- Zondag 8 Jan. 1905. DERDE BLAD. Gemengd Nieuws. Twee groote aanvoerders. Binnenlandsch Nieuws. Vereeniging tot bevordering en verbetering van de Zuivelbe reiding in Noord-Holland. INGEZONDEN. Staatspensionneering. SÉ» Clilt. Nogi en Stössel Generaal Nogi, de eminente kvijseman, voor wienPort Arthur ten Blotte heeft gecapituleerd, behoort reede geruimon tijd tot de beroemdste mannen van Japrn. Hij is een van de pionnier» geweest der moderne beweging, welke zijn land hoeft verlost uit don toestand van barbarisme, waarin het zich een veertigtal jaren geleden nog bevond. Nogi is van origine een Samoerai, een be roepsvechter van zijn prille jeugd werd hij getraind in het hanteeren der wapenen. Van zijn particulier leven, buiten zijn beroep is, be halve in Japan zelf, weinig bekend geworden. Toen het Japansche leger werd gereorganiseerd na8r Europeesch model, werd Nogi, toen nog een jongmensch, ingedeeld bij de genie. Tien jaar later, bij het uitbreken van den oorlog met China, was hij reeds generaal-majoor, en stond hij aan het hoofd vod een brigade. Enkele der schitterendste wapenfeiten, in dien oorlog om Port Arthur bedreven, waren het werk van Nogi, Door een verkeerde be rekening zijner superieuren, bleef Nogi bij den aanval op Kaiplng verstoken van steun maar met zijn geringe macht veroverde hij de plaats. Toon de versterkingen eindelijk kwamen opdagen,vonden zijNogl in het bezit der positie. Tal van andere schitterende krijgs bedrijven werden in den Chineeschen veldtocht door Nogi verricht. No den val van Port Arthur weid da vesting door Nogi geïnspecteerd en bracht de generaal rapport nit over het karakter van onneembaarheid, dat door be- kwame genie-oifbieron aan Port Aithur zon kannen worden geschonken. Na den Chine8sch-Japanschen oorlog kreeg Nogi het militair-gouverneurschap van For- mosa, en kort daarop werd hij daar benoemd tot gouverneur-generaal. Die positie beviel hem echter niet en hij bedankte al spoedig. Toen de tegenwoordige oorlog uitbrak, was het spoedig duidelijk, dat aan Nogi een belangrijk aandeel in de leiding der krijgs bedrijven zou worden gegeven. Zijn groots reputatie als genie-officier en zijn uitgebreide locale kennis van Port Arthur en omgeving, markten hem den aangewezen persoon, om de Jt' ijgsoperatles tegen die ve3ticg te lelden. Hij zag zich voor de taak gesteld, een vestiDg in te nemen, welke algemeen als „onneem baar" werd beschouwd. De herinnering, Port-Arthnr indertijd in enkele dagen te hebben zien bezwijken, schonk Nogi moed en zelfvertrouwenen met grimmige vastberadenheid, doch mot groote voorzichtigheid, zette de generaal zich aan den arbeid In de geschiedenis van den oorlog in alle tijden vindt men bijna nergens een zoo groote schijnbare onbesuisdheid en doodsverachting geboekstaafd, als die, waar mede Nogi het leven zijner onderge schikten opcffjrde. Maar in werkelijkheid heeft hij nooit een aanval laten ondernemen, zonder zich eerst volkomen rekenschap te hebben gegeven van de onvermijdelijke verlie zen, die daaruit voor zijn troepen zouden voortvloeien. En bijna altijd bereikte hy dan ook het door hem nagestreefde doel. De strikt logtsch-wetenschfippelijke manier, waarop fort na fort door hem werd vermeesterd, totdat de stad onmogelijk langer verdedigd kon worden en ook de haven geen veilige wijkplaats meer bood voor de schepen, stempelt Nogi tot een bevelhebber van den allereersten rang. Hij heeft volbracht, wat voor onmogelijk was gehouden. Doch bij al den persoonlijken triamf, dien de derde Januari hem heeft gebracht, moet hem tcch de herinnering zijn bijgebleven aan zijn beide zoons, wier dood op het slagveld hem den overwinnaar kinderloos heeft gemaakt. Van generaal Slëisel, den heldhaftigen ver dediger van Port-Arthnr, was vóór den oorlog al zeer weinig bekend buiten Bnsland. Hij is gesproten nit een oud militair geslacht. Hij werd geboren omstreeks 