I 1ÉRSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. Müek immciit Ir weet. TRANSVAAL. PLAATSELIJK NIEUWST Rinnenlandsch Nieuws. SSureau: ICHiOE.V, Laan, D 4. Uitgever: P. TRAPMAN, ïïeilewerkerJ. ]\KE L. Dit blad verschij.t tweemaal per week: Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden A nVRUTHMTIRV in het eerstuitkomend nummer cenlaatst. u a t c i u a a v u ij u. oa "w ADVERTENTIEN in bet eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderliike nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.26 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen. POLITIE. Ter Secietarie dezer gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent een vermisten overhonder. O Iienniss?eviugr. Burgemeester en Wethouders van Schagen noodigeo bij deee belanghebbenden, die orer 1901 van de gemeente iets te vorderen hebben, nit, hnnne rekenin gen vóór of op den len Februari a.s. ter plaatselijke Secretarie in te leveren. Schagen 23 December 1901. Burgemeester en Weitaouder3 voornoemd, H. J POT. De Secretaris, Denijs. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van SCHAGËN" gelet op art. 265 der Gemeentewet, b engen ter kennis van belanghebbenden, dat het door Heeren Gedeputeerde Staten op den 27en December 1901 goedgekeurde suppletoir kohier vaa den 'boofdelijken omslag dezer gemeente, en dat voor de belasting op de honden, dienst 1901, gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd. Bezwaren tegen den aanslag kunnen binnen 3 maanden na den dag der uitreiking van het aanslagbiljet, bij den Raad, op ongezegeld papier, worden ingebracht. SCHAGEN, den 3 Januari 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J POT. De Secretaris, DENIJS. Het nieuwe jaar ia voor Sultau Abd-ul- Hamid al even slecht begonnen, als het oude is geëindigd, 't Is alweer een geld kwestie, waarmeê de Groote Heer wordt geplaagd. Bij de lastige schuldeischers heeft zich thans ook nog Engeland ge voegd. Die vordering betreft eene reke ning van de firma Armstrong, die het genoegen heeft gehad aan Turkije een kruiser te leveren. De sultan heeft vergeten de 108.000 Turksche ponden, waarop de firma, vol gens contract, aanspraak maakte, te betalen. Hoewel de wissel pas op 20 December j.1. verliep, heeft de firma, die haren klant 'bijzonder goed kent, reeds de tusschen- komst der regeering ingeroepen. De Engelsche gezant, die zeer besliste instructies heeft ontvangen, heeft over de zaak reeds een onderhoud met den sultan gehad. Voor den nieuwen grootvizier, Saïd Pacha, zal deze geldkwestie een reden te meer zijn, om zijne financiëelo hervormings plannen door te voeren. Daar moet bepaald iets in deze richting gedaan wor- deD, om het groote wanbeheer eenigszins te beperken. Busland eischt de oorlogsschatting van 1878; Amerika eischt vergoeding voor de nadoelendie Amerikaansche onderdanen in Armenië hebben geleden Frankrijk eischt afrekening van gesloten leeningen; en nu weer Engeland. De gezanten te Parijs, Madrid en elders dringen aan op betaling hunner tractementeDeen heit van ambte naren bedelt om het sinds jaar en dag ver geten salarishet leger eischt zgn achter stallige soldij en sloeg reeds hier en daar aan het muiten. En bij al deze ellende, een leege schatkist 1 De grootvizier nu schijnt een poging te willen wagen, om wat orde in den halt faillieten boedel te brengen. De vrees is evenwel vrij gegrond, dat de belanghebbende paleispartij den finan- ciëelen hervormer spoedig van de baan zal schuiven, of zijne plannen zoodanig zal dwars- boomen, dat ze nooit tot uitvoering zullen komen. In naam de machtigste van des sultans dienaren, wordt de grootvizier