derde blad. Zondag 4 September liX>4 48ste Jaargang No. 3912 plaatselijk Nieuws. Koninginne-dag. Gemengd Nieuws. 376ste Staatsloterij. Schagen, 3 September 1904 get jaarlijksche feest op 31 Angna- to» begon dit jaar wederom met een trac- ™Ha7an de schoolkinderen, die daarna vrijaf T\» l* 1 nlM 1 Ia4am rri/il. yl A *ta-.otsot\0- kregen en en J. Muijs c. 8., waarvan de nitslag was als volgt Nos. 688, 698, 699 en 700, kooper P. Bot Dz. te Medemblik. voor f17503. Nos. 172, 689 en 377, kooper dezelfde, voor f11263 45 No. 137, kooper W. Hoogenbosch te Koe- gres, vcor f 1988 80. No 375, kooper K. Smit Cz. te Anna Panlowno, voor f 1142 26. [Reeds in een gedeelte van ons vorig no vermeld.) Be kleinen lieten zich de versnape ringen natuurlijk goed smaken en vecant'e I bij een kind steeds welkom en het hoofd BiniienlaildSCll NieUWS. vereischte voor een feestdag. 1 Te twee nar ongeveer begon de Ringryderij voor Paren, waaraan 22 deelnamen. Be nitslag van dezen zoo gezelligen en inte- «ssanten wedstrijd was, dat de eerste prijs ^erd behaald door mej. G. Bekker en den J v Laeuwen, 2e prijs mep 8. de Veer en'den heer C. Boontje^ 3a prijs mej. C. Hoogeboom en den heer P. Meurs. Be prqzen bestonden in kunstvoorwerpen door den heer J. Vader welwillend aangeboden. Daama wareo de kinderspelen aan de beurt. Eerst een wedloop met hindernissen voor jongens. Hiervoor 18 deelnemers. Be strijd was ïoo ver gevorderd, dat nog 5 jongens overbleven, toen een donderbui met een gons water al wat beenen had van de straat joeg, en het voortzetten van den wedstrijd onmoge lijk maakte. Be eerste prijs werd bij loting gewonnen door J. Prins, 2e prijs F. Grootes, 8e prijs v. d. Brink, 4e prijs C. Rood, 5e prijs J Abma. Toen hot na verloop van een halfuur weer droog was geworden, werden de schoonste plekj'8 opgezocht en met de volksspelen, touwtrekken, begonnen. Hiervan was de alt- tlsg. nadat de 11 deelnemers zich met elkaar hadden gemeten, als volgt: le prijs, f6.—, Domper2e prijs, f4—, We6land3e prijs, f8—, Biesboer4e prijs, f 2.—, A. de Jong. F. eter ijlen op zijn langzaamst voor meisje* was het laatste nummer. Hieraan namen 9 meisjes deel, met den nitslag dat Anna Blok den eersten prijs won, Marie van der Horst den tweeden, Gree Boontjes den derden, Trien v. d. Kamp den vierden en Tiien Imhulsen den vijfden. Be prijzen bestonden voor de jongens zoowel als voor de meisjes in kunstvoorwerpen. Beze verschillende wedstrijden werden op geluisterd door muziek van de Haimoniekapel onder leiding van den. heer Hulsman, en bij gewoond door een zeer talrijk publiek.'t Was recht jammer, dat de regenbui hier zoo leelijk den boel in het honderd stuurde, anders was het weer een aardige middag geweest. Liet het weer het feest 's middags in den steek, 's avonds was het eenig mooi. Reeds te zeven nur kwamen van verschil lende kanten de mededingende versierde en verlichte rijtuigen enz. enz. opzetten en de stoet werdop het Oude S'.ot en het Matktterrein in elkaar gezet. Het kostte de lichtstoet-com- mlssie heel wat bemoeiingen vóór alles klaar was om te vertrekken. Maar weldra liet de Harmonie een opgewekt nummertje hooren en vooruit ging hst. Be stoet maakte, dat mag gerust gezegd, worden, een alleraardigst effect en van ver schillende rijtuigen was maakt au hadden goeda smaak en vindingrijk heid een uitstekend gaheal verkregen. Gedurende den tijd, dat de stoet rondtrok, was het op straat buitengewoon levendig; wat waren