INGEZONDEN. TRANSVAAL. PLAATSELIJK NIEUWS. Gemengd Nieuws. POSTERIJEN^ RECHT komt een tamelijk net gekleed per soon van middelbaren leeftijd om zich te laten scheren. Terwijl hij deze kunstbewerking on dergaat. vertelt hij den barbier, dat hij amb tenaar bij de staatsspoor is en gaarne bij dezen in de buurt zou willen wonen, indien er al thans meer ambtenaren woonachtig waren. De barbier noemt daarop enkele families op. waar spoorheeren en pension zijn, benevens de namen van enkelen dezer laatsten, waarna de man blijkbaar tevreden vertrekt. Maar wat gebeurt er nu Omstreeks een half uur later krijgt juf frouw S., bij wie o. m. ook de heer K-, beiden, zooals later is gebleken, door den bar bier genoemd op kamers woont, bezoek van een 14-jarigen knaap, die haar een quitan- tie presenteert ten laste van den heer K. ten bedrage van f5.50 wegen6 geleverde boorden, enz. Toen de juffrouw echter te kennen gaf. dat meneer niet thuis was, antwoordde de jongen, dat hij dit wel wist, want dat meneer hem zelf een briefje voor haar had meege geven, dat hij haar dan ook overhandigde. In dat briefje verzocht de heer K. zijn hos pita, de quitantie maar voor hem te willer. betalen, aangezien hij niet voldoende geld bij zich had. Hierdoor gerustgesteld, betaalde de juffrouw de f 5.60, doch ontstelde niet wei nig, toen de heer K. bij thuiskomst haar te kennen gaf, dat hij van niets wist en zij de dupe was geworden van een slimmen oplichter Een kleermaker op de Hoogt aldaar, bene vens nog een paar andere houders van com mensalen. werden daarna zooals later bleek op dezelfde wijze opgelicht, waarna de man zich naar Woerden begaf, waar hij een dergelijk kunstje vertoonde, doch toen werd gesnapt en ter beschikking der justitie naar Utrecht overgebracht. —Te BORSELEN ondervond men in de afgeloopen week, dat een brief lang onderweg kan zijn. Een brief uit Vlissingen. bestemd voor Borselen, Dinsdag 7 dezer op de post bezorgd, kwam eerst Vrijdag 10 dezer des voormiddags te Borselen aan. Het onaan genaam gevolg bestond hierin dat de vol trekking van een huwelijk (waarmede de brief in verband bestond), bepaald op Donder dag 9 Januari, eerst Vrijdag kon plaats hebben. Belangstellenden waren Donderdag per rijtuig naar het gemeentehuis gekomen, doch moesten teleurgesteld terugkeeren om Vrijdag de tweede reis te doen. Op den brief omslag bevond zich behalve het poststempel van aankomst te Borselen, alleen het post stempel Rotterdam-Vlissingen 7 Januari 1902. Men meldt uit MEDEMBLIK Er zijn weer drie patiënten uit het rijks krankzinnigengesticht ontsnapt. Bij het avond appèl werden ze vermist. Het waren alledrie Duitschers, veroordeeld tot gevangenisstraf en in de gevangenis krankzinnig geworden. Het is waarschijnlijk, dat ze met behulp van een valschen sleutel de poorten hebben ont sloten. Ze zijn tot op dit oogenblik niet gevat. Maandagmiddag j.l., omstreeks half twee, brak er te OUDCARSPEL plot seling brand uit in het perceel bewoond door den eigenaar Jn. van Exter. Van Exter en zijn werkman waren op den zolder van de koolboet bezig met kool af te bladeren en hadden een petroleumlamp aan een ijzerdraad aan den zolder gehangen. Het duurde niet lang, of het riet van het dak had vuur gevat en ofschoon alle pogingen in het werk werden gesteld, 't mocht niet baten, de vlammen grepen vlug' om zich heen en weldra stond het geheele dak in brand. De brandspuit was spoedig ter plaatse en was den brand spoedig meesterdeze bleef tot één perceel beperkt. Van Exter was met inboedel en kool ver zekerd, doch laag. WINKEL. Donderdag 23 dezer zal de heer J. G. Hazeloop, Rijkstuinbouwleeraar voor Noord- Holland, vanwege de Afdeeling der Groenten- vereeniging „De Niedorper Kogge", een lezing houden over groenteteelt. De leden der afdeeling