in vele gevallen gekend, noch gemoeid. De hervormingen, die Saïd Pacha in de finacciëele administratie wil brengen, tracht hij op de volgende wijze te berei ken. De officieren. wier soldij voor een deel in natura werd betaald, zullen voortaan alleen eene geldelijke bezoldiging ont vangen. Hun soldij wordt met 25 pCt. verhoogd en, wat het voornaamste is, zal prompt worden uitbetaald. De burgerlijke ambtenaren zullen ook op tijd hun Balans ontvangen, doch in rail daarvoor worden hunne verdiensten met 40 pCt. ingekort. Wij kunnen ons voorstellen, dat menigeen bij deze kennis geving zegtnu enfin, beter een half ei, dan een leege dop. Deze twee caiegorieën van belangheb benden,- zullen zich wel bij den nieuwen maatregel neerleggen. Groote tegenstand acht den hervormer bij de voorstellen, waarmeê hij de Camarilla tracht te mnil- banden. Tot heden plunderde elke minister, secretaris, hooge ambtenaaT, hoveling, eunuch, op eigen handje, steeds bedacht ooi ten kost8 van de schatkist, zijn eigen geldkist te verrijken. De grootvizier stelt thans voor, dat ieder minister bij den ministerraad al zijne voorstellen en ontwerpen moet indienen. De grootvizier en de minister van finan ciën zullen elk ontwerp mooten goed keuren, vóór het naar den sultan ter be krachtiging opgezonden mag worden. Tevens zal voor elke benoeming en voor de ope ning van elk crediet de handteekening van den groot-vizier noodig zijc. Dit klinkt zeker op het papier heel mooi, maar o, wat zal men door de mazen van de werkelijk heid glippen, zelfs al mochten de plannen de goedkeuring van den Sultan wegdragen. 't Heett er iets van, dat de Europeesche rijken óók den aanvang des jaars hebben uitgekozen, om hunne rekeningen te presen teeren. Gelijk Engeland aan Turkije, heeft Duitschland aan Venezuela eene vordering ingediend. Op deze vordering komen ver schillende belangrijke posten voor, die te zamen meer dan een millioen mark bedra gen. Wij lezen er ondermeer op: Wegens stoffelijke nadeelen door de revolutie aan Duitsche onderdanen berokkendwegens ambtsmisbruik tegenover Duitsche onderda nen wegens het wederrechtelijk straffen aan den lijve van een Duitsch on lerdaan wegens onttrekking aan opgenomen ver plichtingen. Teneinde zijn vorderingen wat kracht bij te Zetten, heeft Duitschland een paar kruisers naar Z lid-Amorika gezonden. President Caatro stoort zich zoo min aan het eea, als aan het andor. Op hoogen toon hoeft hij verklaard, dat Venezuela de ge lijke van Duitschland is, en wanneer het in zijne eer werd geschonden, gelukkig do macht bezat, om die tegenover iedereen te kunnen verdedigen. Zeker mooi gezegd, maar wel wat Spaanseh! De president hoopt op het laatste oogenblik op de tusschenkomst der Vereenigde Sta ten. Nu zouden de Staten hoogst ongaarne zien, dat Duitschland La Guayra of Mara- caïbo bezetten, doch een rechtstreoksche tus- schenkomst is niet te verwachten. Volgens de Standard, heeft president Roosevelt verklaard, geen bewondering te koesteren voor de manier, om door vloot- of leger-betoogingen, particuliere schulden van kleine staten te gaan innen. Daar evenwel de Vereenigde Staten en Frankrijk dit mid del hebben toegepast, kan de president Duitschland het recht niet ontzeggen om evenzoo tegenover Venezuela op te treden. President Gastro speelt hoog spel, en het zou wel kunnen gebeuren, dat, wanneer do moeilijkheden te ernstig werden, hij zelf van de baan werd geschoven, om zoodoende gemakkelijker tot een overeenkomst te ko men. De Zuid- en MidJen-Amerikaansche republieken zijn voor de Vereenigde Staten onderwerpen van aanhoudende zorg. Behalve Columbia, Venezuela, Argentinië