er een menschen op de been. En zooals altijd in Schagen, alles opgewekt, vroolijk en waar noodig, bereid c m het geheel te doen slagen. Politie was een onnoodig artikel, 't beste bewijs, dat er een prettige geest heerschte. De lichtstoet-commissie kan dan ook zeer tevreden zijn over het verkregen resultaat, het was een uitstekend slot. Het slot was het eigenlijk niet, dat vormden 4e groepen, bij bengaalsche verlichting gegeven door de Gymnastiekvereeniging „Lycurgns." Op het kerkplatean tegen den torenmuur voldeden dio groepen bij uitstek en werd een machtig mooi effret verkregen. En de groepen werden kranig uitgevoerd. Hulde aan „Lycurgns" voor hare medewer king op dezen feestdag. Kijk, wanneer er straks op Harddraverij-dag zoo'n menscheumacht op het marktterrein staat te wachten op het vuurwerk, zoudeD die groepen uitstekend geschikt zijn om nog eens te worden uitgevoerd. Zou daar geen gelegenheid voor wezen, hseren van Hard- draverijvereeniging en „Lycurgns" Be bewoners van de Nieuwstraat hebben op dezen dag ook volop feest gevierd. „Be Straat" was keurig versierd en 's avonds met lampions verlicht en aan den lichtstoet werd door hen ook flink deel genomen en, zooals uit de prijzenverdeeling blijkt, met lokaal van den heer J. Vader Az. had de uitreiking der prijzen plaats bij monde van de heeren Feisser en Oudenhoven, en tevens natuurlijk de mededeeling van den uitslag van den lichtstoet. Bie nitslag was le prijs rijtuigen: dames Zijdewind imhnlïen 2e prijs dames Be VeerVan der Kamp; 3a prijs: bewoners Nieuwstraat; 4sn prijs: heeren PlakmanOadshoorn. Ben jen prijs fietsen verkregen de dames Ouden hoven—Vader; den len prijs voor groepen Gymnastiekvereeniging „Lycurgns", die Vrijstelling van geestelijken. Be Gemeenteraad van UITHOORN had in de politieverordening een artikel opgenomen, bevattendedat geestelijken van de brandweer diensten zjjn vrijgesteld G-ed. Staten van N.-Holland hebben echter verzocht, dit artikel te willen IntrekkeD, daar zij het anders ter vernietiging aan de Koningin zullen voordragen. Aan dit verzoek is door den Raad nlat voldaan, zoodat men nu de kwestie in hoogste instantie uitgemaakt zal zien. Woensdag 1.1. [Koninginne dag] werd to ALKMAAR eene harddraverij gehouden van boerepaarden, die op de korte baan geen hoogeren prijs dan f 50 hebben gewonnen, uitgeschreven door een „comité ter bevordering van Hippische sport te Alkmaar." Paarden van de lange baan waren uitge sloten. Er waren niet minder dan 26 paarden inge schreven, waarvan alleen de „Roodehond 8" van J. C. van den Heuvel te Rotterdam niet was opgekomen. Be prijzen werden gewonnen als volgt le prijs f 100 „Wilhelmina", eig. en berijder P. A. Beerepoot te Hoogkarspel, 2e prijs f50 „Folmina", eig. en berijder A. Met, Egmondermeer, 3e prijs f25 „Goudhaantje" eig. en berijder J. Matze, Haarlemmermeer. Er was voel publiek tegenwoordig. Het baggerwork van den polder ZLTPE is thans bij onderbandsche aanbesteding gegnnd aan den heer G. Eecen te Oudkarspel voor f 2400. Be gebouwen der land- en tuinbouwtentoonstelling te ENKHUIZEN naderen hnnne voltooiing. Het terrein is bijzonder gunstig gelegenaan drie zijden is het door geboomte en plantsoen ingesloten de vierde zijde is naar de zee gekeerd. Het geheele aantal inzendingen bedraagt 1033 de afd. paarden bevat 43 nummersde afd. rundvee 102 rundvee met melkstaten 81 met 75 supplementen wolvee 59de afd. zuivel bereiding, kaas 68, boter 18 