zullen hiervan wel nader bericht ontvangen, maar we meenen een goed werk te doen met er op te wijzen, dat ook niet-leden vrijen toegang hebben tot deze vergadering. WINKEL. De zangvereeniging „Crescendo" is voor nemens een concert-varié te geven op Zondag 19 Jan. a.s., in de Kolfbaan van den heer P. Bujj. Afgaande op het programma, zoo rijk aan afwisseling, mogen we veronder stellen, dat velen van deze gelegenheid zullen proflteeren. Op de j.l. Vrijdagavond ge houden vergadering van de Afdeeling BUR- GERBRUG van den Ijsbond H. N. K. warer tegenwoordig 9 leden. Tot lid van het be stuur werd gekozen de heerA. Eriks. Daar na werd verslag uitgebracht van de te Alk maar gehouden algemeene vergadering, dooi de afgevaardigden, de heeren G. Smit en Gr. Nieuwland, bij monde van den laatste. Dit verslag werd met belangstelling gevolgd en daarna onderling besproken. Daarna werd door den heer Nieuwland, als penningmeester, rekening en verantwoording gedaan over zijn beheer in 1901. De rekening werd onderzocht door de heeren Adema, Schuijt en Eriks en in orde bevonden, en daarna goedgekeurd met dat een stuk stuk dank ik voor als aflossen der geldleeniDg ftd f 1000, een batig saldo van f221.28*. Op een vraag benevens rentebetaling, uitkeericg trakte- rren /ion hrvA«i A n/imn /\v /vi* Irt V. /\i- i 1 van den heer Adema, of er in het reglement ook een bepaling voorkomt omtrent het niet-betalen van contributie, als er eens in op volgende winters geen jjs komt, antwoordt de tijdelijke voorzitter, de heer Greidanus, dat zoodanige bepaling niet bestaat, waarna de vergadering als haar gevoelen uitspreekt, dat zulk een bepaling niet gewenscht is. Op Zondag 26 Januari a. s. zal de Kon. Ned. Marinekapel van Den Helder te ANNA PAULOWNA in het lokaal van den heer J. C. van Wijk een concert geven. Niet ongemotiveerde ironie. In de Midd. Crt. schrijft een lezer „Ik ben onderwijzer op het platteland, een boeren-schoolmeester dus, d. w. z. éèn die veel minder waard is dan een stadscollege. Dat is tenminste de meenig van de tractemen- tenregelende gemeenteraadsleden. En dikwijls heb ik dan ook gedachtop het platteland vindt de onderwijzer o, zoo weinig waardee- ring. Maar, o, wat is mijn schoolmeestershart in den laatsten tjjd gevoelig aangedaan Eeni- gen tijd geleden las ik van de feestviering te 's-Gravenpolder en nu weer van die te 's Heer-Abtskerke. Heel het dorp in feestdos. Roerende aanspraken van de burgemeesters Vooral die van 's-Gravenpolder was treffend Meester, je hebt in al die 26 jaar geen halven ccent verhooging gekregen, maar zie je, we i hebben altijd een oogje dicht gedaan als je door nevenbetrekkingen de school wat dikwijls in den steek moest laten, en zoo hebben we J op een goedkoope wijze een bovenmeester met een goed inkomen, al is z\jn piet hoog." traktement daarover zal ik zwijgen, daar ik niet bekwaam ben om cntiek hierover te geven en het niet waag hierover te schrijven alsof ik de wijsheid in pacht heb dit kan ik zeggen, dat ik, en meer leden van onze vereeniging met mij, het stuk anders opvatten dan U, en als U nu een juiste beschouwing heeft gegeven, dan zal zeker onze uitvoering ervan slecht geweest zijn. Dit wil ik echter nog zeggen dat i k geen waarde aan Uw critiek hechtwaar I eenmaal in Uw verslag, toen wij een stuk opvoerden van Nouhuys, ook op aanmerking durfde te maken, waarvan zooveel gunstige recensiën zijn gegeven, toen heb ik de overtuiging gekregen dat U wel brutaal, maar ook onbe voegd zijt. U, mijnheer de Redacteur, de opname en, zoo Uw verslaggever nog meer hierover wenscht te geven, zeg ik bij voorbaat, dat ik niet meer zal antwoorden. K. GROOT Hz. Nieuwe Niedorp, 13 Jan. 1902. In Antwoord. Het verwondert mij werkelijk, dat ook de heer Groot de meermalen aangehaalde woor