en Chili, eischt ook Cuba een waakzaam oog. Cuba had het nu eenmaal op haren en snaren gezet, eene onafhankelijke repu bliek te worden. Hoe lieflijk de vogelaar ta Washington ook lokte, het baatte niet. Noch de zege ningen van het Uniebestuur, noch de eer om eene nieuwe ster in de vlag te vormen, warea in staat het vrijheids-idée te dooden. Met geweld den Parel der Antillen aan de Staten hechten, dat ging ook niet met den geld- en mecschen-eischenden krijg op de Philippijnen kon men het te Washicgton bost doen. En zoo is dan dezer dagen de eerste president van Cuba gekozen, bestaande in den persoon van generaal Estrada Palma. Amerikaansche bladen weten mede te deelen, dat de deelneming aan de stemming zeer gering was en dat een sterke partij de aansluiting bij de Unie wecscht. Dat is het begin van het eiude, of de inleiding tot een nieuw drama. Deze sterke partij, geïnspireerd door Amerikaansche dollars, zal zich weldra tegen de „dwiuglandij" van generaal Palma verzetten. Dan volgt een burgeroorlog, die met afwisselend succes gevoerd wordt. Tenslotte zijn beide partijen half lam geslagen. Eene Ameri kaansche tusschenkomst, eo, daarde kraent der natie gebroken is, legt ieder zich bij het onvermijdelijke neêr. In de staatkunde is het ook een bijzondere eigenschap, het ijzer te smeden als het heet is. Een enkelen keer mislukt dit wel. Het nieuwe Korveit- incident geeft ons daarvan een aardig voorbeeld. Terwijl de Scheik van Korveit te Stam boel zijn leenheer huldigde, vonden de Engelschen de gelegenheid schoon, om de Turksche vlsg boven het paleis van den Scheik door een andere te vervangen. Een in de Perzische Golf kruisend Russisch oorlogsschip begat zich daarop terstond Als antwoord eischte de kapitein den groet van do Turksche vlag, aan welke hij het saluut bewezen bad. Nu zat Holland in last. Het slot van 't lied was, dat de Turksche vlag op niéuw werd geheschea. Met de gebruikelijke verontschuldiging eener vergissing van ondergeschikten, moest de Engelsche smid zijn voorhamer neêr- leggen. Het ijzer was te koud 1 naar Korveit en verkondigde zijn aankomst onder bet gebruikelijk maritiem saluut J We teren nog steeds op bet nieuws van De Wet's laatste operaties, waarvan de Standard nog het volgende meldt: De Wet verscheen en verdween in de laatste twee weken herhaaldelijk, met afwis selend geluk, ofschoon schoorvoetend moet worden toegegeven, dat over 't geheel de uitslag gunstig voor hem was. Na het mislukken van den aanval op Wilson's strijdmacht bij Heilbron, splitste De Wet zgn Commando en trok ten Westen van Lindley, waar hij de kolonels Eiliott, Broadwood en Delisle ontmoette. De Wet, die deze drie te zamen te gevaarlijk vond, gaf zijn mannen last uiteen te gaan. Dartnell, die ondertusschen in oostelijke richting trok, in de hoop De Wet van ach teren te kunnen aanvallen, had, toen hij vernam dat het commando uiteen was ge gaan, geen andere keus dan op zijn schre den terug te keeren. Toen hij later ver nam, dat de Boeren zich bij Langberg we der samentrokken, trok Dartnell op Lang berg aan. De Wet had zijn manschappen verborgen in diepe donga's, maar toen hij inzag dat verder verbergen onmogelgk was, gaf hij bevel tot den aanval. De Boeren sprongen uit de donga's, snel den over eon open ruimte, onder bedekking van een hevig vuur van geweren en pom pons, rechtstreeks op het centrum aan. Maar zij konden niet verder gaan tegenover het doodend vuur der Engelschen. Zij trokken terug, veranderden van taktiek en her nieuwden den aanval, van een hoogen grond af. Zij vochten vier uren door en trokken toen terug in de bergholten van Langberg, daar zij