nummerstuin bouw, knolgewassen, aardvruchten en peulge wassen 160vruchtenteelt 89bloemisterij 76 bloembollen 22 en werktuigen 50 nummers. Vermoedelijk tengevolge van te veel dansen, is Bonderdag te AMSTERBAM zear veel werk ge- een meisje op den openbaren weg onpasselijk de 'evens nog met een bestuuraprijs werd ver- \en den '2en prijs bewoners van de Nieuw- 1 Verschillende prijzen voor den licht- weer geschenken van den heer straat. stoet waren J. Vader. Het off'ciëele gedeelte van het feest eindigde hiermede, het was tijd ook, half twaalf onge veer. Toen werden de bloemetjes nog eens Q'ten gezet en wag bet voor menigeen in den mot gen, dat het thuis werd opgezocht slgemeene balans van dezen feestdag Ptnakende, is de uitslag daarvan weer bepaald gunstig. ""Woensdag had ten overstaan sn Notaris Backz in Céièr de eind-veiling P aats van de volgende boerderijen die in huur bij den heer G. Rademaker Sr. 881 bet Noord-Hollar.dsch Kanaal In Koegras, groot 6088.25 HA, en eigen- um van wijlen den heer C. J. van der -dermeulen teWessenaar,waarvan de uitslag, •s als volgt: Kooper de heer P. Glas te voor f 49792. die, in huur bij mej. de wed. K. Bruin, 'a Het Koegraa, groot 49.05.50 H.A. «gendom van de heeren IL Hoogenbosch geworden. Naar het Binnengasthuis vervoerd, bleek zij, bjj aankomst daar, overleden te zijn. - HOOGWOUB. In de plaats van den heer S. Kos is tot postbode van hier op de Langereis benoemd de heer P. Brouwer, alhier. Vergadering van den Raad dor gemeente HOOGWOUB, gehouden op Bonderdag 1 Sept. 1904, des voormiddsgs 10 uur. Voorzitter de heer Cs. Pijper, Bur gemeester. Afwezig wegens ongesteldheid de heer J. Schermer. Nadat de vergadering door den Voorz. is geopend, volgt voorlezing en goedkeuring dor notulen. Ingekomeneen schrijven van 't Bestuur v. d. Bond tot bescherming van trekhonden in Nederland, waarin de medewerking van 't gemeentebestuur wordt ingeroepen, teneinde de vaak beklagenswaardige trekhonden in betere levensvoorwaarden te doen komen. „Ja wat moete we d'r mee an vraagt Voorz. „Er ons maar bij neerleggen", meent de heer Kooij, welke meening Voorz. onmiddellijk met hem deelt. „Be mishandeling der trekhonden," vervolgt de heer Kocij, „ia bovendien niet zóó erg me8r als vroeger." 't Schrijven wordt dan ook met algemeen goedvinden maar voor kennisgeving aangenomen. Hetzelfde lot ondergaat een schrijven, waarin (indien de heeren zulks mochten wenschen) één of meer exemplaren van een Maandelijbsch overzicht vau 't weer van 't Kon. Meteorologisch Observatorium worden aangeboden, daar de Voorz. verklaart er niks mee op te heb ben, en de heeren Koog en Vijn er ook al bitter weinig belang in schijnen te stellen, terwijl ook geen der overige heeren blijken geeft, er iets voor te gevoelen. Nog is gearriveerd een missive van den heer Schoolopziener van het Arrondissement Medemblik, die verklaart, zich met 't voorstel van den Raad te kunuen vereenigen, om, bij de tijdelijke afwezigheid tot herstel van ge zondheid van den heer Van Wijk, Hoofd der School in de Weere, mej. N. de Boer als tijdelijk H. d. Sch. en een der dochters van den heer Van Wijk tijdelijk als 3e onder wijzeres aan te stellen in genoemde schooL Naar aanleiding ven gemeld schrijven gaan de heeren direct tot stemming over. Mejuffrouw Be Boer wordt met 6 stemmen benoemd tot tijdelijk H. d. Schterwijl bij de stemming over mej. Van Wijk a's 3e onderwijzeres de heer Vijn zich builen stemming houdt. Met 5 