1818, en trad op 18-jarigen leeftijd in den militairen stand. In den Russisch Turkechen oorlog was S.ihsel belast met het commando over een com pagnie, ergens in Bulgarije. Ofschoon hij geen in het oog loopende rol speelde, onder scheidde hij zich toch voldoende om bevorderd te worden zoodat hij majoor was, toen de vrede tot stand kwam. Sedert hoorde men weinig of niets maer van hem. Tot de kort stondige oorlog, door Rn si and en andere mogendhedeu ondernomen tot demping van den z. g..Bokser opstand, zijn naain opnieuw deed noemen. Bij de belegering van Tientsin trad bij weliswaar op den voorgrond, doch niets deed toen nog vermoeden, dat de generaal beschikte over een moer dan gewone mate. van voor zichtigheid, beleid en persoonlijken moed. Hot uitbreken van den Rnssisch-Japanschen oorlog vond hem echter aan het hoofd van Port-Arthnr. In het begin van den oorlog wekten zijn telegrammen en rapporten wel 6enigszlns den indruk, dat hij wat onbeschei den was, en hij zich bovendien niet recht rekenschap gaf van de gevaren, verbonden aan de positie, waarin de vesting verkeerde. Maar terwijl hij aldus minder gelukkige brieven schreef, hield hij zijn genie-officieren en ingenieurs dag en nacht in tonw. Per soonlijk leidde hij de werkzaamheden ter versterking van de toch reeds zoo hechte forten en verschansingen. Groote ploegen Chineesch werkvolk werden gebruikt voor het opwerpen van een nieuwe rij buitenforten- Iu alle richtingen werden mijnen geplaatst, overal kuilen gegraven, allerlei draadver sperringen opgesteld. In den tnsschentijd hoopte genoraal S'.öisel alle voorraden op, die hij kon machtig worden. Toen de toevoer uit zee hem werd afge sneden, bracht de spoorweg nog steeds treinladingen vol onmisbare zaken san. Ten Blotte was de plaats dan ook in een staat van verdediging gebracht, als misschien geen vesting ooit te voren geweest is. En gedurende de belegering is Söisel van hot begiu tot het eind eoa ideaal bovelhebber gebleven ernstig, onwrikbaar, nooit terneer geslagen, steeds werkzaam, altijd op de bres. Met hoe weinig uren slaap heeft deze man het in hot Mgeioopeu jaar niet moeten doen Door Stö.isel's heldhaftige leiding der ver dediging, heeft hy zichzelf gemaakt tot den naticnalen held, dien hij is. N. Ct. De rijkste man van Indië. Wij lezen in hot „Soer Hbld." Hier ter plaatse vertoeft de rijkste man van Indië, de Scmarargsche millionnair Oey ■Heng Ham. Op Kepoetran heeft hy, om hierin voor eenige maanden onder dak te zijn, even tjes een kapitaal woonhuis gekocht. Dat O^y Tjong Ham de ryksto man van Indië ia, zal duidelijk worden, als men ziet, welke eigendommen hij al zoo bezit en welke zeken hy al zoo drijft. Oen met de laatste te beginnen. O.y Tjong Ham is de ziel van de Handelsmaatschappij Kian Gwan, die sinds 1893 te Soerabtja gevestigd is en die verder haar vertakkingen heeft te Semarang, Batavia, Djokja, Keboemen, Tjila'jap, Singapore, Hongkong, Kobe en Londen. Da Handels maatschappij Kian Gwan beeft 11 stoom schepen in de vaart, waarvan 6 in eigendom en 6 gecharterd. Naar ons 0>y Tjong Ham, met wien wij een aangenaam onderhoud had den, meedeelde, had hij van zijn aan wezigheid in Nederland, eenigeD tijd geleden, geprofiteerd, om met den raad van bestnnr van de Java China Japanlijn een schikking te treffen, strekkende om een voor partijen schadelijke concurrentie te voorkomen. De vloot van de Handels maatschappij Kian Gwan dient in hoofdzaak voor het vervoer van prodneten, voornamelijk suiker en rijst. De export van suiker geschiedt naar Japan, Hongkong, Calcutta en Londen of New-York. Het vorige jaar werden door de vloot l'/j millicen pikols, de zaknutker meegerekend, verscheept. Oey Tjong Il&m is eigenaar van drie groote fabrieken, namelijk Pikis (in Ssmarang, Joana), Redjosgoeng (Midioeu) en Tengoelangin (Sidoardjo). Deze drie fabrieken produceerden in 1904, volgens de ons ver strekte opgave, 