hoorden dat Campbell in aantocht was uit Bethlehem. De Wet versterkte daarop zijn commando met de manschappen van Prinsloo en Col liers en trok Noordwaarts met 1700 man. Dit bleek een schijnbeweging te zijn, met de bedoeling een aanval op de 400 Yeomen van Firmans te dekken. Hierna is De Wet, plotseling Zuidoost waarts terugvallend, naar Tweetontein ge trokken. dat hg in don Kerstnacht bereikte. Hg verraste er de Yeomen, wier kamp op do helling van een wigvormigen heuvel lag. In allo stilte kropen 1500 Boeren naar den voet van een afgrond, met de laarzen uit, zooals zij deden op Majuba en Wagenheuvel. Zij overmeesterden de wacht, openden toen een vreeseüjk vuur en sprongen tus- schen de tenten, waaruit de verschrikte Yeomen met de wapenen in de hand te voorschijn kwamen. Iedere man, die Daar voren sprong, stak als een zichtbare, duidelijk omlijnde schijf af tegen de heldere lucht, terwijl de Boeren in de verwarring nauwelijks te onderscheiden waren. Man kon slechts aan hunne triomf kreten hooren waar zij waren. De vreeselijke worsteling duurde nauwe lijks een half uur. Bet kamp met het kanon, den pompon en de helft der Yeomanry was in de macht der Boeren. Het gevecht was hevig en aan beide zijden het verlie3 groot. Rundie hoorde te Harrismith het vuren en zond eenigo manschappen af, die de Boeren in het bezit van het kamp vonden en nauwelijks aan gevangenneming ontsnap ten. De „Impcrial Horse" begon drie uur later de vervolging, maar tevergeefs. Do Wet had zijn terrein goed gekozen en was reeds weder in de heuvelen. Hij was in veiligheid met zijn buit, voorraden, kanonnen en munitie. Een LafFan-telegram uit Pretoria hangt weer eens een blr moedig tafreel op van den toestand. Wij naderen het eind, seint hij. Het bedrijf is in fleur. Tns- schen Pretoria en Johannesburg en mijlen links en rechts is het zoo veilig als in Piccndiily. Op 12 K. M. afstands van Johannesburg wordt land verkocht tegen f600 de acre, zooveel vertrouwen heeft men in de snelle uitbreiding van de stad. Men verwacht weldra 30.000 Kaffers uit het Portugeesche gebied. Er zijn ver scheiden Boeren die hun voordeel doen met het nieuwe handels- en bedrijfsleven. Een oud lid van den Volksraad, die niet nader wordt aangeduid, beett te Londen met een redacteur van de Ma tin een onderhoud gehad over de talrijke krijgsgevangenon, die de Engelschen voort durend maken. Het Volksraadalid lachte veelbetekenend en stelde zijn ondervrager gerust met de medeieeüng dat de Kaap kolonie steeds weer nieuwe hulptroepen opleverde en uit de concentratiekampen hoopea Boeren zich weer bjj de commando's aansloten. Dikwijls liet een Boer, die zich ziek voelde, naar de kampen brengen, herstelde daar en ontsnapte dan om de wapens weer op te nemen. Zoo zijn er Boeren, die al drie, vier maal onder de „gevangenen" voorkomen, zonder dat de Engelschen daar een flauw vermoeden van hebben. De opgaven van het War Offics omtrent de verliezen van het Engelsche leger in Zuid-Afrika, leggen in den allerlaatsten tijd weer getuigenis at van de vreeselijke slijtage, waaraan de ongelukzalige Engelsche legermacht onderhevig is. In het oudejaars- nummer van de Times vonden wij een lange doodenlijst, waaraan wij de volgende gegevens ontleenen Het getal der gewonden te Tweefontein, dat op die lgst voorkomt de 59 bij die gelegenheid gesneuvelde Engelschen werden reeds vroeger vermeld bedraagt 50, van wie vier sedert aan de bekomen verwon dingen stierven. Bg verschillende gevechten in de Kaap kolonie, alle voorgevallen in de laatste paar dagen, sneuvelden 16 Engelschen, terwijl 39 anderen gewond werden. Als vermist werden nog 3 