stemmen wordt mej. Van Wijk benoemd en haar salaris wordt bepaald op f 550. ('t minimum) per jaar. „Webenne nou toch an 't onderwijs," zegt Voorz. „dat we zullen dat eerst maar ofhan- delen". Nu komt bg 't bespreken van nog eenige punten betreffende dit zeer nuttige onder werp het eerst aan de beurt weer de school in de Weere, waar kinderen heengaan èa nit de gem. Abbekerk, èa uit de gemeente Hoogwoud, aangezien „de Weere" voor een deel tot eerstgenoemde en voor een ander deel tot de laatstgenoemde gemeente behoort. B. en W. van de beide gemeenten hebben met elkaar eene bespreking gehouden over genoemde school, naar aanleiding van 't feit dat er thans niet genoeg kinderen kunnen worden toegelaten. Be Voorz. zegt, dat, als er meer kinderen komen dan er In de school kunnen geplaatst wordeD, „wij [Hoogwoud] dan 'n end an de school boawe moete dit is echter nogal een punt van overweging, 't Gemeentebestuur van Abbekerk. da'echter geen meerdere kos ten wilde vergoeden, hoeft zich cochUns bo- reid verklaard om bij deze feitelijke overbe volking der tchool in de Weere, waar, zooals Vijn altijd bcweeit, zooveel jongens zijn, zegt Voorz., een gedeelte der leerlingen, die anders in de Weere ter school gingen, op de school te Abbekerk te doen overgaan. Be heer Hartog [in de meening verkcerende dat met 't cog op den afstand de oudste leerllDgen naar Abbekerk zonden overgaan] oppert 't bezwaar, dat er dan zooveel kleine [jonge] leerlingetjes op de school in de Weere zullen blijken te zijn. 't Is echter de bedoeling, om 't gedeelte der leerlingen, dat naar Abbe kerk ter school zal gaan, uitfluitend uit jongens te doen bestaan, die beter de reis kunnen doen, zoodat er dan meer vrouwelijke scholieren in de Weere zullen overblijven. Be heer Vjju brengt in herinnering, dat hier vooral zal gelet dienen te worden op de bepaling, ln de Leerplichtwet voorkomende, dat de scholieren niet meer dan 4 K M. zullen moeten hebben te loopen naar de school, de wijl anders de onde s zonden kunnen weigeren hunne telgen er naar toe te sturen. Spr. vindt Terder, dat deze regeling eigen lijk wel een eenigszlns scheeve verhouding in de Weere zal scheppen. Over 't algemeen vinden de heeren 't trou wens wel eigenaardig, dat van kinderen nit één gezin, het eene wellicht naar Abbekeik en 't andere wellicht naar de Weere ter school zal gaan aan 't einde der bespreking wordt echter besloten, een doel der leerlingen uit de Abbekorker Weere naar de school te Abbekerk te doen overgaan. Hiermede is dit onderwerp echter nog niet geheel en al afgehandeld. Er is namelijk eene bepaling gemaakt, hierop neerkomende, dat, wanneer een zeker aantal leerlingen uit de Weere r.anr Abbekerk ter school gaan, er dan nit „de Gouw" (gem. Hoogwoud) een gedeelte van de scholieren, die anders naar de school in de Weere moesten, te Hoog woud moeten worden geplaatst. Be Voorz. verklaart nu, dat er van do Gouw thans 51 kinderen naar de school in da Weere gaan, hetgeen te veel is, volgers spr. Baarom stelt hij voor, om er eenigen naar de school in Hoogwoud te sturen en liefst maar gauw ook't onderwijs is hier toch ook niet slechter dan in de Weere, ein digt spr. „Be kindaren uit de Gouw", meent de heer Vel, kannen trouwens net zoo „reidig" hier heen. Be heeren vinden, dat er voor den Raad niets tegen is en men besluit, een 10-tal kin deren van de Gouw naar Hoogwoud op de school le laten overgaan.