430COO pikols; Redjoagoeng maakt alleen witte suiker. Dus een gcede winst gemaakt merk ten wij cp. Bevredigend, was het glimlachend ant woord, maar ik heb ook wel sens veel „roegie" gehad. Wij twijfelden niet. Oey Tjong Ham is ook eigensar van rijst landen hem behooren de „particuliere lan derijen Simongan, groot 2600 bouws sawah, KalibanteDg, groot 360 bouwsRandoessri, groot 300 bouws en Groedo, nabij Soerabaja (dit laatste is eerst onlangs aangekocht). Het vorig jaar heeft zijn maatschappij nog 1 millioen pikols rijst ingevoerd, met name nit Saigon en Rangon. Do mildheid van den Chineeschen nabob is onder anderen gebleken tijdens de hevige voedingsschaarschte in eenige afdeelingen van de residentie Samarang, toen hij een aanzienlijke hoeveolheid rijat ter beschikking van de bevolking stelde. Op hun terugreis van Japan nemen de schepen in goedkoopa retourvracht gewoonlijk steenkolen in voor Hongkong. Overigens die nen zij, gelijk gezegd, in hoofdzaak voor het vervoer van landbouwproducten. Om op de eigendommen van den millionnair terug te komen, hij heeft zijn koffielanden alle van de hand gedaan, maar in Kendal nog een indlgoland overgehouden. De geïn terviewde was er slechts ov8r te spreken het bekende liedlage prijzen. In Samarang noemt hij eenige wijken zijn eigendom nl. Randnesari en Tjandi; volgens zijne opgave heeft Oey Tjong Ham hiei om streeks 200 huizen, die verhuurd worden. Man ken zich voorstellen, hoe groot alleen uit deze bron de inkomsten van den rijkaard moeten zijn, Te Salatiga heeft hij een landhuis, waarvan hij ons foto's liet zien. In deze koele plaats schijnt hij bij voorkeur te vertoeven. 0,y Tjong Hem is de gelukkige vader van twee dochters, dia zich mogen laten zien. Wij hadden het genoegen met de jonge dames, die Europeesch a voornamen hebben en geheel Enropsesch zijn opgevoed, kennis te maken. Oas viel het voorrecht ten deel, ze op het mooist te zienzij stonden op het punt een toertje te maken en staken in een toilet, dat onze bewondering gaande maakte. Door een zachte toespeling kwamen wij al spoedig te weten, dat de bevallige ros" en lichtblauwe costumes, die de zeer slanke, flink opgeschoten jonge dames droegen, waren voortgekomen nit de veardige handen van Parisiennes. Inder daad zagen da dochters van den millionnair er goed uit. Het spijt ons, meneer, zoo klonk het ons in onberispelijk Hollandsch tegemoet, dat wij niet langer kunnen blijven. Zooals u ziet, ons rijtuig staat voor. Natuurlijk betuigden wij den jongen dames ons leedwezen en voegden er een complimentje aan toe. Toen zij in het rijtuig stapten, zagen wij bovendien twee Europeesche dames, die bleken te zijn de Engelscho gouvernante en de Fratsche kemenier van de twee kinde ren der weelde. Deze laatsten spreken vlooiend Fransch en Engelsch, wat haar tijdens haar verblijf to Parijs uitnemend te stade gekomen is. Het dunrde niet lang. of wij moesten ook de paarden van Oey Tjong-Ham zien. Als ons geheugen ons Biet bedriegt, dan beeft hij te Semaraug een stoeterij van 28 paarden; hij had er echter slechts zes naar Soerabaja meegenomen. Twee hiervan hoeft de million nair in Parijs gekocht, voor 400 pond (of 4800 gulden), ns.ar hij vertelde. Het zijn prachtdieren, echte „koetspaarden", zwaar, maar niet lomp gebouwd, zwart van robe met lango staarten. Ook kregen wij de twee ponies te zien, die 0»y Tjoog Ham voor ziju beide dochters heeft gekocht en waarop dezen met veel vaardigheid rijden. Het zijn tel gangers, die boven op den breeden rug mot witte vlekjes geteekend, doch overigens zwart zijn, paarden, zooals men zelden ziet. Voor zijn honden enz., heeft de millionnair een Dnitscher in dienst genomen, zoodat het in zijn hnis- internationaal toegaat en men weinig gevaar loopt zich niet verstaanbaar te kunnen maken. O.y Tjong Ham is pas 87 jaar. Hij heeft grootsche plannon voor do toekomst. Blijk baar behoort hij niet