vier geneeskundigen, die gevestigd moeten zijn in woningen op het terrein van het ge sticht en daarbuiten geene geneeskundige praktijk mogen uitoefenen. Zoolang het aantal verpleegden niet meer dan 160 bedraagt, moet aan ten minste één zoolang het aantal verpleegden meer dan 160, doch niet meer dan 8C0 bedraagt, aan ten minste tweezoolang het aantal ver pleegden meer dan 800, doch niet meer dan 460 bedraagt, aan ten minste drie genees kundigen de geneeskundige behandeling zijn opgedragen. De Staatscourant bevat de Koninklijk goedgekeurde statuten van de vereeniging de IJsclub Kolhorn te KOLHORN. Mazelen. 't Wordt tijd, dat tegen deze zoogenaamd niet-besmettelijke ziekte eens krachtig wordt opgetreden. In ARNHEM heerschen de maze len zoodanig, dat op de meeste scholen de vacantie met 8 dagen is verlengd. WINKEL. Tot Voorzit tor van het Burgerlijk Armbe stuur alhier is gekozen de heer A. Sloos, notaris alhier. Te N1JEVEEN is een droevig ongeluk voorgekomen bij het omhakken van een boom. Tengevolge van den sterken wind viel de boom eerder dan verwacht werd, zoodat de landbouwer R. Schuurman er onder geraakte en gedood werd. Men schrijft ons nit ALKMAAR: Zooals men weet, heeft de heer De Groot Indertijd in den Gemeenteraad voorgesteld, één of meer geldleeningen van b.v. 10 a 16-dni- zend galden aan te gaan en daarmede aan de ingezetenen een solide belegging hunner spaarpenningen aan te bieden, door de leening te splitsen in kleine stukjes van f 100.of f 60.en deze steeds bij den gemeente-ont vanger verkrijgbaar te stellen. Na ampele bespreking in den Raad, is dit voorstel om advies in handen gesteld eener finauciëele commissie, bestaande uit de heeren Moens. Glindarman en J. de Lange C Jz. Deze com missie heeft nu rapport uitgebracht, waarin zij, met waardeering van de goede bedoeling des heeren De Groot, tot de conclusie komt, dat het plan onuitvoerbaar is. In de eerste plaats is zij niet zoo optimistisch als de heer De Groot, wat betreft de te verwachten deelneming in zoodanige leening. Voorts gaat het niot aan, dat het gansche bedrag in één jaar wordt afgelost, in ieder geval, daar mede zouden Gedeputeerde Staten geen ge noegen nemen. Ook kan de gemeente niet steeds de stukken renteloosbij den ontvanger beschikbaar kouden en nog minder kan zij te allen tjjde dus ook als het geld tijdelijk duur is de stukken tegen nomi nale waarde terugnemen. Om diezelfde reden kan ook een financiëele instelling, gesteld al dat die tot medewerking bereid was, niet op het plan ingaan. Tenslotte zon de administra tie van zoodanige leening bij den gemeente ontvanger zeer omvangijjk en lastig zijn, terwijl een mogelijk echec voor de gemeente, die spoedig weer geld noodig zal hebben niet gewenscht is. Ingevolge opdracht van den Raad bieden B. en W. een alpbabetiBche voordracht van 10 personen aan, ter benoeming van 6 cura toren van bet op te richten gymnasium. De voordracht bestaat uit 6 meesters in de Rech ten, 2 dominé's, 1 dokter en de burgemeester. Gedurende het eerste kwar taal 1904 is aan het Hulppostkantoor te BURGERBRUG ingelegd in 304 inlagen f 6805.14, terugbetaald aan 24 inleggers f 3483 31. Als hij een half nnr later, b. v. met een anderen hoed op of een andere jas aan, op de Nieuwe Heerengracht of de Blauwbrug, loopt, bestaat er groote kans, dat dezelfde werkzoe kende hem met een „mijnheer, mag ik u even wat vragen aanklampt en hem den zelfden nog steeds postzegel-loozen brief voor oogen houdt en hem hetzelfde verhaal doet het is eenvoudig de nieuwste manier van bedelen in de hoofdstadvan al wat de werkzoekende vertelt, is geen letter waar, maar aan het einde van den dag heeft hij allicht eenige guldens aldus bijeengelogen. [N. v. N.l