„Willen we'tnn maar gauw doen ook?" vraagt Voorz, „met 1 October, of Maandag a s. al Bit laatste vindt de Raad toch wat al te vroeg, zoodat wordt besloten met 1 October a.s. de over gang te doen plaats vinden. Vervolger.» komt nog ter tafel een voorstel van B. en W., om 't aantal les-uren voor 't herhalingsonderwijs met f® vermin deten. „Hebben wij daartoe het recht?" vrt.egt de heer Vijn. Be Secretaris antwoordt in toestemmenden zin, echter met dien verstande, dat de School opziener moot worden geraadpleegdalsook het H. a. S. moet In deze worden gehoord, doch eerst dient te zijn nitgema&kt, of de Raad vóór gemelde lesuren-verkorting is of niet. Bat een H. d. S. te dier zake zal worden gehoord, vindt de heer Vijn zeer goed, aan gezien die heeren, die men als „vakmannen" in deze kan beschouwen, het allicht beter weten dan de Raad, wat in dit punt aanbe velenswaardig is. Be heer Kooij vindt het voorstel van B. en W. zeer goed en acht ook de 4 avonden per week herhalingsonderwijs te drnk voor de leerlingen, die bovendien al een avond naar de catechisatie gaan, waardoor ze haast geen vrijen tijd overhouden.Bovendien is aan de Langereis, waai de heer Kooij woont, in de school ook maar 3 avonden per week herha lingsonderwijs. Baar de heeren er zich vóór verklaren, om inplaats van 4, na 3 avonden per week herhalingsonderwijs te laten honden, [niet zoozeer om de kosten, als om de reden, waarop door den heer Kooij met nadruk is gewezen, als motief], wordt ten laatste daartoe besloten. Tenslotte wordt de begreoting voor 1906 aangeboden, in ontvangst en uitgaaf sluitende op een bedrag van f 20125 met een halven cent 1 Op Woensdag 21 Sept. a.s. zal de begroo ting worden behandeldhet bleef na alleen bij de aanbieding. Be rondvraag leverde niets op, zoodat de Voorz. de vergadering met de eindbemerking „gauw cflxipen" sloot. Te BBIEBORG [Gron.] zat in den afgeloopen nacht het echtpaar G. H. bij twee kinderen te waken, die de mazelen hadden. Twee croupketels stonden voor het bed. Een ervan viel om en in een oogwenk vatten bed gordijnen en bed vlam. Be moeder greep in allerijl een der kleinen en rende naar buiten. Boch ook haar kleeren geraakten in brand. Ben man gelakte het, 't vuar te blueschen Boch de moeder had het gezicht en den linkerarm, het kindje de linkerhand en de kin verwond. Be in allerijl ontboden geneesheer verklaarde de wonden niet direct levensgevaarlijk. Tentoonstelling te SCELAGER- BRUG. Aan de inzenders van Landbouwwerktuigen, zadelmakers-artikelen enz., voor de tentoon stelling te Schagerbrng, zijn namens het Beetnur circulaires rondgestuurd met ver zoek, om eene bijdrage, voor het dekken der kosten tot het verkrijgen van muziek op het terrein. Eenigen hebben zich alreeds bereid verklaard, eene bijdrage te geven. Bat het Bestuur moge slagen Aan den minister van binnen- landsche zaken is een adres gericht, waarin weidt verzocht den post op de staatsbe- grooting voor 1996 betreff jnde subsldiën voor drankbestrijding, te willen verhoogen tot honderdduizend gulden. In het adres wordt betoogd, dat deze sub sldiën, wel verre van te hebben geleid tot verflauwing der particuliere offervaardigheid, integendeel dezen hebben opgewekt tot krachtiger InspanniDg, zoodat een tijdperk van verhoogde actie en van toenemend succes mede daarvan 't gevolg isvoorts dat deze subsldiën bevorderlijk zijn gebleken aan de verhooging van het verstandelijk en zedelijk peil der bevo kiug, en een aanzienlijke ver meerdering van het bedrag