opgegeven. Als zeer gevaarlijk ziek liggend in de verschillende hospitalen op het oorlogsterrein, doet 't War Office opgave van 15 namen. Als in de hospitalen aan ziekten ot wonden gestorven, komen op de officiëele verlieslijst ditmaal niet minder dan 41 officieren of minderen voor. Gezamenlijk dus de te Tweefontein gesneuvelden niet medegerekend164 slachtoffers. En de Times geeft sedert den aanvang van den oorlog dagelijks haar lijst. De Engelsche verliezenlijst van den eersten dag van het nieuwe jaar is niet minder vreeselijk, dan die, waarmede het oudejaar afscheid nam. Johannesburg, 28 Dec. Generaal Louis Botha zond een schrijven aan alle comman danten, met de opdracht den strijd voort te zetten, daar het Engelsche Parlement in het begin van Januari moet bijeenkomen in eon zitting, waarin een voorstel zal worden gedaan om meer geld te bestemmen voor het voortzetten van deD oorlog. Het Engelsche volk zal dit niet toestaan en daaruit zal dientengevolge het terug trekken van de Engelsche troepen uit Zuid- Afrika voortvloeien. Schagen, 4 Januari 1902. Aanvoer op de 52 weekmark ten alhier over 1900 en 1901 (volgens de markt- opgaven)1900. 1901. Paarden 697 677 Veulens 74 138 Ossen 107 49 Stieren 238 286 Gelde koeien 5208 4716 Vette 2340 2990 Kalfkoeien 2019 2530 Vaarzen of pinken 1135 876 Graskalveren 501 720 Nuchtere kalveren 2097 2214 Vette schapen 12700 12546 Magere 4884 2495 Overhouders 18029 15596 Lammeren 10975 11806 Rammen 14 Bokken en Geiten 95 149 Vette varkens 1652 1605 Magere 1428 1399 Biggen 2973 2605 Konijnen 4115 3630 Kippen 7485 4545 Eenden 2590 2645 Duiven 200 70 Boter (in KG.) 49350 38960 Kaas 15300 14225 Kipeieren 437850 354000 Eendeieren 74800 41475 Kievietseieren 80 Zwanen 4 Aan het postkantoor Schagen en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand December 1901 i ingelegd f 12044.60*terugbetaald f 19161.38. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 5278. Gedurende het geheele jaar 1901 werd ingelegd f 159490.13* en uitbetaald f 131160.30*. Uitgegeven werden 304 boekjes. De Afdeeling Schagen van het N. O. G. benoemde tot haar lsten Secre- ris den heer K Schoorl, en tot Penning meester den heer J. de Groot, beiden te Bar- singerhorn. ENORM. Aan het postkan toor alhier zijn de verloopen dagen 50.000 1-cents postzegels verkocht. Een echt wintermarktje was die van Donderdag j.L Van alles wat, en van niets genoeg. Met de prijzen ging het nog al. De vette koeien hebben zich vrijwel van de teruggaande markt van 27 Dec. hersteld. Vette schapen, tenminste de beste, golden 27, op levering over 8 dagen werd 28 verkregen. Geldekoeien en kalfkoeien waren bij weinig handel stug. Tam wild en zuivel bleven gelijk ze waren. Van de eieren is de hoogste prijs reeds weer af. Met wat winter zal dit echter wel weer anders worden. De heer J. P. de Klerk, stati- onschef alhier, zal waarschijnlijk worden be noemd als zoodanig te Purmerend. Met de m o t o r b oo t KOLHORN SCHAGEN werden gedurende de maand December 900 passagiers vervoerd. SINT PANCRAS. Voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare school alhier, (jaarwedde f 600), hebben zich 22 sollicitanten aangemeld. Aan het holppostkantoor te DIRKSHORN werden in de Rijkspostspaar bank in 't jaar 1901 behandeld 184b inlagen, tot een bedrag van f 15702.04, en 223 terug betalingen tot een bedrag van f 13092.60. 36 Nieuwe boekjes werden weder uitgereikt. Aan het Telephoonkantoor werden behan deld 471 telegrammen, als: ontvangen 255en 216 verzonden. Het Telephoonkantoor zal vanaf 1 Januari 1902 op Zon- en Feestdagen geopend zijn van 7 ure 30 min. tot 8 ure 30 min. 