tot de mannen, die er zich mede vergenoegen, hun millioaaen voor zich to laten werken. Op het programma staat nn een reis naar de Vereenigde Staten, die in Febrnari 1905 zal worden aanvaard. DE KOUDE. Uit de Rijnprovincie komen van alle plaatsen berichten van groote vorst en voel dryfijs op de rivieren. Het vriest daar 11 18®. Bij Keulen ligt de geheele rivier vol ijs en de schipbruggen bij Keulen, Mühlheim en Koblentz zijn weggenomen. Algemeen wordt het scheepvaartverkeer allengs gestaakt. In de Bernsche Jura is het verschrikkelijk kond, het vriest daar 20 tot 26 graden. De Rfcóne is bevroren, zoodat de electrische centrale te Saint Maurice stilstaat. Uit Triëst komt bericht van ten hevigen storm, waarbij verscheidene personen werden gewond. Er varen geen booten nit. T o r m ij n-h uwelijken. Zooals men weet, heeft de beroemde auteur George Meredith het denkbeeld geopperd huwelijken op korten tormijn te sluiten5 jaar meen ik. Na tfloop van die 6 jaar worden zij ontbonden, als contracteerende partijen uit drukkelijk verklaarden de overeenkomst te willen eindigen. De senator Smith heeft cn een wetsontwerp ingediend hjj is volksver tegenwoordiger in Texas in dezen geest. Hij wil ca 10 jaar het hnwelyk vanzelf doen eindigen, tenzij partijen verklaren het te willen verlengen. Na alles, wat men in sommige Staten der Unie op het gebied dor echtschei dingen heeft tot stand gebracht, ia het niet onmogelijk dat dezj senator zijn ontwerp nog wet ziet worden. LUTJEWINKEL. Maandsg 2 Jan. vergaderde het BeBtuur der Land- en Tuinbonwvcreeniging „Latjewinkel Weere" ten hnize van den h6er J. Koiff, onder voorzitterschap van den heer G Nobel. Aan de orde was de vaststelling der agenda voor de algemeece ledenvergadering in Januari. De beschrijvingsbrief hiervan wordt binnen kort rondgezonden. Daarop komt o.a. voor do verkiezing van bestuursleden, wegens de periodieke aftreding van de heeren K. Wit, G. Nobel en C. Kooij, die allen herkiesbaar zijn. Op. de vergadering zal ook behandeld worden de vraag, of we voortaan twe8- of eenmaal zullen afslaan op de markt. De bestuursleden waren hierom trent niet geheel eenstemmig. Besloten werd, deze kwestie bij stemming op de algemeece vergadering uit te maken. De wentchelijkbeld werd uitgesproken, om voor gemeenschappelijke rekening pootaard- appe'.cn aan te schaffen. Ook dit zal nader worden besproken. Yoor d8 te houden verloting was f20.uit getrokken. Hiervan werd f 10.uitgetrok ken voor Saksische muizen, f5.voor sla- boonen en f6voor diverse zaaizaden. Algemeen was het Bestuur van oordeel, dat er tot heden te weinig naar een vooraf- bepaald plan is gewerkt en dat het bestnnr te vrij gelaten wordt. Om hieraan een eind te maken, werd er besloten een begrooting van uitgaven en inkomsten voor het volgend j aar te doen vaststellen door de algemeens vergadering. WINKEL. De Nieuwjaers-collecte beeft f392 opge bracht. Dat is f 16 meer dan het vorige jaar, terwijl het aantal bedeelden kleiner is. Vrouw Datema, veroordeeld wegens vergiftiging van haar man, is, nadat zij heeft verkiaard, in haar vonnis te bernsten, van nit Haarlem naar de strafgevangenis te Gorinchem overgebracht. De bevolking der garneert' AMSTERDAM bedroeg op 1 Deo. 1904 650 831 zielen (262 850 mannen en 287.981 vrouwen). Brand. Door het omvallen van een petroleumlamp op den zolder ontstond den 3an Januari j. 1. een begin van brand in het perceel van K. Kos te OUDKARSPEL. Door het flink optreden van den eigenaar en een aantal ingezetenen werd het vuur spoedig gebluscht. De waterschade is nog al aanzienlijk. Alles was verzekerd. Men meldt: M. te BREDA had aan den linkerarm een onbetepksnend wondje. Hij krabde dit 's avonds vóór hij ging slapen open en bevond zijn arm den volgenden ochtend dik opgezwollen en zeer pijnlijk De ontboden geneesheer con stateerde bloedvergiftiging en achtte onmiddel lijke overbrenging naar het