aan de volksge zondheid en volkswelvaart zal ten goede komen. Het adres Is onderteekend door de hoofd- bra'uren van alledrankbestrijdersvereenigingeD we ke voor een rijkssubsidie in aacmerkiog kunnen komen, tezamen teliende meer dan 45.000 leden. Tijdens de donder bui, die Woensdagmiddag losbarstte, werden 6 koeien van den heer 8. Vries aan de Groote Keeten teCALLANTSOOG dorr den bliksem getroffen. Vijf der dieren waren dood. Het is een groote schade, want de koeien waren niet verzekerd. Naar aanleiding van hetgeen het Handelsblad schreef over het gebenrde op het Internationaal Socialistisch Congres met de Russische gedelegeerden, zegt thans Het Volk Be fotograaf die met machtiging van het congreabestnur in het Concertgebouw werkte, schrijft ous het volgend» „Inderdaad heeft de Haagsche correspon dent van het Handelsblad een stukje van de geschiedenis goed geïnformeerd. Be fout is, dat hij dat tusachenbedrijf voor het geheel aanziet en daarop zijn conclcsiën bouwt. Be oorspronkelijke voorstelling van Het Volk is echter ia hoofdzaak juist. „'s Morgens vervoegde zich, niet aan het Concertgebonw; maar aan het atelier, een inspecteur, die namens den heer Batelt een foto verzocht te koopen, waarop de Russen voorkwamen. Boor mijn broeder werd hem gezegd, dat wij daaraan niet konden voldoen. „In den loop ven den dag werd daarop aan het Concertgebonw de, mogelijk op zichzelf staande, poging bij den door ons met den verkoop belasten persoon gedaan, zooals die door den Haagschen correspondent van het Handelsblad werd medegedeeld, 's Avonds echter vervoegde zich opnieuw een inspecteur aau het atelier, weder namens den heer Batelt, met hetzelfde verzoek. „Toen ik antwoordde, dat de Russen onken baar gemaakt waren, informeerde de inspec teur, of dan een nieuwe opname mogelijk was, er bijvoegend, dat de kosten berekend konden worden. Baarop verklaarde ik, zelf sociaal-democraat te zijn en niet de oorzaak te willen zijn, dat mijn Russische partijge- nooten in moeilijkheden geraakten. „Be inspecteur verklaarde daarop onmid dellijk, niet verder te willen aandringen en nam direct beleefd afscheid. „Bat neemt echter niet weg, dat de vreem delingen, „die in onze stad vreedzaam een geoorloofde vergadering bezochten", inderdaad zijn vereerd met een belangstelling, die vol gens den Haagschen correspondent van het Handelsblad, „zelden vleiend of aangenaam is." Zóó zijn de feiten." Het Volk voegt daar^nog bjj, dat de Rus sische partijgecooten van het blad trouw werden „gevolgd" door vreemden, en dat een inspecteur der recherche rechts voor in de galerij, zoo dicht mogelijk bij de Russen, de openbare vergaderingen bijwoonde. Be hoofd commissaris van politie kwam Vrijdags dat spelletje miêmaken. Voor de betrokking van Hoofd der School te HARINGHUIZEN, gem. Barsingerborn, hebben zich 11 sollicitanten aangegeven. Woensdag j.1. geraakte op 't ZANB J. Mat met paard en drie wielde kar van den heer G. de Wit op hol. Boor het breken van den kroonhaak geraakte het paard los, waarna het met tuig en al op, over het hooge landhek is gesprongen en vervolgens werd gegrepen. Het paard bleef ongedeerd; dit had heel beat anders kunnen zijn. Be kar kwem in het Noordholltndsch Kanaal terecht. Behalve wat beschadiging, liep dit ongeval dus goed af. Te BARSINGERHORN kunnen de liefhebbers van bloemkweeken zich gereed maken voor de bloemententoonstelling, die aldaar ten hnlze van den kastelein Scheringa zal gehonden worden op Zondag en Maandag 11 en 12 September a.s., waarvoor den lOen dezer de planten zullen moeten worden in gezonden. Men meldt aan de N. R. Ct. Te ST.