den uit mijn verslag heeft opgevat, als be trekking hebbende op de uitvoering en niet op het s t u k z e 1 f. Me dunkt, ze konden nergens anders op slaan dan op het 8tuk. Wat is het „idéé" en de „verwerking eri de „behandeling" van een uitvoering. Dat bestaat immers niet; dat zou toch volslagen onzin zijn Misschien is het goed, voor de derde maal nog eens te verklaren, dat ik de uitvoering niet slecht vond. En laat ik er hier ter op heldering bijvoegen, dat mijn ongunstig oor deel omtrent het stuk geenszins gebaseerd was op wat ik bij de uitvoering te zien en te hooren kreeg. Ik had het stuk op den dag van uitvoering gèlezen en daarbij was me opgevallen, hoe 'n misselijke draak het was. Dat het in de zaal nog zoo ge nietbaar was, gaf mij reden om de uitvoe ring te prijzen. En nu het „zwijgen" over mijn critiek. Alzoo zwijgend, zegt de heer Groot: Men- schen, ziet hoe 'n eenvoudige ik ben, en hoe nederig om te erkennen, dat ik mij niet be kwaam acht om over tooneelstukken te oordeelen, en ziet hoe verwaand hij, de ver slaggever, is, die schrijft alsof hij de wijsheid in pacht heeft. Huichelarij, een Pharizeeër waardig. De man die, zooals mij nog deze week verzekerd werd door menschen, die het weten kunnen en die het wel met „Cicero" meenen, nagenoeg alleen de stukken kiest en ze met de verdeeling der rollen erbij aan „Cicero" op te voeren geeft, onverschillig of de leden er meê ingenomen zijn of niet de man dus, die alle stukken, die „Cicero" opvoert, BEOORDEELT en goedkeurt, en die het kan niet anders menig stuk moet afkeurendie man wil het nu doen voorkomen, alsof hij te nederig is om een eigen oordeel over een tooneelstuk te hebben. De heer Groot toont de resultaten van zijn oordeel aan het publiek dat de uitvoeringen van „Cicero" bijwoontik heb mijn oordeel te openbaren aan het publiek, dat de Schager Courant leestmaar critiseeren doen we beiden. En als ons oordeel niet gelijk is, dan dienen we aan te toonen, hoe we tot onze meening komen. Geven we herhaal delijk blijk van een verkeerd oordeel, dan kunnen we „onbevoegd" verklaard worden, maar dan moet met argumenten die onbevoegd heid worden aangetoond; niet alleen uitgesproken, maar aangetoond. Zoolang die argumenten achterwege blijven, zullen we doorgaan met onze beoordeelingen, onverschillig of iemand „er waarde aan hecht" of niet. Als ieder, die soms een aanmerking heeft op wat Van Nouhuijs schrijft, onbevoegd tot oordeelen is, dan bevind ik mij in geen slecht en ook in geen klein gezelschap. Vooralsnog blijf ik wachten op de genoemde argumenten. De Verslaggever. Nieuwe Niedorp, 14 Jan. 1901. In ons vorig nummer hebben we reeds mededeeling gedaan van de opmerkingen en verhalen van een dokter over Transvaal. Het geheele interview van een medewerker van de Indépendance Beige met den uit Transvaal teruggekeerden dokter laten we hier volgen er staan wel aardige opmerkingen in, die we evenwel niet allen gaarne als waarheid zouden aannemen. „Gisteravond heb ik toevallig in de woning van een mijner vrienden een Franschen dok ter ontmoet, die uit Transvaal was terugge keerd, waar hij bij de Boerenambulances gewerkt had; onze landgenoot was gedwon gen, den staf van generaal De Wet te verlaten tengevolge van een aanval van koorts, die hem noodzaakte naar Parijs terug te keeren. Het is onnoodig te zeggen, dat de dokter, die zjjn naam niet genoemd wil hebben, maar u die tegenover tien personen zich heeft uitge- voor de voldoenmg dier rekeningen laten, een vurig voorstander der Boeren is geld om handen te hebben, voor- j en zou ook zijn getuigenis niet verdacht zijn, namelijk tengevolge van de belangrijke uit- indien hij goed van de Engelschen sprak gaven in het begin van het jaar gedaan, ^oet bet een weinig, maar erkent over - het geheel, dat