De toestanden in Transvaal. In een brief nit Pretoria aan de Telegaaf lezen we dit „Eu intueschen worden de toestanden met den dag slechter. Van betrouwbare zijde ver nam ik, dat er te Pretoria alleen 88 grootere en kleinere winkels te huur zijnrondom de markt niet minder dan een dozijn. De woningnood heeft opgehouden de welbekende bordjes: „To Let" ol „Room to let" ver meerderen bijna dagelijks. Gisteren sprak ik een Hollandsch timmerman, die me vertelde, dat er dag na dag een kleine dertig lni op 't karwei kwamen om werk te vragen. En 't werk, waarover hij sprak, ligt zeker een half nnr buiten de stad. 't Spijt me er bij te moeten voegen, dat tot die werkloozen ook verscheiden Hollanders behooren. 't Is geen overdrjjving als we zeggen, dat de moedeloos heid en gedruktheid op de gezichten te lezen zijnmen mist tegenwoordig op straat die gezellige opgewektheid, die vroeger zoo wel dadig aandeed. „Er is dus iets vóór ta zeggen, dat de re geering hier, evenals in Kaapkolonie en Natal, wenscht over te gaan tot de invoering van een immigrantenwet. Wil men de blanken niet aan de mijnen gebruiken in grooter getale dan nn, dan zijn er hier voorioopig heusch genoeg. Wat tot heden nog niet gezien was, dat zien we thansblanken, die schoenen poetsen en met kranten venten. Een der bladen gaf ons zelfs een spotprent, waarop een sjovele wit-man bezig was de fijne schoenen van een zwarten dandy te poe'-sen. Zóóver zijn we gekomen onder dit mild en vaderlijk bewind I" Ds. Grass! Omtrent dezen, reeds herhaaldelijk veroor deelden, kwakzalver, kwam het „Maandblad tegen de Kwakzalverij" het volgende van volkomen vertrouwbare zijde ter oore In KAMPEN woont de heer B mr. bakker en vader van een talrijk gezin, wiens zoon, een schoolgaande joDgen, lijdende was aan longtering. Alle daartegen aangewende middelen baatten helaas niet en de huis dokter, een bekwaam medicas, kon geen uitzicht meer geven op herstel. De arme patiënt had echter van zijn mede scholieren gehoord over da middelen en behandeling van en door Grass en daarop alle hoop gevestigd. Op zekeren middag, toen het gezin juist aan tafel zat, kwam G. binnen, zag den knaap en verzekerde hem door zijn behan deling volkomen te zullen genezen, doch eischte voorafgaande betaling van f 160. De heer B, toch reeds gebukt gaande onder groote financiëele zorgen, daarenboven overtuigd bedrogen te zullen worden, wilde den knaap zijn laatste hoop niet onthouden en kwam ten slotte overeen f76 direct en de rest na geheel herstel te zullen betalen. De z. g. n. behandeling begon dadelijk, doch heeft natuurlijk niets mogen baten. De arme patiënt is overleden. Zoo wordt ouderliefde geëxploiteerd Toevallig kwamen wij hier achter, doch wij twijfelen niet aan het bestaan van meer slachtoffers, waarvan nooit iets aan 't licht komt. stukken en ook het mnntbiljet verdwenen terwijl zij twee brillen op de tafel achterlieten. Zoodra dit geval ten oore kwam van den wachtmeester der marechaussee Alma te Hee renveen, werd met den meesten spoed onder zijn leiding een onderzoek ingesteld. In ver schillende richtingen vertrokken marechaus sees per fiets, spoor en trein, om de daders op te sporen. Te St. Nicolaasga gekomen, ver nam men, dat één der verdachten daar was geweest, maar ook weer in de richting Hee renveen vertrokken was. Het gelakte den wachtmeester en den gemeente-veldwachter Werpg, hem in de herberg van De Jong te Terband op te sporen. In verhoor genomen, verklaarde hij den wachtmeester, dat hij koopman was in manu facturen, te Groningen woonde, niet in de woning van de wed. V. was geweest en dat zijn naam was Karei Hiele, maar de wed. V„ die in de nabjjheid der herberg woont, her kende hem als een der twee