-OEBENROBE werd in een verga dering van den gemeenteraad met 6 tegen 4 stemmen afwijzend beschikt op een aanvraag van den r.-k. kerkeraad, om f 20.000 subsidie voor het nieuw op te richten zustergasthuis. Vóór stemden o.a. de beide kerkmeesters leden van den raad en één aspirant-kerk meester. Be pastoor liet aan een der tegen stemmers, die bakker is, dadeljjk weten, dat bg geen brood meer aan de pastorie mocht leveren, en gelastte den zusters, aan dezen boycot mede te doen, wat gebeurde. twijfelaars, er zijn overtuigden. Van een doctor lazen wij een geestdriftvol artikel Hans was hem het bev. ijs. dat de pasrden (want natuurlijk hebben zijn raasenooten dezelfde gave, schoon nog verborgen) en dan ook de andere beesten (want waarom alleen het paard den mensch ook in geestelgk opzicht veel nader staan, dan wij tot nog toe vermoed hebben. Het is voor de stakkers maar te hopen, dat de geleerde heer zich vergistwat zon b. v. met menschelijk ver stand het paard, dat meest geplaagde van alle dieren, in zijn stommen kop omdragen Br. P. Mefssner, schrijvende in de Lokal- Anzeiger, is van een andere meening, reeds kenbaar aan de aanhaling nit Faust boven aan zjjn artikel„Ich fiade nicht die Spnr von einem Gelat, nnd alles ist Bressur." Hij vond op de binnenplaats van het hnis in de Griebenowstrasse, in het N. van Berlijn, een talrijk en deftig gezelschap. Voor het huis wachtten vele sierlijke eigen rijtuigen. Be heer VonOsten, een vroegere leeraar in de wiskunde, en nu eigenaar van Hans, voerde het ros nit den stal binnen een nar lang dunrde de voorstelling. Hans stampte de verrassendste antwoorden nit den grond. Als hem de naam van Iemand genoemd werd, spelde hij dien, zelfs met de onuitgesproken letters er bg b.v. de h in Bethmann. Ook gaf hij aan, hoe laat 't was, nsdat men hem een zakuurwerk voor had gehouden, en nog veel meer. Br Meissner vond de zaak heel eenvoudig. Be heer Von Osten had een mantel om, waarvan de zakken gevuld waren met uitgezochte lekkernijen voor Hans. Baar hield het schrandere dier steeds de oogen op ge vestigd, hopend door trouw zijn meester te gehoorzamen, zooveel mogelijk uit die zakken te krijgen. Een paard te leeren stampen, is niet moeilijk, de heele kunst was nu, hem door teekecs met stampen te laten beginnen en ophouden. Zoo zag dr. Meissner, dat, toen Hans acht maal moest stampen, Von Ostra, die aldoor voor zich gezien had, na den achtsten stamp het hoofd ophief. Eu zoo zullen er meer teekens zijn. Wat dr. Meissner verwonderlijk vindt, in, dat het heele publiek zoo onder den indruk van een dergelijke vertooning komt. Maar 't is waar, „het is dikwijls waargenomen, dat geheele bevolkingslagen en klassen door een of andore zaak ln den geest zoo gevangen genomen worden, dat zij als onder een ban staan. Bat zijn de gevallen van de zooge naamde suggestie der menigte, waarvan het ontstaan dikwijls volstrekt onmerkbaar is cn de verbreiding zoo bedenkelijk worden kan, dat men meent aan pathologische verschijn selen te moeten denken." Bat ziet hij nu in de algemeene opwinding over den knappen Hans bevestigd. Hij begrijpt alleen niet, met welk doel Von Osten het publiek zoo bij den neus neemt. Er wordt geen entréegeld geheven. Winstbejag is dus buiten spel. In een straat van zuidelijk Londen had dezer