de soldaten van zijne Britsche Majesteit zich overal als wilden gedragen. „Maar ja, zei hij, dat is de oorlog en de oorlog wordt uitgevochten met geweerschoten." „Wat is er waar, vroegen wij hem, van de beestachtigheden, door Engelsche soldaten in de concentratiekampen begaan „Meent gij geweldplegingen en dergelijke handelingen, waar de Europeesche bladen veel van gesproken hebben „Ja juist „Welnu, al die verhalen zijn vreeselijk over dreven. Dat er eens een Engelsch soldaat is geweest, die een van die weerzinwekkende vergrijpen heeft gepleegd, is mogelijk. Maar dat is uitzondering, en de rol der Engelschen in dezen oorlog is al droevig genoeg om ze ook nog overdreven voor te stellen. Wat de ellende der concentratiekampen be treft, zij is verschrikkelijk en gaat alle ver beelding te bovende sterfte is verbazend hoog, maar men moet er aan toevoegen, dat de Engelschen aan hetzelfde régime zijn on derworpen bewakers en geconcentreerden zijn op dezelfde wijze gehuisvest en zij lijden beiden honger, de eenen zoowel als de anderen." De Fransche dokter heeft het zoo gezegd, Kij k0' weergeven en wjj doen dit, omdat wij het hebben van een betrouwbaar oogge tuige, die niet met de Engelschen, tegen wie gediend heeft, op heeft. is, dat op de voorposten iederen j de Engelsche dokters opte om kinini of medicijnen, of zelfs c ïrurgiscke instrumenten, waaraan ik be- oette had voor verzorging der gewonde rsoeren, mijn Engelsche collega's, die ruim Wat Uw" critiek voorzien waren, alles tot mijne beschikking uw critiek betreft over het stuk, hebben gesteld met een spoed en eene vr£ —Vergadering vandenRaad Bij een" barbi* op den Springweg te UT- der gemeente WINKEL, op Dinsdag 14 _JK ,"1 -i-'—i - I Januari 1902, 's voorm. 10 uur. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter spreekt zijn genoegen uit, allen weer in deze eerste vergadering van het ingetreden jaar te mogen begroeten, en hoopt, dat de heeren, evenals voor dien, de belangen der gemeente zullen willen behartigen en de zaken tot een goed einde mogen brengen, waarna hij de vergadering voor geopend verklaart. Vervolgers worden gelezen de notulen der vorige vergadering en deze onveran derd goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van de hee ren K. Knecht en P. Vries, houdende mededeeling, dat zij hunne benoeming tot leden van het Armbestuur aannemen. Voor kennisgeving aangenomen. Hierna deelt Voorz. mede, dat van Ged. Staten goedgekeurd zijn terugontvangen, de rekening over den dienst van 1900, en de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1902; doch dat ten opzichte van de gemeente begrooting de opmerking is gemaakt, dat in de ontvangsten onder volgno. 16 ver goeding van het Ryk in de kosten van het Lager onderwijs, ingevolge art. 45 der wet, het betrekkelijk bedrag f 50 te hoog was geraamd geworden. Behalve de bijdrage ad f 360.voor het hoofd der school in de kom, belast met het geven van onderwijs ook in een of meer der vakken 1, m, n, en p, zal voor één van de aan die school verbonden onder- wijzersf 310.en voorde overige twee onder wijzeres) elk f 260.— worden bijgedragen. De Raad had echter bij de opmaking der begrooting gemeend, dat voor twee onderwijzers van het aan die school verbonden personeel, elk een bijdrage van t 310.