gasthuis noodza kelijk. Dit geschiedde, doch 't was reeds te laat. M. overleed den volgenden avond. Iets nieuws op antomobielge- bied, iets dat op de heele Parijsc.he tentoon stelling niet te vinden was, kon men deze week te AMSTERDAM zien een Utrechtsch wagentje op automobielonderstuk. Hoogst waarschijnlijk rijdt 't er wat goed en gezel lig in. Donderdag 5 Januari vergaderde in het Café „Central" te ALKMAAR bovengenoemde Vereeniging. Te ruim 12 uur werd de door ruim 40 per sonen bezochte vergadering geopend door den Voorzitter, den heer J. Koomen Hz. van Winkel, die mededeeling deed van de afwe zigheid wegers ziekte van den Secretaris, den hoer G. Halff. Het secretariaat werd nn waargenomen door den heer G. Nobel te Lntjewinkel. Tengevolge van het rondzenden van circulaires naar nog niet aangeeloten fabrieken, gaven zich tot heden 13 nieuwe leden op, zoodat het geheele ledental thans 43 bedraagt. Van vele fabrieken is nog geeB antwoord bekomen. De notulen werden ge lezen en onveranderd goedgekeurd. Vooiz. deelde naar aanleiding van de notulen meê, dat de Koninklijke goedkeuring is ont vangen en dat over het j-iar 1904 de fabriek te Winkel weer haif om half to Schagen en te Alkmaar heeft gemarkt met het resultaat, dat te Schagen slechts 30 cent per 100 pond brnto minder werd bedongen dan te Alkmaar. De heer De Boer deelde nog meê, dat na dere gegevens aan hem en aan Dr. Schey werden gevraagd inzako het gebruiken van houten maten aan de fabrieken, doch dat de regeering zeker nog geen beslissing had ge nomen. Dr. Schty, ter vergadering aanwezig, zeide, straks iets over die zaak te willen zeggen. Tot bestuurslid in de plaats van den aftre- denden, niet herkiesbaren Commissaris, den heer J. Buis Jz. te Schagen, werd gekozen de heer W. T Jongejans te Assendelft. De bespreking der bij de Hollandsche Maatschappij van Landbouw aanhangige kwestie betreffende het merken der kaas, om zoo mogelijk te komen tot het trekken eoner conclusie, die de meest gewenschte aan te nemen houding der Vereeniging in dezs insluit, eischte heel wat tijd. Voorz. ging de geschiedenis van deze zaak na voor zoover de vereeniging daarin betrokken werd, be ginnende met het verzoek om adhesiebetui ging san een adres van de vereeniging van Zuid-Hollandsche kaas- en boter handel aren, tot bestrijding van knoeierijen in den boter en kaashandel. Voor deze zaak werd een Commissie benoemd, die haar rapport in eene vorige vergadering overlegde, [reeds vroeger in dit blad bekend gemaakt]. Voorzitter las dit rapport nogmaals voor, hetwelk tot con clusie had, geen adhaesie te betuigen. De bezwaren tegen het adres werden aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid bekend gemaakt. Eene circnlaire, bevat tende de bezwaren tegen het ontwerp van wet. aangegeven door de Holl. Maatsch. van Landbouw, inzake maatregelen in het belang van den Nederlandschen Kaashandel, werd verder voorgelezen, bevattende de conclusie, dat het niet gewenscht zal zijn de wettelijke bepalingen aan te nemen, vooral niet voor de Noord-Holland3che kaasmakers Nu deze zaak te Amsterdam niet is afgewikkeld, weDScht de Vereeniging nog eens over de kwestie te beraadslagen. Deze vergadering had eigenlijk moeten gehouden worden in het najaar van 1904. Dr. Schty had toen echter vacantle en diens aanwezigheid acht het bestuur zeer gewenscht. Vandaar de vergadering op heden. Dr. Schty, het woord bekomen hebbende, zeide nn niet varder op de zaak te willen ingaan en alleen over het vetgehalte der kaas iets te willen zeggen. Deze zaak dient eerst nog ernstig to worden onderzocht eer men met zekerheid grenscijfers voor vetgehalte kan stellen. Van regearingswege worden daarvoor dan ook gegevens verzameld en het resultaat van dit onderzoek dient afgewacht te worden. De heer Jb. Zijp Hz. [Wieringerwaard] las nn een rapport voor, hetwelk hij had willen voorlezen op de algemeens vergadering