dagen een gasontploffing plaats. Van het voetpad werden eenige stee- nen weggeslingerd en bij het puin vond men een 26 doode ratten. Ook zag men verschei dene ratten, enkele door de ontploffing ge wond, een goed heenkomen zoeken. Het bleek nn, dat er tnsschen de pijpen onder den grond een groote verzamelplaats van ratten was, en men vond daar ook overblijfselen van vuur- hontjes. Be ratten hadden die naar hnn nest gesleept en daar was er blijkbaar, door wrij ving of hoe dan ook, een ontvlamd. Het denkende paard. Sedert weken is Berlijn vol van „derklnge Hans". We hebben daarvan reed* iets mede gedeeld. Be knappe Hans is een paard, dat kun*ten vertoont. Maar 't zyn geen gewone kunsten, zooals men ze in een paardenspel kan zien. Neen, Hans toont door wat hij verricht, dat hij denken, zich voorstellingen maken kan evenals een menschniet zoo goed na tuurlijk, maar In mindere mate toch op dezelfde wijze. Men noemt hem een naam, en dien spelt hgmen vraagt hemheeft die meneer daar een bril op en hg antwoordt neen. Bat doet hij door met een zgner voor- pooten te stampen Eén stamp is een a, twee stampen een b, enznet zoo als een geest met den poot van een tafel doet. In de Buitsche bladen honden geleerden, doctoren en professoren diepzinnige vertoogen over het geval. Er zjjn ocgeloovigen, er zijn 4de klasse. - 2de lijst. No. 4972 f1606. No. 2538 7278 f1000. No. 10302 16102 f 400. No. 11786 f200. No. 14766 17706 18151 19170 1100. Piijien van f 65 80 2613 5193 8164 10931 18636 16163 18690 68 15 5211 8283 944 649 172 761 112 19 98 8380 964 662 283 841 46 26 5433 75 970 690 299 843 69 48 70 82 11007 723 894 884 219 2780 5616 8452 045 761 443 887 812 92 46 74 088 853 484 966 16 2821 5627 8520 092 862 497 959 17 96 58 30 152 881 619 19011 32 2942 60 89 166 883 628 014 99 90 6721 99 190 900 554 052 627 3001 69 8668 208 930 634 139 608 96 6856 83 258 988 688 327 83 3152 6933 8766 811 14001 705 328 74 3200 39 8883 835 014 727 348 809 46 51 8992 375 094 766 361 39 64 6014 9102 392 098 870 368 44 99 57 60 404 261 906 386 67 S320 67 70 681 266 909 404 977 27 70 79 645 271 950 498 96 42 72 88 708 286 996 640 98 69 83 9260 716 806 17087 551 1102 78 89 78 738 316 110 666 78 86 6121 9390 804 318 115 667 89 3408 73 9435 878 571 124 688 92 46 81 71 919 441 129 664 1203 77 6204 81 940 472 181 668 61 80 14 97 955 535 195 701 66 3616 37 9603 971 665 270 764 76 76 6391 10 987 678 297 838 1863 3744 6496 26 12040 628 310 838 96 46 6621 47 060 766 314 848 1419 61 64 88 081 778 323 940 72 OS 6619 9622 176 789 489 943 1668 3816 22 69 208 803 491 986 1642 47 6725 «720 482 910 649 20012 1798 62 86 71 490 964 679 031 1800 92 6905 9809 610 984 606 092 19 3909 7033 28 703 16004 627 099 74 82 70 9908 748 223 673 109 1911 98 7111 12 828 230 793 117 79 4040 7216 62 842 264 868 171 2006 4UÓ 87 10189 849 288 914 198 '26 22 77 149 881 898 919 432 60 4231 7814 263 909 486 927 449 78 40 54 345 978 605 18007 478 93 60 56 874 18007 543 015 486 2169 4320 98 394 033 674 032 629 81 92 7402 403 044 620 126 722 94 4446 90 430 067 645 282 767 2200 75 7721 433 060 662 284 783 06 97 7850 456 102 730 288 862 21 4533 61 467 117 784 296 872 28 95 67 466 146 807 822 926 68 4638 7916 485 164 883 382 982 78 4815 26 661 166 997 888 992 2332 5003 46 622 266 16026 398 39 6100 64 633 291 034 420 64 16 62 641 344 058 466 2511 21 73 664 476 078 615 52 23 8009 722 616 134 621 92 67 8163 830 569 140 666

Schager Courant | 1904 | | pagina 9