--- zou worden verleend, welke meening zij, met de betrekkelijke wet in de hand, oordeelen vooralsnog te moeten blijven handhaven. Aangezien ook reeds vroeger jaren deze onderhavige zaak meermalen een punt van bespreking heeft uitgemaakt,en herhaaldelijk daarover is gecorrespondeerd, wordt goed gevonden, dat Voorz., die binnenkort toch te Haarlem moet zijn, hierover eens monde ling met den heer Commissaris van ge dachten wisselt. Bjj monde van den Voorz. wordt door den heer T. Witsmeer aan den Raad het verzoek gedaan, om hem tegen een zekere ver goeding een gedeelte van den gemeente grond langs den Weereweg in erfpacht te willen afstaanaanleiding tot dit verzoek is, dat Witsmeer voornemens is, op een aan den Weereweg belendend perceel bouwland een huis te zetten. Vermits hij, uit den aard der omstandigheden, biervoor echter over een zeer beperkte ruimte kan be schikken, zoude hij gaarne een stukje grond van de gemeente in erfpacht willen hebben met het recht daarop te mogen bouwen. Naar aanleiding van een daartoe strek kende vraag van den heer Breebaart, deelt Voorz. mede, dat de heer Witsmeer, voor- zooveel no.'dig, de langs dien weg loopende sloot en den daaraan grenzenden greppel wilde dempen en daarop het huis zetten. Hierdoor zou het huis nog ongeveer 3 meter van de boomenrij verwijderd blijven. Daar tegen het inwilligen van dit verzoek bjj geen der leden eenige bedenking blijkt te bestaan, wordt op voorstel van den Voorz. besloten, aan der. heer T. Witsmeer een nader op te meten strook grond in erfpacht af te staan tegen een j aarlij ksch recht van 3 cent per vierkanten c.M., met bepaling evenwel, dat niet meer grond in erfpacht zal worden gegeven dan uitsluitend voor den bouw van het huis noodig zal blijken te zijn. Naar aanleiding van eene van den heer Commissaris der Koningin ingekomen circu laire, inhoudende, dat, zoo het Gemeente bestuur het noodig mocht oordeelen het rijden van motorrijtuigen langs enkele met name te noemen wegen in de gemeente te moeten ontzeggen, een desbetreffend ge motiveerd voorstel wordt tegemoet gezien, is men algemeen van gevoelen, ten aanzien hiervan geene beperkende bepalingen te moeten stellen en wordt deze circulaire alzoo voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde ishet nemen van een besluit nopens het aangaan tijdelijke geldleening ter voorziening de tijdelijke behoefte aan kasgeld. Voorzitter deelt mede, dat de nieuw jaarsrekeningen zoo successievelijk weder binnenkomen en de gemeente evenals vorige jaren weer voor het fait accompli staat, voor de voldoenir geen geld om handen te hebben, eene in menten onderwijzers en verdere gem.- ambtenaren, gedeeltelijke subsidie verleenen aan armbestuur, thans reeds t 1000, enz. Hij stelt daarom voor, evenals het vorige jaar weder f2500 van de Nutsspaarbank alhier te leenen. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten, waarna, de rondvraag niets op leverende, de vergadering door den voor zitter wordt gesloten. Niet-geplaaUU ingezonden nimmer teruggegeven stukken worden M. de Red.l Het zy mij vergund, den verslaggever van de Kerstmisvoorstelling van Cicero" te beantwoorden. U veronderstelt, dat ik Hollandsch kan lezen nn, als het gedeelte van het verslag waarvan ik opheldering heb gevraagd, nü goed Hollandsch is, dan kan ik dat 1 e z e n maar niet begrijpen, al is dat voor U wellicht met te spannen, toch is het zoo Waar U van het Parelsnoer schrijft: Het idee toch was oudbakken, maar, dat kon er nog meê doorde verwerking afgezaagd, en de behandeling smakeloos, kan ik er niet uit begrijpen, dat l hiermee bedoelt, dat het idee van het s t u k oudbakken, de verwerking van het idee afgezaagd en de behandeling van het gegeven smakeloos is „Zeker is, aat op keer, wanneer ik bij ik weet dat gevigheid, waar ik dankbaar voor wezen £k hierover moet Het is een gewetensplicht voor mij, dit te verklaren. v Maar dan, de Engelsche wreedheden Die bestaan, onbeschaamder, bloediger, barbaarscher. dan men zou kunnen zeggen maar ze gaan uit van generaal Kitchener, die zich aan de Kaap nog tienmaal woester gedraagt dan hij in Egypte tegenover de volgelingen van den Mahdi heeit gedaan. Dat is geen mensch, dat is een hyena, een soort van woedende graaf Alva, gelijkende op generaal Weyler