personen, die bij haar in huis waren geweest. Toen de wacht meester hem meenam naar de kazerne en hem nader ondervroeg, bekende hij, dat hij wèl in de woning der weduwe V. was ge weest met zijn neef Arnold Grammaan, wo nende te Leeuwarden. Dadelijk stelde de wschtmeester de mare chaussee te Leeuwarden met het geval in kennis en den volgenden morgen werd A. G. van Leeuwarden naar Heerenveen getranspor teerd, waar hij met de weduwe V. geconfron teerd werd. Deze herkende hem ook dadelijk en hij bekende ook in hare woning te zijn geweest. Beiden bekenden, dat zjj het geld en het muntbiljet hadden meegenomen en daarvoor drie brillen hadden achtergelaten. Het mnnt biljet hadden zo gewisseld bij den caféhouder Jager te Heeren veen. Het bleek echter, dat Hiele een valschen naam had opgegeven, want bij fouilleering zijner zakken vond de wachtmeester een stempel, waarop stond K. Sjoerts, agent van buitenlandsche hulzen en slie optische instrumenten te Amsterdam, en nu bekende hij, dat dit zjjn werkelijke naam was. Dadelijk werd tegen de twee proces verbaal opgemaakt. Uit DELFZIJL meldt men Een roeiboot, waarmede Woensdag nabij de Knok, de noordzijde van de Embderhaven, Duitscbe loodsen van de loodsstoomboot op den loodsgchoener zouden worden overgezet, kwam op deD ankerketting van den schoener terecht, en kantelde. Drie loodsen verdronken. Een lijk is spoedig opirehaald. De andere lijken zijn nog niei gevonden. Brand op Marken. Onder hevige westelijke winden brak Woensdagmiddag te ongeveer 2 nnr op het eiland Marken, in een afzonderlijk blok huizen, brand uit, een groote zeldzaamheid daar. Drie woningen, alle van hont, werden in de asch gelegd. De eenige brandspuit, die nog wel sedert kort, en onder veel tegenstand, was aangeschaft, werkte goed en verhinderde, dat de brand groote afmetingen kreeg. Tel. Een jong meisje te MIDDEL BURG, dat sedert eenigen tijd het vermogen 'Een professor j?] en zijn assistent om te spreken miste, schrok dezer dagen van geverbaliseerd, een hondje, dat haar onverhoeds op den rug sprong. Het gevolg was, dat de kleine eens- Jf.?11. aan •^viuieent, ten iriscnneia, een ecicu --- een ontstuimige overtuiging, die onze jeugd I gesticht voor krankzinnigen op te richten. klaps de spraak terugkreeg. (M. Ct) In de fabriek van de firma Becking en Bongers te ULFT is, naar men aan de „Zutf. Crt." schrijft, een vreeselijk on geluk gebeurd. Toen de werklieden Holman en Weijman nit Silvolde een riem van een losse- op een veste schijf wilden overbrengen, werd Holman door den riem gegrepen en eenige malen in de hoogte geslingerd, tot zjjn arm van het lijf werd gerukt. De arm zat boven aan den riem. Weijman, die zijn zwager Holman wilde grijpen, werd daarbij gekneusd, terwijl hem alle kleeren van het lijf werden gerukt. Hol man werd per rijtuig naar het ziokenhuis te Terborg gebracht. De nieuwste bedelmethode. Mijnheer, mag ik n even wat vragen Aldus in de Weesperstraat to AMSTERDAM een schamel gekleed man tot een voorbijganger. Neen, vriend, loop maar door, op straat geef ik niets. Och, mijnheer ik bon geen bedelaar, ik vraag geen aalmoes. Zie maar, mijnheer en de man haalt nit een stuk courant een couvert met een adres aan de bekende fabriek van Krupp te Essen dien brief zon ik willen verstaren. Een vriend heeft hem voor me ge schreven. Ik ben werkman bankwerker ge weest op de iabriek van Van der Maade, doch wegens slapte ontslagen. Ik zon nu in Essen voor vrouw en kinderen het brood kunnen verdienen, als ik dien brief maar kon verzenden. Och, mijnheer, help me aan den postzegel voor de zending, en, als 't kan, aan den postzegel voor antwoord. Bij de weduwe V. in de Schans nabij Hee- renveen kwamen zeer od verwacht twee onbe