's morgens. -HARINGCARSPEL. Het eerste halfjaar van 't bestaan der vereeniging „Door Ons voor Ons" is niet ongunstig voor haar geweest. Het getal leden bedraagt op dit oogenblik 103. Aan 1 lid werd gedurende 3 weken wegens ziekte telkens 4 guld. uitge reikt en aan 2 andere leden elk 4 gulden. De kas kon door die weinige ziektegevallen aangroeien tot 203 gld. en zal daardoor in staat zijn, mogelijke grootere uitgaven te dragen. Ingelegd aan het hulpkan- toor te BURGERBRUG gedurende 't jaar 1901in 593 inlagen f 12.271.85'/i, terugbe taald aan 90 inleggers f 13.108.79. Uitgegeven 27 nieuwe boekjes. ANNA PAULOWNA, 2 Jan. In den' nacht van „oud op nieuw" hebben eenige zoogenaamde grappenmakers alhier baldadigheden gepleegd aan de Kleinesluis de onbezonnenen hebben waarschijnlijk niet vermoed, dat hun aardigheden ernstige ge volgen konden hebben, wegens veroorzaakten schrik. Van een en ander is bij de politie aangifte gedaan. Hollandsche Kool. Bij den Duitschen Rijksdag is eeti verzoek schrift ingediend, waardoor een aantal belang hebbenden bij tuinbouw om hooge invoer rechten vragen op kool, bepaaldelijk op witte en roode kool, die in groote hoeveelheden nit Nederland en Denemarken, en op bloemkool die uit Italië wordt ingevoerd. Te Berlijn, beweren zij, is op de groenten markten en bij de handelaars in groenten bijna uitsluitend Hollandsche roode en witte kool te vinden. De Freihandel Korr. merkt hieromtrent op, dat het de eigen schuld is van den Duitschen tuinbouw, die niet bijtijds in de toenemende vraag heeft weten te voor zien, ofschoon de stijgende bevolking in de fabrieksstreken daartoe alle aanleiding gaf. Een oud gebruik. Te OUDE WATER heeft onlangs de heer H. van Wijngaarden in den Gemeenteraad voorgesteld, het aloude gebruik van het ge zang der nachtwachts bij den twaalfden klokslag in den Oudejaarsnacht af te schaffen. Over dit voorstel hebben tweemaal de stemmen gestaakt, zoodat het beschouwd wordt als verworpen. Moord. Men meldt uit OOSTERHOUT Op Nieuwjaarsdag heeft alhier een afschu welijke moord plaats gehad. Eenige beschonken personen maakten het den bezoekers in bet bierhuis van v. V. op de Voorheide lastig. Onder de aanwezigen was ook zekere H., een Duitscher, die zich onlangs uit Laeken bij Brussel alhier had gevestigd. Deze verwijderde zich een oogenblik, doch keerde spoedig in het bierhuis terug, gewapend met een zoogenaamden sikkel of rietmes, en stiet dit onverwachts den 22-jarigen C. V. in het hart. Deze zonk dood ter aarde. De moordenaar vluchtte, doch is in den avond van denzelfden dag gearresteerd. Bij zijae overbrenging naar het politie-bureau moest de politie tegenover het publiek, dat den moordenaar te lijf wilde, handelend optreden. De verslagene, iemand van eene niet gunstige reputatie, is gehuwd en vader van drie kinde ren. Vergadering van den Raad der gemeente WINKEL, van Dinsdag 31 December 1901, 's voorm. 10 uur. Met kennisgeving afwezig de heeren Breebaart en Over. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notnlen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld, met dankzegging aan den secretaris voor de zoo juiste weergeving. Naar aanleiding hiervan deelt voorzitter mede, dat hij, ingevolge de in de vorige bijeenkomst gedane toezegging, de aandacht eens op de straatverlichting heeft gevestigd, en hem daarbij gebleken is, dat de lampen in de lantaarns zeer goed branden; wel branden ze niet bepaald hoog, doch wanneer ze tot het hoogste punt worden opgedraaid, zal daardoor veel gevaar ontstaan dat de lampen zwart rooken. of wel in den brand geraken. Echter is gebleken, dat de nieuw

Schager Courant | 1905 | | pagina 6