op Cuba en moordende uit lust om te moorden. Deze man 'is een schande voor de toch al voor een groot land oneervolle onderneming. Denkt gij, dat de worsteling lang zal duren Ja, maar het is zeker, dat het systeem van blokhuizen, die onderling door electrische draden zijn verbonden, de kansen der Engel schen zeer vermeerderen. MeeDt gij dan, dat de Boeren ten slotte verpletterd zullen worden Dat zal het einde zijn. Zij zullen door het aantal verpletterd worden, gedecimeerd door ziekten en koortsen, die hen niet sparen, maar dat zal lang, zeer lang duren. Waarom zijn de Afrikaanders niet opge staan^ waarom9 pat zon (je redding van Transvaal geweest zijn, en dan zouden dc Engelschen op dit moment de Kaap verlaten hebben; maar de beruchte „ruiterij van Sint- George" heeft zijn dienst gedaan men heeft de voornaamste leiders met goud omgekocht, en op dit oogenblik heeft Engeland niets meer van die zijde te vreezen. Ten slotte heeft de Fransche dokter ons verteld van een krijgsraad, van den staf van generaal De Wet, waar naar het schijnt, ernstige besluiten genomen zijn, die een groo- ten invloed zouden kunnen uitoefenen op den toekomstigen gang van zaken. De dokter heeft geen nadere aanduidingen willen geven, en hoe wij ook aandrongen, wij kwamen niet meer te wetenmaar wat wij gehoord hebben is belangrijk genoeg, dat wij zoo getrouw mogelijk de eigen woorden, die wij gehoord hebben, overbrengen. „De vrienden van generaal De Wet toonen zich voor het meerendeel zeer ontevreden over hunne vertegenwoordigers in Europa." „Over President Kruger „Over President Kruger zoowel als de anderen." „Hoe?" „Ja de Boeren hadden gewild, dat de oude President, toen hij tevergeefs een beroep ge daan had op de edelmoedigheid van Europa, in plaats van stil de rol van martelaar te blijven spelen, zijn plaats in Transvaal weer was komen innemen temidden van het lijden zijner landgenooten, deelende hunne beproe vingen en hunne gevaren. Ook is er een besluit genomen hieromtrent, dat ik niet kan openbaren." „Een verandering van regeering „Misschien in ieder geval, indien dit mocht gebeuren, zult gij begrijpen, dat de verhouding tegenover Engeland niet dezelfde zou zijn. Er zou voor Engeland een voorwendsel dan bestaan om zijne onverzoenlijke houding te laten varen, en onderhandelingen over een aannemelijken vrede zouden dan mogelijk zijn. Dit is overigens niet alles." „Wat is er nog meer „Herinnert gij u die woorden van Kruger, eenige dagen na zijn ontscheping te Marseille, toen de oude President zeide, dat „de Boeren door hun tegenstand de wereld zouden ver bazen „Ja, en nu „Welnu, in dezen krijgsraad van den staf van generaal De Wet zijn die krasse maatre gelen besproken en aangenomen, die de ver heven daad zal zijn der tot wanhoop gebrachte Boerenstrijders, wier tegenstand, een soort van waanzinnig heroïsme, inderdaad de wereld zal verbazen, dat kunt gij gelooven." „Wat zal dat zijn „Dat belet mij mijn eer als wapenbroeder der Boeren, te zeggen maar ik kan u verze keren, dat er nooit iets dergelijks in de groot ste verschrikkingen van de oorlogen van den ouderen of nieuweren tijd is voorgekomen." „Zij zullen de mijnen in brand steken, zegt men.' „Neen, dat is het niet Ik kan en wil niets meer zeggenmaar het zal verschrikkelijk zijn en Kruger had recht met te zeggen de wereld zal verbaasd staan." Aldus is de voorstelling van een man, in wien men vertrouwen kan stellen, en die geen anderen napraathij is een ooggetuige, hij heeft het gehoord, hjj weet het en zegt het. De toekomst zal leeren, wat het is, indien dat plan van waanzinnig heroïsme wordt uitgevoerd, zegt de interviewer. Omtrent de operaties in den Vrijstaat wordt gemeld, dat generaal Elliott een groot com mando onder bevel van De Wet achtervolgt, en naar