kende personen in huis, van wie de een zich Anthonius, z.v. Jacobus Wijcker en Sijtja Onze Koningin 4n 't Buiten land. Reuter seint uit Napels d. d 6 April Koningin Wilhelmina werd aan het station opgewacht door den consul der Nederlanden, met wien Zij zich eenige oogenblikken onder hield. De menigte, buiten het station saam- gestroomd. bracht de Koningin een geestdrif tige ovatie. Hare Majesteit reed daarop per rijtuig door do stad, steeds begroet door de menigte, en ging aan boord van de „Mafalda", waar Haar de Groothertogin van Mecklenbnrg wachtte. Deze omhelsde de Koningin en den Prin» eenige malen. Een gioot aantal dames, die zich aan boord van de „Mafalda" bevonden, bood aan do Koningin bloemen aan met linten in de Nederlandsche klenren. Gemeente HEER HUGOWAARD. Ingeschreven van 1 31 Maart 1904. GeborenJacob, z.v. Jecob Stekelbos en Elizabeth Wic-dijk. Dienwerlje, d.v. Alexander Amoldus Riedel en Dieuwerrj'* Koedijk Petrne uitgaf voor professor aan een ooglijdersge- bticht te Utrecht. Deze greep de vrouw bij den pols, en zeide dat ze zwak was, zeker in den laatsten tijd aan griep had geleden en dat hij het hoogst noodig oordeelde, om de lamp op te steken, teneinde de oogen der vrouw nauwkeurig te onderzoeken. De vrouw, geheel verslagen door bet bezoek dezer beide vreemde mannen, verklaarde dat haar Diets mankeerde, maar de professor preste haar zoo lang, dat ze eindelijk delamp opstak. Hij constateerde nu, dat ze op het rcehteroog een vlekje had en een avondbril voor haar onmisbaar was. Hij pakte nn zijne brillen uit en legde daarvan drie op de tafel, maar de vronw zeide, dat ze volstrekt geen bril noodig had en ook geen geld had om drie brillen te koopen, doch door het sterk aandringen vah den professor haalde zij uit angst haar beursje te voorschijn en legde den inhoud op de tafel, zijnde 1 rijksdaalder, 3 guldenstukken, 1 kwartje en 6 dubbeltjes, doch hjj zeide, dat er voor drie brillen nog f 2.60 bij moest en dat zij zeker nog wel gelds waardig papier in de secretaire zou hebben. De vronw achtte het openen der secretaire voktrekt niet raadzaam en erg zenuwachtig liep zij naar een buurman, die geen rijksdaal der, maar wel een biljet van f 10 had, dat hij haar gaf, doch zij deelde vreemd ge- nopg den huurman niet mede, dat er twee vreemde personen in haar huis waren. Weer in hare woning teruggekeerd, legde zij het mnntbiljet voor zich op tafel, dat dadelijk Dekker. Maria, d.v. Pieter Ursem en Aaltje Klaver. Jacotus Adrianus, d.v. Jan Brink en Pietertje Borst. Kniertje, d.v. Henricus Naas tepad en Trijntje Bras. Petrus Jacobus, z.v. Johacnes Mul en Jacoba Mulder. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Bauke Tjalama en Maria van Wijngaarden. Overleden: Jansje Boemer, echtg. van Ger- rit Buisman 60 j Anije Schipper, wed. van Jozef Frederiks 68 j Petrus Anthonius, z.v. Jacobus Wijnker en Sijtje Dekker 1 dag. Klaas Rezelman, wednr. van IJtje Bakker 88 j. Jan Ursem, echtg. van Jannetje de Jong eerder vaB Jantje Roe, negeerder van Adri- a&nije Buis 61 j. Heleria, Jan Snelten en Aagjo Veldman 22-mnd Pieter Groot echtg. van Jannetje de Boer 50j. Pietertje Pjjl, wed. van Aldert Balk 82 j. Gemeente ZIJPE. Ingeschraven van 26 Maart 1 April 1904. GeborenCornelia Maria, d.7. Johannes Louwe en C -tharir.e Maria Klaver. Bregtje, d.v. Dirk Wildebcer en Anije Neefkes. Muartja, d v. Jan Kreijger en Anije Kreijger. O .dertronwd Gerrit Kater, j,m. landman 27 j. en Trijntje Brommer, j d. 22 j. beiden te Zijpe. Getrouwd Gestie. OverledenCornelia, 24 j z.v. Pieter van Bodegraven en Aal'jo Mcijles. Levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van Jacob van Bodegraven en Jacoba Blok.

Schager Courant | 1904 | | pagina 9