van de Hoil. Maatschappij van Lindbouw te Amsterdam. Op die vergadering was daarvoor echter geen gelegenheid. Daar werd alleen behandeld de vraag wettelijke regeling, of particuliere con ti óle-stations. De heer Zijp sprak als zijne meening uit, dat de commissie van de Holl. Msatechappij haar mandaat had overschreder. Zij had het voornamelijk over de kaaspro ductie gehad, terwijl de kaaslaadel als punt vau onderzoek haar was opgedragen. Spr. wenschto het vetgehalte der kass no. 1 in droge stof minstens tot 35 te verlagen en als wettelijke maatregelen voorgeschreven te zien het verbod van kaas te maken waarin ander vet zou voorkomen dan van melk af komstig, terwijl tevens verboden moest wor den, minderwaardige kaas den vorm der Goudsche en Edammers te geven. De heer Avis kwam op tegen een verslag in het N. v. d. Dag, waarin hem in den mond werd gelegd, als vertegenwoordiger van den Bond op wettelijke maatregelen te hebben aangedrongen. Spr. zeide, toch ver tegenwoordiger van den Bond te zijn geweest te Amsterdam, r óch voor wettelijke maatrege len te hebben gepleit. Dr. Schty trachtte de bezwaren van den heer Zijp te weerleggen en gaf de uitdruk kelijke verklaring, dat da commissie niet aan het cijfer van 40 vetgehalte gebonden was, nóch dit zou wanschen voor te schrijven. Goede Noord-Holi. dagkaas zon beslist als eerste soort gemerkt moeten worden. Een cijfer voor vetgehalte is met geen mogelijk heid nog vast te stellen. Ook maondo Dr. Schey, dat da commissie haar taak niet te ver had uitgebreid. De Voorz. bleek toch nog maar niet te spreken te zijn over de genoemde 40 Hij wilde liefst, dat de vergadering al vast maar zon beginnen met zich vast te hondan aan 35 Dr. Schey zeide, niet voor wettelijke maatregelen te zijn, maar meer te voelen voor particuliere conti 6 Ie-stations. Later konden dan wettelijke maatregelen worden voorge steld. De heer Jb. Boekei (Binnenwijzend) stelde voor, de geheele zaak, als nog niet genoeg onderzocht, minstens een jaar te verschuiven en in da afdeelingen van de Holl. Maatschappij daarvoor propaganda te maken. De heer Best [Baarsdorpermeer] wenschte een motie voor te stollen, waarin werd uitge drukt, dat de N.-H. dagkaas in de rubriek vette kaas behoort te blijvea. Da heeren Zijp, Dr. Scheij, De Boer en anderen brachten verder nog het een en ander in het midden over wettelijke maat regelen, controle-stations en het vast te stellen vetpercentage,waarna do vergadering te beslis sen kreeg over een voorstel van den heer Zijp en een van den heer Koomen. De heer Zijp stelde het volgende voor„De vergade ring enz., erkentelijk voor de wijze, waarop door het bestuur de belangen van den Neder landschen Kaashandel en Kaasindustrie in behandeling zijn genomenbesluit, bij de Nederl. regeering aan te dringen op het in dianen van eene wettelijke regeling, waardoor wettelijk zal worden verbodena. Kaas te maken, waar andere vetbestanddeelen in voor komen dan die van melk afkomstigb. Kaas te maken in de bekende Goudsche en Edam mer modellen, wanneer het vetgehalte in de droge stof blijft beneden een nader bij Kon. besluit vast te stellen minimum percentage, en coodigt het bestnnr uit, hiertoe de noodige stappen te doen." De heer Koomen stelde een tweeledige motie voor. In de eerste plaats wenschte hij de vergadering te doen nitmaken, of zij het nemen van maatregelen wenachelijk achtte. Over deze vraag staakten de stemmen, zoodat volgens de statuten dit voorstel was verworpen. Toen stelde de heer Koomen de volgende motie voor: „De ver gadering acht het niet wenschelijk, maat regelen te nemen. In geval het gevoelen der vergadering te Amsterdam is, om maatrege len te nemen, dan alle zorg te dragen, dat het percentage van het gehalte zóó worde genomen, dat de dagkaas, zooals ze thans in N.