de spoorlijn drijft. Woensdagmorgen vroeg werd De Wet aangegrepen door kolo nel De Lisle, twintig mijlen ten zuiden van Heilbron. Bijzonderheden omtrent dit gevecht zijn niet bekend. De Wet beproefde met een aanzienlijke macht de spoorlijn ten Noorden van Kroonstad over te steken, maar werd teruggedreven. Men gelooft dat hij de poging zal hervatten. De Boeren die zich aan de Engelschen hebben onderworpen, en bij de vrouwen in de vluchtelingenkampen zijn geplaatst, krij gen, nu de oorlog minder snel uit is dan hun van Britsche zijde was voorgespiegeld, veel lust, weer eens Dij hun vechtende landgenoo ten te gaan zien.Een Hollandsche dame, die pas uit het kamp te Middelburg te Amsterdam is aangekomen, vertelde, dat uit dit kamp van tijd tot tijd „hands-uppei s" wegliepen, die dan onaardig genoeg waren om de beste paarden of een „klompie" vee mede te nemen. Aan dit wegloopen tracht de Britsche overheid nu een eind te maken door de „hands-uppers" bij tienen in één tent te vereenigen, en dan van eiken man te eischen dat hij zich borg stelt voor zijn tentgenooten. Loopt een van dezen wegi dan worden de anderen als krijgsgevan genen weggevoerd.. Dezelfde dame vertelde nog, dat de Natal- sche kampen veel beter zijn dan de Trans- vaalsche, ook ten opzichte van het verstrekte voedsel. De vluchtelingen krijgen daar twee maal per week aardappelen, en bijna eiken morgen groenten. Londen, 14 Jan. Central News verneemt uit Durban, dat Kitchener remonte-paarden bijeenbrengt te Bloemfontein, voor de trissche troepen, die uit Engeland zullen worden ge zonden, met de bedoeling binnen enkele we ken den Boeren een afdoenden slag toe te bren gen, teneinde vreedzame kroningsfeesten te verzekeren. LONDEN, 14 Jan. (R.O.) Een telegram van Lord Kitchener uit Johannesburg van den 13en dezer meldt: Generaal Bruce Hamilton rapporteert dal- kolonel Wing den Hen Januari berichtte', da^ de vijand zich in grooten getale concentreerde op de plaats, waar Wing den vorigen avond had gekampeerd en dat hjj tegen de Boeren optrok. Ongelukkig ontsnapten enkele ge vangenen. die alarm maakten. Generaal R Hamilton bereikte Knapdaar en zag den*^* and met generaal Botha's wagen 0p s mijlen afstand. Hij achtervolgde hen 8 zeven mijlen ver, totdat de paarden tofauu uitgeput waren, en zag toen 400 Boeren Jr' doodde er één, nam er 33 gevangen, maakte W ven dien 39 geweren met wat vee, paard en wagens buit. De Engelsche verliezen war6" één gesneuvelde en vier gewonden. OOOO De Directeur van het Postkantoor Schagen maakt bekend, dat met ingang w 20 dezer, dé hulpkantoren in het arroj. dissement Schagen op werkdagen zull^ geopend zijn als volgt SPOORTIJD: Barsingerh. 7.30-9.30 vm., 11-1.30 en 5-6 30, Burgerbrng 9.30-12.30 en 2.30-430 1 Dirkshorn 8.-9.30 2-5 en 6.30-7 Kolhora 10.30-12.30 2.30-4.30 en 6-7 St. Maarten 7.30-8.30 11.30-1.30 en 3.30- 5.80 en 1.30-6.30 2.30-4.30 en 5.30- 6.30 en 3.30-6.30 12.30-1.30 en 4.30.' 6.30, 2.30-4.30 en 5.30- fi 30 SCHAGEN, 15 Januari 1902. De Directeur voornoemd, OUDENHOVEN. Oude Sluis Petten 7.30-8.30 8.30-10.30 Schagerbrug 7.30-10.30 Wieringerw. 8.30-11.30 't Zand 7.30-9.30 Schagen, 15 Januari 1902. Door den heer J. C. V. alhier is een valsche gulden in betaling ontvangen. Het valsche geldstuk droeg de beeltenis van Willem II 1848, was van lood gemaakt, had niet een ingedrukt, maar een opgedrukt randschrift, dat zeer slecht leesbaar was Het gewicht bedroeg 7 gram, en de klank was slecht. De heer Roep heeft vanuit Nieuwe Niedorp een uitnoodiging ontvangen, „De Prins van Sind" aldaar op te voeren. De« uitvoering is, behoudens eene algemeene mede werking, op 16 Februari bepaald. De onbebouwde zijde van den Stationsweg alhier zal met heesters wor den beplant. Met de werkzaamheden is reeds een aanvang gemaakt. Het woonhui8 met erf en tuin, staande aan de Lagezijde van de Gedempte Gracht alhier, Maandag door den Notaris C. L. van den Bergh geveild, is gekocht doot den heer W. D. Niestadt voor f 3885. Tot stationschef te Purmerend is benoemd de heer J. P. de Klerk alhier en tot chef alhier de heer J. B. P. Heije van Purmerend. Verder zijn benoemd te Beverwijk, de heer H. C. Schoevaart te Heer Hugowaard, te Heer Hugowaard de heer J. Daalder van Stavorente Wormerveer de heer W. J. Langers van Lichtenvoorde-Groenlo; te Sta voren de heer G. J. Helge van Beverwijk. De heer A. Hoolhorst te Uitgeest werd van 4de klasse bevorderd tot 3de klasse. Te Petersburg is Zondn- nacht het asyl voor dakloozen afgebrand. Ha vuur verraste de slapenden, van wie twaalf verbrandden en zes zwaar gewond werden bij den sprong uit de vensters. Men vreest, dat het aantal slachtoffers grooter is, daar het vuur zoo snel om zich heen had gegrepen, dat bij de komst der brand weer het niet meer mogelijk was aan redden te denken. In Algerië heerscht zeer strenge koude, die reeds groote schade heeft aangericht. Op sommige plekken ligt de sneeuw een meter hoog, wat bij menschen- heugenis in Algiers niet is voorgekomen. Te Bonsada zijn veertig huizen onder den sneeuw- last bezweken, waarbij een man en een kind zijn omgekomen. In een ander dorp stortten achttien huizen in. Pokken. Te Londen heerschen de kinderpokken ver bazend. Er zijn nu niet minder dan 876 ge vallen. Er is besloten, een nieuw hospitaal van 800 bedden voor poklijders in te richten. Als dit gereed is, zullen 2540 bedden ter beschik king zijn, nog 160 minder dan de hospitaal commissie noodig achtte. Volgens de „Sport welt" kan men zich in Europa onmogelijk eenig denkbeeld maken van de groote weelde die bij paarden- tentoonstellingen in de Vereenigde Staten en in het bijzonder te New-York wordt ten toon gespreid. Zoowel de viervoeters als de be spanningen zijn er prachtig. Men ziet er tuigpaarden voorgereden, die tot f25.000 moe ten opbrengen en zoo naar evenredigheid tweespannen van f 50.000 en vierspannen van f 200.000. Ongeluk te Brussel. De onvoor zichtigheid heeft hier bijna weder twen menschenlevens geëischt. Gisterenavond be gaven zich de dienstboden van den he# Eduard Anspach, wonende Rue du Midi S" alhier ter ruste. Toen de heer Anspach hedenmorgen zijn» dienstboden niet zag, ging hij naar bovffl om te zien, of zij misschien nog sliepen. Hevig ontstelde hij, toen hij de slaapkamer geheel j ledig vond. De keuken, die aan dit vertrek grenst, was afgesloten, zoodat hij ook hier geen toegang kon verkrijgen. Hij liet een smid halen, die de deur openbrak en vond de beide dienstboden uitgestrekt op den grond. Een sterke gaslucht kwam hem tegemoet. Bij nader onderzoek bleek, eene der dienstboden nog leefde. De ander® helaas, was 't slachtoffer der onvoorzichtig heid geworden. Uit het onderzoek, dat nu volgde, bleek, dat de beide meisjes haar kamer te koud vonden en alles in de keuken hebben gebracht en zich naast de kachel op den grond te slapen hebben gelegd. Nu schijnt de slang, die de kachel met de gasbuis verbindt, los te zijn gegaan en danr men hier nooit den hoofdmeter sluit, een® gasontsnapping te hebben plaats gehad. Stedelijke brandverzekering- Te Berlijn bestaat een gemeentelijke brand verzekering, waartoe alle eigenaars van g6" bouwen moeten bijdragen. In het 1°°?, afgeloopen dienstjaar (1 Oct. 19001 Oct. l9tw' zijn 2061 branden voorgekomen, waarvoo 666.000 mark schade is te vergoeden gewee®* Tot dekking daarvan en tevens van de kost®0 van beheer moet nu voor elke 100 mark g*" schatte waarde slechts 4'/j pf. (21U cent) woy den opgebracht, dat is dus 0.045 pCt- j gezamenlijke geschatte waarde is dan 0 4109 millioen mark.

Schager Courant | 1905 | | pagina 2