-Holland gemaakt wordt, niet een stempel of merk No. 2 kan krijgen." Met )6 tegen 6 stemmen werd d9ze motie aangenomen en dientengevolge het voorstel van den heer Zijp niet verder in behandeling gebracht. De niet- aanwezige leden zullen met het besluit der vergadering in kannis worden gesteld en eveneens alle afdeeÜDgen van de Holl. Maat schappij van Landbouw. Ook het Nederl. Weekblad voor Zuivelbereiding zal met een en ander op de hoogte worden gesteld. Dr. Schey kwam alsnu terug op de boven genoemde matenkwestie. Hem was in deze zaak advies gevraagd, alsook de Holl. Maat schappij van Landbouw. Geijkte maatemmers van hout in te voeren, achtte spr. met het oog op de bepalingen der ijkwet niet uitvoer baar. Hij wenschte, en achtte dit ook wel doenlijk, dat de melk gewogen &on worden. De heer De Beer achtte dit bezwaarlijk en wilde de beslissing van de Regeering afwach ten. Tot afgevaardigde naar de vergadering te Amsterdam werd bij acclamatie aangewezen de heer J. Koomen Hz Op voorstel van den heer Jb. Boekei werd Dr. Scheij onder applans tot adviseerend lid van het bestuur benoemd. Het bestuur werd opgedragen,een onderzoek in to stellen naar de verhouding van de kaas- fabrieken ten opzichte van de bedrijfsbelasting. De eene fabriek wordt aangeslagen, de andere niet. Eenige leden gaven in deze hunne bevinding ten beste. Het bestnnr zal zoo Doodig een rechtsgeleerde over deze zaak raadplegen. Een voorstel van den heer Best, om een oificiëel orgaan aan te wijzen voor den Bond, werd tot een volgende vergadering aangehoudeneveneens de bespreking, of het Duttig kan zijn, zich aan te sluiten bij den federatieven Nederl. Zuivelbond. Met een hartelijk woord ven dank san den waar- ncmenden Secretaris, den heer G. Nobei, en aan de opgekomenen, sloot Voorz. de ver gadering, met allen op te wekken voor de belangen van den Bond te ijveren. Ta CULEMBOBG werd Donder dagmiddag onder leiding van ds. J. Visser voor de eerste maal warm eten verstrekt aan behoeftige schoolgnande kinderen. 16 Leer lingen van de armenschool en bewaarschool verzadigden zich aan boerenkool met spek. Morgen zullen snijboocen met worst genut tigd worden. Bij voldoenden stenn hoopt ds. Visser gedurende de strenge winterkoude dit te knnnen blijven doen voor kluderen van alle gezindten. Verdronken. Terwijl de stoomboot „Pnttershoek", van do Dordteehe Stoombootmaatschappij, Woens dagmiddag het hoifd te HEINENOORD in schuinsche richting naderde, om de passagiers voor die plaats aan wal te zetten, viel een knecht dior boot, welke bezig was het dek schoon te maken, overboord, met het gevolg, dat hij verdronk. Tien minuten leng hield de ongelukkige man zich boven water. Het onmiddellijk achternitstoomen der boot en het tweemaal toewerpen eener lijn mocht niet baten. De man scheen het besef tot giijpen verloren te hebben. De bemanning eener roeiboot, die in de onmiddellijke nabijheid leg, snelde ter hnlp. Nog één bootslengte wss men van den drenkeliDg verwijderd, en reeds kon een der redders de hand in het water steken, doch greep slechts de pet van den dronkeling. Eon haif nar later was het lijk opgevlecht. („N. R. C.") In het Deventer Dbl. van 6 dezer komt de volgende advertentie voor: „P. G II van Eps Reerink, geboren 28 Fe bruari 1823, roept bij zijn vertrek naar betere gewesten oen familie, vrienden en bekenden een hartelijk vaarwel en tot wederziens toe. Deventer, 3 Jannen 1906." De advertentie is op uitdrukkelijk verlan gen van den overledene geplaatst. Uit WIJHE wordt van 4 Ja nuari aan de Z C. gemeldEen treurig ongeluk heeft gisterenmorgen in deze ge meente plaats gehad. Terwijl de moeder, de wed. S. H. aan de Boerhaar, naar de kerk was, bleef een dochtertje van bijna 6 jear met een paar knechten alleen te huis. De knechten waren buitenshuis werkzaam. Het kind dat zich alleen in de kamer bevond, Is vermoedelijk aan de kachel gekomen en daardoor in brand geraakt, tenminste toen de moeder eenige oogenblikken later thuis kwam, vond zij 't kind dood, met de kleeren verbrand, voor de deur liggen. Wellicht had de kleine nog beproefd naar buiten te loopen. De knechten hadden van 't droevige geval niets gehoord. Men schryft uit WINSCHOTEN aan de N. P. G. C, Bode H., van Blijham op onze stad rijdende met een bodekar, waarvoor een ezel en een houd gespannen, is en blyft een type. Zijn zoon'je had met Nieuwjaar een gulden op- geloopen in onze stad. „In de spoarbank, mien jorg" aldus H. „gca moar noar 't kantoor!" En de jongen d'rheen ,,'n Spoorboukje, mienheer 1" „Dan moet ge aan 't station zjjn" al dus aan 't postkantoor. En de jongen at naar 't café, waar ziju vader zit. Daar helpt men hem. Een briefje wordt geschreven met verzoek om een spaarbankboekje, De jongen weer heen en keert dra met een formulier terug. Nu de invulling. Ds naam „Albert", aldus de vader. Hoe oud „Wanneer bist geboren, jong aldus de vader. „'k Wait nait „Nou, din mou we 't kerkbouk vanoavend even opsloagen, 'k heb ook zooveul kindsr." Suikerbieten. De lage prys, die door den Bond van Suikerfabrikanten in de afgeloopen campagne is besteed voor de suikerbieten, nl. f 10 50 per 1000 KG, heeft de verbouwers van de vrucht bijeenbracht om te trachten betere prijzen te bunnen vorderen. Dientenge volge zijn Maandag te AMSTERDAM een honderdtal verbouwers uit de Haarlemmer meer, Anna Paulowna- en Grooten IJpolder samengekomen en hebben in beginsel be sloten een Bond van Saikerbietenverbouwers op to richten, welk9 vereeniging zich ten doel zal stellen den bietenprijs vermeerderd ie krjjgen, daar de suikerfabrikanten door de verhoogde suikerprijzen in staat moeten geacht worden, de bieten beter te kunnen betalen. Geachte Redactie 1 Naar aanleiding van 't door den heer Feisser ingezondene, verzoek ik nog eenige plaatsruimte. Ik zal, om niet lang te worden, m\j bjj de hoofdzaken bepalen. Vooraf zij evenwel opgemerkt, dat wat hier volgt, thans moet worden beschouwd als een geheel persoon lijke meening. Ie. Mijnheer Feisser, ik verheug me, ik ben recht dankbaar voor de belangstelling. 2e. De gevoelszaak. Ja, ik meen wer kelijk, dat die zichtbare, die tentoongestelde armoede u, schrijvers der brochure, parten heeft gespeeld, evenals zoovelen in den bond, getuige vele geschriftjes, destijds de plaat in 't orgaan, en nu weer de schriele prentbriefkaarten, O, die stille, die waarach tig grootere, die berustende armoede, ze wordt zoo lofwaardig ondervangen door ons bondsbeginsel. 3e. Wie zjjn geheele leven naar draag kracht tot dit schoone doel heeft bijgedra gen, waarom zou die bezwaar maken zegt u vragend. Zeker, geachte heer, en tevers, hoevele arme brave zielen zijn er wel niet in zulke ongunstige condities, dat ze niet zouden kunnen bijdragen 1 Zou bjj die velen het gevoel van on voldaanheid, van beschroomdheid, zooveel verschillen bjj 't aanvaarden van armenzorg zooals nu Zou het menscheljjk eergevoel niet even goed bjj eem'gen worden gekwetst Er zjjn groote kleinen, zoowel als kleine grooten. We weten dat toch allen 4e. Aan allen peneioen. Ja, 't is myn ideaalde hoegrootheid van 't pensioen heb ik nergens genoemd, Voor een overgangs maatregel gevoel ik veel. Met een heel kleintje beginnen, maar in ons stèlsel bljj- ven ik zou dat zeer aanbevelenswaardig vinden. 5e. De cjjfers, de berekeningen 1 Ik stel er alle vertrouwen in, anders dan gelooven op gezag, is me in deze niet gegeven. Ik ben uit den tyd van het boeren krijteen som van 8 getallen was toen op school al vrjj wat. Edoch, zjj die f 2000 en meer asn belastingen betalen, hoeveel inkomsten hebben zulken wel niet. Zou de verhouding niet ongeveer zjjn, als 't goudstukje tus- schen de centen en halve stuivers in het kerbezabje Dit zaakje was zoomen dacht aan vergissing, maar bjj onderzoek bleek onder 't gehoor iemand te zjjn ge weest, voor wien 't goudgeld geen grootere gave was, dan de cent voor den arbeider. A

Schager Courant | 1905 | | pagina 9